PDA

Επιστροφή στο Forum : DslPhone - Πόσοι έχουν τελικά?



Σελίδες : [1] 2

kle500
04-04-06, 22:02
Δεν ξέρω γιατί δεν έχει αναρτηθεί ένα θέμα που να αφορά το DslPhone.:hmm:
Πιστεύω "όπως έχω ξαναπεί", πως θα είναι αρκετά χρήσιμο (κατά τη γνώμη μου) ένα τέτοιο topic.
Κατά καιρούς έχω παρατηρήσει νέους στο ADSL που ρωτούν για αυτήν την υπηρεσία, θέλοντας να ενημερωθούν μέσα από το Forum, αλλά είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο να συγκεντρώσουν πληροφορίες και πόσο μάλλον να βγάλουν ένα "ασφαλές" συμπέρασμα.

Λοιπον ξεκινώντας, λέω πως είμαι συνδρομητής της υπηρεσίας από τον Οκτώβριο 2005 και είμαι κατά 95% ευχαριστημένος.:up:
Ακόμα κρατώ τον ΟΤΕ για το θέμα του αριθμού, περιμένοντας με αγωνία την Φορητότητα για το Dslphone.

FullLLU 1024/256
Dslam: Νέου Ηρακλείου Αττικής

katsarosk2104
04-04-06, 23:01
Εγω το χω απο Ιανουαρίο 2005! Ειμαι ευχαριστμενος σε οτι αφορα την ποιοτητα..με 2 μεγαλα μειονεκτηματα...
-1- αν γινει διακοπη ρευματος δεν εχεις και τηλεφωνο
-2- αν πεσει ο κομβος δεν εχεις και τηλεφωνο να το πεις στην τεχνικη υποστηριξη :rolleyes:
και το να καλεις το C/C τους απο κινητο μπορει να σε κοστισει και μερικες δεκαεδες ευρω

παντως η σχεση κοστους / αποδοσης ειναι πολυ εως αρκετα καλη..:oneup:

dejan7
04-04-06, 23:10
Και εγώ απο τον οκτόβρη του 2005 και είμαι προφανώς υπερευχαριστημένος λόγω χαμηλού κόστους και του χρόνου ομιλίας ( free ) που μας δίνει . Πάει να το κάνει η vivodi όπως το εξωτερικό που σου δίνουν δωρεάν χρόνο ομιλίας καθώς και ότι dsl και σταθερό πάνε πακέτο ...

από ποιότητα βέβαια δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε εγώ ούτε οι συνομιλητές μου άρα βάζω ένα ακόμα + .

Όσο για το θέμα αν έχει πέσει ο κόμβος κλπ κλπ και πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους ... υπάρχει κάποιο σταθερό που μπορείς να το πάρεις ( δε τοχω πρόχειρο ) και όταν είχε χρειαστεί να τους πάρω τους κάνω " μπορείτε να με πάρετε πίσω γιατι καλώ απο κινητό " .. και εννοείτε πως χωρίς μα και μου , μου κάνουν καλώς .. και με πήραν επιτόπου ..

Θα στόκανε ο πΟΤΕς αυτό ? χώρια του ότι δεν ξυλόνοντε αυτοί βέβαια ...

weakwire
04-04-06, 23:23
καλά αυτό με το ρέυμα νομίζω πλεον οτι δε απευθύνεται σε όλουσ καθώς παίζει πλέονοι περισότεροι να έχουν μόνο ασύρματο.και γω πολύ πολυ ευχαριστημένος με το dslphone μόνο που μου κάνει κατι νερά με το pstn line in του sipura.είδομεν...

kle500
04-04-06, 23:32
Να επισημάνω, πως το θέμα ποιότητας είναι λίγο "λεπτό", ως προς την απόδοση αυτής καθ' αυτής της έννοιας.
Εννοώντας ότι, για τον καθέναν, η λέξη ποιότητα είναι υποκειμενική.
Και εξηγούμαι χωρίς να θέλω να γίνω απαναλαμβανόμενος ότι, σε εμένα υφίστανται κάποια προβλήματα, όπως ECHO, και διακοπές κατά την διάρκεια της ομιλίας, καθώς επίσης (εδώ θα γίνω δυστυχώς επαναλαμβανόμενος) και στην αποστολή η λήψη FAX.
Αύριο θα προβώ σε αλλαγή του speedtouch 536 και θα ενοικιάσω ένα 585 για ένα μήνα, προσδοκώντας την εξάλειψη των προβλημάτων μου.

