PDA

Επιστροφή στο Forum : Tην γνωμη-βοηθεια σας παρακαλω



nickliki
01-02-10, 15:50
Καλημερα σε όλους.Η αλήθεια είναι ότι έχω να μπώ πολύ καιρό να σας διαβάσω αλλά η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα όλα πήγαιναν άψογα με την γραμμή μου.Μέχρι σήμερα που με σύνδεσαν στη νέα μου διεύθηνση.
Να τα πάρω λίγο από την αρχή.Έίμαι στο Ηρακλειο Κρητης με παροχο την Forthnet ,και μεχρι τωρα εμενα στην περιοχη του Πορου στο dslam Αριαδνη.Συνχρονιζα εδώ και 2,5 χρονια περιπου ΣΤΑΘΕΡΑ στα 13,5-15 Mbs.Xωρις κανενα προβλημα ΠΟΤΕ.
Σημερα λοιπον με συνεδεσαν στο νέο μου σπιτι με dslam αυτή τη φορα το κεντρο Κνωσσου.Η αποσταση μου από αυτό είναι γυρω στα 1000 μετρα.Το σπιτι είναι νεοδμητο(αρα και οι γραμμες μεσα στο σπιτι) ο οτε μολις προχθες εσκαψε το καναλι και εφερε την γραμμη μεχρι σπιτι και σημερα ηρθε και ο τεχνικος της forthnet και συνδεσε.Κανουμε τα απαραιτητα και του λεω ελα τωρα να δοκιμασουμε και το internet γιατι εμενα το ότι το τηλεφωνο κανει του του ,και μπορω να καλεσω δεν με απασχολει..Σεταρουμε το router και αρχιζω τα υπογλωσια που τα ειχα και ευκαιρα.
Διαβαστε Line Attenuation 35.Snr που παει από το 6 στο 16.Downstream που παει από το 384 στο 768 μετα στο 922 μετα 3950 μετα στο 4920.Upload??Απο 380ως 440.
Οι δοκιμες εγιναν και μεσα στο σπιτι αλλα και κατω απευθειας από την γραμμη.Ο Τεχνικος(ο οποιος ηταν αψογος εκανε ότι δοκιμες του ζητουσα ηταν σε συνεχη επικοινωνια με forthnet τελικα το εδωσε βλαβη οτε και μου ειπε να καλεσω από Πεμπτη-Παρασκευη να δουμε τι θα κανουμε.Α ξεχασα να πω βεβαια ότι το router κανει ΣΥΝΕΧΕΙΣ αποσυνδεσεις με τις τιμες να πηγαινουν όπως σας εγραψα πιο πανω!!
Πειτε σας παρακαλω πολύ τη γνωμμη σας τι μπορει να συμβαινει,τι μπορω να κανω από τη μερια μου,και αν πιστευετε ότι είναι κατι που λυνεται ευκολα ή θα συνεχισω για καιρο τα υπογλωσια.
Ευχαριστώ, για τον χρονο σας και περιμενω τις οποιες αποψεις σας!!

cmaniac
01-02-10, 16:31
Δοκιμασες να συνδεσεις το router μονο του (χωρις τηλεφωνο-splitter-φιλτρα) στην κεντρικη πριζα του σπιτιου?

Αν και για να ειχες απο κοντα τεχνικο, το αποκλειω να μην δοκιμαστηκε αυτη η συνδεσμολογια.

Μυριζομαι οτι αυτοι που περασαν τα καλωδια του ΟΤΕ εκαναν καποια τσαπατσουλια στο σκαψιμο και κοπηκαν καλωδια και βραχυκυκλωνουν, αν δεν φταιει κατι μεσα στο σπιτι..

nickliki
01-02-10, 17:33
Δοκιμασες να συνδεσεις το router μονο του (χωρις τηλεφωνο-splitter-φιλτρα) στην κεντρικη πριζα του σπιτιου?

Αν και για να ειχες απο κοντα τεχνικο, το αποκλειω να μην δοκιμαστηκε αυτη η συνδεσμολογια.

