PDA

Επιστροφή στο Forum : Crypto Crypto f320 τελικα ο μονος ειμαι?



Redbill
06-04-06, 16:40
Καλησπερα παιδια.Θελω κατι απλο.Καποιος που να εχει το ιδιο μοντεμ να μου πει αν του λειτουργει αψογα.Γιατι εγω που το εχω παρατηρω κατι που γινεται συνεχως...Αφηνω την νυχτα το pc ανοιχτο (download)και το πρωι που σηκωνομαι το νετ ειναι νεκρο.Δεν λειτουργει P2p δεν λειτουργει explorer τιποτα...Εβγαλα εκτος και το firewall του μοντεμ αλλα και το Outpost που εχω και παλι το ιδιο.Ξερει καποιος ρε παιδια τι πρεπει να κανω?Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να αλλαξω απο το μενου του Modem?Η μηπως υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει προβλημα στη γραμμη?Αν και χλωμο γιατι οταν το κανω reboot το μοντεμ επανερχεται και ολα λειτουργουν κανονικα...Δεν μπορω να καταλαβω:cry:

Gedo
06-04-06, 17:15
Μπορει να μην φταιει το μοντεμακι σου αλλα η καρτα δικτυου.
Δοκιμασες να την βαλεις σε αλλη ταχυτητα, π.χ 10 full duplex.

katdoc
07-04-06, 11:11
Καλησπερα παιδια.Θελω κατι απλο.Καποιος που να εχει το ιδιο μοντεμ να μου πει αν του λειτουργει αψογα.Γιατι εγω που το εχω παρατηρω κατι που γινεται συνεχως...Αφηνω την νυχτα το pc ανοιχτο (download)και το πρωι που σηκωνομαι το νετ ειναι νεκρο.Δεν λειτουργει P2p δεν λειτουργει explorer τιποτα...Εβγαλα εκτος και το firewall του μοντεμ αλλα και το Outpost που εχω και παλι το ιδιο.Ξερει καποιος ρε παιδια τι πρεπει να κανω?Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να αλλαξω απο το μενου του Modem?Η μηπως υπαρχει πιθανοτητα να υπαρχει προβλημα στη γραμμη?Αν και χλωμο γιατι οταν το κανω reboot το μοντεμ επανερχεται και ολα λειτουργουν κανονικα...Δεν μπορω να καταλαβω:cry:

φιλε μου παρολο που δεν εχω το ρουτερ της crypto μπορω να σου προτεινω καποια πραματα που ισχυουν γενικα.

1)την μερα τοχεις παρατηρησει να δεις τι κανει και ποτε?
2)αν δεις οτι συνεχιζεται πρεπει να παρεις τηλεφωνο τον provider
3)http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Crypto/F320/F320index.htm
εδω μπηκες?ειναι το πιο βασικο για τα p2p
4)Οταν λες δεν λειτουργει εννοεις οτι σερνεται ή κοβεται εντελως?Αν σερνεται καποιες φορες ειναι φυσιολογικο.Αν χρησιμοποιεις p2p μπορει ναχεις βαλει πολλες συνδεσεις και να μην σαφηνει να σερφαρεις.
5)μπορει να ταπαιξε το ρουτερ σου οποτε θελει αλλαγη

Ψαξτο λιγο και αν δεν βγαλεις ακρη παρε τον provider σου να σου πει τι να κανεις.Αυτα απο μενα και οτι θες στειλε.

Redbill
07-04-06, 16:22
φιλε μου παρολο που δεν εχω το ρουτερ της crypto μπορω να σου προτεινω καποια πραματα που ισχυουν γενικα.

1)την μερα τοχεις παρατηρησει να δεις τι κανει και ποτε?
2)αν δεις οτι συνεχιζεται πρεπει να παρεις τηλεφωνο τον provider
3)http://www.portforward.com/english/routers/port_forwarding/Crypto/F320/F320index.htm
εδω μπηκες?ειναι το πιο βασικο για τα p2p
4)Οταν λες δεν λειτουργει εννοεις οτι σερνεται ή κοβεται εντελως?Αν σερνεται καποιες φορες ειναι φυσιολογικο.Αν χρησιμοποιεις p2p μπορει ναχεις βαλει πολλες συνδεσεις και να μην σαφηνει να σερφαρεις.
5)μπορει να ταπαιξε το ρουτερ σου οποτε θελει αλλαγη

Ψαξτο λιγο και αν δεν βγαλεις ακρη παρε τον provider σου να σου πει τι να κανεις.Αυτα απο μενα και οτι θες στειλε.

