PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

odys2008
20-05-10, 19:26
Α δεν το ήξερα αυτό, ποιον μύλο έχεις αν επιτρέπεται?

trixoptosi
20-05-10, 20:20
Εκτός και αν πάρει pressurised basket για τον καφέ που έχουν όλες οι άλλες τις ίδιας κατηγορίας που νομίζεις ότι βγάζεις "καιμάκι". Τότε και η pure μια χαρά θα είναι. Αλλιώς ας πάρει μύλο.

alzazil σώσε τον ευατό σου και πάρε με 15 ευρώ ένα basket με διπλό πάτο(pressurized) αφού χρησιμοποιείς καφέ απο το super market.

ΥΓ
Εγώ μαζεύω χρήματα για τον Gaggia MDF



Σίγουρα έχεις κάνει σωστά την συνδεσμολογία? Μήπως δεν είχε νερό το boiler, o θερμοστάτης δεν μπορούσε να διαβάσει θερμοκρασία και η αντίσταση έμενε στον αέρα συνέχεια στο On και κάηκε?


Εκει παει ο νους μου.Ο μοναδικος λογος να καει η αντισταση ειναι να μη λειτουργει ο θερμοστατης.Δε βλεπω καποιον αλλο λογο.
Ομως το θερμοστατη στον τεσταρα με πολυμετρο,κλεινει κυκλωμα κανονικα!
Το θεμα ειναι ομως μολις διαγνωσει θερμοκρασια 165 βαθμων να κοβει το κυκλωμα!
Αυτο δε μπορω να το ξερω εγω.Πρεπει να χω θερμομετρο και να τοποθετησω το θερμοστατη πανω σε ενα ματι κουζινας.
Ταυτοχρονα να εχω πολυμετρο στις επαφες του θερμοστατη και μολις φτασει στους 165 η ενδειξη στο θερμομετρο να δω τι θα γινει.Αν κοψει τοτε λειτουργει.Αν οχι τοτε αυτος φταιει που ξανακαηκε η αντισταση.

αν ξερετε καναν αλλο τροπο πειτε ρε παιδια.
Το ιδιο και για τους αλλους θερμοστατες.



edit:

Εβαλα εναν εναν τους τρεις θερμοστατες στο ματι της κουζινας.και ειχα συνδεδεμενο στις ακρες τους το πολυμετρο.
Ο Τ1 και ο Τ2 εκοβαν το κυκλωμα μετα απο μια θερμοκρασια.

Ο Τ3 μετα απο μια συγκεκριμενη θερμοκρασια αλλα εβγαινε προς τα εξω το κοκκινο κουμπακι αλλα δεν εκοβε τιποτα.
Κοινως συνεχιζει να σφυριζει επ απειρον το πολυμετρο οτι κλεινει κυκλωμα...
αυτο σημαινει οτι η αντισταση καηκε εξαιτιας τοτ θερμοστατη που δεν κοβει το κυκλωμα.
Ετσι δεν ειναι?



Εξηγηστε μου κατι ομως.
Δε μπορω να καταλαβω οι Τ1 και Τ2 τι ρολο βαρανε?
Απο ειναι σε κοινο σχεδον σημειο ο εναν κοντα στον αλλο,πως ειναι ο ενας για ζεστο νερο και ο αλλος για ατμο?
Δεν ειναι πολυ κουλο?

Cubaneros
21-05-10, 10:16
Ολες οι σιλβιες εχουν τρεις θερμοστατες . Ο ενας για τους 95 να κανεις τον καφε. Ο αλλος στους 110-120 για ατμο και ο αλλος ειναι το θερμικο που υποτιθεται θα εκλεινε για να μην σου καψει την αντισταση στους 150 αλλα δεν ειμαι σιγουρος . Μαλλον εχει καει ο 95 διοτι αν δεν ειχε καει δεν γινεται να ειχε τοσο μεγαλη αποκλιση και να εκαιγε την αντισταση . Το θερμικο πιθανον να κλεινει σε μεγαλυτερη θερμοκρασια απ οτι πρεπει ή να ειναι καμενα και τα δυο .

saras81
21-05-10, 13:34
παιδια εχω παρει αυτη τη μηχανη http://www.5050.gr/product/aeg-ea-150.html
για τα 50 Ε που εδωσα πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλη (παντα βεβαια εξαρταται απο τις αναγκες κ τη τσεπη του καθενος)εγω παντως το ευχαριστιεμαι το καφεδακι.
ηθελα να ρωτησω μετα απο καποσες φορες που πηρα απο το super market τους κλασσικους illy,lavvaza,πηρα φρεσκοκομμενο απο καφεκοπτειο (δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν ο καφες,δεν ηταν πολυ γνωστη μαρκα παντως σε μενα)κ ειδα τη διαφορα,αλλο αρωμα πιο δυνατη γευση,περισσοτερο καιμακι,υπαρχει λοιπον χειροκινητος μυλος που να ειναι κ καπως οικονομικος?γιατι ο μονος που ειδα κανονικος ηταν ο gaggia mm κ δεν ακουσα τα καλυτερα,κ οι αλλοι ξεφευγουν οικονομικα(δεν ειμαι κ επαγγελματιας).ευχαριστω εκ των προτερων.

trixoptosi
21-05-10, 15:16
Ολες οι σιλβιες εχουν τρεις θερμοστατες . Ο ενας για τους 95 να κανεις τον καφε. Ο αλλος στους 110-120 για ατμο και ο αλλος ειναι το θερμικο που υποτιθεται θα εκλεινε για να μην σου καψει την αντισταση στους 150 αλλα δεν ειμαι σιγουρος . Μαλλον εχει καει ο 95 διοτι αν δεν ειχε καει δεν γινεται να ειχε τοσο μεγαλη αποκλιση και να εκαιγε την αντισταση . Το θερμικο πιθανον να κλεινει σε μεγαλυτερη θερμοκρασια απ οτι πρεπει ή να ειναι καμενα και τα δυο .


Το θερμικο εχει το προβλημα και αυτο το τσεκαρα σιγουρα οπως ειπα πριν.
Το βαλα στο ματι πανω κανα 10 λεπτο και δεν εγινε τιποτα,δεν ανοιξε το κυκλωμα.

Μιλησα το πρωι και με ανθρωπους που ασχολουνται με θερμοσιφωνες και με την cafetaf με τους τεχνικους.
Ολοι μα ολοι μου ειπαν το ιδιο πραγμα.
Αν το Boiler δεν εχει νερο τοτε επεμβαινει το θερμικο και κοβει την παροχη ρευματος στην αντισταση για να μην καει!
Αν ομως το θερμικο δεν λειτουργει τοτε θα καει η αντισταση.

Αρα το πρωτο λαθος ειναι οτι δεν ειχα νερο στο Boiler με το που την εβαλα σε λειτουργια.
Θα μπορουσα να πατησω κατευθειαν και το διακοπτη παραγωγης καφε ωστε να γεμισει το boiler.
Αλλα παρολο που δεν εβαλα νερο στο Boiler αν λειτουργουσε το θερμικο θα εκοβε απο μονο του το κυκλωμα και ετσι δε θα καιγοταν η αντισταση παρολο που δεν ειχε νερο.

