PDA

Επιστροφή στο Forum : Έρχονται εξώδικα από forthnet.



Σελίδες : [1] 2 3

DiM
05-04-06, 19:15
Νέα πολιτική τις εταιρίας :clap: μαλον μιας και εδώ και μερικές μέρες πράττει το έξης. Για μικροποσά οφειλών παίρνουν τηλέφωνο μάλλον κάποια εταιρία που την έχει βάλει η forthnet και τους έχουν δώσει τα στοιχεια μας από το λογιστήριο. Για πιο μεγάλα ποσα σου έρχεται στο σπίτι σου ένα ωραίο εξώδικο από κάποιο δικαστικό γραφείο. Από φίλη στην forthnet μαθαίνω ότι έχει γίνει ένας πανικός της last μέρες γιατί αρκετές στάλθηκαν λανθασμένα. Οποτε εύχομαι όλοι να έχετε κράτησει την απόδειξη σας.
Οποιανού του στάλθηκε και έχει ο ίδιος την όμορφη εμπειρία του εξωδικου :rtfm: για 100-200 euro ας μας πει περισσότερα :evil:

ntampa7
05-04-06, 19:36
όσο κι αν είναι το ποσό δεν παύει να είναι οφειλή...για την εταιρεία....

mikeone
05-04-06, 19:52
Άντε μπας και στρώσει λίγο το λογιστήριο της εταιρείας γιατί είναι για τρελά καντήλια:evil:

utumno
05-04-06, 20:15
Εξώδικα σε οφειλέτες τους ξέρουν να στέλνουν. Κανά εξώδικο στον ΟΤΕ να κάνει καμιά ενεργοποίηση στην ώρα του δεν ξέρουν να κάνουν...

Faust
05-04-06, 20:25
ΔΕν με νοιάζει τι κάνει ο οτε. Άμα δεν μπορούν να σηκώσουν τις αιτήσεις των πελάτων να μην τις πέρνουν. Αλλά έτσι είναι. Πέρνουνε πρώτα τα λεφτά του κοσμάκη και μετά άστον να χτυπιέται. Μιά φίλη μου έχει κάνει αίιτηση εδώ και 1,5 μήνα και τίποτα ακόμα επειδή "φταέι ο οτέ". Εμείς φταίμε παιδιά που τα ανεχόμαστε όλα σ' αυτή τη χώρα. Κλασικά πληρώνουμε τα πιο ακριβά και έχουμε το χειρότερο service της ΕΥΡΩΠΗΣ.

Xguru
05-04-06, 20:28
Κι εγώ έλαβα λανθασμένα "εξώδικο", γλίτωσα το εγκεφαλικό (όχι τόσο για το ποσό αλλά για το γαμώτο γιατί είμαι προσεκτικτός και τυπικός στις πληρωμές μου και δεν είμαι συνηθισμένος σε εξώδικα).

Ενώ τακτοποιήθηκε το θέμα μου, σκέφτομαι και για καταγγελία έτσι για την αγωνία που πέρασα και για να μάθουν να είναι πιο προσεκτικοί σε αυτές τις ενέργειες, γιατί δε χρωστάμε τίποτα να έχουμε πληρώσει, να μας στέλνουν "εξώδικα" και να τρώμε και σχεδόν 2 μέρες σε άγχος-τηλέφωνα-τράπεζες (για να βρω καταθετήριο) προκειμένου να διευθετηθεί το δικό τους λάθος.

Ευτυχώς δηλαδή που είχα τα στοιχεία της κατάθεσης μου... Αυτό μου διέλυσε εντελώς την εικόνα που είχα για τη forthnet ως "πελατοκεντρική" εταιρία.

Και μια συμβουλή προς όλους τους φίλους εδώ: Μην πετάτε τα καταθετήρια και τις αποδείξεις πληρωμής, φυλάξτε τα για τουλάχιστον 2 έτη (εμένα μου ήρθε μετά από 8 μήνες να φανταστείτε, να πληρώσω).

Tem
05-04-06, 20:30
ΔΕν με νοιάζει τι κάνει ο οτε. Άμα δεν μπορούν να σηκώσουν τις αιτήσεις των πελάτων να μην τις πέρνουν. Αλλά έτσι είναι. Πέρνουνε πρώτα τα λεφτά του κοσμάκη και μετά άστον να χτυπιέται. Μιά φίλη μου έχει κάνει αίιτηση εδώ και 1,5 μήνα και τίποτα ακόμα επειδή "φταέι ο οτέ". Εμείς φταίμε παιδιά που τα ανεχόμαστε όλα σ' αυτή τη χώρα. Κλασικά πληρώνουμε τα πιο ακριβά και έχουμε το χειρότερο service της ΕΥΡΩΠΗΣ.
γι αυτό είναι ίσως καλύτερα να παίρνεις γραμμή στο όνομά σου από τον ΟΤΕ και να επιλέγεις μετά ISP. Είναι όμως και το κόστος που σε βάζει στη λογική των πακέτων.


Και μια συμβουλή προς όλους τους φίλους εδώ: Μην πετάτε τα καταθετήρια και της αποδείξεις πληρωμής, φυλάξτε τα για τουλάχιστον 2 έτη (εμένα μου ήρθε μετά από 8 μήνες να φανταστείτε, να πληρώσω.
και έχω την κακή συνήθεια να μην κρατάω τίποτα.

Xguru
05-04-06, 20:35
και έχω την κακή συνήθεια να μην κρατάω τίποτα.

Κι εγώ έτσι έλεγα, αφού προπληρώνω και μου παρέχεται η υπηρεσία δε χρειάζεται μάλλον να κρατάω αποδείξεις (ευτυχώς όμως κράταγα παρά ταύτα), αλλά τελικά αν γίνει η στραβή θα λες τι βλακεία έκανα...

Πλέον φτιάχνω ένα φάκελο για κάθε τέτοιου είδους υπηρεσία που αγοράζω και θα βάζω τα πάντα σχετικά εκεί.

sdikr
05-04-06, 20:39
Κι εγώ έλαβα λανθασμένα "εξώδικο", γλίτωσα το εγκεφαλικό (όχι τόσο για το ποσό αλλά για το γαμώτο γιατί είμαι προσεκτικτός και τυπικός στις πληρωμές μου και δεν είμαι συνηθισμένος σε εξώδικα).

Ενώ τακτοποιήθηκε το θέμα μου, σκέφτομαι και για καταγγελία έτσι για την αγωνία που πέρασα και για να μάθουν να είναι πιο προσεκτικοί σε αυτές τις ενέργειες, γιατί δε χρωστάμε τίποτα να έχουμε πληρώσει, να μας στέλνουν "εξώδικα" και να τρώμε και σχεδόν 2 μέρες σε άγχος-τηλέφωνα-τράπεζες (για να βρω καταθετήριο) προκειμένου να διευθετηθεί το δικό τους λάθος.

Ευτυχώς δηλαδή που είχα τα στοιχεία της κατάθεσης μου... Αυτό μου διέλυσε εντελώς την εικόνα που είχα για τη forthnet ως "πελατοκεντρική" εταιρία.

Και μια συμβουλή προς όλους τους φίλους εδώ: Μην πετάτε τα καταθετήρια και της αποδείξεις πληρωμής, φυλάξτε τα για τουλάχιστον 2 έτη (εμένα μου ήρθε μετά από 8 μήνες να φανταστείτε, να πληρώσω.

