PDA

Επιστροφή στο Forum : Zyxel 650H router & accessing PCs



BeholderX
14-01-04, 13:41
Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω ? Διάβασα αρκετά από τα posts αυτού του forum αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.

Σε ένα Zyxel 650-H (Router & Modem, 4 LAN ports) είναι συνδεδεμένα απευθείας 3 διαφορετικά PC (WindowsXP Pro όλα).

Οταν τσεκάρω online την IP διεύθυνση από οποιοδήποτε από τα 3 PC, βγαίνει πχ 210.0.0.0

To router δίνει το ίδιο IPs στα 3 μηχανήματα πχ 168.0.0.1 εώς 168.0.0.3

Το καθένα από αυτά τα PC τρέχει διαφορετικά προγράμματα τα οποία θέλω να μπορώ να ελέγχω remotely από οποιοδήποτε PC μέσω internet (φυσικά αν έχει το κατάληλο software).

Tο θέμα είναι ότι όταν βάζω τη dynamic διεύθυνση σε ένα browser (ie. 210.0.0.0 ) πέφτω πάνω στο Log-on screen του Ζyxel.

Υπάρχει τελικώς τρόπος να συνδεθώ με όποιο από τα 3 pc θέλω από το δίκτυο, ή έστω με ένα μόνο από αυτά ???

Ευχαριστώ .


PS. μίλησα με κάποιους τεχνικούς της ACN, μου είπαν στα βιαστικά ότι χρειάζεται static IP και να αγοράσω εξτρα IPs για κάθε μηχάνημα. Ελπίζω να υπάρχουν πιο προσιτές λύσεις.

BeholderX
16-01-04, 15:37
Μου πήρε 2 μέρες αλλά το βρήκα ! Πανεύκολο παίδες, μην απελπίζεστε !!!

Καταρχήν κατεβάστε οπωσδήποτε το manual απο το site της ZyXEL
ftp://ftp.europe.zyxel.com/p650hseries/document/p650hseries_v3-40_UsersGuide.pdf

Περιέχει αναλυτικές πληροφορίες για τα πάντα...

Εγώ πχ ήθελα να ανοίξω το port 4899, για το Remode Admin 2.1 το οποίο έτρεχε στο ένα από τα τρία PC. Και ήθελα στο ON το firewall του ZyXEL (αν το απενεργοποιήσετε, θα δουλεύουν τα πάντα, αλλά θα είσαστε ολίγον γυμνοί...)
Τα παρακάτω ισχύουν ανεξαρτήτως port ή application ή service που σας ενδιαφέρει.

Βήμα βήμα λοιπόν: αρχικώς λοιπόν πάτε στο

1. Advanced Setup - NAT
2. SUA - Only και Edit Details
3. Εκεί γράψτε στη γραμμή ".2"
Start Port No. = 4899 (ή όποιο σας ενδιαφέρει)
End Port No. = 4899
IP Address = 192.168.1.33
Προσέξτε, εκεί εσείς βάζετε την εικονική διεύθυνση ΙP που παίρνει ο υπολογιστής σας από το ZyXEL (μπορείτε να τη δείτε από το Local Area Network icon των windows - Support - IP address. To ZyXEL από default δίνει από 192.168.1.33 και πάνω, πχ 192.168.1.34, 192.168.1.35, κτλ...)

Ετσι λοιπόν λέτε στο router να στείλει όλη την κίνηση του port 4899 από έξω (Internet) προς τα μέσα (LAN) στον υπολογιστή σας με την εικονική διεύθυνση 192.168.1.33 .

Μέχρι εδώ όλα καλά, αλλά αν το δοκιμάσετε τώρα, δεν θα δουλέψει, γιατί το firewall του ZyXEL είναι στο ΟΝ , και τίποτα δεν περνάει προς τα μέσα.
Οπότε για να επιτρέψουμε να περνάνε τα request στο port 4899 πρέπει να κάνουμε μια τροποποίηση στα rules του firewall. Πολύ εύκολα, μην τρομάζετε :)

Advanced setup - Firewall
Internet to Local Network Set - πατάμε στο Rule Summary (inbound traffic)
Στη συνέχεια πατήστε σε ένα από τους αριθμούς .1 -. 10 στον πίνακα

Εδώ βλέπετε τα πιο γνωστά ports , eg FTP 21, HTTP 80 , κτλ (εάν θέλετε να προσθέσετε κάποιο, πατήστε στο Edit Available Service, δώστε το port ή range που θέλετε, και ένα οποιοδήποτε όνομα για να το αναγνωρίζετε)
Μπορείτε να καθορίσετε και συγκεκριμένες IP από τις οποίες να γίνονται δεκτά τα συγκεκριμένα ports.

