PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47

stefp
30-01-16, 00:03
Ναι Ελλάδα, από εδώ παίρνουμε συνήθως:
http://www.coffee-shop.gr/

Ακριβό πολύ δεν είναι?? Δηλαδή ο φθηνότερος ξεκινάει από 6€ σχεδόν το πακετάκι, όταν στο coffee-world (όπως και στα σουπερμάρκετ) οι Lavazza και τέτοια (και δε συζητάμε για τους άλλους από Lidl) ξεκινούν από 2,5€??


Επίσης ξέρω και το http://coffee-world.gr

Καλύτερο φαίνεται αυτό, thanks :)

NaGR
02-02-16, 17:53
έχει αυτην την εβδομάδα 1kg jacobs σε κόκκους στα 10€ στο lidl
http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=45658&rdeLocaleAttr=el
δεν είναι φτηνός αλλά δεν είναι και πανάκριβος για μια δοκιμή
καλά μύριζε λίγο που τον είδα, αλλά δεν πήρα να δοκιμάσω.

leros2004
04-02-16, 10:50
έχει αυτην την εβδομάδα 1kg jacobs σε κόκκους στα 10€ στο lidl
http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=45658&rdeLocaleAttr=el
δεν είναι φτηνός αλλά δεν είναι και πανάκριβος για μια δοκιμή
καλά μύριζε λίγο που τον είδα, αλλά δεν πήρα να δοκιμάσω.

Κατά περιόδους εχει και ενα δικό του (του κιλού), στα 7 ευρώ νομίζω... Μια χαρα καφές είναι που τον δοκίμασα (Καπουτσίνο τον έφτιαξα)

Deathracer2009
17-05-16, 11:29
Ας κανω μια νεκρανασταση του θεματος μερικους μηνες μετα! Εχω στην κατοχη μου 2 μηχανες εσπρεσσο -μια nespresso της Delonghi και μια United της πλακας που δεν παιρνει καψουλες- οι οποιες αν θυμαμαι καλα εκαναν 70 η μια και κανενα 50αρικο η αλλη. Επειδη πινουμε καφεδες μπολικους προσπαθουμε να γλιτωσουμε τα delivery αλλα η ποιοτητα του καφε απο τις μηχανες που εχω ειναι απογοητευτικη με αποτελεσμα να ξενερωνω αγρια.

Τσεκαρα στο ιντερνετ για κατι επαναγεμιζομενες καψουλες για μηχανες νεσπρεσσο. Τις πηρα και ειπα στην αδερφη μου να παει σε ενα καφεκοπτειο που ειχε κοντα (Coffe Island) και να παρει λιγο καφε για δοκιμη. Αγορασε τον καφε τους και εκεινοι τον εκοψαν για μηχανες νεσπρεσσο. Δοκιμασα και στα 3 προγραμματα που εχει για την ποσοτητα του καφε και οπως ειπα πριν απογοητευτηκα. Καμια σχεση και η ποσοτητα ηταν λιγη. Δεν ξερω τι σκατα κανω λαθος αλλα οκ δεν ζηταω ποιοτητα επαγγελματικης μηχανης οπως εχουν στα μαγαζια απλα να πινεται ευχαριστα ο καφες. Πρωτα απ'ολα να πω οτι πινω freddo epsresso και σπανιες φορες cappuccino.

Επειδη βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που γνωριζουν για μηχανες καφε κλπ. για ποιοτητα καφε στο σπιτι λες και βγαινεις εξω σε καφετερια μπορει να επιτευχθει η θα πρεπει να πιασω δουλεια για εξασφαλιζω το delivery; :whistle:

alekan
17-05-16, 11:56
Δοκίμασε τον Ristretto του Lidl για τη Nespresso.

Deathracer2009
17-05-16, 12:01
Δοκίμασε τον Ristretto του Lidl για τη Nespresso.

Απο οτι τσεκαρα στο νετ o ristretto ειναι λιγος σε ποσοτητα καφε. Το θεμα ειναι να μπορω να φτιαχνω fredo espresso σαν ανθρωπος. :p
Στην τελικη προτινετε μηχανες epsresso εαν ειναι η ποιοτητα να βελτιωνεται σε μεγαλο βαθμο.

alekan
17-05-16, 12:10
Δοκίμασέ τον κι άσε τι τσέκαρες στο net. Στην τελική, 2,30€ έχει, δεν χάνεις και πολλά. Θα τον βάλεις σε κανονική ροή για εσπρέσο κι όχι για ριστρέτο.

Επίσης για κανονικό fredo, θες δυο κάψουλες από όποιον καφέ κι αν βάλεις.

