PDA

Επιστροφή στο Forum : Εσωτερικό δίκτυο σε Business center



axaios
03-02-10, 03:31
Καλημέρα. Θέλω να κάνω το εξής... Έχω το γραφείο μου σε ένα business center. Εκεί πέρα μας παρέχουν internet μέσω ethernet. Αγόρασα προχθές από λάθος ένα modem router και λέω από λάθος γιατί ήθελα σκέτο router ένα linksys wag120n. Το router του κτιρίου είναι επίσης linksys και τυχαίνει να έχω και πρόσβαση στο administration panel του.

- Θέλω όλα τα PC του γραφείου μου να μπουν πάνω στο router το δικό μου.
- Θέλω να παίρνω internet από το modem router του κτιρίου.
- Θέλω οι έξω να μην έχουν πρόσβαση στο δικό μου "εσωτερικό" δίκτυο.
- Και το κερασάκι στην τούρτα θέλω να έχω πρόσβαση στα PC του γραφείου με Remote Desktop απ' έξω μέσω internet. Αυτό καταλαβαίνω ότι απαιτεί τα απαραίτητα forward στο router του κτιρίου.

Γίνεται αυτό που λέω ή ζητάω πολλά;:closed:

alter
04-02-10, 11:34
- Θέλω όλα τα PC του γραφείου μου να μπουν πάνω στο router το δικό μου.
Μπορεις, αν εχεις οσες πορτες χρειαζεσαι, να το χρησιμοποιησεις ως switch με ενα uplink

- Θέλω να παίρνω internet από το modem router του κτιρίου.
Θα εχεις μιας και θα το "βλεπεις" απο το uplink

Θέλω οι έξω να μην έχουν πρόσβαση στο δικό μου "εσωτερικό" δίκτυο.
Νομιζω οτι με modem-router δεν γινεται. Τωρα αν τα τερματικα ανηκουν σε domain μπορει να γινει κεντρικα μεσω δικαιωματων. Μπορει να γινει και σε καθ' ενα χωριστα δημιουργοντας τοπικους χρηστες και δινοντας τους δικαιωματα, ειτε εχεις domain ειτε οχι. Πρεπει τα security policies του domain να στο επιτρεπουν.

- Και το κερασάκι στην τούρτα θέλω να έχω πρόσβαση στα PC του γραφείου με Remote Desktop απ' έξω μέσω internet. Αυτό καταλαβαίνω ότι απαιτεί τα απαραίτητα forward στο router του κτιρίου.
Εχεις δικιο ετσι γινεται
Μηπως ειναι καλυτερα να το πας πισω και να παρεις ενα τετοιο (http://e-wifi.gr/Ethernet-Switch/Mikrotik-RB750G-5port-101001000) που ειναι και χιλιαρι switch.

@ ADSLgr.com All rights reserved.