Θα μπορούσαμε να έχουμε ένα sticky με θέμα "Το DslPhone και τυχόν προβλήματα" ???
Πιστεύω πως θα ήταν καλό για όλους εμάς που έχουμε την υπηρεσία.

nnn
05-04-06, 00:16
Υπάρχουν αρκετά διάσπαρτα θέματα όσον αφορά προβλήματα με το Dsl phone.
Αλλά τα περισσότερα είναι σχετικά παλιά.
Υπάρχει και το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6245&highlight=dsl+phone+%F0%F1%EF%E2%EB%DE%EC%E1%F4%E1
Αν υπάρχει ενδιαφέρον και ανάγκη μπορεί να γίνει νέο θέμα για τυχόν προβλήματα.

kle500
05-04-06, 00:29
Υπάρχουν αρκετά διάσπαρτα θέματα όσον αφορά προβλήματα με το Dsl phone.
Αλλά τα περισσότερα είναι σχετικά παλιά.
Υπάρχει και το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6245&highlight=dsl+phone+%F0%F1%EF%E2%EB%DE%EC%E1%F4%E1
Αν υπάρχει ενδιαφέρον και ανάγκη μπορεί να γίνει νέο θέμα για τυχόν προβλήματα.
Πιστεύω πως ενδιαφέρον υπάρχει.
Να φανταστείτε, βρήκα ένα πολύ παλιό topic που είχα ανοίξει τον Νοέμβριο για το θέμα Dslphone και FAX, και αφού έγραφα 15 λεπτα, για να ανεβάσω up το topic, μου εμφανίστηκε μύνημα, πως το topic είναι πολύ παλιό.......... Τα έχασα όσα έγραφα!!!!!!!!!!!! Κρίμα.

Η αλήθεια είναι πως στη vivo, διαβάζουν το forum απ΄οτι μου είπαν), αλλά αφού δεν υπάρχει συγκεκριμένο sticky για το dslphone και τα τυχόν προβλήματά του, είναι πάρα πολύ δύσκολο και γι' αυτούς και για όλους τους άλλους να έχουν μια γενική άποψη.

Μάλιστα για τους έχοντες, θα ήταν μια πολύ ωραία ευκαιρία να μαθαίνουν ή και να δίνουν τις συμβουλές τους.:oneup:

nnn
05-04-06, 00:32
Ωραία,άνοιξε ένα καινούριο θέμα σχετικό με Dsl phone και προβλήματα και θα το δούμε.

drkostas
05-04-06, 00:32
Εγώ θα ήθελα να βάλω DSLPhone αλλά με ενοχλεί που λειτουργεί μόνο με Speedtouch..
Παρόλο που έχω Speedtouch θέλω να χρησιμοποιώ το 9106 μου.

kle500
05-04-06, 00:54
Ωραία,άνοιξε ένα καινούριο θέμα σχετικό με Dsl phone και προβλήματα και θα το δούμε.Μήπως να αφήναμε αυτό το topic να δούμε πως θα εξελιχθεί, αν θα υπάρχει ενδιαφέρον και από άλλους;

Πιστεύω, πως θα ήταν καλό, ένα Poll για το πόσοι οι χρήστες Dslphone (αριθμητικά) και στο οποίο θα μπορούμε να εκφράσουμε τα προβλήματά μας, καθώς αυτό θα μας βοηθάει στην αντιμετώπιση προβλημάτων που πολλοί έχουν, και άλλοι έχουν λύσει.

Θα ήθελα εδώ, την βοήθεια των φίλων συνφορουμητών για το πως θα ήταν ικανοποιητικό το στήσιμο ενός τέτοιου poll.
Ευχαριστώ.

YiannisM
05-04-06, 06:54
Χρησιμοποιώ το DSLPhone από τον περασμένο Σεμπτέβρη, παράλληλα με τους αριθμούς του ΟΤΕ (δηλ. σε μερικά μόνο τηλεφωνήματα)...
Δεν έχω παρατηρήσει κάνα πρόβλημα προς το παρόν, πέραν από την ελαφρά διαφορά ποιότητας στο σήμα με αυτό του ΟΤΕ (π.χ. ψιλοδιακοπές) που όμως είναι σχεδόν ανεπαίσθητες για απλές τηλεφωνικές συνομιλίες... Με λίγα λόγια το πράμα παίζει έστω και όχι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο...

aroutis
05-04-06, 08:20
Χρησιμοποιώ dslphone από την ώρα που το λάνσαρε η vivodi. Δεν έχω ουσιαστικά κανένα πρόβλημα, αν δεν κάνω λάθος, 3 φορές αντιμετώπησα ουσιαστικά πρόβλημα (να μη μπορώ να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία).

Για το θέμα του ρεύματος, προσωπικά ο εξοπλισμός μου ειναι σε UPS οπότε εχω αυτονομία 30-40 λεπτά. Απο κει και πέρα, η ποιότητα του σηματος ειναι ΥΠΕΡικανοποιητική για τα Standard μου. Δεν έχει echoes, δεν έχει διακοπές, δεν εξαρτάται από το τι κάνει η γραμμή μου (το έχω δουλέψει με πιταρισμένη γραμμή σε up/down stream χωρίς μεταβολή).