SkyNet
17-05-16, 12:11
Ας κανω μια νεκρανασταση του θεματος μερικους μηνες μετα! Εχω στην κατοχη μου 2 μηχανες εσπρεσσο -μια nespresso της Delonghi και μια United της πλακας που δεν παιρνει καψουλες- οι οποιες αν θυμαμαι καλα εκαναν 70 η μια και κανενα 50αρικο η αλλη. Επειδη πινουμε καφεδες μπολικους προσπαθουμε να γλιτωσουμε τα delivery αλλα η ποιοτητα του καφε απο τις μηχανες που εχω ειναι απογοητευτικη με αποτελεσμα να ξενερωνω αγρια.

Τσεκαρα στο ιντερνετ για κατι επαναγεμιζομενες καψουλες για μηχανες νεσπρεσσο. Τις πηρα και ειπα στην αδερφη μου να παει σε ενα καφεκοπτειο που ειχε κοντα (Coffe Island) και να παρει λιγο καφε για δοκιμη. Αγορασε τον καφε τους και εκεινοι τον εκοψαν για μηχανες νεσπρεσσο. Δοκιμασα και στα 3 προγραμματα που εχει για την ποσοτητα του καφε και οπως ειπα πριν απογοητευτηκα. Καμια σχεση και η ποσοτητα ηταν λιγη. Δεν ξερω τι σκατα κανω λαθος αλλα οκ δεν ζηταω ποιοτητα επαγγελματικης μηχανης οπως εχουν στα μαγαζια απλα να πινεται ευχαριστα ο καφες. Πρωτα απ'ολα να πω οτι πινω freddo epsresso και σπανιες φορες cappuccino.

Επειδη βλεπω οτι υπαρχουν ατομα που γνωριζουν για μηχανες καφε κλπ. για ποιοτητα καφε στο σπιτι λες και βγαινεις εξω σε καφετερια μπορει να επιτευχθει η θα πρεπει να πιασω δουλεια για εξασφαλιζω το delivery; :whistle:

Στο σπίτι μπορείς να πίνεις καλύτερο καφέ από τις καφετέριες έξω αλλά πρέπει να επενδύσεις λεφτά σε εξοπλισμό με σωστό μύλο και μηχανή. Ξεκινώντας από εκεί τι ποσό διαθέτεις;

Deathracer2009
17-05-16, 12:20
Στο σπίτι μπορείς να πίνεις καλύτερο καφέ από τις καφετέριες έξω αλλά πρέπει να επενδύσεις λεφτά σε εξοπλισμό με σωστό μύλο και μηχανή. Ξεκινώντας από εκεί τι ποσό διαθέτεις;

Ναι μην ξεφευγει πολυ η τιμη. Μην δωσω και ολοκληρη περιουσια. Απλα πειτε εσεις τι σετ χρειαζεται για να γινει σωστη δουλεια και βλεπουμε....


Δοκίμασέ τον κι άσε τι τσέκαρες στο net. Στην τελική, 2,30€ έχει, δεν χάνεις και πολλά. Θα τον βάλεις σε κανονική ροή για εσπρέσο κι όχι για ριστρέτο.

Επίσης για κανονικό fredo, θες δυο κάψουλες από όποιον καφέ κι αν βάλεις.

Θα το τσεκαρω. Εχω και κοντα lidl.

mrsaccess
17-05-16, 12:21
Πως τον φτιάχνεις το freddo; Χρειάζεται καλό χτύπημα με δυνατό αναδευτήρι, χωρίς πάγο στην αρχή και με πάγο μετά.

Σαν ποσότητα καφέ από την μηχανή θέλεις μικρή γιατί ούτως ή άλλως θα αραιώσει με τον πάγο.
Επίσης αν δεν έχεις καθαρίσει ποτέ την μηχανή σου από τα άλατα, ίσως έχει πέσει η απόδοσή της.

Deathracer2009
17-05-16, 12:29
Πως τον φτιάχνεις το freddo; Χρειάζεται καλό χτύπημα με δυνατό αναδευτήρι, χωρίς πάγο στην αρχή και με πάγο μετά.

Σαν ποσότητα καφέ από την μηχανή θέλεις μικρή γιατί ούτως ή άλλως θα αραιώσει με τον πάγο.
Επίσης αν δεν έχεις καθαρίσει ποτέ την μηχανή σου από τα άλατα, ίσως έχει πέσει η απόδοσή της.

