PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47

phantom77
09-05-17, 10:17
Αποφάσισα κι εγώ να πάρω καφετιέρα για να κάνω το εσπρεσάκι μου στο σπίτι...

Πριν λίγες μέρες χρησιμοποίησα μια Nespresso Inissia της Delonghi με κάψουλες απο τα Lidl. Όλα καλά και ο καφές ικανοποιητικός. Αγόρασα λοιπόν την U Milk με την προσφορά που έχει γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών. Με τις αυθεντικές κάψουλες όλα καλά, με τις συμβατές όμως που έβαζα στην Inissia έχω πρόβλημα: μάλλον το αυτόματο κλείσιμο της U δεν κλειδώνει καλά και έχει διαρροή νερού στο σκαφάκι κάτω απο τις χρησιμοποιημένες κάψουλες και η ποσότητα καφέ δεν είναι η σωστή.

Παρήγγειλα τώρα μερικές κάψουλες Bernini, αν έχω και με αυτές το ίδιο πρόβλημα βλέπω να πηγαίνει για πούλημα η U...

RASTAVIPER
20-05-17, 18:28
Έχω μια Dolce Gusto και την δουλεύω 2 χρόνια αραιά και που.
Χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα, λέω να κάνω μια συντήρηση με descaling kit.

To θέμα είναι ότι βρίσκω 2 διαφορετικά πακέτα και δεν ξέρω αν κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά:
- Αυτό: https://www.amazon.co.uk/Durgol-Nescafe-Gusto-Machine-Descaler/dp/B01G3XZAQ6
και
- Αυτό: https://www.amazon.co.uk/Nescaf%C3%83-Dolce-Gusto-Descaling-Set/dp/B0

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν τίποτα διαφορές;

minas
21-05-17, 10:07
Έχω μια Dolce Gusto και την δουλεύω 2 χρόνια αραιά και που.
Χωρίς να έχει κανένα πρόβλημα, λέω να κάνω μια συντήρηση με descaling kit.

To θέμα είναι ότι βρίσκω 2 διαφορετικά πακέτα και δεν ξέρω αν κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά:
- Αυτό: https://www.amazon.co.uk/Durgol-Nescafe-Gusto-Machine-Descaler/dp/B01G3XZAQ6
και
- Αυτό: https://www.amazon.co.uk/Nescaf%C3%83-Dolce-Gusto-Descaling-Set/dp/B0

Ξέρει κανείς αν υπάρχουν τίποτα διαφορές;

Γενικά βάσει της ίδιας αντίδρασης δουλεύουν όλα, μπορείς να πάρεις απλά το φτηνότερο. Επίσης μπορείς να πάρεις χύμα λίγο ξινό (κιτρικό οξύ) και να κάνεις την ίδια διαδικασία.

villasg
21-05-17, 10:27
Χυμα απο φαρμακειο το κιτρικό οξύ αλλα εχει και σε φακελακια στα μαρκετ .



Οδηγίες αφαλάτωσης.
(Ακολουθείστε τες με δική σας ευθύνη και αφού πρώτα συμβουλευτείτε τις οδηγίες του κατασκευαστή της μηχανής σας. )

Η συχνότητα που πρέπει να πραγματοποιείται η αφαλάτωση εξαρτάται από την σκληρότητα του νερού της περιοχής σας.
Εγώ προσωπικά, θα πάω για μία αφαλάτωση κάθε δύο μήνες.

Η αναλογία κιτρικού οξέος / νερού είναι ενδεικτική και τροποποιημένη για Gaggia μηχανές με αλουμινένιο βραστήρα.
Για μηχανές με βραστήρα από ορείχαλκο η ανοξείδωτο ατσάλι η ποσότητα του κιτρικού οξέος μπορεί ΙΣΩΣ και να διπλασιαστεί. Βέβαια καλό είναι να γνωρίζετε ότι υπάρχουν αναφορές ότι ισχυρά διαλύματα κιτρικού οξέος μπορεί να έχουν αρνητικές επιπτώσεις σε άλλα μέρη της μηχανής (ο-rings, φλάτζες) οπότε ακόμα και για μηχανές με μη αλουμινένια boiler πάλι θέλει προσοχή.

Ξεβιδώνουμε το shower screen και το απομακρύνουμε από την κεφαλή της μηχανής καθώς επίσης και το portafilter. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έρθουν σε επαφή με το διάλυμα του κιτρικού οξέος.

