PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με ανεμιστηρα και τροφοδοτικο



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

maria
14-01-04, 12:11
Πριν λιγο καιρο καηκε το τροφοδοτικο μου, το οποιο και αντικατεστησα με ενα τυχαιο αμεσα μεχρι να βρω χρονο να ασχοληθω. Τωρα ομως στο νεο τροφοδοτικο σταματαει ή δεν ξεκιναει καθολου ο ανεμιστηρας του και παλευω με κατσαβιδια καθε φορα για να κανω jumpstart το ανεμιστηρι του.
Αν δεν το δω εγκαιρα, ο η/υ κολαει, και οταν λειτουργει κανονικα η θερμοκρασια στη cpu φτανει στους 90 και στο συστημα 48.
Το μηχανημα ειναι athlon xp 1400+ και η μεγιστη επιτρεπτη ειναι 94 βαθμοι!
Καμια καλη ιδεα για αλλαγη τροφοδοτικου και ψυξης?
Κατι σχετικα φτηνο και οσο γινεται αθορυβο...

pajoee
14-01-04, 13:23
Γεια σου Μαρία. Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να ανοίξεις το τροφοδοτικό και να αλλάξεις τον ανεμιστήρα με εκείνον που είχε το παλιό σου τροφοδοτικό (αν το έχεις κρατήσει ακόμα). Ο ανεμιστήρας βγαίνει εύκολα καθώς συνδέεται με την πλακέτα του τροφοδοτικού με το κλασσικό βυσματάκι. Έχω και εγώ ενα παρόμοιο πρόβλημα και όποιος έχει ιδέα ας βοηθήσει please. Την πρωτοχρονιά συμάζευα λίγο τα καλώδια πίσω από τον υπολογιστή και ένα tire up μπήκε στον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού με αποτέλεσμα να μυρίσει λιγάκι... Το πρόβλημα είναι ότι απο εκείνη την ημέρα ο υπολογιστής μου κολλάει συνέχεια. Ακόμα και μετά από φρεσκοσεταρισμένα windows έχω το ίδο πρόβλημα. Έφτασα στο σημείο να τρώω μπλε οθόνη πριν καν μπω στα XP!!!! Χτες αποφάσισα ότι δεν παει άλλο και πήρα ένα καινούργιο τροφοδοτικό 400W. Θα το βάλω σήμερα και ελπίζω να φτιάξουν τα πράγματα. Α.. και κάτι άλλο... 90 βαθμοί για τον επεξεργαστή σου Μαρία είναι πολύ... έχω και εγώ 1400 athlon XP και φτάνω το πολύ μέχρι 50 βαθμούς σε full load. Αν κάποιος έχει καμιά καλή ιδέα τον παρακαλώ να την παραθέσει :)

PALADIN
14-01-04, 14:50
τι θερμοκρασίες είναι αυτές;
PC είναι αυτό ή τοστίερα;
εγώ έχω athlonXP 2600+ καί δεν πάει πάνω από 32C, σε idle κατάσταση πέφτει στους 27C.
το chipset μέχρι 37C, σε idle πέφτει στους 32C.

τώρα επί του θέματος. Μαρία, αν είσαι AMD follower καί αν στο επόμενο upgrade πάρεις πάλι AMD τότε αγόρασε ένα καλό τροφοδοτικό (Herolchi, Enermax etc) που θα σου είναι χρήσιμο καί μελλοντικά.

Η υψηλή θερμοκρασία του CPU μπορεί να προέρχεται από το τροφοδοτικό. Τα φθηνά τροφοδοτικά δεν έχουν σταθερές τάσεις καί αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τν δυσλειτουργία του CPU.

Εγώ στην θέση σου θα αγόραζα καινούργιο καί επώνυμο PSU καί ένα UPS.

maria
14-01-04, 15:07
Δυστυχως δεν εχω το παλιο τροφοδοτικο...Οποτε θα παρω καινουργιο και καλο.
Καμια συγκεκριμενη προταση σε μαρκα PSU dsl_ole ?

Ευχαριστω..

Aegis
14-01-04, 15:13
άμα ψάχνεις κάτι αθόρυβο δοκίμασε τα τροφοδοτικά της Zalman. έχουν πολύ χαμηλό επίπεδο θορύβου και τα ρεύματα που βγάζουν είναι ικανοποιητικά. βέβαια δεν είναι σαν antec αλλά την δουλειά του την κάνει. επίσης καλό θα ήταν να δώσεις πίσω το παλιό και με την διαφορά χρημάτων να πάρεις το παραπάνω.
όσο για την θερμοκρασία σου, είναι πολύ. οριακά θα έλεγα. δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν
1)είτε έχεις λανθασμένες ενδείξεις απο bios/software
2)είτε έχεις χάλια ψύξη. γνωρίζεις τι έχεις? την default ψύκτρα??μην μου πεις οτι είναι η βλακεία του πλαισίου (igloo). arctic silver έχεις βάλει?μήπως δεν εφάπτεται καλά η ψύκτρα με τον επεξεργαστή? το κουτί σου αερίζεται κανονικά?

PALADIN
14-01-04, 15:13
εγώ έχω Herolchi καί είμαι OK. κοστίζει γύρω στα €60-65.
Αν παρεις Herolchi να ζητήσεις το μοντέλο με τον ΕΝΑΝ ανεμηστήρα.

πολύ καλό είναι το ΕNERMAX αλλά είναι ακριβότερο.

Αλλά μην ξεχνάς ότι το UPS είναι "must have".

maria
14-01-04, 15:20
Aegis, θα τα δω σημερα και θα σου πω αυριο, ειμαι στη δουλεια τωρα. Το arctic silver τι ειναι?
dsl_ole, σιγα σιγα να παρω πρωτα το ενα και μετα βλεπω! Δεν κερδισα το τζοκερ!

PALADIN
14-01-04, 15:21
για Zalman δεν συμφωνώ. Μπορεί να είναι αθόρυβο αλλά από ρεύματα καί τάσεις δεν είναι καί ότι το καλύτερο για AMD.
Εξάλλου όλα σχεδόν τα επώνυμα PSUs είναι χαμηλού θορύβου.


Ναί, καί το ANtec είναι top όπως καί το Fortron.
Θα συμφωνούσα βέβαια μεν τον Aegis στο 2).

PALADIN
14-01-04, 15:25
Το UPS είναι "must have" γιατί οι αυξομειώσεις του δικτύου είναι που σου κάψανε το PSU.
Αν δεν εξασφαλίσεις την παροχή σωστού Voltage στο PSU τότε θα στο ξανακάψει.
kapish;

maria
14-01-04, 15:29
Yup!

PALADIN
14-01-04, 15:30
good!

maria
14-01-04, 15:52
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Merchant_Id=1&Product_Id=150118&Section_Id=835&showcase=t

Αυτο τι σου λεει? Τροφοδοτικο βρισκω μονο zalman και atx

XTCgr
14-01-04, 16:13
Kαταρχάς είσαι πολύ τυχερή (μέσα στην ατυχία σου).... αφού δεν κάηκε το CPU καλά είσαι! :)
για τροφοδοτικά ρίξε εδώ μια ματιά http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=3655&start=30

XTCgr
14-01-04, 16:21
τι θερμοκρασίες είναι αυτές;
PC είναι αυτό ή τοστίερα;
εγώ έχω athlonXP 2600+ καί δεν πάει πάνω από 32C, σε idle κατάσταση πέφτει στους 27C.
το chipset μέχρι 37C, σε idle πέφτει στους 32C.


