PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL χωρίς μηνιαίο πάγιo από την Hellas On Line.



Latinos
14-01-04, 23:00
ADSL χωρίς μηνιαίο πάγιo από την Hellas On Line.
Η Hellas On Line ανακοινώνει την νέα υπηρεσία HOL Home AnyDSL. H υπηρεσία βασίζεται στην αρχή του μοντέλου pay-as-you-go καθώς δεν απαιτεί μηνιαίο πάγιο και η χρέωση γίνεται ανάλογα με τη χρήση της υπηρεσίας.

Με το HOL Home AnyDSL ο χρήστης αποκτά πρόσβαση ADSL με όποια ταχύτητα επιθυμεί (384, 512, 1024...), με μηδενικό μηνιαίο πάγιο και με χρέωση 0,013€ ανά Mbyte διακινούμενου όγκου δεδομένων.

From www.hol.gr

χμμ.... :roll:

psyxakias
14-01-04, 23:11
Χμμ... 1 GB το μήνα δηλαδή 15 Ευρώ...

ogenikos
14-01-04, 23:45
WTF?
Με την ίδια χρέωση 384/512/1024 ;; :shock: :shock: μπραβο νέα κόλπα!!!!!!
Χαμός γίνεται με μειώσεις και αλλαγές χρεώσεων, για να δούμε και τη forthnet!
Τελικά όπως φαίνεται οι τιμές θα στρώσουν νωρίτερα απ' ότι περιμέναμε...και έχει δεν έχει 6 μήνες το dsl στην Ελλάδα.
Τα ευρά απο τα προγράμματα της E.U αρχίζουν και μπαίνουν στα ταμεία.. :lol:
Για να δούμε........


Χμμ... 1 GB το μήνα δηλαδή 15 Ευρώ...
1 GB = 13 Ευρώ

Oakenfold_
14-01-04, 23:56
poios katevazei mono 1GB to mhna?

ermis333
14-01-04, 23:58
poios katevazei mono 1GB to mhna?

Η γιαγιά μου :lol: :lol: :lol:

Latinos
15-01-04, 00:06
όσοι θέλουν internet μόνο για αποστολή και λήψη αλληλογραφίας ... εταιρίες.. ιδιώτες.. άτομα που κάνουν μόνο chat... κλπ κλπ κλπ ... Αν και το βασικό σε όλες αυτές τις κινήσεις είναι οτι με τα νέα πακέτα που δίνουν οι παροχείς, καλύπτουν μεγαλύτερο αγοραστικό μερίδιο στην αγορά και αυτό μακροχρόνια θα έχει επίδραση στον ανταγωνισμό και όφελος για τον καταναλωτή .. ( και.. μπλοκάρισμα στα dslam grr) Από την άλλη.. προτιμώ τα 4GB την ημέρα που κατεβάζω τώρα :D

ogenikos
15-01-04, 00:14
poios katevazei mono 1GB to mhna?
1)Κάποιος με ISDN και μέση χρήση κατέβαζει από 100-500 MB/μήνα και τρέχει μόνο με 64kb με 15-18 ευρώ τον μήνα + πάγιο isdn + ΕΠΑΚ.
Τώρα γιατί να μήν δίνει σχεδόν τα ίδια λεφτά και να κατεβάζει τα διπλάσια απ' ότι κατέβαζε πιό άνετα, να παίζει online καλύτερα και γενικά να πάει κομμάτια σε σχέση με isdn???
2)Δεν θα φορτώνεται το δίκτυο για αυτούς που τα χώνουν για απεριόριστη χρήση.
3)Μαζεύοντας περισσότερη πελατεία οι πάροχοι θα έχουν λεφτά να δώσουν για αναβάθμιση τών δικτύων τους.
Πιστεύω ότι αυτές οι αλλαγές μόνο καλό θα κάνουν στην διάδοση του broadband και γενικότερα του internet στην Ελλάδα.....
http://users.forthnet.gr/ath/dimtim/img/ar15firing.gif http://users.forthnet.gr/ath/dimtim/img/sleep2.gif http://users.forthnet.gr/ath/dimtim/img/rocketq3.gif

kmike
15-01-04, 00:24
Μάλλον πρέπει να προσθέσετε και 10-15% παραπάνω στην τιμή άνα GB γιατί χρεώνεται η διακίνηση (άρα και το upload).

