PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 2play Παλαιο Φαληρο - Προβλημα αποσυνδεσεων



giannis939
05-02-10, 16:20
Καλησπερα σε ολους,

Εδω και αρκετο καιρο η συνδεση μου παρουσιαζει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προβληματα συνεχομενων αποσυνδεσεων.

Το Internet πεφτει και ξανασυνδεεται οποτε του καπνισει.....

Εχω μιλησει πανω απο 10 φορες με τεχνικους της Forthnet στο support και ολοι μου λενε πως ευθυνεται η καλωδιωση στο σπιτι μου. Εδω να τονισω πως το σπιτι ειναι νεοδμητο.

Σαν μονη λυση μου εχουν προτεινει να ψαξω ολες τις τηλεφωνικες πριζες του σπιτιου και να βρω καποιο κιτρινο πηνιο του ΟΤΕ που μπλοκαρει το σημα.......:hmm::hmm::hmm:

Αυτη την δουλεια την εχω κανει τρεις φορες και φυσικα πηνιο δεν βρηκα. Εδω να σημειωσω οτι δεν ειμαι αχρηστος στα ηλεκτρολογικα....το ακρως αντιθετο.

Με τα πολλα τους ειπα να στειλουν τεχνικο να το δει. Αν φταιει το σπιτι πληρωνω € 60,00 αν οχι η επισκευη γινεται δωρεαν.

Το προβλημα παρουσιαζεται και με τα δυο router που εχω Siemens C110 και Linksys WAG200G (firmware 1.01.19).

Η γραμμη ειναι over PSTN και ο κομβος της περιοχης μου ο "ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ".

Τα στοιχεια που μου εμφανιζει το router ειναι:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 7328 kbps
Upstream Rate: 928 kbps
Downstream Margin: 3 db
Upstream Margin: 6 db
Downstream Line Attenuation: 37 db
Upstream Line Attenuation: 11.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 5 db


Με δεδομενο οτι το προβλημα ΔΕΝ ειναι οι πριζες μου μπορει καποιος να με συμβουλεψει τι να πω στον τεχνικο να ελενξει / διορθωσει ..... για να μην αρχισουμε παλι τις συζητησεις γυρω απο τα ηλεκτρολογικα του σπιτιου μου και του φερω τιποτα στο κεφαλι???????

Ευχαριστω,

Anasazi
05-02-10, 16:21
Δοκίμασε να αποσυνδέσεις όλες τις τηλεφωνικές συσκεύες και μετά δοκίμασε να μπεις στο Ίντερνετ.

giannis939
05-02-10, 16:26
Φιλε μου ολα αυτα τα εχω κανει απο καιρο....αλλιως δεν θα εφτανα να postαρω....

Εχω δοκιμασει με τηλεφωνα.....χωρις τηλεφωνα......με filter......χωρις filter......με splitter......χωρις splitter....

Το αποτελεσμα ειναι παντα ιδιο.

Anasazi
05-02-10, 16:30
Πες μου τον αριθμό σου σε pm , θα το ελέγξω το απόγευμα.

giannis939
05-02-10, 16:37
Αααααα ξεχασα να αναφερω.....

Το Speedtest.net μου λεει οτι συνδεομαι με 5,5Mbps....ασχετα με το τι λεει το router.

Ευχαριστω

Skoni
05-02-10, 16:55
Καλησπέρα. Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ που συνδέομαι στον κόμβο του Νέου Φαλήρου. Έχω δοκιμάσει ακριβώς ότι αναφέρει ο φίλος giannis939 αλλά όποτε θέλει κάνει αποσυνδέσεις. Μετά από επικοινωνία με Forthnet μου είπαν τα ίδια.

giannis939
05-02-10, 18:24
Να προσθεσω ενα τελευταιο στοιχειο μηπως και σας βοηθησω αλλα και για να.....γελασετε.....

Οταν βρεχει δεν εχω ΠΟΤΕ internet και εννοω ΠΟΤΕ !!!!

Μoλις δω τις πρωτες ψιχαλες ξερω οτι ειμαι off-line....!!!!!! :lol::lol::lol:

Anasazi
05-02-10, 19:07
Εμ αυτο δεν ειναι θέμα γέλιου....είναι θέμα ΚΑΦΑΟ ! ! !

