PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 4 ever!!!



Fotis32
30-01-10, 17:48
Λοιπον παιδια, έβλεπα πολλές φορές το forum σας αλλά σήμερα είπα να γράψω σχετικά με την forthnet και τον ΟΤΕ. Εγώ μένω στον νομό Καβάλας και είμαι χρήστης του ΟΤΕ σχεδον 3 χρόνια (2mbps - δεν μπορώ να βάλω μεγαλήτερη ταχύτιτα γιατί δεν υποστηρίζεται). Τους τελευτέους 4-5 μήνες κάθε μέρα από τις 2 , το μεσημέρι, μέχρι τις 10-11 τα ping μου είναι 400+. Ενώ τις υπόλοιπες ώρες είναι κανονικά 50-60. Τώρα έρχομαι στο θέμα της forthnet.... Πρόσφατα έβαλε ένα φιλαράκι μου forthnet στο ιδιόκτητο δίκτυο τους και είναι πολύ ευχαριστημένος, τα ping είναι 50-60, κατεβάζει με 1,5 - 2,3mb σταθερά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με επανασυνδέσεις και διακοπές. Τα ίδια και με έναν ξάδερφο μου που μένει σε άλλη περιοχη της Καβάλας.... Εγώ έκανα αίτηση πριν από 15 μέρες περίπου για double play.

Τα συμπεράσματα δικά σας!!

Dark-Side
30-01-10, 17:51
Λοιπον παιδια, έβλεπα πολλές φορές το forum σας αλλά σήμερα είπα να γράψω σχετικά με την forthnet και τον ΟΤΕ. Εγώ μένω στον νομό Καβάλας και είμαι χρήστης του ΟΤΕ σχεδον 3 χρόνια (2mbps - δεν μπορώ να βάλω μεγαλήτερη ταχύτιτα γιατί δεν υποστηρίζεται). Τους τελευτέους 4-5 μήνες κάθε μέρα από τις 2 , το μεσημέρι, μέχρι τις 10-11 τα ping μου είναι 400+. Ενώ τις υπόλοιπες ώρες είναι κανονικά 50-60. Τώρα έρχομαι στο θέμα της forthnet.... Πρόσφατα έβαλε ένα φιλαράκι μου forthnet στο ιδιόκτητο δίκτυο τους και είναι πολύ ευχαριστημένος, τα ping είναι 50-60, κατεβάζει με 1,5 - 2,3mb σταθερά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με επανασυνδέσεις και διακοπές. Τα ίδια και με έναν ξάδερφο μου που μένει σε άλλη περιοχη της Καβάλας.... Εγώ έκανα αίτηση πριν από 15 μέρες περίπου για double play.

Τα συμπεράσματα δικά σας!!

Forthenet 4 never :p Δήλωσες βλάβη στον ΟΤΕ για τα 400+Pings?

Fotis32
30-01-10, 18:01
Τους είχα πάρει μια φορά τηλ... και είχα πει πως έχω μεγάλο ping στα παιχνίδια κτλ.. ηρθε ένας τεχνικός είδε και καλά την γραμή μου και μου είπε πως όλα δούλεβαν ρολόι και πως φταίνε οι server που παιζω... εντομεταξύ τις ώρες που είχα 400+ ping με τον ΟΤΕ με την forthnet το φιλαράκι μου είχε 72.. (νορμάλ). Και οι διαφορές στα ρούτερ (tracert) είταν λίγες.... αν θυμάμε καλά η forthnet είχε ένα ρουτερ παραπάνω στο path για τον ίδιο server (USA).

Dark-Side
30-01-10, 18:04
Έπιανε η Forthnet 72ms με USA? Κάποιο λάθος θα έγινε....

Fotis32
30-01-10, 18:11
λάθος sorryyyyyy. Γερμανία είναι ο server στην NGZ. Counter-Strike/Call of Duty

deniSun
30-01-10, 20:37
Το ότι έχεις εσύ πρόβλημα με τον ΟΤΕ δεν σημαίνει ότι έχουν και όλοι οι άλλοι.
Το ότι ο φίλος σου κατεβάζει σφαίρα δεν σημαίνει ότι θα πετάς και εσύ.
Και στον καλύτερο θεωρητικό πάροχο να συνδεθείς, και αν ακόμα όλος ο κόσμος πετάει, αν η γραμμή σου είναι για τα μπάζα δεν πρόκειται να δεις χαΐρι.
Και ναι εχθές η γραμμή σου και εδώ και 10 και 100 χρόνια να ήταν τέλεια αλλά ξαφνικά εχθές να έγινε μια... και να έχεις πρόβλημα από εδώ και πέρα.

