PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχανές Espresso v.2010



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47

satcur
21-02-10, 22:52
Έχεις δίκιο νομίζω... Κάπως πρέπει να γλύφει και να στάζει κι από εκεί... Αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται αυτό, πέρα από ότι γίνεται σε συνθήκες που ο καφές βγαίνει πολύ καλος! Ίσως όταν πετυχαίνω τη σωστή πίεση, με τη σωστή ποσότητα καφέ. Αν τελικά είναι 58 χιλ. , η λύση είναι να πάρω porrtafilter από άλλο μοντέλο που να είναι όλο μεταλλικό, όπως νομίζω πως έχει η evoluzione? Ή ίσως υπάρχει άλλη λύση? Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Βγάλε μια φωτογραφία για να δούμε
Ξεβίδωσε το και ξαναβίδωσε το σφιχτά
Το έχεις παρακάνει στο γέμισμα-πάτημα και έχεις πολύ μικρή ροή.
Αλλάζεις και ΜΟΝΟ τα spouts (http://www.shop.partsguru.com/product.sc?categoryId=32&productId=1692) αν χρειαστεί
Άμα ο καφές είναι καλός δεν χρειάζεται να ξοδεύσεις άλλα 40+ ευρώ.

Sugar
21-02-10, 22:59
Η ροή είναι πράγματι μικρότερη σε σχέση με άλλες φορές που δεν συμβαίνει αυτό, έχω όμως τότε τα καλύτερα αποτελέσματα στο καϊμάκι που πάσχω αισθητά. Και στην περίπτωση που τα spouts είναι μεταλλικά, πάλι βιδώνονται ή υπάρχει περίπτωση να είναι χυτό?

satcur
21-02-10, 23:16
Η ροή είναι πράγματι μικρότερη σε σχέση με άλλες φορές που δεν συμβαίνει αυτό, έχω όμως τότε τα καλύτερα αποτελέσματα στο καϊμάκι που πάσχω αισθητά. Και στην περίπτωση που τα spouts είναι μεταλλικά, πάλι βιδώνονται ή υπάρχει περίπτωση να είναι χυτό?

Βιδωτά είναι
Edit: Το λινκ που έχω στο παραπάνω μήνυμα δεν το είδες;

NaGR
21-02-10, 23:34
φίλε Sugar βιδωτά είναι.
και εγώ την Gaggia Pure έχω.

Sugar
22-02-10, 00:56
Βιδωτά είναι
Edit: Το λινκ που έχω στο παραπάνω μήνυμα δεν το είδες;

Eπειδή ακριβώς το είδα, ρώτησα. Αν δεν υπάρχει κανένα χυτό, να προβώ στην αγορά του... Και εμφανισιακά νομίζω ότι λέει πολυ...

satcur
22-02-10, 01:27
Eπειδή ακριβώς το είδα, ρώτησα. Αν δεν υπάρχει κανένα χυτό, να προβώ στην αγορά του... Και εμφανισιακά νομίζω ότι λέει πολυ...

Βγάλε μια φωτογραφία, λίγο δύσκολο να χάλασες τα spouts. Το ξεβίδωσες-βίδωσες που σου είπα;

Sugar
22-02-10, 01:39
Βγάλε μια φωτογραφία, λίγο δύσκολο να χάλασες τα spouts. Το ξεβίδωσες-βίδωσες που σου είπα;
Δυστυχώς δεν είμαι σπίτι. Θα είναι όμως το πρώτο πράγμα που θα κάνω μόλις επιστρέψω σπίτι, πριν κάνω τον πρωινό καφε...