camelot21
15-01-04, 00:32
παιδια γιατι δεν σκεφτεστε ομως και το αλλο.γνωριζετε ποσα παιδια στην ελλαδα δεν τους νιαζει το download παρα να ειναι always on με το νετ για online game?πιστευο γιαυτους 9.5ευρο το μηνα ειναι πολυ καλα στο να σερφαρεις και να πεζεις τα παιχνιδακια σου online.και μην ξεχναμε για ενα light user 1gb ειναι υπεραρκετο.
δεν πιστευο οτι κανο λαθος ετσι δεν ειναι?δεν υπαρχει και αυτη η κατιγορια χρηστων?

ευχαριστω.
ΥΓ.οντος αποτι φαινεται θα εχουμε πολυ καλες τιμες σε λιγο καιρο.υπολογιζο οσο και εαν φενεται κουφο οτι μεχρι μαιο θα ειμαστε 30ευρο+φπα .στην τιμη μαζι με οτε provider. :mrgreen:

Deimos
15-01-04, 09:17
ρε παιδια μιας και είμαι και εγώ στην ίδια κατηγορία με τα παιδάκια (πολύ serfing και gaming) δηλαδη 2-3 ωρες παιχνιδι και αλλες 3-4 serfing στο web. Πόσα ΜΒ περίπου θα έχει διακίνιση το πισι?

Eruyome(MMXGN)
15-01-04, 11:20
Παιδιά σκεφτείτε το εξής.
Η Spark δίνει πακέτα με ογκοχρέωση.
Το πακέτο της για 384 είναι E22/μήνα με 5GB δωρεάν.
Το πακέτο της HOL είναι Ε0,013/mb δηλαδή για 5GB δηλ: E0.013*5000=E65
Προσθέστε τώρα και το πάγιο ΟΤΕ, το ΦΠΑ κτλ...

Περίμενα πολύ περισσότερα απο αυτό το δούλεμα μετά την εξαγορά της απο τη FORTHnet.

Όσον αφορά τα Ε15 για ένα GB που λέτε, η ACN δίνει με Ε16,99 απεριόριστο όγκο με 256kb/s βέβαια αλλα και πάλι σκεφτήτε το. Kαι πιστέψτε με, ακόμα και με τις απλές PSTN κατεβάζετε πολύ περισσότερο όγκο δεδομένων απο 1GB (εγώ με την ISDN ειδικά το έχω ξεσκήσει). Δεν τα διάβασα όλα τα παραπάνω μηνύματα, (θα το κάνω τώρα) αλλα όπως είδα πολύ σωστά ειπώθηκε οτι δεν είναι μόνο το KazAα αλλά και το κατέβασμα σελίδων, το οnline gaming ακόμα και τα ping replies...

Φιλικά

Cafeeine
15-01-04, 11:37
Και για να μην ξεχνιόμαστε, υπάρχει και το πάγιο του ΟΤΕ. Το βλέπω χλωμό να έχει κανείς DSL 1024 και να πληρώνει 80 € το μήνα και να τον καίνε τα ολίγα ευρώ που γλυτώνει. Αρα το πακέτο αυτό απευθύνεται λογικά σε χρήστες χαμηλών πακέτων, 256, 384. Υπάρχει και η άλλη λύση βέβαια (που μου ηρθε τώρα καθώς έγραφα). ποτελέι ιδανική λύση backup σλυνδεσης, καλύτερη και απο net karta αφού δεν χρειάζεται να πας να την άγοράσεις αλλά υπάρχει καβάντζα για όταν την χρειαστείς.

Eruyome(MMXGN)
15-01-04, 11:56
Ok. Τα διάβασα.
Λοιπόν, όσοι πιστεύουν οτι ανηκουν στην κατηγορία των Light Users.