Μην συγκρίνεις Τhoroughbred core(2600+) με Thunderbird core (1400) ...η νύχτα με την μέρα όσον αφορά την έκλυση θερμότητας


Απο UPS προτείνω αυτό Plaisio (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=835&Nav_Section_Id=11&Catalog_Id=1&Product_Id=34596&Merchant_Id=1&sts_cid=3) (το έχω από τον Σεπτέμβριο - πολύ καλό)

maria
14-01-04, 16:28
Δηλαδη να παρω το zalman που εχει το πλαισιο? Με τη φαπα 108€.
Τρελαθηκες? Ξερεις ποσο παει το gerlin merin με τη φαπα? 150€!
Κατι σε mustek ισως?
Ρε παιδια και για το τροφοδοτικο πολλα μου φαινονται...Μηπως να παρω το zalman και ενα πολυμπριζο ασφαλειας gm με 20€?

XTCgr
14-01-04, 16:37
αν σου καιγόταν τροφοδοτικό/μητρική ή και CPU ή και μνήμες πόσα θα έδινες? μήπως παραπάνω από 150euro? (λέω εγώ τώρα) - χώρια την ταλαιπωρία της επιδιόρθωσης και το πιο σπαστικό είναι να βρείς τι έχει καεί (εκεί να δεις βρισίδια!). Εξάλου το UPS είναι επένδυση για το μέλλον και για τα.........νεύρα σου :)
Για το τροφοδοτικό αν σου πέφτει ακριβό κοίτα να πάρεις Heroichi (από τα πιο φθηνά επώνυμα) 300W ή 350W - Στο μηχάνημα της αδελφής μου έχω βάλει το 350ari της Heroichi και λειτουργεί μια χαρά τα τελευταία 2,5 χρόνια

maria
14-01-04, 16:50
Αυτο?
http://shop.zeroone.gr/cgi-bin/zeroone.storefront/400543d203f92a70273fc3615b1d0624/Export/products/7912
Στο ιδιο μαγαζι το δικο σου ups ειναι 5 ευρω φθηνοτερο.
Δεν λεω οχι στη λογικη σου αλλα:
1)Πρεπει ντε και καλα να ειναι ΤΟΣΟ ακριβο?
2)Που βρισκουμε heroichi στο Σαλονικα?

XTCgr
14-01-04, 16:59
από τις προδιαγραφές φαίνεται καλό (line interactive, 800VA) αλλά δεν είμαι ειδικός και δεν έχω διαβάσει κάποιο review για αυτό-αν βρω κάτι θα το postαρο
Για μαγαζιά δες στους Αφους Ματσούκα (γωνία μητροπόλεως με παύλου μελά) στην Infovet και Τεχνοραση που βρίσκονται στην Εθ. Αμύνης. Τα μαγαζιά αυτά φέρνουν αλλά δεν ξέρω αν έχουν ετοιμοπαράδοτα.
Η τεχνόραση φέρνει και κάτι άλλα ψιλό-επώνυμα τροφοδοτικά (δεν θυμάμαι το όνομα τους αλλά νομίζω είναι αγγλικά) και τα έχει σε καλά τιμή....θα προσπαθήσω να τα θυμηθώ

PALADIN
14-01-04, 17:00
σωστά το core παίζει μεγάλο ρόλο.

μαρία σου είπα ότι η καλύτερη φθηνή λύση είναι το Herolchi 350 με τον ένα ανεμιστήρα.

για UPS υπάρχουν καί με €70

http://www.topsystems.gr/pi1011813312.htm?categoryId=65

Axilleass
14-01-04, 17:00
Μαρια, καλο και με σχετικα λογικη τιμη ειναι το Antec 550 true control.

Θεωρω κορυφη τα enermax (και την τιμη τους επισης :) )

Παντως ο ανεμηστηρας αλλαζει ευκολα, μπορεις να τον αντικαταστησεις με οποιοδηποτε 8αρη για case. Αν τιο κανεις ομως ΠΡΟΣΟΧΗ στο τροφοδοτικο δεν κυκλοφορουν 12V μονο αλλα κυριως 220V !! Οι πυκτωτες κτυπανε ασχημα ακομα και χωρις να ειναι στο ρευμα.. 1, ξεσυνδεεις το καλωδιο τροφοδοσιας, 2. κανε 2 πατηματα στο ON του υπολογιστη, το αφηνεις και λιγο.. 3 αρχιζεις να λυνεις το τροφοδοτικο...
Παντα με αυτη την σειρα ! :)

PALADIN
14-01-04, 17:07
τι λές ρε Αχιλλέα;
το κορίτσι είναι στην Θεσσαλονίκη.

Αν τον αντικαταστήσει με οποιοδήποτε 8αρη για case να της κάνουμε δώρο καί ένα ζευγάρη ωτασπίδες μήν πάθουν τα αυτία της από τα dB.

maria
14-01-04, 17:08
Axilleass, με προσβαλεις! Ειπαμε δεν ξερω να διαλεξω τροφοδοτικο και δεν ξερω απο ψυξη αλλα να ανοιξω το κουτι μου, να το λυσω ολο και να το ξαναδεσω ξερω μια χαρα!
Ρε παιδια, σας εμπιστευομαι για τις επιλογες σας αλλα το θεμα ειναι και που θα τα βρω αυτα..
Ευχαριστω για τα μαγαζια, online και μη. Τα λεμε αυριο.

XTCgr
14-01-04, 17:18
Axilleass, με προσβαλεις! Ειπαμε δεν ξερω να διαλεξω τροφοδοτικο και δεν ξερω απο ψυξη αλλα να ανοιξω το κουτι μου, να το λυσω ολο και να το ξαναδεσω ξερω μια χαρα!
Ρε παιδια, σας εμπιστευομαι για τις επιλογες σας αλλα το θεμα ειναι και που θα τα βρω αυτα..
Ευχαριστω για τα μαγαζια, online και μη. Τα λεμε αυριο.


