PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 [39] 40 41 42 43 44 45 46 47

chal_4
29-05-15, 16:04
Έχω καφετιέρα που παιρνει κάψουλες lavazza blue. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και η γεύση (ειδικα των cremma) είναι πολύ καλη. Θα ήθελα όμως να μειωσω το κοστος αλλά και να πειραματιστω με αλλες ποικιλιες καφε. Οποτε ψάχνω για καφετιέρα (όχι με καψουλες). Μέχρι 70-80 ευρώ προτεινετε οποιαδήποτε έχει αντλία πανω απο 10 bar? Πρεπει να προσεξω κάτι άλλο? Θα ήθελα να έχει και ακροφύσιο για αφρογαλα.

meletis
29-05-15, 17:05
Έχω καφετιέρα που παιρνει κάψουλες lavazza blue. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και η γεύση (ειδικα των cremma) είναι πολύ καλη. Θα ήθελα όμως να μειωσω το κοστος αλλά και να πειραματιστω με αλλες ποικιλιες καφε. Οποτε ψάχνω για καφετιέρα (όχι με καψουλες). Μέχρι 70-80 ευρώ προτεινετε οποιαδήποτε έχει αντλία πανω απο 10 bar? Πρεπει να προσεξω κάτι άλλο? Θα ήθελα να έχει και ακροφύσιο για αφρογαλα.
Καλησπέρα.Καλό είναι να έχει πάνω απο 10bar πίεση για να σου κάνει καλό καιμάκι ο καφές. Στα λεφτά που διαθέτεις βρίσκεις είτε ronshon είτε delonghi. Εγω έχω την Ronshon r-967.Είμαι ευχαρηστημένος,φτιάχνω κατα μέσο όρο 2 καφέδες την ημέρα.Εαν θυμάμαι καλά 70 ευρώ την είχα πάρει.
Προσωπικά παίρνω καλή ποιότητα καφέ σπο καφεκοπτειο. Δεν με συμφέρουν τα επώνυμα των super market.

MANTHES
29-05-15, 19:50
Καλυτερα delonghi και λογω μαρκας αλλα και επειδη μπορει να θελησεις καποια στιγμη να αγορασεις μυλο

chal_4
30-05-15, 12:31
Απο delonghi ποιο μοντελο προτεινετε? Τι σχέση έχει αν θελω να αγοράσω μυλο. Δεν μπορω να χρησιμοποίησω μύλο και για καφετιερα άλλης μάρκας?

MANTHES
30-05-15, 12:42
Την delonghi μπορεις να την κανεις depressurized (αφαιρεις το συστημα που δημιουργει το τεχνητο καιμακι και εχεις καλυτερο καιμακι και καλυτερη γευση) ωστε αν αγορασεις μυλο να εχει νοημα η αγορα του. Σε Rohnson δεν εχω ιδεα αν γινεται ή οχι. Αν οχι τοτε δεν εχει νοημα η μελλοντικη αγορα μυλου. Παντως αν δεν σκοπευεις για μυλο κοιτα αυτη την μηχανη που γραφουν πολυ καλα σχολια και περιμενε να την πετυχεις σε προσφορα καθως την πανε κοντα στα 45 ευρω τις κυριακες http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-270bs-p-HAP.105216

chal_4
30-05-15, 12:52
Οντως έχει πολύ καλες κριτικες... Αν λοιπον πάρω αυτή για παράδειγμα, ο μύλος γιατί δεν χρειαζεται? Εκτός απο το καϊμάκι δεν είναι πιο αρωματικός - γευστικος ο φρεσκοκομμενος καφές?

chal_4
02-06-15, 22:41
http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-150bs-p-HAP.105203
Αυτή είναι χειρότερη από την 270BS?

paradox21
14-06-15, 17:28
Φτηνός ηλεκτρικός μύλος για 4 με 6 μερίδες espresso υπάρχει κάτι?
Σε πρώτη φάση θα θελα να δοκιμάσω την διάφορα από τον αλεσμένο στο ψυγείο και κατά πόσο δεν θα βαρεθώ την διαδικασία.

odys2008
14-06-15, 18:22
Ο ποιό οικονομικός χειροκίνητος μύλος είναι ο porlex με τιμή κάπου στο 50άρικο,
Αλλιώς για ηλεκτρικό πας σε ascaso i-mini με τιμή κάπου στα 130. Οι πιο φτηνοί δεν μπορούν να αλέσουν αρκετά ψιλά για espresso.

