PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47

chal_4
13-10-15, 10:28
Για την Arielli km-270bs έχει κανείς άποψη?

chal_4
22-10-15, 09:54
Προτείνετε σας παρακαλώ καμμιά καφετιέρα γιατί δεν την παλεύω να το γυρίσω στο νες...! Να μαζέψω χρήματα για την saeco poemia? Να πάρω κάποια με 70-80 ευρώ? Να πάρω την Arielli που γράφω παραπάνω? (Δεν θέλω να χρειαστεί να πάρω και μύλο)... Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ

meletis
22-10-15, 10:43
Προτείνετε σας παρακαλώ καμμιά καφετιέρα γιατί δεν την παλεύω να το γυρίσω στο νες...! Να μαζέψω χρήματα για την saeco poemia? Να πάρω κάποια με 70-80 ευρώ? Να πάρω την Arielli που γράφω παραπάνω? (Δεν θέλω να χρειαστεί να πάρω και μύλο)... Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ
Έγκλημα να γυρίσεις στο Nescafe.:p
Προσωπικά εγω έχω την http://www.skroutz.gr/s/3043550/Rohnson-R-967.html
την είχα πάρει στα 80 ευρώ πρίν 1 χρόνο, είμαι ευχαριστημένος.
Παίρνω και απο καφεκοπτείο καφέ και μου έρχεται πιο φθηνά απο τις μάρκες των Super Market.

leros2004
22-10-15, 11:01
Προτείνετε σας παρακαλώ καμμιά καφετιέρα γιατί δεν την παλεύω να το γυρίσω στο νες...! Να μαζέψω χρήματα για την saeco poemia? Να πάρω κάποια με 70-80 ευρώ? Να πάρω την Arielli που γράφω παραπάνω? (Δεν θέλω να χρειαστεί να πάρω και μύλο)... Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ

Γενικά αυτές που κοιτάς είναι τύπου φασόν, πάρε τ ποιο φθηνη, κατα περιόδους τη βγάζει το eshop σε crazy sundays νομιζω στα 39€

MANTHES
22-10-15, 11:54
H Arielli εχει 80 ευρω. Το ιδιο εχει η πρωτη saeco poemia http://www.skroutz.gr/c/2413/mixanes-Espresso.html?keyphrase=saeco+poemia το ιδιο και η delonghi http://www.skroutz.gr/s/296342/Delonghi-EC150.html

chal_4
22-10-15, 18:00
Σαν να μου λες "αφού διαθέτεις 80 ευρώ να προτιμήσεις saeco ή delonghi" σωστά? Ανώτερες από την arielli? Για το αφρόγαλα, το φυσητήρι τους είναι παρόμοιο?

chal_4
23-10-15, 18:57
Είμαι λοιπόν ανάμεσα στην Philips Saeco HD8423 (http://www.skroutz.gr/s/2806528/Philips-Saeco-HD8423.html) και στην Delonghi EC150 (http://www.skroutz.gr/s/296342/Delonghi-EC150.html?from=recommendation). Η Delonghi φαίνεται να έχει περισσότερα και καλύτερα σχόλια...
Η Gaggia Gran Style RI8323 (http://www.skroutz.gr/s/3047960/Gaggia-Gran-Style-RI8323.html?from=recommendation) αξίζει τα 30 ευρώ περισσότερα από τις προηγούμενες?

chal_4
30-10-15, 18:11
Philips ή Delonghi λοιπόν???

meletis
30-10-15, 18:20
Philips ή Delonghi λοιπόν???
Kαι οι 2 καλές είναι , θυμάμαι την Delonghi τήν είχα δει και εγώ όταν είχα πάρει την Ronshon

NiKapa
10-01-16, 18:48
Παιδιά καμιά εσπρέσο μηχανή της προκοπής ..φτηνή λέμε στα 80Ε περίπου ,όχι Τζωρτζ Κλουνει κτλ ..μια izzy μου κράτησε 14 μήνες και της έβαζα πάντα εμφιαλωμένο νερό ..

minas
10-01-16, 19:50
Παιδιά καμιά εσπρέσο μηχανή της προκοπής ..φτηνή λέμε στα 80Ε περίπου ,όχι Τζωρτζ Κλουνει κτλ ..μια izzy μου κράτησε 14 μήνες και της έβαζα πάντα εμφιαλωμένο νερό ..

