PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά δεν αναγνωρίζει το usb stick...



MikeS.
05-02-10, 03:07
Και εκεί που λες ότι ηρέμησες λίγο με τούτα και με κείνα σου πετάγεται και το πρόβλημα με το usb stick...:mad:Έχω ένα TURBO-X usb stick 4Gb εδώ και λίγους μήνες...είχα αρκετά αρχεία μέσα προγράμματα κυρίως αλλά το χρησιμοποιούσα αρκετές φορές και για να μεταφέρω ταινίες...Μια μέρα λοιπόν ενώ το είχα μαζί μου για να εγκαταστήσω κάποια προγράμματα στον υπολογιστή ενός φίλου το βάζω στον υπολογιστή του...εμφανίζεται κάτω δεξιά το όνομα του flash και ότι γίνεται αναγνώριση.Λέει πως εγκαταστάθηκε και είναι έτοιμο για χρήση και πάω (σε Win XP αυτά είχα κι εγώ και ο φίλος) Ο Υπολογιστής μου>Συσκευές με αφαιρούμενους χώρους αποθήκευσης και βλέπω το εικονίδιο του stick μου με το όνομα "Aφαιρούμενος δίσκος ( F: )" Πατάω για να μπω στα αρχεία μου και βγάζει μήνυμα "Τοποθετήστε μια δισκέτα στην μοδάνα F:"...Από τότε σε όποιο pc και αν το βάλω το αναγνωρίζει κανονικότατα λέει πως είναι έτοιμο για χρήση, στις ιδιότητες λέει πως η συσκευή λειτουργεί κανονικά αλλά δεν μπορώ να μπω με κανέναν τρόπο μέσα..επίσης το χαρακτηριστικό λειτουργίας κόκκινο φωτάκι ανάβει κανονικά...Μετά απ όλα αυτά σκέφτηκα μήπως έχω ένα usb stick φάντασμα...:( Έχω δοκιμάσει και ένα άλλο stick στο ίδιο pc του φίλου μήπως πρόκειται για κάποιον ιό αλλά λειτουργούσε και λειτουργεί κανονικά...:hmm: Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό?? Δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο...

ΥΓ:Πιθανόν να μην αρμόζει αυτός ο τίτλος στο θέμα..συγνώμη αλλά δεν ήξερα πως να το αναφέρω σαν τίτλο.:oops::oops:

tsigarid
05-02-10, 03:36
Μήπως απλά πέθανε; Τα usb sticks δεν αντέχουν σε άπειρα γράψε/σβήσε και εσύ λες ότι το χρησιμοποιούσες αρκετά...

cranky
05-02-10, 03:39
Αν στον υπολογιστή σου δουλεύουν άλλα sticks (σε όλες τις θύρες).
Αν το συγκεκριμένο δεν δουλεύει σε κανέναν υπολογιστή, κατα πάσα πιθανότητα φταίει το stick.
Πρίν το πάς για αντικατάσταση, κάν' του ενα σκανάρισμα για ιούς και ζουζούνια, σε safe mode.
Και ένα φορμάτ.
Αν δεν στρώσει, πάς να σ' το αλλάξουν.

zombie_wireless
05-02-10, 18:17
Μάλλον είσαι για καινούργιο stick:)

cranky
05-02-10, 18:22
Καλά, βρε nndgr, αντί ν' ασχοληθείς με την κάρτα σου που κοντεύει να ψηθή, ασχολείσαι με το ξένο stick ;; :lol:

zombie_wireless
05-02-10, 18:36
Όπου μπορούμε να βοηθήσουμε(χαράς τη βοήθεια που έδωσα) ας βοηθήσουμε για να πάρουμε και εμείς βοήθεια.;):)

MikeS.
05-02-10, 19:01
Μάλιστα...οπότε μάλλον έχει απλά πεθάνει..δεν ήξερα πως αντέχουν περιορισμένο αριθμό εγγραφής διαγραφής...αλλά δεν το είχα ταλαιπωρήσει και πάρα πολύ. :hmm:
Μήπως χρειάζεται format?? Πάντως για να το πω κι αυτό επειδή παρακολούθησα ένα άλλο θέμα του forum με usb stick που δεν του έκανε format προσπάθησα κι εγώ με ένα πρόγραμμα να του κάνω format και μου έλεγε πως δεν υπήρχαν Media στον δίσκο κάτι τέτοιο...ενώ σε ένα άλλο έκανα κανονικά...Μάλλον η συγκεκριμένη επιλογή μου για usb stick δεν ήταν και τόσο καλή...:(

zombie_wireless
05-02-10, 19:27
Τά' χει φτύσει φίλε...;)

pan05
05-02-10, 19:31
Για ιούς κλπ το έψαξες όπως σου είπε και ο cranky;

Μήπως μπαίνει με δεξί κλικ -> Εξερεύνηση;

zombie_wireless
06-02-10, 02:01
Μπορεί να έχει πάρει και κανένα ιο.Αλλά το πιο σίγουρο είναι ότι τα έχει φτύσει.Τόσες φορές έχει γράψει και ξαναγράψει πάνω...:)

tedd
06-02-10, 09:30
Μπορει να στικάκια να μην αντεχουν απειρα γραψίματα αλλα αντέχουν χιλιάδες εγγραφες αντιστοιχες με αυτες που αντεχουν και οι ssd. Ειναι πιστευω αδυνατο μεσα σε λίγους μήνες να γίνει wear-out απλως χρησιμοποιόντας το για μεταφορα αρχείων.