Eμμμμ....μην παίρνεις τα λόγια "ελαφρά τη καρδία"...σου μιλάει ένας που έχει χτυπηθεί απο ρεύμα τροφοδοτικού κατά την αλλαγή ανεμιστήρα (το πιο safe ειναι να πάρει κανείς ενα PSU tester και να το κοτσάρει στο pSU ώστε να αποφορτιστεί τελείως)

@Axilleass ... το Antec 550 true control ίσως να έχει λογική τιμή βάσει αυτών που προσφέρει (manual ρύθμιση των voltage rails) αλλά είναι (αντικειμενικά) ακριβό
@dsl_ole ... συμφωνώ.. είναι δοκιμασμένο αυτό το Heroichi-σιγουράντσα

Aegis
14-01-04, 18:43
φίλε Αχιλλέας μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?τι να το κάνει το antec true power 550?εκτός απο την τιμή του μήπως είναι λίγο too much?ένα τροφοδοτικό με όσο το δυνατόν λιγότερο θόρυβο και τιμή θέλει η κοπέλα, αν δεν διαλέξει zalman, συμφωνώ και εγώ με τον φίλο dsl_ole για το herolchi.
όσο για το άνοιγμα του τροφοδοτικού, πάντα όταν είσαι κοντά σε αποθηκευμένα φορτία πρέπει να προσέχεις. ένας καθηγητής μου χτυπήθηκε απο πυκνωτή όταν προσπάθησε να του πάρει τον ανεμιστήρα. οπότε προσοχή.
maria, ρώτησες για arctic silver
έιναι μια μάρκα "πάστας" ή "αλοιφής" (και οι δύο είναι κατάλληλες λέξεις) που εξασφαλίζει καλύτερη απαγωγή θερμότητας μεταξύ cpu και ψύκτρας. η επιφάνεια μια ψύκτρας καθώς και της cpu δεν είναι εντελώς λεία, όπως φαίνεται. αμα μπορέσεις και την δεις μεγενθυμένη θα παρατηρήσεις διάφορες ανωμαλίες. ο ρόλος της πάστας είναι ακριβώς αυτός: να καλύψει τις δίαφορες ανωμαλίες για μία όσο το δυνατόν λεία επιφάνεια, όπου σε συνδυασμό με το υλικό κατασκευής της, να προσφέρει καλύτερη απαγωγή θερμότητας με συνέπεια την ελάττωση της θερμοκρασίας.φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο και το είδος κατασκευής της ψύκτρας, το μέγεθος της καθώς και το γεωμετρικό της σχήμα.
οπότε μόλις λύσεις το πρόβλημα με την τροφοδοσία σου , σκέψου και την αλλαγή της ψύξης. άμα δουλεύει συνέχεια στους 90 (απορώ θερμοκρασία κουτιού πόσο είναι) κάποια στιγμή θα παραδώσει το πνεύμα του.

XTCgr
14-01-04, 18:56
όσοι ενδιαφέρονται για Antec εδώ http://www.entercom.gr/products/sl300.html
η solution series νόμιζα οτι είχε σταματήσει να διατίθεται :?: :roll: από οτι φαίνεται υπάρχει ακόμη!
http://www.entercom.gr/products/psutester.html για ασφαλές "πασπάτεμα" τροφοδοτικών :lol:

Axilleass
15-01-04, 02:33
dsl_ole, εχω δει και αθορυβους τετοιους...

maria μας , sorry.. Αλλα σε αυτο ειμαι καθετος.. (και οριζοντιος ! :) ) Σε συμβουλες που δινονται σε ατομα που δεν γνωριζεις τις γνωσεις τους πρεπει να εισαι περιεκτικος και αναλυτικοτατος στην περιγραφη των ενεργειων,ειδικα σε θεματα που εχουν να κανουν με την ασφαλεια και πιθανον αν γινουν με λαθος τροπο να προκληθουν σωματικες (ή και υλικες) βλαβες. Καλυτερα να παρεξηγηθει καποιος παρα να παθει ζημια..
Ενας αλλος λογος που συχνα τον ξεχναμε ειναι οτι τα παστ μας δεν τα διαβαζει μονο αυτος που ξεκινησε το θεμα και κατι ρωταει, αλλα και πολλοι αλλοι που ισως (πχ στην προκειμενη περιστωση) τους ερθει -διαβαζοντας το ποσο ευκολο ειναι- η ορεξη να σκαλισουν λιγακι το τροφοδοτικο τους.. (ακομα και χωρις να βγαλουν το καλωδιο τροφοδοσιας πανω στην βιασυνη τους -βλ. και αφηρημαδα).
Μπορει η Μαρια στην οποια απευθυνω την απαντηση μου να ειναι γατα στο hardware, αλλα ο Κωστακης (πχ παντα ! :) ) που θα την διαβασει και θα προσπαθησει να υλοποιησει τα γραφομενα να γινει ..μονη Αρκαδιου :)
(Μαμα : -Κωστακηηηη ! γιατι εκανες παιδι μου τα μαλια σου περμαναντ χωρις να με ρωτησειιιιςςςςςς ???? !!! Αχ ! θα με πεθανει αυτο το παιδιιιι ! :) )

Aegis, Το ανεφερα γιατι εχει σχετικα καλη και προσιτη τιμη σχετικα με ενα enermax (απο την αλλη δεν ειναι enermax με τπτ ! :) ) και το τροφοδοτικο ειναι κατι που δεν το αλλαζεις και καθε μερα (θεου και ups θελοντως ! :) ).

Παντως και τα chiftech ειναι καλα (καμια διαφορα δεν ειδα στην αλλαγη του με antec) και δεν νομιζω να ειναι ακριβα...

XTCgr
15-01-04, 02:39
sorry.. Αλλα σε αυτο ειμαι καθετος.. (και οριζοντιος ! :) ) Σε συμβουλες που δινονται σε ατομα που δεν γνωριζεις τις γνωσεις τους πρεπει να εισαι περιεκτικος και αναλυτικοτατος στην περιγραφη των ενεργειων,ειδικα σε θεματα που εχουν να κανουν με την ασφαλεια και πιθανον αν γινουν με λαθος τροπο να προκληθουν σωματικες (ή και υλικες) βλαβες. Καλυτερα να παρεξηγηθει καποιος παρα να παθει ζημια..
Ενας αλλος λογος που συχνα τον ξεχναμε ειναι οτι τα παστ μας δεν τα διαβαζει μονο αυτος που ξεκινησε το θεμα και κατι ρωταει, αλλα και πολλοι αλλοι που ισως (πχ στην προκειμενη περιστωση) τους ερθει -διαβαζοντας το ποσο ευκολο ειναι- η ορεξη να σκαλισουν λιγακι το τροφοδοτικο τους.. (ακομα και χωρις να βγαλουν το καλωδιο τροφοδοσιας πανω στην βιασυνη τους -βλ. και αφηρημαδα).