Ομως επειδη διατηρει παντα κλειστο το κυκλωμα και δεν το ανοιγει ποτε,γι αυτο καηκε η αντισταση.
Φτου και απο την αρχη.

alzazil
21-05-10, 17:00
[QUOTE]
alzazil σώσε τον ευατό σου και πάρε με 15 ευρώ ένα basket με διπλό πάτο(pressurized) αφού χρησιμοποιείς καφέ απο το super market.
/QUOTE]

το πήρα Σήμερα. Μου ήρθε ταχυδρομικά από Ιταλία (αγορά από ebay.it) σε 2 ημέρες !

την στιγμή που η EUROGAT εδω και ενάμιση+ μήνα μου απαντάει
"τηλεφωνήστε ξανά στο τέλος της άλλη εβδομάδας γιατί βρίσκεται σε έλλειψη. Εμείς πάντως σας προτείνουμε να αγοράσετε έναν από τους μύλους μας."

και απαντάω εγώ με τη σειρά μου:
"Έχω μύλο. - και συνεχίζω ρωτώντας- Υπάρχει έστω κι ένας κάτοχος της pure όπου μπορεί να παρακευάσει ΣΩΣΤΟ κλασσικο εσπρέσσο όπως αυτός ορίζεται απο το espressoitaliano.org (7gr καφέ, 30 ml, 25 sec) με το μονό φίλτρο;;;; Οχι !!! "

ΣΙΓΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ !

ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ! αυτά που διαβάζω σε διάφορα forums από fanatics gaggiaδες ότι για να απολαύσεις το εσπρεσάκι πρέπει να βάλεις 18 gr στο διπλό φίλτρο και να βγάλεις 30 ml ή να φτιάξεις 2 εσπρεσάκια (με το διπλό φίλτρο) και το ένα να το πιει ο νεροχύτης σου.
Sorry κάτι τέτοια μόνο κομπογιανίτικες μεθόδους μπορώ να τις χαρακτηρίσω!

...τελειώνοντας με μια φράση που είπε κάποιος "συνάδελφος" μέσα από αυτό το topic. Είναι σκληρό να παραδεχτείς ότι πέταξες τα λεφτά σου αγοράζοντας ένα μάπα καρπούζι. Έτσι και στις εσπρεσομηχανές ότι αποτέλεσμα και να βγάλεις απο μια πατάτα μηχανη εφαρμοζοντας διαφορές αλχημειες, πάντα "θα σε τρώει" μέσα σου και θα μετανοιώνεις για την αγορά σου...

καλο Απόγευμα

best71
21-05-10, 20:59
παιδια εχω παρει αυτη τη μηχανη http://www.5050.gr/product/aeg-ea-150.html
για τα 50 Ε που εδωσα πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλη (παντα βεβαια εξαρταται απο τις αναγκες κ τη τσεπη του καθενος)εγω παντως το ευχαριστιεμαι το καφεδακι.
ηθελα να ρωτησω μετα απο καποσες φορες που πηρα απο το super market τους κλασσικους illy,lavvaza,πηρα φρεσκοκομμενο απο καφεκοπτειο (δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν ο καφες,δεν ηταν πολυ γνωστη μαρκα παντως σε μενα)κ ειδα τη διαφορα,αλλο αρωμα πιο δυνατη γευση,περισσοτερο καιμακι,υπαρχει λοιπον χειροκινητος μυλος που να ειναι κ καπως οικονομικος?γιατι ο μονος που ειδα κανονικος ηταν ο gaggia mm κ δεν ακουσα τα καλυτερα,κ οι αλλοι ξεφευγουν οικονομικα(δεν ειμαι κ επαγγελματιας).ευχαριστω εκ των προτερων.

Μα 145 ευρω γραφει η ιστοσελιδα που μας εδειξες :hmm:

Για 50 ευρω παντως ειναι πολυ επιλογη.

Cubaneros
21-05-10, 21:28
παιδια εχω παρει αυτη τη μηχανη http://www.5050.gr/product/aeg-ea-150.html
για τα 50 Ε που εδωσα πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλη (παντα βεβαια εξαρταται απο τις αναγκες κ τη τσεπη του καθενος)εγω παντως το ευχαριστιεμαι το καφεδακι.
ηθελα να ρωτησω μετα απο καποσες φορες που πηρα απο το super market τους κλασσικους illy,lavvaza,πηρα φρεσκοκομμενο απο καφεκοπτειο (δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν ο καφες,δεν ηταν πολυ γνωστη μαρκα παντως σε μενα)κ ειδα τη διαφορα,αλλο αρωμα πιο δυνατη γευση,περισσοτερο καιμακι,υπαρχει λοιπον χειροκινητος μυλος που να ειναι κ καπως οικονομικος?γιατι ο μονος που ειδα κανονικος ηταν ο gaggia mm κ δεν ακουσα τα καλυτερα,κ οι αλλοι ξεφευγουν οικονομικα(δεν ειμαι κ επαγγελματιας).ευχαριστω εκ των προτερων.

Περνα μια βολτα απο τα cook shop και ρωτα τους . Δες και τον online καταλογο .

saras81
21-05-10, 22:19
Μα 145 ευρω γραφει η ιστοσελιδα που μας εδειξες :hmm:

Για 50 ευρω παντως ειναι πολυ επιλογη.

την πηρα απο το καταστημα που δουλευω με εκπτωση,εκατσε η περιπτωση.;) αν κ το link τη δειχνει οντως ακριβα περιπου 90 την εχω βρει αλλου.
αυτο παντως δεν νομιζω να κανει http://www.cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002006003&nodeId=75&productId=1247
ειναι το μονο που εχει..

alzazil
22-05-10, 02:10
την πηρα απο το καταστημα που δουλευω με εκπτωση,εκατσε η περιπτωση.;) αν κ το link τη δειχνει οντως ακριβα περιπου 90 την εχω βρει αλλου.
αυτο παντως δεν νομιζω να κανει http://www.cookshop.gr/ProductDetail.aspx?nodeSerial=001001001002006003&nodeId=75&productId=1247
ειναι το μονο που εχει..

http://farm5.static.flickr.com/4069/4604977916_2b288669d7_o.jpg

Burr Milling System avoids overheating, preserves aroma and flavor
Fineness selector has 17 positions from fine to coarse (adapted for each type of coffee maker)
Quantity selector for 2 – 12 cups, shuts off automatically after grinding the right amount of beans
Anti-static bean container with lid holds up to 8 oz. of ground coffee
Special safety feature – unit will not operate unless lid to bean hopper and coffee container are in place
Cleaning brush included
Removable burr for easy cleaning
Blue illuminated on/off light 8 oz. airtight bean hopper keeps beans fresh

Τον είχα αγοράσει πριν 3 χρόνια από το Μόναχο (Saturn) και τον χρησιμοποιούσα άψογα με τις Krups μου.

Όταν αγόρασα (πριν 1+ μήνα την Gaggia μου) μου είπαν (γνωστοί αλλά και από την αντιπροσωπεία της Gaggia) ότι ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Κι έτσι τον έβαλα στην άκρη δεδομένου ότι καποια πρώτα βιαστικά μου tests είχαν μετριότατα αποτελέσματα.

Επειδή όμως τον έχω είπα να τον δοκιμάσω καλύτερα. Και φαίνεται να τα καταφέρνει μία χαρά!