(Δεν υπάρχει section στο forum για VoIP, γιατί να μην υπάρχει θέμα για το VoDSL εκεί, νομίζω οτι εκει θεωρητικά ανήκει..)

nikgl
05-04-06, 09:36
Χρησιμοποιώ την υπηρεσία εδώ και 4 μήνες και μπορώ να πω ότι δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στο ελάχιστο. Έκοψα και τον ΟΤΕ παρεπιπτόντως και η οικονομία στο οικογενειακό budget παραπάνω από εμφανέστατη. Το θέμα φορητότητας με απασχόλησε ελάχιστα μια και δεν είμαι επαγγελματίας και αυτοί που θέλω να με βρίσκουν με βρίσκουν (για τους άλλους ... αφοδεύτηκα!). Γλίτωσα και απο τα ενοχλητικά telemarketing τηλεφωνήματα παρόλο που ο παλιός μου αριθμός ήταν απόρητος.
Φαίνεται πως είναι η πιο ολοκληρωμένη voip τηλεφωνία που παρέχεται για την ώρα από τους isp και αυτό το λέω λόγω το αποκλειστικού bandwidth που έχει (τουλάχιστον σε μένα γιατί σε άλλους φαίνεται πως είναι ενιαίο). Επίσης γιατί δεν βασίζεται στον ΟΤΕ και γιατί δεν αγοράζεις "διάφορους" ειδικούς εξοπλισμούς. Δεν έχει αρχικά κόστη (μόνο τα 11,90 σαν κόστος ενεργποίησης) και ο εξοπλισμός δωρεάν.
Προβληματάκια έχω δει ελάχιστες φορές με τελευταίο την αποστολή fax (μέσω κάρτας fax/modem) που δεν είναι κείμενο αλλά και την αδυναμία να μιλήσω (ακούω εκείνον δε με ακούει αυτός) με χρήστη (ξέρει αυτός...) που έχει και εκείνος dslphone .Με άλλους dslphone μιλάω. Κατά τα άλλα η ποιότητα μια χαρά.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έχουν εξελίξει καθόλου την υπηρεσία απο τότε που βγήκε και ότι είναι μόνο για τα speedtouch τη στιγμή που έχουν γεμίσει την αγορά με microcom.
Για το θέμα του ρεύματος.... όλοι ασύρματα δε χρησιμοποιούμε; Σιγά πια... πόση ώρα διακοπή θα έχει κανείς;
Συμφωνώ κι εγώ για το poll. Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε για παράδειγμα πόσοι έχουν αποκλειστικό bandwidth και σε ποιούς κόμβους (έχω τις υποψίες μου).

Να συμπληρώσω ότι το dslphone web intreface είναι για τα μπάζα. Μόνο για να κάνεις προώθηση σε άλλον αριθμό κάνει. Ένα σωρό άλλες ψηφιακές ευκολίες τηλεφωνίας έχουν αγνοηθεί και θα πρέπει να τους καλέσεις (με ότι υπομονή αυτό συνεπάγεται) για να δεις αν διατίθενται για να τις κάνεις. Αύτό για παράδειγμα θα ήταν μια εξέλιξη αλλα....



(Δεν υπάρχει section στο forum για VoIP, γιατί να μην υπάρχει θέμα για το VoDSL εκεί, νομίζω οτι εκει θεωρητικά ανήκει..)
Σωστή σκέψη αλλά είναι μια υπηρεσία που διατίθεται μόνο για συνδρομητές vivodi που υπάρχει και περίπτωση να μη μπαίνουν εκεί μέσα.

Varsos
05-04-06, 12:10
Εγώ θα ήθελα να βάλω DSLPhone αλλά με ενοχλεί που λειτουργεί μόνο με Speedtouch..
Παρόλο που έχω Speedtouch θέλω να χρησιμοποιώ το 9106 μου.

Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?Θα βάλω full llu και έχω 9105.Τι πρόβλημα υπάρχει?

aroutis
05-04-06, 13:00
Σωστή σκέψη αλλά είναι μια υπηρεσία που διατίθεται μόνο για συνδρομητές vivodi που υπάρχει και περίπτωση να μη μπαίνουν εκεί μέσα.Σωστό μεν, αλλά από την άλλη δεν παύει να ειναι VOIP τεχνολογία, επίσης ειναι πιθανόν κάποιοι που ενδιαφέρονται για VoIP τεχνολογίες να μην γνωρίζουν την ύπαρξη της συγκεκριμένης τεχνολογίας γιατί δεν ειναι συνδρομητές της Vivodi.

drkostas
05-04-06, 14:23
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό?Θα βάλω full llu και έχω 9105.Τι πρόβλημα υπάρχει?

Δεν έχει καμιά ιδιαίτερη εξήγηση.. Πρέπει να ξεχάσεις το 9105 και να βάλεις το Speedtouch αν θέλεις DSLPhone

Varsos
05-04-06, 14:47
Οκ το δέχομαι απλά μου έκανε εντύπωση τι παραπάνω υποστηρίζει το Speedtouch από το USR!!!

apok
05-04-06, 14:51
Αν κάνεις μια αναζήτηση σε παλαιότερα μηνύματα θα δεις τι υποστηρίζει το ST που δεν το έχει το Usr σε σχέση με το dsl phone

kle500
05-04-06, 15:03
Σωστό μεν, αλλά από την άλλη δεν παύει να ειναι VOIP τεχνολογία, επίσης ειναι πιθανόν κάποιοι που ενδιαφέρονται για VoIP τεχνολογίες να μην γνωρίζουν την ύπαρξη της συγκεκριμένης τεχνολογίας γιατί δεν ειναι συνδρομητές της Vivodi.
Σωστό και αυτό, αλλά λάβε υπόψιν, πως ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος για dslphone (ο οποίος πιστεύω πως το έχει ακούσει από εδώ και από εκεί), θα επισκευθεί το συγκεκριμένο υποφόρουμ, για πληροφορίες, έχοντας ακούσει πως είναι υπηρεσία της VIVODI.