Διαλέγουμε Action for Matched Packets: Forward (για να επιτρέπετε η πρόσβαση) και ολοκληρώνουμε με APPLY.


Αυτά τα λίγα συνοπτικά. Εαν σας φαίνονται κινέζικα, ρίξτε μια ματιά στο manual, τα εξηγεί όλα αναλυτικότατα και με εικόνες !!!

Faithless
27-01-04, 01:36
Mισό λεπτό εννοείς ότι για κάθε PC που υπάρχει στο hub πρέπει να αγοραστεί IP απο τον ISP??? :shock: Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο....

sdikr
27-01-04, 02:01
Εχω κανει κατι τετοιο με remote desktop xp Και dyndns,
απλα στα 4 μηχανηματα εχω ρυθμισει διαφορετικες πορτες για το remote desktop (τις εχω σεταρει και απο το zyxel) και μπαινω με ονομα του στυλ user.ath.cx:3381, user.ath.cx:3382.
Ολα με dynamic

Faithless
28-01-04, 00:41
Σε απλό home δίκτυο είναι απαραίτητο κάτι τέτοιο? τα pc μέσω hub δεν μοιράζονται κανονικα το bandwidth???

BeholderX
05-03-04, 21:07
Τελικά μετά από 1.5 μήνα βρήκα την απάντηση !

Το Zyxel μπορεί να δίνει συγκεκριμένα πάντα IP στα PC που είναι συνδεδεμένα στα LAN ports του. Μεταφέρω το παρακάτω κείμενο από το manual του Zyxel 650H:



Every Ethernet device has a unique MAC address (MAC = Media Access Control). The MAC address is assigned at the factory and consists of six pairs of hexademical characters, for example, 00:A0:C5:00:00:02


Δηλαδή κάθε κάρτα δικτύου έχει ένα συγκεκριμένο και μοναδικό αριθμό (σαν ταυτότητα, από το εργοστάσιο κατασκευής του, είναι πάντα σταθερός). Αυτό επιτρέπει στο router να αναγνωρίζει κάθε κάρτα ως μοναδική και δίνει όποιο IP θέλουμε εμείς σε αυτή.

Για να ρυθμίσουμε λοιπόν το Zyxel 650H να δίνει συγκεκριμένα IP σε συγκεκριμένους υπολογιστές (και όχι random, όπως όταν γίνεται reboot ή στο Zyxel, ή πιο συχνά στους υπολογιστές), κάνουμε τα εξής:

1. Zyxel: Maintenance - DHCP Table, και βλέπουμε το κάθε MAC address του κάθε υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στο δίκτυο.

2. Zyxel: Advanced Setup - LAN - Static DHCP
Εδώ λοιπόν βάζουμε την IP που θέλουμε να έχει ο υπολογιστής μας και την αντιστοιχούμε στην MAC διεύθυνσή του.

Πατάμε APPLY, και αυτό ήταν όλο.

ΑΨΟΓΟ ΤΟ ZYXEL 650Η παίδες... :D



PS. Eπίσης, απλώς για την ιστορία, το 650H υποστηρίζει 1024 NAT connections, σημαντικό για όσους ασχολούνται με p2p programs, πχ emule, shareaza, κτλ. Για να διαπιστώσετε πόσα connections έχετε ανά πάσα στιγμή, δώστε απο το
Windows - Start Menu - Run - telnet 192.168.1.1
στη συνέχεια το password για το Zyxel, και μετά τα νούμερα 24 και 8 ως επιλογές. Εκεί γράψτε "ip nat iface wanif0" και θα σας παρουσιάσει όλο το table με τα connections.

alefgr
06-03-04, 03:26
Ερώτηση ηλιθίου.

Και γιατί θα πρέπει να δίνει IP address το Zyxel και να μην δίνουμε μόνοι μας static IP address στο κάθε PC?