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ επίσης να μην έρθουν σε επαφή με το διάλυμα ή σταγονίδια αυτού με κάθε είδους χρωμιωμένη (π.χ. στην Gaggia απομακρύνετε την σχάρα που πέφτουν τα νερά) ή από γυαλισμένο ατσάλι επιφάνεια στην μηχανή σας. Εάν αυτό συμβεί σκουπίστε αμέσως την επιφάνεια με ένα νωπό πανί.

Για την παρασκευή του διαλύματος ζυγίστε 14 g (περίπου 8.4 ml) κιτρικού ή μισό φακελλάκι Dezcal και προσθέστε 1.5 L κρύο νερό (όσο δηλαδή ένα μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού). Μεταφέρετε το διάλυμα στο δοχείο της μηχανής.

1. Ανοίξτε τον περιστροφικό διακόπτη της βαλβίδας του ατμού
2. Πατήστε ΟΝ στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής
3. Πατήστε ON στον διακόπτη ατμού
4. Πατήστε ΟΝ στην αντλία και αφήστε να τρέξουν 250 ml νερό από το ακροφύσιο ατμού. Προσοχή στον μέγιστο χρόνο που μπορείτε να το κάνετε αυτό. (Δεν θα συνιστούσα παραπάνω από 30 s)
5. Κλείστε την αντλία
6. Πατήστε OFF στον διακόπτη ατμού
7. Απενεργοποιείστε την μηχανή, ώστε να μην ζεσταίνεται το νερό στον βραστήρα.
8. Αφήστε την μηχανή ανενεργή για 15 min
9. Κλείστε τον περιστροφικό διακόπτη της βαλβίδας του ατμού
10. Πατήστε ΟΝ στον κεντρικό διακόπτη της μηχανής
11. Ενεργοποιήστε την αντλία και τρέξτε από την κεφαλή άλλα 250 ml νερό
12. Κλείστε την αντλία και την μηχανή και αφήστε την για άλλα 15 min ανενεργή.
13. Τρέξτε 250 ml από το διάλυμα διαδοχικά από το ακροφύσιο νερού και από την κεφαλή και αφήστε την μηχανή κλειστή για άλλα 15 min. ΠΡΟΣΟΧΗ να μην αφήσετε την αντλία χωρίς νερό, όπως και προσοχή στους χρόνους που η αντλία είναι ενεργοποιημένη και στον χρόνο που απαιτείται να είναι κλειστή σε διαδοχικές εκκινήσεις της. Εγώ αφήνω τουλάχιστον 3 λεπτά να περάσουν πριν την θέσω ξανά σε λειτουργία.
14. Τέλος ξεπλύνετε την μηχανή τρέχοντας τουλάχιστον ένα δοχείο φρέσκο νερό, διαδοχικά από το ακροφύσιο ατμού και την κεφαλή.

Σημείωση: Για τις Gaggia ο κατασκευαστής συνιστά Τρυγικό Οξύ. Εάν καταφέρετε να το βρείτε (ιδιαίτερα αυτοί που ασχολούνται με κρασιά ή βρίσκονται κοντά σε οινοποιεία) η αναλογία γίνεται 28 g στο 1.5 λίτρο.


©greekespresso.gr

jap
21-05-17, 10:32
Να επιβεβαιώσω κι εγώ, σε dolce gusto, με ξινό από το σ/μ όλα καλά. Τη λειτουργείς λίγο και επίσης θα πρέπει με μια παλιά οδοντόβουρτσα ή κάτι αντίστοιχο να επιμείνεις λίγο ενώ την έχεις μουσκεμένη με το διάλυμα στο σημείο πίσω που μπαίνει το νερό (προσεκτικά να μην ξεχαρβαλώσεις τα ελατήρια) και μπροστά εκεί που στάζει ο καφές, στην ακίδα που τρυπά τις κάψουλες. Μετά τη λειτουργείς άλλη μια φορά με καθαρό νερό, πάντως με το ξινό δεν αφήνει μυρωδιά.

Αν είχα πιο ακριβή καφετιέρα θα το σκεφτόμουν για ειδικά διαλύματα, για την καφετιέρα των 30-40 ευρώ δεν έχει νόημα, όταν δεν την καθαρίζει το ξινό θα πάρω καινούργια.

RASTAVIPER
21-05-17, 11:42
Να επιβεβαιώσω κι εγώ, σε dolce gusto, με ξινό από το σ/μ όλα καλά. Τη λειτουργείς λίγο και επίσης θα πρέπει με μια παλιά οδοντόβουρτσα ή κάτι αντίστοιχο να επιμείνεις λίγο ενώ την έχεις μουσκεμένη με το διάλυμα στο σημείο πίσω που μπαίνει το νερό (προσεκτικά να μην ξεχαρβαλώσεις τα ελατήρια) και μπροστά εκεί που στάζει ο καφές, στην ακίδα που τρυπά τις κάψουλες. Μετά τη λειτουργείς άλλη μια φορά με καθαρό νερό, πάντως με το ξινό δεν αφήνει μυρωδιά.

