PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπλάνηση για Δωρεάν τέλη ενεργοποίησης + αποσύνδεσης



rotomano
30-01-10, 01:12
Με έχουν πρήξει τις 2 τελευταίες εβδομάδες να κάνω μεταφορά στη HOL μιας τηλεφωνικής γραμμής του ΟΤΕ που έχω ακόμα.
Παρότι μου έλεγαν ότι με παίρνουν από την HOL , εγώ δεν τους πολυπίστεψα, πρέπει να ήταν από εταιρεία ξεχωριστή (call-center) αλλά δεν με πολυνοιάζει.

Κατάφεραν να με πείσουν αφού μου είπαν τα παρακάτω τα οποία μου φάνηκαν απίστευτα, γι'αυτό επειδή έχω μετά από η σκέψη κάποιες αμφιβολίες εάν είναι αλήθεια, είπα να ρωτήσω εδώ:

Μου υποσχέθηκαν (για double play lite):
1) Χωρίς οποιαδήποτε έξοδα σύνδεσης, απευθείας θα πληρώσω τον 1ο λογαριασμό,
2) και εάν δεν μου αρέσει η υπηρεσία, επιστρέφω στον ΟΤΕ με ένα τηλεφώνημα ανέξοδα.

Όμως στο σίτε της HOL διαβάζω για
- τέλος ενεργοποίησης 35€
- τέλος διακοπής 70€

Μου είπαν ψέμματα, ή υπάρχει κάποια προσφορά που δεν υπάρχει στο σίτε και δίνεται μόνο για πωλήσει μέσω call-center ????????????

:closed:

terko
30-01-10, 03:32
Καλά έκανες και δεν τους πίστευες αρχικά (είναι εξωτερικοί συνεργάτες της Hol), στην συνέχεια όμως τα έκανες μαντάρα, και βέβαια σου είπαν ψέματα.

Αν δεν έχεις υπογράψει ακόμη την αίτηση, όταν θα έρθει ο courier να μην υπογράψεις και να μην του δώσεις σε φωτοτυπία κανένα στοιχείο σου, αν έχεις υπογράψει στείλε άμεσα Fax στη Hol για ακύρωση της αίτησης, κράτησε την απόδειξη και τηλεφώνησε να τους ενημερώσεις και να διαπιστώσεις ότι όντως παρέλαβαν το Fax.

Αν πάλι θέλεις να πας στη Hol, αφού βεβαιωθείς πρώτα ότι ακυρώθηκε η αίτηση, περιμένεις 2-3 ημέρες και κάνεις νέα αίτηση μέσω internet για να έχεις και τους 3 πρώτους μήνες δωρεάν συνδρομή.

rotomano
30-01-10, 11:09
Καλά, δεν ντρέπονται να χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους;
η HOL γιατί τους αφήνει ;;;;;


δηλαή ούτε καν δωρεάν τέλος ενεργοποίησης δεν θα έχω ;;;

leros2004
30-01-10, 11:26
Καλά, δεν ντρέπονται να χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους;
η HOL γιατί τους αφήνει ;;;;;


δηλαή ούτε καν δωρεάν τέλος ενεργοποίησης δεν θα έχω ;;;

Αν τα έχεις γραπτώς αυτά που σου έταξαν προχώρα, αλλιώς ξεχνατο :sorry:

terko
30-01-10, 15:55
Καλά, δεν ντρέπονται να χρησιμοποιούν τέτοιες μεθόδους;
η HOL γιατί τους αφήνει ;;;;;

δηλαή ούτε καν δωρεάν τέλος ενεργοποίησης δεν θα έχω ;;;

Δυστυχώς δεν ντρέπονται, έχει γίνει της μόδας αυτό και το κάνουν πάρα πολλοί εξωτερικοί συνεργάτες-αντιπρόσωποι και όχι μόνο της Hol, αλλά αυτοί της Hol το έχουν παρακάνει, έχουν κόψει την αλυσίδα κατά τα κοινώς λεγόμενα.
Διάβασε εδώ στο forum της Hol, έχουν αναφερθεί αρκετά αντίστοιχα παραδείγματα.

Γιατί τους αφήνει η Hol; μα τις φέρνουν πελάτες, άλλοι είναι αυτοί (βλέπε ΕΕΤΤ) που πρέπει να ενεργήσουν, αλλά δυστυχώς δεν κάνουν τελείως τίποτα για να κόψουν τον βήχα στην κάθε Hol που συνεργάζεται με τέτοιους αντιπροσώπους-απατεώνες.