Οι Arieli του eshop ξεκινάνε από 30-40€ και είναι αξιοπρεπείς. Οι Clooney (Nespresso) είναι για κάψουλες και ξεκινάνε κι αυτές στα ίδια χρήματα. Στην izzy έκανες καμία αφαλάτωση? Ακόμα και με εμφιαλωμένο νερό χρειάζεται.

dimitri_ns
10-01-16, 19:55
Παιδιά καμιά εσπρέσο μηχανή της προκοπής ..φτηνή λέμε στα 80Ε περίπου ,όχι Τζωρτζ Κλουνει κτλ ..μια izzy μου κράτησε 14 μήνες και της έβαζα πάντα εμφιαλωμένο νερό ..

Εχω δύο thermozeta, εδώ και στο εξοχικό.
Η εδώ δουλεύει εδώ και 3 περίπου χρόνια σχεδόν κάθε μέρα χωρίς πρόβλημα.

Πήγα mediamarkt ώρα χωρίς κόσμο και ρώτησα την πωλήτρια "ποιά δεν σας έχουν επιστρέψει επειδή δεν χαλάει ?"

Από τότε θυμάμαι για τις izzy και delonghi? ότι είναι ζημιάρες

thourios
10-01-16, 20:02
Εγγύηση δεν έχει να τη πας πίσω; Συνήθως δίνουν για 2 χρόνια.

mrsaccess
10-01-16, 20:06
Παιδιά καμιά εσπρέσο μηχανή της προκοπής ..φτηνή λέμε στα 80Ε περίπου ,όχι Τζωρτζ Κλουνει κτλ ..μια izzy μου κράτησε 14 μήνες και της έβαζα πάντα εμφιαλωμένο νερό ..

Πάντως μια nespresso (George Clooney) θα σου στοίχιζε το ίδιο και θα είχες 24 μήνες εγγύηση, όπου θα έρχονταν σπίτι σου για να παραλάβουν την χαλασμένη μηχανή και θα σου άφηναν μηχανή αντικατάστασης μέχρι να επιδιορθώσουν την δική σου.

Veldrin
10-01-16, 21:51
Nespresso πάντως is the way to go ειδικά και λόγω εγγύησης.

Μετά την ήττα που έχουμε φάει όλοι με τα Tassimo που άλλαξαν τις κάψουλες και τα έκαναν χάλια, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάρω μια τέτοια.

Καλωσόρισες ebay στην Bosch Τ55 που θα σου βάλω για πούλημα.

dimitri_ns
10-01-16, 22:22
Nespresso πάντως is the way to go ειδικά και λόγω εγγύησης.

Μετά την ήττα που έχουμε φάει όλοι με τα Tassimo που άλλαξαν τις κάψουλες και τα έκαναν χάλια, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάρω μια τέτοια.

Καλωσόρισες ebay στην Bosch Τ55 που θα σου βάλω για πούλημα.

Ground control to Major Veldrin
Take your protein pills
and put your helmet on

Μερικοί ακόμα προτιμάμε τον καφε τριμμένο σε καφεκοπτείο

The way to go, έχει και σταυροδρόμι:p

raspoutiv
10-01-16, 22:45
και νόμιζα πως τα μηχανήματα κάψουλας θα πάνε άπατα. μα κανένας δεν ευχαριστιέται να κάνει τον espresso του στο ιταλικό σκεύος με φίλτρο; (δεν το αποκαλώ μηχανή φυσικά)
να μπορείς και να τον κάνεις lungo, stretto ή ντεμί ανάλογα με την ώρα

Veldrin
10-01-16, 23:11
Ground control to Major Veldrin
Take your protein pills
and put your helmet on

Μερικοί ακόμα προτιμάμε τον καφε τριμμένο σε καφεκοπτείο

The way to go, έχει και σταυροδρόμι:p

Εσείς οι μερικοί είστε άνετοι και χαλαροί άνθρωποι και σας ζηλεύω. Οι μερικοί άλλοι που θέλουμε και κανέναν Latte machiatto με καραμέλα ενδιάμεσα στους εσπρέσσο, δε μπορούμε να μαθαίνουμε νέες επιστήμες λόγω χρόνου :p

dimitri_ns
10-01-16, 23:14
και νόμιζα πως τα μηχανήματα κάψουλας θα πάνε άπατα. μα κανένας δεν ευχαριστιέται να κάνει τον espresso του στο ιταλικό σκεύος με φίλτρο; (δεν το αποκαλώ μηχανή φυσικά)
να μπορείς και να τον κάνεις lungo, stretto ή ντεμί ανάλογα με την ώρα