Το αναδευτηρι που εχουμε στο σπιτι ειναι ενα της Dynamix 70W. Τωρα για τα αλατα η μηχανη εχει χρησιμοποιηθει max 10-15 φορες εκτος και αν επιασε αλατα λογω οτι εχει μεινει πολυ χρονο ανενεργη. Για το fredo με το που εβγαινε εβαζα παγακια και το χτυπαγα.

meletis
17-05-16, 13:00
Το αναδευτηρι που εχουμε στο σπιτι ειναι ενα της Dynamix 70W. Τωρα για τα αλατα η μηχανη εχει χρησιμοποιηθει max 10-15 φορες εκτος και αν επιασε αλατα λογω οτι εχει μεινει πολυ χρονο ανενεργη. Για το fredo με το που εβγαινε εβαζα παγακια και το χτυπαγα.
Καλό θα ήταν να της κάνεις μια συντήρηση/αφαλάτωση
Σου παραθέτω τις οδηγίες απο το greekespresso

Οδηγίες Αφαλάτωσης (Κιτρικό, Τρυγικό, Dezcal)
Οδηγίες αφαλάτωσης.
(Ακολουθείστε τες με δική σας ευθύνη και αφού πρώτα συμβουλευτείτε τις οδηγίες του κατασκευαστή της μηχανής σας. )

Η συχνότητα που πρέπει να πραγματοποιείται η αφαλάτωση εξαρτάται από την σκληρότητα του νερού της περιοχής σας. Εγώ προσωπικά, θα πάω για μία αφαλάτωση κάθε δύο μήνες.

Η αναλογία κιτρικού οξέος / νερού είναι ενδεικτική και τροποποιημένη για Gaggia μηχανές με αλουμινένιο βραστήρα. Για μηχανές με βραστήρα από ορείχαλκο η ανοξείδωτο ατσάλι η ποσότητα του κιτρικού οξέος μπορεί ΙΣΩΣ και να διπλασιαστεί. Βέβαια καλό είναι να γνωρίζετε ότι υπάρχουν αναφορές ότι ισχυρά διαλύματα κιτρικού οξέος μπορεί να έχουν αρνητικές επιπτώσεις σε άλλα μέρη της μηχανής (ο-rings, φλάτζες) οπότε ακόμα και για μηχανές με μη αλουμινένια boiler πάλι θέλει προσοχή.

Ξεβιδώνουμε το shower screen και το απομακρύνουμε από την κεφαλή της μηχανής καθώς επίσης και το portafilter. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έρθουν σε επαφή με το διάλυμα του κιτρικού οξέος.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ επίσης να μην έρθουν σε επαφή με το διάλυμα ή σταγονίδια αυτού με κάθε είδους χρωμιωμένη (π.χ. στην Gaggia απομακρύνετε την σχάρα που πέφτουν τα νερά) ή από γυαλισμένο ατσάλι επιφάνεια στην μηχανή σας. Εάν αυτό συμβεί σκουπίστε αμέσως την επιφάνεια με ένα νωπό πανί.

Για την παρασκευή του διαλύματος ζυγίστε 14 g (περίπου 8.4 ml) κιτρικού ή μισό φακελλάκι Dezcal και προσθέστε 1.5 L κρύο νερό (όσο δηλαδή ένα μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού). Μεταφέρετε το διάλυμα στο δοχείο της μηχανής.

1. Ανοίξτε τον περιστροφικό διακόπτη της βαλβίδας του ατμού
2. Πατήστε ΟΝ στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής
3. Πατήστε ON στον διακόπτη ατμού
4. Πατήστε ΟΝ στην αντλία και αφήστε να τρέξουν 250 ml νερό από το ακροφύσιο ατμού. Προσοχή στον μέγιστο χρόνο που μπορείτε να το κάνετε αυτό. (Δεν θα συνιστούσα παραπάνω από 30 s)
5. Κλείστε την αντλία
6. Πατήστε OFF στον διακόπτη ατμού
7. Απενεργοποιείστε την μηχανή, ώστε να μην ζεσταίνεται το νερό στον βραστήρα.
8. Αφήστε την μηχανή ανενεργή για 15 min
9. Κλείστε τον περιστροφικό διακόπτη της βαλβίδας του ατμού
10. Πατήστε ΟΝ στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής
11. Ενεργοποιήστε την αντλία και τρέξτε από την κεφαλή άλλα 250 ml νερό
12. Κλείστε την αντλία και την μηχανή και αφήστε την για άλλα 15 min ανενεργή.
13. Τρέξτε 250 ml από το διάλυμα διαδοχικά από το ακροφύσιο νερού και από την κεφαλή και αφήστε την μηχανή κλειστή για άλλα 15 min. ΠΡΟΣΟΧΗ να μην αφήσετε την αντλία χωρίς νερό, όπως και προσοχή στους χρόνους που η αντλία είναι ενεργοποιημένη και στον χρόνο που απαιτείται να είναι κλειστή σε διαδοχικές εκκινήσεις της. Εγώ αφήνω τουλάχιστον 3 λεπτά να περάσουν πριν την θέσω ξανά σε λειτουργία.
14. Τέλος ξεπλύνετε την μηχανή τρέχοντας τουλάχιστον ένα δοχείο φρέσκο νερό, διαδοχικά από το ακροφύσιο ατμού και την κεφαλή.

