PDA

Επιστροφή στο Forum : IP Telephony



ilias_solo
14-01-04, 22:49
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό subject εδώ αλλά θα ήθελα να ακούσω αν κάποιος χρησιμοποιεί IP telephony συσκευή over ADLSL και πια είναι η εμπειρία του.

Σκοπεύω να προμηθευτώ τέτοια συσκευή καθώς φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση


Ευχαριστώ

Ηλίας

sdikr
15-01-04, 02:00
Εγω εχω μια grandstream λεγετε, δουλευει ολα τα protocols , (sip, h232?)
αν δεν κατεβαζω κατι εκεινη την στιγμη (emule) δουλευει σχεδον σαν κανονικο τηλεφωνο.
ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και απο ποιοτητα φωνης και απο την ευκολια χρησης
φιλικα

Deimos
15-01-04, 09:06
sdikr.
Για πες περισότερες πληροφορίες. ποσο κόστισε η συσκευη ? τηλεφωνεις σε αλλη τετεια συσκευη ή μπορείς να πάρεις και σε απλο σταθερό τηλεφωνο του Οτε? εγω πχ . εντος της εβδομαδος θα εχω ADSL γραμμη στο σπιτι. θα μπορω να τηλεφωνώ με αυτήν την συσκευή από Λάρισσα στην Θεσσαλονίκη σε απλό τηλεφωνο ή θα πρέπει να είναι και ο άλλος στο ίντερνετ για να μιλάμε μέσω skype?
Μιας και το έφερε η κουβέντα το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό το προγραμμα για να μας πει εντιπώσεις.

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλα κάθε δημινο πληρώνω (και θα συνεχίσω) αρκετά χρήματα στον Οτε , Τελλας κτλπ. οπότε με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ :mrgreen:

nEC
15-01-04, 13:51
https://shop.eikonex.net//catalog/product_info.php?products_id=106&language=en

sdikr
15-01-04, 21:35
Deimos
Το τηλεφωνο ηταν δωρο με μια συνδεση σε voip provider απο εκει και περα, ναι μπορεις να καλεσεις καποιον αλλον που εχει συσκευη voip (cisco, planet etc)
Οι χρεωσεις που εχει για σταθερα ελλαδας ειναι ακριβες, το κινητο παει και ερχετε αλλα αν μιλας με εξωτερικο ειναι οτι καλυτερο.
απο ποιοτητα ηχου ειμαι υπερευχαριστημενος
Στο λινκ που σου δινει ο Nec εχει μια αρκετα καλη τιμη.
Εχω δουλεψει αρκετα voip προγραμματα, μπορω να πω οτι η συσκευη Hardware (+ adsl) ειναι το κατι αλλο, χωρια το οτι δεν μπλεκεις με μικροφωνα και ακουστικα αλλα με μια τηλεφωνικη συσκευη που ολοι εχουμε μαθει.
φιλικα

glk
23-01-04, 12:42
Deimos,

Το κόστος VoIP συσκευών ξεκινάει από <100 Euro, αλλά μπορεί να φτάσει τα 200+ ανάλογα με το functionality, τον αριθμό των γραμμών που υποστηρίζει, τον κατασκευαστή (πχ Cisco) κλπ. Αυτή την περίοδο κάνω μια έρευνα αγοράς και θα σ' ενημερώσω.
Χρησιμοποιώντας μια VoIP συσκευή μπορεί να καλείς συνδρομητές του ίδιου Internet Telephony provider (ή και άλλου, υπό προϋποθέσεις) είτε αυτοί χρησιμοποιούν IP phone είτε κατάλληλα softphones στα PC τους.
Για κλήση σε PSTN or GSM τηλέφωνα, θα πρέπει ο provider να παρέχει την αντίστοιχη υπηρεσία. Επιπλέον υπάρχει η δυνατότητα για voice mail service, conference bridge, κλπ.

