PDA

Επιστροφή στο Forum : static vs dynamic



Born_loser
15-01-04, 12:27
Παιδιά τα σχόλιά σας σε έναν άσχετο, για DSL που θα μπει σε ένα ήδη στημένο δίκτυο υπολογιστών.

Τι πλεονεκτήματα έχει η static σε σχέση με την dynamic?Internet δεν είναι και οι δύο :oops:

psyxakias
15-01-04, 12:29
Καλημέρα,

Άλλαξα το μήνυμά σου στα Ελληνικά γιατί τα greeklish σβήνονται. Από εδώ και πέρα όμως θα παρακαλούσα να γράφεις Ελληνικά.

Ευχαριστώ.

Deimos
15-01-04, 12:36
με απλα λογια dynamic= ποιο φτινη , αλλλαζει συνεχεια ι ip της ( ip = διευθηνση . πχ 195.170.12.129 ) και δεν κανει για στησεις επαγγελματικο web server.
Static= δεν αλλαζει ποτε η ip της , κοστιζει ποιο ακριβα και ειναι για ποιο επαγγελματικους σκοπους , οπως πχ. ενας web server οπου θα εχει το site της εταιρίας. :wink:

maria
15-01-04, 12:40
Στη dynamic συνδεση η IP(διευθυνση) σου αλλαζει καθε φορα που συνδεεσαι ή περιοδικα την αλλαζει ο ISP σου. Στη static συνδεση εχεις ΠΑΝΤΑ την ιδια ip. Αυτο πρακτικα σημαινει οτι με static μπορεις να σηκωσεις μια σελιδα (πχ www.kati.gr) στο ιντερνετ απο τον υπολογιστη σου γιατι οι DNS servers (αυτοι λενε στον τυχαιο explorer που ζητα να δει το www.kati.gr σε πια διευθυνση βρισκεται) θα δρομολογουν ολα τα δεδομενα σε ενα παντα ιδιο ip. Βεβαια μπορεις να σηκωσεις site και με dynamic αλλα ειναι πιο δυσκολο. Η static ειναι συνδεση που προτιμαται απο επαγγελματιες και εταιριες που εχουν site. O απλος χρηστης παιρνει συνηθως dynamic.
Τωρα αυτο το στημενο δικτυο νομιζω δεν εχει σχεση με την ip εκτος αν εχεις site ή κανεναν server.

Born_loser
15-01-04, 13:58
ψυχακιας,ευχαριστώ για την αλλαγη,θα προσπαθησω να το θυμαμαι απο εδω και πέρα.

Deimos&maria ευχαριστω για τις απαντήσεις σας.

Server υπάρχει,θα μπορούσε να με βοηθήσει σε κάτι η static IP όσον αφορά το στήσιμο και το μοίρασμα DSL?H να ξεκινήσω με dynamic και βλέπουμε?

maria
15-01-04, 15:03
Εννοεις server για το δικτυο σας? Αν ναι καμια σχεση με τον server που λεω εγω, δικο μου λαθος. Εγω εννοουσα server που να βγαζει κατι ΠΡΟΣ TO ιντερνετ. Δυναμικη θελεις!

ikonsgr
17-01-04, 16:38
Εγω ρε παιδιά που ενω εχω dynamic ip γιατί εδω και 10 μέρες και ενώ έχω συνδεθεί πάνω απο 20 φορές (και με διαστημα ακόμα και μιας μέρας και όχι αμέσως) πέρνω ΣΥΝΕΧΩΣ την ίδια ip? Θα με βάλουν στο μάτι και θα τρέχω... :mrgreen:

alefgr
17-01-04, 20:14
ikonsgr μήπως είσαι ο μόνος χρήστης που έμεινε στον provider ??? :) :) :)

Αλήθεια σε ποιόν είσαι;

Αλέξης

Lunacy
17-01-04, 23:58
Υπάρχει και Dynamic DNS άν έχετε ακουστά. Για ιδιώτες και semi-professional λύσεις, είναι ό,τι πρέπει. http://www.dyndns.org/

ikonsgr
18-01-04, 14:57
ikonsgr μήπως είσαι ο μόνος χρήστης που έμεινε στον provider ??? :) :) :)

Αλήθεια σε ποιόν είσαι;

Αλέξης

Καλά για χαζό με περνάς, να σου πω που είμαι και μετά να έρθεις και εσύ και να πέσει η ταχυτητα μου στο μισο? :lol: :lol: με ACN είμαι φίλε, και μιας και είμαι καινούριος στο άθλημα και προερχόμενος απο το στεριτικό σύνδρομο ονόματι dial-up με χρωνοχρέωση (μιλάμε για κινέζικα βασανηστήρια ρε παιδιά με είχε γανιάσει!!! 8) ), καταλαβαίνεις ότι για κάποιο διάστημα θα λειτουργώ κατα παράφραση της παροιμίας "οτι βρεξει ας κατεβασει", με τη λογική : "οτι βρεθει ας κατεβεί!! " :lol: :lol: προς το παρόν πάντως δεν έχω παράπονο έχει 2-3 μέρες που στρώσαν τα πράγματα και κατεβάζω σε όγοκο γύρω στα 3cd τη μέρα, αλλά δίνω και κανα 1-1.5 giga κιόλας 8) καλά δεν είναι για αρχή??

alefgr
18-01-04, 17:05
You are the best!!!

Οι πιό πολύ βάζουν DSL μόνο και μόνο για να τραβάνε ατελείωτα giga χωρίς να έχουν διάθεση καθόλου για upload. Πρέπει να υπάρχει internetική αλληλεγγύη :!:

Αλέξης

savourdos
08-04-06, 19:33
ποια η διαφορα αναμεσα σε static και dynαmic???

blend
08-04-06, 19:57
ποια η διαφορα αναμεσα σε static και dynαmic???

Στη dynamic η IP που σου δίνει ο provider, αλλάζει σε τακτικά διαστήματα (random).
Στην Static έχεις πάντα μια μόνιμη συγκεκριμένη ΙΡ. Με αυτήν μπορείς να στήσεις server στο τοπικό PC (ftp, web κτλ) και να έχουν πρόσβαση σε αυτόν επισκέπτες απο το wan (internet).
Αν δεν έχεις σκοπό να στήσεις server, δεν υπάρχει λόγος να έχεις static. Κοστίζει και περισσότερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.