PDA

Επιστροφή στο Forum : Κριτήρια Φερεγγυότητας Ασφαλιστικών



Amateur
04-02-10, 15:04
Καλησπέρα,

Μας ενδιαφέρει να κάνουμε νοσοκομειακό & συνταξιοδοτικό πρόγραμμα. Για αυτό το λόγο κάνουμε μία έρευνα αγοράς για τις πιο φερέγγυες εταιρείες.

Επειδή έχουμε άσχημη εμπειρία (αποταμιευτικό - νοσοκομειακό - αυτοκίνητο όλα σε ΑΣΠΙΣ) ποια είναι τα σημαντικότερα κριτήρια που πρέπει να λάβουμε υπόψη πριν καταλήξουμε?

Ποιες είναι οι συνηθισμένες παγίδες?
Ποιες ερωτήσεις πρέπει να κάνω και να επιμείνω αν προσπαθήσουν να μου απαντήσουν με γενικότητες?

Ρωτάμε λόγω του ότι μέχρι τώρα έχω επισκεφτεί τέσσερα διαφορετικά γραφεία και οι περισσότεροι λένε ότι αυτοί είναι οι καλύτεροι και ότι οι άλλοι κλείνουν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

rc31
04-02-10, 16:14
Δυστυχώς στην Ελλάδα φερεγγυότητα δεν υπάρχει αφού οι εποπτικές αρχές δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους . Η Ασπίς είναι ένα λαμπρό παράδειγμα αφού για πολλά χρόνια είχε προβλήματα και κανείς δεν έκανε κάτι.

Κάθε ασφαλιστική προσφέρει διαφορετικά προγράμματα με αποτέλεσμα ότι δεν ταιριάζουν πάντα στο προφίλ του πελάτη . Το πρώτο που πρέπει να ξέρεις είναι τι ζητάς και αν αυτό που σου προσφέρουν σε καλύπτει .

Δεν μπορώ να σου πω τι να αποφύγεις και τι να ρωτήσεις αφού υπάρχουν διαφορετικά σημεία που πρέπει να προσέξεις ανά συμβόλαιο και κατηγορία.

Ως μεσίτης ασφαλειών αντιπροσωπεύω πλήθος ασφαλιστικών με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η σκοπιμότητα της αντιπροσώπευσης μιας ασφαλιστικής .

Για να μην θεωρηθεί ως διαφήμιση η απάντηση μου οτι απορίες έχεις μπορεις να μου στείλεις π.μ .

MNP-10
04-02-10, 16:45
Καλησπέρα,

Μας ενδιαφέρει να κάνουμε νοσοκομειακό & συνταξιοδοτικό πρόγραμμα. Για αυτό το λόγο κάνουμε μία έρευνα αγοράς για τις πιο φερέγγυες εταιρείες.


Για τι χρονικο οριζοντα μιλαμε? Δλδ ποτε θα γινει η συνταξιοδοτηση? Σε 5 χρονια? 10 χρονια? 30 χρονια?

arial
04-02-10, 18:30
Εμενα μου εκανε προσφατα ο πατερας μου ενα ασφαλιστικο προγραμμα στην ING, η πληρωμη των δοσεων γινεται μεσω της Τραπεζας Πειραιως και απο οσο εχω δει απο το web-banking θα ληξει το 2031 (ζωη να εχω μεχρι τοτε να ζω :p ).

H μηνιαια δοση να ξερεις ειναι 50 ευρω :)

Amateur
05-02-10, 15:28
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

Αυτό που μας νοιάζει πρωτίστως είναι η αξιοπιστία και η φερεγγυότητα της εταιρείας και ύστερα το προϊόν.
Τι νόημα έχει ένα συμβόλαιο με τους καλύτερους όρους σε μία αναξιόπιστη εταιρεία?

Διάβαζα ένα άρθρο που αναφέρει το Solvency II και κάποια κριτήρια που πρέπει να πληρούνται.

Επομένως, διατυπωμένη καλύτερα η ερώτηση μου είναι η εξής:

1. Ποιες είναι οι 3 πιο φερέγγυες εταιρείες (είτε πρόκειται για πολυεθνικές είτε για κρατικές είτε για ελληνικές) βάσει αντικειμενικών κριτηρίων?
2. α. Ποια είναι αυτά?
β. Ή με ποιες αρμόδιες αρχές μιλάω για να τα βρω?

