PDA

Επιστροφή στο Forum : Εμπειρίες από Full LLU



dikos
07-04-06, 15:57
Επειδή σκέφτομαι να κάνω αίτηση την Δευτέρα στη Vivo για 1024/256 - fulll LLU + dsl phone και να κόψω εντελώς τον πΟΤΕ θέλω να ακούσω τις εμπειρίες σχετικά με αυτή τις υπηρεσίες της Vivodi. Προς το παρόν έχω μια φοβερή γραμμή ΟΤΕ + Forthnet στην Ν. Ιωνία αλλά λόγω μετακόμισης πρέπει να την κόψω (τυχερός αυτός που θα πάρει την πόρτα μου!) .

Χθες το απόγευμα στο 13880, η κοπέλα στην θέση 47 ήταν φανταστική, ήξερε τα πάντα, ευγενέστατη και υπομονετική. Πρώτη εντύπωση επαφής με vivodi ήταν άψογή. Αλλά επειδή διαβάζω στο forum ότι πολλοί απο 'σας έχετε τραβήξει τον γολγοθά σας, μήπως έχει κάποιο λάκκο η φάβα? Αλήθεια, είστε ευχαριστημένοι?

kle500
07-04-06, 16:09
Επειδή σκέφτομε να κάνω αίτηση την Δευτέρα στη Vivo για 1024/256 - fulll LLU + dsl phone και να κόψω εντελώς τον πΟΤΕ θέλω να ακούσω τις εμπειρίες σχετικά με αυτή τις υπηρεσίες της Vivodi. Προς το παρόν έχω μια φοβερή γραμμή ΟΤΕ + Forthnet στην Ν. Ιωνία αλλά λόγω μετακόμισης πρέπει να την κόψω (τυχερός αυτός που θα πάρει την πόρτα μου!) .

Χθες το απόγευμα στο 13880, η κοπέλα στην θέση 47 ήταν φανταστική, ήξερε τα πάντα, ευγενέστατη και υπομονετική. Πρώτη εντύπωση επαφής με vivodi ήταν άψογή. Αλλά επειδή διαβάζω στο forum ότι πολλοί απο 'σας έχετε τραβήξει τον γολγοθά σας, μήπως έχει κάποιο λάκκο η φάβα? Αλήθεια, είστε ευχαριστημένοι? Πολύ καλά λόγια από εμένα για το πακέτο που σκέφτεσαι.:oneup:
Αν θες να κρατήσεις τον αριθμό σου (ΟΤΕ), θα σου πρότεινα να περιμένεις λίγο, (εννοώ να μην καταργήσεις ακόμα τον ΟΤΕ) διότι όπως έμαθα, σύντομα θα παρέχει την υπηρεσία φορητότητας στις γραμμές DslPhone η Vivodi.
Εγώ ακριβώς σε αυτή τη φάση είμαι (της αναμονής για τη φορητότητα).:cry:
Από ταχύτητες, η VIVO σκίζει, αν και τον τελευταίο καιρό, μάλλον σκαλίζει την αναβάθμισή της.:up:
Να είσαι όμως εφοδιασμένος με υπομονή, μιας και η ενεργοποίησή της (από την ημερομηνία που θα καταβάλεις την αίτηση μέχρι να δουλεύει), είναι γύρω στον μήνα.

Καλό θα ήταν, να πας να υποβάλεις την αίτηση αυτοπροσώπως (για τυχόν misunderstandings), καθώς και ότι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να κερδίσεις κάποιο χρόνο.
Για την υπηρεσία Dslphone, αν θες, κοίτα και το αντίστοιχο νήμα που είναι λίγο παρακάτω, όπου παραθέτω τις απόψςις μου, αλλά επίσης και κάποιους προβληματισμούς μου.
Αν η χρήση του DslPhone (για εσένα), περιλλαμβάνει και την χρήση του ως FAX, μάλλον τα πράγματα είναι λίγο ομιχλώδη......
Φιλικά
Γιώργος

BoGe
07-04-06, 16:14
Όταν έκανα την αίτηση το σκεφτόμουν να βάλω Full LLu, γιατί δεν θα είχα την δυνατότητα να πάω σε άλλη εταιρεία άμεσα. Τώρα 3 χρόνια σχεδόν μετά, δεν το έχω μετανιώσει, και από απόδοση ποιότητα γραμμής αλλά και από τιμές.

apok
07-04-06, 16:19
Επίσης μια αναζήτηση στο νήμα της Vivodi θα σε βοηθήσει κατα πολύ μιας και το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις:)

dikos
07-04-06, 16:24
Δεν με απασχολεί να κρατήσω νούμερο. Ελπίζω με το νέο να ξεφωρτοθώ και τα τηλεμάρκετινγκ που παίρνουν Κυριακή πρωί για να σου πασάρουν τηγάνια.