Συγκεκριμένα, όταν εγώ σκεφτόμουν να βάλω, δεν μπήκα καν στον κόπο να ψάξω γενικά και αόριστα για VOIP, αλλά ήρθα κατευθείαν εδώ και έψαξα.
Φυσικά και το DslPhone ανήκει στην κατηγορία VOIP, αλλά σαν υπηρεσία, είναι δεσμευμένη με την VIVODI.
Και κατά την γνώμη μου, είναι μακράν η καλύτερη, από οποιαδήποτε άλλη VOIP υπηρεσία μέχρι στιγμής στην Ελλάδα (κατά τη γνώμμη μου πάντα).
Και εννοώ σε overall performance.

kle500
05-04-06, 15:06
Αν κάνεις μια αναζήτηση σε παλαιότερα μηνύματα θα δεις τι υποστηρίζει το ST που δεν το έχει το Usr σε σχέση με το dsl phone
Α, γειά σου!
Γι' αυτό χρειάζεται ένα sticky για το dslphone στο Forum της Vivodi.
Εμένα π.χ. μου έχουν στείλει 3 παιδιά pm για να με ρωτήσουν ακριβώς αυτό.

kle500
05-04-06, 15:18
Ας πούμε για προβλήματα!
Από την περασμένη εβδομάδα, αδυνατώ να συνομιλήσω με 2 φίλους που έχουν dslphone.
Βέβαια δυστυχώς έχω μόνο 2 τηλέφωνα φίλων από το forum που έχω δοκιμάσει, αλλά και με τους δύο συμβαίνει το εξής:
Οι συνομιλητές μου, με ακούν πεντακάθαρα, αλλά εγώ καθόλου.
Το φαινόμενο δεν παρατηρείται όταν καλώ ΟΤΕ ή κινητά, παρά μόνο όταν ΚΑΛΩ ή με ΚΑΛΟΥΝ από DslPhone.

Άρα: (σε εμένα ισχύει προς στιγμήν αυτό)
DSLPHONE -> DSLPHONE =:down:
DSLPHONE -> OTE =:up:
OTE -> DSLPHONE =:up:
DSLPHONE -> ΚΙΝΗΤΑ =:up:
ΚΙΝΗΤΑ -> DSLPHONE=:up:

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το ανέφερα σήμερα στην VIVO, όπου δεν μπόρεσαν να μου πουν κάτι συγκεκριμένο.
Με κάλεσαν από εκεί, μέσω dslphone και τους άκουγα κανονικά, αλλά γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο με τους 2 φίλους που έχω δοκιμάσει?

Παρακαλώ όποιος μπορεί να μου στείλει ένα pm (για μια δοκιμαστική συνομιλία) να δοκιμάσω και με άλλους, για να δω άν όντως έχω εγώ γενικό πρόβλημα με το dslphone, οπότε να έχω μαι πιο ολοκληρωμένη άποψη.
Ευχαριστώ:respekt:

nasoshat
05-04-06, 15:40
Εχω 5 μήνες το dslphone, full llu 1024, Χαλάνδρι, 585 speedtouch. Αρχικά είπα να μην κόψω οτε ώστε να δοκιμάσω αν είναι καλή υπηρεσία (γιατί φτηνή είναι σίγουρα) και νομίζω έφτασε ο καιρός να ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΟΤΕ, αφού το 99,9% των τηλεφώνων μου το κάνω από vivodi, ενώ 100% οι φίλοι μου μάθαν τα νούμερα του phone. Αυτοί που δεν με κάλεσαν 5 μήνες μόνο φίλοι δεν είναι οπότε δεν με νοιάζει να αγνοούν τα νέα νούμερα. Πράγματι πολύ καλή υπηρεσία, το μόνο που θα σημείωνα είναι οτι η μία γραμμή είναι χειρότερη από την΄άλλη (η γραμμή 2).
Θα ρωτούσα επίσης τι γίνεται με αποστολή και λήψη fax, με ποιό μηχάνημα κλπ

nikgl
05-04-06, 15:46
Εχω 5 μήνες το dslphone, full llu 1024, Χαλάνδρι, 585 speedtouch. Αρχικά είπα να μην κόψω οτε ώστε να δοκιμάσω αν είναι καλή υπηρεσία (γιατί φτηνή είναι σίγουρα) και νομίζω έφτασε ο καιρός να ΚΟΨΩ ΤΟΝ ΟΤΕ, αφού το 99,9% των τηλεφώνων μου το κάνω από vivodi, ενώ 100% οι φίλοι μου μάθαν τα νούμερα του phone. Αυτοί που δεν με κάλεσαν 5 μήνες μόνο φίλοι δεν είναι οπότε δεν με νοιάζει να αγνοούν τα νέα νούμερα. Πράγματι πολύ καλή υπηρεσία, το μόνο που θα σημείωνα είναι οτι η μία γραμμή είναι χειρότερη από την΄άλλη (η γραμμή 2).
Θα ρωτούσα επίσης τι γίνεται με αποστολή και λήψη fax, με ποιό μηχάνημα κλπ
Έχεις κλειδωμένο το επιπλέον bandwidth?

apok
05-04-06, 15:52
Ας πούμε για προβλήματα!
Από την περασμένη εβδομάδα, αδυνατώ να συνομιλήσω με 2 φίλους που έχουν dslphone.
Βέβαια δυστυχώς έχω μόνο 2 τηλέφωνα φίλων από το forum που έχω δοκιμάσει, αλλά και με τους δύο συμβαίνει το εξής:
Οι συνομιλητές μου, με ακούν πεντακάθαρα, αλλά εγώ καθόλου.


Eίχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα φίλο μου που έχει το 585 ( εγώ έχω το 510 ) και μάλιστα είμαστε και στον ίδιο κόμβο..
Τον καλούσα, με καλούσε τον άκουγα αλλά δε με άκουγε..
Τέλος καταλήξαμε στο ότι πρέπει αυτός ( με το 585 ) να ρίξει το FW και να βάλει και το new tpl που του έστειλαν με Mail από τη vivodi.
Δεν δοκιμάζετε να κάνετε το ίδιο??
;)

nikgl
05-04-06, 15:59
Eίχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα φίλο μου που έχει το 585 ( εγώ έχω το 510 ) και μάλιστα είμαστε και στον ίδιο κόμβο..
Τον καλούσα, με καλούσε τον άκουγα αλλά δε με άκουγε..
Τέλος καταλήξαμε στο ότι πρέπει αυτός ( με το 585 ) να ρίξει το FW και να βάλει και το new tpl που του έστειλαν με Mail από τη vivodi.
Δεν δοκιμάζετε να κάνετε το ίδιο??
;)
Καλά και δε θα έχει firewall? Μήπως ήταν μόνο το template? Εγώ ένα template έβαλα στο 530 (όταν ενεργοποίησα το dslphone) αυτό που ήταν στο cd της vivodi το οποίο είναι 1 για όλα τα speedtouch (νομίζω)

kle500
05-04-06, 16:00
Θα ρωτούσα επίσης τι γίνεται με αποστολή και λήψη fax, με ποιό μηχάνημα κλπ
Ax, αχ, αχ, γιατί μου ξύνεις πληγές:clap::clap::clap:
Εγώ δεν έχω επιτυχία με fax/modem, μένει να δοκιμάσω με μηχάνιμα FAX, μιας και κατά τα λεγόμενα της VIVO (αυτό μου το είπαν με σίγουρια), τα μηχανήματα FAX δουλεύουν κανονικότατα και μάλιστα μου ανέφεραν πως δεν είναι λίγοι οι πελάτες που έχουν Dslphone και δουλεύουν με 100% επιτυχία FAX.

Εγώ πάντως, ακολουθώ μια διαδικασία αλλαγής όλω των συσκευών που σχετίζονται με την γραμμή μου (ΑΤΑ, speedtouch, fax/modem), και αφού κάνω όλες μου τις δοκιμές, πιστεύω να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα.

Π.χ. Εχθές άλλαξα το ΑΤΑ και σήμερα άλλαξα το speedtouch 536 με ένα καινούργιο 585, για να δοκιμάσω.
Θα παρακαλούσα (συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός), κάποιον που στέλενει και λαμβάνει με επιτυχία FAX, αν μπορούσε να μου στείλει ενα PM για να κάνουμε και μαζί μια δοκιμή, μιας και έχω και ΟΤΕ γραμμή......... (δυστυχώς ακόμα).

kle500
05-04-06, 16:04
Eίχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με ένα φίλο μου που έχει το 585 ( εγώ έχω το 510 ) και μάλιστα είμαστε και στον ίδιο κόμβο..
Τον καλούσα, με καλούσε τον άκουγα αλλά δε με άκουγε..
Τέλος καταλήξαμε στο ότι πρέπει αυτός ( με το 585 ) να ρίξει το FW και να βάλει και το new tpl που του έστειλαν με Mail από τη vivodi.
Δεν δοκιμάζετε να κάνετε το ίδιο??
Ακριβώς αυτό μου είπαν από τη VIVO, αλλά ακόμα δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο.
Σήμερα όμως αφού εφοδιάστηκα με το νέο 585, θέλω να δοκιμάσω με όποιον μπορέσω.
;)

Καλά και δε θα έχει firewall? Μήπως ήταν μόνο το template? Εγώ ένα template έβαλα στο 530 (όταν ενεργοποίησα το dslphone) αυτό που ήταν στο cd της vivodi το οποίο είναι 1 για όλα τα speedtouch (νομίζω) Μάλλον ο φίλος Apok εννοεί το firmware. Για ρίξε ένα call το απόγευμα!

apok
05-04-06, 16:32
Καλά και δε θα έχει firewall? Μήπως ήταν μόνο το template? Εγώ ένα template έβαλα στο 530 (όταν ενεργοποίησα το dslphone) αυτό που ήταν στο cd της vivodi το οποίο είναι 1 για όλα τα speedtouch (νομίζω)

Όχι δεν ήταν μονο το tpl στο 585 γιατί με το καινούργιοκαι το F/W στο medium π.χ πάλι δεν έπαιζε σωστά..έπρεπε να ρίξει και το fw


Μάλλον ο φίλος Apok εννοεί το firmware. Για ρίξε ένα call το απόγευμα!