Αν είχα πιο ακριβή καφετιέρα θα το σκεφτόμουν για ειδικά διαλύματα, για την καφετιέρα των 30-40 ευρώ δεν έχει νόημα, όταν δεν την καθαρίζει το ξινό θα πάρω καινούργια.

Εμένα κοστίζει στα 80-90€, οπότε προτιμώ να μην το ρισκάρω.
Αν έχει 10-12€ το επίσημο κιτ, πόσο να έχει το φτηνό noname?

jap
21-05-17, 12:07
Dolce gusto δεν ειπες; Και παλι, φτηνή τη θεωρώ στα 89-90 για να ξηλωνεσαι, αφού όπως λες κανεις και λίγη χρηση, αλλά εσύ αποφασιζεις. Η γκάτζα που λέει ο φίλος παραπανω είναι πιο ακριβή και λογικά έχει γράψει και περισσότερα φλυτζανια.

RASTAVIPER
04-08-17, 13:53
Έχω μια automatic Dolce Gusto και πήρα ένα descaling kit της Durgol για να κάνω πρώτη φορά descaling.

Oι οδηγίες λένε μέσα για ενα needle wire που χρειάζεται για το καθάρισμα του σωλήνα.
Δεν έχω τέτοιο πράγμα και λένε οι οδηγίες ότι υπήρχε μέσα στο κουτί της μηχανής, το οποίο μάλλον το πέταξα.
Είναι πολύ βασικό αυτό;
Ή μόνο με τα μπουκαλάκια θα γίνει σωστά η δουλειά και θα λιώσουν έτσι και αλλιώς ότι υπολλείμματα υπάρχουν μέσα στον σωλήνα;

t300
04-10-17, 14:15
Υπάρχει κάποια καλή μηχανή (να βγάζει ποιοτικό espresso) η οποία να δέχεται κόκκους ή αλεσμένο και να φτιάχνει μόνη της espresso χωρίς να χρειάζεται να επέμβω εγώ στη διαδικασία;
Θέλω να αποφύγω τη διαδικασία βάλε καφέ στο portafilter, πίεσε με τον ιδανικό τρόπο ώστε να μην είναι πολύ σφιχτός αλλά ούτε και αραιός κλπ. τα οποία δεν τα πέτυχα ποτέ σε παλιότερη απλή μηχανή που είχα (και δεν έχω χρόνο να τελειοποιηθώ ως barista).
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια την illy iperespresso με τις πλαστικές κάψουλες. Ωραίος καφές αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω και τους κόκκους.

villasg
04-10-17, 22:57
Krups : EA8108 & EA8105 & ΕΑ8160
Delonghi : Magnifica S ECAM 22.110.B & Magnifica ESAM 3200 & ESAM 2900
Philips : HD8650/01 & HD8831 & HD8827/01
Melitta : Caffeo Solo E 950

Σε προσιτες τιμες ( 300-400 )

kourampies
30-03-18, 21:09
Κάποια πρόταση για μηχανή που να παίρνει κανονικό καφέ (με κόφτη);

θα φτιάχνει από 2 ως 4 διπλούς espresso τη μέρα, δε με ενδιαφέρει αφρόγαλα και άλλες δυνατότητες.

Φίλος έχει την Krups EA8108 και δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένος, ωστόσο το ποσό δεν είναι και αμελητέο. Κάποια άλλοι πρόταση με καλό value for money;

MANTHES
29-06-18, 13:56
Εχει κανεις αποψη για αυτη την συσκευη; Απο θεμα αξιοπιστιας και να φτιαχνει ενα σχετικα αξιοπρεπες καφε για εξοχικο
https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/coffeemakers/espresso/176908-rohnson-r972

nyannaco
29-06-18, 15:05
Για τη συγκεκριμένη δεν έχω άποψη, αλλά επειδή έχω μηχανή αυτού του τύπου (για χύμα καφέ), πολλές φορές δεν φτιάχνω λόγω της διαδικασίας. Η επόμενη που θα πάρω (κάποτε...) θα είναι σίγουρα με κάψουλα.