Κάτι που θα πρέπει να αρχήσουμε να κάνουμε σαν πολίτες πλέον, ώστε να καταλάβουν επιτέλους οτι καιρός να παρέχουν καλύτερη υπηρεσία και πιο σοβάρη,

Αν έχεις τον χρόνο θα έλεγα κάντους και εσύ ενα εξώδικο


γι αυτό είναι ίσως καλύτερα να παίρνεις γραμμή στο όνομά σου από τον ΟΤΕ και να επιλέγεις μετά ISP. Είναι όμως και το κόστος που σε βάζει στη λογική των πακέτων.

Ναι αλλά πάλι θα έπρεπε να πληρώσεις συνδρομή στην forthnet με αποτέλεσμα να έπαιρνες το εξώδικο ;)

JoeBar
05-04-06, 20:41
Και ένα φίλο μου τον πήραν τηλ να του πούνε οτί "χρωστάει". Πάλι καλά που το παιδί (όπως και εγώ) πληρώνουμε μόνο με visa οπότε μπορούμε έυκολα να βρούμε το δίκιο μας. ;)

dracula
05-04-06, 20:45
Πριν απο δυο περιπου μηνες, μου τηλεφωνησε και εμενα μια --ευγενικη ειναι η αληθεια-- κυρια, απο άλλη εταιρεια εκ μερους της ForthNet, και με ενημερωσε οτι ειχα οφειλη συνδρομης που ειχα αγορασει τον Αυγουστο 05. Ευτυχως ειχα τα χαρτια της καρτας που εγινε ηχρεωση, γιατι αυτοι στο δικο τους λογιστηριο δεν ειχαν καμμια καταχωριση εισπραξης.
Και ερωτω κυριε Προεδρε: αν δεν ειχα τα χαρτια μου, τι θα εκανα; Θα ξαναπληρωνα, θα ετρεχα κανενα διημερο για να βρω λυση; Τι; Μου ειπαν το εξης φοβερο: το οτι μου εστειλαν αποδειξη παροχης υπηρεσιων --αυτη που στελνουν ταχυδρομικα-- δε σημαινει οτι αναγνωριζουν και την εισπραξη!!! Την στελνουν ετσι, για πλακα!
Αφιερωμενο:
"Μαζι μου ασχολεισαι,.........................." [συμπληρωστε μονοι σας]

Xguru
05-04-06, 21:02
Μου ειπαν το εξης φοβερο: το οτι μου εστειλαν αποδειξη παροχης υπηρεσιων --αυτη που στελνουν ταχυδρομικα-- δε σημαινει οτι αναγνωριζουν και την εισπραξη!!! Την στελνουν ετσι, για πλακα!
Αφιερωμενο:
"Μαζι μου ασχολεισαι,.........................." [συμπληρωστε μονοι σας]

Όντως το έψαξα κι εγώ αυτό, η απόδειξη παροχής υπηρεσιών φαίνεται να μην αποτελεί απόδειξη πληρωμής, απλά σου λέει ότι η υπηρεσία που σου παρείχα αξίζει τόσο. Το μόνο αποδεικτικό είναι η απόδειξη της κατάθεσης ή τέλος πάντων το αποδεικτικό που έχεις εσύ από τον τρόπο πληρωμής σου.

Την επόμενη φορά που θα πληρώσω οποιόδηποτε ISP θα πάω στο ταμείο τους και θα ζητήσω εξοφλητική απόδειξη.

Μια απορία, κανονικά δε έπρεπε να μας στέλνουν εξοφλητική απόδειξη για το ποσό που πληρώσαμε;

Tem
05-04-06, 21:11
Ναι αλλά πάλι θα έπρεπε να πληρώσεις συνδρομή στην forthnet με αποτέλεσμα να έπερνες το εξώδικο ;)
έτσι ακριβώς είναι . Η απάντησή μου αφορούσε όμως το θέμα των καθυστερημένων ενεργοποιήσεων . Ισως κάπως off topic

slacker
05-04-06, 22:10
Ρε παιδιά όλα αυτά μου φαίνονται πολύ περίεργα! Οχι οτι δεν σας πιστευω! Κάθε άλλο...
Απλά από την εμπειρία μου στο τμήμα τηλεμάρκετινγκ του ΟΤΕ το μόνο που μπορώ να πω ειναι οτι η μεγαλη διαφορα των αλλων εταιρειων σε σχέση με τον ΟΤΕ ήταν η υπερβολικη ανοχή τους σε καθυστερήσεις πληρωμών! Ρε πως αλλάζουν τα πράγματα...!

yiah
05-04-06, 23:16
και εγω που ελεγα πως με τους υπολογιστες και το ιντερνετ θα γλιτωνα τη χαρτουρα!!!:nono::nono:

παντως θα πω και εγω
:rtfm:ΝΑ ΦΥΛΑΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ :rtfm:η οτιδηποτε σχετικο γιατι ειναι μεγαλο μπαχαλο εκει στη καλλιθεα τελικα!!

προφανως η φορθνετ πουλησε τα χρεη της σε καποια εισπρακτικη εταιρια, με αλλα λογια ειναι τοσο μπαχαλο που προτιμησε να χασει καποια λεφτα απο το σιγυρισει το μαγαζι της μονη της!

spirosta
06-04-06, 00:29
Έχω την εντύπωση ότι και εξώδικο να σου στείλει δεν μπορεί να κινηθεί νομικά αν το ποσό δεν υπερβαίνει τα 300 περίπου Ευρώ. ΑΛΛΑ δεν είμαι σίγουρος.


Πάντως ξέρω γνωστά γραφεία στην Καλλιθέα που κάνουν αυτή την δουλειά περίπου. Το παίζουν και καλά δικηγόροι και σε ενημερώνουν για χρέη που έχεις. Προσέχτε λοιπόν μην την πατήσετε καταλάθος και σας δουλεύουν με οποιαδήποτε εταιρεία.

cv01302
06-04-06, 00:29
Ευτυχώς (?) που δεν είμαι ο μόνος που έχω τέτοιο πρόβλημα. Μόλις είδα και εγώ σήμερα το εξώδικο της forthnet!! Εγώ όμως έχω μια διαφορετική κατάσταση από εσάς.
Έψαξα και ανακάλυψα τα εξής:
Ενώ είχα δώσει πάγια εντολή να χρεώνεται η υπηρεσία μέσω της πιστωτικής μου κάρτας, κάποια στιγμή έπαψε να χρεώνεται η κάρτα (και συγκεκριμένα κανά χρόνο πριν!!). Η κάρτα ασφαλώς ποτέ δεν ξεπέρασε το όριο, και ισχύει ακόμα και τώρα.
Επομένως ανακαλύπτω πως, με λίγα λόγια, μου παρείχαν την υπηρεσία δωρεάν από κάποια στιγμή και μετά! Υπόψιν, αποδείξεις πάντα μου έστελναν (ακόμα και όταν χρεωνόταν η κάρτα).

Τα στέλνω-αποδείξεις-που-δεν-είναι-αποδείξεις , όπως και οι "τόκοι υπερημερίας" αλλά και το τραγικότερο "Έξοδα έρευνας και διαχείρισης" (LOL???????? εγώ τα έκανα????) τα θεωρώ, επιεικώς, καραγκιοζιλίκια.
Όπως θεωρώ κοροϊδία το να μην με ειδοποιήσουν με ένα τηλέφωνο ή με ένα email, παρά να μου στείλουν εξώδικο μονομιάς!!! Και να ζητάνε το ποσό προφανώς πληρωτέο μονομιάς!! ΕΛΕΟΣ!
Εγώ έδωσα τα χρήματα μου, αν δεν θέλουν να τα πάρουν, δικό τους πρόβλημα. Όπως δικό τους πρόβλημα το να μην λειτουργεί η εταιρεία τους σωστά. Δεν είμαι αναγκασμένος να κοιτάω την αναλυτική της πιστωτικής για να δω μπας και έκανε την χρέωση η forthnet. Αυτό το κάνω για ΟΛΟΝ τον αναλυτικό λογαριασμό, και αν δεν κάνω ένσταση, τον αποδέχομαι.

Σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν προτίθεμαι να δώσω το παραμικρό ποσό, μιας και εγώ δεν φταίω πουθενά . Και μόνο που με συγχύσανε με τα δικαστικά χαρτιά, με την όλη κοροϊδία και με την γραπτή συμπεριφορά τους, προτίθεμαι να συμμετέχω σε μαζική αγωγή!! αρκεί να συμφωνήσετε και εσείς.

Υ.Γ. Ακούς εκεί...
Υ.Γ.2. "Έξοδα έρευνας και διαχείρισης"........ Για χαζούς μας περνάνε? :rtfm:

mrsaccess
06-04-06, 00:45
says «αν μου έρθει τίποτα θα γίνει τσης π........ς» :twisted:

Ούτε αποδείξεις κρατάω ούτε τίποτα καθώς η πληρωμή γίνεται μέσω τραπέζης. Αν έρθει πάντως κάνα χαρτί θα πάω μέχρι την διεύθυνση που γράφει απάνω. :mad:

InVADeR
06-04-06, 00:54
Πρεπει να κανετε την μαζικη κινηση, δρομο απο την Forthnet :p

Για να μαθει να σεβεται και τους πελατες της

nrg_polini
06-04-06, 01:28
Απαραδεκτα πραγματα. Αν και δεν βλεπω το λογο να ανησυχει καποιος για ενα εξωδικο (αν εχει δικιο βεβαια), μια συστημενη επιστολη ειναι. Προσωπικα θα εκανα 1 μονο τηλεφωνο, θα τους ελεγα δεν χρωσταω-θα ζητουσα διακοπη και δεν θα εμπενα στο κοπο να ασχοληθω. Ας εκαναν και δικαστηριο, αυτοι θα ηταν οι χαμενοι. :down:

Xguru
06-04-06, 02:04
Απαραδεκτα πραγματα. Αν και δεν βλεπω το λογο να ανησυχει καποιος για ενα εξωδικο (αν εχει δικιο βεβαια), μια συστημενη επιστολη ειναι. Προσωπικα θα εκανα 1 μονο τηλεφωνο, θα τους ελεγα δεν χρωσταω-θα ζητουσα διακοπη και δεν θα εμπενα στο κοπο να ασχοληθω. Ας εκαναν και δικαστηριο, αυτοι θα ηταν οι χαμενοι. :down:

Το θέμα είναι να αποφύγεις το δικαστήριο, τους δικηγόρους, τα πήγαινε έλα και τον επιπλέον εκνευρισμό και τρέξιμο.

dracula
06-04-06, 02:23
Ας εκαναν και δικαστηριο, αυτοι θα ηταν οι χαμενοι. :down:

Δυστυχως στα αστικα δικαστηρια κερδιζει αυτος που ειναι χαλκεντερος, καθεται δηλαδη και σπαει τα @@ του και χανει το χρονο του και χωνει χρημα.

Ο ορισμος του νομικου τμηματος εταιρειας δηλαδη.

palto
06-04-06, 03:03
μου έχει έρθει κι εμένα εξώδικο (δύο φορές μάλιστα...). είναι τουλάχιστον ξεφτίλα να βάζουν δικηγορικά γραφεία να μας ζητάνε τα υποτιθέμενα χρέη (μαζί με "νόμιμους τόκους υπερημερίας" και "έξοδα έρευνας και διαχείρισης" :hmm:). μας απειλούν κιόλας... ("θεωρούμε πιθανό πως από πλευράς σας θα επιλέξετε την εξωδικαστική οδό και τα βασικά αυτής πλεονεκτήματα" :whistle:).

γενικά έχω απογοητευτεί πλήρως από το επίπεδο συνεννοήσης και δεν πρόκειται να ξαναγίνω συνδρομητής της forthnet αφού τελειώσει η παρούσα σύνδεσή μου. μάλιστα, όλα τα καταθετήρια τα έχω στείλει από δύο φορές. τη δεύτερη φορά τα έστειλα όλα μαζί με φαξ και η ενέργεια αυτή θεωρήθηκε ως αίτηση μου για ανανέωση της σύνδεσης :rolleyes:. προφανώς το φαξ δεν έφτασε ποτέ εκεί που έπρεπε. την επόμενη φορά (που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα υπάρξει) που θα μου έρθει χαρτί για χρέη, θα περάσω από τα γραφεία στην καλλιθέα να τα πούμε ένα χεράκι από κοντά...

ψ. κι εγώ προτίθεμαι να συμμετάσχω σε τυχούσα μαζική αγωγή... :mad:

UK_ADSL
06-04-06, 11:43
Καλά τώρα που το λέτε με εμένα έγινε το εξής γελοίο. Πλήρωσα τους δύο τελευταίους λογαριασμούς στην FORTHnet για τηλεφωνία (παρότι εκτός θέματος το ίδιο πράγμα είναι) μέσω του easypay της Πειραιώς. Μια ωραία πρωία με παίρνουν τηλέφωνο Αγγλία (!) από το λογιστήριο της FORTHnet και μόνο που δεν με έβρισαν επειδή χρωστούσα λέει 2 λογαριασμούς. Παίρνω την Πειραιώς και το winbank και μου λένε τα εξής τρελά. Η FORTHnet έχει ένα τέτοιο άθλιο σύστημα λογιστηρίου που ούτε καν βλέπει τις πληρωμές λογαριασμού. Έχει συμβεί σε άπειρους πελάτες της τράπεζας να έχουν μέσω του easypay πρόβλημα ΜΟΝΟ με την FORTHnet. Πάντως η Πειραιώς με υποδειγματικό τρόπο μου εξήγησε πως από την στιγμή που έχω την ηλεκτρονική απόδειξη είμαι πλήρως καλυμμένος. Ο υπάλληλος επικοινώνησε άμεσα με την εταιρία και μόνο που δεν τους έβρισε. Αποτέλεσμα? Με πήρε κάποιος manager της εταιρίας για να μου ζητήσει και συγνώμη. Από εκεί να καταλάβει κανείς το τι επικρατεί στο λογιστήριο.

Καιρός πάντως είναι να μάθουν πως αν βάζουν τον κάθε λεχρίτη να παίρνει τηλέφωνο και να ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΜΕ ΧΥΔΑΙΟ ΤΡΟΠΟ τους πελάτες στην περίπτωση μάλιστα που οι τελευταίοι έχουν δίκιο, ζήτημα χρόνου είναι να χάσουν ένα μεγάλο μέρος της πίτας.

:down: :down: :down:

stavb
06-04-06, 11:46
Μια απορία...
Για τι ποσά οφειλής έστειλε η Forthnet εξώδικα ???

tommygun
06-04-06, 11:47
δεν παυω να εκπλησσομαι, πως σε ενα τεχνολογικο φορουμ υπαρχει τοσο τεχνοφοβια σχετικα με τις πιστωτικες καρτες.