Δες την άνωθεν απάντηση:p

coftaras
05-04-06, 16:44
Eγω εχω dslphone εδω και 2 μηνες.Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο αυτο.Μονο και μονο που απαλλαχτηκα απο τον ΟΤΕ για μενα ειναι μεγαλη υποθεση.

kle500
05-04-06, 16:45
Όχι δεν ήταν μονο το tpl στο 585 γιατί με το καινούργιοκαι το F/W στο medium π.χ πάλι δεν έπαιζε σωστά..έπρεπε να ρίξει και το fw
Ξέρεις πως γίνεται αυτό;
Είναι εύκολο;

apok
05-04-06, 16:47
Μπαίνεις στο 192.168.1.254--> Firewall--> Off

kle500
05-04-06, 17:06
Μπαίνεις στο 192.168.1.254--> Firewall--> Off
Αυτό πρώτη φορά το ακούω, να πρέπει ο χρήστης να απενεργοποιεί το hardware firewall για να δουλέψει το dslphone.
Εμένα, γιατί μου είπαν στην vivo ότι είναι μόνο θέμα template?
Anyway, το απόγευμα θα κάνω περαιτέρω δοκιμές με το καινούργιο 585.

Εδώ θα κάνω 2-3 διαπιστώσεις, σε περίπτωση που φανούν χρήσιμες σε κάποιους.

Οι κλήσεις από DSLPHONE --> ΟΤΕ ή κινητά (προσοχή ΑΠΟ....), είναι σε ποιότητα ίδιες με τον ΟΤΕ (σε θέμα ποιότητας συνομιλίας), και ελαφρά (5-10%) πιο χαμηλές σε ένταση.

Οι κλησεις από DSLPHONE --> DSLPHONE είναι τέλειες.

Οι κλήσεις από ΟΤΕ (ή οποιονδήποτε εναλλακτικό) και κινητά --> DSLPHONE.... είναι κατά 20-25% χαμηλότερες σε ένταση (volume), αλλά ΟΧΙ σε ποιότητα.

Σε δοκιμή με πελάτη μου που τον πήρα εγώ από Dslphone και μετά τον πήρα καπάκι από ΟΤΕ, μου είπε πως με άκουγε λίγο πιο σιγά 10% στην πρώτη κλήση (DslPhone)
Του είπα να με πάρει αυτός στο Dslphone και μου είπε πως με άκουγε ακόμα πιο σιγά 20%

Ελπίζω να βοήθησα!
Φιλικά!

nasoshat
05-04-06, 18:29
Nikgl
Τί εννοείς αν έχω κλειδωμένο το επιπλέον bandwidth?

kle500
05-04-06, 18:31
Μπαίνεις στο 192.168.1.254--> Firewall--> Off
Κι' όμως ο Apok έχει δίκιο.
Σε δοκιμαστική συνομιλία με φίλο πριν 5 λεπτά, διαπίστωσα πως όταν έχω ενεργοποιημένο το firewall, δεν ακούω τίποτα ενώ με ακούει κανονικά.
Μόλις (κατά την διάρκεια της συνομιλίας) κλέισω OFF το firewall (στο speedtouch πάντα), τον ακούω............. αλλά με πάρα πολλά σπασίματα στη φωνή.
Εγώ CD από τη VIVODI με template δεν έχω.
Τι πρέπει να κάνω?
Μήπως αυτό οφείλεται για τα διάφορα προβλήματα echo και σπασίματα (διακοπές στην φωνή)?
Όσοι δεν έχετε κανένα πρόβλημα με το Dslphone, έχετε περάσει κάποιο template?

Τώρα στην περίπτωση του FAX.
Μου έστειλε φίλος από Dslphone FAX, στο τηλέφωνό μου ΟΤΕ, σε ένα US Robotics fax/modem.
Σας πληροφορώ πως η λήψη ήταν ΑΝΕΠΙΤΥΧΗΣ.

Το μόνο που μένει είναι να δοκιμάσω με Μηχάνημα FAX, κάτι που θα το κάνω σύντομα (μόλις βρώ).

kle500
05-04-06, 18:45
Nikgl
Τί εννοείς αν έχω κλειδωμένο το επιπλέον bandwidth?
Κάνε μια δοκιμή στο http://speedtest.forthnet.gr/
και δες τι θα σου γράψει.
Αν έχεις κλειδωμένο Upload, θα δεις (για γραμμή 1024/256): 220Kb/s
Αν ΟΧΙ θα δείς 390Kb/s (όπως εγώ παρακάτω)

Εγώ έχω:
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 390.17Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 889.62kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

Σε περίπτωση 128 upload λογικά θα δεις upload ->90-110Kb/s

Κατά τα λεγόμενα των υπευθύνων της VIVODI, συνήθως το upload ΔΕΝ είναι κλειδωμένο, αλλά η πράξη δείχνει πως σε πολλούς, ΕΙΝΑΙ και έτσι δεν παίρνει τίποτα από το EXTRA 192k του DslPhone.

Πιστεύω πάντως πως οι περιπτώσεις Κλειδωμένου η Μη Upload είναι θέμα Dslam, αλλά δεν ξέρω πρακτικά, αν αυτό επηρεάζει την ποιότητα του DslPhone.