Και είναι θέμα ΟΤΕ...οπότε...έμπλεξες :sorry:

giannis939
05-02-10, 19:16
Κατσε...αμα ειναι ετσι, σημαινει οτι θα ειχαν προβλημα ολοι στην περιοχη.

Θα ειχε γινει χαμος απο παραπονα κτλ....θα το ειχαν βρει τοσο καιρο.

Anasazi
05-02-10, 19:18
Mpa,min to les.

Exei tuxei na parousiastei provlima se ENAN sundromiti enos KAFAO epeidi to diko tou kalwdio eixe ftharei kai epairne ugrasia...!

giannis939
05-02-10, 19:22
Αρα μενει μονο να περιμενω να ερθει ο τεχνικος να επιβεβαιωση οτι δεν εχω προβλημα εγω στο σπιτι και να κανει καταγγελια βλαβης στον ΟΤΕ......ΩΡΑΙΟΤΑΤΑ !!!!!!!!!!

........Auto merged post: giannis939 πρόσθεσε 0 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Για την ταχυτητα που ειναι τοσο χαμηλη τι εχεις να πεις....μπορει να ειναι το ιδιο προβλημα?

Anasazi
05-02-10, 19:35
Απο τη στιγμη που ειναι κάτω απο 8 Mpbs είναι δεδομένο ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Τώρα το τι θα το δειτε στην πορεια.

giannis939
05-02-10, 20:20
Anyway αν μπορεις να το κοιταξεις θα σου ημουν υποχρεως.

Anasazi
05-02-10, 20:23
Σε ποιο σταδιο βρισκεσαι εσυ?

Εχεις δηλωσει την βλαβη?

giannis939
05-02-10, 20:27
Ναι περιμενω τηλ για να κλεισω ραντεβου.

Σημερα ζητησα να ερθει τεχνικος αφου ξηλωσα τις πριζες για τριτη φορα.

cmaniac
05-02-10, 20:32
Απο τη στιγμη που ειναι κάτω απο 8 Mpbs είναι δεδομένο ότι...

..ειναι σε G.DMT Mode... :whistle:



DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt

giannis939
05-02-10, 20:43
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις φιλε cmaniac.....

Το G.DMT ειναι η προτεινομενη ρυθμιση στο site της Forthnet.

http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10009447

Αλλωστε αν βαλω οτιδηποτε αλλο απλα δεν εχω internet για πανω απο 10 λεπτα συνεχομενα !!!!!

Anasazi
05-02-10, 20:58
Ωχ,δε το προσεξα πριν.

Δε μπορεις να το βάλεις ADSL2?

Το router σου υποστηριζει ADSL2?

Ποιο εχεις?

giannis939
05-02-10, 21:03
http://img46.imageshack.us/img46/7934/screenshot003iz.jpg


http://img682.imageshack.us/img682/413/screenshot004xm.jpg


Ελπιζω εδω να βλεπεις τι εννοω........:down::down::down:

........Auto merged post: giannis939 πρόσθεσε 3 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οπα το screen-shot ειναι λαθος......

Η μεση τιμη Downstream Margin ειναι μεταξυ 3db-4db......!!!!!!!!!

Και παλι ομως οπως θα δειτε φτανω μεχρι 9Mbps.....αρα τι ADSL2....??????

Anasazi
05-02-10, 21:08
Ποιο router εχεις?

giannis939
05-02-10, 21:11
Linksys WAG200G

Με το τελευταιο firmware 1.01.09

Anasazi
05-02-10, 21:20
Αν βάλεις ρύθμιση ADSL 2 τι είπαμε ότι συμβαίνει?

giannis939
05-02-10, 21:24
Noise 3-4db
Attenuation: 39db

Κλειδωνει στα 9,2Mbps

Αποσυνδεεται καθε λιγο και λιγακι....

Και γενικα το internet ειναι πιο αργο απ'οτι σε G.dmt....!!!!!!!

........Auto merged post: giannis939 πρόσθεσε 1 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ενω το noise εχει στιγμες που πεφτει στο 1db....!!!!!!!! :down:

cmaniac
05-02-10, 22:48
Χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερα σημαντικο, πρεπει να βαλεις το Encapsulation PPPoE και το multiplexing LLC.

Οι ρυθμισεις που προτεινει η forthnet ειναι εκει απο τοτε που το ADSL πανω απο 1mbit ηταν κατι το ιδιαιτερα συναταρακτικο για την Ελλαδα.

