PDA

Επιστροφή στο Forum : SATA δίσκοι που εμφανίζονται ως ΑΤΑ



ikaros
07-04-06, 23:57
Έχω 2 τέτοιους SATA δίσκους:

WESTERN DIGITAL 80GB WD800JD 7200RPM SATA

σε έναν IBM eServer x100. Κάνοντας boot και προσπαθώντας να εγκαταστήσω Suse, παρατηρώ οτι το Suse τους βλέπει ως ATA δίσκους. Τι χρειάζεται να κάνω για να τους δει ως SATA?

mrsaccess
08-04-06, 00:19
Πως καταλαβαίνεις ότι τους βλέπει ως ata;
Τους αντιστοιχεί στις συσκευές ως /dev/hdx ;

Πάντως αν σου λειτουργούν σωστά μη σε νοιάζει. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτούς τους SATA και τους αντίστοιχους IDE. Δεν χάνεις σε λειτουργικότητα ή επιδόσεις.

Dim(GR)
08-04-06, 00:23
SATA = sda


cat /etc/fstab

ikaros
08-04-06, 01:05
Πως καταλαβαίνεις ότι τους βλέπει ως ata;
Τους αντιστοιχεί στις συσκευές ως /dev/hdx ;

Ακριβώς...


Πάντως αν σου λειτουργούν σωστά μη σε νοιάζει. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτούς τους SATA και τους αντίστοιχους IDE. Δεν χάνεις σε λειτουργικότητα ή επιδόσεις.

Συμφωνώ, αλλα δεν είναι περίεργο αυτο που συμβαίνει??

logan11
08-04-06, 01:28
Μακάρι να το έκανε και σε μένα αυτό.:hmm:
Έχω RAID 0 πάνω στον ενσωματομένο στη μητρική μου Silicon Image 3114 SATA Controller, όπου έχω τα Windows.
Το Λίνουξ μέχρι στιγμής ΔΕΝ βλέπει το RAID 0 αλλά τους 2 δίσκους ξέχωρα.:cry:

ikaros
08-04-06, 01:40
Ειχα την εντύπωση πως ο SI 3114 αναγνωρίζεται απο τις σύγχρονες διανομές. Αυτό το έχεις δεί?

http://linuxmafia.com/faq/Hardware/sata.html#sil

WAntilles
08-04-06, 01:42
Έχω RAID 0 πάνω στον ενσωματομένο στη μητρική μου Silicon Image 3114 SATA Controller, όπου έχω τα Windows.
Το Λίνουξ μέχρι στιγμής ΔΕΝ βλέπει το RAID 0 αλλά τους 2 δίσκους ξέχωρα.:cry:

Γενικά για να δουλέψουν σε Linux όλα αυτά τα semi-hardware / BIOS-assisted RAID που έχουμε στις μητρικές μας είναι αρκετά μπελαλίδικο (και προσωπικά θεωρώ ότι δεν αξίζει τον κόπο).

Π.χ. για να πάρεις μια ιδέα, ορίστε το σχετικό άρθρο από το Wiki του Gentoo:

HOWTO Install Gentoo with NVRAID using dmraid

http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Install_Gentoo_with_NVRAID_using_dmraid



Σημ.: Στο χώρο του Linux, πολύ συχνά θα βρεις τη σειρά disk controllers SI-311x της Silicon Image να αναφέρονται και ως "Medley".

mrsaccess
08-04-06, 01:53
Πάντως σε SuSE φίλου (νομίζω 9.x) είδε το RAID 0 των windows κατευθείαν κατά την εγκατάσταση και φυσικά έφτιαξε κατάλληλα mount points.

Τώρα σε ποιον controller δεν ξέρω αλλά αν θέλετε μπορώ να μάθω.

Με RAID προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί πάντως.

ypopto_mpifteki
08-04-06, 10:39
Hi! Im back! (sort off)
:yahoo:

Κι εγω είχα το ίδιο πρόβλημα οχι μόνο ως ΑΤΑ τους έβλεπε αλλά και ως ΑΤΙΑ!
:blink:
LOL
Αυτο εξηγείται γιατί τα είχε παίξει ο δίσκος αλλά ενω δε γινόταν με τίποτα να δουν το MBR τα Windowz για να γίνει setup νεου λειτουργικού μετά απο 2 προσπάθειες με Linux τα ε'ιδε κανονικά και τρέχουν ολα σαν ο σκληρός να είναι καινούριος!
:worthy::respekt:

imitheos
08-04-06, 15:31
Πως καταλαβαίνεις ότι τους βλέπει ως ata;
Τους αντιστοιχεί στις συσκευές ως /dev/hdx ;

Πάντως αν σου λειτουργούν σωστά μη σε νοιάζει. Δεν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα σε αυτούς τους SATA και τους αντίστοιχους IDE. Δεν χάνεις σε λειτουργικότητα ή επιδόσεις.

