PDA

Επιστροφή στο Forum : Απελπιστική κατάσταση οτε-INTERNET



Georgema
04-04-06, 14:21
Φίλοι μου κατ'α ρχή συγγνώμη γιά το μέγεθος του post αλλά δε ξέρω πως να τα πω με λιγότερα λόγια. Χτες στη τεέυταία επικοινωνία με το 134 κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό. Μέχρι και οι συνάδελφοι με λυπήθηκαν.
Εστειλα λοιπόν το παρακάτω mail σε αυτούς που γράφω:

Αθήνα 4/4/2006
Κύριοι,
Παρακάτω θα σας εξιστορήσω ένα πρόβλημά μου με τον κρατικο ΟΤΕ.
Τον Οκτώβριο του 2005 είχα κάνει σύνδεση DSL αορίστου χρόνου από τον ΟΤΕ χρησιμοποιώντας τη δωρεάν πρόσβαση της HOL.
Σημειωτέον ότι η σύνδεση έγινε εντός 5-7 ημερών.
Στο τέλος αυτής της περιόδου κυκλοφορεί η προσφορά της VIVODI γιά 512/128 οπότε αποφασίζω να διακόψω από τον ΟΤΕ και
να κάνω αίτηση στο VIVODI DSL cube.
Η αίτηση διακοπής έγινε περίπου στις 7-1-2006 στο 134 οπότε με ενημέρωσαν ότι θα διακοπεί η σύνδεσή μου σε 3-4
μέρες.
Παράλληλα μετά από 2 μέρες κάνω την αίτησή μου αυτοπροσώπως στη VIVODI. Εκεί με ενημερώνουν ότι θέλει ο ΟΤΕ περί τις
15-20 εργάσιμες ημέρες γιά τη σύνδεση και τη παραχώρηση της γραμμής από τον ΟΤΕ σε αυτούς.
Μετά από παρέλευση σχεδόν μηνός άρχισα να ενοχλώ τη VIVODI επειδή η σύνδεση δεν είχε γίνει ακόμα. Με ενημέρωσαν ότι
ο ΟΤΕ τους απαντούσε ότι υπήρχε εκκρεμότητα με τη γραμμή μου. Παίρνοντας λοιπόν στον ΟΤΕ μου λένε ότι δεν έχει γίνει
διακοπή ακόμα (περίπου 1 μήνα από τη στιγμή που ζήτησα να διακοπεί) και συνεπώς δεν μπορούσαν να προχωρήσπυν με την
αίτηση παραχώρησης της γραμμής προς τη VIVODI. Δηλαδή μου παρείχαν ΔΩΡΕΑΝ ADSL πρόσβαση με ταχύτητα 384/128 γιά ένα
μήνα που χρεώνεται προς €16 περίπου!!!
Κατόπιν συνεχών ενοχλήσεών μου εδέησαν να διακόψουν τη παλιά σύνδεση περί τις 22-2-2006, δηλαδή 1,5 μήνα μετά την
αίτηση μου!!! Κόστος λοιπόν γιά τον ΟΤΕ περίπου €24 + ΦΠΑ που δεν πληρώθηκε ποτέ.
Φυσικά η αίτηση από τη VIVODI έπρεπε να γίνει από την αρχή. Κατατίθεται λοιππον η αίτηση περί τις 24-2-2006 και
φυσικά η προθεσμία των 15-20 εργάσιμων ημερών αρχίζει να τρέχει πάλι από την αρχή. Περνάει πάλι η σχετική προθεσμία
και πάλι αρχίζω να ενοχλώ τη VIVODI γιά το θέμα της σύνδεσης. Κατόπιν επικοινωνίας της VIVODI με τον ΟΤΕ αρχικά της
απαντάνε ότι η γραμμή είναι στους κατανεμητές και είναι θέμα 1-2 ημερών. Σε δεύτερη επικοινωνία και αφού περνούσαν
οι μέρες τους απαντάνε ότι υπάρχει εκκρεμότητα με τη γραμμή μου και δεν μπορούν να προχωρήσουν.
Σημειωτέον μέχρι εδώ ότι καμμία εταιρεία δεν με ενημέρωσε οικειοθελώς παρά μόνο μετά από δικές μου ενοχλήσεις.
Παίρνω λοιπόν το 134 να μάθω ποιά είναι αυτή η εκκρεμότητα. Αφού λοιπόν τους εξηγώ τη κατάσταση ο υπάλληλος μπαίνει
στο σύστημα και μου λέει ότι δεν υπάρχει άλλη εκκρεμότητα πλην της αίτησής μου γιά σύνδεση. Επιπλέον με πληροφορεί
ότι πλέον δε θα παίρνω πληροφορίες γιά τη γραμμή μου από το 134 αλλά από τη VIVODI. Αφού προσπαθώ να του εξηγήσω ότι
η εκκρεμότητα δεν είανι με τη DSL σύνδεση αλλά ΠΡΙΝ γίνει η σύνδεση, συνεπώς είναι δική τους αρμοδιότητα να μου
εξηγήσουν το πρόβλημα, καταλήγουμε στα ίδια. Δηλαδή με λίγα λόγια ο ΟΤΕ μου έλεγε ότι "Η σύνδεση δε μπορεί να γίνει
επειδή εκκρεμεί η αίτηση σύνδεσης"!!!! Αυτό ήταν το μοναδικό πρόβλημα που έβλεπε στη γραμμή μου. Οταν τον ρώτησα να
μου δώσει κάποιο τηλέφωνο ενός πιό σχετικού ατόμου μήπως και υπάρχει κάτι άλλο που δεν ξέρει αυτός, μου απαντάει ότι
δεν υπάρχει κανένας σχετικός αρμόδιος και μόνο η VIVODI μπορεί ν ακάνει τις σχετικές ερωτήσεις!!! Επαναλαμβάνω γιά
να το καταλάβουμε όλοι μας. Ο ΟΤΕ λέει ότι υπάρχει εκκρεμότητα με τη γραμμή μου ΠΡΙΝ συνδέσει το DSL αλλά
πληροφορίες θα δίνει μόνο στη VIVODI στην οποία δεν έχει παραχωρήσει ακόμα τη γραμμή!!!! Θυμίζει Ευγένιο Ιονέσκο η
νομίζω;
Τα θέματα λοιπόν είναι τα εξής:
1. Γιατί ο ΟΤΕ επί 1,5 μήνα περίπου δεν έχει συνδέσει τη γραμμή μου ακόμα;
2. Γιατί ο ΟΤΕ και με ποιό δικαίωμα δεν με ενημερώνει γιά την εκκρεμότητα που υπάρχει με τη γραμμή μου η οποία δεν
έχει παραχωρηθεί στη VIVODI, δηλαδή την εκκρεμότητα που υπάρχει ΠΡΙΝ τη σύνδεση του DSL;
3. Γιατί επί 3 μήνες δεν με έχει ενημερώσει καμμία από τις 2 εταιρείες ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ και όχι κατόπιν ανόχλησης από
μένα;
4. Ποιός χρεώθηκε τα χρήματα της επί 1,5 μήνα ΔΩΡΕΑΝ σύνδεσής μου με DSL πό τον ΟΤΕ ενώ είχα κάνει αίτηση διακοπής;
5. Πότε επιτέλους θα συνδεθώ και τι άλλο πρέπει να κάνω;
6. Πότε επιτέλους θα γίνουμε Ευρώπη και θα προχωρήσουμε μπροστά;
7. Πότε επιτέλους θα μας αντιμετωπίσουν σαν πολίτες οι υπηρεσίες της χώρας μας;
8. Πότε επιτέλους οι ιδιωτικές εταιρείες τηλεφωνίας θα λειτουργήσουν σαν αυτό που λένε ότι είναι (πάροχοι τηλεφωνίας
και INTERNET) αυτόνομα με δικά τους δίκτυα, δικες τους επενδύσεις και δε τηα στηρίζονται στο φαύλο ΟΤΕ
9. Πότε επιτέλους οι ιδιωτικές εταιρείες που πουλάνε τα διάφορα κουτιά θα εισπράττουν τα λεφτά τους μόνο ΑΦΟΥ έχει
γίενι η σύνδεση και παρέχουν περιεχόμενο και όχο ΠΡΙΝ κάνεις καν την αίτηση
Κατόπιν τούτων και επειδή είμαι ελευθερος επαγγελματίας με άμεση την ανάγκη του INTERNET και επειδή ήδη το στερούμε
επί 3 μήνες χωρίς δική μου ευθύνη και όσο το στερούμε τόσο μένω έξω από τα πράγματα του επαγγέλματός μου.
Επιφυλασσομαι γιά κάθε νόμιμο δικαίωμά μου αν και όταν βρω επιτέλους ποιός είναι υπεύθυνος πιά γιά αυτό το θέμα.
Με τιμή
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΡΑΝΤΗΣ
ΠΟΛ. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ Τ.Ε.