Sugar
22-02-10, 12:19
Ιδού και το αποτέλεσμα μετά από ξεβίδωμα και σφιχτό βίδωμα του ακροφυσίου...Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η ροή του νερού? Όταν το αφήνω να τρέχει χωρίς το πορταφίλτερ για να την καθαρίσω, μου φαίνεται η ροή κάπως ακανόνιστη...Από την άλλη πάλι, όταν δεν έχει καφέ μέσα το φίλτρο, η είναι πιο ελαφρά πατημένος και χοντροκομμένος, πέφτει σχεδόν κανονικά... Το πρόβλημα είναι ότι συμβαίνει όταν το κόψιμο και το πάτημα μου δίνουν τα καλύτερα αποτελέσματα...

satcur
22-02-10, 21:10
Δεν ξέρω φίλε Sugar. Ή έχει κάποιο μικρό ράγισμα ή ίσως να υπάρχει κάποια μικρή διαρροή από τα πάσα, στο πίσω μέρος (αυτό που δεν φαίνεται στην φωτογραφία). Βάλε λίγο τεφλόν στα πάσα και εάν δεν υπάρχει βελτίωση επικοινώνησε με Eurogat να δεις πόσο κοστίζει ένα καινούριο μεταλλικό spout.

psycho
22-02-10, 22:49
Πάρε το μεταλικό θα δείς διαφορά στον καφέ.
Το είχα πάθει κι εγώ άλλα γινόταν όταν δεν έκλεινε καλά το pf στο gorup!
Δηλ. όταν έβαζα πολύ καφέ και δεν έκλεινε ευκολα ....

Sugar
23-02-10, 00:01
Κι εγώ όταν το παθαίνω, έχω αρκετο καφέ μέσα στο φίλτρο, αλλά φυσικά κλείνει. Μάλλον θα πάω φουλ για μεταλλικό. Πάντως σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να φταίει η μη καλή στεγανότητα με τα πάσα, όπως σωστά επεσήμανε ο φίλοs Satcur...

livadaki
25-02-10, 13:29
Παραθέτω και εδώ (εκτός του greekespresso.gr) το πρόβλημά μου με ένα μύλο Gaggia MDF

Καλημέρα,

παρέλαβα χθες ένα μεταχειρισμένο Gaggia MDF από το ebay.it

Με τη πρώτη ματιά είδα ότι ο μύλος δεν είναι σαν αυτούς στους οποίους, μπορεί να γίνει το γνωστό modification. Συγκεκριμένα, το hopper δεν έχει αυτές τις 2 βίδες ώστε να μπορεί να αφαιρεθεί. Μικρο το κακό σκέφτηκα, ας αλέσω έτσι και βλέπω...

Έλα όμως που αλέθω στο 1 (πιο λεπτό) και τον καφέ τον βγάζει χοντροκομμένο!!!

Ο μύλος είναι γενικά σε πολύ καλή κατάσταση, επίσης τον καθάρισα αρκετά καλά αλλά δεν μπορώ να τον ανοίξω (τουλάχιστον με τον γνωστό τρόπο) για να δω τι συμβαίνει μέσα στα burrs. Τι μπορεί να φταίει και δεν αλέθει σε ψιλή σκόνη; «Φαγωμένα» burrs, δεν νομίζω.

Υποθέτω ότι ο μύλος που αγόρασα είναι κάποιο παλιό μοντέλο... (είχε και τρίτο ποδαράκι γείωσης ανάμεσα στα δύο της πρίζας, χωρίς να είναι σούκο, και αναγκάστηκα να αγοράσω αντάπτορα από 3 σε 2.

Τώρα το θέμα είναι, να προσπαθήσω να τον ανοίξω από κάτω και να φτάσω αν γίνεται στα burrs για να δω γιατί δεν αλέθει σε σκόνη τον καφέ ή να κάνω «σκηνικό» στο ebay; Αγόρασα κάτι μεταχειρισμένο που όμως δεν δουλεύει. Θα κερδίσω κάτι αν κινηθώ έτσι; Ο πωλητής έχει reputation περίπου 500+. Αλλά ακόμα αν δεχθεί επιστροφή (και γίνεται κάτι τέτοιο) δεν θέλω να πληρώσω άλλα 30€ για μεταφορικά.

Theodore41
25-02-10, 14:04
Το περιεργο φις,σημαινει οτι δουλευε σε Ιταλια,που εχουν τετοια.
Τωρα,για μενα,παρε τηλ. στην εδω αντιπροσωπεια,και ζητα να μιλησεις με τον τεχνικο που ασχολειται με τους μυλους,και πες του το προβλημα.
Μετα απ αυτο,βλεπεις τι θα κανεις.

nikila
03-03-10, 14:39
καλησπερα παιδια. ξερει κανεις να μου πει που μπορω να κανω αναβαθμιση την rancilio??