Ποιό έξυπνο είναι το Zyxel από εμάς :?: :?: :?:

UGF_GreekMind
06-03-04, 11:18
Μπορείς να δώσεις δικιές σου ΙΡ στα PC.

Aπλώς ο router κάνει autodetect το LAN σου και δίνει δικιές του ΙΡ μέσα από το IP range στο οποίο μπορεί να λειτουργήσει (π.χ. για το zyxel 192.168.1.33-65)

Μπορείς εσύ μετά να τις αλλάξεις, δίνοντας προσοχή στο subnet mask.

alefgr
06-03-04, 23:20
Καλός είναι ο DHCP Manager του Zyxel αλλά μόνο για να δίνει διευθύνσεις σε notebooks που τα πηγαινοφέρνουμε σε διαφορετικά δίκτυα. Για σταθερά PC επιμένω πως η static IP address είναι πολύ καλλίτερη. Αν μάλιστα δουλεύουνε και Servers ακόμα καλλίτερα. Μας απαλλάσσει από περιττούς μπελάδες.

Ερώτηση για τους γνώστες του Zyxel. Υπάρχει τρόπος να καταγράψουμε στην database που έχει σχέσει με το ενσωματωμένο DNS δικές μας LAN διευθύνσεις και όταν δεν βρίσκει αντίστοιχη εγγραφή τότε μόνο να καταφεύγει στους WAN DNS Servers που έχουμε δειλώσει? :?:

Nuperibo
07-06-04, 16:41
up:O

Λοιπόν ακολούθησα τις οδηγίες του Beholder και πράγματι ενθουσιάστικα. Thnks για το post 8) Για τους zyxel users η static ip μέσω του dhcp server του zyxel είναι σίγουρα η ιδανικότερη επιλογή 8) 8)

Διάβασα και το how to στην σελίδα http://portforward.com/zyxel/650h.htm, με αφορμή το emule. Ήθελα high id και firewall on. Εφάρμοσα λοιπόν όσα που γράψει για το emule αλλά μου προέκυψε μία βασική απορία:

Ο γενικός σκοπός μας είναι να έχουμε μία port η οποία από το internet (wan) να περνάει κατευθείαν μέσα στο lan σε κάποιο συγκεκριμένο pc (με firewall ενεργοποιημένο). Ο τύπος με λίγα λόγια κάνει το εξής: α) Ορίζει στο nat η port 4662 να αντιστοιχεί σε ένα εσωτερικό IP. Εγώ επέλεξα το 192.168.1.50 ως εσωτερικό ip οπότε όρισα η tcp 4662 να γίνεται forward στο 192.168.1.50 . β) ορίζει μία service που να χρησιμοποιεί το port 123 (εδώ 4662) και ορίζει κάθε IP στο lan να μπορεί να χρησιμοποιήσει την service (άρα να περάσει το firewall) από μέσα προς τα έξω (συγκεκριμένα το τονίζει οι αλλαγές να γίνουν στο lan2wan menu).

Αυτό βασικά είναι που δεν καταλαβαίνω και πράγματι εν μέρη επιβεβαιώθηκα αφού τελικά το emule μου δεν έδωσε high id. Αρχικά το 650Η είναι ρυθμισμένο ώστε όλες οι ports να ανοίγουν από μέσα προς τα έξω («default actions for packets not matching the following rules» = forward). Άρα και να μην προσθέσω την service στον πίνακα lan2wan δεν θα υπάρξει πρόβλημα αφού -εφοσόν δεν υπάρχει καμία καταχώρηση για τη συγκεκριμένη ip στον πίνακα- θα γίνει η default action που είναι forward :!: :?:

Αντίθετα, η default στα incoming (wan2lan) είναι block. Οπότε είναι λογικό τα data να κόβονται από το firewall. Έτσι απλά πρόσθεσα την service στο wan2lan menu και όλα πήγαν ρολόι. High id κατευθείαν!

Είναι κάτι που δεν έχω καταλάβει; Πρακτικά δουλεύει. Θεωρητικά υπάρχει λάθος;

Γιατί να προσθέτουμε services στο lan2wan αφού η default action είναι forward; Λογικά έχει νόημα να προσθέτεις μόνο αν για λόγους ασφαλείας έχεις αλλάξει την default σε block;

EvilHawk
07-06-04, 17:00
Για όλα αυτά ρίξτε μια ματιά στο http://www.adslgr.com/forum/thread5843.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.