**Τώρα τελευταία διδάβασα και για τον Graef CM 702 κάπου στα 95 ευρώ αλλά δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες.

MANTHES
14-06-15, 19:22
Delonghi kg79 με 44 ευρω τον ειχα πάρει αρκεί να μπορέσεις να κάνεις την μετατροπη που χρειάζεται για να αλεθει τοσο λεπτο τον καφε και φυσικα να έχεις εσπρεσιερα depressurized. Σίγουρα η διαφορά θα είναι μεγάλη.

chal_4
15-06-15, 11:14
Ξανακάνω την ερώτηση για όποιον έχει άποψη. Αν η καφετιέρα ΔΕΝ ειναι depressurized δεν αξίζει η αγορά μύλου? Δεν θα έχει πιο δυνατό άρωμα ο φρεσκοκομμένος? Ευχαριστώ

odys2008
15-06-15, 11:27
Θα έχει πιο δυνατό άρωμα, αλλά η κρέμα και η γεύση δεν θα έχουν την διαφορά που θα είχες αν είχες depressurized. Τι μηχανή έχεις? Απλά με την αγορά μήλου αγόρασε κ ένα non-ressurized καλαθάκι.

paradox21
15-06-15, 14:28
Ο ποιό οικονομικός χειροκίνητος μύλος είναι ο porlex με τιμή κάπου στο 50άρικο,
Αλλιώς για ηλεκτρικό πας σε ascaso i-mini με τιμή κάπου στα 130. Οι πιο φτηνοί δεν μπορούν να αλέσουν αρκετά ψιλά για espresso.

**Τώρα τελευταία διδάβασα και για τον Graef CM 702 κάπου στα 95 ευρώ αλλά δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες.


Delonghi kg79 με 44 ευρω τον ειχα πάρει αρκεί να μπορέσεις να κάνεις την μετατροπη που χρειάζεται για να αλεθει τοσο λεπτο τον καφε και φυσικα να έχεις εσπρεσιερα depressurized. Σίγουρα η διαφορά θα είναι μεγάλη.

Μου κάνατε την καρδιά περιβόλι :p, για δοκιμή πιστεύετε οτι δεν θα αρκούσε μια από τις παρακάτω (https://www.skroutz.gr/c/446/koptika/f/175994/%CE%9C%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%82-%CE%9A%CE%B1%CF%86%CE%AD.html?keyphrase=%CE%9C%CF%85%CE%BB%CE%BF%CE%B9+%CE%91%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82) για να πάρω μια ιδέα για το κατά πόσο δεν θα βαρεθώ την διαδικασία.
Ο καφές σε κόκκους πόσο καιρό αντέχει μέχρι να αλεστεί?

MANTHES
15-06-15, 14:40
Αυτοι κανουν μονο για φιλτρου και επειδη ειχα παρει ενα τετοιο πλεον τον εχω καθαρα για αλεσμα μπαχαρικων.
Ο καφες σε σπυρι οσο πιο φρεσκος τοσο καλυτερο. Το ιδανικο ειναι απο την 5-6 μερα εως 2 εβδομαδες για τα δικα μου γουστα. Φυσικα και μπορεις να τον εχεις μηνες αλλα θα χασει τα αρωματα του, δεν θα κανει το ιδιο καιμακι και πιθανοτατα να σου βγαζει ξινιλα.
Το θεμα ειναι οπως εγραψα και στον αλλο φιλο πως αν παρεις μυλο πρεπει οπωσδηποτε να παρεις μηχανη που να γινεται depressurized αλλιως σε μεγαλο βαθμο ειναι χαμενα λεφτα. Η delonghi και η philips saeco καπου στα 80 ευρω ειναι οι πιο φτηνες μηχανες για μια τετοια λυση (στην delonghi αγοραζεις καινουριο καλαθακι οποτε υπολογισε κανα 20αρι λογικα επιπλεον ενω στην philips αφαιρεις απλα τον μηχανισμο)

kavadias
15-06-15, 15:46
Για το σύστημα με τις κάψουλες του iperespresso ξέρει κανείς τίποτα; συγκεκριμένα την francis της illy http://www.skroutz.gr/s/4321772/Illy-Francis-Francis-Y3.html