Cubaneros
03-03-10, 15:49
@nikila

Τι αναβαθμιση θες να κανεις και ποια μηχανη εχεις?

nikila
03-03-10, 16:59
rancilio silvia k θελω να βαλω- Rancilio Silvia PID kit αλλα δεν ξερω που κ πως κ γιατι!!!!

Cubaneros
03-03-10, 17:14
Παρε αυτο εδω . Ειναι το πιο πουλημενο και μπαινει σχετικα ευκολα . http://www.auberins.com/index.php?main_page=product_info&cPath=6&products_id=36
Εχει και λιστα στο ebay .

nikila
03-03-10, 17:22
Αυτο το κιτ σε τι κανει τη διαφορα????

Theodore41
03-03-10, 20:10
Αυτο το κιτ σε τι κανει τη διαφορα????

Δεν αφηνει τη θερμοκρασια,να "παιζει" πολυ,πραγμα πολυ θετικο,για την ποιοτητα του καφε.

Cubaneros
04-03-10, 02:44
Ο εργοστασιακος θερμοστατης εχει αποκλιση 5-6 βαθμους celsius . Με το pid , εχεις αποκλιση το πολυ ενα βαθμο . Δηλαδη σε βοηθαει να βελτιωθεις γιατι κρατας μια μεταβλητη σχεδον σταθερη οποτε δινεις βαρος σε αλλα οπως το κοψιμο, πατημα κλπ αν δεν εχεις pid κανεις μια διαδικασια που λεγεται temperature surfing για να μπορεις να προσεγγισεις τη θερμοκρασια που θες . Την εχεις ακουστα τη μεθοδο ; Πρακτικα θα γλιτωσεις καποιους μηνες δοκιμες για να καταλαβεις πως παιζει η θερμοκρασια . Θα χασεις ομως και απο εμπειρια γιατι πας στο ετοιμο .

Sugar
06-03-10, 23:20
Καλησπέρα στο φόρουμ...Είδα προχθές στη δουλειά ένα συνάδελφο, ο οποίος με μια απλή και φτηνή Izzy, νομίζω τη la crema, έκανε ένα καϊμάκι, σαν νες!! Μήπως με τέτοιες, φτηνές μηχανές, στον συγκεκριμένο τομέα τουλάχιστον τα πράγματα είναι πιο απλά? Γιατί έχω την αίσθηση ότι οι πολύ καλές και οι φτηνές μηχανές συγχωρούν λάθη, ενώ με κάποια μέτρια πρέπει να ρυθμισεις τους παράγοντες όσο πιο καλά γίνεται? Φυσικά και δεν λέω ότι το γευστικό αποτέλεσμα είναι το ίδιο...

Theodore41
06-03-10, 23:59
Εχουμε ξαναγραψει,οτι το καιμακι μονον,δεν ειναι ολη η υποθεση,αλλα υπαρχουν και ενα σωρο αλλα πραγματα,που υπαρχουν,ή δεν υπαρχουν.
Συνηθως πολλοι καφεδες,ειναι μονον Robusta,οποτε εχουν πολυ καιμακι,αλλα μονον αυτο.

Sugar
07-03-10, 00:04
Πέρα από αυτό, που είναι μία ακόμη σημαντική παράμετρος, ήθελα να σταθώ στο θέμα της μηχανής...Μήπως αυτές με θερμομπλοκ έχουν σ'αυτόν τον τομέα καλύτερα αποτελέσματα? Γιατί δε νομίζω ότι αυτή η ΙΖΖΥ έχει μπόϊλερ...

