PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες σχετικά με καθυστέρηση ενεργοποιήσης Forthnet 2play



GNARKILL
06-02-10, 01:41
Για αρχή το κατεβατό που βγάζει το adslstatus απο το site της Forthnet

03/02/2010 18:36 Ενεργοποίηση υπηρεσίας
21/01/2010 09:56 Αποστολή εξοπλισμού από τη Forthnet. O εξοπλισμός αποστέλλεται με courier
18/01/2010 12:02 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
08/01/2010 14:09 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
30/12/2009 14:06 Προωθήθηκε επιτυχώς το αίτημα φορητότητας.
30/12/2009 14:06 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του αριθμού σας
30/12/2009 14:06 Ολοκλήρωση δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
17/12/2009 14:43 Σε αναμονή δέσμευσης καλωδίωσης (βρόχου) στον ΟΤΕ
17/12/2009 14:43 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

Εκεί γύρω στα μέσα Δεκεμβρίου έκανα αίτηση Forthnet σε κατάστημα της Forthnet στο Περιστέρι ( Ήμουν συνδρομητή ON TELECOMS πριν απο αυτό , που αν εξαιρέσεις τα συχνά Disconnects δεν είχα κανένα αλλο πρόβλημα ούτε ταχύτητας κλπ κλπ.)

Την τρίτη 02/02 σταμάτησα να έχω Internet και τηλέφωνο και γενικά όλες οι τηλεφωνικές μπρίζες του σπιτιού ήταν νεκρές όποτε σκέφτηκα οτι ήταν σχετικό με την ενεργοποιήση και δεν έδωσα πολύ σημασία.

Την Τετάρτη 03/02 μου εστείλαν μήνυμα γύρω στις 5 το απόγευμα με τους κωδικούς και οτι θα ενεργοποιηθεί μέσα στις επόμενες ώρες.

Μέχρι σήμερα Παρασκευή 05/02 και παρόλο που εχει εμφανισθεί αυτό το Status: "03/02/2010 18:36 Ενεργοποίηση υπηρεσίας" στο Adslstatus δεν έχω Internet Ούτε τηλέφωνο ( ενώ πριν κατι μέρες με την ON TELECOMS συγχρόνιζα γύρω στα 9-10mbit κανονικά ), κάλεσα το πρωί το τεχνικό τμήμα της Forthnet και ο τεχνικός παρόλο που αρχικά τα έριχνε στον OTE για κάποια βλάβη που είχε προκληθει, μετά μου έλεγε οτι ειναι ακομα στο στάδιο της μετάβασης.

Υπάρχει άλλος που έχει αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα σχετικα με την ενεργοποιήση ;

panaismm
06-02-10, 03:13
Το ποιο σύνηθες είναι οτι δίνουν την γραμμή στο πάροχο χωρις να έχουν περάσει τα νέα όρια. Οπότε το μόνο που μπορείς εσύ να κανείς είναι να το δηλώσεις βλάβη και αυτοί μετά στον ΟΤΕ ή να περάσει τεχνικός δικός τους να κάνει έλεγχο στον κόμβο. Το άλλο που μπορεί να είναι, είναι να έχεις κάποια πρίζα με πυκνωτή (συνήθως έχει και το λογότυπο του ΟΤΕ) όπου εκεί μπορεί να δεις είτε να μην έχεις τηλέφωνο η να μην σου κάνει connect - disconect το router. Μην γελάσεις το έχω συναντήσει γιαυτό στο λέω....Θα μου πεις, μα πριν έπαιζα τώρα γιατί δεν παίζω?... Ερώτηση το router συγχρονίζει ή τουλάχιστον φαίνεται να προσπαθεί ή είναι τελείως σβηστό το ADSL πάνω στο Router?? Εαν είναι σβηστό να ξέρεις ότι είσαι ένας από του πολλούς που τους ξεχάσαν στην διαδρομή.Συμβαίνει οπότε υπομονή....θα έχει και συνέχεια.....

GNARKILL
06-02-10, 05:15
Δυστυχώς το router δεν προσπαθεί καν να συγχρονίσει! και απο την Forthnet μου είπανε οτι δεν μπορώ να δηλώσω βλάβη επειδή δεν έχει ενεργοποιηθεί άκομα το δίκτυο και οτι μόλις όταν ενεργοποιηθεί θα μπορώ να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ...

Δεν ξέρω τι να κάνω :S Ελλάδα ρε γμτ

Anasazi
08-02-10, 01:26
Σου είπαν να δηλώσεις εσύ βλάβη στον ΟΤΕ?

Λάθος.

Από τη στιγμή που πραγματοποιήθηκε η φορητότητα,στην Forthnet θα απευθύνεσαι.

Georgevtr
09-02-10, 17:51
Τί νέα έχεις φίλε?

@ ADSLgr.com All rights reserved.