PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη φοιτητικου σε κανονικο



Kultof
27-01-10, 12:20
Εδω και 2 μηνες ειμαι κατοχος των 2Mbps του ΟΤΕ αλλα στο φοιτιτικο πακετο.Το προβλημα ειναι οτι πριν φτασω στα hops του ΟΤΕ περναω απο 2 hops του πανεπιστημιου μου και αλλα 2 του edudsl.gr .Αυτο καταστρεφει καθε ιχνος ping το απογευμα που το πανεπιστημιο ζωριζεται και ενω τα ping μου στο κομματι ΟΤΕ ειναι μια χαρα τα προηγουμενα ειναι 300-900 ms .

Ετσι ζητησα απο τον ΟΤΕ να μεταφερθω σαν κανονικος πελατης και οχι φοιτητικος.Μιλησα με μια κοπελα στο 134 και μου ειπε οτι υπαρχει 12μηνη δεσμευση.Απο την αλλη στο ιστοτοπο της ΔΙΟΔΟΣ λεει οτι μπορω να το κανω αυτο με μια εγγραφη δηλωση.Ξερει κανενας να μου πει τι μπορω να κανω?Η αληθεια ειναι οτι εδω και 2 χρονια εχω παραδοθει απο την ελπιδα να επικοινωνησω στο τοπικο καταστημα ΟΤΕ αφου ο πιο μικρος σε ηλικια ειναι 50+ οποτε οτι και να πεις... Μηπως υπαρχει αλλος τροπος να κανω την αλλαγη?

emeliss
27-01-10, 12:32
Σωστά σου είπε η κοπέλα για την 12μηνη δέσμευση. Το αναφέρει και στην σελίδα του δίοδος (http://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=34&f=).

prekageo
27-01-10, 14:55
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν περνάς από hops του πανεπιστημίου. Η κίνηση δρομολογείται μέσω ΕΔΕΤ (το edudsl που βλέπεις). Αν θες δώσε traceroute ώστε να φανεί το πρόβλημα.

Kultof
27-01-10, 16:30
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν περνάς από hops του πανεπιστημίου. Η κίνηση δρομολογείται μέσω ΕΔΕΤ (το edudsl που βλέπεις). Αν θες δώσε traceroute ώστε να φανεί το πρόβλημα.

Ναι, εχεις δικιο. Αλλα το θεμα ειναι οτι ενω το εχω κανει fast channel το πρωτο hop μου απο την ΕΔΕΤ ειναι στα 30 ms ενω οταν πλεον μπαινω στα hop του ΟΤΕ εχω 10-20 ms. Και οταν ερθει το απογευμα το 30 παει 300-600, τα hops του ΟΤΕ δεν αλλαζουν. Οποτε ειναι σιγουρο οτι ειναι θεμα της ΕΔΕΤ.

........Auto merged post: Kultof πρόσθεσε 3 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σωστά σου είπε η κοπέλα για την 12μηνη δέσμευση. Το αναφέρει και στην σελίδα του δίοδος (http://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=34&f=).

Ναι αλλα αυτο ειναι γενικα για το κλασσικο πακετο του ΟΤΕ. Αν δεις οι αλλες εταιριες δεν εχουν καποια τετοια δεσμευση.Εγω θελω να παραμεινω στον ΟΤΕ, απλα δεν θελω την ΕΔΕΤ να διαλυει τα Pings μου :hmm:

emeliss
27-01-10, 16:54
Αυτό είναι για το δίοδος μέσω ΟΤΕ. Έχει 12μηνη δέσμευση. Αν δεις όλοι έχουν 12μηνη δέσμευση. Μάλιστα η HOL Και το ΤΕΕ έχουν και προπληρωμή.

Τις ίδιες σελίδες δεν βλέπουμε;:hmm:

FuS
27-01-10, 20:29
Εδω και 2 μηνες ειμαι κατοχος των 2Mbps του ΟΤΕ αλλα στο φοιτιτικο πακετο.Το προβλημα ειναι οτι πριν φτασω στα hops του ΟΤΕ περναω απο 2 hops του πανεπιστημιου μου και αλλα 2 του edudsl.gr .Αυτο καταστρεφει καθε ιχνος ping το απογευμα που το πανεπιστημιο ζωριζεται και ενω τα ping μου στο κομματι ΟΤΕ ειναι μια χαρα τα προηγουμενα ειναι 300-900 ms .

Ετσι ζητησα απο τον ΟΤΕ να μεταφερθω σαν κανονικος πελατης και οχι φοιτητικος.Μιλησα με μια κοπελα στο 134 και μου ειπε οτι υπαρχει 12μηνη δεσμευση.Απο την αλλη στο ιστοτοπο της ΔΙΟΔΟΣ λεει οτι μπορω να το κανω αυτο με μια εγγραφη δηλωση.Ξερει κανενας να μου πει τι μπορω να κανω?Η αληθεια ειναι οτι εδω και 2 χρονια εχω παραδοθει απο την ελπιδα να επικοινωνησω στο τοπικο καταστημα ΟΤΕ αφου ο πιο μικρος σε ηλικια ειναι 50+ οποτε οτι και να πεις... Μηπως υπαρχει αλλος τροπος να κανω την αλλαγη?

Το πακέτο έχει 12μηνη δέσμευση και από κει και πέρα παραμένει αορίστου χρόνου η adsl και την καταργεί ο χρήστης όποτε θέλει.

Όλοι οι πάροχοι ανεξαιρέτως έχουν δέσμευση.

Στο αναφέρει και το link που παρέθεσε ο emeliss btw.

Το feed από το Δίοδος είναι αορίστου χρόνου (όπως πχ και η συνδρομή του conn-x, η ondsl home δηλαδή). Αυτό μάλλον είδες και στο site.
Από κει και πέρα ο πάροχος το κάνει πακέτο με την adsl και είναι με 12μηνη δέσμευση (και γι' αυτό την δέσμευση την βλέπεις στο site του παρόχου και όχι του Δίοδος).
Ισχύει για όλους τους παρόχους.

karetsos
27-01-10, 20:34
μπορείς να μεταφερθείς σε κανονικό πακέτο conn-x διατηρώντας την 12μηνη δέσμευση. απαραίτητα σε κατάστημα.

FuS
27-01-10, 20:44
Ξέχασα να το αναφέρω και πολύ σωστά το είπε ο Karetsos.
Μετατροπή πακέτου (σαφώς - είναι και ακριβότερο πακέτο ότι και να βάλεις) μπορείς να κάνεις όποια στιγμή θέλεις.
Η 12μηνη δέσμευση αφορά την κατάργηση της υπηρεσίας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.