Theodore41
07-03-10, 00:32
Τι εννοεις σ αυτον τον τομεα;

Sugar
07-03-10, 00:58
Το καϊμάκι...

kostas_1966
07-03-10, 16:26
Το καϊμακι ειναι μονο θεμα αισθητικης και χανεται με την πρωτη γουλια.
Για οσους παντως επιμενουν σε αυτο,να πω οτι -πραγματι-και μια φτηνιαρα μηχανη,οπως η δικη μου izzy dayline,φτιαχνει αφθονο.Δοκιμασμενο και καθημερινα τσεκαρισμενο σε illy & jacobs με 100% arabica αμφοτεροι,οπως ισχυριζονται οι συσκευασιες.

Ωστοσο η δικη μου ευχαριστηση και η ηθικη μου ανταμοιβη οτι δεν πηγαν τα χρηματα μου χαμενα βρισκονται στο γεγονος οτι πινω ισαξιο ή και καλυτερο καφε απο τις καφετεριες στην περιοχη μου.Και για εναν θερμο οπαδο της λειτουργικης,οπως ειμαι εγω,αυτο ειναι που μετραει.

Το ακριβοτερο δεν ειναι παντα και καλυτερο,τα παραδειγματα πολλα και διαρκως πληθυνονται.
Ετσι,σαν μια απλη αναφορα,για του λογου το αληθες,να πω οτι προσφατα διαβασα ενα βιβλιο που με συνεπηρε παρολο που ηταν φθηνοτερο,με λιγοτερες σελιδες και με μικροτερες γραμματοσειρες απο το ιδιο απο αλλο εκδοτικο οικο με αλλο μεταφραστη!
Και δεν εννοω τα βιβλια που δινουν δωρο κατα καιρους οι εφημεριδες.
Στο βιβλιο πληρωνουμε την ποσοτητα των σελιδων που δεν σημαινει απαραιτητα και ποιοτητα του περιεχομενου.
Οπως στους ενισχυτες και τις cpu πληρωνουμε την ισχυ,οπως στις καφετιερες την ποιοτητα των υλικων κλπ.
Ομως και το "φτηνο αυτοκινητο" τσουλαει.Αρκει να εχουμε υποψη μας οτι:

Δεν εχουμε τις Autobahn της Γερμανιας για το αυτοκινητο μας.
Δεν εχουμε γηπεδα και συναυλιακες εγκαταστασεις για το στερεοφωνικο μας.
Δεν εχουμε απαιτηση να φτιαχνουμε δεκαδες καφεδες την ημερα.
Δεν ειναι το pc μας αλογο κουρσας.
Δεν επιθυμουμε να λαβουμε το πρωτο βραβειο σε εναν ατυπο διαγωνισμο.
Δεν περιμενουμε απο τις φτηνες μας συσκευες να χρησιμοποιηθουν και απο τα εγγονια μας κλπ κλπ...

Οπως εχω ξαναγραψει,οι ελαχιστες βελτιωσεις στην ποιοτητα ενος προϊόντος φερνουν τεραστιες,δυσαναλογες αυξησεις στην τιμη του.Και χανεται το μετρο.Και οχι μονο αυτο.

Συμπερασματικα:
Οχι στα ελιτίστικα πανακριβα μηχανακια* της καθημερινοτητας μας.
Αλλά Ναι στην εκκεντρικοτητα του χομπιστα.


*Γιατι παρακαλω να παρω τα αρτι αφιχθεντα e-reader με ~250 € οταν μπορω σε 1-2 χρονια να εχω τα αντιστοιχα εγχρωμα & νεας γενιας με τα μισα ή και λιγοτερα χρηματα;