Στις 3 πρώτες ρυθμίσεις του που είναι για ψιλοκομένο καφέ μπουκώνει απόλυτα την Gaggia. Στη 1η ρύθμιση ο καφές βγαίνει σχεδόν πούδρα με κόψιμο ελληνικού !

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΑΠΟ ΨΑΞΙΜΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΤΕΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ E-SHOPS ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

NaGR
22-05-10, 03:56
δεν τον έχω βρει Ελλάδα.

μπέρδεψες τα λινκ :p

mx1001
22-05-10, 23:33
και απαντάω εγώ με τη σειρά μου:
"Έχω μύλο. - και συνεχίζω ρωτώντας- Υπάρχει έστω κι ένας κάτοχος της pure όπου μπορεί να παρακευάσει ΣΩΣΤΟ κλασσικο εσπρέσσο όπως αυτός ορίζεται απο το espressoitaliano.org (7gr καφέ, 30 ml, 25 sec) με το μονό φίλτρο;;;; Οχι !!! "


Καθημερινα η μέρα ξεκινά με έναν διπλο στην Pure, και συνεχίζει με πολλούς μονούς (στο μονό καλαθάκι). Στο παρελθον ανεβασα φωτο (στο greekespresso) με 14 gr. θα ανεβασω φωτο και με 8 gr Bar Italia (αν και λιγο παλιος) . Δεν περιμένω να δω τον 'αφρο' που μου κανει η United των 50e με το pressurized αλλα απο γευση ειναι τι δυνατότερος και 'γνησιοτερος' (μιας και σε πολλες μηχανες μυριζει 'καπως' ακομα και το βρασμενο νερο που βγαζουν -δεν μιλαω για αλλατα) . Ουτε expert ειμαι ουτε τιποτα αλλο . Σιγουρα καποιος αλλος και με καλυτερο μυλο να βγαλει κατι πολυ ανωτερο . Απλα δεν ειμαι μετανοιωμενος.

Ολα τα λεφτα στην Pure ειναι το pf της . Εαν το προθερμανεις σωστα πριν την χρηση θα σε ανταμειψει. Δεν ειναι μαζοχες οι κατασκευαστες ακριβων μηχανων που έχουν παρομοια (δεν λεω ιδια γιατι μπορει να ξεκινησω διαμαχη) , Απο και και περα και παλι ειμαι ανοιχτος σε καθε συζητηση για μηχανες μεχρι 100 e (αντε 110). Το σκεπτικο "βαλε αλλα 100 να παρεις την xxxx" οπως καταλαβαινετε ειναι λιγο μπακαλικo ... Και μιλαω για τιμες που μπορει να χτυπησει καποιος εστω και σε εποχιακες προσφορες . Γιατι και το αλλο σκεπτικο οτι "την πηρα xxx ευρω γιατι την πηρα απο την δουλεια μου" παλι δεν λεει . Και μενα μου χαρησαν ενα Laptop στην δουλεια μου , αυτο δεν σημαινει οτι αυτο το Laptop ειναι τζαμπα !!!!....

Και μιας που ακουστηκε και η AEG EA 150 , απο χερι γερμανου διαβασα οτι το προιον ειναι καθαρά απω Ανατολης , με ταμπελα AEG , δηλαδη η United με τους full logic controler εχει ενα τι αβανταζ μπροστα στον μεταγωγεα !.

link (http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.kaffee-netz.de%2Fespresso-und-kaffeemaschinen%2F16399-gaggia-cc-vs-aeg-ea-150-a.html&sl=de&tl=en) "The included filters often produce no cream but mostly just foam"

Και δεν βρηκα τιποτα περισσοτερο από αυτα που λενε στα καρτελάκια πωλησεων . (Εχει OPV ; μπορει να βρεθει non-pressurized καλαθακι ; γενικα μπορει να βρεθει οποιοδηποτε καλαθακι ; (σε περιπτωση που χαλασουμε το 1 για να το κανουμε non-pressurized) , thermoblock ή Boiler ; αλουμινενιο ή άλλο ; ) . Το επίσημο site της AEG γιατί δεν έχει ούτε 1 espressoμηχανή ; Αφού είναι επώνυμη γιατί δεν βρήκα review σε σχετικά sites ; (είναι τόσο φασόν η κατάσταση όσο δείχνει ; ) . Γενικά ειναι αυτό που βλέπω (αλουμινενιο / πλαστικο portafilter , manual μεταγωγεας) ή υπάρχει και κάτι άλλο που βελτιώνει την κατάσταση ;


... Είναι σκληρό να παραδεχτείς ότι πέταξες τα λεφτά σου αγοράζοντας ένα μάπα καρπούζι. Έτσι και στις εσπρεσομηχανές ότι αποτέλεσμα και να βγάλεις απο μια πατάτα μηχανη εφαρμοζοντας διαφορές αλχημειες, πάντα "θα σε τρώει" μέσα σου και θα μετανοιώνεις για την αγορά σου...

Η μαγεία σ'αυτην την κατηγορία είναι ακριβώς το αντίθετο . Προτείνετέ μου στα 0...100 μια άλλη μηχανή (κατά προτίμηση να έχει περάσει από review από κανένα σοβαρό site) και την Pure την πετάω σήμερα . Ούτε επιστροφές ούτε γκρίνιες !!.

Κατά τα άλλα όπως βολεύεται ο καθένας , και κανείς δεν μπορεί να βρεθεί ακριβώς στην κατάσταση του άλλου ... Sorry για την φλυαρία μου ... Keep walking !.

alzazil
25-05-10, 14:56
ΜΟΝΟΣ ΕΚΡΟΕΑΣ ΓΙΑ ΤΟ PORTAFILTER της GAGGIA

Επειδή δεν μπορούσα άλλο να σημαδεύω το φλυτζανάκι (εξαιτίας του διπλού spout) ...

Επειδή ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ το φαινόμενο σταγόνα σταγόνα σε κάποιες "δύσκολες" εκχυλίσεις.

Επειδή το πλαστικό διπλό spout της gaggia μου (Pure) ΠΑΡΑΗΤΑΝ ΦΤΗΝΟ !!!

αγόρασα το παρακάτω:

http://farm4.static.flickr.com/3308/4620737071_58f3ae8a21.jpg

http://farm4.static.flickr.com/3396/4621346720_9263266613.jpg

κόστισε (9,00 euro) από Eurogat (είναι απο επαγγελματική μηχανή αλλά ταιριάζει μια χαρά)

Απο τότε που το έβαλα στο portafilter (σε χρήση με ESE PODS) ομαλοποίηθηκαν οι εκχυλίσεις μου και εμφανισιακά παίρνω ένα αποτέλεσμα τουλάχιστον 1000 % καλύτερο , από αυτό που έπαιρνα στα ίδια ESE pods με τον διπλό πλαστικό εκροέα. ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ PODS που έχω μέχρι τώρα δοκιμάσει (εκτός του Lavazza 100% arabica black) "παίρνω" αξιοπρεπέστατη σε πάχος κρέμα στο χρώμα του καρυδιού. Μεγάλη έκπληξη ο ILY darkroast όπου παίρνω ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !
Αυτό μάλλον οφείλεται στο μέταλλο και στην καλύτερη και πιο ομοιογενής ροή που επιτυγχάνεται σε σχέση με το διπλό πλαστικό.