Veldrin
29-06-18, 15:38
Για τη συγκεκριμένη δεν έχω άποψη, αλλά επειδή έχω μηχανή αυτού του τύπου (για χύμα καφέ), πολλές φορές δεν φτιάχνω λόγω της διαδικασίας. Η επόμενη που θα πάρω (κάποτε...) θα είναι σίγουρα με κάψουλα.

Όταν μάθεις τη διαδικασία, την κάνεις μηχανικά και το πολύ να θες 20 δευτερόλεπτα παραπάνω σε σχέση με τις κάψουλες. Η διαφορά ποιοτικά είναι τόσο χαώδης που ερχόμενος από κάψουλες όλων των τύπων (Tassimo, Dolce, Nespresso), και τώρα με μια Lelit PL042 και μια DeLonghi Scultura και βάζοντας Illy ή Lavazza αλεσμένο, δεν ξαναγυρίζω πίσω.

nyannaco
29-06-18, 15:46
Όταν μάθεις τη διαδικασία, την κάνεις μηχανικά και το πολύ να θες 20 δευτερόλεπτα παραπάνω σε σχέση με τις κάψουλες. Η διαφορά ποιοτικά είναι τόσο χαώδης που ερχόμενος από κάψουλες όλων των τύπων (Tassimo, Dolce, Nespresso), και τώρα με μια Lelit PL042 και μια DeLonghi Scultura και βάζοντας Illy ή Lavazza αλεσμένο, δεν ξαναγυρίζω πίσω.

Στο πριν ναι. Στο μετά όμως θέλουν και τα τσουμπλέκια πλύσιμο!

minas
29-06-18, 15:47
Όταν μάθεις τη διαδικασία, την κάνεις μηχανικά και το πολύ να θες 20 δευτερόλεπτα παραπάνω σε σχέση με τις κάψουλες. Η διαφορά ποιοτικά είναι τόσο χαώδης που ερχόμενος από κάψουλες όλων των τύπων (Tassimo, Dolce, Nespresso), και τώρα με μια Lelit PL042 και μια DeLonghi Scultura και βάζοντας Illy ή Lavazza αλεσμένο, δεν ξαναγυρίζω πίσω.

Νομίζω τα καθαρίσματα είναι η μεγαλύτερη διαφορά. Για την προετοιμασία του καφέ, γεμίζεις και τον χρόνο που περιμένεις να ζεσταθεί η μηχανή...
Εγώ που έχω μηχανή με κάψουλες στο γραφείο και δεν έχω κοντινό νεροχύτη, δύσκολα θα το πάρω απόφαση.

Veldrin
29-06-18, 15:52
Νομίζω τα καθαρίσματα είναι η μεγαλύτερη διαφορά. Για την προετοιμασία του καφέ, γεμίζεις και τον χρόνο που περιμένεις να ζεσταθεί η μηχανή...
Εγώ που έχω μηχανή με κάψουλες στο γραφείο και δεν έχω κοντινό νεροχύτη, δύσκολα θα το πάρω απόφαση.

Πάσο, δεν το σκέφτηκα έτσι, επειδή πάντα τις έχω δίπλα στο νεροχύτη. Χωρίς νερό δίπλα, είναι πιο χρονοβόρο σίγουρα.

dimitri_ns
29-06-18, 15:56
Ενα προβλημα έχουν οι κάψουλες.
Φεύγουν γρήγορα.

Εκεί που έπινα 1-2 νες, 1-2 εσπρεσσο και κανένα ελληνικό για άρωμα, τώρα με τις κάψουλες έχουν μείνει οι κάψουλες και 2 νες.
6 κάψουλες την ημέρα, πανεύκολα

villasg
30-06-18, 19:58
Για τη συγκεκριμένη δεν έχω άποψη, αλλά επειδή έχω μηχανή αυτού του τύπου (για χύμα καφέ), πολλές φορές δεν φτιάχνω λόγω της διαδικασίας. Η επόμενη που θα πάρω (κάποτε...) θα είναι σίγουρα με κάψουλα.

Στο ενα σπιτι εχω την Lelit PL042TEMD , εχω αυτοματοποιηθει και δεν εχω θεμα , συνηθησα .....
Στο αλλο σπιτι εχω μια nespresso που κακομαθαινει σε θεμα ευκολιας αλλα μου κοστιζει πιο ακριβα το θεμα καφες

meletis
02-07-18, 14:34
Εχει κανεις αποψη για αυτη την συσκευη; Απο θεμα αξιοπιστιας και να φτιαχνει ενα σχετικα αξιοπρεπες καφε για εξοχικο
https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/coffeemakers/espresso/176908-rohnson-r972

Έχω το πιο παλιό μοντέλο R967 αργεί να ζεσταθεί και είναι κάπως θορυβώδης.