πίνω φρέντο εσπρέσο και εσπρέσο αποκλειστικά οπότε οι δυνατότητες για καπουτσινό δεν με νοιάζουν, ούτε είμαι "πυροβολημένος" με την ποιότητα του καφέ για να μπώ σε διαδικασίες μύλου και χύμα καφέ.

θέλω κάτι εύκολο γρήγορο με αποδεκτή ποιότητα καφέ όμως (πχ. ο εσπρέσο της Tasimo πουχω πιεί δεν πίνετε..)

κάνει γι αυτή τη δουλειά που το θέλω αυτό το σύστημα;

ευχαριστώ πολύ.

MANTHES
15-06-15, 15:54
Αν δεν σε νοιάζει η ποιότητα του καφε αλλα θες κατι μέτριο και γρήγορο και θες να πληρωνεις οσα λεφτα θα εδινες για εναν παρα πολυ καλο χύμα καφε τοτε είναι μια χαρά

minas
15-06-15, 16:20
Για το σύστημα με τις κάψουλες του iperespresso ξέρει κανείς τίποτα; συγκεκριμένα την francis της illy http://www.skroutz.gr/s/4321772/Illy-Francis-Francis-Y3.html

πίνω φρέντο εσπρέσο και εσπρέσο αποκλειστικά οπότε οι δυνατότητες για καπουτσινό δεν με νοιάζουν, ούτε είμαι "πυροβολημένος" με την ποιότητα του καφέ για να μπώ σε διαδικασίες μύλου και χύμα καφέ.

θέλω κάτι εύκολο γρήγορο με αποδεκτή ποιότητα καφέ όμως (πχ. ο εσπρέσο της Tasimo πουχω πιεί δεν πίνετε..)

κάνει γι αυτή τη δουλειά που το θέλω αυτό το σύστημα;

ευχαριστώ πολύ.

Κι εμένα που έχω Illy αυτή είναι η άποψή μου. Είναι εξίσου καλός ή λίγο καλύτερος από τους Nespresso, αλλά για >0.50 η κάψουλα είναι τσιμπημένος. Επιπλέον επιβαρύνει κάπως και το περιβάλλον, όπως όλες οι κάψουλες. Οι ποικιλίες που έχει, παρότι λιγότερες από τη Nespresso, καλύπτουν όλα τα γούστα. Εάν θέλεις οπωσδήποτε κάψουλα είναι καλή επιλογή, εάν σε ενδιαφέρουν και χύμα πρέπει να το σκεφτείς περισσότερο :).

ckoul
15-06-15, 21:36
Η Illy δεν δίνει (πχ σε supermarkets) δωρεάν μηχανή με αγορά κάποιας ποσότητας καφέ και άνω (6 συσκευασίες); Αν δεν κάνω λάθος κάποτε έδινε και το συγκεκριμένο μοντέλο, τώρα τελευταία δεν το έχω προσέξει.. :hmm:

minas
16-06-15, 00:53
Η Illy δεν δίνει (πχ σε supermarkets) δωρεάν μηχανή με αγορά κάποιας ποσότητας καφέ και άνω (6 συσκευασίες); Αν δεν κάνω λάθος κάποτε έδινε και το συγκεκριμένο μοντέλο, τώρα τελευταία δεν το έχω προσέξει.. :hmm:

Πριν ενάμιση χρόνο έδινε σε σουπερμάρκετ με 12 συσκευασίες (από 21 καφέδες στα ~12€). Πριν κάτι μήνες έδινε με έξι συσκευασίες. Σε κάποια δικτυακά μαγαζιά ίσως να ισχύει ακόμα η προσφορά.