όλες αυτές οι ερωτήσεις γίνονται γιατί είμαι πεπεισμένος ότι είναι απαραίτητο ένα συνταξιοδοτικό πρόγραμμα

opener
05-02-10, 16:00
Εμενα μου εκανε προσφατα ο πατερας μου ενα ασφαλιστικο προγραμμα στην ING, η πληρωμη των δοσεων γινεται μεσω της Τραπεζας Πειραιως και απο οσο εχω δει απο το web-banking θα ληξει το 2031 (ζωη να εχω μεχρι τοτε να ζω :p ).

H μηνιαια δοση να ξερεις ειναι 50 ευρω :)

ING.gr -----> Ιnternational Life.gr ;)
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_1_15/01/2010_386770
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=308312&ct=19&dt=08/01/2010
http://www.capital.gr/Articles.asp?id=887978
http://www.kerdos.gr/default.aspx?id=1166578&nt=103
http://www.inlife.gr/

Φιλικο προσωπο ξεκινησε ασφαλεια στην NATIONALE NEDERLANDEN, που την εξαγορασε η ING, που την εξαγορασε η Ιnternational Life.....

........Auto merged post: opener πρόσθεσε 6 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστυχώς στην Ελλάδα φερεγγυότητα δεν υπάρχει αφού οι εποπτικές αρχές δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους. Η Ασπίς είναι ένα λαμπρό παράδειγμα αφού για πολλά χρόνια είχε προβλήματα και κανείς δεν έκανε κάτι.
....
Ακριβως!

Και προσφατα=
(η Ασπίς Ασφαλιστική κατέχει το 35% της Commercial Value)
http://www.capital.gr/news.asp?id=901810
http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1774360

arial
05-02-10, 19:17
opener εμενα δεν μου το ειπαν καν, υποτιθεται πως ειναι εκπληξη, αλλαααααα ας ειναι καλα το internet banking που το ανακαλυψα :p

opener
05-02-10, 20:19
opener εμενα δεν μου το ειπαν καν, υποτιθεται πως ειναι εκπληξη, αλλαααααα ας ειναι καλα το internet banking που το ανακαλυψα :p
κατοπιν εορτης...

Προσεχε την μεγαλη εκπληξη, μη στην φυλανε για το τελος.....
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οχι μονον εσυ, αλλα ολοι ξεκινανε στην Α ασφαλιστικη
και πρεπει να ευχονται (εαν δεν υπαρχει εσωτερικη πληροφορηση δεν ξερω αν μπορει να γινει κατι παραπανω) για να παρουν τελικα αυτο το οποιο πληρωσαν!!!

HIK248
05-02-10, 21:31
Και μια σχετικη ειδηση,αναστολη λειτουργιας της Commercial Value του ομιλου Ψωμιαδη,οπως ειχε γινει και με τις αλλες εταιρειες του
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_05/02/2010_322571

Sebu
09-02-10, 00:29
Μονο αν ειναι θυγατρικη αμεση, μεγαλης ελληνικης τραπεζας, κατα προτιμηση με κρατικα ερισματα (Εθνικη, Αγροτικη).

Το μαϊμουδιασμα που πεφτει με τα μαθηματικα αποθεματα δεν λεγεται. Δειχνουν κερδη μεχρι και το δευτερολεπτο που ανακοινωνουν παυση πληρωμων.

Εκει φταιει το κρατος γιατι επι δεκαετιες οι αναλογιστες ηταν (και είναι ακομα και σημερα) μια ΚΛΙΚΑ 60-70 νοματέων στην Ελλαδα οι οποιοι εκαναν οτι ηθελαν παιζοντας με τα λεφτα του κοσμακη, κρατωντας το επαγγελμα κλειστο, γνωριζονταν με το μικρο τους αναμεταξυ τους και απουσιαζε το αρμοδιο ελεγκτικο/εποπτικο οργανο για να τους ελεγξει. Οι αλαξοκ@λιες που επαιζαν αναμεταξυ τους στις εταιρειες, οι μισθοι, οι παροχες κτλ θα κανουν τον Γιαγκο Δρακο και τη Τζάιαντ να μοιαζει κομικ.

Μεχρι να συσταθει και να στελεχωθει και να κανει σοβαρη δουλεια η ΕΠΕΙΑ φτασαμε εδω που φτασαμε. Την ΕΠΕΙΑ την θελαμε την δεκαετια του 90 να μην φαγωθουν τα λεφτα του κοσμου.