MANTHES
02-07-18, 15:26
Αν δεν εχει μποιλερ δεν είναι λογικό νομίζω το να αργει να ζεσταθεί. Φυσικά αν έχει είναι ότι καλύτερο.
Απο θέμα αξιοπιστιας και σχετικα καλου καφε;

MANTHES
04-07-18, 12:08
Σε παρομοια τιμη με την Rohnson ειναι και αυτη εδω. Μηπως την εχει κανεις; Θελω να παρω Delonghi αλλα μερικα σχολια που διαβασα για την συγκεκριμενη δεν ηταν και οτι το καλυτερο

https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/coffeemakers/espresso/153814-delonghi-ec221.b

dslfan
11-07-18, 17:11
expert του εσππρεσσο λιγη βοηθεια :hmm:
Προχθες αρχισα να κανω την ετησια αφαλατωση χωρις να υπαρχει προβλημα,
απλα καθε καλοκαιρι της κανω ενα περασμα γιατι ετσι πρεπει.
Δυστυχως απο εκει ξεκινησαν τα προβληματα,
τωρα ειτε παταω το κουμπι και δεν βγαζει σταγονα, ειτες βγαζει μετα απο λιγα δευτερολεπτα και σταματαει
και δωστου παλι απο την αρχη.
Ο ατμος δουλευει κανονικα, το νερο με προβληματα.

Προσπαθω να συνεχισω την αφαλατωση μηπως και ξεμπουκωσει αλλα εχω απαγοητευτει.
Σκεφτομαι σαν λυση να την παω για σερβις,
περα απο προτασεις που να την παω για σερβις αν χρειαστει?

Κεντρο Αθηνας - Gaggia Pure.

leasedline
11-07-18, 18:15
για service ρώτα στο barista.gr

dslfan
11-07-18, 18:30
για service ρώτα στο barista.gr

να την παω στη κορινθο?
τιποτα αθηνα δεν παιζει?

leasedline
11-07-18, 18:33
να την παω στη κορινθο?
τιποτα αθηνα δεν παιζει?

έχεις δίκιο αλλά αυτό ξέρω...

MANTHES
11-07-18, 18:43
expert του εσππρεσσο λιγη βοηθεια :hmm:
Προχθες αρχισα να κανω την ετησια αφαλατωση χωρις να υπαρχει προβλημα,
απλα καθε καλοκαιρι της κανω ενα περασμα γιατι ετσι πρεπει.
Δυστυχως απο εκει ξεκινησαν τα προβληματα,
τωρα ειτε παταω το κουμπι και δεν βγαζει σταγονα, ειτες βγαζει μετα απο λιγα δευτερολεπτα και σταματαει
και δωστου παλι απο την αρχη.
Ο ατμος δουλευει κανονικα, το νερο με προβληματα.

Προσπαθω να συνεχισω την αφαλατωση μηπως και ξεμπουκωσει αλλα εχω απαγοητευτει.
Σκεφτομαι σαν λυση να την παω για σερβις,
περα απο προτασεις που να την παω για σερβις αν χρειαστει?

Κεντρο Αθηνας - Gaggia Pure.

Δοκιμασες με ξινό; Λογικά είναι αλατα.

dslfan
11-07-18, 21:56
τι ξινο?
dill βαζω

http://www.berill.gr/products/descalers/descaler-1/

Φανερός Πράκτωρ
04-08-18, 19:02
Παλιά, που έπινα νες καφέ τον έφτιαχνα μόνος μου, τώρα το στομάχι δεν τον σηκώνει και τον fredo cappuccino δεν το πετυχαίνω με τίποτα ... ανίκανος :p

Αν και γενικά το ντελιβερι καφέ είναι στα πολύ ψηλά.

Πάρε ένα σωστό χτυπητήρι - εμένα κάνει ακόμα και αυτό που έχω για τον καπουτσίνο (σαν της nespresso)
+
Να πάρεις το σωστό γάλα και να το έχεις κρύο.

Και εγώ παιδεύτηκα λίγο στην αρχή αλλά τώρα καλά τα πάω...
196078

anon
04-08-18, 20:06
Πάρε ένα σωστό χτυπητήρι - εμένα κάνει ακόμα και αυτό που έχω για τον καπουτσίνο (σαν της nespresso)
+
Να πάρεις το σωστό γάλα και να το έχεις κρύο.