υ.γ. Το καλύτερο pod που μέχρι τώρα έχω δοκιμάσει είναι ένα Ιταλικό χαρμάνι (80% arabica, 20% robusta) Cafe Carbonelli (απο ebay.it).

Theodore41
25-05-10, 19:41
[QUOTE]
alzazil σώσε τον ευατό σου και πάρε με 15 ευρώ ένα basket με διπλό πάτο(pressurized) αφού χρησιμοποιείς καφέ απο το super market.
/QUOTE]




ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ! αυτά που διαβάζω σε διάφορα forums από fanatics gaggiaδες ότι για να απολαύσεις το εσπρεσάκι πρέπει να βάλεις 18 gr στο διπλό φίλτρο και να βγάλεις 30 ml ή να φτιάξεις 2 εσπρεσάκια (με το διπλό φίλτρο) και το ένα να το πιει ο νεροχύτης σου.
Sorry κάτι τέτοια μόνο κομπογιανίτικες μεθόδους μπορώ να τις χαρακτηρίσω!

Αμα πας στο Ever Green,στον πεζοδρομο της Κοραη,και πιεις καναν καφε,απο τον πολυ καλο,που σερβιρουν,και ρωτησεις ποσα γρ καφε βαζουν,θα σου πουν 19.
Αλλα και οι Αμερικανοι Επιστημονες,του ΗΒ,θα δεις οτι βαζουν απο 14g και πανω,αναλογα με το blend και τη μηχανη.Mεχρι 21 καμια φορα!
Γι αυτο,μην εισαι απολυτος.

alzazil
25-05-10, 21:06
[QUOTE=alzazil;3500868]
Αμα πας στο Ever Green,στον πεζοδρομο της Κοραη,και πιεις καναν καφε,απο τον πολυ καλο,που σερβιρουν,και ρωτησεις ποσα γρ καφε βαζουν,θα σου πουν 19.
Αλλα και οι Αμερικανοι Επιστημονες,του ΗΒ,θα δεις οτι βαζουν απο 14g και πανω,αναλογα με το blend και τη μηχανη.Mεχρι 21 καμια φορα!
Γι αυτο,μην εισαι απολυτος.

επειδή δεν βρίσκομαι συχνά στην Κοραή αλλά βρίσκομαι συνέχεια! στη Ρώμη κι επειδή τον εσπρέσσο μου δεν τον εχω πιει ποτέ στο Ever Green , αλλά τον απολαμβάνω (στα όρθια) 10 ημέρες κάθε μήνα σέ ένα από τα TOP ! cafe του κόσμου Caffè S. Eustachio (κανε googling , διάβασε τα σχόλια για τον καλυτερο espresso στον κόσμο, να καταλάβεις τι εννοώ)....

...όταν ακούω για 14 , 19 και 21 γρ. στον κλασσικό εσπρέσσο και για Αμερικάνους επιστήμονες του εσπρέσσο, ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΓΕΛΙΑ !!!!

τεσπα ... Προσωπική μου Αποψη...

---------------------------
Caffè S. Eustachio
Piazza S. Eustachio 82
Tel: +39-06-686.13.09
Despite its discrete facade and location (just off Piazza della Rotonda where the Pantheon is), this is THE espresso institution in Rome (recognizable by the people queuing outside). Actually, there are two cafes bearing more or less the same name; choose the most crowded and less "glittering" one of the two. This cafe undoubtedly serves one of the best espressos in town.


Try the "gran caffè speciale" or a simple espresso. Espresso is served sweetened (except if you sit outside), so if you prefer your coffee without sugar you should inform the waiter.

Sugar
25-05-10, 23:10
[QUOTE=Theodore41;3506815]

επειδή δεν βρίσκομαι συχνά στην Κοραή αλλά βρίσκομαι συνέχεια! στη Ρώμη κι επειδή τον εσπρέσσο μου δεν τον εχω πιει ποτέ στο Ever Green , αλλά τον απολαμβάνω (στα όρθια) 10 ημέρες κάθε μήνα σέ ένα από τα TOP ! cafe του κόσμου Caffè S. Eustachio (κανε googling , διάβασε τα σχόλια για τον καλυτερο espresso στον κόσμο, να καταλάβεις τι εννοώ)....

...όταν ακούω για 14 , 19 και 21 γρ. στον κλασσικό εσπρέσσο και για Αμερικάνους επιστήμονες του εσπρέσσο, ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΓΕΛΙΑ !!!!

τεσπα ... Προσωπική μου Αποψη...

---------------------------
Caffè S. Eustachio
Piazza S. Eustachio 82
Tel: +39-06-686.13.09
Despite its discrete facade and location (just off Piazza della Rotonda where the Pantheon is), this is THE espresso institution in Rome (recognizable by the people queuing outside). Actually, there are two cafes bearing more or less the same name; choose the most crowded and less "glittering" one of the two. This cafe undoubtedly serves one of the best espressos in town.


Try the "gran caffè speciale" or a simple espresso. Espresso is served sweetened (except if you sit outside), so if you prefer your coffee without sugar you should inform the waiter.


http://manofroma.wordpress.com/2007/09/24/best-espresso-in-the-world/

........Auto merged post: Sugar πρόσθεσε 4 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάποιοι Ιταλοί έχουν άλλες προτιμίσεις... Όχι πως δεν είναι καλός...Έχει τύχει να έχω πιει.

Theodore41
25-05-10, 23:23
Αφου δεν εχεις παει ποτέ εκει που σου λεω,που σημειωτεον,τη δ/νση τους.την εμαθα απο τον Αμερικανο που ειχαν φερει για να τους αναβαθμισει και να ρυθμισει τις Synesso που εχουν,πως αμολας τις κουβεντες σου ετσι;
Εγω,λογω ειδικοτητος,μονον με το πειραμα πειθομαι,οχι με τα λογια.

mx1001
26-05-10, 00:06
...όταν ακούω για 14 , 19 και 21 γρ. στον κλασσικό εσπρέσσο και για Αμερικάνους επιστήμονες του εσπρέσσο, ΑΠΛΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΓΕΛΙΑ !!!!

τεσπα ... Προσωπική μου Αποψη...

http://en.wikipedia.org/wiki/Espresso


Size

The size can be a single, double, or triple, which correspond roughly to a 1, 2, and 3 fluid ounce (approximately 30, 60 or 90ml) standard ("normale") shot, and use a proportional amount of ground coffee, roughly 7–8, 14–16, and 21–24 grams; correspondingly sized filter baskets are used....

Doppio: (It. "Double") Double (2 fluid ounces) shot of espresso. ( <== Αρα ναι ειν αληεθια ... και οι Ιταλοι πινουν διπλό !! )

Triplo or Triple shot: Triple (3 fluid ounces) shot of espresso; "triplo" is rare; "triple shot" is more common.
:evil: Οι Ιταλοι πινουν και Τριπλο ?

θα μου πεις βεβαια τι ειν αυτό το αναρχο-καπιταλο-κομουνιστικο-αθεικο-χριστιανικό-wikipedia ?...

mx1001
26-05-10, 11:13
http://manofroma.wordpress.com/2007/09/24/best-espresso-in-the-world/

αχχχ τι ειν τα κρεμόφιλτρα μπροστά στις Ιταλικές πατέντες ςςςςς ?.

