PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποδείξεις πληρωμής για την εφορία



panzeruser
04-02-10, 21:38
Με αυτό το θέμα θα ήθελα να σας προβληματίσω με το θέμα των αποδείξεων των πληρωμών στην Tellas.
Όπως και πολλοί άλλοι (υποθέτω) έχω συνδέσει την πληρωμή του λογαριασμού με πάγια εντολή πιστωτικής κάρτας. Τα 2 χρόνια που πλήρωνα με αυτό τον τρόπο δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Μέχρι που ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα για τις αποδείξεις στην εφορία.
Τότε συνηδειτοποίησα ότι με αυτό τον τρόπο δεν πήρα ποτέ απόδειξη πληρωμής από την Tellas (φυσικά δεν εννοώ ότι η Tellas φοροδιαφεύγει). Με το σύτημα της πάγιας εντολής έχω τα παρακάτω:
1. Τον διμηνιαίο λογαριασμό της tellas που αναφέρει πόσα τους χρωστάω
2. Τον αναλυτικό λογαριασμό της πιστωτικής που αναφέρει τις χρεώσεις
Από τα παραπάνω δεν νομίζω ότι κανένα μπορεί να θεωρηθεί απόδειξη για την εφορία.
Σε αντιστοιχία, όταν ψωνίσεουμε πχ ρούχα, ο μαγαζάτορας σου λέει τόσα κάνουν, του δίνεις την πιστωτική να περάσει το ποσό και σου επιστρέφει την κάρτα το χαρτάκι με την χρέωση της πιστωτικής και την απόδειξη αγοράς. Ουσιαστικά δίνω στην Tellas την πιστωτική (μέσω της πάγειας εντολής) και δεν μου δίνει κανένα έγγραφο πληρωμής (απόδειξη)
Μίλησα με την tellas και μου είπαν ότι θα πρέπει να πηγαίνω στα καταστήματα να πληρώνω και ότι θα πρέπει να κόψω την πάγεια εντολή για να αποφεύγονται διπλοχρεώσεις. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι αν ξεχάσω να πληρώσω τον λογαριασμό πάει η σύνδεση.
Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο θέμα. Πιστεύω ότι είναι κάτι που ξεφέυγει από τα όρια της tellas και αφορά όλες τις πάγειες εντολές πληρωμής (και από την vodafone για το κινητό δεν πήρα ποτέ απόδειξη). Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπανω θα παρακαλούσα να μας ενημερώσει.

nmakry
04-02-10, 21:44
Ανεξάρτητα από το πώς πληρώνεται, ο επαγγελματίας ΟΦΕΙΛΕΙ χωρίς να το ζητήσει ο πελάτης στην έκδοση του νόμιμου φορολογικού παραστατικού.

Καθώς αυτό είναι υποχρέωση από νόμο, δεν μπορεί να αναιρεθεί από διαφορετική συμφωνία μεταξύ των μερών, ούτε να εξαρτάται από τον τρόπο πληρωμής.

Με άλλα λόγια, η ΤΕΛΛΑΣ οφείλει να σου αποστέλει τις αποδείξεις, είτε με ταχυδρομείο είτε με άλλο τρόπο (λ.χ. ηλεκτρονικά). Άλλωστε, το τελευταίο κάνουν αρκετοί πάροχοι για να γλυτώνουν το ταχυδρομείο.

panzeruser
04-02-10, 21:49
Έχει λάβει κανείς ηλεκτρονική απόδειξη;
Ρωτάω γιατί το mail της tellas δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

........Auto merged post: panzeruser πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Πάντως εκτός από Tellas ποτέ δεν έλαβα ποτέ απόδειξη ούτε από την Vodafone ούτε από την Cosmote παλιότερα. (πάντα πλήρωνα μέσω πιστωτικής)

chaos38
04-02-10, 23:04
Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά για να δηλώσετε το ποσό για την εφορία αυτό που χρειάζεται είναι απλά να δηλώσετε επωνυμία ΑΦΜ και ποσό δεν χρειάζεται νε δωθεί η απόδειξη,τώρα αν σας την ζητήσουνε ποτέ(αμφιβάλω) κρατήστε τα αποκόματα από τα ειδοποιητήρια της τράπεζας....

nmakry
04-02-10, 23:09
Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά για να δηλώσετε το ποσό για την εφορία αυτό που χρειάζεται είναι απλά να δηλώσετε επωνυμία ΑΦΜ και ποσό δεν χρειάζεται νε δωθεί η απόδειξη,τώρα αν σας την ζητήσουνε ποτέ(αμφιβάλω) κρατήστε τα αποκόματα από τα ειδοποιητήρια της τράπεζας....

Η εταιρία οφείλει να εκδίδει και να δίνει την απόδειξη. Το τι θα την κάνει ο πελάτης δεν την ενδιαφέρει...

Σε πάγιες εντολές στο παρελθόν είχα ΔΕΚΟ και multichoice. Όλες έστελναν λογαριασμό και λάμβαναν τα χρήματα. Ποτέ δεν άφησα να παίρνουν χρήματα χωρίς λογαριασμό.

thenetpoet
11-02-10, 16:18
παιδια, δυστυχώς λογαριασμοί σταθερης, κινητης, ιντερνετ, δεη, οτε κτλ δεν συμμετέχουν στις αποδείξεις που μετράνε για να έχουμε το αφορολόγητο. Τουλάχιστον, έτσι έλεγε εχθες το ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ σε εκπομπή για το θέμα αυτό..

zombie_wireless
11-02-10, 23:10
Από ό,τι γνωρίζω αποδείξεις για την εφορία κρατάμε μόνο από καταστήματα, φροντιστήρια.Από ADSL και Broadband Providers δεν νομίζω...;)

x_user
12-02-10, 02:44
παιδια, δυστυχώς λογαριασμοί σταθερης, κινητης, ιντερνετ, δεη, οτε κτλ δεν συμμετέχουν στις αποδείξεις που μετράνε για να έχουμε το αφορολόγητο. Τουλάχιστον, έτσι έλεγε εχθες το ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ σε εκπομπή για το θέμα αυτό..

ίσως οι λογαριασμοί ιντερνετ να περνάνε. Δεν το ξεκαθάρισαν ακόμα...

ntoremi
12-02-10, 03:03
Οι λογαριασμοι τελλας, οτε, βονταφον, κοσμοτε, σταθερου, κινητου, κλπ αποτελουν επισημο φορολογικο στοιχειο. Εχουν επανω αφμ, επωνυμο, κλπ. Οι ελευθεροι επαγγελματιες και οι εταιριες τους περνανε στα βιβλια τους κανονικα. Συνεπως δεν χρεαζεται κανενα αλλο αποδεικτικο. Ασε που μαλλον ειπαν οτι τελικα εν θα μετρανε στην εφορια...

takgeorg
12-02-10, 03:37
Ήταν τόσες πολλές οι κατηγορίες αποδείξεων που δεν συμμετέχουν στις αποδείξεις που μετράνε, που αναγκάσθηκαν να πούνε ότι θα επανεξετάσουν το θέμα.

hypatia
12-02-10, 08:41
Μαζέψτε κάθε είδους απόδειξη, γιατί από μέρα σε μέρα λένε άλλα (πολύ μελετημένα τα μέτρα!!!). Το μόνο σίγουρο είναι ότι για το φετινό εισόδημα θα πληρώσουμε διπλάσιο φόρο από τον περσινό...

avatarinos
21-02-10, 04:48
2. Τον αναλυτικό λογαριασμό της πιστωτικής που αναφέρει τις χρεώσεις
Μηνιαιος δεν εγινε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.