Και εγώ παιδεύτηκα λίγο στην αρχή αλλά τώρα καλά τα πάω...
196078

δοκιμάστε και την έτοιμη κρέμα σαντιγυ, εαν βαριέστε ή δεν σας βγαίνει σωστά το αφρόγαλο. Αμα βαριέσαι, είναι ότι πρέπει... :wink: λίγο πιο παχυ σαν γεύση, πιο σαν παγωτό θαλεγα, αλλά εμένα μου αρέσει... στα Coffee Island επίσης μπορείς να το παραγγείλεις με κρέμα...
σαν αυτό παρακάτω...
https://www.e-fresh.gr/el/krema-santigu-nounou-250-gr
Εναλλακτικά, παίρνετε μια φυτική κρέμα, παγωμένυη, θέλει χτύπημα με μίξερ 3 λεπτά και γίνεται σφικτή κρέμα.
Και για τους πιο μερακλίδες, παίρνετε κανονικά κρέμα γάλακτος, με 35% ή παραπάνω λιπαρα, παγωμένη, το χτυπάτε στο μίξερ για κάνα πεντάλεπτο, και έχετε κρέμα.

MANTHES
05-08-18, 11:45
Εδω και καποιες μερες εχω την rohnson 972. Αφρογαλο δεν εχω κανει οποτε θα μιλησω για το εσπρεσο.
Το μεγαλο μειον της συσκευης το πολυ τριξιμο και οτι πρεπει να εχεις το φλυτζανακι στο χερι αλλιως φευγει απο την θεση του αν το ακουμπησεις στο σημειο που βγαινει ο καφες. Οποτε 20-25 δευτερολεπτα το κρατας στο χερι

Δυστυχως επειδη δεν εχω μεταλλικο ταμπερ μαζι μου το αποτελεσμα του καφε δεν ειναι ξεκαθαρο. Ο καφες του coffee island με κοψιμο στα 2,4 βγαινει σε περιπου 20 δευτερολεπτα. Προφανως αν θα ειχε πατηθει σωστα ο καφες μπορει να θελει πιο χοντρο κοψιμο. Αλλα με το πλαστικο ταμπερ θελει πιο ψιλο κοψιμο.

Το καιμακι ειναι συμπαθητικο με δεδομενο οτι εχει pressurized καλαθακι αν και μοιαζει πιο πολυ με του φραπε για αυτον τον λογο (και λογω ταμπερ υποθετω καθως βγαινει με πιο πολυ πιεση).

Το θεμα ειναι πως αν εξαιρεσω το πρωτο σκελος περι θορυβου και το φλυτζανακι στο χερι η μηχανη εχει προοπτικες. Οταν θα εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω το ταμπερ και το καλαθακι που εχω στην εσπρεσιερα της Θεσσαλονικης θα εχω και μια πιο ξεκαθαρη αποψη.

Σε γενικες γραμμες αν καποιος μπορει να την παρει με καποιο τροπο μεχρι 50 ευρω δεν θα τα πει και πεταμενα λεφτα. Για πιο πολλα οχι

Φανερός Πράκτωρ
05-08-18, 12:33
δοκιμάστε και την έτοιμη κρέμα σαντιγυ, εαν βαριέστε ή δεν σας βγαίνει σωστά το αφρόγαλο. Αμα βαριέσαι, είναι ότι πρέπει... :wink: λίγο πιο παχυ σαν γεύση, πιο σαν παγωτό θαλεγα, αλλά εμένα μου αρέσει... στα Coffee Island επίσης μπορείς να το παραγγείλεις με κρέμα...
σαν αυτό παρακάτω...
https://www.e-fresh.gr/el/krema-santigu-nounou-250-gr
Εναλλακτικά, παίρνετε μια φυτική κρέμα, παγωμένυη, θέλει χτύπημα με μίξερ 3 λεπτά και γίνεται σφικτή κρέμα.
Και για τους πιο μερακλίδες, παίρνετε κανονικά κρέμα γάλακτος, με 35% ή παραπάνω λιπαρα, παγωμένη, το χτυπάτε στο μίξερ για κάνα πεντάλεπτο, και έχετε κρέμα.



αν είναι κρέμα σαντιγί δεν θα είναι γλυκιά; Επιπλέον πάντα απεχθανόμουν ειδικά τις έτοιμες κρέμες σαντιγί (στο φιαλίδιο υπό πίεση).
Πάντως το γάλα έχω διαβάσει ότι πρέπει να είναι κρύο και με σχετικά χαμηλά λιπαρά για να χτυπηθεί σωστά και εύκολα.
Επιπλέον πρέπει να είναι ειδικού τύπου: UHT.

