PDA

Επιστροφή στο Forum : H Apple παρουσίασε το νέο tablet pc με την ονομασία iPad



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

nm96027
27-01-10, 22:37
Δίνοντας ένα τέλος στις ατελείωτες διαδόσεις των προηγούμενων ημερών η Apple παρουσίασε σήμερα το tablet pc με την ονομασία iPad. Η παρουσίαση έγινε από τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της εταιρείας Steve Jobs στο Σαν Φρανσίσκο σήμερα το απόγευμα. To κόστος της νέας συσκευής κυμαίνεται από 499 έως 829 δολάρια στις H.Π.Α.

Πρόκειται για μία συσκευή με οθόνη 9.7 ιντσών LED-backlit με ανάλυση 1024x768 και λειτουργίες αφής, επεξεργαστή 1GHz Apple A4 (πρόκειται για επεξεργαστή της Apple), αποθηκευτικό χώρο 16 έως 64GB SSD, ενώ ζυγίζει μόλις 0.7kg και έχει πάχος 1.25cm. Yποστηρίζει σύνδεση σε 802.11n Wi-Fi και Bluetooth και διαθέτει επιταχυνσιόμετρο και πυξίδα. Έχει επίσης δυνατότητα σύνδεσης σε δίκτυο 3G/UMTS/HSDPA/GSM/EDGE και -περιέργως- θα είναι ξεκλείδωτη για την χρήση σε οποιοδήποτε δίκτυο επιθυμεί ο κάτοχος της. Το iPad θα δέχεται micro SΙΜ κάρτες. Σύμφωνα με το engadget το iPad, βαδίζοντας στα χνάρια του iPhone δεν θα υποστηρίζει multitask.

Η έκδοση στα 16GB SSD με Wi-Fi συνδεσιμότητα στοιχίζει 499 δολάρια ενώ η έκδοση των 64GB SSD με 3G συνδεσιμότητα φτάνει στα 829 δολάρια. Σύμφωνα με τον St. Jobs οι τιμές για τον υπόλοιπο κόσμο θα ανακοινωθούν περί τον Ιούνιο ή Ιούλιο.

Aναλυτικά οι τιμές για τις διάφορες εκδόσεις του iPad στις Η.Π.Α. είναι:

Σύνδεση/Μνήμη|16GB|32GB|64GB
Wi-Fi|$499|$599|699|
Wi-Fi + 3G|$629|$729|829

Η κυκλοφορία των Wi-Fi μοντέλων θα αρχίσει σε 60 μέρες ενώ των 3G μοντέλων σε 90 μέρες.

O St. Jobs περιέγραψε τα tablet pc ως μία τρίτη κατηγορία συσκευών ανάμεσα στους φορητούς υπολογιστές και τα κινητά τηλέφωνα λέγοντας χαρακτηριστικά στους παρευρισκόμενους πως με το iPad μπορείς "να έχεις όλο το web στα χέρια σου" . Το iPad μοιάζει εξωτερικά με το iPhone και σου επιτρέπει να δεις ταινίες, να παίξεις παιχνίδια ή να περιηγηθείς στο διαδίκτυο.

"Να τι κάνει αυτήν την συσκευή καταπληκτική: πρόκειται για την καλύτερη εμπειρία περιήγησης στο διαδίκτυο που είχατε ποτέ", είπε χαρακτηριστικά.

Ακόμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως e-book και να διαβάσει ο χρήστης το βιβλίο ή το περιοδικό του. H Αpple έχει έρθει σε συμφωνία με εκδοτικού οίκους όπως οι Penguin, Macmillian και Harper Collins προκειμένου οι χρήστες του iPad να κατεβάζουν βιβλία κατευθείαν από ένα νέο iBook Store.

Η συσκευή μπορεί να συνδυαστεί με φυσικό πληκτρολόγιο για πιο άνετη χρήση.