Βρε, μαθετε να χρησιμοποιειτε τις καρτες, θα γλιτωσετε απο παρα πολλους τετοιους μπελαδες, απο εξτρα χρεωσεις και χαμενο χρονο στα γκισε των τραπεζων ...

θα βλεπετε απο το ιντερνετ τις χρεωσεις σε real time, θα κρατατε και το λογαριασμο του μηνα σε ενα pdf και ουτε χαρτουρα ουτε τιποτα :oneup:

UK_ADSL
06-04-06, 11:49
δεν παυω να εκπλησσομαι, πως σε ενα τεχνολογικο φορουμ υπαρχει τοσο τεχνοφοβια σχετικα με τις πιστωτικες καρτες.

Βρε, μαθετε να χρησιμοποιειτε τις καρτες, θα γλιτωσετε απο παρα πολλους τετοιους μπελαδες, απο εξτρα χρεωσεις και χαμενο χρονο στα γκισε των τραπεζων ...

θα βλεπετε απο το ιντερνετ τις χρεωσεις σε real time, θα κρατατε και το λογαριασμο του μηνα σε ενα pdf και ουτε χαρτουρα ουτε τιποτα :oneup:

Μιας και λες για τις κάρτες κατά την άποψη μου είναι σαφώς οικονομικότερο να χρησιμοποιεί κανείς τα online συστήματα τραπεζών και να πληρώνει με απευθείας εμβάσματα. Γίνεται συνήθως εντελώς δωρεάν και δεν φουσκώνουμε και την κάρτα! :)

Xguru
06-04-06, 11:55
δεν παυω να εκπλησσομαι, πως σε ενα τεχνολογικο φορουμ υπαρχει τοσο τεχνοφοβια σχετικα με τις πιστωτικες καρτες.

Βρε, μαθετε να χρησιμοποιειτε τις καρτες, θα γλιτωσετε απο παρα πολλους τετοιους μπελαδες, απο εξτρα χρεωσεις και χαμενο χρονο στα γκισε των τραπεζων ...

θα βλεπετε απο το ιντερνετ τις χρεωσεις σε real time, θα κρατατε και το λογαριασμο του μηνα σε ενα pdf και ουτε χαρτουρα ουτε τιποτα :oneup:

Και αν χαλάσει ο σκληρός, και αν δεν είχες κάνει backup τις τελευταίες πληρωμές γιατί θα τα έκαιγες σε cd αύριο ? Η χαρτούρα είναι το μόνο που σε σώζει. Ένας φάκελος με αποδείξεις ούτε πολύ χώρο πιάνει και είναι συνέχεια διαθέσιμος. Κατά τα άλλα οι πιστωτικές είναι μιά χαρά.

tommygun
06-04-06, 12:02
Μιας και λες για τις κάρτες κατά την άποψη μου είναι σαφώς οικονομικότερο να χρησιμοποιεί κανείς τα online συστήματα τραπεζών και να πληρώνει με απευθείας εμβάσματα. Γίνεται συνήθως εντελώς δωρεάν και δεν φουσκώνουμε και την κάρτα! :)

-ειναι πολυ πιο απλο να πληρωσεις με καρτα, παρα να ψαχνεις να βρεις σε ποιο λογαριασμο να στειλεις τα λεφτα, να βεβαιωθεις οτι τα ελαβαν κλπ κλπ
-η πληρωμη με καρτα ειναι κι αυτη δωρεαν χωρις εξτρα χρεωση
-τα ιδια λεφτα πληρωνεις στο τελος με το να τα εδινες μπροστα, τωρα αν δεν εχεις να τα δωσεις και φουσκωσει η καρτα, φταις εσυ. Εν αναγκη, αν δεν μορεις να τα υπολογιζεις, απλως βαζε τα στο λογαριασμο σου στην τραπεζα την ωρα της αγορας, ωστε στο τελος του μηνα να τα βρεις εκει ολα :D
-εχεις το πλεονεκτημα, οτι αν η υπηρεσια δε σου παραδωθει (πχ αργησουν να σου κανουν τη συνδεση DSL), μπορεις να πεις στην τραπεζα να ακυρωσει την πληρωμη, αντι να τρεχεις να ζητας τα λεφτα σου πισω
-πληρωνεις αργοτερα αντι να προπληρωνεις, και την ανοργανωσια του λογιστηριου τους την πληρωνουν αυτοι (εγω αγορασα HOL 6+6 μηνες το Δεκεμρβιο και η χρεωση ηρθε τωρα και θα την πληρωσω στο λογαριασμο που ληγει τελος Απριλιου )
-εχεις ολες τις αποδειξεις πληρωμης μαζεμενες σε ενα λογαρισμο

tommygun
06-04-06, 12:06
Xguru, καλα, εγω κραταω και τους λογαριασμους σε χαρτι :D

το νοημα του ποστ ηταν πρωτον οτι αρκει να εχεις το λογαριασμο της πιστωτικης και οχι ολες τις αποδειξεις ξεχωριστα,
και δευτερον οτι εχεις και την ηλεκτρονικη ευκολια

ermis333
06-04-06, 12:14
Λοιπόν μόλις στάλθηκε και στην εταιρία που δουλεύω εξώδικο από ένα δικηγορικό γραφείο Κάποιας κυρίας (όνομα δεν λέω ακόμα) για οφειλή 220€ !!!! Αφού τρελαθήκε ο αρχιλογιστής μας και τράβηξε καμιά δεκαριά καντήλια, αναρωτιέται, αφού τους πληρώνουμε κάθε μήνα τι στο καλό έγινε;; Πιάνουμε λοιπόν και ψάχνουμε αποδείξεις κτλ.

Τον Ιούλιο του 2005 είχαμε κάνει αγορά 4 Χ 256 static, έρχεται στα χέρια μου ένα τιμολόγιο αξίας 350€ Πετάω ένα μεγάλο, ΡΕ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ;;; Αμέσως τους παίρνουμε τηλ. και μας λένε να πληρώσουμε τελικά το κανονικό ποσό γύρω στα 140€ και θα μας στείλουν πιστωτικό με τη διαφορά (εννοείται στείλαμε ΦΑΞ κτλ για να είναι επίσημο). ΧΑΑΑΑΑ Όσο το είδατε εσείς το πιστωτικό άλλο τόσο το είδαμε και εμείς. Και οι ανόητοι΄μας στέλνουν εξώδικο και μας ζητάνε τα λεφτά που έπρεπε να μας γυρίσουν με το πιστωτικό + τους νόμιμους τόκους, αλλιώς θα μας πάνε δικαστικώς κτλ κτλ.. Βλέπετε έχουν τόσο μυαλό που ενώ τους πληρώνουμε κάθε μήνα 110€ δεν σκέφτονται, μα καλά αφού μας πληρώνουν κάθε μήνα τα λεφτά γιατί έχουμε αυτό το υπόλοιπο; Να μας πάρουν ένα τηλέφωνο να τα βρούμε κτλ;;; Μπάααα στείλτε τα εξώδικα και άμα λάχει και καναν φουσκωτό.


Εγώ παιδιά ξέρετε τι έχω καταλάβει ότι όσο ποιο μεγάλη είναι είναι μια εταιρία τηλεπικοινωνιών στη χώρα μας τόσο χειρότερο λογιστήριο έχει.