Η αίτηση από ότι έχω καταλάβει καλό είναι πάω στο Χαλανδρί να την καταθέσω....

Για την ενεργοποίηση μάλλον είναι περισσότερο θεμα ΟΤΕ το πότε θα συνδέσουν την γραμμή μου από το κέντρο τους στην Vivo ή κάνω λάθος? Απλά για να ξέρω που να βάλω"δόντι":)

kle500
07-04-06, 16:30
Δεν με απασχολεί να κρατήσω νούμερο. Ελπίζω με το νέο να ξεφωρτοθώ και τα τηλεμάρκετινγκ που παίρνουν Κυριακή πρωί για να σου πασάρουν τηγάνια.

Η αίτηση από ότι έχω καταλάβει καλό είναι πάω στο Χαλανδρί να την καταθέσω....

Για την ενεργοποίηση μάλλον είναι περισσότερο θεμα ΟΤΕ το πότε θα συνδέσουν την γραμμή μου από το κέντρο τους στην Vivo ή κάνω λάθος? Απλά για να ξέρω που να βάλω"δόντι":)
Όπως τα λες!
Καλό είναι να πας στο Χαλάνδρι.
Η ενεργοποίηση είναι όντως θέμα καθυστέρησης ΟΤΕ.
Αλλά να ξέρεις πως η αίτησή σου, και κατά συνέπεια η αίτηση από την VIVO στον ΟΤΕ, δεν είναι στο όνομά σου, αλλά της VIVO, διότη, η VIVO παίρνει (ενοικιάζει) την γραμμή από τον ΟΤΕ, οπότε ο ΟΤΕ βλέπει σαν πελάτη την VIVODI.
Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με!

apok
07-04-06, 16:31
Ο ΟΤΕ δεν βλέπει καθόλου " πελάτη " σε FULL γραμμή.. Το μονο που βλέπει ειναι ένας αριθμός ευθείας ;)

dikos
07-04-06, 16:41
Προφανώς όσοι είχαν αντιμετωπίσει προβλήματα με τις αιτήσεις τους στην Vivo και στο ΟΤΕ ήταν με share, εφόσον εμένα με βλέπει ο ΟΤΕ σαν vivo.... Άρα το δόντι στην "Vivo"... Πολλά ευχαριστώ κύριοι.

Πάντως θα πρέπει να μπεί ένας "οδηγός" ενεργοποίησεις Vivo προς γνώση και συμόρφωση....

Άνε με το καλό να ξεμπερδεύω ( ακομά δεν άρχισα! )..

Ευχαριστώ Πολύ!!!

Nikiforos
07-04-06, 18:07
Και εγώ τώρα στα μισά του μήνα θα κάνω αίτηση για full LLU Vivodi με DSL phone και 1mbps ADSL. Τέλη Μαίου λήγει η 4νετ που έχω, οπότε καιρός για αλλαγές. Άσχετο αλλά επειδή τώρα έχω isdn και έχω 530ι θα παίζει στην vivodi full? γιατί κάτι άκουσα ότι το συγκεκριμένο ονομάζεται έτσι για το splitter που έχει μαζί ή το φίλτρο, δηλαδή με 530i έχει splitter. Ξέρει κανείς τίποτα?

apok
07-04-06, 18:10
530i δε θα παίζει γιατί είναι για Isdn γραμμή ενώ η Full ειναι εξ ορισμού Pstn

dikos
07-04-06, 18:36
Το zyxel πάντως μου είπανε από vivodi ότι ενδέχεται να α παίζει με το dsl phone, τουλάχιστον το δίναν πριν μερικούς μήνες πριν το speedtouch. Τώρα ή το σταμάτησαν γιατί δεν έπαιζε, ή απλά κάνανε καλύτερη συμφωνία με thomson...

Crosstalk
07-04-06, 18:57
Παντως η σειρα Zyxel 2602 για VoIP είναι πολυ καλη!
Τωρα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το VoIP της Βιβοντι (SIP δεν ειναι?)!

dikos
07-04-06, 19:14
Ένα prestige 650Η είναι....