Σημείωση: Για τις Gaggia ο κατασκευαστής συνιστά Τρυγικό Οξύ. Εάν καταφέρετε να το βρείτε (ιδιαίτερα αυτοί που ασχολούνται με κρασιά ή βρίσκονται κοντά σε οινοποιεία) η αναλογία γίνεται 28 g στο 1.5 λίτρο.

guzel
17-05-16, 14:22
Δοκίμασε τον Ristretto του Lidl για τη Nespresso.

+1 φοβερός καφές :oneup:

alekan
17-05-16, 14:43
+1 φοβερός καφές :oneup:

Φοβερός τηρουμένων των αναλογιών :)

KLG
17-05-16, 16:04
Πηρα κατι no-name καψουλες απο το σουπερ της γειτονίας επειδή εδω μονο σουκου μπορώ να πάω σε κατάστημα nespresso, ο καφες ήταν οκ σε σχεση με αντιστοιχο καφε nespresso (strength 6). Δεν θυμαμαι τη μαρκα (θα το τσεκαρω το σουκου), αλλά αυτό που με προβληματισε ηταν οτι η πάνω επιφανεια ηταν πλαστική σε αντιθεση με τις αλουμινένιες καψουλες εσπρεσο. Δεδομένης της θερμότητας που αναπτυσσεται στη πρέσα, είναι καλή ιδέα να είναι πλαστική η καψούλα;

alekan
17-05-16, 17:45
Θα παθεις καρκίνο, θα σου πέσουν τα μαλλιά και δεν θα σου σηκώνεται. Μακρυά λέμε.

RASTAVIPER
17-05-16, 19:16
Βγήκαν κάτι άλλες κάψουλες εδώ στην Μάλτα συμβατές με Dolce Gusto και κάνουν τον χειρότερο καφέ που υπάρχει .

jap
17-05-16, 20:22
Βάλε καμιά φωτό να μην την πατήσουμε. Οι μόνες που έχω βρει (http://www.caffe.com/en/capsules/dolce-gusto/c2cocts9marmod.htm) για DG έρχονται μία η άλλη με τις κανονικές από εδώ, αλλά με τον νέο φόρο ίσως αρχίσουν να συμφέρουν.

RASTAVIPER
17-05-16, 20:46
Βάλε καμιά φωτό να μην την πατήσουμε. Οι μόνες που έχω βρει (http://www.caffe.com/en/capsules/dolce-gusto/c2cocts9marmod.htm) για DG έρχονται μία η άλλη με τις κανονικές από εδώ, αλλά με τον νέο φόρο ίσως αρχίσουν να συμφέρουν.
Αυτες
http://www.gimoka.it/en/work-place-gimoka-capsules/

Tiven
24-05-16, 15:49
Δεδομένης της θερμότητας που αναπτυσσεται στη πρέσα, είναι καλή ιδέα να είναι πλαστική η καψούλα;

Είναι που είναι ένα χάλι το πλαστικό ακόμα και σε θερμοκρασία δωματίου, φαντάσου πόσο πιο γρήγορα κάνει την ζημιά του όταν θερμαίνεται.

villasg
27-06-16, 16:40
Καλησπερα .
Εχω μπει στο τρυπακι να παρω μια καλη μηχανη και να παιρνω κοκους , να μαθω να πινω καφε σωστο .
Ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες στα χρηματα που διαθετω ( Top 300 €)
1. Την Krups EA8108 που ειναι αυτοματη , αλεθει κοκους και κανει τον καφε στα 288€

2. Ενα μεταχειρισμενο σετ ( 1 ετους περιπου ) στα 275€ αποτελουμενο απο
Gaggia Classic
Μύλος Fagor ML2006X Master Chef
Ανοξείδωτη Γαλατιέρα
Δοχείο Χτυπήματος Κλείστρου KBG
Δοσομετρικό Ποτηράκι XSG
Θέση Πατητηριού TMS
Πατητήρι Καφέ 58mm SMA/TMA
Cafiza Σκόνη Καθαρισμού Υπολειμμάτων Καφέ 900gr
Καθαριστικό Αλάτων Dezcal 28gr x3
Βούρτσα Καθαρισμού Group Κόκκινη

Καποια αλλη προταση ?