.... πολύ σωστό! :) [/img]

Axilleass
15-01-04, 03:15
χεχε :) εμμ.. ξερεις τι ειναι να σου κουβαληθει καμια μανα με βλασταρι της, το οποιο θα σε δειχνει φωναζοντας : -Να μαμα ! αυτος ο #$%^&@ ειναι που με εβαλε να χαλασω το pc μου !!! Αντε πλακωσε τον στις γρηγορες (οπως κανεις στον μπαμπα οταν δεν σου δινει λεφτα για το κουμ-καν ! και ακομα χειροτερα ! :)) απανω του !!! :) και μετα παμε για το νοσοκομειο.. να δουμε τι πανει ο πατερας. Ελπιζω να καταφερε ο χειρουργος να του ξεκολησει το τροφοδοτικο μου απ΄τα χερια του γιατι εχω να κατεβασω κατι mp3 το απογεμα !!! :)

moutoxapei
15-01-04, 04:32
χεχε :) εμμ.. ξερεις τι ειναι να σου κουβαληθει καμια μανα με βλασταρι της, το οποιο θα σε δειχνει φωναζοντας : -Να μαμα ! αυτος ο #$%^&@ ειναι που με εβαλε να χαλασω το pc μου !!! Αντε πλαλωσε τον στις γρηγορες (οπως κανεις στον μπαμπα οταν δεν σου δινει λεφτα για το κουμ-καν ! και ακομα χειροτερα ! :)) απανω του !!! :) και μετα παμε για το νοσοκομειο.. να δουμε τι πανει ο πατερας. Ελπιζω να καταφερε ο χειρουργος να του ξεκολησει το τροφοδοτικο μου απ΄τα χερια του γιατι εχω να κατεβασω κατι mp3 το απογεμα !!! :)

Χαχαχαχα,έγραψεςςςςςςς :lol:

Axilleass
15-01-04, 10:09
moutoxapei, thanks ! Αυτα ειναι πραγματικα ενδεχομενα που πρεπει να τα εχουμε υποψιν μας ! Ppp :) :)

maria
15-01-04, 10:32
Οκ, οκ, εχεις δικιο! Δεν προσβληθηκα, πλακα εκανα....
Την ξερω την παστα, δεν ηξερα οτι λεγεται ετσι...(Παλιοτερα ειχαμε καταψυξει με ενα φιλο για καρτα γραφικων για να ξεκολησει το ανεμιστηρι)
Λοιπον η cpu εχει μια αλουμινενια ψυκτρα, και απο πανω ενα spire 12V. Το κουτι μου εχει και δευτερη θεση για ανεμιστηρι μπροστα και τριτη μικροτερη πισω ακριβως κατω απο το τροφοδοτικο. Επισης εχει τρυπουλες στα πλαινα, μια σειρα πανω και μια κατω. Οποτε μηπως να βαλω τροφοδοτικο με 2 ανεμιστηρια, μπρος και πισω? Ενα μεσα, ενα εξω? Επισης το ανεμιστηρι του τροφοδοτικου ειναι 12V.
Α! Θερμοκρασια κουτιου 48. Αυτο δεν ειναι μεγαλη διαφορα, δεν θα επρεπε λογικα να ειναι 60? Μηπως ο εξαερισμος του κουτιου ειναι οκ και φταιει για τις θερμοκρασιες η cpu?

XTCgr
15-01-04, 14:10
48 C!!!!! :shock: :shock: :shock: OMG...είναι υπερβολικά ζεστό το κουτί σου (το CPU σου θα έπρεπε να έχει αυτη την θερμοκρασία και όχι το κουτί σου) - φίλος με ίδιο CPU και χωρίς ανεμιστήρες στο κουτί χτυπάει και αυτός χαλαρα 50αρες το δε CPU είναι στους 60C. Προφανώς η ψύκτρα είναι της Spire και είναι απαράδεκτη. Πάω δε στοίχημα οτι είναι σαν αυτήν http://www.anandtech.com/cooling/showdoc.html?i=1532&p=24 (την συγκεκριμένη την έχω δοκιμάσει...από απόδοση άστο καλύτερα) ή σαν αυτήν http://www.anandtech.com/cooling/showdoc.html?i=1571&p=9
Καλύτερα να πάρεις τροφοδοτικό με 2 ανεμιστηράκια ή να προσθέσεις low noise ανεμιστήρες στο κουτι(μήπως πίσω απο τις θέσεις που είναι για ανεμιστήρες οι τρύπες δεν έχουν καλή διάμετρο ώστε να φεύγει άνετα ο αέρας?)
Το πρόβλημα είναι ο extra θόρυβος που θα προκληθεί και εξηγούμαι:
Σενάριο 1ο Παίρνεις τροφοδοτικό με 2 ανεμιστήρες. Τα τροφοδοτικά αυτά έχουν temp sensors οπότε αυξάνουν την ταχύτητα των ανεμιστήρων ανάλογα με την αύξηση της θερμοκρασίας
Σενάριο 2ο Τοποθετείς ανεμιστήρες στο κουτί. Εδώ ο θόρυβος ποικίλει και εξαρτάται απο
- Τρόπο τοποθέτησης του ανεμιστήρα
- Ταχύτητα περιστροφής
- Αν έχει temp sensor ή όχι
- Το μέγεθος των τρυπών του κουτιού που υπάρχουν πίσω από τον ανεμιστήρα - κάποια πόσότητα αέρα δεν φεύγει και επιστρέφει προκαλώντας κραδασμούς
Εγώ στην θέση σου ίσως να έκανα το εξής μαζί με αγορά νέου τροφοδοτικού: αλλαγή του Τhunderbird 1400 με Palomino 1600+ ή ακόμα καλύτερα με Τhoroubred 1600+ /1700+ (με μια ανάβαθμιση του ΒΙΟS της μητρικής). Με την αλλαγή του CPU σε CPU νεότερης γενιάς έχεις κέρδος 0.15v σε ρεύμα ( ο Thunderbird δουλεύει στα 1.75 volts οι άλλοι στα 1.6v και λιγότερο). Δεύτερη αλλαγή και τελευταία είναι η τοποθέτηση adaptora στην ψύκτρα ώστε να παίρνει ανεμιστήρα 8cm σε διάμετρο κσι οχι 7cm ή 6cm που νομιίζω οτι έχει τώρα. Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι η μητρική (δεν υποστηρίζουν όλα τα chipsets τους τελευταιους Athlon)
Αυτά προς το παρόν....ελπίζω να μην σας κούρασα :) [/img]

maria
15-01-04, 14:25
Για την ακριβεια ειναι η πρωτη ψυκτρα με τον δευτερο ανεμιστηρα!
Η μητρικη ειναι Gigabyte δεν εχει αναγκη, αλλα cpu ακομα δεν αλλαζω, ισως πιο μετα.
Χμμμ...Ή το zalman θα παρω ή το herolchi με τα 2 ανεμιστηρια. Κι ενα 600V mustek να μου βγει φθηνοτερα.

XTCgr
15-01-04, 14:37
Aπλά με αλλαγή της CPU σε επόμενης γενιάς (πολύ μικρότερη έκλυση θερμότητας λόγω μικρότερης κατανάλωσης και καλύτερης σχεδίασης) αλλάς ίδιας ισχύος (Τhunderbird 1400 = 1600+) θα είχες μεγαλυτερο όφελος από το να αλλάξεις ψύκτρα. Πάντως σκέψου να αντικαταστήσεις τον ανεμιστήρα της ψύκτρας με κάποιον μεγαλύτερης διαμέτρου (με χρήση adaptor) και να ξανατοποθετήσεις θερμοαγώγιμη σιλικόνη/πάστα γιατι η ψύκτρα σου πωλείται με thermal pad στη βάση της - πολύ χειρότερη λύση απο την χρήση πάστας. Το τι θα κάνεις τελικά είναι δικό σου θέμα :D ή πρόβλημα (όπως το πάρει κανείς :wink: )

psyxakias
15-01-04, 14:40
DSL_worshipper, DONE :)

Axilleass
16-01-04, 01:19
Μαρια εχεις δειξει οτι διαθετεις υπερεπαρκη αποθεματα νοημοσυνης ωστε μα μην προσβαλεσαι με οτι δεν πρεπει.. -το ξερω.