Ξανά δυστυχώς, θα πρέπει να πληρώσεις το τέλος ενεργοποίησης, αλλά είτε θέλεις είτε όχι να γίνει αυτή η μεταφορά στη Hol, σου είπα παραπάνω τι πρέπει να κάνεις, εκτός και αν είσαι ήδη πελάτης της Hol, οπότε την πάτησες.

blackhill66
31-01-10, 00:01
εμενα με "εψηναν" τηλεφωνικα να παω χολ ενω ειμαι σχεδον ενα χρονο:p:p

rotomano
31-01-10, 00:11
Λοιπόν πήρα τηλέφωνο την Κα ΧΧΧΧΧΧ που μου είχε υποσχεθεί το δωρεάν τέλος ενεργοποίησης και μου είπε:

"σήμερα κύριε, για την ενεργοποίηση είναι δωρεάν, αλλά εάν αύριο το αλλάξει αυτό η ΗΟΛ δεν το ξέρουμε, πάνως σήμερα είναι δωρεάν"

άκου εάν αύριο αλλάξει την τιμολόγηση η Χόλ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

cghera
31-01-10, 00:14
Όπως είπαν και παραπάνω ζήτα γραπτώς όλα όσα αναφέρει ο "πωλητής" με ημερομηνία εως ότου ισχύουν και με υπογραφή όνομα και σφραγίδα εταιρείας. Αλλιώς δεν σε βλέπω καλά.
Εγώ την έχω πάθει από την HOL χωρίς μεσάζοντα και για αυτό σου το λέω...

Dr.V
01-02-10, 23:03
Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω για το τέλος ενεργοποίησης στη HOL και μου λένε ότι είναι δωρεάν (τον Αύγουστο που μας πέρασε). Μπαίνει ο Σεπτέμβριος, κάνω την on-line αίτηση για να έχω τους τρεις δωρεάν μήνες, στέλνω όλα τα χαρτιά κανονικά, χωρίς να αναφέρεται πουθενά ότι θα πληρώσω τέλος ενεργοποίησης, και στον πρώτο λογαριασμό μου έρχεται να το πληρώσω κανονικά. Βέβαια δεν έβγαλα ποτέ άκρη με τα τηλέφωνα που έκανα στην εταιρία, και τελικά το πλήρωσα κανονικά.

cghera
02-02-10, 20:18
Αυτό ακριβώς είναι το λάθος μας παιδιά.Πρέπει ΟΛΑ να τα έχουμε γραπτώς αλλιώς αρνούνται τα πάντα. Έχω πάθει χειρότερα με φοιτητική σύνδεση που μου τη χρέωσαν σαν κανονική και μετά από 3 επισκέψεις στα γραφεία όπου κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό δεν πλήρωσα τίποτα από όσα μου ζήταγαν και μετά από 2 χρόνια με πήρε "δικηγόρος" και μου ειπε οτι χρωστάω διπλάσια από όσα έλεγαν όταν διέκοψα. Του έστειλα 15 σελίδες σε φαξ με επιστολές (που δεν μου απάντησαν ποτέ) και αποδείξεις /τιμολόγια /φαξ που είχα και δεν με ξαναπήρε εδώ και κανα μήνα.
Για αυτό προσέξτε. Οποιαδήποτε προσφορά σας κάνουν (και άσχετη με τηλεφωνία/ιντερνετ) μόνο ΓΡΑΠΤΩΣ και με σφραγίδα εταιρείας επάνω (ή επίσημο επιστολόχαρτο) αλλιώς είναι σαν να μην την λάβατε ποτέ. Γιατί μετά σου λένε δεν το είπαμε ποτέ αυτό που υποστηρίζεις.
Πέραν αυτού μπορούν να πουν όταν στο παμε ίσχυε και εσύ δεν πρόλαβες την προσφορά και αηδίες ή πολλές φορές και οι τηλεφωνητές δεν ξέρουν και σου λένε άλλα αντί άλλων.

the_Mask
08-02-10, 19:22
να ξερετε παιδια οτι αυτα τα περιστατικα εχουν φτασει ηδη στα υψηλα κλιμακια.
το αλλοθι αυτων των εταιρειων ειναι λογω του οτι δεν εχουν συστημα καταγραφης των υπαλληλων τους και εχουν ζητησει απο την Hol να καταγραφει τα περιστατικα και να τους στειλει για να τα ελεγξουν. καποια εταιρεια ανεφερε (μουφα μαλλον) οτι αφηνει εντυπο στον πελατη για το τι τον ενημερωσε και το υπογραφει

@ ADSLgr.com All rights reserved.