Έχει ενσωματωμένο το λογισμικό iTunes και όλες οι εφαρμογές από το App Store που προορίζονται για το iPhone μπορούν να λειτουργήσουν στο iPad μεγεθύνοντας τες επί 2. Επιπλέον οι χρήστες iPhone και iPad θα μπορούν να συγχρονίζουν (μέσω USB) τις εφαρμογές που έχουν κατεβάσει στις δύο συσκευές.

Κάποιοι από το κοινό απεύθυναν στον St. Jobs την ερώτηση για το κατά πόσον είναι αναγκαία μία νέα κατηγορία συσκευών ανάμεσα στους φορητούς υπολογιστές και τα κινητά τηλέφωνα, από την στιγμή που υπάρχουν τα netbook. Mάλιστα ο εκπρόσωπος της CCSInsight δήλωσε πως είναι σκεπτικός για την επιτυχία του iPad αφού "ένα μεγαλύτερο iPod Touch δύσκολα θα τραβούσε το ενδιαφέρον αν δεν ήταν προϊόν της Apple".
Ο St. Jobs απάντησε κατακρίνοντας τα netbooks και χαρακτηρίζοντας ως "απλώς φθηνότερα laptops". Kαι συνέχισε:


"Τα netbooks δεν είναι καλύτερα σε κάποιον τομέα. Είναι πιο αργά και έχουν χαμηλής ποιότητα εικόνα", δήλωσε προς το κοινό.

Στην εκδήλωση παρουσιάστηκε μια νέα εφαρμογή της εφημερίδας New York Times ειδικά για το iPad, η οποία επιτρέπει την ηλεκτρονική ανάγνωση της εφημερίδας στο γνώριμο στυλ της αλλά με επιπλέον λειτουργίες όπως η παρακολούθηση βίντεο.

Πηγές: Cnet (http://news.cnet.com/8301-31021_3-10440943-260.html?tag=newsLeadStoriesArea.1) και ΒΒC (http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/8483654.stm)

nm96027
27-01-10, 22:38
Mερικές φωτογραφίες από το cnet.com:
6787967880

6788167882

6788367884

6788567886

67887

nosf1234
27-01-10, 22:42
Μια ματια εδω : http://www.apple.com/ipad/#video

manosdoc
27-01-10, 22:43
Τσιμπήστε με, πλάκα κάνουν.
Αυτό ήταν όλο ;
Κακάσχημο..

Ακόμη και τα mockups είχαν καλύτερο Design...

gtklocker
27-01-10, 22:44
Ναι, γιατί από hw σκίζει ... :down:

Τον καημένο τον κόσμο που θα πάει να ακουμπήσει τα ζεστά ευρουλάκια λυπάμαι. :down:

nosf1234
27-01-10, 22:45
Display
9.7-inch (diagonal) LED-backlit glossy widescreen Multi-Touch display with IPS technology
1024-by-768-pixel resolution at 132 pixels per inch (ppi)
Fingerprint-resistant oleophobic coating
Support for display of multiple languages and characters simultaneously

TV and Video
Support for 1024 x 768 with Dock Connector to VGA adapter; 576p and 480p with Apple Composite A/V Cable, 576i and 480i with Apple Composite A/V Cable
H.264 video up to 720p, 30 frames per second, Main Profile level 3.1 with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats; MPEG-4 video, up to 2.5 Mbps, 640 by 480 pixels, 30 frames per second, Simple Profile with AAC-LC audio up to 160 Kbps, 48kHz, stereo audio in .m4v, .mp4, and .mov file formats

Wireless and Cellular
Wi-Fi model
Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Bluetooth 2.1 + EDR technology
Wi-Fi + 3G model
UMTS/HSDPA (850, 1900, 2100 MHz)
GSM/EDGE (850, 900,1800, 1900 MHz)
Data only2
Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Bluetooth 2.1 + EDR technology


απο εδω http://www.apple.com/ipad/specs/

Νikosanagn
27-01-10, 22:45
Αυτό περιμέναμε τόσο καιρό?Περίεργος είμαι να δώ την τιμή του...