Georgevtr
31-01-10, 11:37
Tι άλλο θ ακούσουμε εδώ μέσα:confused:

baskon
31-01-10, 11:53
Σε ποια περιοχη ακριβως εισαι και δεν υποστηριζει ο Οτε 8αρες και 24αρες?
Οσο για τα pings με τον οτε μαλλον το προβλημα ειναι μπουκωμενο dslam.
Και μεχρι να βαλουν ethernet dslam(για 8αρες-24αρες) στη περιοχη θα εξακολουθησει το προβλημα..
Συμβαινουν και αυτα στην επαρχια σε καποιες περιοχες αλλα σε κανα χρονο(ή λιγοτερο) που θα εχει βαλει και Ο Οτε ethernet dslam καντε τοτε τη συγκριση..Ελπιζω να μη πιανει ο Οτε 50 ms Με το συγκεκριμενο server και η Forthnet 500 ms :)
Παντως και εγω αν ημουν στη θεση σου στη ΦΟρθνετ θα πηγαινα ,αν ηταν ο μοναδικος παροχος και ο Οτε επι 5 μηνες εχει προβλημα

Και συμφωνω..
Οταν υπαρχει δυνατοτητα επιλογης τοτε Forthnet For Never :)

FSHOPAXD
31-01-10, 13:26
Δεν υπάρχει περίπτωση μέσα σε αυτό το Forum να γράψει κάτι κάποιος κάτι θετικό για εναλλακτικό πάροχο και κάτι αρνητικό για τον ΟΤΕ και να μην τον "πλακώσουν", αυτό ονομάζεται αντικειμενικότητα άλλωστε και ελεύθερη εκφραση της γνώμης του , δημοκρατία κλπ όροι.

deniSun
31-01-10, 13:44
Tι άλλο θ ακούσουμε εδώ μέσα:confused:

Καλό είναι να στην αρχή να διαβάζεις και να μαθαίνεις.
Μετά όταν αποκτήσεις πείρα και γνώση μπορείς να εκφέρεις απόψεις.
Να εκφέρεις εμπεριστατωμένες απόψεις και όχι απλά να πετάς πυροτεχνήματα...
Αν δεν έχουμε πάλι κάτι να πούμε καλό είναι να μην γράφουμε και γεμίζουμε τζάμπα το post.
Εκτός βέβαια αν κυνηγάς κανένα αστεράκι στο counterάκι σου.

nmavro73
31-01-10, 13:46
Η forthnet φταίει για τη φήμη της. Έχει πολλούς δυσαρεστημένους και φαίνεται. Αν δεν έδινε στις διαμαρτυρίες απαντήσεις που υποτιμούν τη νοημοσύνη μας και σεβόταν τον πελάτη τότε θα ακουγόταν και καλύτερα σχόλια.

deniSun
31-01-10, 13:56
Η forthnet φταίει για τη φήμη της. Έχει πολλούς δυσαρεστημένους και φαίνεται. Αν δεν έδινε στις διαμαρτυρίες απαντήσεις που υποτιμούν τη νοημοσύνη μας και σεβόταν τον πελάτη τότε θα ακουγόταν και καλύτερα σχόλια.

Αν και πιστεύω ότι αποκλειστικό ρόλο παίζει η πολιτική της εταιρείας (που είναι "άσε τους πελάτες να κουρεύονται, από την στιγμή που ήρθαν σε εμάς τους έχουμε στο χέρι")...
ένας μεγάλος παράγοντας είναι οι ανίδεοι τεχνικοί, οι οποίοι στην πλειοψηφία τους είναι πρακτικάριοι ΤΕΙτζίδες κάθε λογής Σχολής, απόφοιτοι Πολυτεχνικών Σχολών ή ΑΕΙτζίδες που πιστεύουν ότι έχουν γνώση επί παντός επιστητού και απόφοιτοι Σχολών ΙΕΚ με ότι συνεπάγεται το τελευταίο.
Όταν τους λες ότι "έχω πρόβλημα" και η απάντηση είναι "κάνε επανεκκίνηση του ΗΥ" τι εντύπωση να σχηματίσεις για την εταιρεία...