Να κάνουμε κάποιους υπολογισμούς για το traffic ενός ΠΟΛΥ light user και ενός light gamer (που παίζει
παιχνίδια που δεν απαιτούν πολούς πόρους δυκτίου όπως Starcraft, warcraft κτλ...)

1. Ο ΠΟΛΥ light user.
Έστω έχει traffic 2mb την ώρα μέσο όρο (δηλαδή την περισσότερη ώρα είναι IDLE και απλά μπαίνει για κάνα δύωρο την ημέρα για να δεί καμια ελαφριά σελιδούλα και να κάνει λίγο τσατ και να δεί τα email του.)
Αυτό σημαίνει
2mb/hr * 24 hr (αφού το router ότι και να κάνετε είναι συνδεδεμένο στο net) = 48mb/day
48mb/day * 30 days = 1440mb
1440mb * E0.013/mb = E18,72

Όμως 18,72 είναι χωρίς ΦΠΑ, άρα με ΦΠΑ ο πολύ light user πληρώνει... ΝΑΙ, Ε22,1/μήνα.
Πόνεσε ε;

Για να δούμε τώρα τον gamer.

Στο starcraft, έχω παρατηρήσει, χωρίς να παίζω συνεχόμενα, οτι βγάζω μέσο όρο 8mb traffic/ώρα.
Έστω οτι είστε λίγο πορωμένοι και παίζετε 4 ώρες κάθε μέρα (πολύ λίγο έβαλα) δηλαδή άν είστε και light user εκτός απο gamer θα έχετε... 4*8 =32mb παραπάνω για 4 ώρες δηλ ο μέσος όρος αυξάνεται κατά 32/24= 1,3mb δηλαδή νέος μέσος όρος = 3,3mb/day

Mε τους ίδιους υπολογισμούς. (άντε, αφαιρούμε τα 0,3 επειδή δεν παίζετε τα σαββ/κύριακα για να διαβάζετε) 3*24 = 72... 72*30 = 2160 ... 2160 * 0.013 = 28.08 + 18% ΦΠΑ = Ε33.13 Eίπατε τίποτα;

Και όλα αυτά για light eφαρμογές.
Γιατί τα καινούργια οnline games (Final Fantasy XI online, World Of Warcraft)...να μην τα συζητάμε.
Να φανταστείτε το FFXI προτείνει να μην το αποκτήσετε αν έχετε κάτι λιγότερο απο ADSL (έστω οτι έχει traffic 7kb/s -> 7 * 3600 = 25,2mb/hr.... τα συμπεράσματα δικά σας...

Ακόμα μία παρατήρηση. Σε 2 περίπου ώρες (και είμουν και αρκετά IDLE) έχω κατεβάσει 50mb και έχω μόνο μια ταπεινή ISDN 64kbps.

Πολύ δελεαστική η πρόταση της HOL λοιπόν. Άσε που αν σας ρημάξουν στα DoS attacks θα πρέπει
να πουλήσετε το σπίτι σας για να πληρώσετε την HOL.

φιλικα προς εσάς και με αηδία (δεν το περίμενα καθόλου απο αυτήν) προς τις 'δελεαστικές' τιμές της
HOL.
:twisted:

Deimos
15-01-04, 17:34
Οσοι δεν προσεξαν την ανακοινωση της HOL για το AnyDSL, μιλάει επισης και για ενα τέλος ενεργοποιησης αξίας 30 ευρώ.. :x

Latinos
15-01-04, 22:20
canyos αυτά που περιγράφεις είναι εν μέρη σωστά... γιατί δεν υπολογίζεις το upload στην μέτρηση που κάνεις.. αλλά δεν χαρακτηρίζουν ένα light user Είναι πολύ καλό πακέτο για όσους θέλουν να συνδεθούν 2-3 φορές την εβδομάδα... αλλά όταν συνδεθούν να έχουν καλή ταχύτητα και να μην περιμένουν 10 χρόνια να ανοίξει μια σελίδα.. για άτομα που χρειάζονται επαγγελματικά το internet κλπ.. σε άτομα που το να έχουν μεγάλη ταχύτητα δεν είναι το ζητούμενο αλλά η παρουσία τους online