Υπάρχει και τέτοιο
Δυστυχώς "σημαίες από nylon" ή στο πιό σύγχρονο "fake plastic trees"
Προψημένο φαί για μικροκύματα

Τώρα βέβαια εδώ έχουν βγάλει και doberman bonsai για σαλόνια :p
https://en.wikipedia.org/wiki/Miniature_Pinscher
165740165741

alekan
10-01-16, 23:15
και νόμιζα πως τα μηχανήματα κάψουλας θα πάνε άπατα. μα κανένας δεν ευχαριστιέται να κάνει τον espresso του στο ιταλικό σκεύος με φίλτρο; (δεν το αποκαλώ μηχανή φυσικά)
να μπορείς και να τον κάνεις lungo, stretto ή ντεμί ανάλογα με την ώρα

Το μπρίκι που φτιάχνει μόκα εννοείς; Γιατί εσπρέσο δεν είναι.

raspoutiv
10-01-16, 23:20
Εσείς οι μερικοί είστε άνετοι και χαλαροί άνθρωποι και σας ζηλεύω. Οι μερικοί άλλοι που θέλουμε και κανέναν Latte machiatto με καραμέλα ενδιάμεσα στους εσπρέσσο, δε μπορούμε να μαθαίνουμε νέες επιστήμες λόγω χρόνου :p

ε χρόνος ίσα για να φτιάξουμε 1 καφέ πρέπει πάντα να υπάρχει
ως προς την ποιότητα του καφέ που φτιάχνουμε, practice makes perfect. με 2-3 καφέδες τη μέρα σύντομα παίρνεις master :p .άσε που ναι και θέμα γούστου

- - - Updated - - -


Το μπρίκι που φτιάχνει μόκα εννοείς; Γιατί εσπρέσο δεν είναι.

εννοώ κάτι τέτοιο (https://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.espresso-machines-and-coffee-makers.com/images/bialetti-musa-stovetop-espresso-maker.jpg&imgrefurl=http://www.espresso-machines-and-coffee-makers.com/bialetti-musa.html&h=280&w=280&tbnid=zz3v7nJ8Gx5IsM:&docid=RoRfxEb5dtIoaM&hl=en&ei=8bySVqDNF8a5sQGY9Za4Aw&tbm=isch&ved=0ahUKEwjgianciKDKAhXGXCwKHZi6BTcQMwhLKBwwHA) κι ας μην το θεωρείς espresso

minas
11-01-16, 00:14
Nespresso πάντως is the way to go ειδικά και λόγω εγγύησης.

Μετά την ήττα που έχουμε φάει όλοι με τα Tassimo που άλλαξαν τις κάψουλες και τα έκαναν χάλια, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάρω μια τέτοια.

Καλωσόρισες ebay στην Bosch Τ55 που θα σου βάλω για πούλημα.

Για κάψουλες, συμπαθώ αρκετά τις Illy και λογικά ακόμα μπορείς να βρεις προφορά με δωρεάν την καφετιέρα με 6 συσκευασίες καφέ. Πέρα από την ευκολία της κάψουλας, το πρόβλημα με τις καλές είναι το κόστος (Nesspresso, Illy). Οι dolce gusto έχουν καλή ισορροπία ποιότητας/κόστους και ευκολιών (άλλα ροφήματα). Tassimo τις ξεχνάς...
Πάντως όταν μιλάμε για εσπρέσο, η καλύτερη ποιότητα και η καλύτερη τιμή επιτυγχάνεται με κλασική μηχανή. Εάν θέλεις ένα μέρος της ευκολίας της κάψουλας, υπάρχουν και έτοιμες μερίδες σε χάρτινο φιλτράκι, εφόσον η μηχανή σου έχει την κατάλληλη υποδοχή.

manoulamou
11-01-16, 13:03
Πήγα mediamarkt ώρα χωρίς κόσμο και ρώτησα την πωλήτρια "ποιά δεν σας έχουν επιστρέψει επειδή δεν χαλάει ?"