Φανερός Πράκτωρ
27-06-16, 16:47
αν θες να πας σε κάτι καλό, η λογική λέει ότι παίρνεις ανεξάρτητη μηχανή από μύλο (δεν υπάρχει λόγος να περιορίζεσαι).
Στην χειρότερη πάρε μια καλή μηχανή (αγόραζε αλεσμένο καφέ στην αρχή) και σε μερικούς μήνες αγοράζεις έναν αξιοπρεπή μύλο.

EcoG
29-06-16, 04:25
καλημέρα
για τα χρήματα που διαθέτεις η Krups είναι πάρα πολύ καλή λύση για πολλούς λόγους. Έχει καλό μύλο (για τα λεφτά της) και είναι αυτόματη, κάτι πολύ σημαντικό, γιατί πολύ σύντομα θα αρχίσεις να βαριέσαι την καθημερινή ιεροτελεστία του "αλέθω, γεμίζω, εκχυλίζω, καθαρίζω", οπότε το "τα κάνω όλα με ένα κουμπί" θα είναι αξία ανεκτίμητη.
Την μεταχειρισμένη Gaggia δεν θα την συνιστούσα, πρώτον γιατί εδώ και χρόνια δεν είναι Ιταλικές, η δε ποιότητα κατασκευής είναι απαράδεκτη και δεύτερον διότι την βρίσκεις και καινούρια με λιγότερα από 300€, ενώ τα συνοδευτικά είναι της πλάκας.
Εναλλακτικά, εάν είσαι πραγματικά μερακλής, δώσε τώρα τα 300€ για μια καλή εσπρεσιέρα και αργότερα πάρε και έναν καλό μύλο, της τάξης των 100€. Κι αυτό, διότι οι φτηνοί μύλοι κόβουν με λεπίδες τους κόκκους, ενώ οι καλοί τους συνθλίβουν. Το κόψιμο (αντί της σύνθλιψης) πικραίνει τον καφέ.
Τέλος, για να πιεις καφέ σαν κι αυτόν που φτιάχνουν στα (καλά) καφέ, θα πρέπει να επενδύσεις χιλιάρικο, οπότε δεν το συ
ζητώ...

villasg
29-06-16, 08:40
Καλημερα
Ναι δικιο εχεις για τις Gaggia διαβαζω τα χειροτερα για τα τελευταια μοντελα , μετα την πωληση της εταιριας πιο τιμιο ειναι να παρεις Philips Saeco που ουσιαστικα ειναι ιδιες ( ιδια εταιρια ) πλεον .
Απο την αλλη κοιταζω και προς lelit αλλα μαζι με ενα αξιοπρεπει μυλο + ταμπερ κλπ ανεβαινει πολυ ( πανω απο το διπλασιο ) το απαιτουμενο ποσο .....
Προς το παρον παραμενω στην παλια μου Izzy san remo και βλεπω τι θα κανω , γιατι με φοβισαν σε αλλο φορουμ οτι εχει προβληματα η Krups ....
Λιγη ερευνα ακομα .

Φανερός Πράκτωρ
29-06-16, 14:59
τις Delonghi τις σκέφτεσαι;

Πήρα την Delonghi EC 680.R (https://www.amazon.it/gp/product/B00EZBTTV6/ref=oh_aui_detailpage_o00_s01?ie=UTF8&psc=1) και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Δεν είναι η υπέρτατη καφετιέρα αλλά ο espresso είναι άνω του μετρίου ενώ κάνει πολύ καλό καπουτσίνο (κάνει με μεγάλη ευκολία καλό αφρόγαλα - κάτι που δεν συναντάς συχνά σε τέτοιες καφετιέρες).

Τελική τιμή στα 140-150 με μεταφορικά μέσα.

Στην συγκεκριμένη νομίζω ότι με περιορίζει πια ο μύλος μου για να πιω καλύτερο espresso.

Veldrin
10-08-16, 18:29
Να ψιλοαναστήσω το θέμα γιατί βλέπω μείναμε πίσω.

Είχα πάρει πριν 10 μήνες περίπου την Bosch T55 Tassimo. Και οκ, τα γνωστά, η ποιότητα χάλασε και κάποια στιγμή σταμάτησα να βρίσκω τις παλιές καλές κάψουλες που ήταν σε γευστικά καλά επίπεδα..