Lagman
31-01-10, 14:07
Λοιπον παιδια, έβλεπα πολλές φορές το forum σας αλλά σήμερα είπα να γράψω σχετικά με την forthnet και τον ΟΤΕ. Εγώ μένω στον νομό Καβάλας και είμαι χρήστης του ΟΤΕ σχεδον 3 χρόνια (2mbps - δεν μπορώ να βάλω μεγαλήτερη ταχύτιτα γιατί δεν υποστηρίζεται). Τους τελευτέους 4-5 μήνες κάθε μέρα από τις 2 , το μεσημέρι, μέχρι τις 10-11 τα ping μου είναι 400+. Ενώ τις υπόλοιπες ώρες είναι κανονικά 50-60. Τώρα έρχομαι στο θέμα της forthnet.... Πρόσφατα έβαλε ένα φιλαράκι μου forthnet στο ιδιόκτητο δίκτυο τους και είναι πολύ ευχαριστημένος, τα ping είναι 50-60, κατεβάζει με 1,5 - 2,3mb σταθερά και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με επανασυνδέσεις και διακοπές. Τα ίδια και με έναν ξάδερφο μου που μένει σε άλλη περιοχη της Καβάλας.... Εγώ έκανα αίτηση πριν από 15 μέρες περίπου για double play.

Τα συμπεράσματα δικά σας!!

Αυτά που γράφεις έχουν αναφερθεί απο αρκετά μέλη και έχουν απαντηθεί.
1)Για να καταλάβω σε ποια περιοχή είσαι ;
2)Λες ότι η forthnet δίνει έως 24Mbps στην περιοχή σου αλλα ο ΟΤΕ δίνει μέχρι 2Mbps;
Αν κάνεις μια αναζήτηση με την λέξη Καβάλα θα διαβάσεις αρκετά προβλήματα στο παρελθόν,πχ δες γραφήματα (http://rapidshare.com/files/289488944/grafimata.pdf) από την μαζική διαμαρτυρία.
Έχω αναφέρει στο forum, παιδί από Κοζάνη με forthnet έπιανε κάτω από 40ms latency προς Γερμανία αλλά αρκετές φορές έπιανε 200ms και δε μπορούσε να παίξει.Σίγουρα υπάρχουν αρκετές φορές, που όταν πέφτουν τα κυκλώματα επηρεάζονται.
Άλλα αν δεν μπορείς να βάλεις ΟΤΕ adsl2+ τότε καλά έκανες και έβαλες forthnet adsl2+...
Τώρα για τον ΟΤΕ πρέπει να βάλεις adsl2+ ,μάλλον έχει μπουκώσει η περιοχή σου και τις ώρες αιχμής το βλέπετε :(


Για Αθήνα σίγουρα τα πράγματα είναι όπως τα διαβάζεις σκέτη απογοήτευση ,υψηλοί χρόνοι απόκρισης κλπ.

nmavro73
31-01-10, 14:11
Ισχύει σε πολλές περιοχές αυτό που λέει. Στη ροδοπολη Σερρών πχ ο ΟΤΕ δίνει ως 2 ταχύτητα και η forthnet νομίζω ως 24. Στην επαρχία λόγω των επιδοτούμενων συμβαίνει τακτικά αυτό.

Lagman
31-01-10, 14:13
Ε αφού δεν κάνουν και τίποτα από τον ΟΤΕ τότε μονόδρομος η forthnet.

nmavro73
31-01-10, 14:23
Σέρνεται πάντως και εκεί. Αλλά εκμεταλλεύεται την κατάσταση.

Georgevtr
31-01-10, 16:11
Καλό είναι να στην αρχή να διαβάζεις και να μαθαίνεις.
Μετά όταν αποκτήσεις πείρα και γνώση μπορείς να εκφέρεις απόψεις.
Να εκφέρεις εμπεριστατωμένες απόψεις και όχι απλά να πετάς πυροτεχνήματα...
Αν δεν έχουμε πάλι κάτι να πούμε καλό είναι να μην γράφουμε και γεμίζουμε τζάμπα το post.
Εκτός βέβαια αν κυνηγάς κανένα αστεράκι στο counterάκι σου.