Μυριζομαι οτι αυτοι που περασαν τα καλωδια του ΟΤΕ εκαναν καποια τσαπατσουλια στο σκαψιμο και κοπηκαν καλωδια και βραχυκυκλωνουν, αν δεν φταιει κατι μεσα στο σπιτι..
Ναι φιλε μου εγιναν ολα οι απαραιτητες ενεργειες.Και ναι απο τις 3 πριζες τηλεφωνου που εχω στο σπιτι οι 2 βραχυκυκλωνουν και ο θεος να φυλαει το μακακα τον ηλεκτρολογο αυριο που θα παω απο εκει.(δεν θελω να του τα πω τηλεφωνικα θα τον φερω απο τα μαλλια στο σπιτι). Ομως εγιναν και δοκιμες κατω πριν το κεντρικο κουτι του σπιτιου και εκει τα ιδια,και πριν λιγο που μιλησα ξανα με forthnet και ξανακαναμε ρυθμισεις βλεπουν και εκει τρελλα σκαμπανεβασματα στη γραμμη:evil:
Τι να πω??

pk33
01-02-10, 18:21
είσαι ένας από το 15% περίπου που έχουν τοπικούς βρόχους ανεπίδεκτους γαι ADSL. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν ποτέ αναβαθμίσει ο ΟΤΕ το δίκτυο χαλκού, ή αν ποτέ γίνει το FTTH τότε ίσως θα έχεις την ευκαιρία να δείς μεγαλύτερες ταχύτητες

nickliki
01-02-10, 21:25
είσαι ένας από το 15% περίπου που έχουν τοπικούς βρόχους ανεπίδεκτους γαι ADSL. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν ποτέ αναβαθμίσει ο ΟΤΕ το δίκτυο χαλκού, ή αν ποτέ γίνει το FTTH τότε ίσως θα έχεις την ευκαιρία να δείς μεγαλύτερες ταχύτητες

Αγαπητε μου φιλε μη μου τα λες αυτα ετσι αποτομα γιατι με βλεπω με εγκεφαλικο!!!!!!!
Πες μου τωρα εσυ γιατι ημουν για 3 ωρες περιπου στα 3950 και μετα στα 608.Μετα ξανα στα 2820 για καμια ωρα και τωρα στα 745.Και για κανα μισαωρο ηταν στα 8950:hmm::hmm:
Το εδωσαν βλαβη στον οτε οπως σου ειπα και ελπιζω να εχουν κανει τσουκια απο εκει:worthy:

nickliki
02-02-10, 12:43
Αγαπητε μου φιλε μη μου τα λες αυτα ετσι αποτομα γιατι με βλεπω με εγκεφαλικο!!!!!!!
Πες μου τωρα εσυ γιατι ημουν για 3 ωρες περιπου στα 3950 και μετα στα 608.Μετα ξανα στα 2820 για καμια ωρα και τωρα στα 745.Και για κανα μισαωρο ηταν στα 8950:hmm::hmm:
Το εδωσαν βλαβη στον οτε οπως σου ειπα και ελπιζω να εχουν κανει τσουκια απο εκει:worthy:

Φιλοι μου ΑΛΛΗΛΟΥΙΑΑΑΑΑΑ:worthy::p.Ωρες ωρες φαινεται οτι δουλευουν τα πραγματα και εδω στην Ελλαδιτσα μας και στον (π)οτε.Χθες με συνδεσαν απο forthnet,διαπιστωθηκε η βλαβη(βλεπε αρχικο ποστ),δηλωθηκε στον οτε στις 11.45,και το πρωι που κατεβηκα να παω στη δουλεια βλεπω ενα τζιπ τους παρκαρισμενο κατω στο σπιτι και αυτους να ψαχουλευουν το καφαο.Παω με τη μεγαλυτερη ευγενεια που εχω μιλησει σε ανθρωπο απο τοτε που γεννηθηκα και η απαντηση τους σε αυτο που ρωτησα,ηταν <<Φτιαχνουμε μια βλαβη που δηλωθηκε απο ενα παροχο>>Ναι ε λεω εγω ποιον παρακαλω???:whistle:Forthnet μου λενε,γιατι ρωτας??:nono:Μενω απο πανω να σας φτιαξω 2 espresakia??Νταν κοκκαλο αυτος.Γιατι ετσι με ρωταει??Γιατι η βλαβη ειναι σε μενα του λεω :rolleyes:Tελικα αν και μου ειπαν οχι εγω τα εφτιαξα τα ηπιαν,και μολις εφυγαν κανω εγω ενα reboot ρουτερ καιιιιιιιι ΒΟΥΑΛΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ
Downstream 16784:worthy::worthy::worthy::rofl::rofl::rofl:
Upstream 1021
Aυτα και ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν μαζι μου.
Καλημερα σε ολους!!

spsomas
02-02-10, 13:17
Καλά ευτυχώς που τους έκανες και τον καφέ και το κοίταξαν αλλιώς σε έβλεπα πάλι με τα 400.:p

optimogar
02-02-10, 13:28
Μενω απο πανω να σας φτιαξω 2 espresakia??Νταν κοκκαλο αυτος.

Σωστόςςςςςςςς

@ ADSLgr.com All rights reserved.