Ρίξε μια ματιά στο http://www.voiceglobe.com
Προσφέρουν επίσης και PSTN termination ... check: www.voiceglobe.com/Pricelist.htm, ενώ μπορεί να σε ενημερώσουν και για VoIP συσκευές.
Νομίζω ότι υπάρχει κάποιο σχετικό message και σε άλλη λίστα του forum.

glk
23-01-04, 12:58
Προσφέρουν επίσης και PSTN termination ... check: www.voiceglobe.com/Pricelist.htm
χωρίς , στο τέλος

smarag
08-03-04, 00:37
glk,

Ειναι μια εταιρία απο την οποία προσφατα αγορασα ενα VOIP απο το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστιμενος ή συσκευή λεγεται VG-100 είναι πολυ αξιοπιστη και θα την βρειτε στην εταιριa HellasCom L.T.D. στο τηλ.: 210 4523890, ή τιμή του ειναι: 99 euro

xtmhx
08-09-05, 14:58
To VG-100 (http://www.e-xt.gr/shop/product_info.php?products_id=71) είναι :thumb_dup φοβερό :thumb_dup για επικοινωνία μεταξύ 2 χρηστών (με ADSL μηδενίζει το κόστος επικοινωνίας).

arakis
08-09-05, 15:13
To voip δουλευει με 384 ή θελεις απο 512 και πανω;

manolis
08-09-05, 15:28
Μια χαρά είναι και με 384 αρκεί να μην κάνεις τρελά Downloads

anon
08-09-05, 15:40
sdikr.
Για πες περισότερες πληροφορίες. ποσο κόστισε η συσκευη ? τηλεφωνεις σε αλλη τετεια συσκευη ή μπορείς να πάρεις και σε απλο σταθερό τηλεφωνο του Οτε? εγω πχ . εντος της εβδομαδος θα εχω ADSL γραμμη στο σπιτι. θα μπορω να τηλεφωνώ με αυτήν την συσκευή από Λάρισσα στην Θεσσαλονίκη σε απλό τηλεφωνο ή θα πρέπει να είναι και ο άλλος στο ίντερνετ για να μιλάμε μέσω skype?
Μιας και το έφερε η κουβέντα το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό το προγραμμα για να μας πει εντιπώσεις.

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις μου αλλα κάθε δημινο πληρώνω (και θα συνεχίσω) αρκετά χρήματα στον Οτε , Τελλας κτλπ. οπότε με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ :mrgreen:

Η συσκευή κοστίζει περίπου 90 ευρώ. Για να καλείς PSTN πρέπει να γραφτείς σε κάποια εταιρία και να πληρώνεις (πολύ λίγα σε σχέση με ΟΤΕ και εναλλακτικούς). Δεν παίζει με Skype, το Skype είναι πολύ σφιχτό πρωτόκολλο και παίζει μόνο με τα δικά του προγράμματα και συσκευές (κάτι σαν DIVX Pro 5 να πούμε :twisted: ). Γιαυτό προτιμάτε SIP.... :thumbsup1

gcf
08-09-05, 16:05
Υπάρχει κάποια συσκευή όπως η παραπάνω συμβατή με voipbuster;

anon
08-09-05, 16:56
Εχω Grandstream BT102 και Cisco 7940. Ολα SIP.
Το πρόβλημα με τα Cisco είναι ότι παίζουν μόνο G711 & G729. Το μεν G711 θέλει 64Κ καθαρά, το δε G729 θέλει καλό latency (μικρό). Και τα δύο είναι no-no για ADSL 384 τουλάχιστον για αρκετές περιοχές. Πχ Φάληρο -> ξεχάστε το. Αιγάλω -> παίζει.
Το BT102 έχει και άλλους codecs και παίζει καλύτερα (πχ iLBC) αλλά δεν έχει τα καλούδια του 7940. το 7940 κοστίζει κοντά στα 450 ευρώ, το ΒΤ102 περιπου 90.

ΟΙ συνδέσεις είναι ΑΡΥΣ ΟΤΕ. Δεν ξέρω τι παίζει με Vivodi και τα δικά της DSLAM.

HaRRy
08-09-05, 18:20
υπάρχει ήδη αλλο νήμα για ΙΡ τηλεφωνία!!
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12785
εχει πολύ πράμα και συζήτηση μέσα!!

αυτο είναι παλιό και κάποιος το ξέθαψε για να κάνει διαφήμιση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.