Γι αυτά και μόνο τα άτομα είναι μια χαρά πακέτο...αφού οι ανάγκες τους δεν περιλαμβάνουν την χρήση όγκου δεδομένων

Το καλό με την κίνηση αυτή είναι οτι ανοίγει η αγορά και σε μια ακόμα μερίδα συνδρομητών (Για παράδειγμα... όσοι γνωστοί μου έχουν το νετ μόνο για chat .. έχουν ελάχιστη μεταφορά δεδομένων αλλά χρονοχρέωση. Όταν είδαν το πακέτο .... αμέσως το ήθελαν...γιατί θα έχουν μείωση κόστους για κάτι που τους αρέσει )


Ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε ανθρώπου.. υπάρχει και η κρίση ενός προιόντος ..αλλά διαφωνείς....οτί ακόμα και αν δεν καλύπτει για game...ή download ..για κάποιους είναι εφικτή η πρόσβαση σε adsl πλέον μετά την κίνηση της οτενετ και της hol ;

Ειμαι λάθος σε αυτή την τοποθέτηση; :roll:

Eruyome(MMXGN)
16-01-04, 00:20
Στους υπολογισμούς μου μέτρησα το άθροισμα upload/download, αν δεις μιλάω για traffic, οχι για download.

Το θέμα είναι οτι δεν αντιτίθεμαι στην χρήση της υπηρεσίας χωρίς πάγιο αλλα συγκεκριμένα στο πακέτο της HOL, τη στιγμή που υπάρχουν 'regular' πακέτα που ουσιαστικά βγαίνουν πιό φθηνά.

Μην ξεχνάμε επίσης το γεγονός οτι ελάχιστες σελίδες στο internet είναι αυτές που ξέραμε παλιά. Ελάχιστες έχουν μείνει που να μην είναι φίσκα σε κώδικα και multimedia υλικό.

Θεωρώ απλά το πακέτο ώς ασύμφορο (η καλύτερα, 'απαγορευτικό')
1. Για όσους θέλουν filesharing (KaZaA)
2. Για όσους θέλουν οnline gaming.
3. Για όσους θέλουν downloads.

Και επίσης για όσους δέχονται και στέλνουν μεγάλα emails... :)
Οι πολύ regular χρήστες, δηλ chat για κάνα δύωρο τη μέρα και άν και άντε καμια σελιδούλα και κανα download της πλάκας κερδίζουν πιστεύω ελάχιστα σε σχέση με άλλα πακέτα (πχ 265kbps/ACN & Vivodi) και μήν μου πείτε τώρα οτι θα πέρνατε σύνδεση 1mbps με την χρέωση που έχει, θεωρώ οτι θα ήταν αυτοκτονία...

Απλά μου έκατσε άσχημα στο στομάχι... Ίσως αν μειώναν τις τιμές ανα mb να το ξανασκεφτόμουν.

Επειδή ίσως έχω δώσει τέτοια εντύπωση, δεν έχω τίποτα με την HOL ούτε
υποστιρίζω καμία άλλη εταιρία (ίσως λιγάκι την ΑCN που σκοπεύω να βάλω το πακέτο της 256...) απλά μου φαίνονται υπερβολικά ασύμφορα τα anyDSL.

σδσδλκλκ, κδλσκδλσκ και ντουκουντουκουντουκου (έτσι για να κατεβάζετε και άρα να πληρώνετε περισσότερα.)
:D

Υ.Γ. Αλλήθεια, στην περίπτωση Heavy DoS attacks τί γίνεται; Θα πρέπει πιστεύω να πουλήσεις κάνα νεφρό για να πληρώσεις την επίθεση του άλλου.