gtklocker
27-01-10, 22:48
Τις είδαμε (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3289197&postcount=5) ήδη. :down:

nikosl
27-01-10, 22:51
Απίστευτα απογοητευμένος, περίμενα κάτι εντελώς πρωτοποριακό (σαν το iphone όταν το πρωτοπαρουσίασαν) και τελικά μας παρουσίασαν ένα iphone 3GSS XtraLarge σαν κάτι το συνταρακτικό. Οθόνη ips που δέν διαβάζεται σε εξωτερικούς χώρους και είναι και κουραστική, μικρή αυτονομία για e-book reader, οθόνη που δεν μπορείς να κρατήσεις σημειώσεις με πένα , τεράστιο για παιχνιδομηχανή . Νομίζω ότι ήταν η μεγαλύτερη εμπορική φούσκα της "νέας" apple. Θα φανεί πιστεύω και απο τις πωλήσεις.

minos197
27-01-10, 22:53
H τιμή διαφέρει ανάλογα με τι θα πάρεις από
499$ 16Gb Wifi model μέχρι 829$ to 64GB WiFi+3G

Και τι κακό είναι αυτό με το multitasking τους...Μάλλον και σε αυτήν την συσκευή δεν έχει....

http://www.engadget.com/2010/01/27/live-from-the-apple-tablet-latest-creation-event/

treli@ris
27-01-10, 22:54
899€ χωρις συνδεση
499€ με συνδεση

http://www.crunchgear.com/2010/01/26/media-markt-german-retailer-leaks-ipad-name-and-price/

Mercedesf1
27-01-10, 22:56
Μ'αρεσει που ολοι κοροιδευαν την HP οτι αντιγραφει την Apple στην τελευταια ces με το δικο της slate. Τουλαχιστον της HP ειναι κανονικος υπολογιστης με windows 7 και multitouch και τρεχει κανα δις εφαρμογες, οχι σαν το Ipad που τρεχει του Iphone (καμια 100 χιλιαδες). Περιμενα και εγω κατι ποιο εντυπωσιακο απο αυτο!:down: Τα Fanboys θα τρεξουν να το αγορασουν παντως.

DrEthernet
27-01-10, 22:58
899€ χωρις συνδεση
499€ με συνδεση

http://www.crunchgear.com/2010/01/26/media-markt-german-retailer-leaks-ipad-name-and-price/

Έχεις μπερδευτεί τελείως... $499 είναι το βασικό μοντέλο με 16Gb storage, χωρίς 3G...

guzel
27-01-10, 23:01
αδιαφορο

julian
27-01-10, 23:01
lol... προτιμώ να πάρω ενα htc diamond και ένα acer aspire one 531 .... με τα ίδια και μισά λεφτά που θα μου κάνουν και καλύτερη δουλεία με την ίδια φορητότητα!

EvanGR
27-01-10, 23:02
Τουλάχιστον τους επόμενους μήνες θα γεμίζει η αγορά από ανώτερες απομιμήσεις και σε χαμηλότερες τιμές.

Wolverine
27-01-10, 23:02
Flash ο browser του θα έχει;

julian
27-01-10, 23:05
θα βγει αναγκαστικά και mouse μαζί με το πληκτρολόγιο.. είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ

johnthegeeks
27-01-10, 23:07
παρακολουθησα ολο το event μεσω live bloggint του slash gear και γενικα ολο το event δε με συγκινησε.:down: και event και ipad μια αηδια:down:

m4rk
27-01-10, 23:07
Flash ο browser του θα έχει;

Nope....:p

johnthegeeks
27-01-10, 23:08
αφου το os ειναι ιδιο με το iphone. αηδια σκετη:down:

intech
27-01-10, 23:09
Αντε να δώ πότε θα βγεί το I You....(aka i own you ):D

treli@ris
27-01-10, 23:11
Έχεις μπερδευτεί τελείως... $499 είναι το βασικό μοντέλο με 16Gb storage, χωρίς 3G...