Μάλιστα δάσκαλε...:rofl:
Παραδίδω και ιδιαίτερα σε μερικούς που θεωρούν τέτοια πόστ άξια σχολιασμού και συζήτησης.
Τι κυνηγάω?:rofl::rofl::rofl:
Να σαι καλά,μου φτιαξες την μέρα:rofl::rofl::rofl::rofl:

Dark-Side
31-01-10, 16:17
Μάλιστα δάσκαλε...:rofl:
Παραδίδω και ιδιαίτερα σε μερικούς που θεωρούν τέτοια πόστ άξια σχολιασμού και συζήτησης.
Τι κυνηγάω?:rofl::rofl::rofl:
Να σαι καλά,μου φτιαξες την μέρα:rofl::rofl::rofl::rofl:

Μας εξηγείς τι ήθελες να πεις με το post σου που επισήμανε ο dediSun?Γιατί και εμένα μου φάνηκε άστοχο..

djbok21
31-01-10, 16:34
Δεν μένει παρά να περιμένουμε 15 μέρες για να ενεργοποιηθεί ο φίλος από Καβάλα και να δούμε επί του πρακτέου τα αποτελέσματα ... και επειδή τα αποτελέσματα πολύ πιθανόν να είναι όπως τα έχει αναφέρει , μερικοί καλύτερα μην βιάζεστε να "θάψετε" την 4net :p

deniSun
31-01-10, 16:49
Δεν μένει παρά να περιμένουμε 15 μέρες για να ενεργοποιηθεί ο φίλος από Καβάλα και να δούμε επί του πρακτέου τα αποτελέσματα ... και επειδή τα αποτελέσματα πολύ πιθανόν να είναι όπως τα έχει αναφέρει , μερικοί καλύτερα μην βιάζεστε να "θάψετε" την 4net :p

Το θέμα είναι να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε και να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Δηλαδή θα πρέπει να διακρίνουμε πότε έχει πρόβλημα η forthnet και πότε εμείς.
Για παράδειγμα αυτό που συμβαίνει με την εταιρεία εδώ και 2 μήνες περίπου επηρεάζει όλους τους της τους συνδρομητές.
Σε αυτή την περίπτωση είτε έχεις είτε όχι καλή γραμμή θα σέρνεσαι.
Όταν όμως βλέπεις να σέρνεσαι ενώ κάποιοι άλλοι πετάνε θα πρέπει να ρίξεις λίγο τον εγωισμό σου και να ψάξεις λίγο καλύτερο το θέμα.
Τότε μάλλον κάτι πάει στραβά στην γραμμή σου (είτε είναι ευθύνη του παρόχου είτε δική σου).

nmavro73
31-01-10, 19:24
Το θέμα είναι να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε και να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Δηλαδή θα πρέπει να διακρίνουμε πότε έχει πρόβλημα η forthnet και πότε εμείς.
Για παράδειγμα αυτό που συμβαίνει με την εταιρεία εδώ και 2 μήνες περίπου επηρεάζει όλους τους της τους συνδρομητές.
Σε αυτή την περίπτωση είτε έχεις είτε όχι καλή γραμμή θα σέρνεσαι.
Όταν όμως βλέπεις να σέρνεσαι ενώ κάποιοι άλλοι πετάνε θα πρέπει να ρίξεις λίγο τον εγωισμό σου και να ψάξεις λίγο καλύτερο το θέμα.
Τότε μάλλον κάτι πάει στραβά στην γραμμή σου (είτε είναι ευθύνη του παρόχου είτε δική σου).
Μήπως εννοείς ότι βαίνουμε προς τα δύο χρόνια;Οι δύο μήνες έχουν κλείσει προ πολλού

ntinosss2003
31-01-10, 19:50
.......Δηλαδή θα πρέπει να διακρίνουμε πότε έχει πρόβλημα η forthnet και πότε εμείς.
Για παράδειγμα αυτό που συμβαίνει με την εταιρεία εδώ και 2 μήνες περίπου επηρεάζει όλους τους της τους συνδρομητές.
Σε αυτή την περίπτωση είτε έχεις είτε όχι καλή γραμμή θα σέρνεσαι.
.........