Theodore41
07-03-10, 16:50
Θελουν πολλη κουβεντα τα γραφεντα.
Εγω θα βαλω μερικα ακομα.
Φιλος,πραγματικα εξπερ στα audio,μου ελεγε καποτε.
Ολα παιζουν καλα.Τα ακριβα ομως,παιζουν και δυνατα καλα.
Το ιδιο συμβαινει και με τις καφετιερες.Οι φτηνες,μπορει να ταιριαξουν καποια ποικιλια,και να τυχει να βγει κατι καλο.(Μετριο δηλαδη ειναι,αλλα εστω).
Οι ακριβες,με τις πολλες ρυθμισεις,βγαζουν πολυ καλο καφε σε ολες τις ποικιλιες.
Και αν θελεις να δοκιμασεις καφε,πηγαινε στου Ζοναρς,που αυτος που ειναι επι κεφαλης,ειναι απο τους πρωταθλητες σε διαγωνσμο για εσπρεσσο,η στο Ever Green,η καμια φορα σε κανα Φλοκα.
Τωρα για τα αυτοκινητα,κατ αρχας θεωρω οτι η βασιλεια τους,στην Ελλαδα τουλαχιστον,τελειωσε,για 100 λογους.
Πρωτον,γιατι ακριβηνε η βενζινη.Δευτερον,γιατι ελαττωθηκαν οι αποδοχες,πολλων ιδιοκτητων.
Και επεται η συνεχεια.
(Και μαλιστα μπορω να πω,οτι χαιρομαι ιδιαιτερα που εγινε αυτο,για να γλυτωσουμε απο τη χολερα που φερνουν μαζι τους,ειτε με τα καυσαερια,ειτε με τις οποιες αλλες ενοχλησεις,ακομα και αισθητικες).
Απο κει και περα,προφανως και θα ηθελα μια 4κινητη Πορσε Carrera,αφου ειναι 100 φορες καλυτερη,(και εννοω για λογους ασφαλειας και ταχυτητας με ασφαλεια), απο το οποιο μικρομεσαιο και προβληματικο αυτοκινητο,αλλα ας οψεται η τιμη.
Αν και εχω καταφερει να κανω 30.000 χλμ με ενα αυτοκινητο,που εχω,σε 7 χρονια.Μονον.
Και προβλεπω να κανω ακομα λιγοτερα,απο δω και περα.Δεν αξιζει τον κοπο,να ταλαιπωρεισαι με καποιες χιλιαδες αλλους,για να πας στριμωχτος καπου,και να σκυλοβριζεις τους αλλους στο δρομο.

nikila
09-03-10, 20:27
Καλησπερα.Μετα απο την rancilio silvia σε ποιες μηχανες παμε για οικιακη χρηση???

Theodore41
09-03-10, 20:52
Καλησπερα.Μετα απο την rancilio silvia σε ποιες μηχανες παμε για οικιακη χρηση???

Xαου ματςςς;
Πα να πει,εχεις βαθιες τσεπες,ή οχι;

nikila
09-03-10, 21:05
Κοντα στο 1000-1300.

George_Prix
09-03-10, 21:12
Xαου ματςςς;
Πα να πει,εχεις βαθιες τσεπες,ή οχι;


Κοντα στο 1000-1300.

Δε θα τις ελεγα και ρηχες τις τσεπες σου. :p

nikila
09-03-10, 21:20
Ε ! Μετα την silvia .Καπου εκει παιζεις στα λεφτα!!!!

Cubaneros
10-03-10, 00:06
Λοιπον σε αυτη την κατηγορια το εχω ψαξει παρα πολυ τελευται και πριν 1 μηνα αγορασα την Expobar brewtus 3 στα 1300 € . Εγω σου προτεινω κατα σειρα
Dala corte mini 1800 €
Expobar brewtus 1300 €
Nuova simonelli Musica 1000 €
Izzo Vivi 950 €
Nuova simonelli Oscar 600 €
Οι δυο ακριβες ειναι με διπλο βραστηρα και οι αλλες με εναλλακτη θερμοτητας .
Δηλαδη με διπλο βραστηρα εχεις ενα μικρο πλεονεκτημα σε capuccino . Ολες μα ολες παραγουν κορυφαιο εσπρεσσο και καπουτσινο . Εγω σου προτεινω την Expobar αν θες να το ψαξεις λιγο παραπανω και εχεις ορεξη να παιζεις με θερμοκρασιες κλπ. Αν θες κατι πιο απλο που θα σου δωσει παλι κορυφαιο αποτελεσμα χωρις πολλα ψαξιματα και αγχη παρε την Izzo Vivi . Θα σου κρατησουν και οι δυο παρα πολλα χρονια με σωστη συντηρηση . Οι υπολοιπες ειναι απλα οι κορυφαιες στα λευτα τους .Η Musica ειναι καινουρια και δεν εχει δοκιμαστει αλλα σε σχεση με την Vivi εχει preinfusion . Μια διαδικασια για καλυτερο εσπρεσσο και καiμακι . Ολες τις μηχανες θα τις βρεις σε αυτα τα δυο site. Απο το πρωτο αγορασα εγω .