Από τότε θυμάμαι για τις izzy και delonghi? ότι είναι ζημιάρες
Κι αυτο σχετικο ειναι... με το ποιες μαρκες αγοραζει ο περισσοτερος κοσμος ή ποιες ειναι οι πλεον "αναγνωρισιμες" πχ τις Russell Hobbs θυμαται κανεις εστω και να τις προφερει?
Το Lidl εχει παραδοση σε αξιοπιστες μικροσυσκευες, για τις οποιες εαν χαλασουν εντος εγγυησης δεν κανουν σουξουμουξου! (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=423&sid=f23ee90b445304f5e8b3bebde5e58326&start=80)
Διεξαγεται παντως εντος του forum μια μνημειωδης συζητηση (http://www.adslgr.com/forum/threads/360645-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%82-Espresso-v-2010/page131). :oneup:

NiKapa
11-01-16, 16:50
Παιδιά καμιά εσπρέσο μηχανή της προκοπής ..φτηνή λέμε στα 80Ε περίπου ,όχι Τζωρτζ Κλουνει κτλ ..μια izzy μου κράτησε 14 μήνες και της έβαζα πάντα εμφιαλωμένο νερό ..

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας !

Θα φτιαχτεί η izzy εντός εγγύησης αλλά σκεφτόμενος τι θα κάνω όλες αυτές τις μέρες χωρίς τα εσπρεσάκια μου πήρα και μία Krups XP3440 που την βρήκα σε σχετικά καλή τιμή σε τοπικό κατάστημα 135Ε και μόλις πριν λίγο την εγκαινίασα .. με έτσουξε βέβαια στην τσέπη αλλά ..
Περισσότερο καιμάκι ,άλλος καφές :oneup: ,μόνο που αυτή τη φορά θα είμαι πιο επιμελής με την αφαλάτωση κτλ

kataras
11-01-16, 18:02
Latte machiatto με καραμελα;
Που παμε ρε παιδια;
:hmm:

akilleas
12-01-16, 06:40
Όπως το παλιακό καλό φραπόγαλο με παγωτό ένα πράγμα.

manoulamou
12-01-16, 13:55
https://www.youtube.com/watch?v=FArW7LyJ1-I
Latte machiatto με καραμελα;
Που παμε ρε παιδια;
:hmm:
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ nimik και... αφαλατωμενη. :rofl:

NiKapa
12-01-16, 14:39
Επίσης ,αφαλατώθηκε κι η τσέπη μαζί ..

RASTAVIPER
13-01-16, 14:59
DOLCE GUSTO για οικονομία και μεγάλη ποικιλία στα Ροφήματα.
Από Nesquik για τον μικρό μέχρι Mochachino για την κυρία.
Εσπρέσο έχει 5,6 τύπους, οπότε όλο και κάπου θα εξυπηρετήσει τους περισσότερους.

TeoT
13-01-16, 23:32
Nespresso πάντως is the way to go ειδικά και λόγω εγγύησης.

Μετά την ήττα που έχουμε φάει όλοι με τα Tassimo που άλλαξαν τις κάψουλες και τα έκαναν χάλια, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάρω μια τέτοια.

Καλωσόρισες ebay στην Bosch Τ55 που θα σου βάλω για πούλημα.


Επειδη εχω χάσει επεισόδια.... καποτε ειχα Tassimo αλλα την απεσυρα γιατι με ενοχλησε η τιμολογιακη πολιτικη τους στην Ελλαδα σε σχεση με αλλες ευρωπαικες χωρες .... τι αλλαγη έκαναν στις κάψουλες ??????

stefp
14-01-16, 00:33
Εγώ πάντως είμαι της άποψης του να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις μια με ακριβότερα υλικά που μπορεί να φανεί πιο ακριβή αρχικά αλλά θα σου κρατήσει χρόνια χωρίς να έχει ανάγκη. Έχω μια AEG (που δεν πωλείται τώρα), την είχα πάρει πριν από 8 χρόνια περίπου λίγο κάτω από 200€ νομίζω, αλλά ανοξείδωτο ατσάλι όλη, δεν έχει πάθει το παραμικρό ενώ έχει φάει ΠΟΛΥ δουλειά όλα αυτά τα χρόνια (για δεδομένα σπιτιού).

dimitri_ns
14-01-16, 00:42
Εγώ πάντως είμαι της άποψης του να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις μια με ακριβότερα υλικά που μπορεί να φανεί πιο ακριβή αρχικά αλλά θα σου κρατήσει χρόνια χωρίς να έχει ανάγκη. Έχω μια AEG (που δεν πωλείται τώρα), την είχα πάρει πριν από 8 χρόνια περίπου λίγο κάτω από 200€ νομίζω, αλλά ανοξείδωτο ατσάλι όλη, δεν έχει πάθει το παραμικρό ενώ έχει φάει ΠΟΛΥ δουλειά όλα αυτά τα χρόνια (για δεδομένα σπιτιού).