Πήρα τις καινούριες λοιπόν, το πακέτο των 40... τι το ήθελα. Στην αρχή ο capuccino μου φαίνονταν στην καλύτερη περίπτωση ανεκτός. Έλα όμως που μερικές μέρες μετά έφτιαξα διπλό στην ίδια δόση γάλα και κατάλαβα καλύτερα τι πίνω. Μια απίστευτη αηδία-ξέπλυμα-ιδρωτίλα. Καλά εκεί στην Tassimo κάποιος το δοκίμασε αυτό και του άρεσε; Και είχαν και το θράσος να γράφουν "new and improved recipe".

Αγγελίες για πούλημα μαζί με τους καφέδες και αγόρασα την Nespresso Delonghi Lattissima+ EN520.B και βρήκα την υγειά μου, η μέρα με τη νύχτα. Και μόνο που βάζεις δικό σου γάλα είναι τεράστιο upgrade στη γεύση.

Μια χαρά τα λέγατε κοινώς...

villasg
10-08-16, 20:21
Τελικα την εκανα και εω την κινηση .
Παρελαβα πριν 20 μερες την Lelit PL042TEMD (http://espresso.lelit.com/product/4) με μερικα παρελκομενα απο εξωτερικο .
Τωρα την μαθαινω ακομα , το εχω ριξει και στον freddo και δεν βγαζω ακρη ! ! ! !
Να και το set up μου :

173545 173546

Cutthroat
25-08-16, 19:25
Καλησπέρα! Με γεια η καινούρια σου καφετιέρα. Πόσο σου βγήκε και από που; Επίσης μέχρι 100 ευρώ υπάρχει τίποτα καλύτερο από την Philips Saeco HD8423;

MANTHES
25-08-16, 20:02
Καπου ειχα διαβάσει πως η saeco με τα φτηνα μοντελα της gaggia είναι ουσιαστικά ιδια. Το αν ισχύει σίγουρα δεν το ξέρω.
Για κάτι αλλο σε αυτα τα λεφτά μόνο delonghi γιατί η izzy είναι τραγικη απο κάτι βιντεακια που ειδα

villasg
26-08-16, 09:14
Καλησπέρα! Με γεια η καινούρια σου καφετιέρα. Πόσο σου βγήκε και από που; Επίσης μέχρι 100 ευρώ υπάρχει τίποτα καλύτερο από την Philips Saeco HD8423;

600€ απο ebay (http://www.ebay.com/itm/262273197823) το ιδιο εχει και σto maxicoffee (http://www.maxicoffee.com/pl042-temd-lelit-offre-cadeaux-p-6383.html)


Καπου ειχα διαβάσει πως η saeco τα φτηνα μοντελα της gaggia είναι ουσιαστικά ιδια. Το αν ισχύει σίγουρα δεν το ξέρω.
Για κάτι αλλο σε αυτα τα λεφτά μόνο delonghi γιατί η izzy είναι τραγικη απο κάτι βιντεακια που ειδα

H gaggia σγοραστηκε απο την philips επεσε η ποιοτητα και ειναι ιδιες με τις saeco .

Cutthroat
26-08-16, 10:47
Μάλιστα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τη βοήθεια :oneup:

leasedline
29-08-16, 12:06
κάντε ένα κόπο να κάνετε μια vfm πρόταση και για μένα, έχω βαρεθεί τις καφετιέρες arielli και λέω να πάρω κάτι αξιοπρεπές. Επίσης έχω αρχίσει να φοβάμαι όλα αυτά τα πλαστικά σωληνάκια που υπάρχουν εκεί μέσα από όπου περνάει καυτό νερό το οποίο στη συνέχεια το πίνουμε!

σημείωση: καταναλώνω decafeine espresso ILLY & Lavazza

leros2004
29-08-16, 12:38
κάντε ένα κόπο να κάνετε μια vfm πρόταση και για μένα, έχω βαρεθεί τις καφετιέρες arielli και λέω να πάρω κάτι αξιοπρεπές. Επίσης έχω αρχίσει να φοβάμαι όλα αυτά τα πλαστικά σωληνάκια που υπάρχουν εκεί μέσα από όπου περνάει καυτό νερό το οποίο στη συνέχεια το πίνουμε!