www.Casabarista.nl
www.Bellabarista.co.uk

nikila
10-03-10, 00:53
Βασικα για να παρεις καποια απο αυτες πρεπει να τις δεις απο κοντα.Ειδα της ECM k δεν μου εκαναν καθολου καλη εντυπωση σαν μηχανες.(Που θα παρουμε κανα καλο καφε??).Nuova simonelli Musica μονο απο internet μπορω να την παρω?.

Cubaneros
10-03-10, 10:36
Εγω δεν ξερω αντιπροσωπους Ελλαδα αλλα στο ιντερνετ ειναι και πιο φτηνα τουλαχιστον η δικια μου .
Την ECM που την ειδες ; Ειναι καλες μηχανες και με πολυ καλη κατασκευη διοτι ειναι γερμανικες . Περιεργο που δεν σου αρεσαν . Τη musica θα την βρεις εδω www.elektros.it . Εγω ετσι δουλευω , απο ιντερνετ γιατι στην Ελλαδα δεν εχει πολλα και συνηθως ειναι ακριβα . Καλο καφε εχει στο taf , evergreen και στην Αθηνάς . Ξεχναω το ονομα τωρα του μαγαζιου . Δοκιμασα το squaremile cofferoasters και απογοητευτηκα δεν μου αρεσει καθολου . Απο το hasbean εχω βρει καλυτερους εσπρεσσο . Εκαναν και δυο βδομαδες να μου τα στειλουν .

Theodore41
10-03-10, 12:03
Βασιλη,χτυπα στο Γουγλ ecm giotto,kai πηγαινε σε ενα τεστ,που εχει το coffeegeek,για τη μηχανη αυτη.
Εκει,θα δεις τα παρακατω,οπυ φαινεται καθαρα,οτι ει9ναι Ιταλικη η μηχανη,πραγμα που το ηξερα,αλλα εψαξα για να το επιβεβαιωσω.
Οταν εψανα για μηχανη,πηγα σε καποιο μαγαζι και ειδα μια Gioto,την οποια ειχαν ανοιξει απο πανω,και ετσι ειδα τα "αντερα της".
Μπορω να σου πω οτι δε με ενθουσιασε καθολου."Πλινθοι τε και λιθοι,και κεραμοι,...ατακτως ερριμενοι...".
Περιτο να σου πω,οτι μολις εοιδα τη Ρενεκα,σκαλες καλυτερη απο την ECM,τη χτυπησα αλυπητα,κι ας εκανε ακριβως τα διπλα απο την αλλη.
Detailed Commentary

The Giotto is an Italian espresso machine (made in Milan) that belongs to a class that is sometimes called "semi-commercial" or "semi-professional."
Θοδωρος.

........Auto merged post: Theodore41 πρόσθεσε 32 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

[QUOTE=nikila;3364910]Κοντα στο 1000-1300.[Εβαλα ενα ερωτημα σε καποιο site που διαβαζω,και πηρα την εξης απαντηση.
http://www.home-barista.com/advice/what-espresso-machine-with-1300-euros-budget-t13643.html#p164070
Πιστευω οτι θα γραψουν και αλλοι,μετα.
Μπορεις να απαντησεις στην ερωτηση που βαζει ο δευτερος;
Γραψτη εδω,και θα τη μεταφερω εγω.

nikila
10-03-10, 18:07
Της ecm της βρηκα στο saturn στη συγγρου.Απο taf περνω κ γω κ ειναι μια χαρα.Θα παω κ εκει που μου ειπες να δω τη παιζει!Εφερα κ εναν απο ιταλια "sant eustachio" πολυ καλος.