paradox21
16-06-15, 01:17
Σας ευχάριστο όλους, προς το παρών η δοκιμή μύλου μπαίνει στο ψυγείο μαζί με τα 250γρμ φρέσκο αλεσμενου καφέ.

trelili
25-06-15, 04:50
Πριν 2-3 μέρες είχαμε διακοπή ρεύματος και για να φτιάξω εσπρέσο κατέβασα από το ντουλάπι το γκαζάκι και την Bialetti Brikka που είχα αγοράσει προ ετών σε ένα κενό που είχα μέχρι να αντικαταστήσω μια χαλασμένη εσπρεσομηχανή. Δεν την είχα χρησιμοποιήσει εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον. Ε, λοιπόν, προς μεγάλη μου έκπληξη μου άρεσε πολύ ο καφές που έφτιαξε! Καθόλου κακή προσωρινή λύση, αν και -όπως και παλιότερα- δεν έφτιαξε την κρέμα που είχα δει στα βιντεάκια στο youtube.
Το gogglάρησα και λίγο, με την ευκαιρία, και βρήκα ότι η Bialetti έχει βγάλει και αυτό
http://www.bialettishop.com/Bialetti-Moka-Crem-Stovetop-Espresso-Maker.htm
με frother για τον... καφέ :rolleyes:. Αναρωτιέμαι πώς να είναι το αποτέλεσμα...

paradox21
25-06-15, 18:01
Στο γραφείο που έχω ένα Brikka 2 cup κάνει το καϊμάκι που υπόσχεται, το θέμα είναι ότι μόλις το γυρίσεις σε φλιτζάνι χάνεται.
Για μένα μικρό το κακό, γιατί χειμώνα καλοκαίρι πίνω κρύο.:p

terry39
28-06-15, 11:20
Παιδιά έχω μια arielli από το eShop. gr, πως μπορεί να καθοριστεί ο κάδος για το νερό και να γίνει και η αφαλατωση;

tsavman
28-06-15, 13:38
Αν βάλεις ζεστό νερό με ξύδι (λευκό κατά προτίμηση) δεν φεύγουν τα άλατα;
Αυτό κάνω εγώ σε έναν βραστήρα, η αντίστασή του γίνεται ολοκαίνουρια.

alekan
28-06-15, 13:44
Καλύτερα αγόρασε ξινό σε σκονη από s/m.

tsavman
28-06-15, 15:24
Τι είναι το "ξινό";
Έχω ακούσει ότι και μαγειρική σόδα κάνει δουλειά, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.
Μου φαίνεται ότι χρειάζεται κάποιο όξινο διάλυμα, και αν δεν κάνω λάθος η σόδα είναι βασικό.

Με ξιδάκι τόσα χρόνια κανένα πρόβλημα σε βραστήρα.

nyannaco
28-06-15, 15:40
Το ξινο ειναι κιτρικο οξυ, αν θυμαμαι καλα, με καποια επιφυλαξη.
Το ξιδι μια χαρα δουλεια κανει, απλα το ξινο βγαινει φθηνοτερο.

alekan
28-06-15, 16:27
Ναι, το κιτρικό οξύ είναι. Μυρίζει και πολύ λιγότερο, ακόμη κι από το λευκό ξύδι.

tsavman
28-06-15, 16:56
Α, κατάλαβα ποιο λέτε, αυτό στο κίτρινο μπουκάλι που είναι υποκατάστατο λεμονιού.
Λογικά ο,τιδήποτε όξινο σπάει τα άλατα, η μυρωδιά του ξυδιού με ένα-δύο ξεπλύματα φεύγει.

nyannaco
28-06-15, 17:04
Οχι! Το λεγόμενο ξινό είναι σκόνη, και προορίζεται κατ'αρχήν για προσθήκη στο ψήσιμο φυστικιών κλπ. Θα το βρεις στο σούπερ μάρκετ, πιθανότατα στα μπαχαρικά.
Αυτό που λες στο κίτρινο μπουκάλι, μα΄λλον είναι ακριβότερο από τα φτηνά ξίδια.