σημείωση: καταναλώνω decafeine espresso ILLY & Lavazza

για να πάρεις κάτι καλύτερο θέλεις 300 έως 400 για μηχανή, και μύλο άλεσης κατά προτίμηση ηλεκτρικό (άλλα ~150€)

leasedline
29-08-16, 13:17
αν έπαιρνα π.χ. αυτήν εδώ(??): Delonghi EC 680.R (https://www.amazon.it/gp/product/B00EZBTTV6/ref=oh_aui_detailpage_o00_s01?ie=UTF8&psc=1

300€ πάρα πολλά - έως 200€ θα το παλέψω!

leros2004
29-08-16, 15:44
αν έπαιρνα π.χ. αυτήν εδώ(??): Delonghi EC 680.R (https://www.amazon.it/gp/product/B00EZBTTV6/ref=oh_aui_detailpage_o00_s01?ie=UTF8&psc=1

300€ πάρα πολλά - έως 200€ θα το παλέψω!

Καλυτερα να πάρεις μύλο και οχι μηχανή... τσάμπα χρήματα θα σκορπίσεις...
Αυτή ε'ιναι η ποιο οικονομική 'αληθινή' εσπρεσσιέρα http://www.maxicoffee.com/machine-expresso-pl41e-lelit-p-2418-3_14.html

Φανερός Πράκτωρ
29-08-16, 17:10
Τι την κάνει "αληθινή";

leros2004
29-08-16, 22:22
Τι την κάνει "αληθινή";

Τα εντόσθια της (boiler, Τρίοδη ηλεκτροβαλβίδα, κτλ κτλ)

Φανερός Πράκτωρ
30-08-16, 12:36
Ενώ οι άλλες απλά θερμαίνουν το νερό ενώ το βγάζουν με πίεση;
Από περιέργεια ρωτάω - Δεν ξέρω.

villasg
30-08-16, 14:06
Ειναι πολλα τα πραγματα που παιζουν ρολο .
πχ
το μποιλερ τι ποσοτητα παιρνει και απο τι ειναι κατασκευασμενο ( υλικο)
ποσα bar σηκωνει η αντλια και πως τα κραταει [ οι απλες παλα δεν εχουν αντλια , ο νερό προωθείται μέσω της πίεσης που αναπτύσσεται λόγω θέρμανσης δίνοντας ένα υπέροχα καμμένο μαύρο ζουμί ]
Τι θερμοκρασια φτανει -κρατα το νερο
τι αφρογαλα κανει ( εαν σε ενδιαφερει ο καπουτσινο ) κλπ κλπ κλπ

Εδω να πουμε οτι οι οικιακές/απλες/φτηνες μηχανές espresso στην μεγάλη τους πλειοψηφία είναι αναξιόπιστες.
Χαλάνε εύκολα πολλές δυσκολεύονται να φτιάξουν αφρόγαλα, και πολλές από αυτές δεν βγάζουν αξιόλογης ποιότητας espresso καφέδες.
Εχουν ακούστει παράπονα για ψεύτικα κινητά μέρη, για φθηνές πλαστικούρες, και έλλειψη ποιότητας σε μάλιστα σχετικά ακριβές μηχανές.
Θα περίμενε κανείς πως μία espresso μηχανή των 200 ευρώ θα είναι πιο αξιόπιστη από μία των 50 ευρώ. Η απάντηση είναι (περιέργως όχι, τουλάχιστον συχνά).
Αυτο μας οδηγει σε μοντελα σαν αυτα που λεμε παραπανω των 400+€ και απο εταιριες που εχουν εξειδηκευση σε αυτο τον τομεα και οχι αποα απλα επωνημες μαρκες ηλεκτρικων συσκευων .
Δλδ αντι για krups παρε μια Lelit .
Ειδαμε τι επαθε και η Gagia μολις εξαγοράστηκε απο την philips ......

========================================================
Ο espresso είναι ένας φιλτραρισμένος καφές υπό πίεση.
Η λέξη είναι ιταλική σημαίνει «ταχέως» και σύμφωνα με τους Ιταλούς είναι φτιαγμένος για να καταναλωθεί εντός τριών λεπτών.
Η παρασκευή του espresso καθορίζεται σύμφωνα με την ιταλική παράδοση από τα 4 «Μ»:
1 . Macinadosatore (σωστό άλεσμα του καφέ)
2 . Miscela (το χαρμάνι του καφέ)
3 . Maschina (η μηχανή espresso)
4 . Mano (το ειδικευμένο χέρι του barista )


Ένα φλιτζάνι espresso περιέχει 25-35ml εκχύλισμα για το οποίο θα χρειαστείτε 7-9γρ. καφέ.
Στην μηχανή του espresso το νερό ζεσταίνεται στους 88-92 Co και με πίεση 9 ατμόσφαιρες περνά μέσα από τον καφέ για 20-30 δευτερόλεπτα.
=================================================

leasedline
16-09-16, 20:24
για μεταχειρισμένη Gaggia τι λέτε;

leasedline
20-09-16, 09:00
για μεταχειρισμένη Gaggia τι λέτε;
?? κανείς ??