Έλεος

UK_ADSL
06-04-06, 12:56
-ειναι πολυ πιο απλο να πληρωσεις με καρτα, παρα να ψαχνεις να βρεις σε ποιο λογαριασμο να στειλεις τα λεφτα, να βεβαιωθεις οτι τα ελαβαν κλπ κλπ
-η πληρωμη με καρτα ειναι κι αυτη δωρεαν χωρις εξτρα χρεωση
-τα ιδια λεφτα πληρωνεις στο τελος με το να τα εδινες μπροστα, τωρα αν δεν εχεις να τα δωσεις και φουσκωσει η καρτα, φταις εσυ. Εν αναγκη, αν δεν μορεις να τα υπολογιζεις, απλως βαζε τα στο λογαριασμο σου στην τραπεζα την ωρα της αγορας, ωστε στο τελος του μηνα να τα βρεις εκει ολα :D
-εχεις το πλεονεκτημα, οτι αν η υπηρεσια δε σου παραδωθει (πχ αργησουν να σου κανουν τη συνδεση DSL), μπορεις να πεις στην τραπεζα να ακυρωσει την πληρωμη, αντι να τρεχεις να ζητας τα λεφτα σου πισω
-πληρωνεις αργοτερα αντι να προπληρωνεις, και την ανοργανωσια του λογιστηριου τους την πληρωνουν αυτοι (εγω αγορασα HOL 6+6 μηνες το Δεκεμρβιο και η χρεωση ηρθε τωρα και θα την πληρωσω στο λογαριασμο που ληγει τελος Απριλιου )
-εχεις ολες τις αποδειξεις πληρωμης μαζεμενες σε ενα λογαρισμο

Προφανώς δεν νομίζω να έχεις χρησιμοποιήσει τα online συστήματα για να λες αυτά. Καταρχάς, δεν ψάχνεις κανέναν λογαριασμό για να τα στείλεις κλπ. Γίνονται όλα αυτομάτως από την τράπεζα. Επιλέγεις απλά ποια εταιρία θέλεις να πληρώσεις και το ποσό μαζί με τον κωδικό του λογαριασμού και τέλος. Επίσης, το να βεβαιωθείς ότι τα έλαβαν δεν είναι δικό σου θέμα μιας και από την στιγμή που έχεις την ηλεκτρονική απόδειξη πληρωμής δεν ασχολείσαι εσύ αλλά η ίδια η τράπεζα αν πάει κάτι στραβά. Επί προσθέτως, έχεις και εδώ όλες τις αποδείξεις σου mail σου, και στο PC σου αλλά και στους online servers της τράπεζας οπότε είσαι τριπλά κατοχυρωμένος. Τέλος αρκετές τράπεζες σου δίνουν την δυνατότητα να κάνεις δωρεάν ακύρωση της πληρωμής.

Draken
06-04-06, 13:06
Λοιπόν μόλις στάλθηκε και στην εταιρία που δουλεύω εξώδικο από ένα δικηγορικό γραφείο Κάποιας κυρίας (όνομα δεν λέω ακόμα) για οφειλή 220€ !!!! Αφού τρελαθήκε ο αρχιλογιστής μας και τράβηξε καμιά δεκαριά καντήλια, αναρωτιέται, αφού τους πληρώνουμε κάθε μήνα τι στο καλό έγινε;; Πιάνουμε λοιπόν και ψάχνουμε αποδείξεις κτλ.

Τον Ιούλιο του 2005 είχαμε κάνει αγορά 4 Χ 256 static, έρχεται στα χέρια μου ένα τιμολόγιο αξίας 350€ Πετάω ένα μεγάλο, ΡΕ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ;;; Αμέσως τους παίρνουμε τηλ. και μας λένε να πληρώσουμε τελικά το κανονικό ποσό γύρω στα 140€ και θα μας στείλουν πιστωτικό με τη διαφορά (εννοείται στείλαμε ΦΑΞ κτλ για να είναι επίσημο). ΧΑΑΑΑΑ Όσο το είδατε εσείς το πιστωτικό άλλο τόσο το είδαμε και εμείς. Και οι ανόητοι΄μας στέλνουν εξώδικο και μας ζητάνε τα λεφτά που έπρεπε να μας γυρίσουν με το πιστωτικό + τους νόμιμους τόκους, αλλιώς θα μας πάνε δικαστικώς κτλ κτλ.. Βλέπετε έχουν τόσο μυαλό που ενώ τους πληρώνουμε κάθε μήνα 110€ δεν σκέφτονται, μα καλά αφού μας πληρώνουν κάθε μήνα τα λεφτά γιατί έχουμε αυτό το υπόλοιπο; Να μας πάρουν ένα τηλέφωνο να τα βρούμε κτλ;;; Μπάααα στείλτε τα εξώδικα και άμα λάχει και καναν φουσκωτό.


Εγώ παιδιά ξέρετε τι έχω καταλάβει ότι όσο ποιο μεγάλη είναι είναι μια εταιρία τηλεπικοινωνιών στη χώρα μας τόσο χειρότερο λογιστήριο έχει.

Έλεος

Η ολη συζητηση μου θυμιζει Vivodi πριν απο κανενα χρονο :D
Βεβαια κονταροχτυπιεται η Vivo με την Forthnet αυτη τη στιγμη ποιος εχει το πιο αθλιο λογιστηριο...:respekt:
Τελειως αντιεπαγγελματικο απο την Forthnet να στελνει απευθειας αγωγες...Καλη υπομονη...Τα ειχα περασει και εγω με Vivo :rolleyes:

tommygun
06-04-06, 13:16
Προφανώς δεν νομίζω να έχεις χρησιμοποιήσει τα online συστήματα για να λες αυτά. Καταρχάς, δεν ψάχνεις κανέναν λογαριασμό για να τα στείλεις κλπ. Γίνονται όλα αυτομάτως από την τράπεζα. Επιλέγεις απλά ποια εταιρία θέλεις να πληρώσεις και το ποσό μαζί με τον κωδικό του λογαριασμού και τέλος. Επίσης, το να βεβαιωθείς ότι τα έλαβαν δεν είναι δικό σου θέμα μιας και από την στιγμή που έχεις την ηλεκτρονική απόδειξη πληρωμής δεν ασχολείσαι εσύ αλλά η ίδια η τράπεζα αν πάει κάτι στραβά. Επί προσθέτως, έχεις και εδώ όλες τις αποδείξεις σου mail σου, και στο PC σου αλλά και στους online servers της τράπεζας οπότε είσαι τριπλά κατοχυρωμένος. Τέλος αρκετές τράπεζες σου δίνουν την δυνατότητα να κάνεις δωρεάν ακύρωση της πληρωμής.

χμ, ποια ελληνικη τραπεζα τα κανει αυτα τα διαστημικα?
ΥΓ δεν πιστευω να μιλας για απλες εξοφλησεις 2-3 λογαριασμων που ερχονται στανταρ καθε μηνα? πρεπει να το δηλωσεις στην αρχη, μετα αν θες να αλλαξεις εταιρεια, παλι διαδικασιες... πολυ κακο για το τιποτα

DiM
06-04-06, 13:46
Eρε ρεζιλίκια, και μένα αυτό μου θύμισε παιδιά. VIVODI no2 κατάντησε την μια τον Ιανουαρίου σερνόμαστε για κανα μηνα και τρέχε να κάνει αναβαθμίσεις και τώρα αποδεικνύεται πως έχει και μπουρδέλο λογιστήριο και όχι μονο αυτό η vivodi δεν σου στέλνε εξώδικο, η forthnet σου στέλνει και πολλές φορες άδικος κιόλας. Αυτά που κοροϊδεύαμε για την vivodi τώρα τα λουζόμαστε όσοι έχουμε forthnet. Το μονο που εμείνε δηλαδή πλέον είναι το καλο support αίντε να δούμε και αυτό ποτε θα κατάρρευση. Aρε κατάντια ......

