PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-X TV...my story



Mikelamar
27-01-10, 02:03
Με παιρνει μια μερα ενας πωλητης στο τηλ. και μου λεει, επειδη ειμαι συνδρομητης του ΟΤΕ μπορω να βαλω Conn-X TV με 6 περιπου ευρω τον μηνα.
Επειδη ειχα ενημερωθει για το Conn-X TV παλαιοτερα, του απαντησα οτι μπορει η ονομαστικη ταχυτητα της συνδεσης μου να ειναι 8mbps, η πραγματικη ομως ειναι πολυ χαμηλοτερη, περιπου στα 6,5-7mbps επομενως δεν πληρω τις προϋποθεσεις.
Εκεινος μου απανταει οτι και 2mbps αν εχει καποιος ειναι αρκετο για Conn-X TV.
Ε τοτε αφου μου εξηγησε τι ακριβως γινεται λεω ΟΚ, στειλε το πακετο κτλ κτλ κτλ.

Μετα απο 4 ημερες ερχεται ο αποκωδικοποιητης και το μοντεμ τα βαζω ολα καλα.
Οπως λοιπον σερφαρα στο Internet αντιλαμβανομαι οτι η ταχυτητα του εχει πεσει κατακορυφα, μιλαω πηγαινε πιο αργα και απο pstn που ειχα το 1998.
Παιρνω τηλ την επομενη μερα την τεχνικη υποστηριξη να ρωτησω γιατι αυτο το χαλι.
Ηξερα οτι ενα μερος του bandwidth θα το παιρνει ο αποκωδικοποιητης, υπεθεσα οτι θα ειναι μεταξι 2mbps και αντε στην χειροτερη να χρειαζεται 4mbps.

Τελικα απ' οτι μου ειπαν στην τεχνικη, το Conn-X TV "ρουφαει" 6.4mbps σε standby κατασταση!!! (στην δικη μου παντα περιπτωση). Του λεω και εγω, στειλε καραβι να ερθουν τα παρουν ολα πισω.
Αυτος αρχισε να δικαιολογει την κατασταση οτι ειμαι μακρια απο το DSLAM, στα 1700 περιπου μετρα και θα στειλει τεχνικο να δει αν υπαρχει και καποιο αλλο προβλημα για να δουμε τι θα κανουμε.

Το αστειο της ιστοριας ειναι οτι εγω πριν περιπου 2-3 εβδομαδες πηρα τηλ. τον ΟΤΕ για να μου ανεβασει την dsl speed πανω απο τα 8mbps, αλλα μου ειπαν επειδη η επομενη μεγαλυτερη ταχυτητα ειναι εως 24mbps και η δικη μου γραμμη δεν σηκωνει πανω απο 10mbps (τα οποια δεν προκειτε να πιασω ποτε) ειναι ματαιο και απλα θα ειχα την ιδια ταχυτητα με τιμολογιο της συνδεσης εως 24mbps. Οποτε το αφησαμε ως εχει.

Εγω παρ'ολ'αυτα αποφασισα να κρατησω το Conn-X TV και απλα να απενεργοποιω τον αποκωδικοποητη οταν βρισκομαι στον Η/Υ για να μην καταναλωνει bandwidth.

Τα συμπερασματα δικα σας.

emeliss
27-01-10, 12:04
Καταρχήν το conn-x tv δεν κοστίζει "6 περίπου ευρώ το μήνα". Κοστίζει 15 ευρώ το μήνα. Αφού δεν θα χρησιμοποιήσεις την υπηρεσία πάρε το 134 και ζήτα άμεσα διακοπή για τεχνικούς λόγους.

Για την 24άρα. Αν δεν χρειάζεσαι το επιπλέον up που δίνει τότε ζήτα να κατέβει σε 8άρα. 5,4 ευρώ το μήνα έχουν διαφορά.

Αν τα ποσά σου φαίνονται μικρά τότε κάνε πάλι τις διακοπές και δίνε αυτά τα 20,4 ευρώ το μήνα σε κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα.

baskon
28-01-10, 23:59
6.4 mbps σε standby κατασταση?Μαλλον αυτος που στο ειπε δε σου τα λεει καλα..

Βασικα πρωτα πρεπει να μας πεις σε τι ταχυτητα συγχρονιζεις πλεον.
Επισης δηλωσες βλαβη?Δοκιμασαν να σου αλλαξουν προφιλ?Υπαρχουν καποια προφιλ για διαφορες περιπτωσεις..

Γενικα παντως πρεπει να συγχρονιζεις κοντα στα 8 για να ειναι ενταξει..Ακομα και με 7 κατι γινεται..
Αν εισαι στα 5....
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δηλωσεις βλαβη,εστω και αν ερθει και τεχνικος στο σπιτι..
Αν γινεται κατι θα το κανουν γιατι δε τους συμφερει να το κοψεις λογω τεχνικων προβληματων και δινουν αρκετη προσοχη..

Mikelamar
29-01-10, 14:30
Δηλωσα βλαβη απο την δευτερη κιολας ημερα και προφανως κατι ρυθμισαν, γιατι και με ανοιχτο πλεον αποκωδικοποιητη το internet παει καλα, παρολαυτα κλειδωνω κατω απο τα 7mbps αλλα οχι πως πριν κλειδωνα πιο πανω.

baskon
29-01-10, 17:38
Οποτε οπως λες και εσυ κατι ρυθμισαν και πλεον εχεις αξιοπρεπες ιντερνετ..
Λογικο σε οχι πολυ καλη γραμμη να μη πεταει το ιντερνετ με ανοιχτο το Tv..
Αλλα αυτο στο πρωτο post δε μας το ειπες..
Γενικά ασχοληθηκαν και οσο γινοταν η γραμμη σου βελτιωθηκε..

@ ADSLgr.com All rights reserved.