PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσοχη με το Conn-x ADSL !!



aSwtoS
07-04-06, 19:17
Δεν γνωριζω αν συνεβη και σε αλλους αλλα καλο ειναι να σας ενημερωσω.
Μενω Θεσσαλονικη κοντα στο κεντρο.Η γραμμη που εχω ειναι PSTN.

Εκανα αιτηση στο 134 για Prepaid Conn-x πακετο με modem/router το SPEEDTOUCH 536
Η αιτηση μου εγινε στις 17/Μαρτιου και οπως με διαβεβαιωσε η κοπελα στο τηλεφωνο σε 7-12 ημερες θα ηταν ετοιμη η συνδεση μου.
24 Μαρτιου ξαναπαιρνω 134 για να πληροφορηθω την εξελιξη της αιτησης μου και μου λενε το κορυφαιο οτι δεν μπορουν να βρουν καμια αιτηση(!) Ετσι κανω για δευτερη φορα αιτηση και τονιζω ξεκαθαρα οτι θελω να παραγγειλω το SPEEDTOUCH 536

Περνανε οι μερες και με παιρνει τη Δευτερα 3/4 τηλεφωνο το υποτιθεμενο courier για να μ'ενημερωσει οτι η γραμμη μου ειναι ενεργη απο 31Μαρτιου και για να κανονισει ποτε θα φερει τον εξοπλισμο σπιτι..Πρωτα πρωτα ρωταω "τι εξοπλισμο θα μου παραδωσετε"?
"Το SPEEDTOUCH 536" μου λεει και κανονιζουμε η παραδοση να γινει σημερα Παρασκευη 7/4.

Σημερα το πρωι λοιπον χτυπαει το τηλεφωνο να δουν αν ειμαι σπιτι για να την παραλαβη.
Μου λεει ο κυριος σε καποια φαση "εγινε μια παρεξηγηση,το SPEEDTOUCH 536 ειναι για ISDN γραμμες και για PSTN οπως η δικη σας ειναι τα SPEEDTOUCH 530 οποτε και θα σας το φερουμε σε 2 ωρες"

"Δεν θελω το 530,θελω αυτο που εκανα παραγγελια,δηλαδη το 536" του λεω

Οπως καταλαβατε ο τυπος προσπαθουσε να με δουλεψει λεγοντας μου για το 536i που ειναι πραγματι για ISDN γραμμες.Οταν ειδε ομως οτι δεν πιανει το κολπο μου αναφερει:

"ξερετε δεν υπαρχει στην αποθηκη SPEEDTOUCH 536"
"ποτε θα εχει?" ρωταω
"οταν τελειωσει το stock απο το 530" μου λεει!!!
Και συνεχιζε το βιολι του δηθεν να με εξυπηρετησει και τελικα με το στανιο να παρω αυτο που ηθελε εκεινος δηλαδη το 530 ή καποιο αλλο απο τα προσφερομενα modem/router(!!!)
Του ειπα πως θα επικοινωνησω αργοτερα μαζι του και το θεμα εμεινε εκει.

Αντιμετωπισε κανεις αλλος κατι αντιστοιχο?
Εχω ξενερωσει πολυ με τον ΟΤΕ. Αυτη τη στιγμη αν μπειτε στο site τους (http://www.oteshop.gr/home/adslconnx.htm) συνεχιζουν να "πουλανε" 536i και 536 speedtouch για ISDN και PSTN αντιστοιχα!!!

7390

Kαι θα ηθελα να ρωτησω:

1)Χρεωνομαι για γραμμη ADSL απο τις 31Μαρτιου?
2)Αν τους πω οτι ακυρωνω την αγορα του Conn-x γιατι ο ΟΤΕ δεν ειναι σε θεση να μου παραδωσει αυτα που συμφωνησαμε,κινδυνευω να ταλαιπωρηθω επιτιδες με δηθεν εληψεις ελευθερων θηρων στην περιπτωση που διαλεξω αλλο προιον-παροχο,για παραδειγμα το FORTHnet ADSL in-a-box?
3)Που μπορω ν'απευθυνθω για την απατη αυτη?

Ευχαριστω

kadronarxis
07-04-06, 19:24
Μάλλον γίνεται χαμός στη ζήτηση για το 536.
Δεν είναι το ίδιο με το 530, σε καμμία περίπτωση.