Eruyome(MMXGN)
16-01-04, 00:26
και Latinos κάτι άλλο.
Όσοι θέλουν να συνδεθούν 2-3 φορές την εβδομάδα, δεν παίρνουν DSL αλλά μένουν το πολύ σε ISDN και χρησιμοποιούν πακέτα όπως tellas free. Πιό φθηνά τους έρχεται. Χώρια που αν θές PPPoE και έχεις router αυτός θα είναι όλη την ώρα οnline...

elgriego
16-01-04, 12:27
Παιδιά σκεφτείτε το εξής.

Περίμενα πολύ περισσότερα απο αυτό το δούλεμα μετά την εξαγορά της απο τη FORTHnet.



Ποιος εξαγοράστηκε απο την Forthnet???

Eruyome(MMXGN)
16-01-04, 13:30
Παιδιά σκεφτείτε το εξής.

Περίμενα πολύ περισσότερα απο αυτό το δούλεμα μετά την εξαγορά της απο τη FORTHnet.



Ποιος εξαγοράστηκε απο την Forthnet???

Ξέχνα το, μλκ δικιά μου. Μπέρδεψα την Internet Hellas με την HOL...
:p

Cafeeine
16-01-04, 22:52
Το μονο τελικά θετικό στην υπηρεσία αυτή είναι η ανακοινωσή της ως μια νέου είδους σύνδεση , που θα προκαλέσει τον ανταγωνισμό. Αντε και να κατεβούν οι τιμες να παρουμε τα Mbit me to kilo!

blizard
17-01-04, 06:30
Ποση κινηση κανετε ρε παιδια οσοι μπαινετε στο φτηνο Επακ με dialup???
Κατω απο 4kbytes/sec μεσο ορο? λογικο μου φαινεται αφου μερικοι δεν θα κατεβαζουν τιποτα, ολο και θα σερφαρουν , θα γραφουν σε forum κλπ.
Τοτε ΣΥΜΦΕΡΕΙ η ογκοχρεωση της Hol σε σχεση με την χρονοχρεωση του Επακ.
Οσο για αυτους που μπαινουν στο ακριβο Επακ...μαλλον κερδιζουν χρηματα με την ογκοχρεωση της hol σε σχεση με το Επακ που πληρωναν, οτι και να κανουν.
(αν εχεις κατω απο 7.5kb/s κινηση μεσο ορο,δινεις πιο πολλα στο επακ)

Τωρα ειναι και τα 25 ευρω του παγιου καθε μηνα, ενω παλια διναμε 8 παγιο σε pstn και 16 σε isdn...
Aλλα αξιζει για αρκετους λογο ταχυτητας και AlwaysON νομιζω αυτο το εξοδο.

Το καλο ομως ειναι πως ειμαστε πολυ κοντα τωρα πλεον στο να συμφερει ολον τον κοσμο το dsl....
Γιατι πρεπει να κανει μειωσεις ο Οτε,με δικια μας πιεση, αφου ειναι αδικια να δινει 25 ευρω καποιος που κατεβαζει λιγοτερο απο 1 GB....
Kαι αν το κανει ο Οτε για αυτους που κατεβαζουν λιγο, θα φουντωσει ο ανταγωνισμος εδω και θα μειωσουν οι Isp την τιμη της ογκοχρεωσης πολυ πιο γρηγορα.
(αν το ριξει η hol στο μισο στα 6.5ευρω το Gb δηλαδη, και ο Οτε στα 10-15 ευρω για οσους κανουν ελαχιστη χρηση, τελειωσε το παραμυθη)

Τοτε θα πουμε οριστικα αντιο dialUP - αντιο Επακ (μονο η netκαρτες θα μεινουν) ....και δεν θα μας λειψεις καθολου!

serres
20-01-04, 05:00
Είμαι συνδρομητής της HOL από τον Δεκέμβριο του 1999. Θα έλεγα πως είμαι ικανοποιημένος. Υπάρχουν κάποιες φορές προβλήματα αλλά αυτά μπορούν να συμβούν και στις καλύτερες οικογένειες. Σκέφτομαι να βάλω ADSL. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το πάγιο στον ΟΤΕ. Οι τιμές της HOL αλλά και οι υπηρεσίες της πιστεύω πως είναι αρκετά ικανοποιητικές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.