PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξίζει τον κόπο(και κυρίως το χρήμα) κάποιο σεμινάριο πιστοποίησης?



didaskalo
03-02-10, 19:59
Είμαι εδώ και κάποιο καιρό σε αναζήτηση πρώτης εργασίας (στο αντικείμενο που έχω σπουδάσει), δυστυχώς χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα. Σκέφτομαι να παρακολουθήσω κάποια απο τα σεμινάρια που προσφέρονται απο εταιρείες (φορείς πιστοποίησεις) με σκοπό, την απόκτηση περαιτέρω (ίσως) γνώσεων και την ενδυνάμωση του βιογραφικού μου. Πιστεύετε οτι αξίζει τον κόπο και τα χρήματα ένα τέτοιο σεμινάριο?

tsigarid
03-02-10, 20:17
Πιστοποίηση τύπου ECDL εννοείς; Θα αποκτήσεις παραπάνω γνώσεις μόνο αν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα από υπολογιστές...

didaskalo
03-02-10, 20:19
Όχι, μιλάω για σεμινάρια απο τους φορείς που μπορούν να πιστοποιήσουν εταιρείες για κάποια συστήματα ISO.Συγκεκριμένα εγώ ενδιαφέρομαι για σεμινάριο στο ISO 14001.

epp82
03-02-10, 21:03
Εννοείτε να κυνήγησεις τα σεμινάρια... Ειδικά αν είναι συναφή με τις σπουδές σου, επιβάλονται.... Στο μέλλον πέρα απο τα διδακτορικά και τα μεταπτυχιακά, θα απαιτείται απο τους εργοδότες όλο και περισσότερη εξειδίκευση... και αυτό μόνο με επιμέρους σεμινάρια θα το έχεις...

stefp
04-02-10, 01:05
Εννοείτε να κυνήγησεις τα σεμινάρια... Ειδικά αν είναι συναφή με τις σπουδές σου, επιβάλονται.... Στο μέλλον πέρα απο τα διδακτορικά και τα μεταπτυχιακά, θα απαιτείται απο τους εργοδότες όλο και περισσότερη εξειδίκευση... και αυτό μόνο με επιμέρους σεμινάρια θα το έχεις...

Πιο πολλές γνώσεις πάντως μόνο από ελάχιστα σεμινάρια θα πάρεις.. Για το βιογραφικό ίσως βοηθήσει. Αλλά και πάλι επιμένω ότι πολύ λίγα είναι αυτά που όντως αξίζουν

didaskalo
04-02-10, 11:58
Το φοβάμαι και εγώ αυτό.Μου φαίνεται τελείως παράλογο το γεγονός του να λάβει κάποιος πιστοποιητικό πχ οτι γνωρίζει κάποιο πρότυπο παρακολουθώντας λίγες ώρες (άντε μέρες) σε κάποιο σεμινάριο, την στιγμή που αφιερώνονται ολόκληρα εξάμηνα σε πανεπιστημιακές σχολές.

Valhalla
04-02-10, 18:03
Ότι ενδυναμώνει το βιογραφικό σου αξίζει...και ας το θεωρείς άχρηστο...και ναι και μένα μου ζήτησαν ECDL σε θέση IT.:p
Ας πούμε...δουλειά ως System Administrator χωρίς να έχεις MSCA, CCNA και κουραφέξαλα...δεν πρόκεται να βρείς με τίποτα...απλά ξέχασέ το. Εκτός αν πάς σε μια εταιρεία ως βοηθός admin και θα είσαι το παιδί που θα ξεκολαει το Γουόρντ.

mosaic
06-02-10, 12:36
Προσωπικά είμαι υπέρ των σεμιναρίων πρέπει να είμαστε σε εγρήγορση, και να ενημερωνόμαστε στο αντικείμενο που μας ενδιαφέρει ...επίσης πολύ καλά είναι και τα σεμινάρια που διοργανώνονται από σχολές όπως πχ. το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο αν και αρκετές φορές οι τιμές είναι λιγάκι τσουχτερές .....και έχουν δικαίωμα να παρακολουθήσουν εργαζόμενοι σε αντικείμενο σχετικό με το θέμα του σεμιναρίου ....όπως και κάτοχοι πτυχίων τεχνολογικής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, και μάλιστα μερικές φορές κάνουν και ένα 10% έκπτωση..

..αν σε παίρνει οικονομικά να πας! Μην το σκέφτεσαι καθόλου :)

και πες μας τι αποφάσισες τελικά;...

didaskalo
06-02-10, 14:22
Καλημέρα.Τελικά σκέφτομαι να παρακολουθήσω κάποιο που διοργανώνεται στο τέλος του μήνα. Σε ιδιωτικό φορέα . Αλήθεια δεν ήξερα οτι διοργανώνει το Πολυτεχνείο τέτοια σεμινάρια, αν και παρακολουθώ αρκετά την σελίδα του.Ευχαριστώ για την πληροφορία.

kirimis
06-02-10, 22:59
Εγω το πραγμα δεν το βλεπω ιδιαιτερα ζεστα!
Αυτα τα σεμιναρια ιδιωτικων φορεων ειναι ΑΡΠΑΧΤΕΣ αμφιβολου αξιας. Βεβαια θα γεμισεις το βιογραφικο, μπορει να μαθεις και τιποτα... αλλα ειδικα δε για τα ISO... τι λε ρε παιδι μου... που βρεθηκαν ολοι αυτοι οι ειδικοι στην Ελλαδα και διδασκουν κιολας τα λαμογια...

Ο φιλος μας θα πρεπει να ψαχτει για σεμιναρια/μαθηματα που καταληγουν σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΙΤΛΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ... οπως ειναι για τους λογιστες το ACCA, για τους οικονομικους το CFA, για τους πληροφορικαριους το CCNA κλπ κλπ... ενας τιτλος απο φορεα με διεθνη αναγνωριση... αυτα εχουν σημασια στο βιογραφικο και κατ επεκταση στην εμπειρια....

Ψαχνεις ας πουμε γιατι τετοιο http://www.plant-management.gr/index.php?id=764 Κατι που να σε οδηγει σε πιστοποιηση για quality auditing

didaskalo
07-02-10, 18:10
Ακριβώς kirimis...Έπιασες τον προβληματισμό μου.Τι θα μου προσφέρει ακριβώς εκτός απο ένα πιστοποιτικό (το οποίου και εγώ ο ίδιος αμφισβητώ την αξία,ειδικότερα την εκπαιδευτική). Το λιγότερο που κοιτάω όσον αφορά την εγκυρότητα είναι να τελούν έστω υπο την αιγίδα του ΕΣΥΔ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.