PDA

Επιστροφή στο Forum : Να φύγει από Forthnet;



tazoulis
31-01-10, 16:02
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα φίλο ο οποίος έχει Forthnet. Μένει Ισοκράτους, Θεσσαλονίκη. Από τα στατιστικά του router αλλά, και όπως επιβεβαιώνει η Forthnet, 24Mbps δεν πιάνει με τίποτα:) Η ταχύτητά του φτάνει μέχρι 14Mbps:oneup:

Ωστόσο, το κύριο πρόβλημά του είναι οι συνεχείς αποσυνδέσεις. Γι' αυτό, θα ήθελα να μάθω:

1. Εμπειρίες από άτομα που μένουν εκεί κοντά και έχουν Forthnet.
2. Αν θα κερδίσει κάτι ο φίλος μου βάζοντας Otenet:whistle:


Ευχαριστώ πολύ!

Dark-Side
31-01-10, 16:11
Δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής του ;)

bigbill24
20-02-10, 15:47
Απ'ότι έχω ακούσει ποτέ κανείς δεν πιάνει 24Mbps,τώρα για τις αποσυνδέσεις δεν ξέρω.

Anasazi
20-02-10, 15:53
24 Μbit δε προκειται να πιασει με καμια εταιρεια,και απ'οτι εχω ακουσει,σε ανοιχτες γραμμες,η Forthnet πιανει οσο και η 24αρα του ΟΤΕ.

Επικοινωνια με το 13831 για τις αποσυνδεσεις και αν δε μπορεσουν να του δωσουν λυση,μπορει να φυγει χωρις δεσμευσεις.

zombie_wireless
20-02-10, 15:54
Ποτέ και κανένας δεν πιάνει 24.Την προσεγγίζουμε με τον ΟΤΕ...;)

JULIANIK
20-02-10, 16:57
Ωστόσο, το κύριο πρόβλημά του είναι οι συνεχείς αποσυνδέσεις.
Γι' αυτό, θα ήθελα να μάθω: Αν θα κερδίσει κάτι ο φίλος μου βάζοντας Otenet
Αν στα 14 εχει αποσυνδεσεις, τοτε για να σταθεροποιηθει η συνδεση του, θα πρεπει να τον ριξουν ακομα πιο κατω, ανεβαζοντας το snr. Αυτο, με δεδομενο οτι δεν εχει καποιο ειδικο προβλημα η γραμμη του, και ανεξαρτητως παρόχου.
Παντως και στα 23.999 να συνδεοταν, αν βρισκοταν διπλα στο DSLAM, πανω απο 18-19Mbit πραγματικης ταχυτητας, δεν θα εβλεπε, κι αυτο σε ειδικες περιπτωσεις.

Πηγαινει ΟΤΕ χωρις 2η κουβεντα αν τον ενδιαφερουν τα games και η σταθεροτητα σε ταχυτητα και αποκριση.
Φυσικα με το αντιστοιχο κοστος.

Αν τον ενδιαφερει κυριως η τιμη, ισως να εξετασει την περιπτωση της cyta, που εχει πιο χαμηλες τιμες, στις ταχυτητες που πιανει περιπου κι αυτος. Καπου τωρα αρχιζουν οι πρωτες ενεργοποιησεις στη Θεσ/νικη, οποτε δε θα υπαρχει και το γνωστο πηξιμο της φορθ. Απο την αλλη βεβαια, ουδεις γνωριζει τι παιδικες ασθενειες, τυχον θα παρουσιασει η cyta στην αρχη.
Εγω παντως, αν δεν συγχρονιζα ψηλα, θα πηγαινα cyta που πλεον ειναι πιο συμφερον απο το φορθνετ economy.

kostas_pav
20-02-10, 18:51
24 Μbit δε προκειται να πιασει με καμια εταιρεια,και απ'οτι εχω ακουσει,σε ανοιχτες γραμμες,η Forthnet πιανει οσο και η 24αρα του ΟΤΕ.

Επικοινωνια με το 13831 για τις αποσυνδεσεις και αν δε μπορεσουν να του δωσουν λυση,μπορει να φυγει χωρις δεσμευσεις.
Μια μικρή διόρθωση. Φίλος μου που μένει ακριβώς δίπλα στον ΟΤΕ, με Conn-X συγχρόνιζε στα 24574 (δηλαδή σχεδόν το μέγιστο 24576), ενώ με Forthnet στα 23998. Φυσικά, με τα ίδια στατιστικά και SNR 9.:whistle:

Anasazi
20-02-10, 19:34
OK,δε το ειχα ακουσει ποτε.

zombie_wireless
20-02-10, 21:56
Μια μικρή διόρθωση. Φίλος μου που μένει ακριβώς δίπλα στον ΟΤΕ, με Conn-X συγχρόνιζε στα 24574 (δηλαδή σχεδόν το μέγιστο 24576), ενώ με Forthnet στα 23998. Φυσικά, με τα ίδια στατιστικά και SNR 9.:whistle:
Υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις...;)

Yabba
20-02-10, 22:06
....ενώ με Forthnet στα 23998.

Μέσα στο ίδιο κτίριο του OTE ήταν 10 μέτρα μακρύτερα του το DSLAM της FORTHnet...

cmaniac
20-02-10, 22:30
Η Ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας.

Καλο ειναι να γνωριζουμε τι εστι G992.x πριν πουμε "δεν πιανεις", αλλιως ας περιοριστουμε στον τομεα που γνωριζουμε καλυτερα και ας αφησουμε αλλους, καλυτερα γνωστες να "βγαλουν το φιδι απ την τρυπα".

Οριστε ενα αρθρο στην Wikipedia για το πως δουλευει το ADSL.
http://en.wikipedia.org/wiki/ITU_G.992.1

Αν και πλεον δεν θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχει ανθρωπος που διαβασει αυτην την ιστοσελιδα και δεν ξερει πως δουλευει, με τοσα αρθρα / threads που εχουν ανοιχτει και αναλυθει.

Και για να απαντησω στην ερωτηση του φιλου με τις αποσυνδεσεις, καλο ειναι να ελεγθει η γραμμη του σπιτιου του απο εναν τεχνικο ηλεκτρολογο, η γραμμη εκτος του σπιτιου απο εναν τεχνικο του Provider, του ΟΤΕ ή/και συνδυασμενα (Provider+OTE) και εαν και παλι εχει προβληματα να ζητησει να αλλαξουν το προφιλ του και να το βαλουν σε εκεινο που εχει Target SNRM 9 (ιδιο με του ΟΤΕ). Θα πεσει η ταχυτητα, ομως θα σταθεροποιηθει η γραμμη του.

kostas_pav
21-02-10, 01:32
Μέσα στο ίδιο κτίριο του OTE ήταν 10 μέτρα μακρύτερα του το DSLAM της FORTHnet...
Γι'αυτό ανέφερα ότι έχει τα ίδια ακριβώς στατιστικά. Γιατί η απόσταση προφανώς είναι αμελητέα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.