Κοινοποιήσεις:
Γραφείο Πρωθυπουργού
Γραφείου Υπουργού Μετφορών και Επικοινωνιών
ΟΤΕ
VIVODI
ΙΝΚΑ
ΕΕΕΤ
Ραδιόφωνο ΑΝΤ1
ΠΡΩΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ της ΕΤ1

Γιά οποιαδήποτε άλλη βοήθεια είμαι στη διάθεσή σας επειδή κοντεύω να τρελλαθώ. Δε βρίσκω άκρη από πουθενά.

yiapap
04-04-06, 14:35
Αγαπητέ συνάδελφε.

Μερικές γρήγορες απαντήσεις:
1. Γιατί τα πράγματα πηγαίνουν αργά, γιατί έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας και λίγο "εξειδικευμένο" προσωπικό.
2. Γιατί την αίτηση σύνδεσης την κάνει η Vivodi. Αυτή είναι πελάτης του ΟΤΕ και όχι εσύ. Συνεπώς τις όποιες εξηγήσεις τις χρωστάνε στη Vivodi, όχι σε εσένα.
3. Γιατί στο Ελλάντα έτσι κάνουμε
4. Το Ελληνικό δημόσιο και ο άλλος συμπάσχων που περίμενε να ελευθερωθεί η δική σου πόρτα για να την πάρει αυτός
5. Κάποτε, μια προσευχή
6. Θέλεις σίγουρα απάντηση σε αυτό; Σε ποια μονάδα χρόνου;
7. Δες το -6-
8. Όταν πάψει το μονοπώλιο του ΟΤΕ (δες επίσης 5,6,7)
9. Χα! The million dollar question. Πως κάποιος πουλάει μια υπηρεσία για την οποία προπληρώνεται όταν δεν μπορεί να τη διαθέσει. Αυτή την απορία την έχω εδώ και αρκετούς μήνες.

Georgema
04-04-06, 14:47
Φίλε μου συμφωνώ σε όλα μαζί σπου εκτός:
Αν διαβ'ασεις προσεκτικά δεν υπάρχει πρόβλημα στην ΑΙΤΗΣΗ. Υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή και δε προχωράει η αίτηση. Αρα μάλλον σε μένα οφείλουν εξηγήσεις. Κατά τα άλλα αν το δεις με χιούμορ έτσι είναι. Επειδή εγώ κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό με αυτά που ακουγα...αστα να πάνε

@ ADSLgr.com All rights reserved.