Hackerman
06-02-10, 09:50
Τα Turbo-x, a.k.a. Transcend USA φλασάκια αντέχουν πολύ καιρό....
Μπορείς να δεις τι Service Pack έχει το μηχάνημα στο οποίο δεν λειτουργεί το φλασάκι, καθώς και να το δοκιμάσεις σε έναν άλλο υπολογιστή, ο οποίος καλό θα ήταν να τρέχει Windows Vista/7?

dagas
06-02-10, 11:00
Την εχω πατήσει και εγώ με φλασάκι Turbo-x και μάλιστα σχετικά καινουργιο. Αν έχεις την απόδειξη - εγγύηση πήγαινε για αντικατάσταση

crypter
06-02-10, 14:11
Την επομενη φορα κοιταξτε σε κανα στικακι απο ocz, corsair κτλ. Τα εχω 1,5-2 χρονια και ακομα λειτουργουν αψογα ενω γραφω/σβηνω συχνα απο αυτα. Dogs να ουμ. :p

MikeS.
08-02-10, 03:35
Δεν γίνεται τίποτα...και το είχα χρησιμοποιήσει πολλές φορές και με το service pack το 3..τώρα νεκρό...στα 4 giga μια καλή εταιρία σχετικά ποια μπορεί να είναι (αν γνωρίζετε και που παίζει η τιμή) αλλά κυρίως εταιρία..

k.spyrou
30-05-12, 13:29
Καλησπέρα. Βάζω το usb stick σε όλες τις θύρες του υπολογιστή και ούτε καν το αναγνωρίζει. Τι μπορεί να συμβαίνει;;;

- - - Updated - - -

Καλησπέρα. Βάζω το usb stick σε όλες τις θύρες του υπολογιστή και ούτε καν το αναγνωρίζει. Τι μπορεί να συμβαίνει;;;

cranky
30-05-12, 13:31
Δοκίμασέ το και σε άλλο υπολογιστή.
Στον δικό σου, αναγνωρίζονυαι άλλα usb sticks ;;

k.spyrou
30-05-12, 14:54
To δοκίμασα σε 4 υπολογιστές τίποτα. Στον δικό μου υπολογιστή αναγνωρίζονται κανονικά άλλα usb. Τι μπορεί να συμβαίνει;;;

cranky
30-05-12, 15:04
Τότε, φταίει το stick.
Στο bios, φαίνεται, όταν ανοίγεις τον υπολογιστή ;
Aν φαίνεται, τρέξε ένα Linux live cd, πάρε τα αρχεία σου, και κάν' του φορμάτ.

k.spyrou
30-05-12, 15:11
Μακάρι να ήξερα να κάνω ολα αυτά που μου λες... :hmm:

cranky
30-05-12, 15:15
Με το stick στον υπολογιστή, κάνε επανεκκίνηση, και δές αν το βλέπει το bios, εκεί που αναγνωρίζει τον/τους δίσκο/δίσκους σου.
Αν το βλέπει, πάμε παρακάτω.

k.spyrou
30-05-12, 15:39
Δεν το βλέπει ούτε το bios...

cranky
30-05-12, 15:41
Αν δεν το βλέπει, τότε το stick μας άφησε χρόνους. :bless:

Αν έχει εγγύηση, το πάς για αντικατάσταση.

k.spyrou
30-05-12, 15:43
Τα έχασα όλα;;; Τι κρίμα :(

cranky
30-05-12, 15:45
Αν το bios, το έβλεπε, υπήρχε πιθανότητα να σωθούν τα αρχεία, με κάποια προγράμματα.
Αν δεν φαίνεται στο bios, κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να το δεί.

k.spyrou
30-05-12, 16:05
Δεν ξέρω τι να πώ.. ίσως να μην μπαίνω σωστά και εγώ στο bios και να λέω άκυρα.. Σε ευχαριστώ παντως για το ενδιαφέρον!

cranky
30-05-12, 16:09
Δεν υπάρχει λάθος τρόπος να μπείς στο bios.
Στην πρώτη σελίδα, σου λέει ποιό πλήκτρο να πατήσεις στο πληκτρολόγιο για να μπείς.
Αλλα, δεν χρειάζεται να μπείς στο bios για να δείς το stick.
Θα φαινότανε στην ίδια σελίδα που βλέπεις τον δίσκο σου, γιατί και το stick, σαν δίσκος αναγνωρίζεται.

k.spyrou
30-05-12, 16:13
Ανοίγοντας το laptop δεν μου δείχνει απολύτως τίποτα. Αμέσως μπαίνει στα windows. Εγώ πάτησα f2 για να μπω στο bios

cranky
30-05-12, 16:16
Ααα, λαπτόπ είναι.
Νόμιζα οτι μιλούσαμε για σταθερό υπολογιστή.
Όπως και να έχει, το stick δεν είναι προσβάσιμο.

meletis
09-01-17, 01:54
Καλησπέρα, εχω 1 Usb Stick, Kingston 16Gb, είχα κάνει διάφορες εργασίες , την οποίες δέν της εβαλα στο Google Drive με τις τελευταιες αλλαγές.(λάθος μου).
Χθές δούλευε μια χαρα και τώρα μου βγάζει μηνυμα για διαμόρφωση δίσκου.Το δοκίμασα σε 2 υπολογιστές με Windows 7.
Επίσης δοκίμασα και με το VMware Workstation 12 Player μέσω Ubuntu μηπώς το δεί.
Εχω επιλέξει μέσω τής επιλογη Removable Devices, το Usb το οποίο το εμφανίζει με το όνομα του, αλλά δέν μου το εμφανίζει ωστε να εξερευνήσω τα αρχει και να αντιγράψω.Υπάρχει κάποια άλλη λύση πρίν απευθυνθω σε εταιρεία ανάκτησης ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.