Link (http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fwww.davidlebovitz.com%2Farchives%2F2005%2F09%2Fespresso_di_rom.html&sl=en&tl=el)

Cubaneros
26-05-10, 22:02
Μου αρεσει η υλιστικη αντιληψη του Theodore . Μονο οτι εχει χειροπιαστο το πιστευει και ετσι πρεπει .Απο τα βιντεο που ειδα για το Eustachio μου φαινεται οτι εχει κανει καποια πατεντα γιατι δεν γινεται τωρα να εχει ο εσπρεσσο καϊμακι λες και ειναι σαντυγι . Αυτο καπως αλλιως πρεπει να λεγεται, παντως οχι εσπρεσσο και δεν ξερω και αν ειναι καλο για την υγεια. Μακροπροθεσμα φυσικα. Χωρια που για στανταρ εχει ζαχαρη και πρεπει να του πεις εσυ για να μην βαλει ενω επρεπε να γινεται αναποδα. Αλλο η γευση και αλλο αν αυτο ειναι εσπρεσσο .

alzazil
29-05-10, 08:12
Μου αρεσει η υλιστικη αντιληψη του Theodore . Μονο οτι εχει χειροπιαστο το πιστευει και ετσι πρεπει .Απο τα βιντεο που ειδα για το Eustachio μου φαινεται οτι εχει κανει καποια πατεντα γιατι δεν γινεται τωρα να εχει ο εσπρεσσο καϊμακι λες και ειναι σαντυγι . Αυτο καπως αλλιως πρεπει να λεγεται, παντως οχι εσπρεσσο και δεν ξερω και αν ειναι καλο για την υγεια. Μακροπροθεσμα φυσικα. Χωρια που για στανταρ εχει ζαχαρη και πρεπει να του πεις εσυ για να μην βαλει ενω επρεπε να γινεται αναποδα. Αλλο η γευση και αλλο αν αυτο ειναι εσπρεσσο .

καλημέρα,

το καϊμάκι στον εσπρέσσο, στο παραπάνω καφέ είναι απλά ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ! ΠΑΧΥ ! ΚΡΕΜΩΔΕΣ ! ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΡΥΔΙΟΥ! καμμία σχέση με ΣΑΝΤΙΓΥ.

Από Τρίτη και για 6 ημέρες θα είμαι πάλι Ρώμη για δουλειές. Θα προσπαθήσω να γυρισω με κατατοπιστικές photos.

Theodore41
29-05-10, 10:29
Αμαν ρε σεις με τα καιμακια σας.Ταχουμε πει 1000 φορες.Αυτο,δεν ειναι το παν.
Αμα βαλεετε μεσα Robusta,θα κανει ενα τεραστιο καιμακι,αλλα μ αυτο τι;Απο γευση,μαπα.
Το ιδιο ισχυει και με το στιγμιαιο καφε,ου αμα παρετε το συνηθισμενο,στα τσιγκινα κουτακια της Νεστλε,απο καιμακι σκιζει,αλλα απο γευση,χωμα,ενω αν αγορασετε τον Cap Colombie,.ή τον Alta Rica,καιμακι μεν,δεν εχουν πολυ,αλλα απο γευση και αρωμα,ειναι στα υψη.
Μια δοκιμη,θα σας πεισει.Ειπαμε,το πειραμα πρωτα.

SteliosMakr
29-05-10, 11:13
Σήμερα παίζει προσφορά σε μηχανή espresso. Είναι η SPIDEM My Coffee RAPID STEAM (http://www.getitnow.gr/prod/gia-to-spiti/mikrosyskeyes/kafetieres/kafeteria-spidem-rapid-steam/prod260015pp/) στα 199. Πρέπει να είναι αρκετά καλή μηχανή.

nvel
30-05-10, 08:56
δεν είναι προσφορά, 199 είχε από τότε που άνοιξε κανονικά το getitnow

stavrostroch
31-05-10, 13:17
Σήμερα παίζει προσφορά σε μηχανή espresso. Είναι η SPIDEM My Coffee RAPID STEAM (http://www.getitnow.gr/prod/gia-to-spiti/mikrosyskeyes/kafetieres/kafeteria-spidem-rapid-steam/prod260015pp/) στα 199. Πρέπει να είναι αρκετά καλή μηχανή.

Αυτή είναι αυτόματη;;

Cubaneros
31-05-10, 17:16
Ναι με ενα κουμπι πινεις καπουτσινο. Καμια σχεση με πραγαματικο χειροποιητο και γι αυτο τουλαχιστον εδω δεν τις υπολογιζουμε και πολυ. Απλα εγω καταλαβαινω οτι δεν θελει ο καθενας να μαθει τα παντα για εσπρεσσο αλλα θελει να πινει ενα καφε .

jazzu4ia
31-05-10, 22:35
...τι λέει ο λουίτζι μπετσέρρα ρε cuba ;;;
...ήπιες τίποτα καλό ;;;
...την άκουσες καθόλου να'ούμ ;;;

tolis29
03-06-10, 12:19
παιδια βρηκα σε ενα καταστημα χονδρικης εναν καφε που δεν τον ξερω . Jacobs Mastro Lorenzo beans , 1 Κιλο . δεν γραφει τι πικοιλια ειναι , εχει βαλβιδα και ελληνικά - ιταλικα γράμματα απο πισω . τον έχετε ξανακουσει???? αξιζει????? ευχαριστω.

