PDA

Επιστροφή στο Forum : Newbie !!ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??



peugeott
15-01-04, 01:50
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΨΙΛΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΠΕΡΙ ΔΙΚΥΩΝ.ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΕΙ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΥ ΚΟΛΛΑΩ..

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ 2 pC ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΚΑΛΩΔΙΟ..

ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ PROTOCOL(TCP/IP)
IP:192.168.0.1 ΣΤΟΝ 1ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΤΟ 2ο
ΙP:192.168.0.2
ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΥΣΤΕΡΑ ΒΑΖΩ SUBNET MASK 255.255.255.0
ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΒΑΖΩ DNS SERVER:195.170.0.2 AYTA.

ΥΣΤΕΡΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΤΑ PC ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ "Χ" ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ..ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ UTP ..TI ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

odd
15-01-04, 02:05
το καλώδιο UTP πρέπει να είναι cross για απευθείας δύνδεση από τη μια κάρτα στην άλλη. Είναι cross το δικό σου;

peugeott
15-01-04, 02:07
χMMMM ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ??ΑΠΛΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ USB ISDN MODEM ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕ ΤΟ NETMOD ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ...

Oakenfold_
15-01-04, 07:40
ΑΠΛΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ USB ISDN MODEM ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕ ΤΟ NETMOD ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΣ ΔΙΚΤΥΟΥ


lolίδια!!!!! :lol: :lol: :lol: Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα, όχι στο multirama πάντως και ζήτα ένα καλώδιο UTP Cut 5 Crossover.
Ζήτα να στο τεστάρουν κιόλας στο μηχανηματάκι!.. Εκτός άν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου βέβαια.. κάνε ένα search στο forum και θα βρείς αρκετά topics με αυτό το θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.