PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα HOL ADSL



swaron
01-02-10, 21:41
Καλησπέρα! Εχω σύνδεση έως 24Μbps από το 2006! Η ταχύτητά που συγχρονίζει το router (Fritzbox fon 7170) είναι 7258/210. Έχω ανεβάσει συνημμένα 2 αρχεία με τα στατιστικά της γραμμής μου. Αν γνωρίζει κάποιος πείτε μου αν είναι όλα εντάξει ή εάν χρειάζεται να προβώ σε κάποιες ενέργειες. Ευχαριστώ.

Vitruvian78
02-02-10, 15:27
Καλησπέρα! Εχω σύνδεση έως 24Μbps από το 2006! Η ταχύτητά που συγχρονίζει το router (Fritzbox fon 7170) είναι 7258/210. Έχω ανεβάσει συνημμένα 2 αρχεία με τα στατιστικά της γραμμής μου. Αν γνωρίζει κάποιος πείτε μου αν είναι όλα εντάξει ή εάν χρειάζεται να προβώ σε κάποιες ενέργειες. Ευχαριστώ.

Πάρε τους τηλέφωνο να κοιτάξουν την γραμμή σου. Τα στατιστικα που δίνει η γραμμή σου δεν δικαιολογούν τόσο χαμηλή ταχύτητα.

zombie_wireless
02-02-10, 15:45
Πόσα μέτρα είσαι από το κέντρο... .Αν είσαι πολύ μακριά τότε δικαιολογούνται τα νούμερα...(δεν βλέπω καθαρά τα συνημένα )

Είναι σε adsl2+ mode...:hmm:

baskon
02-02-10, 16:42
Οντως η ταχυτητα ειναι χαμηλη..
Αν ηταν 10+ θα ελεγα οτι ειναι οκ..
Βασικά πρωτα ριξε μια ματια στο χωρο σου ,βαλε το ρουτερ σε αλλη τηλεφωνικη μπριζα και γενικά διαβασε αυτο τον οδηγο..
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819
ΑΝ και παλι ειναι τα ιδια τοτε δηλωνεις στη τεχνικη υποστηριξη οτι εχεις βλαβη..

Παντως μετα τη μεταβαση απο Vοdafone σε HOl ειπα σημερα να τους ζητησω να μου ριξουν το snr στο 9..
Το ζητησα μεσα απο το Myaccount ..
Μετα απο 2 ωριτσες με πηρε καποιος τεχνικος και σε 3 λεπτα ημουν οκ..
Δε το περιμενα και ομολογω οτι η πρωτη αποψη απο την εξυπηρετηση της HOL ειναι πολυ καλη..
Σε αντιθεση με την εξυπηρετηση που ειχα απο Vodafone..

swaron
02-02-10, 16:57
Πόσα μέτρα είσαι από το κέντρο... .Αν είσαι πολύ μακριά τότε δικαιολογούνται τα νούμερα...(δεν βλέπω καθαρά τα συνημένα )

Είναι σε adsl2+ mode...:hmm:

Από το κτίριο του ΟΤΕ στην ερμού-θεσσαλονίκης είμαι κοντά στο χιλιόμετρο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι η τελεφωνική γραμμή είναι πολύ παλιά, δλδ τουλάχιστον 25ετίας και επίσης ότι η πρ΄΄ιζα του ΟΤΕ δεν είναι με το κλιψακι αλλά παλαιού τύπου.

Vitruvian78
03-02-10, 00:17
Από το κτίριο του ΟΤΕ στην ερμού-θεσσαλονίκης είμαι κοντά στο χιλιόμετρο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι η τελεφωνική γραμμή είναι πολύ παλιά, δλδ τουλάχιστον 25ετίας και επίσης ότι η πρ΄΄ιζα του ΟΤΕ δεν είναι με το κλιψακι αλλά παλαιού τύπου.

