PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 [47]

badweed
20-10-23, 20:41
μια gaggia (www.skroutz.gr/s/22685474/Gaggia-Gran-Style-Michani-Espresso-950W-Piesis-15bar-Mayri.html) που ειχα παρει δεν την αλλαζω μεχρι να βρω κατι αναλογο ή να πιω καφε απο καπου που να ειναι καλυτερος και να με προβληματισει αρκετα ωστε να ψαχτω .
5-6 φορες την μερα νιωθω ικανοποιηση οχι μονο για τον καφε που πινω αλλα και για την αποκτηση της .
ειχα παρει μια rohnson (www.skroutz.gr/s/23756917/Rohnson-R-985-Michani-Espresso-1100W-Piesis-20bar-Mayri.html)(αν δεν κανω λαθος , για λιγο την κρατησα ) για καποια στιγμη που μου ειχε χαλασει η gaggia , και το αποτελεσμα ηταν να επισκευασω οσο πιο γρηγορα μπορω την gaggia και να χαρισω την rohnson .

MitsosDaBest13
21-10-23, 17:53
Καλησπέρα σας κοίταζα για μια οικονομική μηχανή για καφέ που να δέχεται αλεσμένο καφέ όμως. Και πρόσφατα έπεσε στα μάτια μου η προσφορά του my market της estia εσπρεσιερας στα 89€. Αξίζει από ποιότητα καφέ (νταξει όχι θαύματα σε αυτά τα λεφτά). Θα συναντήσω πρόβλημα σε μελλοντικά σέρβις;

Γνώμη μου. Αν είναι να πάρεις "φασόν" μηχανή καφέ (ένα μοντέλο που βγαίνει σε 50 μάρκες), πάρε μία φθηνή με καλή κριτική (Σκρούτζ κλπ). Να είναι όμως τουλάχιστον 15 bar σε πίεση. Παρόμοιο καφέ θα φτιάχνεις.

Εγώ είχα 2 διαφορετικές Arielli από το e-shop με περίπου 40€ έκαστη. Η μία χάλασε μετά από 2.5 χρόνια, αλλά έκανα πολλούς καφέδες. Η άλλη στο χωριό είναι πιο παλιά μεν, αλλά (υπο)λειτουργεί ακόμα.

Τώρα στην Αθήνα έχω μία BlitzWolf BW-CMM2, που πήρα 69€ από το κινεζομάγαζο Banggood. Παρά τις καλές κριτικές και τα πολλά βιντεάκια στο YouTube, αυτή παίζει να 'ναι και χειρότερη από τις φθηνές Arielli...

Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα πάρω μηχανή, ίσως πάρω μία "υβριδική" (espresso και κάψουλες), σαν αυτή την HiBREW που έχει ανεβάσει πιο πάνω ο φίλος με το σκύλο. :p

villasg
21-10-23, 20:18
Εχε το νου σου και σε αυτη που φερνει κατα καιρους το lidl τιμια μηχανη

- - - Updated - - -


Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα πάρω μηχανή, ίσως πάρω μία "υβριδική" (espresso και κάψουλες), σαν αυτή την HiBREW που έχει ανεβάσει πιο πάνω ο φίλος με το σκύλο.

Γουφ , τελικα την HiBREW H2B την πηγα στο πατρικο στην Αθηνα , και ξεκινησε να δουλευει με Nespresso , ολα καλα βγαζει καλο καφεδακι λιγο πιο μπελαλιδικη απο την απλη Nespresso Μηχανη αλλα οκ
Αλλες καψουλες δεν δοκιμασα ακομα

Kalamanis
22-10-23, 16:14
Από τιμή πάντως η προσφορά του My Market είναι πολύ καλή, στο Best Price που κοίταξα πχ η τιμή για το ίδιο μοντέλο ξεκινά από τα 134,90 ευρώ

dimitri_ns
22-10-23, 16:47
Aν σας αρέσει ο Ιλλυ σε κάψουλες
Κατά καιρούς ο Μασούτης έχει
Δωρεάν την μηχανή
Αν αγοράσεις 8 συσκευασίες κάψουλες, περίπου 80 €
Eίχε προσφορά το πρώτο 15νθήμερο Οκτωβρίου.

251613

Kai προσφορά στο illy.gr
https://www.illy.gr/en/machines-equipment/espresso-machines/iperespresso-capsule-machines/iperespresso-y33-54-kapsoules-555/?Color=Black
Μηχανή και 54 κάψουλες (άρα περίπου 50€ η μηχανή) 89€

leasedline
26-10-23, 22:15
αγαπητοί φίλοι, για να βγει εσπρέσο πρέπει να περάσει νερό 85-95 βαθμούς περίπου μέσα από τους κόκκους καφέ με πίεση 7-10 bar περίπου και χοντρικά σε 20'' ανάλογα την περίπτωση.
οποιαδήποτε άλλη κατασκευή απλά σας βασανίζει!

dimitri_ns
27-10-23, 05:42
αγαπητοί φίλοι, για να βγει εσπρέσο πρέπει να περάσει νερό 85-95 βαθμούς περίπου μέσα από τους κόκκους καφέ με πίεση 7-10 bar περίπου και χοντρικά σε 20'' ανάλογα την περίπτωση.
οποιαδήποτε άλλη κατασκευή απλά σας βασανίζει!