Cubaneros
03-06-10, 12:21
Έπρεπε πιο νωρίς να γράψω εντυπώσεις .Καταρχήν είμαι πολύ ευχαριστημένος . Η μηχανή είναι πιο δυνατή στον ατμό απο την Brewtus . Πάρα πολύ γρήγορη στο αφρόγαλα , σε βαθμό να μην προλαβαίνεις να κάνεις το γάλα καλά . Είμαι δηλαδή από την άλλη πλευρά , προσπαθώντας να δαμάσω την πίεση του 2λιτρου boiler με ακροφύσιο με 4 τρυπίτσες .Δεν υπάρχουν πλέον οι φάσεις που είχα στις άλλες μηχανές στην διαδικασία για το αφρόγαλα . Ο ατμός δεν τελειώνει με τίποτα και ανοιγο-κλείνει στιγμιαία με τις βαλβίδες ανοίγματος One-touch. Κάνεις άνετα και σε 750 ml μότα αφρόγαλα. Η μηχανή έχει διπλό μανόμετρο οπότε εποπτεύεις τα πάντα . Η Ε61 κεφαλή δεν χρειάζεται cooling flush . Δεν ξέρω αν είναι χαμηλά ο πρεσσοστάτης αλλά ι καφές είναι μια χαρά . Περίεργο για εναλλάκτη αλλά γενικά όλες οι Bezzera έχουν ατου τα πολυ μικρά cooling flush . Για Ε61 δεν χρειάζονται συστάσεις απο κει και πέρα. Η μηχανή ρυθμίζεται κ απο τον πρεσσοστάτη και απο την OPV αλλά η OPV δεν ειναι εύκολα προσβάσιμη και αυτο είναι ένα προβληματάκι . Η μηχανή μου είναι τωρα στα 12 Bar και δεν την έχω ρυθμίσει ακόμα . Θα ήθελα να παίξω και με τον πρεσσοστάτη αλλά ύστερα πρέπει να γίνω χειρούργος για να φτίαξω αφρόγαλα. Το καπάκι του νερού είναι ξεχωριστό απο την βάση για τα φλυτζάνια και δεν χρειάζεται να τα βγάζω για να γεμίσω το ρεζερβουάρ το οποίο ειναι καπου στα 3,5 λίτρα. Πάντως 4 που λεει το φυλάδιο δεν είναι . Το ρεζερβουάρ ειναι χωνετό με βαλβίδα και εφαρμόζει στην βάση του μέσα στη μηχανή , οπότε δεν πάνε σωληνάκια μέσα στο ρεζερβουάρ . Έχει ένδειξη οτι ειναι ανοικτή και ένδειξη για το γέμισμα του ρεζερβουάρ αλλά δεν έχει ένδειξη οτι είναι ανοικτή η αντίσταση . Η ένδειξη για το γέμισμα του ρεζερβουάρ δεν είναι χρήσιμη μπορώ να πω γιατι έτσι και αλλίως η μηχανή σβήνει όταν δεν έχει νερό για να μην υπάρχει πρόβλημα με το boiler. Αν άναβε πιο πρίν βεβαίως γιατί θα απέφεγα να σβήσει πάνω που κάνω τον εσπρεσσο όπως και έγινε . Η μηχανή είναι εμφανές οτι έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκεύης και υλικών .Απο το φινίρισμα στα μεταλλα , τα λαστιχένια ποδαράκια στο καπάκι του ρεζερβουάρ , τα πόδια της μηχανής αλλά και μέσα στη μηχανή τα λαστιχάκια , βαλβίδες κλπ φαίνεται οτι ειναι πολυ προσεγμένα στην τοποθέτηση και τα υλικά τους . Βγάζει δηλαδη την αίσθηση ότι θέλουν να σου προσφέρουν με αυτή τη μηχανή και οχι οτι με αυτα τα λευτά μπορείς να πάρεις αυτό τέλος . Ελπίζω να καταλαβαίνεται τη διαφορά . Απο πίσω έχει ανάγλυφο το σήμα της Bezzera που είναι το σήμα του Μιλάνο και της alfa romeο . Πέρα οτι και εγώ έχω βελτιώσει την τεχνική μου , με την Bezzera Giula φτίαχνω τον καλύτερο εσπρεσσο απο όλες τις μηχανές που έχουν μπεί σπίτι μου . Τέλος ένα επιπλεόν στοιχείο είναι οτι αν και δεν έχει PID ο χρόνος ανάκαμψης του boiler, που ειναι χάλκινο 2 λίτρων και με αντίσταση 1400 watt , είναι γρηγορότερος απο της Brewtus . Το PID δεν μειώνει βέβαια το χρόνο ανάκαμψης , προσφέρει ακριβέστερη θερμοκράσία , αλλά με χαμηλό χρόνο ανάκαμψης de facto έχεις μικρές αυξομειώσεις στην θερμοκρασία του νερού της καφαλής .

jazzu4ia
04-06-10, 01:20
...nice...

...lucky you...

Fay3
25-06-10, 19:35
Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα (πριν 1- 1/2 μήνα αγόρασα την καφετιέρα εσπρέσσο Krups 5280, από εδώ http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4104 .
Όλα καλά, έκανε πολύ καλό καφέ, όμως πριν μερικές μέρες άρχισαν τα προβλήματα.. Έδειχνε πως δε μπορεί να τραβήξει νερό, της πίεσα καλύτερα το δοχείο νερού μήπως φταίει αυτό (αφού μου το είχε ξανακάνει, κι όταν εφάρμοζα καλύτερα το δοχείο, ήταν οκ), αλλά τίποτα. Τελικά τη πήγα για σερβις αφού επικοινώνησα με την εταιρεία. Εκεί μου είπαν οτι... βούλωσε το φίλτρο (με καφέ) κ΄δεν φτιάχνεται, πρέπει ν' αντικατασταθεί. Με ρώταγαν τι καφέ έβαζα, τους είπα απ' το σ/μ, το illy. Μου είπαν οτι καλύτερα είναι από καφεκοπτείο, να αναφέρω οτι θέλω ειδικά για την Krups. :what: Τεσπα, το φίλτρο τώρα θέλει άλλαγμα, μετά από 1- 1,5 μήνα όχι καθημερινής χρήσης, και κοστίζει άλλα 40 Ε. Μάλιστα μου είπαν οτι η εταιρεία δεν καλύπτει αυτή τη περίπτωση (παρόλο που ισχύει η εγγύηση), και το φίλτρο το φέρνουν αυτοί- το μαγαζί με το σέρβις εννοώ... Κάπως ύποπτα όλα αυτά ή εγώ είμαι καχύποπτη?... Πάντως με απογοήτευσε πολύ η όλη κατάσταση, αν είναι δυνατόν να χαλάει το φίλτρο μετά από τόσο λίγο διάστημα και να θέλει αντικατάσταση.. δηλ αυτή η δουλειά θα γίνεται??....:mad:
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία σε σχέση με τις μηχανές αυτές κ' ειδικά αυτό το μοντέλο??
Η όποια βοήθεια δεκτή και άκρως επιθυμητή...!!!

cheese
25-06-10, 22:23
Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα (πριν 1- 1/2 μήνα αγόρασα την καφετιέρα εσπρέσσο Krups 5280, από εδώ http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=4104 .
Όλα καλά, έκανε πολύ καλό καφέ, όμως πριν μερικές μέρες άρχισαν τα προβλήματα.. Έδειχνε πως δε μπορεί να τραβήξει νερό, της πίεσα καλύτερα το δοχείο νερού μήπως φταίει αυτό (αφού μου το είχε ξανακάνει, κι όταν εφάρμοζα καλύτερα το δοχείο, ήταν οκ), αλλά τίποτα. Τελικά τη πήγα για σερβις αφού επικοινώνησα με την εταιρεία. Εκεί μου είπαν οτι... βούλωσε το φίλτρο (με καφέ) κ΄δεν φτιάχνεται, πρέπει ν' αντικατασταθεί. Με ρώταγαν τι καφέ έβαζα, τους είπα απ' το σ/μ, το illy. Μου είπαν οτι καλύτερα είναι από καφεκοπτείο, να αναφέρω οτι θέλω ειδικά για την Krups. :what: Τεσπα, το φίλτρο τώρα θέλει άλλαγμα, μετά από 1- 1,5 μήνα όχι καθημερινής χρήσης, και κοστίζει άλλα 40 Ε. Μάλιστα μου είπαν οτι η εταιρεία δεν καλύπτει αυτή τη περίπτωση (παρόλο που ισχύει η εγγύηση), και το φίλτρο το φέρνουν αυτοί- το μαγαζί με το σέρβις εννοώ... Κάπως ύποπτα όλα αυτά ή εγώ είμαι καχύποπτη?... Πάντως με απογοήτευσε πολύ η όλη κατάσταση, αν είναι δυνατόν να χαλάει το φίλτρο μετά από τόσο λίγο διάστημα και να θέλει αντικατάσταση.. δηλ αυτή η δουλειά θα γίνεται??....:mad:
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία σε σχέση με τις μηχανές αυτές κ' ειδικά αυτό το μοντέλο??
Η όποια βοήθεια δεκτή και άκρως επιθυμητή...!!!