MANTHES
28-06-15, 17:07
Ειναι σαν ημιχονδρο αλατι σε σακουλακι ενω μπορεις να το βρεις και χυμα σε μαγαζια με μπαχαρικα.

tsavman
28-06-15, 17:31
Δεν το έχω δει ποτέ αυτό που λέτε, αλλά από περιέργεια και μόνο θα το ψάξω :p
Τι άλλες χρήσεις μπορεί να έχει;

terry39
28-06-15, 17:43
Το ξινό μοιάζει στην όψη με τη ζάχαρη, έχει και άλλες καθαριστικες χρήσεις, όπως σε σιφωνια που έκανα πρόσφατα και έχω υπόλοιπο, θα δοκιμάσω, ευχαριστώ

MANTHES
28-06-15, 18:39
Χρησιμοποιεται σε τουρσι, ως μεσο οξυνσης και γενικα για συντηρηση τροφιμων. Κοινως ειναι προιον φαγωσιμο και καθολου επιβλαβες

Cutthroat
28-06-15, 23:07
Ισχύουν όλα αυτά που λέτε όλοι. Το ξινό το βρίσκω στα μπαχαρικά,είναι σαν αλάτι ημίχοντρο, δεν νομίζω να υπάρχει αλλού και χρησιμοποιείται σε πολλές χρήσεις που έχουν αναφερθεί. Τώρα για ξύδι δεν θα το πρότεινα σε καφετιέρα, αν και στον βραστήρα γίνεται η δουλεία και με ξύδι και με ξινό, για τον λόγο ότι μένει η μυρωδιά στην καφετιέρα και επηρεάζει τον καφέ εκτός άμα το ξεπλύνεις πολλές φορές

MANTHES
29-06-15, 00:31
Το ξυδι μπορει να εχει και μερικα κομματακια μεσα αιωρουμενα ειδικα αν εχει μεινει καιρο και μη το κανει χειροτερα αφου θα περασει απο σωληνακια. Κατα τα αλλα σαν καθαριστικο ειναι εξαιρετικο

nyannaco
29-06-15, 08:12
Εγώ το χρησιμοποιώ για το βραστήρα, αλλά δεν παίρνω κανονικό ξύδι, αλλά "αναπλήρωμα", ήτοι διάλυμα χημικά παραγόμενου οξικού οξέως. Είναι φτηνότερο, κάνει την ίδια δουλειά και δεν έχει ίχνος ιζήματος.

leasedline
04-07-15, 07:49
το υγρό (νομίζω κυτρικό οξύ) που πουλάνε στα σούπερμαρκετ για το σκοπό αυτό δε κάνει;

alekan
04-07-15, 11:03
το υγρό (νομίζω κυτρικό οξύ) που πουλάνε στα σούπερμαρκετ για το σκοπό αυτό δε κάνει;

Πολύ πιο ακριβό από το "ξινό". Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά.

SkyNet
06-07-15, 10:14
+1 για το ξινό. Πολύ καλή δουλειά

no_logo
12-07-15, 11:58
παρήγγειλα μια φθηνή μηχανή της gaggia την

την gran gaggia style
http://www.skroutz.gr/s/3047960/Gaggia-Gran-Style-RI8323.html

ο κυριότερος λόγος γιατί αυτή που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα έχει thermoblock που οξειδώνεται και καταλήγει ο χρηστης να πίνει καφέ με αλουμίνιο

minas
12-07-15, 15:52
παρήγγειλα μια φθηνή μηχανή της gaggia την

την gran gaggia style
http://www.skroutz.gr/s/3047960/Gaggia-Gran-Style-RI8323.html

ο κυριότερος λόγος γιατί αυτή που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα έχει thermoblock που οξειδώνεται και καταλήγει ο χρηστης να πίνει καφέ με αλουμίνιο

Πες μας τη γνώμη σου όταν τη χρησιμοποιήσεις. Είμαι διχασμένος για το εάν αξίζει μια επώνυμη σε τέτοιο κόστος, ή είναι προτιμότερη μια φτηνή όπως οι Arieli του eshop. Θέλω κάποια στιγμή να κάνω το άλμα από τις κάψουλες και το σκέφτομαι :).