Kai αν είναι με κάψουλα
Η κάψουλα να αντέχει αυτές τις πιέσεις.

Προσωπικά η nespresso με κάψουλα αλουμινίου και άπειρες τρύπες
μου βγάζει λασπουριά

minas
27-10-23, 09:44
Kai αν είναι με κάψουλα
Η κάψουλα να αντέχει αυτές τις πιέσεις.

Προσωπικά η nespresso με κάψουλα αλουμινίου και άπειρες τρύπες
μου βγάζει λασπουριά

Πιθανόν να το έχουμε ξανασυζητήσει, εγώ είμαι περισσότερο ικανοποιημένος με Illy Iperespresso, αλλά θεωρώ ότι (όλες) οι κάψουλες είναι ασύμφορες: οικονομικά, περιβαλλοντικά και γευστικά :)

dimitri_ns
27-10-23, 10:47
Πιθανόν να το έχουμε ξανασυζητήσει, εγώ είμαι περισσότερο ικανοποιημένος με Illy Iperespresso, αλλά θεωρώ ότι οι κάψουλες είναι ασύμφορες: οικονομικά, περιβαλλοντικά και γευστικά :)

Intenso μια χαρά καφές
Και ο decaffeine

Iδιες τιμές με nespresso

Γευστικά μια χαρά για κάψουλες, καλύτερες από της καφετέριας

Περιβαλλοντικά κυκλοφορεί βιντεάκι πως να τις ξαναγεμίζεις, δεν με ενδιαφέρει

badweed
12-12-23, 18:53
απο μια βιδα που μπορει να χαλασα κατα την συντηρηση της μηχανης , ειπα να παρω μια μηχανη εσπρεσσο πριν φτασει να χαλασει αυτη και ψαχνομαι εκεινη την στιγμη πως θα την φτιαξω και που καφε θα πιω .
εχοντας και την εμπειρια πριν 2 χρονια που μου χαλασε απο καποια διαρροη που μαλλον προηλθε απο μη καθαρισμα της μηχανης , του οτι πηρα μια αλλη στην ιδια περιπου κλιμακα τιμης και η διαφορα στον καφε με εκανε να την κανω δωρο και να ψαξω να βρω πως να φτιαξω αυτην που εχω .

πηρα λοιπον παλι την ιδια :D
252640
απο την μια εχω και ανταλακτικα , απο την αλλη (https://www.youtube.com/watch?v=hSKBHAooS5s&t=25s) :D

MANTHES
25-03-24, 11:05
Έχει κανείς εμπειρία από arielli; Τι ισχύει με το σέρβις; Η μονη λύση είναι να την πας στο κατάστημα που την αγορασες; Σκέφτομαι να αγοράσω μέσω ίντερνετ αλλά προφανως αν δεν υπάρχει εξουσιοδοτημενο σέρβις στην επαρχία θα είναι σαν να μην εχω εγγύηση

minas
25-03-24, 22:44
Έχει κανείς εμπειρία από arielli; Τι ισχύει με το σέρβις; Η μονη λύση είναι να την πας στο κατάστημα που την αγορασες; Σκέφτομαι να αγοράσω μέσω ίντερνετ αλλά προφανως αν δεν υπάρχει εξουσιοδοτημενο σέρβις στην επαρχία θα είναι σαν να μην εχω εγγύηση

Εν γένει πρώτο σημείο επαφής για θέματα εγγύησης είναι το σημείο αγοράς. Πχ εάν το πάρεις από το eshop που πουλάει συχνά τη μάρκα, το πας σε αυτούς.

MANTHES
25-03-24, 23:30
Η αγορά θα γίνει μεσω σκρουτζ, δεν θα μεταβω στην σελιδα του καταστήματος οπότε πιστευω πως με αυτους θα εχω παρε δωσε.
Θεωρω δεδομενο πως το κατάστημα θα πει να στείλω την συσκευή με δικά μου εξοδα και ολη η κουβέντα γίνεται καθαρα για αυτα τα χρήματα

----------------------------------------------------------------------------------
Τελικα οπως βρηκα στο σαιτ του σκρουτζ αλλα και τους πηρα τηλεφωνο για επιβεβαιωση ισχυει το παρακατω

Ποιος πληρώνει τα μεταφορικά της επιστροφής;

Για τις Αγορές μέσω Skroutz, όλα τα έξοδα της επιστροφής, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών τα αναλαμβάνει το Skroutz. Για τις αγορές μέσω e-shop ισχύει η πολιτική επιστροφών του κάθε e-shop.

@ ADSLgr.com All rights reserved.