Ναι, φυσικά και παίζουν ρόλο όλα αυτά!. Για τις καλωδιώσεις σίγουρα δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Μπορείς όμως αν θες, με ένα πολύ μικρό κόστος να αλλάξεις τις πρίζες σου, και να αγοράσεις πρίζες νέου τύπου με το κλιψάκι, χωρίς πυκνωτή. Πιστεύω οτι θα δείς κάποια βελτίωση και απο αυτό μόνο. Επίσης μπορεί παλιές συσκευές τηλεφώνου να δημιουργούνε και βραχυκυκλώματα στη γραμμή. Πάντως σίγουρα θα μπορούσες να πιάσεις πολύ παραπάνω. Επίσης, όσο είχα το Φριτζ, είχα χαμηλότερη ταχύτητα, αλλά τελικά μου το αντικατέστησαν με το νετφαστερ γιατί μου αποσυνδεότανε σχεδόν καθημερινά το απόγευμα και χανοτανε και η τηλεφωνία. Απο τότε που μου δώσανε το Νετφαστερ, η γραμμή έχει ανέβει αρκετά σε συγχρονισμό (μέχρι 3Mbps)

swaron
03-02-10, 09:13
Ok! Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα ξεκινήσω με την αλλαγή της πρίζας και θα δω πως θα πάει.

Vitruvian78
03-02-10, 14:34
Ναι, ξεκίνα με αυτά.....πρίζες, φίλτρα.....πατέντες που μπορεί να δημιουργούνε βραχυκυκλώματα (διαχωριστές πάνω σε μία γραμμή, κτλ), κοντό καλώδιο μεταξύ ρούτερ και πρίζας, και αν δεν δεις βελτίωση στη γραμμή τότε πάρε τους τηλέφωνο να το κοιτάξουν και απο την πλευρά τους. Πάντως να ξέρεις οτι και το Φριωτζ δεν είναι ότι καλύτερο για όχι και τόσο καλές γραμμές. Αν μπορέσεις ζήτα αντικατάσταση με το Νετφαστερ.....πέστους και καλά οτι έχει κάποιο πρόβλημα, ή δοκίμασε με άλλο ρούτερ να δεις πως αντιδρά η γραμμή. Πες μας τί έγινε τελικά.

zombie_wireless
03-02-10, 18:09
Με 25 χρόνια και πάνω που είναι η καλωδίωση φυσικό είναι να μην πιάνεις μεγάλη ταχύτητα...:)

Δοκίμασε αρχικά να αλλάξεις όλες τις μπρίζες και αφαίρεσε τα παλιά τηλεφωνα και αντικατέστησέ τα με καινούργια.:)

swaron
03-05-10, 16:11
Καλό μήνα παιδιά! Άλλαξα τις πρίζες παλαιού τύπου με καινούριες. Η αλήθεια είναι πως την πρώτη φορά από 7Mbit πήγε στα 11Mbit αλλά μετά ξανακατέβηκε σταθερά στα ίδια!! Αρα το επόμενο βήμα είναι να το δηλώσω σαν βλάβη;;;

antonis556
03-05-10, 22:05
Με βαση αυτα που βλεπουμε , ΝΑΙ :oneup:

Vitruvian78
03-05-10, 23:07
Καλό θα ήτανε να σου στείλουν και ένα τεχνικό να κάνει μετρήσεις να δει τί πιάνεις στον πίνακα του σπιτιού. Αν δει διαφορά με το τι πιάνεις μέσα στο σπίτι, τότε θα πρέπει να αλλάξεις τις καλωδιώσεις του σπιτιού. Αυτό που λέτε με την ηλικία του σπιτιού δεν ισχύει. Μένω κι εγώ σε σχετικά παλαιά πολυκατοικία, αλλά οι καλωδιώσεις μου δεν φταίγανε. Όσο έπιανα στον πίνακα, τόσο έπιανα και στο διαμέρισμά μου. Πάντως ζήτα να το κοιτάξουν από την πλευρά τους λίγο και΄προσπάθησε να έρθουν να κάνουν κάποιο έλεγχο και στο σπίτι...

@ ADSLgr.com All rights reserved.