Αυτο δεν ειναι case.. ειναι μινι φουρνακι ! Μπορεις να δοκιμασεις λιγο με ανοιχτο το ενα πλαϊνο καπακι, να δεις τι τερμοκρασιες θα εχεις τοτε.. Βαλε ενα ανεμιστηρακι εμπρος να φυσαει προς τα μεσα, και ενα πισω -προς τα εξω.
Ενδεικτικα αναφερω οτι το case μου αυτη την στιγμη σχεδον χωρις καθολου χρηση ανεμιστηρων, ειναι στους 32 C.

Η ψυκτρα που εχεις δεν ειναι και οτι καλυτερο, αλλα με λιγη arctic silver και αν δεν εχουν λασκαρει τα ελατηρια της, θα κανει μια χαρα την δουλεια της.. Εναλλακτικα θα δεις μεγαλη διαφορα με μια επωνυμη χαλκινη ψυκτρα...

A Hellene
16-01-04, 02:55
Μαρία (και όχι μόνον!),

Θα συμφωνήσω με τις γνώμες που ακούστηκαν.
Η δική μου πρόταση είναι η εξής: Μία σοβαρότερη (και ακριβότερη) ψύκτρα για τον -αξιωματικά- υπέρθερμο Athlon που θα τον δροσίσει μα θα θερμάνει κι άλλο το εσωτερικό του κουτιού, και ένα τροφοδοτικό με διπλά blower που θα απάγει ικανοποιητικά τη θερμοκρασία του case. Ίσως ένα ακόμη Case-Blower, να τροφοδοτήσει το κουτί σου με φρέσκο, κρύον αέρα. Θα εξηγηθώ παρακάτω.
Σαν bonus θα έχεις ισχυρότερα και μακροβιότερα, τροφοδοτικό και σύστημα. Το malus θα είναι μια υστερική αντίδραση της κάρτας σου και λίγος θόρυβος παραπάνω από το σύστημά σου. Δική σου η επιλογή.

Και λίγο background για τα τροφοδοτικά των PC. Ανήκουν στην οικογένεια των παλμοτροφοδοτικών (Switching PSUs), που έχουν πολύ μεγάλη απόδωση λόγω των ελάχιστων θερμοαπωλειών τους.
Η ευεσθησία τους βρίσκεται στην υπερθέρμανση και στα Brown-Outs, τη χαμηλότερη δηλαδή τάση τροφοδότησής τους από την ελάχιστη παραδεκτή. Εξηγούμαι:
Ο μηχανισμός τους είναι τέτοιος, ώστε τα τμήματα ισχύος τους να λειτουργούν χαλαρά όταν καταφέρουν να παρέχουν την επιθυμητή τάση/ισχύ εξόδου, και αντίστροφα, ισχυρότατα έως και οριακά μέχρι να τη φθάσουν. Το δεύτερο συνεπάγεται σκληρή εργασία για τα εσωτερικά στάδια ισχύος, όταν ζητηθεί από το τροφοδοτικό περισσότερη ισχύς από όση μπορεί να παρέχει, αλλά και όταν η τάση εισόδου του γίνεται όλο και πιο μικρή, και ακουμπήσει -έστω και στιγμιαία- την ελάχιστη αποδεκτή (=brown-out).

Ο πιο εύκολος τρόπος για να καεί ένα εξάρτημα ισχύος είναι η ελλειπής του ψύξη, ειδικά όταν αυτό λειτουργεί οριακά. Συνήθως, πρώτα θα σιγήσει το φθηνιάρικο blower του τροφοδοτικού, με συνέπεια την υπέρθέρμανση του δεύτερου. Τότε θα χαθεί κάποια τάση εξόδου, και θα επέρθει ο θάνατός του. Εάν δυστυχώς μηδενιστεί η τάση αναφοράς, μέχρι το τροφοδοτικό να καεί, θα προστπαθήσει απεγνωσμένα να βγάλει όση ισχύ μπορεί, προκειμένου να σηκώσει τη μόνιμα πλέον πεσμένη τάση αναφοράς του. Ως αποτέλεσμα, θα δώσει για λίγο και μέχρι να σιγήσει εντελώς, ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες τάσεις του παράλογα υψηλές, οι οποίες θα διοχετευθούν στο σύστημα και θα προκαλέσουν το ακριβό ντόμινο. Και όλα αυτά, για ένα αναξιόπιστο ανεμιστηράκι...

Όσο για τις υπερτάσεις της ΔΕΗ, τα τροφοδοτικά επιβιώνουν εύκολα από αυτές, έχοντας ενσωματωμένες τυπικές προστασίες (surge-arrestors). ΟΧΙ όμως και από τις υπερτάσεις που προκαλούνται από καιρικά φαινόμενα. Στη δεύτερη περίπτωση θα υποστεί μάλλον βλάβη ο,τιδήποτε συνδέεται στο δίκτυο ρευματοδότησης. Μία ΠΙΘΑΝΗ πρόληψη για το σύστημα θα αποτελούσε κάποιο αδιάλειπτο On-Line τροφοδοτικό, που μονώνει γαλβανικά το σύστημα από το δίκτυο. Και που είναι μάλλον φθηνότερο από τον όλο υπολογιστή...

Ολοκληρώνοντας, στη ψύξη τους βρίσκεται η ουσιαστική διαφορά των ακριβών τροφοδοτικών, από τα φθηνά. Ψύξη, που γίνεται ακόμη δυσκολότερη δουλειά, αφού ρουφούν τον ήδη θερμό αέρα του εσωτερικού του κουτιού για να ψυχθούν από αυτόν...
Εξαιρώντας φυσικά το πιο δραχμοβόρο χαρακτηριστικό τους, το μέγεθος της ισχύος που μπορούν να περέχουν. Θυμάμαι σαν να μου το έλεγε εχθές ο μέντοράς μου στα ηλεκτρονικά, πως "Τα Watt και τα χρήματα βγαίνουν δύσκολα"...

Κι εκεί θέλει λίγη προσοχή, στην επιλογή. Οι σοβαροί κατασκευαστές δηλώνουν την παρεχόμενη ισχύ εξόδου, που φυσικά είναι μικρότερη από την καταναλισκόμενη. Η πραγματική, συνεχόμενη και όχι στιγμιαία ισχύς εξόδου θα πρέπει να δηλώνεται σε Continuous Watt RMS. Γι' αυτό βλέπει κανείς τροφοδοτικό των (Continuous) 300W με €100+ δίπλα σε άλλο των (undefined) 350W με €25, που πιθανότατα να μη μπορεί να δώσει αξιόπιστα ούτε τα 180W! Το δεύτερο δεν λέει ψέματα. Παραλείπει όμως -εγκληματικά- σκόπιμα το χαρακτηρισμό "Maximum Power". Η οικονομική διαφορά τους, δεν βρίσκεται μόνο στο "κροκοδειλάκι" της ετικέτας!