είναι αρκετά περίεργο αυτό που αναφέρεις, ωστόσο όλες οι μηχανές αναφέρουν ρητά στις οδηγίες περί υποχρέωσης καθαρισμού του φίλτρου, και ότι ζημιές που οφείλονται στην αμέλεια τήρησης αυτού του όρου, δεν καλύπτονται από την εγγύησης! Ωστόσο αναφέρεται πως ο καθαρισμός γίνεται μετά τους 200 ή 300 καφέδες! Δεν νομίζω να έκανες τόσους καφέδες αφού λες και η ίδια πως η χρήση δεν ήταν καθημερινή! Γράψε τν ερώτησή σου και εδώ (http://www.greekespresso.gr), τα παιδιά ξέρουν καλύτερα!
:)

Fay3
26-06-10, 09:02
Καθαρισμό έκανα σχολαστικά μετά από κάθε παρασκευή καφέ, όλα τα μέρη της καφετιέρας ήταν πλυμένα και ειδικά το φίλτρο, πολύ καλά... Εξάλλου έχω κι εγώ τη συνήθεια - όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι, οτι παίρνω και είναι καινούριο, στην αρχή να το προσέχω σα τα μάτια μου!! :) Τώρα και έχω μείνει χωρίς καφεδάκι, :( και πρέπει να πληρώσω πάλι... Πάντως είναι απαράδεκτο αυτό το πράγμα... Και ποιός μου εγγυάται μετά πως αν παίρνω καφέ απ'το καφεκοπτείο δε θα μου ξαναβουλώσει??? Εεεε???.... :hmm:

cheese
26-06-10, 15:10
Καθαρισμό έκανα σχολαστικά μετά από κάθε παρασκευή καφέ, όλα τα μέρη της καφετιέρας ήταν πλυμένα και ειδικά το φίλτρο, πολύ καλά... Εξάλλου έχω κι εγώ τη συνήθεια - όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι, οτι παίρνω και είναι καινούριο, στην αρχή να το προσέχω σα τα μάτια μου!! :) Τώρα και έχω μείνει χωρίς καφεδάκι, :( και πρέπει να πληρώσω πάλι... Πάντως είναι απαράδεκτο αυτό το πράγμα... Και ποιός μου εγγυάται μετά πως αν παίρνω καφέ απ'το καφεκοπτείο δε θα μου ξαναβουλώσει??? Εεεε???.... :hmm:

δεν ξέρω κάτι ειδικά για krups, ποτέ μου δεν έτυχε να έχω τέτοια μηχανή, έχω μια delonghi και παλαιότερα είχα μια άλλη delonghi πάλι. Οι οδηγίες λοιπών των delonghi, οι οποίες χρησιμοποιούν presured pf και φαντάζομαι και η krups το ίδιο, απαιτούσαν την λύσης του φίλτρου. Τα δικά μου φίλτρα αποτελούνταν από τρία κομμάτια και ένα ελλατήριο. Ένα από τα τρία αυτά κομμάτια είναι ένα στρογγυλό φίλτρο το οποίο έχει πολλές μικρές τριπούλες. οι τριπούλες αυτές κάποιες φορές βουλώνουν και αναγκαστικά τις ανοίγω μία μία με μία οδοντογλυφίδα ή καρφίτσα, στην συνέχεια όμως μετέτρεψα το presured σε απλό pf και όλα είναι ακόμα καλύτερα. Αμά διαβάσεις προσεχτικά τις οδηγίες θα πρέπει να περιγράφει την διαδικασία και να έχει και κάποιες φωτογραφίες!

wineman
11-07-10, 19:13
Τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ το θέμα.Έχω κάνει περί τα 3 χρόνια Ιταλία,είμαι λάτρεις του εσπρέσσο και καθότι γεμάτος σαραντάρης καταθέτω και εγώ κάποιες προσωπικές εμπειρίες και απόψεις.
Οι μηχανές όλες έχουν κάποια ημερομηνία λήξης,δεν αξίζει να ανέβει κάποιος υπερβολικά στα λεφτά.Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ την Bialetti mokona,20 bar,παίρνει cialde,capsule και τέλος αλεσμένο καφέ με τα ανάλογα εξαρτήματα.Τιμή στην Ιταλία από όπου και την πήρα γύρω στα 200 ευρώ.Σχεδόν τέλειο μηχάνημα.
Για...εντυπωσιασμό χρησιμοποιώ μία ξεχωριστή συσκευή της Bialetti,την cappuccino e cioccolatto!Αφρός καπουτσίνο και latte macchiato υπεράνω κάθε σύγκρισης!
Είμαι σε αναμονή μύλου (rocky).Θα γράψω εντυπώσεις.Ένας ταπεινός Gaggia βρήκε την θέση του στο ράφι.
Όσο για τους διάφορους καφέδες..περί ορέξεως κολοκυθόπιττα.Πέρα από την ποιότητα υπεισέρχεται η ώρα,ο καιρός,το νερό,η μηχανή,το άλεσμα,η διάθεση,το άλεσμα κ.λπ.
Αυτά προς το παρόν.

gkalogr
15-07-10, 15:23
παιδια καλησπερα.ειμαι καινουριος στο forum.ειμαι αναμεσα απο δυο καφετιερες για αγορα. η πρωτη ειναι Gaggia Evolution Silver (οπου κλινω κιολας) και η δευτερη ειναι η MORRIS S1635EMG.Τη πρωτη τη βρισκω (με εκπτωσεις βεβαια) απο 227,40€ μονο 154,63€ και τη δευτερη απο 319,00€ μονο 151,53€.Μηπως καποιος γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του?

cheese
15-07-10, 15:32
παιδια καλησπερα.ειμαι καινουριος στο forum.ειμαι αναμεσα απο δυο καφετιερες για αγορα. η πρωτη ειναι Gaggia Evolution Silver (οπου κλινω κιολας) και η δευτερη ειναι η MORRIS S1635EMG.Τη πρωτη τη βρισκω (με εκπτωσεις βεβαια) απο 227,40€ μονο 154,63€ και τη δευτερη απο 319,00€ μονο 151,53€.Μηπως καποιος γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του?

πολύ καλές μηχανές και οι δύο, αν και για την morris δεν γνωρίζω τόσο πολλά πράγματα, πάντως οι τιμές είναι πολύ καλές! ΓΙατί δεν ρίχνεις και εδώ (http://www.greekespresso.gr) την ερώτηση, τα παιδιά είναι πιο έμπειρα σχετικά!:)

gkalogr
15-07-10, 16:11
cheese σε ευχαριστω

elvor
16-07-10, 09:03
παιδια καλησπερα.ειμαι καινουριος στο forum.ειμαι αναμεσα απο δυο καφετιερες για αγορα. η πρωτη ειναι Gaggia Evolution Silver (οπου κλινω κιολας) και η δευτερη ειναι η MORRIS S1635EMG.Τη πρωτη τη βρισκω (με εκπτωσεις βεβαια) απο 227,40€ μονο 154,63€ και τη δευτερη απο 319,00€ μονο 151,53€.Μηπως καποιος γνωριζει να μου δωσει τα φωτα του?
Που βρήκες την Gaggia σε αυτήν την τιμή;

Theodore41
16-07-10, 09:16
http://www.skroutz.gr/s/77728/Morris-S1635EMG.html

trixoptosi
16-07-10, 22:05
Θελω να μονωσω το boiler της SILVIA με τη βαση του.
Με τι να το κανω?
Εννοω οτι θελω να βαλω ενα υλικο ωστε να μονωσω το boiler για να μην εχει απωλειες.
Οι βιδες δεν φτανουν.