Πάρτο και πήγαινε στον οτέ της περιοχής σου, και πες τους ότι δεν το θέλεις το 530, και μόλις παραλάβουν 536 να σε ειδοποιήσουν.

Εύχομαι να βρεις το δίκιο σου.

secjournalist
07-04-06, 19:35
Μηπως κατα τύχη βρίσκεσαι στην Ελλάδα?:down: :down:

Burner
07-04-06, 20:29
’μα μπλέξεις με τον πΟΤΕ αυτά παθαίνεις :p

mikeone
07-04-06, 20:49
’μα μπλέξεις με τον πΟΤΕ αυτά παθαίνεις :p
Πιστεύω πως αυτή είναι η απάντηση στο πρόβλημα σου!!!
Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν(μάλλον τη σκότωσα την ορθογραφία):rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

aSwtoS
07-04-06, 21:32
Πάρτο και πήγαινε στον οτέ της περιοχής σου, και πες τους ότι δεν το θέλεις το 530, και μόλις παραλάβουν 536 να σε ειδοποιήσουν

Δεν εχω παραλαβει τιποτα στα χερια μου.Του ειπα στο τηλεφωνο οτι ΔΕΝ θελω το 530 και πως θα τον παρω εγω τηλεφωνο.Οποτε παει Δευτερα 10/4...



Α ρε παιδια,οσο το σκεφτομαι τοσο νευριαζω με τους κουτοπονηρους ΟΤΕδες :mad:

sdikr
07-04-06, 21:46
Την Απάτη που την είδες;

Λίγο ποιο ήρεμα με τους τίτλους ρε παιδιά,

aSwtoS
07-04-06, 22:54
Την Απάτη που την είδες;

Λίγο ποιο ήρεμα με τους τίτλους ρε παιδιά, Οταν εχεις στην βιτρινα σου (oteshop.gr) ενα προιον και αφηνεις τον κοσμο να το παραγγελνει αλλα στην πραγματικοτητα δεν εχεις το προιον αυτο (ή δεν θελεις να το διαθεσεις ακομα γιατι εχεις παλιοτερο εμπορευμα στοκ...) τοτε πως λεγεται αυτο φιλε μου αν δεν λεγεται ΑΠΑΤΗ?

Παραγγελνεις μηλα και σου φερνουν μπανανες.... Και τα δυο φρουτα ειναι θα μου πεις αλλα...

IVIetaCreatoR
07-04-06, 23:40
delete δεν μου άρεσε το παράδειγμα...

sdikr
07-04-06, 23:45
Οταν εχεις στην βιτρινα σου (oteshop.gr) ενα προιον και αφηνεις τον κοσμο να το παραγγελνει αλλα στην πραγματικοτητα δεν εχεις το προιον αυτο (ή δεν θελεις να το διαθεσεις ακομα γιατι εχεις παλιοτερο εμπορευμα στοκ...) τοτε πως λεγεται αυτο φιλε μου αν δεν λεγεται ΑΠΑΤΗ?

Παραγγελνεις μηλα και σου φερνουν μπανανες.... Και τα δυο φρουτα ειναι θα μου πεις αλλα...

Παιζεί μεγάλο ρόλο και απο ποιο oteshop θα πάς

Dim(GR)
08-04-06, 10:50
πάρε το 530 τότε
και go αυτό έχω και είναι μια χαρά:)