Ξαφνικά συνειδητοποιώ πως γίνομαι μάλλον κουραστικός. Θα χαρώ όμως εάν βοηθήσω κάποιον να αποφύγει ένα σκόπελο...


Φιλικά,
Γιώργος.

Aegis
16-01-04, 03:09
Γιώργο σωστά όλα που λες, και εσύ ηλεκτρολόγος μηχανικός σπουδάζεις βρε? :)

μαρία βγάλε την απαίσια ψύκτρα που έχεις και πάρε μια ωραία χάλκινη επώνυμη. να προτείνω κάποιο μοντέλο της thermaltake (ελπίζω να το έγραψα σωστά) και για να μην έχεις προβλήματα θορύβου βάλε πάνω κάποιο αθόρυβο ανεμιστήρα σε χαμηλές στροφές.
κοίτα για πληροφορίες: www.hacshop.gr

θα μου πεις βέβαια τι να πρωτοπάρεις...

Gothic
16-01-04, 04:29
Ψύξη και θόρυβος, απο τα αγαπημένα μου θέματα, μια και ο υπολογιστής είναι πάνω στο γραφείο, και ακριβώς δίπλα στο κρεββάτι μου απο την πλευρά που κοιμάμαι.
Έπρεπε λοιπόν να είναι ψυχρός μια και είναι Athlon και ήσυχος μια και όταν δουλεύω ή κοιμάμαι και κατεβάζει, θέλω να λείπει το σπαστικό βουητό του μέσου PC.

Ξεκίνησα με ένα Zalman CNPS6000-CU Copper Flower Cooler που κάνει πολύ καλά την δουλειά του αν σκεφτεί κανείς οτι ο AMD δουλεύει στο όριο των 38-44C. Πάντα με Arctic Silver.

Συνέχισα με 4 Panaflo 80mm Case Fans που πήρα απο Αγγλία. Απίστευτα ήσυχοι, πολύ πιο φτηνοί απο τους Ultra Quiet που πουλάνε εδώ και πάνω απ'όλα πολύ καλύτεροι μια και είναι για επαγγελματικές εφαρμογές και τους φτιάχνει η Panasonic. Το Chieftec case παίρνει δύο μπροστά (ένας μπροστά απο τους σκληρούς) και δύο πίσω (σαν πορνοταινία ακούγεται).

Το τροφοδοτικό είναι της Chieftec, και παρ'όλο που ήρθε με το case και δεν το είχα πάρει για ήσυχο, όταν το δοκίμασα μόνο του βραχυκυκλώνοντας τις επαφές με συνδετήρα, μόνο το οτι γύριζε πρόδιδε οτι δούλευε. Εύγε στην Chieftec.

Σε όλα αυτά προστέθηκε και ένα Digital Doc 5, που το βρήκα απο το ebay 40E, μαζί με τα ταχυδρομικά, ολοκαίνουργιο απο Καναδά. Το Ramshop το έχει εδώ 130Ε. Ναί, καλά. Αυτό το ωραίο μηχανηματάκι, έχει 8 αισθητήρες για θερμοκρασία σε όλο το case και ανοιγοκλείνει τους ανάλογους ανεμιστήρες που έχεις αντιστοιχίσει.

Έχω βάλει τον ένα αισθητήρα για θερμοκρασία δωματίου, ένα στις μνήμες, ένα μέσα στο τροφοδοτικό (προσοχή αν το ανοίξετε, με το δοκιμαστικό ανα χείρας) που αναλόγως την θερμοκρασία δίνει 5 ή 12V στο τροφοδοτικό, ένα κοντά στην CPU που ελέγχει τον 92mm ανεμιστήρα της Zalman (δουλεύει την μισή ώρα μια και το τεράστιο χάλκινο λέλουδο κάνει την δουλειά του και χωρίς συνεχή αέρα) και τα υπόλοιπα τέσσερα σε διάφορα σημεία που ελέγχουν τους Panaflo.

Σαν κερασάκι στην τούρτα έβαλα ένα aftercooler που βρήκα στο ebay να τρέχει τον ανεμιστήρα της CPU στα 5V για 3' όταν δεν παίρνει ρεύμα (είτε κλείσεις το PC, είτε το Digital Doc δεν στέλνει ρεύμα).

Αυτή τη στιγμή σε θερμοκρασία δωματίου 24C, δουλεύει μόνο ο ένας Panaflo απο τους δύο πίσω, κανένας απο τους μπροστινούς, το case έχει θερμοκρασία απο 25-30C και ο AMD τρέχει στους 39C. Αν βάλω κανένα παιχνίδι και ενεργοποιήσω όλους τους ανεμιστήρες, ο επιπλέον θόρυβος είναι ελάχιστος και ο AMD παίζει στους 44C.

Κάποια στιγμή θα του χώσω και εσωτερική μόνωση, που θα πάει... :mrgreen:

Εγώ βέβαια τα έκανα όλα αυτά λόγω ιδιάζουσας περίπτωσης (και επειδή είμαι ψυχάκιας αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία).

Κάποιος που θέλει ένα μέσο σχετικά ήσυχο σύστημα, ας βάλει ένα cooler της Zalman, case fans της Panaflo και ένα σχετικά ήσυχο τροφοδοτικό και θα κάνει την δουλειά του μια χαρά.

Κάποια στιγμή θα γράψω ένα άρθρο με φωτό και links.

A Hellene
16-01-04, 04:34
Aegis.

Ζητώ συγγνώμη που επεξεργάστηκα και ανάρτησα το εδάφιό μου, πρωτού ελέγξω για κάποια πιθανή απάντηση -όπως η δική σου!

Για να σου απαντήσω, όχι, Aegis. Δεν είμαι σπουδαστής. Είμαι επαγγελματίας, εδώ και αρκετό καιρό. Ξεκίνησα ως Hardware Designer και τα τελευταία χρόνια, επιπλέον γράφω Firmware.
Με ενθουσιάζει όμως η ιδέα να ρίχνω κλεφτές ματιές προς τα πίσω! Μου έρχεται η μυρωδιά της εποχής. Ειδικότερα δε, όταν πιστεύω πως προσφέρω.


Φιλικά,
Γιώργος.

A Hellene
16-01-04, 04:43
Gothic!

Μα καλά. Τι γίνεται εδώ???
Νόμιζα πως μόνον εγώ κυκλοφορούσα τέτοιαν ώρα, παρέα με τα ...στοιχιά της νύκτας (= τις αυπνίες μου, τους προσωπικούς μου δαίμονες)!!!

Καλημέρα στο Forum.

Φιλικά,
Γιώργος.