Κι η μάνα μου έχει ένα ψυγείο general electric μεγαλύτερο από μένα (58 χρονών) και δουλεύει μιά χαρά. :p

Δεν φτιάχνουν πιά τα πράγματα όπως τα φτιάχνανε, τώρα πρέπει να χαλάνε για να μην κλείνουν εργοστάσια.

Εχουμε γίνει αναλώσιμοι, μίας χρήσεως

Veldrin
14-01-16, 01:28
Άλλαξαν και καλά τα recipe για καλύτερα (το marketing το βάφτισε ανανεωμένο και καλύτερο), αλλά στην πράξη έκαναν το γάλα μισό από ότι ήταν και τον καφέ χειρότερη ποιότητα.

Και δυστυχώς αυτό ισχύει σε ότι κι αν πάρει κανείς, Jacobs/Costa/Carte Noir κτλ κτλ. Σε μερικούς δέ, οι κάψουλές έχουν κάνει έκρηξη μέσα στη μηχανή (ευτυχώς δεν έπαθα τέτοιο πράγμα να καθαρίζω ζουμιά με τις ώρες).

Το καλύτερο τις τελευταίες μέρες, στην Αγγλία τουλάχιστον, είναι που έδωσαν και μια 25-30% αύξηση στην τιμή όταν αγοράζουμε κούτες των 5 πακέτων.

Στο amazon UK στα σχόλια πέφτουνε κατάρες για την κατρακύλα της ποιότητας, αλλά των κυρίων δεν ιδρώνει το αυτάκι τους.

qwertyuiop
14-01-16, 01:34
Γι' αυτό φταίνε όσοι αγόρασαν κοπαδιαστά αυτές τις επαίσχυντες μηχανές-ετοιματζιλίκια.
Αν φτιάχναμε όλοι τον καφέ μας, με τη δική μας επιλογή καφέ, γάλακτος και ζάχαρης, τέτοια παράπονα δε θα υπήρχαν.

Και, φυσικά, δε θα κόστιζε ούτε 150 ευρώ η ετοιματζομηχανή, ούτε 20-30 λεπτά ο καφές - νερωμένη κονσέρβα. :)

RASTAVIPER
14-01-16, 15:16
Γι' αυτό φταίνε όσοι αγόρασαν κοπαδιαστά αυτές τις επαίσχυντες μηχανές-ετοιματζιλίκια.
Αν φτιάχναμε όλοι τον καφέ μας, με τη δική μας επιλογή καφέ, γάλακτος και ζάχαρης, τέτοια παράπονα δε θα υπήρχαν.

Και, φυσικά, δε θα κόστιζε ούτε 150 ευρώ η ετοιματζομηχανή, ούτε 20-30 λεπτά ο καφές - νερωμένη κονσέρβα. :)
Μην τις βάζουμε όλες στο ίδιο καλούπι.
Υπάρχουν άλλες με 60€ και κάνουν μια χαρά την δουλειά τους.

mrsaccess
14-01-16, 15:20
My 2 cents, αν θέλετε κάψουλα και σας ενδιαφέρει η γεύση του καφέ, μόνο η Nespresso αξίζει.
Αν δεν θέλετε κάψουλα, χρειάζονται χρήματα, χρόνος και δοκιμές για να πιείτε καλό espresso.

kavadias
14-01-16, 16:01
έχοντας δοκιμάσει tassimo, nespresso και illy (iper) εντατικά (στο γραφείο) θα διαφωνήσω.

