PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony vaio recovery partition



tsigarid
28-01-10, 18:47
Γεια χαρά,

τώρα που τα XP SP2 θα πάψουν να υποστηρίζονται, θα πρέπει μάλλον να κάνω format στον Sony vaio μιας φίλης, στον οποίο αρνείται να μπει το SP3. Ο λόγος που αρνείται να μπει είναι γιατί θέλει απεγκατάσταση ενός update, η οποία δεν μπορεί να γίνει, γιατί έχει σβήσει τα μπλε folders μέσα από το c:\windows, γιατί πιάναν χώρο.

Έχω 3 επιλογές:
1) μου λέτε ένα κόλπο για να φτιάξω αυτό το πρόβλημα και να βάλω το SP3. Αυτή είναι η πιο απλή λύση.
2) κάνω restore κανονικά από το recovery partition και περνάω το SP3, το οποίο λογικά θα μπει απροβλημάτιστα.
3) εκμεταλεύομαι την ευκαιρία και της βάζω ένα μεγαλύτερο δίσκο (έχει 60GB τώρα), αλλά θα πρέπει να μεταφέρω το recovery partition. Επειδή αυτή είναι η λύση που θα προτιμούσα, περνάω στις ερωτήσεις:

α) Πως μεταφέρω το partition από τον ένα δίσκο στον άλλο; Κάποιο δωρεάν πρόγραμμα κατά ισχυρή προτίμηση.
β) Μπορώ να κάνω slipstream το SP3; Πως;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

cranky
29-01-10, 04:25
α) Πως μεταφέρω το partition από τον ένα δίσκο στον άλλο;
Δεν γίνεται να το γράψεις σε 1-2 dvd ;;; :what:

tsigarid
29-01-10, 18:23
Δεν γίνεται να το γράψεις σε 1-2 dvd ;;; :what:
Δεν έχει dvd writer ο υπολογιστής. Μπορώ σε cd ίσως, δεν έχω δει αν χωράει σε ένα, αλλά δεν το πιστεύω. Πως το χρησιμοποιώ όμως; Κάνω ξανά recovery partition στον καινούριο δίσκο; Πως εξασφαλίζω ότι θα είναι bootable;

cranky
29-01-10, 18:31
Ούτε 'γώ πιστεύω οτι θα χωράει σε ένα CD.
Αν το recovery partition είναι bootable τώρα, γιατί δεν θα είναι στο νέο partition στον καινούριο δίσκο ;
Δεν μπορείς να δανειστής κανένα εξωτερικό (usb) dvdrw ;

tsigarid
29-01-10, 18:34
Μπορώ να το κάνω με εξωτερικό δίσκο και .iso;

cranky
29-01-10, 18:36
Πολύ καλή ιδέα !!

tsigarid
29-01-10, 18:40
Το μόνο που μένει είναι να τσεκάρω (το βράδυ στο σπίτι) αν το partition είναι κρυφό ;)

patriNOS
30-01-10, 13:09
Γεια χαρά,

τώρα που τα XP SP2 θα πάψουν να υποστηρίζονται, θα πρέπει μάλλον να κάνω format στον Sony vaio μιας φίλης, στον οποίο αρνείται να μπει το SP3. Ο λόγος που αρνείται να μπει είναι γιατί θέλει απεγκατάσταση ενός update, η οποία δεν μπορεί να γίνει, γιατί έχει σβήσει τα μπλε folders μέσα από το c:\windows, γιατί πιάναν χώρο.

Έχω 3 επιλογές:
1) μου λέτε ένα κόλπο για να φτιάξω αυτό το πρόβλημα και να βάλω το SP3. Αυτή είναι η πιο απλή λύση.
2) κάνω restore κανονικά από το recovery partition και περνάω το SP3, το οποίο λογικά θα μπει απροβλημάτιστα.
3) εκμεταλεύομαι την ευκαιρία και της βάζω ένα μεγαλύτερο δίσκο (έχει 60GB τώρα), αλλά θα πρέπει να μεταφέρω το recovery partition. Επειδή αυτή είναι η λύση που θα προτιμούσα, περνάω στις ερωτήσεις:

α) Πως μεταφέρω το partition από τον ένα δίσκο στον άλλο; Κάποιο δωρεάν πρόγραμμα κατά ισχυρή προτίμηση.
β) Μπορώ να κάνω slipstream το SP3; Πως;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

για να μεταφερεις τα παρτισιον κανε ghost στους σκληρους.το παρτισιον με το recovery εχει πολλα κρυφα αρχεια τα οποια πρεπει να μεταφερθουν ακριβως το ιδιο για να μπορει να λειτουργει..προγραμμα για ghost : norton ghost...:oneup:

ks1981
30-01-10, 13:59
τα windows xp sp3 χωρανε σε ενα cd γιατι εγω εκανα ενα αντιγραφο απο ενα γνησιο cd οποτε κανε το ιδιο

tsigarid
30-01-10, 23:39
για να μεταφερεις τα παρτισιον κανε ghost στους σκληρους.το παρτισιον με το recovery εχει πολλα κρυφα αρχεια τα οποια πρεπει να μεταφερθουν ακριβως το ιδιο για να μπορει να λειτουργει..προγραμμα για ghost : norton ghost...:oneup:
Norton ghost = $$$, σωστά;

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........


