PDA

Επιστροφή στο Forum : Με τι καθαρίζετε την LCD σας;



Oakenfold_
15-01-04, 12:15
:arrow: Ποιός νομίζετε ότι είναι ο ποιό σωστός τρόπος καθαρισμού μιας οθόνης LCD;

Προσωπικά χρησιμοποιώ βρεγμένο χαρτί κουζίνας αλλά και πάλι μένουν ίχνη.. Απο το manual της οθόνης διάβασα επίσης ότι δεν επιτρέπεται κάθε είδους αντιστατικό υγρό, όπως το διάσημο Azax (lol).
Τέλος μου είπαν ότι τα πανάκια καθαρισμού που διατίθονται στην αγορά είναι μάπα και ότι δεν κάνουν δουλειά...... :!:

Deimos
15-01-04, 12:29
περνεις ενα μπιστολακι (ναι απο αυτα που στεγνωνουν τα μαλια :mrgreen: ) και την φυσας :PP Τωρα εαν εχει πιάσει πολυ βρόμα την πας σε ενα βουλκανιζατερ που εχει κομπρεσερ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Oakenfold_
15-01-04, 13:31
σιγά μήν την πάς και κομμωτήριο ρε φίλε

psyxakias
15-01-04, 13:32
χμμ...

για φαντάσου... περμανάντ και αντάβιες σε οθόνη LCD !!!!

del_ahmettt
15-01-04, 13:58
Ό καλύτερος,αποδοτικότερος και ασφαλέστερος τρόπος καθαρισμού μιας LCD, οθόνης είναι ο εξής:

Πας σε ένα κατάστημα οπτικών ειδών και ζητάς ένα καθαριστικό σπρέϊ γυαλιών.Προσοχή!Να γράφει πάνω ότι είναι κατάλληλο και για οργανικούς τύπους κρυστάλλων(τέτοιοι είναι και αυτοί των LCD)
Αυτό σπρέϊ εχει ως κύρια βάση του το απεσταγμένο νερό και είναι εντελώς αδρανες για την επιφανεια τους.Κοστίζει γύρω στα 3€ και φτάνει τουλάχιστον για 30-50 καθαρισμους.

Οδηγίες:

1) Απομακρύνετε με απαλές κινήσεις κάθε ίχνος σκόνης με ενα μαλακό ηλεκτροστατικό πανί (πχ Swiffer).

2) Ψεκάστε με όση ποσότητα κρίνετε απαραιτητη, την οθόνη.Ριξτε λίγο περισσότερο,τοπικά πανω στους λεκέδες.Αφήστε μερικά δευτερόλεπτα να "μαλακώσουν" οι λεκέδες.
3) Πάντα με απαλές κινήσεις,χρησιμοποιόντας ενα απαλο χαρτομάντηλο(καλύτερα αυτά που εχουμε στα αυτοκίνητα),καθαρίστε την οθόνη.Επιμείνετε,παντα με προσοχή στους λεκέδες.Αν δεν αφαιρουνται καποιοι,ξαναψεκάστε και επαναλάβετε.
4)Οι πολύ απαιτητικοι, μετά την "εξάτμιση" του υγρού από την επιφάνεια της οθόνης,μπορουν να ξαναχρησιμοποιήσουν το ηλεκτοστατικό πανακι για να απομακρύνουν καποια ίχνη από το χαρτομάντηλο που πιθανόν εμειναν στην οθόνη.

Εναλλακτικά κυκλοφορουν στο εμπόριο καθαριστικά μαντηλάκια οθονών LCD,τύπου WET 1 & DRY 2 ,που έχουν εξίσου καλά αποτελέσματα (οταν δεν εχει και πολύ βρώμα η οθόνη) είναι όμως σχετικά ασυμφορα!(5-6€ οι 10 καθαρισμοι)

NeK
15-01-04, 14:15
del_ahmettt,

Άψογος! Τόσα χρόνια έψαχνα μία τέτοια εξήγηση. Μπράβο!

del_ahmettt
15-01-04, 14:45
del_ahmettt,

Άψογος! Τόσα χρόνια έψαχνα μία τέτοια εξήγηση. Μπράβο!

:) Δεν κάνει τίποτα!

Και μια λεπτομέρεια που παρελειψα στο προηγούμενο post μου:
Αν έχετε βρωμιά στις γωνίες της οθόνης,εκεί που δεν γίνεται δουλειά με το χαρτομαντηλο χρησιμοποιήστε μπατονέτες (cotton sticks για τα αυτιά).
Βέβαια αυτο για τους "πορωμένους" με την καθαριότητα!
(όπως εγώ :P )

Μια απο τις εταιρίες που ασχολουνται με το θέμα του καθαρισμου του ευαισθητου εξοπλισμού μας, θα βρείτε στο σύνδεσμο:
http://www.cleansafe.co.uk/home.htm
Εχει μαλιστα αποσπάσει και τις συστασεις των οθονών της Philips!
Μη με ρωτήσετε για τον αν μπορείτε να βρείτε τα προϊόντα της κάπου στην Ελλάδα.Θα σας γελάσω...

XTCgr
15-01-04, 15:31
εγώ χρησιμοποιώ για την οθονη του φορητού και του desktop ένα καθαριστικό για οθόνες που πηρα από το πλαίσιο και κάνει καλή δουλειά

The_StarGazer
15-01-04, 15:31
περνεις ενα μπιστολακι (ναι απο αυτα που στεγνωνουν τα μαλια :mrgreen: ) και την φυσας :PP

Eννοεις κρατωντας το πιστολακι στο ενα χερι φυσαω την οθονη σαν να σβηνω τουρτα με κερακια ???