SkyNet
12-07-15, 21:04
παρήγγειλα μια φθηνή μηχανή της gaggia την

την gran gaggia style
http://www.skroutz.gr/s/3047960/Gaggia-Gran-Style-RI8323.html

ο κυριότερος λόγος γιατί αυτή που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα έχει thermoblock που οξειδώνεται και καταλήγει ο χρηστης να πίνει καφέ με αλουμίνιο

Και αυτή δεν έχει thermoblock? Ή κάνω λάθος;

- - - Updated - - -


παρήγγειλα μια φθηνή μηχανή της gaggia την

την gran gaggia style
http://www.skroutz.gr/s/3047960/Gaggia-Gran-Style-RI8323.html

ο κυριότερος λόγος γιατί αυτή που χρησιμοποιώ μέχρι σήμερα έχει thermoblock που οξειδώνεται και καταλήγει ο χρηστης να πίνει καφέ με αλουμίνιο

Και αυτή δεν έχει thermoblock? Ή κάνω λάθος;

no_logo
12-07-15, 21:59
μπόιλερ

"Boiler από ανοξείδωτο ατσάλι"
http://www.barista-shop.gr/gaggia-gran-gaggia-style-espresso-machine

chal_4
14-07-15, 10:21
Τελικά από τις Arielli ποια αξίζει? 250BS 260BS ή 270BS? Ποια βάζει σε προσφορά το e-shop τις Κυριακές?

chal_4
15-09-15, 09:26
Το eshop έχει αυτές (http://www.e-shop.gr/kafetieres-espresso-l?table=HAP&category=%CA%C1%D6%C5%D4%C9%C5%D1%C5%D3+%C5%D3%D0%D1%C5%D3%D3%CF&filter-7279=1)σε προσφορά

Μου είχατε προτείνει παλιότερα την 270BS την οποία όμως δεν την έχω δει ποτέ σε προσφορά. Οι παραπάνω τι διαφορά έχουν με την 270BS? Ποιά προτείνετε? Δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιείται μαζί με μύλο. Με ενδιαφέρει να αντικαταστήσω την lavazza blue που έχω και να μην εξαρτώμαι από τις κάψουλες...

meletis
16-09-15, 00:52
Το eshop έχει αυτές (http://www.e-shop.gr/kafetieres-espresso-l?table=HAP&category=%CA%C1%D6%C5%D4%C9%C5%D1%C5%D3+%C5%D3%D0%D1%C5%D3%D3%CF&filter-7279=1)σε προσφορά

Μου είχατε προτείνει παλιότερα την 270BS την οποία όμως δεν την έχω δει ποτέ σε προσφορά. Οι παραπάνω τι διαφορά έχουν με την 270BS? Ποιά προτείνετε? Δεν με ενδιαφέρει να χρησιμοποιείται μαζί με μύλο. Με ενδιαφέρει να αντικαταστήσω την lavazza blue που έχω και να μην εξαρτώμαι από τις κάψουλες...
Καλησπέρα.Η kM-190bs είναι ίδιο αντίγραφο με την Ronshon R-967 που. εχω.Εμένα η αντλία έχει 15 bar πίεση.
Για τις συγκεκριμένες γνώμη δεν έχω , απλώς να προσέξεις όποια πάρεις να εχει πίεση >10Bar.

chal_4
11-10-15, 11:36
Έχω κολλήσει με την Arielli km-270bs (http://www.tiletechniki.gr/product.asp?catid=15175). Στο E-shop είχε πολύ καλές κριτικές. Όμως δεν την έχει βάλει καθόλου σε προσφορά, άρα αν την πάρω θα μου κοστίσει 80 ευρώ περίπου. Σε αυτά τα χρήματα μπορεί να βρω κάτι καλύτερο?

MANTHES
11-10-15, 11:55
Σε αυτα τα λεφτά delonghi ή saeco poemia

chal_4
11-10-15, 14:40
Η Saeco poemia (http://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-Espresso.html?keyphrase=saeco+poemia) είναι στα 124 ευρώ. Ήδη τα 80 μου φαίνονται πολλά. Από delonghi πια εννοείς στα 80 ευρώ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.