JoeBar
08-04-06, 20:38
Παντως η σειρα Zyxel 2602 για VoIP είναι πολυ καλη!
Τωρα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το VoIP της Βιβοντι (SIP δεν ειναι?)!
Υπάρχει κάποιος όμως που να το έχει χρησιμοποιήσει επιτυχώς;

aroutis
08-04-06, 23:15
Παντως η σειρα Zyxel 2602 για VoIP είναι πολυ καλη!
Τωρα δεν νομιζω να εχεις προβλημα με το VoIP της Βιβοντι (SIP δεν ειναι?)!To VoDSL παιζει με Alcatel μόνο, ή τουλάχιστον έτσι εχει ειπωθεί.

Αν εχει γίνει άλλη υλοποίηση με άλλο router, δεν το γνωρίζω...

mondeo
08-04-06, 23:23
Κι εγώ φίλε μου είμαι πολύ ευχαριστημένος από το DSL Phone.Το έχω 5 μήνες ξεκινώντας από 256/128 και πρόσφατα αναβάθμισα σε 512/128.Το internet πάει σφαίρα(κατεβάζω με 55-56 kbps)η ποιότητα ήχου του τηλεφώνου είναι άψογη και το κόστος σαφώς χαμηλότερο από τον πΟΤΕ.Πιστεύω πως θα κάνεις άριστη επιλογή.

dchatz
09-04-06, 00:17
Έχεις να ακούσεις πολύ

you are the one, you 're my number one
the only treasure I ever had

καλά είναι. Αλλωστε αν δεν δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό
τι νοημα έχει η ζωή.

weakwire
09-04-06, 01:20
σχεδόν σίγουρα παίζει και σε άλλα routers απλά πρέπει να φτιάξεισ μόνος σου script.Αν κατεβάσεις το υπάρχον για speedtouch ίσως μπορέσεις να το τροποποιήσεις ωστε να τρέχει το dslphone.dns servers είναι και άλλα vci έχει.

add name=Data_PVC addr=8.35 type=pppoa
add name=Voice_PVC addr=8.36 type=pppoa
και κάτι άλλα ψιλά που αν έχεις γενικές γνώσεις θα μπορείς να το κάνεις

nnn
09-04-06, 02:13
Από όσο ξέρω όμως δεν υποστηρίζουν όλοι οι routers 2 Vci.

weakwire
09-04-06, 03:20
hmmmmmmmm οπότε εκεί μάλλον επικεντρόνεται όλο το πρόβλημα.αν και δε νομίζο όλα τα άλλα router να μη το υποστιρίζουν.Πόσο πιο εξελιγμένα είναι τα speedtouch από τα άλλα zyzel cisco κτλ κτλ κτλ .Καθόλου δε θα έλεγα.Μήπως το πρόβλημα είναι η βαρεμάρα που τους δέρνει η καμία σύμβαση με τη alcatel?

dikos
09-04-06, 17:34
To speedtouch σαν WAP αξιζει? Σίγουρα δεν είναι cisco....

kle500
09-04-06, 19:27
Έχεις να ακούσεις πολύ

you are the one, you 're my number one
the only treasure I ever had


OFF TOPIC.
Σας παρακαλώ, για τσεκάρετε από αύριο (εργάσιμες ημέρες) τι παίζει στην αναμονή?
Διότι εγώ που χρειάστηκα κάτι Σάββατο και Σήμερα, άκουγα άλλη χαλαρή μουσική.
Λέτε να σταμάτησε η Παπα.....ζου, ή τα ΣΚ παίζουν διαφορετική μουσική στην αναμονή?

dikos
10-04-06, 13:29
Πάντως σήμερα πήγα από τα γραφεία τους και έκανα αίτηση 10-4-2006... Η πωλήτρια είπε θέλουν 20 εργάσιμες είναι και Πάσχα... κατά τ αμέσα Μαϊου θα εχω γραμμή από Vivodi, αν φυσικά δεν υπάρξει κάποιο πρόβλημα! Αυτό με ανυσήχησε, αλλά όπως βλέπετε έχουν αρχίσει και προετοιμάζουν τους πελάτες τους για καθυστέρηση που οφείλεται στον ΟΤΕ φυσικά!

Όσον αφορά το speedtouch είπε ότι μόνο αυτό παίζει με το dsl phone...

ΟFF TOPIC
Στα γραφεία πάντως δεν έπαιζε Παπαρίζου... Αν έπαιζε θα είχαν βουτήξει να πνιγούν όλοι οι υπάλληλοι στα 10 εκατοστά λίμνης που έχουν μπροστά από το κτήριο!