Nick2k2
16-01-04, 09:43
Εγώ παιδιά να σας πω τι είχε πάθει το παλιό μου τροφοδοτικό.Ξαφνικά και χώρις κανένα λόγο,έλειπα απο το pc εκείνη την στιγμή,και μόλις γυρίζω μύριζε όλο το δωμάτιο κάτι καμμένο.Αμέσως πήγε το μυαλό μου στο κακό.Ψάχνω απο δω,απο κει και τελικά είδα οτι αυτή η απαίσια μυρωδιά έβγαινε απο το τροφοδοτικό.Με την μία κλείνω το pc και το τροφοδοτικό πέρα απο το οτι έβραζε κυριολεκτικά,έκανε και κάτι θορύβους,όπως κάνει οταν κρυώνει κάτι ζεστό,πχ κουζίνα.Όταν ξανάνοιξα μετά το pc δεν το ξανάκανε.Και έτσι το άφησα να δω τι θα γίνει.Όμως μετά απο καμια δυο βδομάδες μου το ξανάκανε,και μάλιστα όταν άνοιγα το pc έκανε έναν περίεργο θόρυβο το τροφοδοτικό,σαν πορπέλα ένα πράμα.Οπότε με την μία το βγάζω και τρέχω για άλλο,μάλιστα εκείνη την μέρα χιόνιζε κιόλας αλλά ευτυχώς πρόλαβα ένα μαγαζί στην γειτονιά μου και πήρα :D .Βέβαια πήρα πάλι 300W όσο ήταν και το παλιό μου γιατί τα πιο μεγάλης ισχύος ξεφεύγαν στην τιμή και άσε που δεν έχω και τις τρελλές τις συσκευές οπότε με το 300άρι καλύπτομαι.Αυτά όλα πριν κανα χρόνο έγιναν.

Τώρα το νέο τροφοδοτικό απο οτι παρατήρησα όταν ανοίγει μετά απο λίγα λεπτά βγάζει έναν θόρυβο σε πολυ ψιλή συχνότητα,σαν να σφυρίζει ένα πράγμα.Αυτό δεν πρέπει να είναι πρόβλημα γιατι το κάνε απο ανέκαθεν.Δεν ξέρω βέβαια απο τι οφείλεται.Και επίσης ώρες ώρες το κάνει και άλλες φορές,πέρα απο την αρχή όταν το ανοίγω,ξαφνικά δηλαδή αρχίζει και σφυρίζει πολύ πιο σιγά,όχι όπως στην αρχή δηλαδή.Βασικά έχω παρατηρήσει οτι οταν κουνάω το mouse ή όταν αλλάζει κάτι στην οθόνη,για παράδειγμα αν κάνω scroll up-down πολύ γρήγορα σε μια σελίδα ακούγεται αυτό το σφύριγμα,πολύ πιο ελαφρά βέβαια.Απο την οθόνη δεν είναι σίγουρα γιατι βγαίνει απο το τροφοδοτικό το σφύριγμα,και γίνεται μόνο όταν κουνάω mouse ή keyboard.Τώρα λεπτομέρειες θα μου πείτε απλά ήθελα να τα πω μπας και ξέρει κανεις έτσι για να μου φύγει η περιέργεια,γιατι τα κάνει αυτά τα σφυρίγματα :) .Το παλιό τροφοδοτικό δεν έκανε τπτ τέτοια βέβαια.

Τώρα θα μου πείτε πως τα ακούω όλα αυτά.Αυτά επειδή είχα έναν ανεμιστήρα πολυ φασιαριόζικο στον cpu τον volcano 6c νομίζω που γύριζε στις 5200rpms και σήκωνε τον κόσμο.Οπότε με ένα προγραμματάκι το speedfan για όποιον το ξέρει,έχω ρίξει τις στροφές του ανεμιστήρα ακριβώς στα μισά γύρω στα 2600-2700 και αναγκαστικά έχω ανοίξει την μια μεριά του κουτιού για να μην ανεβάζει μεγάλες θερμοκρασίες.Βασικά με αυτή την πατέντα πιάνω οτι θερμοκρασίες έπιανα με κλειστό κουτι και full speed o ανεμιστήρας.Οπότε λέω χαλάλι,τώρα παίρνει λίγο παραπάνω σκονίτσα,αλλα τι να κάνουμε. :) Για το history με θερμοκρασία δωματιου 22oC θερμοκρασίες cpu έχω γύρω στους 55-56 σε idle mode και 61-62 σε full load.Με κλειστό κουτί και full στροφές είχα γύρω στους 54-55 και 60-61 σε full load οπότε no big deal.Θερμοκρασία συστήματος είναι 32oC.To καλοκαίρι βέβαια όταν βράζει ο τόπος λόγω του εξωτερικού ανεμιστήρα :D ,θα διαβάσετε παρακάτω, είναι όλα 2-3 βαθμούς χαμηλότερα.

Εδώ όμως που θέλω να καταλήξω είναι οτι το τροφοδοτικό μου τελικά ανακάλυψα οτι έχει διπλό ανεμιστήρα,πράγμα που δεν ήξερα.Αυτό το έμαθα βέβαια προς το καλοκαίρι που έπιασαν οι ζέστες και ξαφνικά το τροφοδοτικό άρχισε να γυρίζει πιο γρήγορα και να σηκώνει τον κόσμο πάλι.Και γω δεν τον μπορώ καθόλου τον θόρυβο. :).Τωρα τον χειμώνα είναι εντάξει αλλά το καλοκαίρι όταν τον άναβα μετά απο 5 λεπτά είτε κλειστό είτε ανοικτό το κουτί άρχιζε να γυρίζει γρήγορα και με ενοχλούσε.Οπότε και εδώ εφήυρα την πατέντα :D Έβαλα έναν μεγάλο ανεμιστήρα, σαν αυτούς που έχουμε το καλοκαίρι να δροσιζόμαστε :lol: ,να χτυπάει πάνω στο pc απο την μεριά που το έχω ανοιχτό.Οπότε με αυτόν τον τρόπο και το τροφοδοτικό ήταν ήρεμο και ο υπολογιστής ήταν coolatos.Βέβαια το problem είναι οτι κάνει λίγο θόρυβο ο ανεμιστήρας,είχαν έναν παλιο αθόρυβο αλλα τον χάλασα :) ,αλλά υποφέρεται τουλάχιστον και τον ανέχομαι μόνο τα καλοκαίρια τουλάχιστον. :D
Ουφφ τα είπα.Sorry αν σας κούρασα με το μεγάλο post αλλά μιας και βλέπω ασχοληθήκαμε σοβαρά με το θέμα είπα να πω και γω τις εμπειρίες μου. :)

maria
16-01-04, 09:50
ΟΛΑ θα τα παρω γιατι μου την εδωσε το ρημαδι στα νευρα. Νεα δεδομενα: χωρις να λειτουργει τιποτα (δηλαδη τιμες απο bios) 72 η cpu και παλι 48 το συστημα με το fan της cpu στις 5-6000 στροφες. Οταν ειμαι στα windows και τρεχουν μονο τα βασικα (NIS 2003) 85 με 48, οταν τρεχει και κατι αλλο 90 με 48! Και χαλκινη ψυκτρα θα βαλω με καινουργιο fan, και τροφοδοτικο με 2 ανεμιστηρες και UPS....Τα νευρα μου!