Στα περισσότερα BIOS μπορείς να ρυθμίσεις αν το λειτουργικό θα τον βλέπει σαν SATA
(συνήθως λέγεται ή native mode ή ahci mode ή δεν ξέρω και εγώ τι) ή αν θα τον βλέπει
σαν ATA/IDE (compatilibilty mode / ide mode). Αυτό γίνεται για να μπορείς να εγκαταστήσεις
λειτουργικό που δεν έχει υποστήριξη για SATA.
Πλέον δεν υφίσταται αυτό με τις καινούριες διανομές αλλά παλαιότερα έπρεπε να κάνεις
εγκατάσταση σαν IDE (πολλές διανομές έδιναν 2.4 πυρήνα που δεν έβλεπε SATA) και έπειτα
να κάνεις compile 2.6 πυρήνα και να τον βάλεις σε SATA mode.

Δες το BIOS σου για να το αλλάξεις αν θέλεις.
Σε επιδόσεις δεν χάνεις στις περισσότερες περιπτώσεις όπως είπε και ο mrsaccess. Σε
μερικούς controllers με 2.4 πυρήνα όμως δεν έπαιζε το DMA (στο compatiblility mode) και
έτσι σερνόταν.

Σε γενικές γραμμές πάντος με καινούρια διανομή δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα
σε επιδόσεις. Αν παρόλα αυτά θέλεις να το αλλάξεις (που είναι και το δόκιμο μια και ο
δίσκος είναι SATA, δες το BIOS σου)

ikaros
08-04-06, 18:00
Στα περισσότερα BIOS μπορείς να ρυθμίσεις αν το λειτουργικό θα τον βλέπει σαν SATA (συνήθως λέγεται ή native mode ή ahci mode ή δεν ξέρω και εγώ τι) ή αν θα τον βλέπει σαν ATA/IDE (compatilibilty mode / ide mode). Αυτό γίνεται για να μπορείς να εγκαταστήσεις λειτουργικό που δεν έχει υποστήριξη για SATA.


Έχεις δίκιο, αυτό ακριβώς συμβαίνει...έχει 2 επιλογές στο BIOS, η μία παίρνει τιμές {native,auto} και η άλλη {compatibility,enhanced} και δινουν τη δυνατοτητα να εγκαταστησεις τη διανομη που θες χωρις F6 + SATA driver για τον controller. Απο default ήταν σε native και compatibility αντιστοιχα και η motherboard έβλεπε τους δισκους ως ΑΤΑ.

WAntilles
08-04-06, 18:53
Καλό είναι να αποφεύγεις τέτοιες "ματσακονιές" στο BIOS. Μόνο προβλήματα δημιουργούν δίχως να προσφέρουν τίποτα.

ikaros
09-04-06, 12:52
Πάντως σε SuSE φίλου (νομίζω 9.x) είδε το RAID 0 των windows κατευθείαν κατά την εγκατάσταση και φυσικά έφτιαξε κατάλληλα mount points.

Τώρα σε ποιον controller δεν ξέρω αλλά αν θέλετε μπορώ να μάθω.


Για ρώτα αν σου είναι εύκολο να μου λυθεί η απορία...

mrsaccess
09-04-06, 18:37
Λοιπόν, μου είπε αυτά τα χαρακτηριστικά:
Silicon Image Medley, SIL0680, Ultra ATA 133

Είναι καρτούλα pci.
Πάντως επειδή μπήκα και με Gentoo Live CD στο μηχάνημά του, το livecd του Gentoo δεν μπορούσε να δει τα RAID partition.
Oops, δεν ρώτησα έκδοση SuSE. Θα ρωτήσω αργότερα και θα σας πω.

ikaros
10-04-06, 13:59
Για να μην ξεκινώ καινούριο thread, ρωτάω εδώ:
Για να φτιάξω 2 partitions στο Linux τα οποία στη συνέχεια θα "ενώσω" σε Raid 1 για να κανω mount το /, πρέπει αυτά τα partitions να είναι και τα 2 primary?

baskin
13-04-06, 18:54
Το έχω κάνει με 2 primary, αλλά και με 2 logical. Ένα και ένα δεν έχω δοκιμάσει, αλλά πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

ikaros
14-04-06, 14:57
ok, να αναφέρω για λόγους πληρότητας οτι "παίζει" και με 1 primary +1 logical

@ ADSLgr.com All rights reserved.