PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ταχυτητα Το Κυριο Στοιχειο



KYANERITHROS
04-04-06, 18:28
Τι αλλο να πω πηρα στο 1242 και ειπα για το προβλημα στην γραμμη μου καναμε ενα τεστ για download και απο 72kb/s κατεληξε σε 4.8 αμεσως μου λεει παρε στο 121 δηλωσε βλαβη δηλ τι σκατα εχουμε dls στην Ν.Σμυρνη και τι σκατα τους πληρωνομαι τωρα μονο καμια σελιδα αντε να ανοιξω ακομα και στο site εδω το ανοιγει και περιμενω να ολοκληρωθει στο συνολο του ασε που πηγα να κατεβασω ενα .exe και εκει ηταν για τρελα γελια

Αισχος για πολλοστη φορα να δουμε ειπαν θα το φτιαξουν θα περιμενω

DSL Connection
Link Information

Uptime: 0 days, 0:21:38
Modulation: G.DMT Annex B [ISDN Overlay Mode]
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 128 / 384
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,32 / 3,22
Output Power (Up/Down) [dBm]: 9,5 / 10,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,5 / 17,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 30,0 / 31,0
Vendor ID (Local/Remote): ALCB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Απο την σελιδα του router

nrg_polini
04-04-06, 21:02
Θα ηταν χρησιμο να μας πεις μερικες πληροφοριες παραπανω εκτος απο τα σκατα και το 1242. Ας αρχισουμε απο τα βασικα , τι isp εχεις, απο που κατεβαζεις?

KYANERITHROS
04-04-06, 21:52
Οτενετ εχω

και πηρα στο 1242 καναμε ενα τεστ με ftp της Οτενετ μου ειπαν να κατεβασω ενα .iso αρχειο δοκιμαστικα να δουμε τη διακυμανση θα εχει η ταχυτητα και που στα σταθεροποιηθει και ετσι εγινε ξεκινωντας απο 40 κατεληξε στο 4.8 σε καλυψα??

nrg_polini
04-04-06, 21:54
Αφου κατεβασες απο ftp και πηγαινε ετσι λογικα εισαι σε πιταρισμενο dslam. Δοκιμασε να δηλωσεις μια βλαβη. Τωρα ναι με καλυψες ;)

KYANERITHROS
04-04-06, 22:03
Μαλλον δεν προσεξες τι ειπα οτι μιλησα μετα με το 121 και δηλωσα βλαβη και περιμενω να με παρουν τηλεφωνο εντος 2 ημερων προς το παρων μονο να βλεπω σελιδες μπορω γιατι το κατεβασμα ειναι κατι παρα πολυ δυσκολο& γινεται με μεσο ορο ταχυτητα 2.5kb/s

sdikr
04-04-06, 22:18
με αλλον isp δοκίμασες;

KYANERITHROS
04-04-06, 23:12
Μα γιατι βρε συ sdikr να δω με αλλον isp αφου Οτενετ εχω πως να δω με αλλον??

λιγο περιεργο μου φαινεται πως να γινει κατι τετοιο

ασε που και ολο το καλοκαιρι ειχα τετοια προβληματα γιατι τα παλικαρια εδω του Οτε μας αλλαξαν DSLAM

JoeBar
04-04-06, 23:21
Μα γιατι βρε συ sdikr να δω με αλλον isp αφου Οτενετ εχω πως να δω με αλλον??

λιγο περιεργο μου φαινεται πως να γινει κατι τετοιο

ασε που και ολο το καλοκαιρι ειχα τετοια προβληματα γιατι τα παλικαρια εδω του Οτε μας αλλαξαν DSLAM
Μπορείς να ζητήσεις ένα demo. ;)

KYANERITHROS
04-04-06, 23:50
Ναι μου το ειχαν πει και παλαιοτερα σε μια αλλη συζητηση παλι το καλοκαιρι επειδη ειχα το ιδιο προβλημα τελος παντων τι να λεμε Οτενετ + Οτε = χαλια :)

sdikr
05-04-06, 00:49
Μα γιατι βρε συ sdikr να δω με αλλον isp αφου Οτενετ εχω πως να δω με αλλον??