Axilleass
16-01-04, 10:12
:) Υπομονη ειπαμε ! :) Δοκιμασες με ανοιχτο κουτι να δεις τι γινεται ? Εχεις ελεγξει αν εκει που "τρεχουν μονο τα βασικα" ο επεξεργαστης λειτουργει οντως σε idle ?? δηλ. να ειναι η χρηση του στο 0 % και που και που να τσιμπαει 1-2% ??.
Θα δεις οτι με τα λιγα χρηματα που θα διαθεσεις -εξω το τροφοδοτικο που το χρειαζεσαι ετσι κι αλλιως- οτι ο υπολογιστης σου θα ..μεταμορφωθει ! αλλο μηχανημα θα γινει, γιατι δεν υπαρχει επεξεργαστης που να δουλευει σωστα στους 90 C (θα σου ελεγα να τρεξεις κανα prime να δουμε τι κανει απο σταθεροτητα.. αλλα το φοβαμαι με τοσο ψιλες θερμοκρασιες)

Ελπιζω να σε εχουν ενημερωσει που μπορεις να βρεις λιγη arctic silver στην Θεσ/κη (αν οχι, ας της πει καποιος !! ). Προσοχη ομως γιατι πρεπει να βαλεις μια απιστευτα μικρη ποσοττητα...

Αντε και περιμενουμε νεωτερα..


Γιωργο , και προς ολους βεβαια : Οποιος εχει γνωσεις τις οποιες μοιραζεται με αλλους προκειμενου να βοηθησει ειναι αξιος συγχαρητηριων...

Το ισοζυγιο ψυξη-θορυβος ειναι ενα παρα πολυ ενδιαφερον θεμα...

Ιδου που μπορει να φτασει καποιος (υπαρχουν και χειρατερα !! :) ) αν ασχοληθει μετα μανιας με το ως ανω θεμα.
Το ποστ ειναι παλιο, απο τοτε το μηχανημα εχει βελτιωθει πολυ οσον αφορα την μορφη και την διαταξη του... (φωτογραφιες προσεχως) Το δε κοστος δεν ξεπερναει την αγορα 2-3 καλων 12αριδων και μιας ακριβης ψυκτρας. (σχεδον :) )

http://www.pctech.gr/viewthread.php?tid=6092

cpu 22 C' (P4 3.0 @ 3.55) case 33 την ωρα που σας γραφω.. (η οποια ειναι πολυ πεαρσμενη και επρεπε να εχω φυγει για το γραφειο μουυυυυ !! :) με θορυβο κυριολεκτικα 0. Και μην βιαστει κανεις να πει τι αισχος ειναι αυτο !!! Το βελτιωσα ειπαμε !! :)

maria
16-01-04, 10:21
Θα παω σε ενα μαγαζι, θα παραγγειλω τα κοματια που θελω, και θα τους βαλω να το στησουν μπροστα μου....

Axilleass
16-01-04, 10:44
ιιιιιιιι !!! Δεν θα το φτιαξεις μονη σου ???????????? !!!!!!!!!!!!!! Και εγω που ειπα τοσο καλα λογια για σενα !!!!! Αισχος !!!!!!!!!!!!!!!

maria
16-01-04, 11:33
Δεν εχω το μαραφετι για να βγαλω την ψυκτρα...Αλλιως θα σου ελεγα εγω...μμμ...ισως να βρω να παρω κι ενα τετοιο. Θα δω..

XTCgr
16-01-04, 13:22
δεν χρειάζεται κάποιο μαραφέτι για να βγάλεις την ψύκτρα - ίσως ενα μικρό κατσαβίδι με "πλακέ" κεφαλή. Αν δεν αισθάνεσαι πού άνετη καλύτερα να αγγαρέψεις κάποιον γνωστό που του έχεις εμπιστοσύνη.
Arctic Silver μπορείς να βρείς στα μαγαζιά που ποσταρα σε προηγούμενη σελίδα σε αυτό το thread. Θα βρείς είτε Arctic Silver 3 είτε Arctic Silver 5. Η διαφορά τους είναι καπου 5-7 euro στην τιμή και 1-3C διαφορά στην απόδοση. Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις Αrctic Alumina. H διαφορά της τελευταίας με τις προηγούμενες πέρα απο την τιμή(κατά των Silver) και απόδοση(υπερ των Silver) ειναι οτι οι πρώτες έχουν οξείδια αργύρου (πιο θερμοαγώγιμο υλικο από αλουμίνιο )
Όποιος μου πει γιατι βγήκε Αrctic Silver 5 και οχι 4 (μετά την 3) θα τον παραδεκτώ :P

XTCgr
16-01-04, 13:35
Στην infovet που ανέφερα πριν η τοποθέτηση νομίζω οτι είναι δωρεάν.
Το θέμα ψύξης είναι απο τα πρωτεύοντα τώρα τελευταία που τα Ghz έχουν αυξηθεί (βλέπε τους ερχόμενους Intel Prescott των 150w :shock: - που είναι οι εξυπνάκηδες/ξερόλες που λεγανε οτι οι AMD ζεματάνε??? :lol: ). Εγώ στο μηχάνημα έχω 4 8αρηδες που δουλεύουν κατα βούληση στη κλίμακα 7 εως 12 volts( ρύθμιση γίνεται απο rheobus της Vantec που έχω στην πρόσοψη). Κουτί ειναι το SX1030 της Αntec που έχει ειδικές θέσεις για τους ανεμιστήρες αν και χρησιμοποιώ πολυουρεθεάνη (για κουφώματα) μεταξύ των brackets και των ανεμιστήρων ώστε να μειώνονται οι συντονισμοί. Επίσης ο σκληρός δίσκος και το τροφοδοτικό είναι ξεβίδωτα και ακουμπάνε μάνω σε πλάκες απο φενιζόλ. Northbridge/Southbridge ψύχονται παθητικά. Για ψύξη επεξεργασή έχω μισό κιλό χαλκό. Όλα για τον θόρυβο :wink:
Το pctech.gr είναι καλό site και ξέρω αρκετά παιδιά(έχω παέι και σε κάτι συναντήσεις που έχουν κάνει εδώ) αλλά έχει πλακώσει πολύ ασχετίλα τελευταία. Για αυτό το λόγο κυρίως παρακολουθώ το thelab.gr
Ξέχασα επίσης να πω οτι για arctic silver μπορέις να αγοράσεις την αντίσοιχη της Antec. Πιο θφηνή με την αντίσοιχη ποσότητα περίπου οξείδιο του αργύρου

Axilleass
16-01-04, 16:11
DSL_worshipper, Καλο αυτο με την πολυουρεθανη...
Αν εχεις ορεξη πες στην Μαρια πως ακριβως θα βγαλει την ψυκτρα.. γιατι εγω απο AMD δεν ξερω, ωστε αν τελικα το αποφασισει να την κανει μονη της την δουλεια..

Η ψυκτρα κρατιεται απο ενα μεταλικο κλιπ που παιζει τον ρολο ελατηριου και την πιεζει επανω στον επεξεργαστη, ξεκουμπωνει απο την μια πλευρα του.. Αναλυτικοτερες πληροφοριες απο τους κατοχους amd..


Μηπως ειχαν καμια προληψη σχετικαμε το Νο 4 ??? :) :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.