Theodore41
11-03-10, 20:05
Κοντα στο 1000-1300.
Koita παλι εδω,απαντησαν παλι.
http://www.home-barista.com/advice/what-espresso-machine-with-1300-euros-budget-t13643.html#p164267

mouhtis
14-03-10, 14:20
Καλησπέρα,
Πριν από λίγες μέρες αγόρασα μία μηχανή izzy c-201 ,800 watt, 15 bar
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=115771

Το πρόβλημα μου είναι στην προσπάθειά μου να κάνω αφρόγαλα....έχω χαλάσει 4 λίτρα γάλα και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω γάλα με...καϊμάκι....και στο τέλος απλά να βράζω το γάλα...!!!!

Προσπάθησα σε μηχανή φίλου izzy 99H12 ,1975 watt, 15 bar
http://www.skroutz.gr/s/60501/Izzy-99H12-Maestro.html
και το αποτέλεσμα ήταν κάτι που έμοιαζε αρκετά με αφρόγαλα ,αν λάβουμε υπ' όψιν ότι δεν είμαι επαγγελματίας..

Θέλω να σας ρωτήσω...φταίνε τα λίγα watt της μηχανής μου,είναι ελαττωματική η συγκεκριμένη ή κάτι άλλο;;;Αν τελικά την επιστρέψω στα media markt έχετε κάποια πρόταση μέχρι 150 euros ή κάποια χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξω ώστε να έχω αφρόγαλα και καϊμάκι στον espresso;;;
*δεν περιμένω να φτιάξω τέλειο αφρόγαλα αλλά τέλος πάντων κάτι καλό για το σπίτι..

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για το forum!

satcur
14-03-10, 14:33
Καλησπέρα,
Πριν από λίγες μέρες αγόρασα μία μηχανή izzy c-201 ,800 watt, 15 bar
http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=115771

Το πρόβλημα μου είναι στην προσπάθειά μου να κάνω αφρόγαλα....έχω χαλάσει 4 λίτρα γάλα και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω γάλα με...καϊμάκι....και στο τέλος απλά να βράζω το γάλα...!!!!

Προσπάθησα σε μηχανή φίλου izzy 99H12 ,1975 watt, 15 bar
http://www.skroutz.gr/s/60501/Izzy-99H12-Maestro.html
και το αποτέλεσμα ήταν κάτι που έμοιαζε αρκετά με αφρόγαλα ,αν λάβουμε υπ' όψιν ότι δεν είμαι επαγγελματίας..

Θέλω να σας ρωτήσω...φταίνε τα λίγα watt της μηχανής μου,είναι ελαττωματική η συγκεκριμένη ή κάτι άλλο;;;Αν τελικά την επιστρέψω στα media markt έχετε κάποια πρόταση μέχρι 150 euros ή κάποια χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξω ώστε να έχω αφρόγαλα και καϊμάκι στον espresso;;;
*δεν περιμένω να φτιάξω τέλειο αφρόγαλα αλλά τέλος πάντων κάτι καλό για το σπίτι..

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για το forum!

Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.greekespresso.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=114#p862)

mouhtis
14-03-10, 23:48
Το aeroccino φαίνεται αρκετά δυνατό..αλλά το αποτέλεσμά του αξίζει περισσότερο από αυτό μιας μηχανής της τάξης των 150 ευρώ;;
Με άλλα λόγια κρατάς την μηχανή σου για το εσπρεσάκι και αγοράζεις και το aeroccino ή την επιστρέφεις και παίρνεις μια μηχανή που να τα καταφέρνει και τα δύο;;;
Επίσης τα watt παίζουν σημαντικό ρόλο για τον ατμό;;;

no_logo
15-03-10, 00:21
Το πρόβλημα μου είναι στην προσπάθειά μου να κάνω αφρόγαλα....έχω χαλάσει 4 λίτρα γάλα και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να κάνω γάλα με...καϊμάκι....και στο τέλος απλά να βράζω το γάλα...!!!!