λιγο περιεργο μου φαινεται πως να γινει κατι τετοιο

ασε που και ολο το καλοκαιρι ειχα τετοια προβληματα γιατι τα παλικαρια εδω του Οτε μας αλλαξαν DSLAM

Για να δεις που ειναι το πρόβλημα και σε ποιον να τα χώσεις,

KYANERITHROS
05-04-06, 01:29
Το που να τα χωσω ειναι λιγο πολυ γνωστο γιατι ολο ανανεωσεις κανω στην dsl και στην αρχη ολα πανε καλα και μετα απο ενα διαστημα "Χ" ολα γινονται μην πω τι :(

Εφοσον ειναι γνωστο το θεμα και το προβλημα πλεον για πολλοστη φορα θα περιμενω να ξανα κανουν κανα reset την γραμμη οπως ειχαν ξανα κανει και το καλοκαιρι αλλα αυτο εχει καταντησει αηδια καθε τρεις και λιγο να γινεται αυτο

manoulamou
05-04-06, 11:45
Αποριες αδαους ημιμαθους νοικοκυρας:
Δεν φταινε οι ρυθμισεις σου στο pc/browser/firewall/router?
To εχει ξαναπαθει πολλες φορες και παλιοτερα, εχoυν κανει reset της γραμμης ?
Αρνεισαι να παρεις τσαμπα demo αλλου παροχου, για να σιγουρευτεις οτι ειναι προβλημα του δικου σου ΟΤΕ και ΟΤΕνετ?
Αφου σε χαλαει τοσο πολυ και συγχιζεσαι, γιατι δεν τους αλλαζεις να τελειωνεις?
Παρε Tellas ή Vιβοδι ιδιως αν καλυπτεται απο γραμμη δικια τους η περιοχη σου...

KYANERITHROS
06-04-06, 02:07
Οχι δυστηχως κυρια μου δεν φταινε οι ρυθμισεις γιατι ειμαι απο τον Αυγουστο με τις ιδιες απλα εδω στην περιοχη μου τα εχουν κανει μη πω τι και ολο και παντα θα σκανε διαφορα προβληματα απο ασημαντα εως κουφα οπως ειναι και ο Οτε με την Οτενετ

δεν αρνουμαι να παρω καμια συνδεση μαλλον το εχετε παραξηγησει το θεμα απλα δεν εχω και τοσο χρονο να ασχοληθω προσπαθω να κανω οτι μπορω με τα οπλα που εχω.

και μαλιστα και με αλλους που μιλησα εδω Ν.Σμυρνιωτες που εβαλαν το πακετο connex εχουν και αυτοι τραγικες ταχυτητες

Οσο για το αλλο ερωτημα "Τellas ή Vιβοδι ιδιως αν καλυπτεται απο γραμμη δικια τους η περιοχη σου.."

η Vivodi ακομα δεν εχει γραμμες στην περιοχη μας οταν με καλο ερθει η Οτενετ θα παει βολτα για καφε στην πλατεια μας ..:lol:

KYANERITHROS
06-04-06, 15:21
Εκανα ενα τεστ ανοιξα και το 2 pc μου που εχει πανω Linux και δοκιμασα το Ftp που καναμε εκει την δοκιμη και οντως ειχα τρελες ταχυτητες τελος παντως μιλησα μαζι τους και θα λυθει το προβλημα σημερα μου ειπαν.

KYANERITHROS
07-04-06, 13:09
Μπορω να ρωτησω κατι οι τεχνικοι του Οτε μου αναφερανε οτι εχουμε εδω στην ελλαδα το συστημα UPR??? ΑΥΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???

Ευχαριστω.

nnn
08-04-06, 00:52
Ubr=Unspecified Bit Rate.

KYANERITHROS
10-04-06, 00:12
Thanks nnn και sorry για την λαθος περιγραφη του ορου

nnn
10-04-06, 00:13
Thanks nnn και sorry για την λαθος περιγραφη του ορου
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.