Εχεις παρα πολυ θορυβο στη γραμμη σου και εφ οσον δεν φταιει καμμια πριζα, ουτε ο κατανεμητης της πολυκατοικιας σου, τοτε να τους πεις να το δωσουν βλαβη ΟΤΕ. Σε 3-4 ημερεες θα ελεγξει το προσωπικο του ΟΤΕ την γραμμη σου και να ελπιζεις να το βρουν το προβλημα.

giannis939
05-02-10, 23:35
Τις ρυθμισεις του router τις διπλο-τσεκαρα εδω:

http://linksys.custhelp.com/cgi-bin/linksys.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=19899#gree


Δεν μπορει να ειναι και οι δυο λαθος......

Ενω ακριβως τα ιδια προβληματα ειχα και με το CL110 αρα δεν νομιζω να ειναι θεμα ρυθμισης router....τεσπα θα δoκιμασω.

........Auto merged post: giannis939 πρόσθεσε 30 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Φιλε το δοκιμασα

-PPOE
-LLC
-ADSL2+

Αποτελεσμα:

Attenuation: 39db
Downstream: 3-4db


Μια απο τα ιδια δλδ.

μονο με το G.dmt μενει σταθερα πανω απο 6db και 37db attenuation και εχω καποια σταθεροτητα.

Σας το ειπα απο την αρχη του thread δεν ειναι θεμα router.

Τελικα μπορει να μου απαντησει καποιος την αρχικη μου ερωτηση?

Οταν ερθει ο τεχνικος τι να του πω να ελενξει??
ΚΑΦΑΟ?
Κομβο?
Το τηλ. κεντρο της πολυκατοικιας?
Ή την κολωνα απεναντι????????

HEEEEEEELP...!!!!!!!

cmaniac
06-02-10, 04:36
Τις ρυθμισεις του router τις διπλο-τσεκαρα εδω:

http://linksys.custhelp.com/cgi-bin/linksys.cfg/php/enduser/std_adp.php?p_faqid=19899#gree


Δεν μπορει να ειναι και οι δυο λαθος......


Δεν θελω να σε μπλεξω με τεχνικους ορους, γιατι προφανως δεν θα σου λυσουν το προβλημα σου, αλλα με 2 λεξεις θα σου πω πως η linksys εχει ολους τους Ελληνες ISP με προτεινομενες ρυθμισεις ακριβως αναποδα σε encapsulation και multiplexing (Πως το καταφεραν ακομα δεν εχω συνειδητοποιησει ( :down: :closed: ) ..

Απλα για λογους συμβατοτητας καλο ηταν να ειναι ετσι. Ο θορυβος δεν μειωνεται με μικρο-ρυθμισεις που ελαχιστη σημασια εχουν μπροστα στο προβλημα σου. Αλλωστε στο ειχα πει απο την αρχη:

Χωρις να ειναι κατι το ιδιαιτερα σημαντικο, πρεπει να βαλεις το Encapsulation PPPoE και το multiplexing LLC.

Επι του θεματος σου, οταν θα ερθουν οι τεχνικοι του ΟΤΕ ειναι υποχρεωμενοι να βρουν την βλαβη απο ΜΟΝΟΙ τους. Αν τους πετυχεις, εξηγησε τους οτι με ADSL mode (αυτο ειναι το G.DMT) εχεις πολλους αποσυγχρονισμους, ενω σε ADSL2+ mode ειναι σχεδον αδυνατο να συγχρονισει. Κατα πασα πιθανοτητα θα σου αλλαξουν καλωδια (απορω ποιος καψερος θα παρει τα δικα σου) , θα ελεγξουν και την κατασταση του κατανεμητη στο ΚΑΦΑΟ και τον αντιστοιχο στην πολυκατοικια σου και θα ζησουνε αυτοι καλα κι εμεις καλυτερα... :cool:

andreyas
09-02-10, 00:13
αλλάζω group

giannis939
18-02-10, 04:14
Καλησπερα και παλι σε ολους,

Θεωρησα σωστο να κανω follow-up στο θεμα μου σαν αναφορα για τους υπολοιπους χρηστες που μπορει να εχουν παρομοια προβλημα. Aλλα και σαν ενα τροπο να ευχαριστησω ολα τα παιδια που προσπαθησαν να με βοηθησουν μεσα απο αυτο εδω το forum.

Ο τεχνικος της Forthnet ηρθε τρεις εργασιμες μετα την καταγγελια μου.