Γιατι δικες μου ειναι οι τιμες!;; Την εικονα την ειδες;

m4rk
27-01-10, 23:11
Δε ξέρω για σας...εγώ προβλέπω...Windows Me-like failure...στην καλύτερη...:p

teacake
27-01-10, 23:12
Καλά ε, το 2010 η φοβερή apple παρουσιάζει browser χωρίς flash και το παρουσιάζει ως την απόλυτη browsing εμπειρία. Άσε που θες δε θες μόνο safari μπορείς να χρησιμοποιήσεις, και δεν έχει και multitasking. Βάζω στοίχημα ότι δεν έχει πάνω από 512MB RAM. LoL...

johnthegeeks
27-01-10, 23:14
και δεν εχει και ελληνικο πληκτρολογιο:down:

m4rk
27-01-10, 23:16
Δε ξέρω πόσο κακία μπορεί να ακουστεί αυτό αλλά χαίρομαι γιατί μέχρι χθες άκουγα από τα apple fanboys ότι "..έρχεται ο θάνατος των 9"-10" netbook...μπλα μπλα..."...άσχετο βέβαια ότι τώρα έχουν μουγγαθεί οι περισσότεροι...δεν υποστηρίζω κανέναν, απλά έχω μια απέχθεια για τα παντώς είδους fanboys...

Mercedesf1
27-01-10, 23:18
Πως να μπορεσει να τρεξει το flash με 1Ghz επεξεργαστη?! Τα κινητα σε κανα 6μηνο θα εχουν διπυρηνο snapdragon στα 1,5GHz και αυτοι την παλευουν με ακυρους επεξεργαστες.:rofl:

johnthegeeks
27-01-10, 23:19
Δε ξέρω πόσο κακία μπορεί να ακουστεί αυτό αλλά χαίρομαι γιατί μέχρι χθες άκουγα από τα apple fanboys ότι "..έρχεται ο θάνατος των 9"-10" netbook...μπλα μπλα..."...άσχετο βέβαια ότι τώρα έχουν μουγγαθεί οι περισσότεροι...δεν υποστηρίζω κανέναν, απλά έχω μια απέχθεια για τα παντώς είδους fanboys...

ειμαι anti-apple λιγακι θα ελεγα, αλλα εχω ενα προαισθημα οτι αυτη η συσκευη θα παει καλα. η apple εχει αυτο το "κατι" που κανει τα προιοντα της να πουλανε. και μια σκ*τουλα να εβγαζε (με το ονομα iS*it)
καλα
θα πηγαινε

DrEthernet
27-01-10, 23:19
Καλά ε, το 2010 η φοβερή apple παρουσιάζει browser χωρίς flash και το παρουσιάζει ως την απόλυτη browsing εμπειρία. Άσε που θες δε θες μόνο safari μπορείς να χρησιμοποιήσεις, και δεν έχει και multitasking. Βάζω στοίχημα ότι δεν έχει πάνω από 512MB RAM. LoL...

Η HTML5 είναι στη γωνία....

johnthegeeks
27-01-10, 23:21
Η HTML5 είναι στη γωνία....

τωρα ετοιμη ειναι θα βγει!!!:):rofl:

DrEthernet
27-01-10, 23:23
Δε ξέρω πόσο κακία μπορεί να ακουστεί αυτό αλλά χαίρομαι γιατί μέχρι χθες άκουγα από τα apple fanboys ότι "..έρχεται ο θάνατος των 9"-10" netbook...μπλα μπλα..."...άσχετο βέβαια ότι τώρα έχουν μουγγαθεί οι περισσότεροι...δεν υποστηρίζω κανέναν, απλά έχω μια απέχθεια για τα παντώς είδους fanboys...

Άρα είσαι η αντίθετη όψη του ίδιου νομίσματος...

........Auto merged post: DrEthernet πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τωρα ετοιμη ειναι θα βγει!!!:):rofl:

www.youtube.com/html5

........Auto merged post: DrEthernet πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατι δικες μου ειναι οι τιμες!;; Την εικονα την ειδες;

http://www.apple.com/ipad/pricing/

johnthegeeks
27-01-10, 23:26
παντως θα βολευε αν επαιζε τα βιντεο με html5 και τα flash αντικειμενα στις σελιδες να τα εδειχνε οπως ο opera mini

m4rk
27-01-10, 23:29
Άρα είσαι η αντίθετη όψη του ίδιου νομίσματος...