Μένει λοιπόν να δοκιμαστεί από τα παιδιά που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με Echoes ή διακοπές στην Ομιλία.

@Aroutis....
Κάνε μια δοκιμή αν θες στη παραπάνω σελίδα.

P.S. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά με 2 Dslphon-άδες που έχω μιλήσει και μου έχουν αναφέρει ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχουν ακούσει ECHOES κ.λ.π. ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ UPLOAD
Τυχαίο ????????

memos31
05-04-06, 19:00
Εγω με αυτα ειμαι οκ σε 256 full;
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 105.29Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 207.37kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

kle500
05-04-06, 19:07
Εγω με αυτα ειμαι οκ σε 256 full;
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 105.29Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 207.37kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link Άρα είσαι σε ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ Dslam.

Όμως, καλές θα ήταν λίγες πληροφορίες.
Έχεις DslPhone?
Αν Ναι, έχεις φαινόμενα τύπου Echoes, delays, σπασίματα στη φωνή?
Ποιό modem έχεις?
Έχεις περασμένο template?

Τα παραπάνω θα βοηθήσουν να βρεθεί μια άκρη.
Εγώ πριν 1 μήνα που είχα και εγώ 256/128 είχα 280 up και 210 down
Ειρωνικό ε;

nikgl
05-04-06, 19:19
Nikgl
Τί εννοείς αν έχω κλειδωμένο το επιπλέον bandwidth?
Ότι σου έγραψε ο kle500. Εγώ για παράδειγμα που έχω συνδεση 384/128 όταν πάω στο config του 530 βλέπω 576/320 (που είναι τα +192/+192) αλλά δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για internet παρά μόνο σαν 384/128.
Μου φαίνεται πως στο Χαλάνδρι έχουμε όλοι κλειδωμένο bandwidth για το Dslphone.

Ιδού:
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 116.50Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 327.76kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

aroutis
05-04-06, 19:32
Κάνε μια δοκιμή στο http://speedtest.forthnet.gr/
και δες τι θα σου γράψει.
Αν έχεις κλειδωμένο Upload, θα δεις (για γραμμή 1024/256): 220Kb/s
Αν ΟΧΙ θα δείς 390Kb/s (όπως εγώ παρακάτω)

Εγώ έχω:
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 390.17Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 889.62kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

Σε περίπτωση 128 upload λογικά θα δεις upload ->90-110Kb/s

Κατά τα λεγόμενα των υπευθύνων της VIVODI, συνήθως το upload ΔΕΝ είναι κλειδωμένο, αλλά η πράξη δείχνει πως σε πολλούς, ΕΙΝΑΙ και έτσι δεν παίρνει τίποτα από το EXTRA 192k του DslPhone.

Πιστεύω πάντως πως οι περιπτώσεις Κλειδωμένου η Μη Upload είναι θέμα Dslam, αλλά δεν ξέρω πρακτικά, αν αυτό επηρεάζει την ποιότητα του DslPhone.

Μένει λοιπόν να δοκιμαστεί από τα παιδιά που δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με Echoes ή διακοπές στην Ομιλία.

@Aroutis....
Κάνε μια δοκιμή αν θες στη παραπάνω σελίδα.

P.S. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά με 2 Dslphon-άδες που έχω μιλήσει και μου έχουν αναφέρει ότι ΟΥΔΕΠΟΤΕ έχουν ακούσει ECHOES κ.λ.π. ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ UPLOAD
Τυχαίο ????????
Kle500
Τα εχουμε πει, με 96KBps upstream με 640upstream νομίζω οτι έχω παραπάνω.
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω τέστ, στέλνω κάτι αρχεία σε μια φίλη στην Αμερική..αλλά νομίζω οτι σε καλύπτω;
:)

kle500
05-04-06, 19:39
Kle500
Τα εχουμε πει, με 96KBps upstream με 640upstream νομίζω οτι έχω παραπάνω.
Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να κάνω τέστ, στέλνω κάτι αρχεία σε μια φίλη στην Αμερική..αλλά νομίζω οτι σε καλύπτω;
:)
Με κάλυψες.:worthy:
Δεν παύω όμως να πιστεύω πως, τα όποια προβλήματα που αντιμετωπίζουμε κάποιοι, είναι θέμα (πολύ πιθανώς) Dslam, οπότε θα πρέπει να το θίξουμε στα κεντρικά.
Μια ερώτηση: Έχεις περασμένο Template για το speedtouch?

aroutis
05-04-06, 19:42
Οντας απο τους πρώτους πελάτες VoDSL, αντικαταστήσαν το παλαιό μου modem (το Sagem που δίναν) με το Alcatel 530. Σε αυτό βάλαν ένα template, και στήσαν το ATA.

Από τοτε δεν ακούμπησα τίποτα.

kle500
05-04-06, 19:46
Οντας απο τους πρώτους πελάτες VoDSL, αντικαταστήσαν το παλαιό μου modem (το Sagem που δίναν) με το Alcatel 530. Σε αυτό βάλαν ένα template, και στήσαν το ATA.