manoulamou
08-04-06, 11:40
Οταν εχεις στην βιτρινα σου (oteshop.gr) ενα προιον και αφηνεις τον κοσμο να το παραγγελνει αλλα στην πραγματικοτητα δεν εχεις το προιον αυτο (ή δεν θελεις να το διαθεσεις ακομα γιατι εχεις παλιοτερο εμπορευμα στοκ...) τοτε πως λεγεται αυτο φιλε μου αν δεν λεγεται ΑΠΑΤΗ?
Παραγγελνεις μηλα και σου φερνουν μπανανες.... Και τα δυο φρουτα ειναι θα μου πεις αλλα...
Απατη ειναι αλλο να παραγγειλεις και αλλο να σου παραδωσουνε, αλλα αυτο που θα σου φερουν να ειναι φτηνοτερο ή να πληρωνεις για κατι που δεν εχεις. Η μη διαθεσιμοτητα ενος προϊοντος δεν ειναι απατη, ουτε το να προσπαθουν να σου πλασαρουν κατι αλλο στην ιδια τιμη. Και εγω παλιοτερα απο τον ΟΤΕ, το Πλαισιο και το e-shop ειχα παραγγειλει προϊοντα, που ενω εμφανιζονταν στο site δεν ηταν διαθεσιμα.
Στην περιπτωση σου την γραμμη την πληρωνεις, απο την στιγμη που την ενεργοποιησαν πληρως απο τον ΟΤΕ.
Τωρα εισαι αναγκασμενος, για να μην πληρωνεις τσαμπα την ADSL χωρις να τη δουλευεις, να παρεις ενα modem που δεν θελεις, χωρις να σημαινει οτι δεν θα δουλεψει το ιδιο καλα, ισως να μην καλυπτει αμεσα και πληρως τις δικες σου αναγκες. Εχεις δικιο βουνο να εισαι τοσο εκνευρισμενος, αλλα απατη ειναι πολυ βαρια κουβεντα!
Στη θεση σου θα ξανακοιταγα μηπως βολευει τελικα το 530 και στο κατω-κατω αργοτερα μπορεις να αγορασεις ενα καταπληκτικο router δικης σου επιλογης.
ΥΓ Πολυ καλα εκανες παντως και ενημερωσες, ολο και καποιος ενδιαφερεται, να ξερει τουλαχιστον τι τον περιμενει...

aSwtoS
08-04-06, 13:34
Απατη ειναι αλλο να παραγγειλεις και αλλο να σου παραδωσουνε, αλλα αυτο που θα σου φερουν να ειναι φτηνοτερο ή να πληρωνεις για κατι που δεν εχεις.Δυο ωρες πριν μου το παραδωσουν στο σπιτι και μετα απο δικη μου ερωτηση, ανακοινωσαν τηλεφωνικα οτι θα μου φερουν αλλο προιον(!)Αν ξαναδιαβασεις τι εγραψα στην αρχη θα δεις με τι υπουλο τροπο πηγαν να μου πασαρουν αλλο modem(!):rtfm:


Η μη διαθεσιμοτητα ενος προϊοντος δεν ειναι απατη, ουτε το να προσπαθουν να σου πλασαρουν κατι αλλο στην ιδια τιμηΑν δεν το εχεις τοτε το βγαζεις απο το on-line μαγαζι σου,σωστα? ΔΕΝ συνεχιζεις να πουλας κατι που ΔΕΝ εχεις.


Στην περιπτωση σου την γραμμη την πληρωνεις, απο την στιγμη που την ενεργοποιησαν πληρως απο τον ΟΤΕ.
Τωρα εισαι αναγκασμενος, για να μην πληρωνεις τσαμπα την ADSL χωρις να τη δουλευεις, να παρεις ενα modem που δεν θελεις Οπως βλεπουμε λοιπον και οι δυο,μ'εχουν δεσμευσει και χρεωνομαι μια γραμμη που δεν χρησιμοποιω και με αναγκαζουν(εκβιαζουν ουσιαστικα) να αποδεχτω κατι αλλο απο αυτο που συμφωνησα ν'αγορασω.Εδω κρυβεται και η απατη λοιπον.

ΓΙΑΤΙ εξακολουθουν να το εχουν ως διαθεσιμο στο www.oteshop.gr και να ψαρευουν πελατες-θυματα???

manoulamou
08-04-06, 19:24
Κατ αρχην μην απομονωνεις φρασεις απο ενα ολοκληρο μηνυμα, αλλοιωνοντας ετσι το νοημα των γραφομενων. Ειμαστε μαζι σου και αναγνωριζουμε οτι εχεις δικιο, δεν ειμαστε με τον ΟΤΕ, εχουμε ολοι δεινοπαθησει λιγο ως πολυ!
Απλα η ελλειψη ενημερωσης ενος site δεν αποτελει αποδειξη απατης ουτε η στοχευμενη προωθηση καποιων προϊοντων.
Δεν δικαιωνουμε τον ΟΤΕ γιατι σε "αναγκαζει" να παρεις διαφορετικο modem,
προσπαθουμε να σε βοηθησουμε οπως μπορει και με οσα ξερει ο καθενας.