Αν στο νόμισμα που αναφέρεις, η μία όψη είναι τα fanboys(που ό,τι κι αν βγάλει η εταιρεία τους είναι καταενθουσιασμένοι) και η άλλη είναι όλοι αυτοί που δεν έχουν κόλλημα με μια εταιρεία και απλά βλέπουν αν όντως κάτι νέο, έχει κάτι να προσφέρει τότε ναι...είμαι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος...

και btw έχω και ένα macbook...:whistle:

DrEthernet
27-01-10, 23:37
Αν στο νόμισμα που αναφέρεις, η μία όψη είναι τα fanboys(που ό,τι κι αν βγάλει η εταιρεία τους είναι καταενθουσιασμένοι) και η άλλη είναι όλοι αυτοί που δεν έχουν κόλλημα με μια εταιρεία και απλά βλέπουν αν όντως κάτι νέο, έχει κάτι να προσφέρει τότε ναι...είμαι η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος...

και btw έχω και ένα macbook...:whistle:

Αυτός που έχει την ανάγκη να χαρακτηρίσει κάποιον, χαρακτηρίζεται κι ο ίδιος από αυτή την ανάγκη....

zavarakatranemia
27-01-10, 23:39
Ειδικά με το multitasking τι κόλλημα έχει φάει η Apple ρε παιδια;

Είναι δυνατόν browsing experience χωρίς flash και να πρέπει να κλείσω ότι έκανα μέχρι εκείνη τη στιγμή; Ταυτόχρονα να γράφω ένα κείμενο και να είμαι internet όχι;

Σε ένα κινητό να το καταλάβω, αλλά σε tablet pc, το βρίσκω τουλάχιστον ηλίθιο...

alexandrozz
27-01-10, 23:39
Ότι και να λέτε η Apple θα δώσει πάλι μαθήματα User Interface...

nikosl
27-01-10, 23:42
Ένα προϊόν όμως για να πουλήσει χρειάζεται καταναλωτικό προσανατολισμό. Το iPhone XL ΔΕΝ διαθέτει τέτοιο και όπως τα UMPC θα βουλιάξει και θα κατακτήσει ταχύτατα τον πάτο της αγοράς.

DrEthernet
27-01-10, 23:44
Ένα προϊόν όμως για να πουλήσει χρειάζεται καταναλωτικό προσανατολισμό. Το iPhone XL ΔΕΝ διαθέτει τέτοιο και όπως τα UMPC θα βουλιάξει και θα κατακτήσει ταχύτατα τον πάτο της αγοράς.

Αυτό μου θυμίζει τη δήλωση του Steve Balmer όταν βγήκε το iPhone...

nikosl
27-01-10, 23:47
Ναι μόνο που τότε το iphone είχε φέρει ένα σωρό καινοτομίες μαζί του (μαζί και κάποιες ελλείψεις που κράζαν οι αντίπαλοι της apple).

Το ipad τί προσέφερε παραπάνω ? Είδες κάτι καινοτόμο? Γιατί η πλειοψηφία δηλώνει απογοητευμένη? Μηπως γιατι απλά μας πάσαραν το iphone XL σαν κατι καινούριο και καινοτόμο?

atheatos
27-01-10, 23:59
Προσωπικά το iPhone ποτέ δεν το δούλεψα ως τηλέφωνο και έιχα πάντα δεύτερο ώσπου το έδωσα(το ιPhone).Θα περιμένω βέβαια να βγει καινούργια έκδοση του iPad ελπίζω το καλοκαίρι μαζί με το iPhone 4G.Ως τότε κάποιος άλλος θα το έχει πάρει για να διαβάζει βιβλία...:)

DrEthernet
28-01-10, 00:01
Ναι μόνο που τότε το iphone είχε φέρει ένα σωρό καινοτομίες μαζί του (μαζί και κάποιες ελλείψεις που κράζαν οι αντίπαλοι της apple).