η τάσιμο δεν το συζητάμε καν απαράδεκτη. η νεσπρέσσο καλή αλλά προσωπικά θεωρώ την iper καλύτερη και πιο κοντά στον εσπρέσσο μηχανής. αρκετά ακριβότερες βέβαια κάψουλες απ' τις άλλες 2. ως εκ τούτου και για το σπίτι αγόρασα την ίλυ, και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

σίγουρα όποιος έχει όρεξη η παραδοσιακή κανονική μηχανή και μερακλίδικη ενασχόληση θα φέρουν καλύτερα αποτελέσματα, αλλά για μένα η iper είναι ένας "συμπαθητικός" συμβιβασμός.

minas
14-01-16, 17:02
έχοντας δοκιμάσει tassimo, nespresso και illy (iper) εντατικά (στο γραφείο) θα διαφωνήσω.

η τάσιμο δεν το συζητάμε καν απαράδεκτη. η νεσπρέσσο καλή αλλά προσωπικά θεωρώ την iper καλύτερη και πιο κοντά στον εσπρέσσο μηχανής. αρκετά ακριβότερες βέβαια κάψουλες απ' τις άλλες 2. ως εκ τούτου και για το σπίτι αγόρασα την ίλυ, και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

σίγουρα όποιος έχει όρεξη η παραδοσιακή κανονική μηχανή και μερακλίδικη ενασχόληση θα φέρουν καλύτερα αποτελέσματα, αλλά για μένα η iper είναι ένας "συμπαθητικός" συμβιβασμός.

Το επιβεβαιώνω κι εγώ, αν και το έχω αναφέρει και στο παρελθόν :).
Από κάψουλες: Illy και Nespresso για καφέ και Dolce gusto για ροφήματα. Και οι Lavazza έχουν πολύ καλή ποιότητα και τιμή, αλλά οι μηχανές είναι πανάκριβες.

anon
14-01-16, 18:52
αληθεύει αυτό που διάβασα ότι οι κάψουλες καφέ στις νέες αυτές μηχανές είναι πολύ επικίνδυνα καρκινογόνες; Απο όσο διάβασα κάπου, είτε κάψουλες (οι φθηνές) είτε μέρη της μηχανής εφόσον ειναι απο πλαστικό, με δεδομένο τις υψηλές θερμοκρασίες και πιέσεις μπορεί να "βγάζουν" μέρη - ενώσεις του πλαστικού στο τελικό ρόφημα, που πίνοντάς το και εννοείται σε μόνιμα τακτική βάση ενέχει να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα υγείας.

- - - Updated - - -

αληθεύει αυτό που διάβασα ότι οι κάψουλες καφέ στις νέες αυτές μηχανές είναι πολύ επικίνδυνα καρκινογόνες; Απο όσο διάβασα κάπου, είτε κάψουλες (οι φθηνές) είτε μέρη της μηχανής εφόσον ειναι απο πλαστικό, με δεδομένο τις υψηλές θερμοκρασίες και πιέσεις μπορεί να "βγάζουν" μέρη - ενώσεις του πλαστικού στο τελικό ρόφημα, που πίνοντάς το και εννοείται σε μόνιμα τακτική βάση ενέχει να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα υγείας.

ironfist
14-01-16, 21:22
αληθεύει αυτό που διάβασα ότι οι κάψουλες καφέ στις νέες αυτές μηχανές είναι πολύ επικίνδυνα καρκινογόνες; Απο όσο διάβασα κάπου, είτε κάψουλες (οι φθηνές) είτε μέρη της μηχανής εφόσον ειναι απο πλαστικό, με δεδομένο τις υψηλές θερμοκρασίες και πιέσεις μπορεί να "βγάζουν" μέρη - ενώσεις του πλαστικού στο τελικό ρόφημα, που πίνοντάς το και εννοείται σε μόνιμα τακτική βάση ενέχει να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα υγείας.

- - - Updated - - -

αληθεύει αυτό που διάβασα ότι οι κάψουλες καφέ στις νέες αυτές μηχανές είναι πολύ επικίνδυνα καρκινογόνες; Απο όσο διάβασα κάπου, είτε κάψουλες (οι φθηνές) είτε μέρη της μηχανής εφόσον ειναι απο πλαστικό, με δεδομένο τις υψηλές θερμοκρασίες και πιέσεις μπορεί να "βγάζουν" μέρη - ενώσεις του πλαστικού στο τελικό ρόφημα, που πίνοντάς το και εννοείται σε μόνιμα τακτική βάση ενέχει να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα υγείας.