Madness
06-04-06, 15:43
ενα εξώδικο να δείς πως θα συμμορφωθούνε όλοι τους.

kostas_pav
06-04-06, 15:46
Και εμένα μου έστειλαν... Ευτηχός έφαγαν το βρησιμό τους και τα FAX τους και αφού τους ζήτησα να μου στείλουν FAX ότι δεν χρωστάω τίποτα και γραπτά 'συγγνώμη' τους ενημέρωσα ότι θα διακόψω τη συνεργασία μου μαζί τους, μετά το τέλος της συνδρομής μου...;)

meg
06-04-06, 16:09
πάντα υπάρχει και η άλλη όψη...!!!
:shifty:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=36063

dsVee
06-04-06, 16:32
Περιμενα και εγω τη σειρα μου και ναι τελικα σημερα με πηραν τηλεφωνο να δωσω 450 ευρω:up:
Η κοπελια στο τηλεφωνο τα ακουσε κανονικα και τωρα θα παρω τηλεφωνο στο λογιστηριο να τα ακουσουν και εκει και φυσικα να το διακοψω. Δεν ανησυχω γιατι εχω ολα τα τιμολογια αλλα είναι πραγματικα κριμα αυτο που γινεται.
Μεγαλο πραμα η αξιοπιστια και η υπευθυνοτητα.

kewl
06-04-06, 18:50
Στο λογιστήριο της φορθνέτ όντως τα χουν κάνει μπάχαλο.Απο τον σεπτέμβριο κάθε φορά που πληρώνω τρέχω γιατί δεν έχουν λάβει λέει το καταθετήριο.Διαβάζοντας το τόπικ πήρα πριν λίγο τηλέφωνο για το τελευταίο που έστειλα μήπως και δεν το έχουν λάβει κι αυτό.Όντως αφού περίμενα κανένα τέταρτο να ψάξει μου λέει οτι δεν το βρήκε και να το ξαναστείλω.Αρνήθηκα αν και όπως του είπα το καταθετήριο το έχω μπροστά μου γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται ούτε η δεύτερη.Επέμενε να το στείλω αλλά επειδή τα πήρα συνέχιζα να το αρνούμαι.Του είπα οτι το λογιστήριο τα χει κάνει μπάχαλο να ψάξουν όποιος είναι υπεύθυνος να το βρεί και απο την απάντηση που θα πάρω ανάλογα θα πράξω.Αν μου έρθει κανένα εξωδικο...θα τους στείλω το καταθετήριο με ένα εξώδικο και μια διακοπή και να πάνε να γ****θούν.Άλλη δουλειά δεν είχαμε τώρα με τα καταθετήρια της 4νετ θα ασχολούμαστε.

anyidea
06-04-06, 18:55
Ήρθε και η δική μου σειρά χτες!!!
Μου έστειλαν εξώδικο ότι τους χρωστάω 120Ε από τον Οκτώβρη που λόγω του ότι μ@λ@κίστηκ@ν έγινε 145Ε!!! :evil:
Το ωραίο είναι ότι είχα πληρώσει κανονικά τα πάντα, ακόμα και ένα μεταγενέστερο του φλεβάρη (λόγω μετατροπής σε 512). Πληρώνω με κάρτα πάντα αλλά δεν κρατάω τίποτα από την μηνιαία κίνησή της. Είχα κρατήσει όμως τις αποδείξεις που στέλνει η Forthnet αλλά μόλις τους πήρα τηλ. με ενημέρωσαν ότι αυτές δεν τους λένε τίποτα.!!!
Ευτυχώς όμως η Τράπεζα με έσωσε. :oneup: Τους εξήγησα τι είχε συμβεί και μου πέρασαν σε FAX την κίνηση της κάρτας του μήνα Νοέμβρη όπου φαινόταν η πληρωμή...
Κατόπιν το πέρασα στo λογιστήριο της FORTHnet μαζί με ένα ξεχεστικό cover page και καπάκι τους πήρα τηλέφωνο να δω αν το πήραν. Μια κυρία από εκεί που είπε συγγνώμη για το λάθος και ότι της φάνηκε παράξενο που δεν πέρασε την πληρωμή το σύστημα!!!
Εκκρεμεί (δεν πρόλαβα σήμερα) να τους πάρω τηλέφωνο ΚΑΙ την FORTHNET ΚΑΙ το δικηγορικό γραφείο να δω αν όλα τακτοπιήθηκαν.

ΠΕΡΙΕΡΓΟ πάντως. Είμαι πελάτης τους από το 1993 και συνεχόμενα πελάτης τους από το 1999 και δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα ξανά.

Ετοιμάζω ένα ξεχεστικό FAX :rtfm:να το στείλω στα κεντρικά τους συμβουλεύοντάς τους πριν κάνουν άλλες αναβαθμίσεις στο δικτυό τους να κάνουν μία καλή αναβάθμιση στο λογιστήριό τους!


ΗΔΗ ζήτησα να με διαγράψουν από την FORTHNET Telephony οριστικά (να μην μπορώ δηλαδή να χρησιμοποιήσω με το 1789 τα κυκλώματά τους) κα θα σκεφτώ πολύ :hmm:να ανανεώσω την συνδρομή μου στο internet.

Αυτά τα ολίγα και κουραστικά αλλά τα έχω πάρει!!!:down:

mikeone
06-04-06, 19:01
Το μονο που εμείνε δηλαδή πλέον είναι το καλο support αίντε να δούμε και αυτό ποτε θα κατάρρευση. Aρε κατάντια ......
Μην παίρνεις και όρκο για αυτό. Εμένα μέχρι να σηκώσουν το τηλέφωνο κάθε φορά που τηλεφωνό υδρώνει το αυτί μου μέχρι να το σηκώσουν:p:evil:

adamantios
06-04-06, 20:06
Αλλος ένας "τυχερός" που οικονόμησε ειδοποιητήριο από δικηγορικό γραφείο με τα γνωστά τερτίπια.
Η φάση είναι ότι εγώ πληρώνω με κάρτα οπότε δεν με νοιάζει τι σ....τά κάνει το λογιστήριο τους .
Το θέμα είναι ότι θέλουν ένα χέσιμο γιατί δεν στέλνουν εξοφλητική απόδειξη με αποτέλεσμα να σου λένε ότι η απόδειξη παροχής υπηρεσιών δεν μετράει και ένα δεύτερο για την ταλαιπωρία και την σύγχηση που σου προκαλούν.
Θα σκεφτώ αφού συζητήσω με τον δικηγόρο μου αν θα τους τρέξω αλλά σίγουρα ήταν η τελευταία ανανέωση λογαριασμού με τη forthnet μετά από 5 χρόνια συνεχούς συνδρομής.
Κρίμα για τα χάλια τους και κρίμα που δεν έχουν το θάρρος να το αναγνωρίσουν και να σε ενημερώσουν ότι έκαναν λάθος.
Οταν μίλησα μαζί τους στο τηλ και μετά από πίεση και απειλές για να με ηρεμήσουν μου είπαν το γνωστό ανέκδοτο ότι η εταιρεία για να σας αποζημιώσει για την ταλαιπωρία θα σας δώσει ένα μήνα δωρεάν.
Χωρίς φυσικά να μου απαντήσουν τι θα κάνω με το χαρτί του δικηγόρου ή αν θα μου στείλουν ενημερωτικό με την όλη κίνηση του λογαριασμού μου και τις εξοφλητικές αποδείξεις.
Περιμένω αύριο τηλ από το λογιστήριο τους να δω τι θα πούνε.

ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

cv01302
06-04-06, 21:53
Update:
Πήρα τηλ πρώτα το δικηγορικό γραφείο (αφού κατάφερα σχετικά εύκολα και έπιασα γραμμή), τους είπα το πρόβλημά μου, και με παρέπεμψαν στην forthnet. Παίρνω την forthnet (λίγο πιο δύσκολα για να πιάσω γραμμή στο τμήμα Credit), και ακόμα πιο δύσκολα για να με συνδέσουν τελικά στο τμήμα Internet που διαχειρίζει τις πιστωτικές κάρτες (w00t?). Αφού ψάξαμε και βρήκαμε πως τελικά μόνο ένας μήνας χρεώθηκε με την κάρτα, αλλά το συμβόλαιο αορίστου χρόνου, και η πάγια εντολή - πάγια εντολή, μου τα μασούσαν γιατί δεν κάναν χρεώσεις τόσους μήνες. Μου είπαν πως φταίει το σύστημα, και πως η κάρτα μου δεν αναγνωρίζεται (ή δεν υπάρχει, ή δεν την δέχεται το σύστημα, ή κάτι ανάμεσα). Ο τόνος που μιλούσα ήταν αυξημένος, αλλά παράλληλα ήπιος.
Έπειτα από τις πολλές συγνώμες που δέχτηκα, καθώς όπως είδαν και οι ίδιοι είχα κάθε δίκιο με το μέρος μου, αλλά και το γεγονός που ρίχναν ευθύνες στο δικηγορικό γραφείο (και όχι μόνο, αφήθηκε να εννοηθεί πως θα κινηθούν και εκείνοι νομικά ως προς αυτούς!!) για την αδικαιολόγητη συμπεριφορά του γραφείου (περί τόκων, ερεύνας και διαχείρισης, αλλά και γενικότερα με την επιστολή), δέχτηκα να πληρώσω το αρχικό ποσό, ΑΤΟΚΑ σε ΔΟΣΕΙΣ .

Εννοείται πως με το που λήξει ο μήνας αυτός, φεύγω από την εταιρεία.

DiM
06-04-06, 22:44
Λοιπόν ρώτησα για το θέμα φίλο δικηγόρο όπου είναι μέλος της clan να πει την γνώμη του και να κάνει post στο insomnia μιας και εκεί έχει ανοιχτεί ανάλογο topic και ο φίλος μου εκεί έχει λογαριασμό.



Λοιπον...............

Ως -θα τολμησω να πω- σχετικος με το αντικειμενο και χωρις να περασω σε νομικες εννοιες ( οχι αλλο καρβουνο ) εχω να πω τα εξης:
Ειναι συνηθης πρακτικη των μεγαλων εταιριων πλεον να συνεργαζονται με εισπρακτικες εταιριες οι οποιες αναλαμβανουν την διαδικασια σχετικα με την απαιτηση των οφειλων αντι κάποιου ποσοστου. Με τη σειρα τους αυτες ενεργοποιουν ,αναλογα με την περιπτωση, ειτε καποιους υπαλληλους τους οι οποιοι ενημερωνουν τηλεφωνικα τους οφειλετες ειτε καποιο συνεργαζομενο δικηγορο ο οποιος και αυτος αμοιβεται με ενα ποσοστο συνηθως επι του γραμματιου προεισπραξης που πληρωνεται κατα τη διαδικασια εκδοσης διαταγης πληρωμης.
Αν η τηλεφωνικη επικοινωνια αποτυχει τοτε σαν μια ανεξοδη κινηση εκφοβισμου αποστελλεται στον οφειλετη "Εξωδικος Οχληση" με απλη ή σπανιοτερα με συστημενη επιστολη. Το καλο για μας ειναι οτι η επιστολη αυτη δεν εχει -νομικως- καμμια σημασια καθως .....(ακολουθουν διαφορα νομικα bla bla bla).......... Ας λενε και ας ζητουν οτι θελουν.
Τα πραγματα σοβαρευουν αν αποστειλουν κανονικο Εξώδικο το οποιο επιδιδεται με δικαστικο επιμελητη και δια του οποιου καταγγέλεται (λογικο ειναι) η μεταξυ της εταιριας και του οφειλέτη συμβαση και ζητειται η εντος ολιγων ημερων καταβολή του χρεωστικου υπολοιπου πλεον των σχετικων εξόδων (συνηθως χρεωνουν περι 45€).
Το εξωδικο αυτο χρησιμευει ωστε μεταγενεστερα να χρησιμοποιηθει ως σχετικο για την εκδοση Δγης πληρωμης χωρις κινδυνο ανακοπης (ναι ετσι λεγεται lol) για μη ειδοποιηση του οφειλετη η οποια θα τους παει πισω κατα 1 περιπου χρονο στην ολη διαδικασια (ειδικα στην περιοχη αρμοδιοτητας των Αθηναικων δικαστηριων οπου και εχουν εδρα οι περισσοτερες απο τις μεγαλες εταιριες).
Στην περιπτωση λοιπον που δειτε οτι εχουν μπει στον κοπο να στειλουν κανονικο εξωδικο με δικαστικο επιμελητη να εχετε υποψιν οτι most probably το εχουν δει σοβαρα το θεμα ακομα και αν προκειται για ενα σχετικα μικρο ποσο της ταξεως πχ των 250-300 € και συνεπως ετοιμαζονται για εκδοση Δγης πληρωμης.
Το κακο ειναι οτι ακομα και με την ασκηση του ενδικου βοηθηματος της ανακοπης που αναφεραμε παραπανω -και εκτος οτι πληρωνετε δικηγορο γι αυτο ( muxaxaxaxaaxa )- το γεγονος οτι εκδοθηκε η Δγη πληρωμης επιφερει εγγραφη στον Τειρεσια οποτε θα σας "μαυρισουν" για ουσιαστικα αστειο λογο .
Για να μην πουμε για την περιπτωση που εχετε περιουσιακα στοιχεια και αποφασισουν να προχωρησουν σε "εκτελεση" ( ξανα lol ).

Συνοψιζοντας και κατα την ταπεινη μου γνωμη ( "φιλικα" που ειναι και της μοδας να λενε ) 1) αν σας στειλουν απλο γραμμα μην ανησυχειτε γιατι ειναι μια απλη προσπαθεια εκφοβισμου και πιεσης. Μην το αφησετε ομως και αν νομιζετε οτι εχουν αυτοι λαθος σε κατι, διοτι π.χ. εχετε πληρωσει αυτα που ζητανε, παρτε τους ενα τηλεφωνο. Σε αυτη τη φαση ΔΕΝ πληρωνουμε τοκους αλλα εδω μπαινουμε σε νομικα ζητηματα και κινησεις τακτικης οποτε να μην bla bla αλλο.....
2) αν σας στειλουν εξωδικο με δικαστικο επιμελητη Ανησυχηστε διοτι τα παλικαρια μαλλον εχουν "σοβαρο σκοπο". Αυτα........