ZORO
08-04-06, 23:55
Απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση όταν δηλαδή κάποιος πελάτης κάνει μια παραγγελία και μέρος της παραγγελίας δεν μπορεί να εκτελεστεί λόγω ελείψεων θα πρέπει να υπάρχει η συνατότητα ο πελάτης να ακυρώσει όλη την παραγγελία και να του επιστρέφεται στο ακέραιο το αντίτιμο που έχει καταβάλει. Η έπειτα άπο συμφωνία μαζί του να δίνεται μια προσωρινή λύση μέχρι να έρθει το προϊόν που έχει παραγείλει.

esquellot
09-04-06, 09:19
Απλά στην συγκεκριμένη περίπτωση όταν δηλαδή κάποιος πελάτης κάνει μια παραγγελία και μέρος της παραγγελίας δεν μπορεί να εκτελεστεί λόγω ελείψεων θα πρέπει να υπάρχει η συνατότητα ο πελάτης να ακυρώσει όλη την παραγγελία και να του επιστρέφεται στο ακέραιο το αντίτιμο που έχει καταβάλει. Η έπειτα άπο συμφωνία μαζί του να δίνεται μια προσωρινή λύση μέχρι να έρθει το προϊόν που έχει παραγείλει.

Πολύ σωστά. Έπρεπε επίσης να τον ενημερώσουν ότι δεν υπάρχει ή ότι θα καθυστερήσει η παράδοση του παραγγελθέντος προϊόντος και τότε να του προτείνουν κάτι άλλο σαν εναλλακτική, προσωρινή ή μόνιμη λύση. κι αν ο ίδιος δεν δεχόταν την εναλλακτική πρόταση, να του επέστρεφαν τα χρήματά του. Τόσο δύσκολο είναι αυτό?

manoulamou
09-04-06, 11:52
Ελα ομως που τον πατανε στην αναγκη του για ADSL, και με ενδεχομενη ελλειψη διαθεσιμοτητας στην περιοχη του,
δεν το διακινδυνευει ο καθενας να χασει αυτη την περιζητητη "πορτα".
Γιατι εκει παιζεται ολο το παιχνιδι! Που να ξαναρχιζει απ την αρχη ολη την διαδικασια, καθως
εσπευσαν να την ενεργοποιησουν, πριν τον ενημερωσουν για την ελλειψη του router:down:
Δυσκολο με τον ΟΤΕ? εως και αδυνατο...

MoSKY-7-
09-04-06, 18:01
ΟΡΟΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ADSL ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ
8. Λύση - Καταγγελία
8.2 Σε περίπτωση που το ένα συμβαλλόμενο μέρος παραβεί ή καθυστερεί να εκπληρώσει οποιοδήποτε όρο της παρούσας που όλοι συμφωνούνται ως ουσιώδεις, το άλλο συμβαλλόμενο μέρος δικαιούται να καταγγείλει εγγράφως, αζημίως για αυτό την παρούσα, οποτεδήποτε, τάσσοντας προθεσμία δεκαπέντε (15) ημερολογιακών ημερών εντός της οποίας ο υπαίτιος της παράβασης θα πρέπει να προβεί σε όλες τις αναγκαίες ενέργειες για την θεραπεία της, διατηρώντας όλα τα δικαιώματα που απορρέουν από την παρούσα σύμβαση και από τον νόμο, ιδία δε το δικαίωμα να απαιτήσει από τον αντισυμβαλλόμενο την πλήρη αποκατάσταση οποιασδήποτε επελθούσας θετικής ζημίας του και μόνον.

aSwtoS
10-04-06, 14:07
Σας ευχαριστω ολους για την κατανοηση και τις συμβουλες!

Σε επικοινωνια που ειχα παλι σημερα με διαβεβαιωσαν οτι παρηγγειλαν το modem και τις επομενες μερες θα το εχω,οποτε και θα σας ενημερωσω.


Ειδωμεν....

aSwtoS
20-04-06, 18:13
Σημερα παρελαβα το Speedtouch 536.
Συμβουλη μου ειναι να μην παραγγελνετε απ'το 134 αλλα απο OteShop και να εχετε αντιγραφο της παραγγελιας στα χερια σας...

Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας :respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.