Εγώ μόνο έτσι τα κατάφερα. Με το φρέσκο τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά ότι και να έκανα από θέμα θερμοκρασίας.

alekan
05-08-18, 12:40
UHT ή υψηλής παστερίωσης σίγουρα. Τα light προσωπικά δεν με ικανοποίησαν, τα πλήρη βρήκα ότι κάνουν καλύτερο αφρό. Νουνού family για τους εν Ελλάδι, σε εσένα good luck :p

minas
21-02-19, 13:14
Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω φίλτρο για χάρτινες μερίδες espresso για μηχανή Arielli (αυτές που πουλάει το eshop);
Ψάχνω μόνο το ρηχό "καλαθάκι" για να μπαίνει η μερίδα.

RASTAVIPER
15-04-19, 23:33
Μόλις αγόρασα από Amazon UK τη
De'Longhi Magnifica ESAM 4200.S Bean to Cup, Silver

Έχει πάνω από 2000 reviews και σχεδόν 4.5/5
Στην Ελλάδα είναι γνωστή;

meletis
16-04-19, 14:38
Μόλις αγόρασα από Amazon UK τη
De'Longhi Magnifica ESAM 4200.S Bean to Cup, Silver

Έχει πάνω από 2000 reviews και σχεδόν 4.5/5
Στην Ελλάδα είναι γνωστή;

Πόσο σου κόστισε , εδώ Ελλάδα έχει ~370€

RASTAVIPER
17-04-19, 11:35
Πόσο σου κόστισε , εδώ Ελλάδα έχει ~370€

281 λίρες, περίπου 325 ευρώ με μεταφορικά για εδώ Κύπρο

- - - Updated - - -

Κόκους μέσω ίντερνετ έχει αγοράσει κανείς σε καλή τιμή;
Κοιτούσα της ΚΙΜΒΟ μέσω Αμαζον Αγγλίας και θέλει 10 λίρες μεταφορικά που δεν αξίζει σε καμία περίπτωση.

Veldrin
17-04-19, 13:12
Για τους μερακλήδες πειραματιστές του capuccino με περιβαλλοντικές ευαισθησίες:

Δοκιμάστε να φτιάξετε αφρόγαλο με oat milk. Κάνει κανονικό αφρό σαν πραγματικό γάλα και έχει μια ιδιαίτερη και ωραία γεύση.

jap
17-04-19, 15:34
:oneup: Να υποθέσω το δοκίμασες και δουλεύει. Για πες, κρύο; (στο κανονικό γάλα έχει σημασία ζεστό/κρύο ανάλογα τα λιπαρά)

Σκεφτόμουν να δοκιμάσω με γάλα φουντουκιού (έχουν αμυγδάλου και τόσες άλλες πατέντες) αλλά όσα έχω βρει είναι με σοκολάτα, μίλκο φουντουκιού ένα πράμα.

dionisiss
21-04-19, 17:43
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, επειδή μου χάλασε η μηχανή espresso (με χάρτινες κάψουλες) και σκέφτομαι να αγοράσω μια καινούργια και εδώ μπαίνει το ερώτημα α) να αγοράσω ξανά μηχανή με χάρτινες κάψουλες ? β) να αγοράσω μια Nespresso ? ή γ) να αγοράσω μια ily ? . Να σημειώσω εδώ πως πίνω συνήθως έναν με δυο espresso καθημερινά και δεν έχω την πολυτέλεια να μπω στο τρυπάκι μηχανή κόψιμο καφέ. Ποια θεωρείται ότι αποδίδει καλύτερη γεύση ?

dimitri_ns
21-04-19, 19:30
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, επειδή μου χάλασε η μηχανή espresso (με χάρτινες κάψουλες) και σκέφτομαι να αγοράσω μια καινούργια και εδώ μπαίνει το ερώτημα α) να αγοράσω ξανά μηχανή με χάρτινες κάψουλες ? β) να αγοράσω μια Nespresso ? ή γ) να αγοράσω μια ily ? . Να σημειώσω εδώ πως πίνω συνήθως έναν με δυο espresso καθημερινά και δεν έχω την πολυτέλεια να μπω στο τρυπάκι μηχανή κόψιμο καφέ. Ποια θεωρείται ότι αποδίδει καλύτερη γεύση ?