CptBill
11-04-06, 18:06
Πως μπορω να μάθω εαν έχω κάλυψη για να βάλω full llu? Εφόσον η σελίδα της vivodi θέλει νούμερο να βάλεις και εγω δεν ξέρω στη περιοχη που πρόκειται να μετακομίσω τι νούμερο θα έχω.

weakwire
11-04-06, 18:40
εκει που θα μετακομίσεις βρες το τηλεφωνο απο το διπλανό κατάστημα η σπιτι.

alexpeykh
13-04-06, 22:08
ΟFF TOPIC
Στα γραφεία πάντως δεν έπαιζε Παπαρίζου... Αν έπαιζε θα είχαν βουτήξει να πνιγούν όλοι οι υπάλληλοι στα 10 εκατοστά λίμνης που έχουν μπροστά από το κτήριο!

ΟFF TOPIC :offtopic:
Επειδη ημουνα παλιοτερα στο 11888 και με εχουν βρισει και εμενα για το Χατζηγιαννη μπορω να σας πω οτι οι τηλεφωνητες δε ακουν ποτε τη μουσικη αφου μολις κλεινουν τη μια γραμμη ανοιγει αυτοματα η αλλη .Παλι καλα ...

coftaras
13-04-06, 23:09
OFF TOPIC.
Σας παρακαλώ, για τσεκάρετε από αύριο (εργάσιμες ημέρες) τι παίζει στην αναμονή?
Διότι εγώ που χρειάστηκα κάτι Σάββατο και Σήμερα, άκουγα άλλη χαλαρή μουσική.
Λέτε να σταμάτησε η Παπα.....ζου, ή τα ΣΚ παίζουν διαφορετική μουσική στην αναμονή?
Μην ανήσυχης Γιωργο.Σε λιγες μερες θα βαλουν Α.Βισση:"Everything".....:p :p

Nikiforos
16-04-06, 21:12
Εγώ έστειλα αίτηση την Πέμπτη απόγευμα για 1024/256 FULL LLU και DSL Phone και θα κάνω αύριο ένα τηλ να δω αν είναι οκ η αίτηση. Τώρα επειδή έχω και ένα 530i θα παίζει? Μου είπανε ότι θέλουνε έναν μήνα. Δυστυχώς άργησα να στείλω αίτηση και 9 Μαίου μου λήγει η forthnet 512. Ελπίζω να μην αργήσει πολυ η vivodi και μείνω χωρίς adsl γιατί θα κόψω φλέβες!

velissarios
18-04-06, 19:06
Μένω Άνω Κυψέλη, κοντά στο τέρμα των τρόλευ.
Μίλησα με το Helpdesk, τσέκαρα διαθεσιμότητα, συμπλήρωσα την αίτηση και αυριο θα πάω ο ίδιος να την καταθέσω στα κεντρικά.

512/128 FULL LLU (Δεν έχω συνδεση ΟΤΕ, δεν χρειάζομαι τηλέφωνο, μόνο net)

3 θέματα με προβληματίζουν,
1.η υπάρχουσα εγκατάσταση στο εσωτερικό της πολυκατοικίας (20ετείας, έχει να συνδεθεί τηλέφωνο στον όροφό μου 6 χρόνια),
2. το DSLAM των Πατησίων που απο ότι διαβάζω πέφτουμε (μπορώ να δω κάποιου αν σε αυτό θα συνδεθώ τελικά;;, αραγε τι κίνηση να έχει;),
3. και ο εξοπλισμός που θα χρησιμοποιήσω (να νοικίασω το modem που προσφέρει η εταιρία ή να αγοράσω κάποιο άλλο;)

Μήπως έχετε καμια πρόταση;;;

Ευχαριστώ

aroutis
18-04-06, 23:40
3 θέματα με προβληματίζουν,
1.η υπάρχουσα εγκατάσταση στο εσωτερικό της πολυκατοικίας (20ετείας, έχει να συνδεθεί τηλέφωνο στον όροφό μου 6 χρόνια),
2. το DSLAM των Πατησίων που απο ότι διαβάζω πέφτουμε (μπορώ να δω κάποιου αν σε αυτό θα συνδεθώ τελικά;;, αραγε τι κίνηση να έχει,
3. και ο εξοπλισμός που θα χρησιμοποιήσω (να νοικίασω το modem που προσφέρει η εταιρία ή να αγοράσω κάποιο άλλο
1/ Συμβουλέψου ηλεκτρολόγο, εγώ που δεν μπορούσα να φέρω ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ το καλώδιο στον 4ο όροφο το έφερα από εξω χωρίς πρόβλημα
2/ δεν μπορώ να σε συμβουλέψω, ισως κάποιος άλλος (; )
3/ Αν θές και VoDSL θα ήταν καλύτερα να πάρεις το προτεινόμενο εξοπλισμο..

@ ADSLgr.com All rights reserved.