Αν ακουσετε τι μισθους περνανε (και περνουν ορισμενοι ακομα και τωρα) αυτοι οι κυριοι και οι κυριες αναλογιστες. με πιο τροπο μαγειρευαν τα μαθηματικα αποθεματα, θα παρετε βρεγμενη σανιδα και θα βγειτε σβαρνα στις ασφαλιστικες.

Δεν αναρωτιεστε γιατι ο Mr MIG που το φυσαει το παραδακι, τα τελευταια χρονια, ενω εχει μπει παντου, ενω εχει Τραπεζα, καραβια, αεροπλανα, βιομηχανια δεν ασχοληθηκε καθολου με τον κλαδο της ασφαλισης???? ;)

Ειναι ζημιογονο το αθλημα ;)

JERY
10-02-10, 01:38
Εθνικη interamerican αγροτικη
Ειναι ακριβες αλλα απο φτηνες ασφαλειες απο αυτοκινητα μεχρι υγειας εχω ακουσει τα χειροτερα.
Εγω εχω medisystem interamerikan ακρηβο αλλα εχεις τη καρτα και ενα τεραστιο δικτυο γιατρων να επιλεξεις.Επειδη εχεις τη καρτα δεν πληρωνεις και ποτε γιατρους νοσοκομεια κτλ.
2 chek up το χρονο , 9-10 επισκεψεις το χρονο, και καλυψη νοσηλειας.
Αν χρειαστει να πας πολλες φορες σε ενα γιατρο, δεν σου βαζουν ολα τα ρεντεβου.
Ιατρικες συμβουλες απο γιατρους ολο το 24ωρο και γενικα οτι χρειαστεις το αναλαμβανουν αυτοι.

Sebu
11-02-10, 15:45
Interamerican δεν θα πολυεμπιστευομουν ειδικα λογω του ιστορικου με τον προηγουμενο Ελληνα ιδιοκτητη, κατι νοτιες Αφρικες, και που τωρα εχει ενας ομιλος που σημερα ειναι αυριο δεν ειναι στην Ελλαδα.

Εθνικη και Αγροτικη ναι, γιατι αν το κρατος αφησει αυτες τις 2 να κλεισουν, καληνυχτα Ελλαδα.

JERY
12-02-10, 05:01
κανεις λαθος ειναι απο τις μεγαλυτερες στην ελλαδα μαζι με την εθνικη, το θεμα αξιοπιστιας απλα δεν στεκει, και για αυτο ειναι και ακριβη, αλλα εχει και καλες υπηρεσιες.
Η αγροτικη ειχε ζημια μεχρι περισυ

towman
12-02-10, 08:45
Το θεμα ειναι οτι στο Υπουργειο Οικονομικων γνωριζουν παρα πολυ καλα ανα πασα ωρα ποιες ασφαλιστικες βρισκονται ενα βημα πριν το κανονι. Η αρμοδια Επιτροπη ελεγχου των ασφαλιστικων εταιριων απλα επιλεγει το "timing" του κανονιου. Και ασε μετα τους βλακες να τρεχουν για αλλη εταιρια.

Sebu
12-02-10, 10:51
κανεις λαθος ειναι απο τις μεγαλυτερες στην ελλαδα

Για αυτό άλλωστε είναι γνωστή και ως η "κυβέρνηση του βουνού" ;)

Αν κατέβεις στο πάρκινγκ του κεντρικού κτιρίου στη Συγγρού, στο 1ο επίπεδο συναντάς κατά κύριο λόγο Πορσικά, Μαζερατικά κτλ κτλ και στο 2ο επίπεδο όλα τα φθηνα τζιποειδή των 100 χιλ. ευρώ και άνω, Καγιεν κτλ (εξου και το η κυβερνηση του βουνου). Στο πάρκινγκ τους ο μέσος όρος αξίας ανά αυτοκίνητο είναι πάνω απο 50-60 χιλ. ευρώ.

Γενικά επειδή γνωρίζω πέντε πράγματα για το πως δουλεύουν οι ασφαλιστικές σε επίπεδο διαχείρισης αποθεματικών, μαϊμουδιασμάτων κτλ, όλοι κάνουν τα ίδια πάνω κάτω. Το θέμα λοιπόν είναι να επιλέξεις κάποιον ο οποίος θα έχει και μία κρατική υποστήριξη την δύσκολη ώρα, για να μην καταρρεύσει το σύμπαν. Η ιδιωτική επιχείρηση δεν πρόκειται να στηριχθεί από το κράτος για να μην κλείσει ή να μην χάσουν τα χρήματα τους οι ασφαλισμένοι (πάρε παράδειγμα Ασπίς, Commercial Value κτλ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.