Το ipad τί προσέφερε παραπάνω ? Είδες κάτι καινοτόμο? Γιατί η πλειοψηφία δηλώνει απογοητευμένη? Μηπως γιατι απλά μας πάσαραν το iphone XL σαν κατι καινούριο και καινοτόμο?

Αυτό που είδαμε είναι ένα tabula rasa. Μένει να δούμε τι θα φτιαχτεί γι' αυτό, όπως ακριβώς έγινε και με το iPhone.

........Auto merged post: DrEthernet πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Προσωπικά το iPhone ποτέ δεν το δούλεψα ως τηλέφωνο και έιχα πάντα δεύτερο ώσπου το έδωσα(το ιPhone).Θα περιμένω βέβαια να βγει καινούργια έκδοση του iPad ελπίζω το καλοκαίρι μαζί με το iPhone 4G.Ως τότε κάποιος άλλος θα το έχει πάρει για να διαβάζει βιβλία...:)

Το iPhone κανείς δεν το δουλεύει πρωτίστως ως τηλέφωνο, μόνο παρεμπιπτόντως...

tanST
28-01-10, 00:02
Τι πίνεις ρε steve?
Κυριολεκτικά μια τέτοια συσκευή δεν έχει λόγο ύπαρξης. Να δω πόσοι έξυπνοι θα αγοράσουν το iphone XL lol !!!!

teacake
28-01-10, 00:06
Άλλη μια μεγάλη ένστασή μου είναι ότι υπάρχει πάλι ο γνωστός φασισμός της έγκρισης από την apple για τη δημοσίευση μιας εφαρμογής, Α, δεν έχει και webcam για videochat. Και δεν είμαι κατά της apple, από macbook γράφω αυτό το post, αλλά με firefox (μη μου πεις Dr Ethernet ότι μόνο το Safari αξίζει γιατί τον έχει φτιάξει η apple!)

nikosl
28-01-10, 00:07
.Ως τότε κάποιος άλλος θα το έχει πάρει για να διαβάζει βιβλία...:)

Ηταν ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά που περιμέναμε αλλά ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ δν κάνει. Με 10 ώρες αυτονομία, οθόνη lcd (μικρό contrast, μεγάλη κατανάλωση, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ) που κουράζει τα μάτια, για το θεό, σε καμία περίπτωση δεν είναι ebook reader.

Στην ces είδαμε τόσα ωραία χαρακτηριστικά, (υβριδικές οθόνες e-ink/lcd, οθόνες capacitive που επιτρέπουν την χρήση πένας για χειρόγραφες σημειώσεις, εγχρωμο e ink, διαφανες οθόνες κλπ κλπ). Τι καινοτόμο μας παρουσίασε η apple λοιπόν? Τον apple A4 επεξεργαστή :rofl: :lol:

Και μετά μου λέτε ότι δεν θα πάει άπατο, όταν τους επόμενους μήνες θα βγούν πραγματικά εργαλεία με android.....

DrEthernet
28-01-10, 00:16
Άλλη μια μεγάλη ένστασή μου είναι ότι υπάρχει πάλι ο γνωστός φασισμός της έγκρισης από την apple για τη δημοσίευση μιας εφαρμογής, Α, δεν έχει και webcam για videochat. Και δεν είμαι κατά της apple, από macbook γράφω αυτό το post, αλλά με firefox (μη μου πεις Dr Ethernet ότι μόνο το Safari αξίζει γιατί τον έχει φτιάξει η apple!)

Με τον εν λόγο φασισμό υπάρχουν αυτή τη στιγμή 100.000 και πλέον εφαρμογές. Πόσες υπάρχουν για Android; Βγήκε ο Firefox 3.6 και δεν είναι 64bit ακόμη... Σαν συσκευή, δεν του λείπει μόνο η κάμερα (http://www.readwriteweb.com/archives/could_no_camera_be_an_ipad_killer.php?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+readwriteweb+%28ReadWriteWeb%29), έχει κι άλλες ελλείψεις. Σαν πλατφόρμα όμως έχει όλα τα «φόντα».

atheatos
28-01-10, 00:16
Ηταν ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά που περιμέναμε αλλά ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ δν κάνει. Με 10 ώρες αυτονομία, οθόνη lcd (μικρό contrast, μεγάλη κατανάλωση, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ) που κουράζει τα μάτια, για το θεό, σε καμία περίπτωση δεν είναι ebook reader.