Illy iperesspresso
Ο καλύτερος καφές σε κάψουλες
Guatemala η προτίμησή μου

Πιό ακριβή κάψουλα (0,57 €) μακραν καλύτερος καφές
Πολλές φορές υπάρχουν προσφορές

Τρέχει τώρα στον Κωτσο 56 € με 2 κουτιά κάψουλες δώρο.
Αλλοτε με 6 κουτιά η μηχανή δώρο.

https://www.kotsovolos.gr/site/small-home-appliances/coffeemakers/espresso/178890-illy-y3.2-red

https://www.illyshop.gr/

villasg
21-04-19, 22:01
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, επειδή μου χάλασε η μηχανή espresso (με χάρτινες κάψουλες) και σκέφτομαι να αγοράσω μια καινούργια και εδώ μπαίνει το ερώτημα α) να αγοράσω ξανά μηχανή με χάρτινες κάψουλες ? β) να αγοράσω μια Nespresso ? ή γ) να αγοράσω μια ily ? . Να σημειώσω εδώ πως πίνω συνήθως έναν με δυο espresso καθημερινά και δεν έχω την πολυτέλεια να μπω στο τρυπάκι μηχανή κόψιμο καφέ. Ποια θεωρείται ότι αποδίδει καλύτερη γεύση ?

Nespresso

gogeta01
21-04-19, 22:04
Nespresso

+++++1

RASTAVIPER
22-04-19, 07:46
Γιατί τι πολυτέλεια θέλει η μηχανή κόψιμο καφέ;
Δεν είναι για καθημερινή χρήση;

minas
22-04-19, 11:29
Από τις κάψουλες, οι Illy και Espresso έχουν για εμένα την καλύτερη γεύση. Η Nespresso έχει μεγαλύτερη ποικιλία, αλλά ρεαλιστικά ίδιο αριθμό από χαρμάνια θα πίνεις σε κάθε μία.
Παρεμπιπτόντως ο Guatemala είναι αυτός που δεν μου άρεσε από τις Illy :)

Από τιμή, και οι δύο έχουν ακριβές κάψουλες. Εάν έχεις συνηθίσει τις μερίδες, θα σου έλεγα να ξαναπάρεις μία παρόμοια, και τους καφέδες που ήδη παίρνεις.

villasg
22-04-19, 21:11
Από τις κάψουλες, οι Illy και Espresso έχουν για εμένα την καλύτερη γεύση. Η Nespresso έχει μεγαλύτερη ποικιλία, αλλά ρεαλιστικά ίδιο αριθμό από χαρμάνια θα πίνεις σε κάθε μία.
Παρεμπιπτόντως ο Guatemala είναι αυτός που δεν μου άρεσε από τις Illy :)

Από τιμή, και οι δύο έχουν ακριβές κάψουλες. Εάν έχεις συνηθίσει τις μερίδες, θα σου έλεγα να ξαναπάρεις μία παρόμοια, και τους καφέδες που ήδη παίρνεις.

Στις Nespresso βρησκεις και Aftermarket καψουλες αρκετα φτηνες και ποιοτικες .

dimitri_ns
22-04-19, 21:54
Στις Nespresso βρησκεις και Aftermarket καψουλες αρκετα φτηνες και ποιοτικες .

Παντού βρίσκεις επαναφορτιζόμενες κάψουλες, για να γεμίζεις με καφέ της αρεσκείας σου.
Εγώ δεν ..

villasg
23-04-19, 12:05
Παντού βρίσκεις επαναφορτιζόμενες κάψουλες, για να γεμίζεις με καφέ της αρεσκείας σου.
Εγώ δεν ..

Δεν μιλαω για επαναφορτιζόμενες αλλα για ετοιμες .
Επειδη ειχα illy iperespresso Μηχανη , και ειχα παρει αυτα τα παλστικα τα επανεγεμιζωμενα , απλα λεω οτι στην δουλεια δεν μπορεις να κανεις καφες , μονο μεσα στην κουζινα σου !!!
Τωρα που εχω την nespresso ολα καλα και με πολλες διαφορετικες επιλογες ( θεσπεσιες οι γευσεις που ειχε τα χριστουγεννα )

RASTAVIPER
23-04-19, 13:32
Γιατί τι πολυτέλεια θέλει η μηχανή κόψιμο καφέ;
Δεν είναι για καθημερινή χρήση;

Τελικά θα μας πει κάποιος πού είναι το θέμα με το κόψιμο καφε;

villasg
23-04-19, 14:50
Τελικά θα μας πει κάποιος πού είναι το θέμα με το κόψιμο καφε;

Για μενα που εχω μια Lelit μηχανη που εχει και μυλο και κοβεις τον καφε , το μονο θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να την χρησιμοποιείς στην εργασια σου λογω απαιτησεων καθαρισμου κλπ

@ ADSLgr.com All rights reserved.