τα windows xp sp3 χωρανε σε ενα cd γιατι εγω εκανα ενα αντιγραφο απο ενα γνησιο cd οποτε κανε το ιδιο
Μην ξεχνάς τα bloatware :down:

tsigarid
01-02-10, 03:04
Λοιπόν το recovery είναι 6.9GB. Με ποιόν (δωρεάν) τρόπο μπορώ να το μεταφέρω σε έναν εξωτερικό usb δίσκο, ο οποίος θα γίνει ο νέος εσωτερικός στη συνέχεια; Εννοείται ότι πρέπει να παραμείνει bootable το partition...

thn nila mou...
01-02-10, 19:59
αν gogglισεις κατι οπως "free program disk cloning" θα σου βγαλει αρκετα αποτελεσματα. το easus ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα, αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν free

κατα τ αλλα είναι ευκολο να βρεις το ghost "free", εχμ, χμ, γκουχου γκουχου....

tsigarid
01-02-10, 21:37
αν gogglισεις κατι οπως "free program disk cloning" θα σου βγαλει αρκετα αποτελεσματα. το easus ειχα χρησιμοποιησει παλιοτερα, αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν free

Ο σκοπός είναι να βρω ένα καλό, όχι ένα τυχαίο ;)


κατα τ αλλα είναι ευκολο να βρεις το ghost "free", εχμ, χμ, γκουχου γκουχου....
Not an option :down:

thn nila mou...
02-02-10, 01:17
ok, αλλα και εδω ισχυει ο κανονας οτι γενικα οτι πληρωνεις παιρνεις.

εγω εκανα μια χαρα την δουλεια με το easeus παντως, και ειναι απο τα καλα ονοματα για προγραμματα διαχειρισης σκληρων

καλα, μην βαρας, μια κουβεντα ειπα...

tsiouficto
02-02-10, 18:00
Θα ήθελα να κανω και γω μια ερώτηση σχετικά με το recovery. Αν έχω καταλάβει καλά, το recovery είναι ένας αυτοματοποιημένος τρόπος format? Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν τα Vaio, και ενώ έχει κλειδί ο υπολογιστής, CD με Windows δεν υπάρχουν. Δεν γνωρίζω αν έχει χαθεί ή αν όλα αυτά βρίσκονται μέσα στο Recovery Partition. Και μια άλλη κρίσιμη ερώτηση, ο υπολογιστής αυτή την στιγμή έχει 2 partitions, ένα με το λειτουργικό και ένα ως αποθηκευτικό χώρο. Δεν ξέρω αν αυτή ήταν η αρχική "διάταξη" του μηχανήματος, αλλά άμα κάνω recovery θα πειραχτεί μόνο το partition με το OS ή όλος ο σκληρός ώστε να επανέλθει στην αρχική-εργοστασιακή του μορφή???

patriNOS
02-02-10, 18:12
Norton ghost = $$$, σωστά;





αν εννοεις οτι πρεπει να το πληρωσεις δεν θα το ελεγα.... τελος παντων μπες και κατευασε το hirens 10.1 εχει οτι χρειαζεσαι μεσα για να κανεις και ghost αλλα και οποιοδηποτε αλλο εργαλειο φανταζεσαι αν δεν βγαλεις ακρη στειλε μου pm να σου δωσω τον αριθμο μου να σε κατατοπισω απο το τηλεφωνο

........Auto merged post: patriNOS πρόσθεσε 4 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα ήθελα να κανω και γω μια ερώτηση σχετικά με το recovery. Αν έχω καταλάβει καλά, το recovery είναι ένας αυτοματοποιημένος τρόπος format? Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν τα Vaio, και ενώ έχει κλειδί ο υπολογιστής, CD με Windows δεν υπάρχουν. Δεν γνωρίζω αν έχει χαθεί ή αν όλα αυτά βρίσκονται μέσα στο Recovery Partition. Και μια άλλη κρίσιμη ερώτηση, ο υπολογιστής αυτή την στιγμή έχει 2 partitions, ένα με το λειτουργικό και ένα ως αποθηκευτικό χώρο. Δεν ξέρω αν αυτή ήταν η αρχική "διάταξη" του μηχανήματος, αλλά άμα κάνω recovery θα πειραχτεί μόνο το partition με το OS ή όλος ο σκληρός ώστε να επανέλθει στην αρχική-εργοστασιακή του μορφή???

μεσα στην εναρξη ολα τα προγραματα εχει ενα φακελο που λεει recovery center και ειναι εκει για να φτιαξεις δισκους εκκινησης ή να κανεις format πατωντας απλα ενα κουμπι και να επανελθει στις ρυθμισεις του εροστασιου.. ελπιζω να σε βοηθησα αν εχεις καποια απορια στειλε pm.

@ ADSLgr.com All rights reserved.