Δεν αντιμετωπιζω ουδε ενα προβλημα εδω και 5-6 μηνες με τη 4νετ.(Καινουργια γραμμη εξ ολοκληρου μεσα στο σπιτι μεχρι το κουτι εξω)
Μπας και αυτα που λετε ειναι η λυση στο προβλημα ΣΑΣ;;; :whistle:
(λεω μπας..) :p:p:p

deniSun
31-01-10, 20:07
Μήπως εννοείς ότι βαίνουμε προς τα δύο χρόνια;Οι δύο μήνες έχουν κλείσει προ πολλού

Προβλήματα στη forthnet υπήρχαν πάντα.
Εδώ και 2 χρόνια που είμαι στην εταιρεία έχουμε τα εξής στη βόρεια Ελλάδα:
1) πριν 2 χρόνια από Σεπτέμβριο έως Νοέμβριο υπήρχε πρόβλημα λόγω του ότι δεν υπήρχε το απαιτούμενο bw για να καλύψει τις ανάγκες της Μακεδονίας.
Μετά την τότε αναβάθμιση η γραμμή μου τερμάτιζε άνετα.
2) φέτος από Νοέμβριο ή Δεκέμβριο έως πριν λίγες μέρες υπήρχε πάλι πρόβλημα

Μέσα στο διάστημα αυτό η γραμμή τερμάτιζε πάντα εκτός τις περιπτώσεις που έπεφταν τα κυκλώματα, τα οποία έπεφταν 4-5 φορές την εβδομάδα.
Κάθε 2-3 μήνες το bw γέμιζε και περιμέναμε τις αναβαθμίσεις για να μπορούμε να ζούμε σαν άνθρωποι μετά το μεσημέρι.

Η τελευταία αναβάθμιση, αν δεν χάναμε τα 2 Ling στο tinet, έδειχνε ότι πήγαινε πολύ καλά.
Δεν μπορούμε να πούμε όμως ότι επί 2 χρόνια κάθε μέρα υπήρχε πρόβλημα.
Επίσης μετά το κλείσιμο των torrentάδικων είδαμε φως...

Και τώρα εδώ και 2-3 μέρες η γραμμή σχεδόν τερματίζει στη βόρεια Ελλάδα.
Οι χρόνοι στα tinet είναι φυσιολογικοί ενώ τα level3 φαίνονται φουλαρισμένα.

nnik
31-01-10, 20:34
Ε αφού δεν κάνουν και τίποτα από τον ΟΤΕ τότε μονόδρομος η forthnet.

Ετσι ακριβώς.
Ετσι κι αλλιώς τη Φορθνετ δεν την παντρευεσαι.

kikostaki
31-01-10, 23:15
παιδια και εγω μενω στην καβαλα(δεπος).διαβαζω τοσο καιρο για προωβλιματα και τετια.εγω δεν εχω κανενα προβλημα.Απο τοτε που εβαλα φορθνετ ουτε εχει αποσυνδεθη ουτε τπτ.κατεβαζω συνεχεια με 12 μβ τοσο κλειδονη το ρουτερ(ειμαι μακρια απο το κεντρο).και στα παιχνιδια μια χαρα.εκτος αν καπιος εχει σερβερ απο χολ που τοτε εχω πινγ

johnson
01-02-10, 10:19
Δεν αντιμετωπιζω ουδε ενα προβλημα εδω και 5-6 μηνες με τη 4νετ.(Καινουργια γραμμη εξ ολοκληρου μεσα στο σπιτι μεχρι το κουτι εξω)
Μπας και αυτα που λετε ειναι η λυση στο προβλημα ΣΑΣ;;; :whistle:
(λεω μπας..) :p:p:p

Είσαι και στο Ηράκλειο... δηλαδή εσύ το βράδυ βλέπεις youtube σωστά;
Εγώ βλέπω τα pings με Γερμανία να παίζουν 100-170ms τη στιγμή που τα πρωινά είναι 75ms.
Μη λέμε ότι θέλουμε... ευτυχώς τελειώνει το μαρτύριο. Άντε γεια 0,04νετ.

deniSun
01-02-10, 15:32
Εχθές το youtube πήγαινε πολύ καλά.
Πολύ λίγο buffering και οι ταχύτητες αρκετά καλές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.