Έχει βάση αυτό, όμως όπως λένε είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια με την υποσημείωση πως δεν θα καταναλώνει κάποιος μεγάλες ποσότητες καφέ από κάψουλες.
http://www.sciencedaily.com/releases/2011/04/110413090012.htm

atrias
14-01-16, 22:17
αφού όλες οι καφετιέρες πλαστικές είναι
γιατί το πρόβλημα να αφορά μόνο αυτές που παίρνουν κάψουλες?

famous-walker
14-01-16, 22:57
Αυξημένη πίεση όμως σημαίνει και αυξημένη θερμοκρασία.

Σε σχέση δηλαδή με μια απλή καφετιέρα "Γαλλικού".

dimitri_ns
14-01-16, 22:58
αφού όλες οι καφετιέρες πλαστικές είναι
γιατί το πρόβλημα να αφορά μόνο αυτές που παίρνουν κάψουλες?

Αυτή, πλαστική σου φαίνεται ?

165951

Collective_Soul
15-01-16, 17:22
Εμεις σπιτι την Philips saeco poemia εχουμε καπως ετσι λεγεται δεν θυμαμαι γιατι εγω φτιαχων φραπεδακι :respekt:

Καλος εσπρεσσο με καφε χυμα φτηνο απο γνωστο εμπορο.....

stefp
17-01-16, 01:01
αφού όλες οι καφετιέρες πλαστικές είναι
γιατί το πρόβλημα να αφορά μόνο αυτές που παίρνουν κάψουλες?
..Και δες παραπάνω που έγραψα για τη δική μου "από ανοξείδωτο ατσάλι όλη". Το μόνο πλαστικό είναι το αρχικό δοχείο του νερού, από εκεί και μετά αρχίζει μέταλλο! (μιλάμε για 10 κιλά καφετιέρα, όχι @@ :p... και κυριολεκτώ για το 10 κιλά, την είχα ζυγίζει κάποια στιγμή :)

atrias
17-01-16, 11:14
ok ντάξει όχι όλες, οι περισσότερες που έχει ο πιο πολύς κόσμος! :)

teodor_ch
17-01-16, 11:21
Gaggia classic που την ξεβίδωσα προχτές για καθάρισμα, τα μόνα πλαστικά είναι τα σωληνάκια που μεταφέρουν το ΚΡΥΟ νερό απο τη δεξαμενή στο μπλοκ.

Όλα θέμα προτεραιοτήτων είναι.
Δεν έχω facebook και δεν καπνίζω.
Απο εκεί σίγουρα γλυτώνω τα 10 λεπτά για να φτιάξω τον καφέ μου το πρωί και το μεσημέρι.

Theodore41
17-01-16, 11:40
Που τις θυμήθηκες αυτές;Οι αγαπημένες των Ιταλών είναι.Είχα τρεις τέσσερις κατά καιρούς,αλουμινένιες που τις πετούσα γιατί μύριζαν εέιδή το αλουμίνιο είχε πόρους και κρατούσε βρωμιά,οπότε πήρα μία ανοξείδωτη,μέχρι που έκανα το βήμα και πήρα της πρώτη μου ηλεκτρική,μία Κρουπς.
Υπάρχει ακόμα μετά από πάνω από 20 χρόνια,και δουλεύει μια χαρά στο σπίτι του ανηψιού.
Πρίν από 15 περίπου χρόνια,αγόρασα μια φοβερή μηχανή,που την έχω μέχρι σήμερα,επαγγελματική σε μικρό μέγεθος,με δυο καζανάκια και ρύθμιση θερμοκρασίας και πιέσεως μάρκας Reneka.Τάσκασα κανονικά αλλά μιλάμε για επαγγελματική.27 κιλά...
Πως περνάνε τα χρόνια ρε παιδιά,τι να σας λέω...

teodor_ch
17-01-16, 11:53
Τί που τη θυμήθηκα?
2 χρόνια την έχω και βγάζουν συνεχώς αναβαθμίσεις.
Νομίζω έχει και νεότερο μοντέλο

Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015 (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=3838)

RASTAVIPER
17-01-16, 13:33
Για ποιο λόγο να κρατάς 5/10/15 χρόνια την ίδια μηχανή, όταν συνεχώς βγαίνουν νέα μοντέλα με άλλο design/δυνατοτητες και σε πολύ λογικές τιμές;
Πιστεύω κάθε 3,4 χρόνια Καλό είναι να αλλάζουν και για λόγους φθοράς υλικών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.