****EDIT***

Το ξεχασα αυτο, μηνυση δεν γινεται σε αυτη την περιπτωση και ειδικα οχι κατα ανωνυμης εταιριας δεν το κανουμε ετσι απλα οχι και παλι οχι. Αγωγη για ηθικη βλαβη ναι αλλα......ask your lawer (or better not )



Ωραίο πράγμα να έχεις φίλο δικηγόρο εντέλει :p

Xguru
06-04-06, 22:45
Update:

Έπειτα από τις πολλές συγνώμες που δέχτηκα, καθώς όπως είδαν και οι ίδιοι είχα κάθε δίκιο με το μέρος μου, αλλά και το γεγονός που ρίχναν ευθύνες στο δικηγορικό γραφείο (και όχι μόνο, αφήθηκε να εννοηθεί πως θα κινηθούν και εκείνοι νομικά ως προς αυτούς!!) για την αδικαιολόγητη συμπεριφορά του γραφείου (περί τόκων, ερεύνας και διαχείρισης, αλλά και γενικότερα με την επιστολή), δέχτηκα να πληρώσω το αρχικό ποσό, ΑΤΟΚΑ σε ΔΟΣΕΙΣ .



Ερώτησεις για προβληματισμό:

-Το δικηγορικό γραφείο πήρε πρωτοβουλία να στείλει επιστολές με τη μορφή εξωδίκου σε τυχαίους συνδρομητές που δεν είχαν οικονομικές οφειλές;
ή
-Το λογιστήριο της Forthnet έκανε λάθος και έδωσε λάθος στοιχεία στο δικηγορικό γράφειο που αναλαμβάνει να εισπράξει τις οφειλές;

-Ότι και αν ισχύει απ τα δύο ποιος πρέπει να αναλάβει την ευθύνη άραγε χωρίς να κατηγορεί τρίτους-συνεργάτες κλπ?

Το πρώτο που θα έκανα άν συνέβαινε κάτι τέτοιο στην εταιρία μου θα ήταν να στείλω σε όλους τους ζημιωμένους ενα απολογητικό επίσημο email εκ μέρους της εταιρίας.

adamantios
07-04-06, 10:36
Να συμπλήρωσω κάτι ακόμα.
Στη Forthnet δουλεύει στο τμήμα πωλήσεων μια αξιολογότατη κυρία εν ονόματι Σάββα. Αν κάποιοι έβλεπαν πως δουλεύει η εν λόγω κυρία πιστεύω δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα.
Είναι παράδειγμα προς μίμηση και ορισμός του σέβομαι τον πελάτη και το χρόνο του.
Δυστυχώς για την Forthnet δεν πρέπει να έχουν πολλούς τέτοιους υπαλλήλους αν κρίνω από τα τελευταία γεγονότα.

cv01302
07-04-06, 13:26
@xguru:
Απ'ό,τι κατάλαβα, το σύστημα της forthnet είναι εντελώς χάλια. Είτε δεν θα γίνονται χρεώσεις (περίπτωση δική μου), είτε δεν θα ενημερώνονται για τις πληρωμές (περίπτωση περισσοτέρου κόσμου). Επομένως, δώσανε τα στοιχεία (πιθανόν όλων των συνδρομητών) στην εταιρεία αυτή για να διευθετηθεί το ζήτημα.
Το γραφείο το πιθανότερο έκανε του κεφαλιού του. Αυτό το βλέπουμε:
1) Από το ότι δεν πήρανε αρχικά τηλέφωνο να σε ειδοποιήσουν (και ας στείλουν μετά "επιστολές"). Δεν πιστεύω η forthnet να έδινε το οκ για την κατευθείαν πράξη της επιστολής.
2) Από τα "έξοδα διαχείρισης και έρευνας", τα οποία πιστεύω σε καμμία περίπτωση δεν θα τα ζητούσε η forthnet από το δικηγορικό γραφείο, επομένως αυθαίρετη κίνηση εκ του τελευταίου.
3) Και κυρίοτερον, οι "νόμιμοι" τόκοι υπερημερίας, οι οποίοι, αν διαβάσετε λίγο προσεκτικότερα, αναφέρονται μετά την διακοπή της σύνδεσης . Οι άνθρωποι του γραφείου είναι τόσο lol, αφού αυτή τη στιγμή (και μέχρι να λήξει ο μήνας) εξακολουθώ να χρησιμοποιώ forthnet!! Επομένως για ποια διακοπή σύνδεσης και νόμιμους τόκους υπερημερίας αναφέρονται??

Ευθύνη σαφέστατα φέρει το δικηγορικό γραφείο, αλλά ΚΑΙ η forthnet που πιθανόν να μην είχε συνεννοηθεί σωστά.
Επίσης, από χτές έπρεπε η forthnet να στείλει επιστολές συγνώμης (ίσως να το έχει κάνει, θα το ξέρουμε εντός ολίγων ημερών λόγω ΕΛΤΑ), αλλά να στείλει mass emails σε όλους τους συνδρομητές για το μπάχαλο αυτό (μπορεί ήδη να το έχει κάνει, ποτέ δεν κοιτάω το συγκεκριμένο email).

Either way, τελικός χαμένος είναι η forthnet, αφού δεν θα είναι λίγοι αυτοί που θα φύγουν από την εταιρεία. Και ίσως καλό θα τους κάνει, να ενεργούν στο μέλλον με περισσότερο επαγγελματισμό (τόσο στα εσωτερικά όσο και εξωτερικά προβλήματά τους).

DiM
07-04-06, 14:13
Ok για να λήγει το θέμα κάπου εδώ που ανοίχτηκε για να ενημερώσει τους πελάτες τις forthnet τι γίνετε, για να δείτε ότι δεν είστε οι μονοι και αφού μίλησα λίγο με φίλο δικηγόρο θα πω 2 τελευταίες κουβέντες.
Όσους τους ενόχλησε η κίνηση να τους χαρακτηρίσει άδικος η forthnet κακοπληρωτές, να τους έρχονται εξώδικα στο σπίτι να ψάχνουν τις αποδείξεις και να προσπαθούν να αποδείξουν πως δεν είναι ελέφαντες, η κίνηση τους δεν πρεπει να είναι ούτε μηνύσεις ούτε εξώδικα. Αφού ταχτοποιήσατε την υπόθεση σας με την forthnet έπειτα πάρτε το εξώδικο και τις αποδείξεις σας πως έχετε πληρώσει και κάντε επίσημη καταγγελία στην ΕΕΤΤ, Γραμματεία καταναλωτή και ΙΝΚΑ. Έτσι νομίζω πρέπει να πράξουμε σαν Έλληνες καταναλωτές ώστε να μάθει να μας σέβεται η κάθε forthnet, να το δουν όλες οι εταιρίες ώστε να μην το πράξουν και αυτές στο μέλλον και να κοιτάξουν πρώτα να φτιάξουν το λογιστήριο τους. Τέλος :)

pts
07-04-06, 14:57
Μην είστε και τόσο σίγουροι ότι τα εξώδικα έχουν σταλεί κατά λάθος. Υπάρχει ένα γνωστό λογιστικό τέχνασμα παραμόρφωσης του υπολοίπου των λογαριασμών των επισφαλών πελατών στην περίπτωση εταιριών που πρόκειται να μεταβιβάσουν μερίδιο του εταιρικού τους κεφαλαίου λόγω συγχωνεύσεων, εξαγορών κλπ. εξαιτίας του γεγονότος ότι οι μεταβιβάσεις σε αυτήν την περίπτωση γίνονται με ευνοϊκότερες συνθήκες για την εξαγορασθείσα εταιρία.

@ ADSLgr.com All rights reserved.