PDA

Επιστροφή στο Forum : Μα ποσο χωρο θελω για τα windows updates?!



jim_p
31-01-10, 13:35
Καλημερα σε ολους.

Ηρθε στα χερια μου ενα λαπτοπ για την "καθιερωμενη" διεργασια του φορματ. Ειναι ενα aspire 1360, 5+ χρονων παλιο και ειναι η πρωτη φορα που του γινεται φορματ. Επειδη η ιδιοκτητρια του δεν ειχε διαθεσιμο το recovery cd, δανειστηκα ενα αυθεντικο δισκακι xp home απο ενα φιλο, και τα εγκατεστησα χρησιμοποιοντας το κλειδι που υπηρχε στο κατω μερος του λαπτοπ.

Ολα πηγανε κανονικα, και τωρα δουλευει οπως πρωτα. Αυτο που με απασχολει ειναι ο χωρος που εχουν πιασει τα windows μετα απο ολα τα updates που γινανε. Απο τα 4.4gb του κατηλλειμενου χωρου στο σκληρο, τα 3.2gb ειναι ο φακελος των windows! Τα υπολοιπα ειναι οι "καθημερινες" εφαρμογες
- avg
- firefox + flash + java (για ενα και μονο site!!!)
- nero 6 essentials (μονο το nero express δηλαδη)
- office 2003
- mpc + τα συναφη codecs
- 7zip
- winamp

Ειναι δυνατον πληρως updated xp με sp3 να πιανουν τοσο? Και μαλιστα με το pagefile σε διαφορετικο partition και το system restore κλειστο! Και κατοπιν disk cleanup. Δεν παει πιο κατω.

Κατι αλλο που πραγματικα μου την εδωσε ειναι τα διαφορα "πακετα" που το windows update βαζει με το ζορι, πχ .net framework 1.1, 2, 3, 3.5 μαζι με τα sp και τα language packs για το καθενα και το windows search που μου εχει !@#$%^& την αναζητηση!
Γιατι να εγκατασταθουν με το ζορι μιας και δεν τα χρειαζεται καποια εφαρμογη?

Ενδεικτικα παραθετω το "df -h" απο το δικο μου λαπτοπ (ιδιας ηλικιας) που εχει debian και xfce. 2.5GB και εχει 4 web browsers, 4 im clients, 1.5 DEs και χιλια δυο αλλα πραγματα που τα χρησιμοποιω σπανια, πχ nfs, virtualbox κλπ.

$ df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/hda1 15G 2,6G 12G 18% /
tmpfs 252M 0 252M 0% /lib/init/rw
udev 10M 204K 9,9M 2% /dev
tmpfs 252M 0 252M 0% /dev/shm
/dev/hda2 40G 28G 12G 72% /home

tolis_01
31-01-10, 14:46
Μήπως απλά το debian σου είναι λιτοδίαιτο; :D
Από το pc μου (ubuntu):


Σύστημα αρχείων Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda1 17G 3,7G 12G 24% /
udev 497M 268K 497M 1% /dev
none 497M 200K 497M 1% /dev/shm
none 497M 84K 497M 1% /var/run
none 497M 0 497M 0% /var/lock
none 497M 0 497M 0% /lib/init/rw
/dev/sda3 116G 36G 75G 33% /media/FILES
/dev/sda5 13G 248M 12G 2% /home

Ψιλονορμάλ μου φαίνονται τα GB.

jim_p
31-01-10, 15:25
Αν σκεφτεις οτι το gnome μονο του ειναι σε μεγεθος μιαμιση φορα το xfce, και οτι δεν εχω παρελκομενα του ιδιου του DE και αλλες εφαρμογες που θεωρουνται "must", πχ gimp, τοτε ειναι μια χαρα.

Η εγκατασταση των xp ηταν 1.5-1.8gb στην αρχη και πλεον εχει υπερδιπλασιαστει!

Simpleton
31-01-10, 15:50
Αν θυμάμαι καλά, ο SSB είχε γράψει πριν από μερικούς μήνες ότι τα περιεχόμενα του φακέλου \Windows\SoftwareDistribution\Download (αρχεία που απαιτούνται για την εγκατάσταση των ενημερώσεων) διαγράφονται αυτόματα μετά από 10 ημέρες. Λογικά θα κερδίσεις από εκεί κάτι.