μπορεί να φταίει και το γάλα
Από προσωπική εμπειρία, το Δέλτα είναι το χειρότερο και έπεται το Αγνό

Από τα καλύτερα είναι το 10 της Φάγε, καθώς και τα no name υψηλής παστερίωσης του carrefour και σκλαβενίτη

mouhtis
15-03-10, 00:38
Το έχω προσπαθήσει με νουνού family και με το αντίστοιχο της δέλτα αλλά η ίδια αποτυχία..!!
Επίσης με το νουνού family το έχω προσπαθήσει σε μηχανή φίλου και βγήκε αρκετά καλό..

satcur
15-03-10, 00:43
Στα 150 ευρώ λίγο δύσκολο να βρεις μηχανή που να κάνει και τα δύο καλά.
Γενικά (δεν ξέρω τις μηχανές που παραθέτεις) θα κοιτάξεις για τα εξής χαρακτηριστικά:
Ισχύς: από 1000 W και πάνω
Boiler αντί για Thermoblock. (κάνε αναζήτηση εδώ στο φόρουμ για παραπάνω info) Όσο μεγαλύτερο το boiler τόσο το καλύτερο και για την παραγωγή ατμού.
Για το καιμάκι του espresso, οι κύριοι παράγοντες είναι ο φρεσκοψημένος καφές και η ύπαρξη μύλου ώστε να αλέσεις τον καφέ λίγο πριν τον χρησιμοποιήσεις στην μηχανή. Δεν έχεις μυλο, ξέχνα το ποιοτικό καιμάκι με έτοιμους καφέδες σε σκόνη.

YΓ Επίσης διάβασε καλά το manual της μηχανής σου για το που τοποθετείς το ακροφύσιο του ατμού. Συνήθως θέλει η άκρη του να είναι πολύ λίγο κάτω από την στάθμη του γάλακτος και εμπειρικά το καταλαβαίνεις ότι σε εκέινο το σημείο ο ατμός παράγει τον λιγότερο θόρυβο. Παίξε ελάχιστα πάνω-κάτω και παρατήρησε τον ήχο.

treli@ris
15-03-10, 01:17
Που μπορω να βρω σε καταστημα της Αθηνας το εξαρτημα που μπαινει μεσα στο χερουλι και δεχεται τον καφε; Εχω το μεγαλο κλασικο και στρογγυλο αλλα χρειαζομαι αυτο που δεχεται τη μιση ποσοτητα διοτι θελω να χρησιμοποιω καψουλες αντι για σκονη καφε.

satcur
15-03-10, 01:18
Για πια μηχανή;

treli@ris
15-03-10, 01:20
Η μηχανη ειναι η Saeco Via Veneto De Luxe

satcur
15-03-10, 01:31
Πρώτα να δεις άμα στο manual αναφέρει ότι η μηχανή είναι κατάλληλη για χρήση των pods (πρέπει η μηχανή να είναι πιστοποιημένη για 11 bar μου φαίνεται).
Μετά το καταλληλότερο μέρος πιστεύω θα ήταν η αντιπροσωπεία της Saeco στην Ελλάδα. Θα ζητήσεις για καλαθάκι ή φίλτρο κατάλληλο για ESE.

Από google βρήκα αυτούς που κάνουν service. Τηλεφώνησε τους για παραπάνω info
http://www.omnishop.gr/default.asp?siteID=1&pageid=29&langid=1

mouhtis
15-03-10, 01:41
Απ' ότι φαίνεται είναι για αλλαγή η μηχανή μου με χίλια..!!Θα κοιτάξω για κάτι καλύτερο τουλάχιστον σε watt και boiler και βλέπουμε..!!Και αν δεν μου την αλλάζουν πάω για aeroccino..

Να γιατί το φθηνό σου βγαίνει ακριβότερο.....!!

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

treli@ris
15-03-10, 01:47
Το μονο που μπορω να δω στο εγχειριδιο ειναι οτι γραφει > Πιεση βαλβιδας: 13-15 bar

Μπερδευτηκα πριν. Δεν εννοω τις πλαστικες καψουλες αλλα τις χαρτινες, νομιζω λεγονται pods. Δε ξερω αν αλλαζει κατι βεβαια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.