Από τοτε δεν ακούμπησα τίποτα.
Σήμερα πήγα και πήρα ένα 585 και περίμενα κανά 15λεπτο για να κάνουν κατι.
Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κλέινω το firewall για να μιλήσω με κάποιους συνδρομιτές με Dslphone, και μάλιστα με άθλια αποτελέσματα.
Αυτό δεν είναι πρόβλημα?
Πιστεύω πως στο δικό σου 530, έχεις ενεργοποιημένο το Firewall?

nasoshat
05-04-06, 19:49
Χμ...εμένα λέει : Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 455 / 1.223 (192+192 όπως φαίνεται ) α! έχω 1024/256 άρα όλα καλά. Παρ' όλα αυτά η μια γραμμή είναι καλύτερη από την αλλη

kle500
05-04-06, 20:06
Χμ...εμένα λέει : Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 455 / 1.223 (192+192 όπως φαίνεται ) α! έχω 1024/256 άρα όλα καλά. Παρ' όλα αυτά η μια γραμμή είναι καλύτερη από την αλλη
Τρέξε το τεστ που αναφέρω παραπάνω.
Αυτό που λες είναι η ταχύτητα που έχει συγχρονήσει το speedtouch και πολύ σωστά σου δείχνει.

nasoshat
05-04-06, 20:09
χμ αργότερα ίσως γιατί τώρα ενα μουλάρι εδώ έξω τρέχει στο φουλ...και δεν θέλω να το κόψω.

kle500
05-04-06, 20:15
χμ αργότερα ίσως γιατί τώρα ενα μουλάρι εδώ έξω τρέχει στο φουλ...και δεν θέλω να το κόψω.
Όποτε μπορέσεις!:oneup:

aroutis
05-04-06, 21:17
Σήμερα πήγα και πήρα ένα 585 και περίμενα κανά 15λεπτο για να κάνουν κατι.
Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να κλέινω το firewall για να μιλήσω με κάποιους συνδρομιτές με Dslphone, και μάλιστα με άθλια αποτελέσματα.
Αυτό δεν είναι πρόβλημα?
Πιστεύω πως στο δικό σου 530, έχεις ενεργοποιημένο το Firewall?Ολο το firewalling το κάνω μέσω μηχανήματος στο οποίο πέφτει το router. Δεν νομίζω οτι το firewall του router παίζει. Στο router κάνω μόνο port forwarding.

mondeo
05-04-06, 23:09
Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι κι εγώ ένας ευχαριστημένος χρήστης DSL Phone.To έβαλα πρίν 4 μήνες και απαλλάχτηκα οριστικά από τον πΟΤΕ.Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ποιότητας ήχου.Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στην αρχή τόσο εγώ,όσο κι ένας ξάδερφός μου που το βάλαμε σχεδόν ταυτόχρονα,ήταν ότι ενώ καλούσαμε κανονικά στο εξωτερικό,δεν μπορούσαν να μας καλέσουν.
Το πρόβλημα ήταν με Γερμανία και Ολλανδία.Μετά από αλεπάλληλα τηλεφωνήματα στην Vivo το πρόβλημα λύθηκε.
Σαφώς το κόστος είναι χαμηλότερο από τον πΟΤΕ.Στον πρώτο μάλιστα λογαριασμό,με 26 ώρες εξερχόμενες κλήσεις σε σταθερά, η vivo με χρέωσε 18€ + ΦΠΑ.Γιά τις ίδιες κλήσεις ο πΟΤΕ θα με χρέωνε 40€ + ΦΠΑ.
Μετά τις πρόσφατες μειώσεις αναβάθμισα την ταχύτητα από 256/128 σε 512/128 και το απολαμβάνω.
Μακάρι να έχουμε και νέες μειώσεις στο μέλλον.
Στην Πάτρα δυστυχώς όπου μένω,υπάρχει πολύ μικρή κάλυψη.Το μοναδικό DSLAM "ΠΕΛΟΠΑΣ"
εξυπηρετεί μόνο το κέντρο και κάποια περίχωρα.Ελπίζω να επεκταθεί σύντομα γιατί υπάρχουν αρκετοί ενδιαφερόμενοι.
Αυτά.

memos31
06-04-06, 13:58
Άρα είσαι σε ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ Dslam.

Όμως, καλές θα ήταν λίγες πληροφορίες.
Έχεις DslPhone?
Αν Ναι, έχεις φαινόμενα τύπου Echoes, delays, σπασίματα στη φωνή?
Ποιό modem έχεις?
Έχεις περασμένο template?

Τα παραπάνω θα βοηθήσουν να βρεθεί μια άκρη.
Εγώ πριν 1 μήνα που είχα και εγώ 256/128 είχα 280 up και 210 down
Ειρωνικό ε;
Λοιπον ενα ενα:Εχω full με DslPhone εδω και 6 μηνες(αν θυμαμαι καλα) και ναι εχω σπασιματα αλλα μου ειχανε πει τοτε οτι ειναι απο το ethernet switch (asus gigaX 1008) που εβαλα.Το μοντεμ ειναι το 530 speedtouch και ναι μου ειχανε στειλει ενα template και το περασα για να δουλεψει το DslPhone.Με το κλειδωμα τι μπορω να κανω?

nasoshat
06-04-06, 15:05
Τελικά το έκανα
Μου βγάζει :
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 211.56Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 881.73kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Είμαι κλειδωμένος ή όχι τελικά? ποιός έχει το κλειδί?

@ ADSLgr.com All rights reserved.