Κατά τ' άλλα, δεν νομίζω ότι έχει κάποιον λόγο ύπαρξης το .Net 1.1 στο σύστημα. Όταν λες ότι σου τα βάζει «με το ζόρι», δεν μπορείς να τα ξετικάρεις; Και το Windows Search στα προαιρετικά είναι.

Alexkass
31-01-10, 17:57
ο καθένας θα γνώριζε ότι όταν βάζεις ένα πρόγραμμα γράφει αρχεία συνδέσμων (για να μη γίνεται το dll chaos των προ xp) στον φάκελο winsxs ή σε αντίστοιχο.

οπότε είναι άκρως λογικό.

αν κάποιος δεν έχει 5GB για το λειτουργικό ας πάρει καλύτερα usb mp3 από τους πακιστανούς, θα του φτάνει αυτό.

jim_p
31-01-10, 20:28
Να το παρω αλλιως?

Για να φτασω στην δικη μου εγκατασταση (xp pro sp2) τα 4gb πρεπει να βαλω:
το λειτουργικο + το office (2003) + το nero (6) ολο, λογω burning rom + το photoshop (cs2) + τα διαφορα μικροπραγματα (απο αποψη χωρου) πχ drivers, winamp, mpc, codecs, κλπ, και παλι με το ζορι θα εχω αγγιξει τα 2.5gb! Μιλαμε παντα για το pagefile σε διαφορετικο partition.

Τι διαφορα εχει η δικη μου εγκατασταση απο αυτη του λαπτοπ? Οτι δεν γινεται ποτε windows update σε αυτη και δεν μπαινει ποτε στο ιντερνετ. Τα οσα χρειαζονται να γινουν update, πχ directX γινονται με το χερι.

Γιατι θελω να μεινω οσο το δυνατον χαμηλα? Για να χωρεσει το ghost ολης αυτης της εγκαταστασης σε ενα dvd μονο!

Παω να κοιταξω το μεγεθος των winSxS και του \Windows\SoftwareDistribution\Download.

........Auto merged post: jim_p πρόσθεσε 39 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

C:\WINDOWS\WinSxS = 21.5ΜΒ
C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download = 702MB

Με απλα λογια... τριχες. Πολυ λιγοτερα απο οσο ελπιζα. Ειναι ασφαλες να σβησω τα περιεχομενα του C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download ?

Simpleton
31-01-10, 21:32
(...)
C:\WINDOWS\WinSxS = 21.5ΜΒ
C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download = 702MB

Με απλα λογια... τριχες. Πολυ λιγοτερα απο οσο ελπιζα. Ειναι ασφαλες να σβησω τα περιεχομενα του C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download ?
Εφόσον έχουν εγκατασταθεί όλες οι ενημερώσεις που του έχεις πει να κατεβάσει (δηλαδή δεν διέκοψες τίποτα), λογικά ναι. Επίσης, για κάθε ενημέρωση που εγκαθιστά, κρατά ένα backup σε κρυφό υποφάκελο του \Windows. Αν ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά και αποκλείεις το ενδεχόμενο να χρειαστεί να απεγκαταστήσεις κάτι, μπορείς να τους σβήσεις και αυτούς.

Το WinSxS, αν θυμάμαι καλά από παλαιότερα θέματα, δεν πρέπει να το πειράζουμε.

Όσο για το Ghost, υπάρχει δυνατότητα χρήσης ενός dual-layer DVD;

jim_p
31-01-10, 21:54
Βασικα, αποτυγχανει να εγκαταστησει κατι language packs για το .net framework 3.0, παρολο που τα εχει κατεβασει.

Επισης, στην εκκινηση εχει γινει πολυ αργος. Οταν ηταν φρεσκοεγκατεστημενα τα windows, 24 ωρες πριν, χωρις drivers, προγραμματα και updates, εβλεπα την μπαρα του "loading" δυο φορες το πολυ. Μετα απο ολα αυτα η μπαρα περναει... και ξαναπερναει... και ξαναπερναει... 6-8 φορες!

Ολοι οι φακελοι $Nt* μεσα στο c:\windows φτανουν τα 170ΜΒ, παλι πολυ λιγα.

Dual layer dvd δεν υπαρχει.

jim_p
01-02-10, 17:42
Τερμα τα ψεματα. Εβγαλα ολα τα .net framework, το windows search και τα συναφη τους και η εγκατασταση επεσε στα 2.7gb! Το μονο απο τα updates που κρατησα ειναι το C++ redistributable 2005 κατι που το θελει το avg.

Μολις τελειωσα και το ghost. Σας ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.