1)Tην μερα οσο ειμαι μεσα μια χαρα παει.αλλα την ημερα δεν εχω το emule...
3)Nαι μπηκα και τα εχς φτιαξει οπως πρεπει..
4)Κοβεται εντελως.Το κανω restart το modem και μετα ολα λειτουργουν κανονικα

Ευχαριστω για το χρονο σου θα παρω τελικα την τελλας να δω μηπως συμβαινει κατι εκει...

(Α και κατι που θυμηθηκα!Μηπως υπαρχει περιπτωση να το επηρεαζει οτι καποιες ωρες που κατεβαζει το emule το πρωι to οτι μπαινει ο αδερφος μου και παιζει ενα παιχνιδι (Arkanoid).To πρωι οταν φευγω για δουλεια κατεβαζει αλλα το μεσημερι που ερχομαι 0..

katdoc
08-04-06, 23:16
1)Tην μερα οσο ειμαι μεσα μια χαρα παει.αλλα την ημερα δεν εχω το emule...
3)Nαι μπηκα και τα εχς φτιαξει οπως πρεπει..
4)Κοβεται εντελως.Το κανω restart το modem και μετα ολα λειτουργουν κανονικα

Ευχαριστω για το χρονο σου θα παρω τελικα την τελλας να δω μηπως συμβαινει κατι εκει...

(Α και κατι που θυμηθηκα!Μηπως υπαρχει περιπτωση να το επηρεαζει οτι καποιες ωρες που κατεβαζει το emule το πρωι to οτι μπαινει ο αδερφος μου και παιζει ενα παιχνιδι (Arkanoid).To πρωι οταν φευγω για δουλεια κατεβαζει αλλα το μεσημερι που ερχομαι 0..

Παρε τηλ τον provider αφου λες κοβεται εντελως.Στο μουλαρι αντε να εχεις lowid.

jaguar
08-04-06, 23:47
Χάνει και τον συγχονισμό ή απλώς δεν έχεις δίκτυο. Σου βγάζουν τα WINDOWS οτι έχει αποσυνδεθεί το καλώδιο δικτύου. Έχεις εντοπίσει δηλαδή που είναι το πρόβλημα;

Redbill
08-04-06, 23:59
Χάνει και τον συγχονισμό ή απλώς δεν έχεις δίκτυο. Σου βγάζουν τα WINDOWS οτι έχει αποσυνδεθεί το καλώδιο δικτύου. Έχεις εντοπίσει δηλαδή που είναι το πρόβλημα;

Aπλα δεν εχω δικτυο.Οχι δεν εμφανιζεται κατι απο τα windows...Το εικονιδιο φαινεται κανονικα του δικτυου αλλα......

wintech2003
09-04-06, 00:00
Μηπως ειναι πρόβλημα στις ρυθμίσεις εξοικονόμησης ενέργειας του υπολογιστή σου?

Μου εχει τύχει κάποιος να κατεβάζει με μουλαρι σε 2ο δίσκο (SATA) και επειδη ηταν ρυθμισμένο να σβήνουν οι δίσκοι μετα απο κάποιο χρονικό διάστημα (screenshot) να τον κάνει disable (οπως γινεται με τα flash disks οταν παταμε ασφαλη αφαιρεση αφαιρουμενης μοναδας δίσκου). Ετσι λοιπον ξαφνικά δεν υπήρχε δίσκος D, με αποτέλεσμα το emule να φρικάρει.

7393

Για ριξε λοιπον μια ματια στα Power Options σου και βάλτε ολα στο να μην απενεργοποιουνται ποτε. Την οθόνη σβήνε την με το χερι ;)

jaguar
09-04-06, 00:17
Σωστό και αυτό:) Το ίδιο ισχύει και για τα Power Options σε περίπτωση που το έχεις συνδεδεμένο μέσω USB (απ' οτι θύμαμαι υποστηρίζει και USB). Εκεί πρέπει να κάνεις disable το power save στο USB ROOT HUB. Επίσης όταν το ξαναπαρουσιάσει δοκίμασε να κάνεις ping την IP του modem και δες τι σου βγάζει. Εάν παίρνεις unreachable ή Time out δοκίμασε να κάνεις ipconfig /renew από prompt και δες εάν θα συνέλθει. Εάν σου απαντάει κανονικά το modem τότε δοκίμασε να μπεις στο interface του. Γενικώς πήγαινε βήμα βήμα να δεις που οφείλεται.

N3ptun3
12-05-06, 01:34
Ιδια προβληματα εχω και εγω ... μετα απο πολυ download μπουκωνει το router! Με restart επανερχεται !

Μαλλον ήρθε η ώρα να παρω ενα σοβαρο router ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.