ΚΑτι εχω ακουσει για θερμικη σιλικονη και για rtv σιλικονη.
Γνωριζει καποιος τι να βαλω?
Πρεπει να αντεχει σε θερμοκρασια υψηλη και με το πατημα του boiler να γινεται σαν φλαντζα

Cubaneros
20-07-10, 02:04
θα βαλεις τεφλον . αυτο ειναι γι αυτες τις δουλειες . φλατζα δεν εχει πουθενα ? μπορεις να βρεις κ τεφλον ειδικο για τροφιμα κ ηψηλες θερμοκρασιες .

trixoptosi
20-07-10, 23:23
To teflon ειναι ομως για να δενω καθως ειναι σαν ρολο.
Φλαντζα εχει( Ο ring) αλλα μολις την ελυνα ειδα οτι ειχε σαν μια κοκκινη φλαντζα για επιπλεον μονωση
σημερα που ρωτησα σε μαγαζι που φτιαχνει καφετιερες μου το επιβεβαιωσαν για rtv silicone.

Πηρα επισης νεο θερμοστατη 165 C και κοστιζει 5 ευρω απο καταστημα με ανταλλακτικα για οικιακες ηλεκτρικες συσκευες ολοιδιο με τον μαμα θερμοστατη.

Sugar
25-07-10, 23:11
Τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ το θέμα.Έχω κάνει περί τα 3 χρόνια Ιταλία,είμαι λάτρεις του εσπρέσσο και καθότι γεμάτος σαραντάρης καταθέτω και εγώ κάποιες προσωπικές εμπειρίες και απόψεις.
Οι μηχανές όλες έχουν κάποια ημερομηνία λήξης,δεν αξίζει να ανέβει κάποιος υπερβολικά στα λεφτά.Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ την Bialetti mokona,20 bar,παίρνει cialde,capsule και τέλος αλεσμένο καφέ με τα ανάλογα εξαρτήματα.Τιμή στην Ιταλία από όπου και την πήρα γύρω στα 200 ευρώ.Σχεδόν τέλειο μηχάνημα.
Για...εντυπωσιασμό χρησιμοποιώ μία ξεχωριστή συσκευή της Bialetti,την cappuccino e cioccolatto!Αφρός καπουτσίνο και latte macchiato υπεράνω κάθε σύγκρισης!
Είμαι σε αναμονή μύλου (rocky).Θα γράψω εντυπώσεις.Ένας ταπεινός Gaggia βρήκε την θέση του στο ράφι.
Όσο για τους διάφορους καφέδες..περί ορέξεως κολοκυθόπιττα.Πέρα από την ποιότητα υπεισέρχεται η ώρα,ο καιρός,το νερό,η μηχανή,το άλεσμα,η διάθεση,το άλεσμα κ.λπ.
Αυτά προς το παρόν.

Με εντυπωσίασε κι εμενα η Mocona, λόγω ντιζάιν και ονόματος, δεν εντυπωσιάστηκα όμως από τα λίγα που διάβασα για αυτή, ειδικά σε αυτήν την κατηγορία τιμής... Χαίρομαι που ακούω θετικά σχόλια και θα ήθελα να ρωτήσω από που μπορεί να προμηθευτεί κανείς τις δικές της κάψουλες, και για την ποιότητα του καφέ...

trixoptosi
26-07-10, 13:26
Παιδια τη μηχανη την εφτιαξα.Λειτουργει αψογα.
απομενει μονο μια λεπτομερεια σε μονωση που μου λειπει απο εκει που φευγει ο αερας για το ακροφυσιο διοτι βλεπω μια διαρροη.
Και το shower screen να παραγγειλω απ ευθειας απο τη rancilio στην αθηνα.

teodgeor
30-07-10, 13:34
παιδια καμια γνωμη για μηχανα espresso με καψουλα, με ενδιαφερει και καπουτσινο, τιμη μεχρι 260,270 , αυτες οι nespresso τι λενε?

trelili
09-08-10, 18:41
Καλησπερίζω τους εσπρεσοπότες!
Είδα προχτές τις Guzzini g-plus 139€ στα coffeway και είμαι έτοιμη να πάω να αγοράσω μία τώρα αυτή τη στιγμή!
Έκανα αναζήτηση εδώ στο θέμα και δεν μου έβγαλε καμία αναφορά.
Δεν την έχει δοκιμάσει κανείς;
Ξέρετε αν κάνει εσπρέσο της προκοπής;
Δεν έχω φοβερές απαιτήσεις, έναν καφέ που να πίνεται να κάνει, να είναι εύχρηστη και να μην έχει λάτρα. Τώρα χρησιμοποιώ τη "μόκα" (ή μακινέτα, πώς το λέτε) και μου φαίνεται μια χαρά -φανταστείτε.
Είναι λέει μόνο για εσπρέσο με 3,5bar :hmm: και κάνει καλή κρέμα γιατί έχει διπλό πάτο το φίλτρο -αυτόν με την μικρή τρυπούλα.
Δεν κάνει αφρόγαλα -που δεν με απασχολεί, το ακριβώς αντίθετο, δεν θέλω να έχω μια γκουμούτσα στον πάγκο της κουζίνας για να κάνω 2 καπουτσίνο το χρόνο, προτιμώ μια μικρή εσπρεσιέρα για κάθε μέρα και όποιος θέλει καπουτσίνο, να πάει στο καφέ στη γωνία να πάρει έναν.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι το κούμπωμα του φίλτρου είναι πλαστικο!!!
Είναι δυνατόν; Πόσες φορές θα αντέξει να κουμπώσει αυτό το πραγματάκι μέχρι να φθαρεί ή να σπάσει;

Ευχαριστώ!

satcur
09-08-10, 20:09
Ούτε που το ξέρω το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά 3.5 Bar σημαίνει η πίεση που δημιουργείται σε κλειστό δοχείο από τον ατμό. Άρα δεν υπάρχει αντλία. Ότι κάνει και το moka pot που ήδη έχεις. Για 139 ευρώ ούτε να το σκεφτείς.
Εάν δεν έχεις ήδη, πάρε μια Bialletti Brikka
http://www.youtube.com/watch?v=ni8oMwxcmR4&feature=related

Update: Βρήκα ένα site όπου αναφέρει ότι υπάρχει αντλία 3,2 Bar. Ο κανονικός espresso θέλει γύρω στα 9 bar. Μάλλον έχει τόσο χαμηλή πίεση ώστε να χρησιμοποιείται το ίδιο χοντροκομμένος καφές όπως αυτός που είναι για τα moka pots.

NaGR
10-08-10, 15:23
τσάμπα τα χρήματα
γαλλικό υπο πίεση θα πιεις όχι εσπρεσσο

trelili
12-08-10, 05:24
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Τώρα θα λείψω λίγες μέρες και θα επανέλθω στην έρευνα αργότερα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.