Στην ces είδαμε τόσα ωραία χαρακτηριστικά, (υβριδικές οθόνες e-ink/lcd, οθόνες capacitive που επιτρέπουν την χρήση πένας για χειρόγραφες σημειώσεις, εγχρωμο e ink, διαφανες οθόνες κλπ κλπ). Τι καινοτόμο μας παρουσίασε η apple λοιπόν? Τον apple A4 επεξεργαστή :rofl: :lol:

Και μετά μου λέτε ότι δεν θα πάει άπατο, όταν τους επόμενους μήνες θα βγούν πραγματικά εργαλεία με android.....

Τα ίδια λέγαμε για το iPhone κάποτε θυμάσαι πέρυσι ήτανε?:lol:
Τέλος πάντων το iBook store το έχουν ετοιμάσει.Εύχομαι (όπως και πέρυσι) να κάνει το μπαμ η Google και οι άλλοι με καλύτερες συσκευες.;)

m4rk
28-01-10, 00:22
Αυτός που έχει την ανάγκη να χαρακτηρίσει κάποιον, χαρακτηρίζεται κι ο ίδιος από αυτή την ανάγκη....

...και όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται...έτσι θα το πάμε τώρα? Γιατί το topic λέει για άλλο πράγμα...


Αυτό που είδαμε είναι ένα tabula rasa. Μένει να δούμε τι θα φτιαχτεί γι' αυτό, όπως ακριβώς έγινε και με το iPhone.

...αυτό μάλλον είναι που λένε και όλοι οι υπόλοιποι...οτί είναι ένα μεγάλο iPhone και τίποτα παραπάνω που να δικαιολογεί τον ενθουσιασμό της Apple.

Τέσπα...δεν έχω κάτι μαζί σου οπότε συνεχίζω πάνω στο θέμα.
Πάντως χωρίς πλάκα, εμφανισιακά, κάτι σε ηλεκτρονική κορνίζα μου κάνει εμένα (και μάλιστα πολύ ωραία)...και ας μου πείτε ότι δε μοιάζει κιόλας...αλλα για tablet με τα χαρακτηριστικά και της δυνατότητες που έχει...sorry...nope.

teacake
28-01-10, 00:23
Για android υπάρχουν 40000+ εφαρμογές. Όμως δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στο να γράψεις μια εφαρμογή, να τη διανείμεις και κάποιος να την εγκαταστήσει στη συσκευή του. Αντίθετα η apple θέλει εγκρίσεις και συνδρομές για να σου επιτρέψει να δημοσιεύσεις μια εφαρμογή.

nikosl
28-01-10, 00:26
Κάνεις λάθος. Όταν βγήκε το iphone ναι μεν κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την επιτυχια των apps , αλλά όλοι καταλάβαμε ότι θα άλλαζε μια για πάντα τα κινητά. Αυτό διότι έφερε τις capacitive οθόνες με τέλειο touchscreen (επιτέλους δεν χρειαζόταν να πατάς 4-5 φορές την οθόνη για να καταλάβει), εκανε εύχρηστα τα smartphones (δεν απαιτούσε την χρήση πένας), και το πιο σημαντικό από όλα ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ προσφέροντας για πρώτη φορά υλοποίηση περιήγησης στο internet από handheld συσκευή με τέτοια ευκολία.

Το ipad είναι απλα ένα μεγάλο iphone. Πολύ μεγάλο για να χωρέσει στην τσέπη.

........Auto merged post: nikosl πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τα ίδια λέγαμε για το iPhone κάποτε θυμάσαι πέρυσι ήτανε?:lol:
Τέλος πάντων το iBook store το έχουν ετοιμάσει.Εύχομαι (όπως και πέρυσι) να κάνει το μπαμ η Google και οι άλλοι με καλύτερες συσκευες.;)

...................

@ ADSLgr.com All rights reserved.