leasedline
21-09-16, 20:54
βρίσκω την gaggia clasic στα 235€ καινούργια 150€ μεταχειρισμένη...και την lelit στα 299+

τι να διαλέξω;;

villasg
21-09-16, 21:32
Λοιπον Gaggia του 2016 ειναι πλεον μουφα οπως εχουμε πει μετα την αγορα της απο την Philips [Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015 (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=3838&start=60#p60729)]

Μεταχειρισμενη ειναι (?) η πιο παλια καλη σε μοντελο ? επισης τι χρηση εχει ? θα θελει κανενα service
ΑΛΛΑ διαβασε και αυτο : Γιατί να ΜΗΝ αγοράσετε Gaggia Classic (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=3763&sid=88716b98e36d251212a2529c617ff54d#p55610)
Lelit σταθερη αξια ( απο εξωτερικο την βρισκεις σε πολυ καλες τιμες )

Μπορεις να δεις και αυτη την Μεταχειρισμενη απο Maxicoffee στα 240 που ειναι εγγυηση : http://www.maxicoffee.com/lelit-pl41em-bonne-affaire-p-27808-3_150.html

leasedline
22-09-16, 10:46
πιστεύω ότι το ποστ αυτό θα βοηθήσει αρκετό κόσμο (αν φυσικά η λογική του είναι ορθή)


Λοιπον Gaggia του 2016 ειναι πλεον μουφα οπως εχουμε πει μετα την αγορα της απο την Philips [Σημαντικές αλλαγές στην Gaggia Classic 2015 (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=3838&start=60#p60729)]

Μεταχειρισμενη ειναι (?) η πιο παλια καλη σε μοντελο ? επισης τι χρηση εχει ? θα θελει κανενα service
ΑΛΛΑ διαβασε και αυτο : Γιατί να ΜΗΝ αγοράσετε Gaggia Classic (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=3763&sid=88716b98e36d251212a2529c617ff54d#p55610)
Lelit σταθερη αξια ( απο εξωτερικο την βρισκεις σε πολυ καλες τιμες )

Μπορεις να δεις και αυτη την Μεταχειρισμενη απο Maxicoffee στα 240 που ειναι εγγυηση : http://www.maxicoffee.com/lelit-pl41em-bonne-affaire-p-27808-3_150.html

leasedline
21-10-16, 13:13
Καλημέρα σας και πάλι,
προσπαθώ να κάνω εσπρέσο με την καινούργια μου μηχανή αλλά εκτός από τις 2 πρώτες φορές που με καφέ ILLY χτύπησα πράσινο και πάνω από 8 bar, όλες τις επόμενες φορές με καφέ coffee island και lavazza δε μπορώ να φτάσω στην επιθυμητή πίεση...

τι φταίει λέτε;

villasg
21-10-16, 13:43
Με ποια μηχανη ? τι ταμποναρισμα ?

leasedline
21-10-16, 16:33
ευχαριστώ για την απάντηση, η μηχανή είναι η PL41EM - Lelitμ ταμπονάρισμα εννοείς πως πίεσα τον καφέ; αν ναι τότε με το ενσωματωμένο πλαστικό αλλά με αρκετή πίεση...

η απορία μου είναι γιατί αφού την 1η φορά με τον ILLY δεν έκανα κάτι ιδιαίτερο, χτύπησα άνετα τα 10 bar και ο καφές ήταν αρκετά καλός-βελτιωμένος...

villasg
21-10-16, 17:28
εβαλες ιδια ποσοτητα ? πχ 16 gr για διπλο ?
Την ειχες αρκετα πριν αναψει ?
Δες την ποσοτητα και την πιεση του καφε
αναλογα με το κοψιμο του καθε καφε θελει και αλλη πιεση .
Και να προσεχεις να κουμπωνεις σφιχτα το pf

leasedline
23-10-16, 09:40
Ευχαριστώ,
θα προσπαθήσω πάλι αν και στις 2 πρώτες περιπτώσεις δεν έκανα τίποτα το ιδιαίτερο και όλα είχαν πάει οκ!

leasedline
03-11-16, 20:32
έχω παρατηρήσει ότι με ILLY καφέ τερματίζω στο πράσινο άνετα, ενώ με Lavazza & Coffee Island πρέπει να ταμπονάρω το καφέ ανά στρώσεις (1η στρώση ταμπονάρισμα, 2η στρώση και ξανά ταμπονάρισμα) ώστε μετά δυσκολίας να χτυπάω πράσινο ή μισό πράσινο στη καλύτερη περίπτωση!

αυτά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.