Αφου ελεγξε τα καλωδια του σπιτιου μου και τον πινακα της πολυκατοικιας μου βρηκε πως υπαρχει οντως προβλημα με την συνδεση μου.

Το προβλημα ηταν ενα βραχυκυκλωμα 230μ. απο το σπιτι μου.

Αξιζει να σημειωσω οτι αφου ΔΕΝ υπηρχε δικια μου υπαιτιοτητα, ΔΕΝ πληρωσα ΤΙΠΟΤΑ για την επισκεψη του τεχνικου.

Την ιδια μερα εγινε καταγγελια στον ΟΤΕ αφου το προβλημα ειναι στα δικα του καλωδια.

Τωρα ειμαι σε φαση που περιμενω την επισκευη της βλαβης και την επικοινωνια απο την Forthnet για το οτι ολα ειναι ΟΚ.

Θα σας κρατησω ενημερους για την αποπερατωση των εργασιων...σαν ενα γενικο "μπουσουλα" για αναφορα.

Ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν με το προβλημα μου.

Keep up the good posting......

giannis939
19-02-10, 12:18
Καλημερα και παλι,

Νεο επεισοδιο στην οδυσσεια ενος αποσυνδεδεμενου.....

Η αναφορα βλαβης εγινε απο την Forthnet στις 10/02/2010.

Ο τεχνικος του ΟΤΕ ηρθε σημερα 19/02/2010, δηλαδη 7 εργασιμες μετα.

Διαστημα που σιγουρα δεν ειναι μικρο αλλα για τα δεδομενα του δημοσιου ειναι αρκετα εντυπωσιακο......

Αφου ελεγξε ξανα την γραμμη μου αποφανθηκε οτι δεν υπαρχει κανενα βραχυκυκλωμα....και γενικα κανενα αλλο προβλημα στην γραμμη μου για το οποιο να ευθυνεται ο ΟΤΕ.

Και φυσικα με παρεπεμψε εκ νεου στην Forthnet.....

Απο τον Αννα στον Καϊαφα δηλαδη......:rtfm::rtfm:

Ο Θεος να μου δωσει δυναμη να αντεξω.......:worthy::worthy:

Αντε να δουμε πως θα βρω ακρη με αυτους που εμπλεξα....

Η μεγαλυτερη πλακα δε, ειναι οτι μου ειπε εν πολλοις οτι δεν εχω σχεδον καμια ελπιδα να συνδεθω με σταθεροτητα σε ταχυτητες απο το τα 7-8Mbps που συνδεομαι τωρα.....γιατι ειμαι πολυ μακρια απο το DSLAM......στην εξωπραγματικη αποσταση των 2χλμ !!!!!!!!!!!!!!:oneup:

Ενω αν η Forthnet μου ριξει την ταχυτητα για να εχω μεγαλυτερη σταθεροτητα θα εχω ADLS στα 5Mbps ενω θα πληρωνω για 24...!!!!!!!!!!


ΗΜΑΡΤΟΟΟΟΟΟΟΟΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

........Auto merged post: giannis939 πρόσθεσε 28 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ααααααα και κατι ακομα....

Οσο ηταν εδω ο τεχνικος και μετρουσε δεν εκανε ουτε μια αποσυνδεση.....

Με το που εφυγε ξεσκιστηκε παλι στις αποσυνδεσεις.....

Αμα εισαι γκαντεμης...........

Patha
23-02-10, 13:29
Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα σχετικός, είπες νομίζω ότι πριν είχες το CL-110... μπορείς να το δοκιμάσεις πάνω στη γραμμή; Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ με τις συνεχείς αποσυνδέσεις που είχα με το Linksys...

a5m5g
13-03-10, 19:23
Ίδια περιοχή, ίδιο πρόβλημα και εγώ... Έχω δοκιμάσει με usr9108, τώρα με netgear dgnd3300, με 9107 και με το siemens. Απλά με το siemens είχε λιγότερες αποσυνδέσεις από ότι με τα άλλα.. Το 9108 δεν επανασυνδεόταν (πρόβλημα usr+forthnet) , το netgear είναι καινούργιο ακόμα, τώρα το ανακαλύπτω και 2 μέρες τώρα έχω κάθε ώρα αποσύνδεση(!). Το 9107, σαν το 9108. Αυτά..

@ ADSLgr.com All rights reserved.