Τωρα εαν εχει πιάσει πολυ βρόμα την πας σε ενα βουλκανιζατερ που εχει κομπρεσερ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Καλεμι και βαρυοπουλα κανει ????

del_ahmettt
15-01-04, 16:06
εγώ χρησιμοποιώ για την οθονη του φορητού και του desktop ένα καθαριστικό για οθόνες που πηρα από το πλαίσιο και κάνει καλή δουλειά

Προσοχή!
Το καθαριστικό που αναφέρεις (εκτός αν εννοείς τα μαντηλάκια για TFT) είναι κατάλληλο μονο για μη οργανικές επιφάνειες! (κυρίως οθόνες CRT,φακους κτλ-Εχώ τον κατάλογο μπροστα μου αυτή τη στιγμή)

Το καθαριστικό αυτό ενδεχομένως περιεχει αλκαλικους παραγοντες και αμμωνία, που επηρεάζουν τη δομή του οργανικου κρυσταλλου μιας ΤFT.
ΟK,δεν θα σου "τρυπήσει" την οθόνη,με την παρατεταμένη χρηση ομως θα επηρεάσει το δείκτη διάθλασης της οθόνης σου και τα χρώματα ισως δε δείχνουν τόσο ζωντανά όπως τον πρώτο καιρό!

Στη χειρότερη περιπτωση χρησιμοποιήστε ενα πανάκι εμποτισμένο με απεσταγμένο(κατά προτίμηση) ή απιονισμένο νερό.

XTCgr
15-01-04, 16:33
δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ το θέμα-θα το έχω υπ 'οψιν μου

artech
15-01-04, 18:39
Εγώ παίρνω ένα πανάκι swiffer και την καθαρίζω τρίβοντάς την... άμα έχει πολλή γλίτσα που δεν φεύγει, φυσάω και λίγο πάνω αχνό (ξέρετε, υδρατμούς)... Μετά όλα μια χαρά. 4 φορητούς έχω αλλάξει και η οθόνη δεν είχε ούτε γρατζουνιά!

Axilleass
15-01-04, 18:57
Μπραβο.. πολυ καλο θεμα.. del_ahmettt, ευχαριστουμε για τις πληροφοριες..

Born_loser
15-01-04, 22:46
Παντως αν σκεφτεις οτι στις τραπεζες τις λουζουν με αζαξ,μια χαρα ειναι και αυτο του πλαισίου :lol:

Axilleass
16-01-04, 02:02
Born_loser, χεχεχε σωστο...! εκει και με καμια χλωρινη μπορει να τις περνανε !! :)

XTCgr
16-01-04, 02:30
χμμμμ... πάντως μυρίζει σαν φάρμακο - έχει μια δόση μυρωδιάς αμμωνίας :roll:

Oakenfold_
16-01-04, 10:12
Να πως μπορεί ένας άνμθρωπος να πάθει εγκεφαλικό χωρίς λόγο:
Ήμουν στο δωματιό μου για μια στιγμή, η μητέρα μου καθάριζε το σπίτι στο χώρο του σαλονιού μου και μπαίνω σε μια φάση μέσα, τι βλέπω;
Την μάνα μου έτοιμη να πατήσει την σκανδάλη του άζαξ και να σκοτώσει την 17" Sony LCD μου!!!
Μετά το στιγμιαίο σόκ, της έμπηξα τις φωνές και μόνο που δεν την έδιωξα από το σπίτι... lolίδια!!! :lol: :lol: :lol:

del_ahmettt ειλικρινά έχω εκπλαγεί με τις γνώσεις σου!! Εύγε παιδί μου!! :D :D :mrgreen:

kubiak
08-02-04, 04:55
από την άλλη εγώ έκανα κάτι πολύ απλό:
με την αγορά της οθόνης, πήγα πήρα και μία κολλητική ταινία διπλή όψεως (σελοτέιπ με κόλλα και στις δύο πλευρές) και ένα λεπτό κρύσταλλο και έβαλα στο περιθώριο την ταινία και κόλλησα επάνω του το κρύσταλλο, χωρίς να αφήνω κενά για σκόνη. Η ποιότητα δεν αλλοιώθηκε καθόλου και δεν φοβάμαι ούτε βρωμίες αλλά ούτε και κατά λάθος "τραυματισμούς". Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα θερμότητας..

reddevils
09-02-04, 18:30
http://mirrored.flabber.nl/boob.cursor/cia...iagnijcycka.swf
Eδω θα βρειτε το καλυτερο ...εργαλειο για καθαρισμο του "εσωτερικου" μερους της LCD οθονης.

Υ.Γ. ειναι κωμικό και σοκιν , γι αυτο , οποιος νομιζει οτι μπορει να προσβληθεί , ας μην παει σ αυτο το λινκ ...

flex
22-03-04, 05:46
εγώ χρησιμοποιώ για την οθονη του φορητού και του desktop ένα καθαριστικό για οθόνες που πηρα από το πλαίσιο

Και εγώ αγόρασα απο το πλαίσιο ένα υγρό καθαρισμού οθονης αλλά τελικά ανακάλυψα πως ήταν υγρό καθαρισμού λευκού πίνακα :shock: (ξέρετε αυτούς που γράφουν με μαρκαδόρους :shock: ) ευτυχώς που δεν πρόλαβα να την καθαρίσω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.