PDA

Επιστροφή στο Forum : να βάλω connx talk;;;



kontras
04-02-10, 18:38
καλησπέρα παιδιά.
Επειδή τον τελευταιο καιρό η forthnet έχει αρχίσει να μου σπάει τα νεύρα όσον αφορά το ίντερνετ σκέφτομαι να φύγω και να βάλω to connx talk (το πακέτο με τα 43,90)Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν εχει κανεις εμπειρία με το τι παίζει στην συγκεκριμένη περιοχή. Μένω μεταμόρφωση και παίρνω γραμμή από το dslam νέου ηρακλείου.
Ευχαριστώ.

FuS
04-02-10, 19:56
Το σύνηθες πρόβλημα εκεί είναι το υψηλό attenuation. Δεν ξέρω που μένεις βέβαια (και να μου πεις δεν θα καταλάβω :p ) αλλά πιθανόν να μην είσαι τόσο μακρυά.
Κάλεσε στο 134, πες τους και καλά ότι θέλεις να βάλεις conn-x και γι' αυτό να σου πούνε την καλωδιακή απόσταση. Από κει θα εξαρτηθούν όλα.

kontras
04-02-10, 20:08
κοιτα.πράγματι έχω πρόβλημα με attenuation.αλλά με την 4νετ τώρα πιάνω το πολύ 1 Μbpps με συνεχείς διακοπές ενώ ένας φίλος που μένει κοντά μου απο ΝΕΤΟΝΕ πιάνει 5-6 Μbpps και αυτά σταθερά me 35 db attenuation!γι αυτο ρωτάω αν καποιος έχει σχετική "έμπειρία" με το συγκεκριμένο κέντρο...

kle500
05-02-10, 13:04
Πες μας που μένεις περίπου.
Εγώ με Netone είμαι στα 9mb με 29.5att με maximum τα 13 (snr 7), και συνδέομαι στο ίδιο A/K.
Συγγενικό μου πρόσωπο με Conn-X 8άρα και att 28 συγχρονίζει στα 8 αρκετά καλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Εάν έχεις 1mb με 26att και υπάρχει καλωδιακό πρόβλημα, τα ίδια στατιστικά θα έχεις σε όποιον πάροχο και να μεταβείς.
Τι ενέργειες έχουν γίνει από Forthnet για την αποκατάσταση του προβλήματος σου?

kontras
05-02-10, 13:26
μετά από αλλεπάλληλα τηλέφωνα ηρθε σήμερα ο τεχνικός του ΟΤΕ.δεν ημουν εκεί για να σας πω τι ακριβώς είπε αλλά από όσα μου είπαν καταλαβα ότι δεν είναι κάποιο καλωδιακό πρόβλημα...kle500 έχω χαμηλό attenuation(20 db!!!) το πήρα απόφαση θα βάλω οτε,,,,τουλάχιστον αυτοι δεν με βάζουν στην αναμόνη στο 134!!!!!!!

zombie_wireless
05-02-10, 13:46
Φύγε κατευθείαν για ΟΤΕ...;)

kontras
07-02-10, 14:12
Φύγε κατευθείαν για ΟΤΕ...;)

Έφυγα!!!:lol::lol:
Έκανα αίτηση στον οτε και περιμένω μέσα στην εβδομάδα να γίνει η ενεργοποίηση.
Μόλις γίνει θα σας πω εντυπώσεις!!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.