PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL ούτε για web browsing!



eq43
06-02-10, 02:10
Είναι 2 μήνες που άλλαξα από τον ΟΤΕ σε double play lite ...
Βλέπω άλλους που λένε έχουν πρόβλημα με το youtube...
Ποιο youtube ρε παιδιά εδώ δεν μπορώ να κάνω ούτε σερφάρισμα!!! :mad::mad:
Συνεχή προβλήματα από τότε που άλλαξα...
Πατάω μια διεύθυνση και πολλές φορές κολλάει εκεί και μπορεί να μην τη φορτώσει ποτέ, μπορεί να τη φορτώσει μετά από 40 δευτερόλεπτα... μπορεί ... ίσως... Μετά από λίγο μπορεί να ξεκολλήσει και να πηγαίνει νορμάλ μετά πάλι τα ίδια ξανακολλάει. Πατάω σε ένα λινκ που διαβάζω από μια ιστοσελίδα και δεν το φορτώνει!! Μετά από συνεχή reload που πατάω στον browser μπορεί και να πάρει μπρος! Μια ταλαιπωρία!

Το σημειώνω: δεν μιλάω για κατέβασμα αρχείων, για απλό web surfing! Έλεος δηλαδή! Το 2004 που έβαλα πρώτη φορά DSL διάβαζα πιο έυκολα!!!
Τι συμβαίνει με αυτή την Hellas Online; Γιατί δεν κάνουμε μια ομαδική διαμαρτυρία από εδώ μέσα απειλώντας;;; Απ' ό,τι βλέπω έχουν αρκετοί πρόβλημα!

guzel
06-02-10, 02:57
Είναι 2 μήνες που άλλαξα από τον ΟΤΕ σε double play lite ...
Βλέπω άλλους που λένε έχουν πρόβλημα με το youtube...
Ποιο youtube ρε παιδιά εδώ δεν μπορώ να κάνω ούτε σερφάρισμα!!! :mad::mad:
Συνεχή προβλήματα από τότε που άλλαξα...
Πατάω μια διεύθυνση και πολλές φορές κολλάει εκεί και μπορεί να μην τη φορτώσει ποτέ, μπορεί να τη φορτώσει μετά από 40 δευτερόλεπτα... μπορεί ... ίσως... Μετά από λίγο μπορεί να ξεκολλήσει και να πηγαίνει νορμάλ μετά πάλι τα ίδια ξανακολλάει. Πατάω σε ένα λινκ που διαβάζω από μια ιστοσελίδα και δεν το φορτώνει!! Μετά από συνεχή reload που πατάω στον browser μπορεί και να πάρει μπρος! Μια ταλαιπωρία!

Το σημειώνω: δεν μιλάω για κατέβασμα αρχείων, για απλό web surfing! Έλεος δηλαδή! Το 2004 που έβαλα πρώτη φορά DSL διάβαζα πιο έυκολα!!!
Τι συμβαίνει με αυτή την Hellas Online; Γιατί δεν κάνουμε μια ομαδική διαμαρτυρία από εδώ μέσα απειλώντας;;; Απ' ό,τι βλέπω έχουν αρκετοί πρόβλημα!


εγω λεω να κανουμε απεργια. τι λες ?

eq43
06-02-10, 04:54
ωραίος... πόση ώρα το σκέφτηκες για να απαντήσεις;
εάν δεν έχεις να πεις τίποτα τι απαντάς; Απλώς για να πετάξεις μια εξυπνάδα;
τι κάθομαι και χάνω την ώρα μου....

zombie_wireless
06-02-10, 10:32
Φίλε μου κατα'ρχας μίλα λίγο πιο ευγενικά και σεβάσου αυτούς που θέλουν να σε βοηθήσουν.;)

Το θέμα σου μοιάζει με πρόνλημα γραμμής αλλά πάλι στο λέω με επιφύλαξη.Ποιο router έχεις.Στοιχεία γραμμής...;;)

theopan
06-02-10, 12:42
εγω λεω να κανουμε απεργια. τι λες ?

Μην το κάνεις εσύ. Θα χάσεις το μεροκάματο και είναι κρίμα! :rofl:


Τι συμβαίνει με αυτή την Hellas Online; Γιατί δεν κάνουμε μια ομαδική διαμαρτυρία από εδώ μέσα απειλώντας;;; Απ' ό,τι βλέπω έχουν αρκετοί πρόβλημα!

Αυτά τα θέματα λύνονται μόνο μέσω της υιοθέτησης καταναλωτικής συνείδησης. Μας βλέπουν μόνο σαν "ευρώ" και σαν "νούμερα" στους "στόχους" τους. Κάποιος πελάτης φεύγει γιατί απογοητεύεται, 3 άλλοι τρέχουν να προλάβουν να συνδεθούν. Αυτοί είναι εντάξει. Αν δεν μας κάνουν οι υπηρεσίες που μας παρέχουν, παύουμε να τους δίνουμε τα λεφτά μας. Αν αυτό γινόταν στο βαθμό που έπρεπε θα άρχιζαν να το ξανασκέφτονται. Στην Ελλάδα δεν λειτουργεί τίποτα άλλο. Δες τι τύχη είχε και η καταγγελία των "510" της forthnet...

eq43
06-02-10, 13:31
Φίλε μου κατα'ρχας μίλα λίγο πιο ευγενικά και σεβάσου αυτούς που θέλουν να σε βοηθήσουν.;)

Το θέμα σου μοιάζει με πρόνλημα γραμμής αλλά πάλι στο λέω με επιφύλαξη.Ποιο router έχεις.Στοιχεία γραμμής...;;)

Ευγενικός κάποιος άλλος δεν ήταν όταν απαντάει χωρίς να λέει τίποτα άλλο εκτός από ειρωνικά σχόλια.

Η γραμμή μια χαρά μου φαίνεται 6Μmbps είναι...

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.5 dB 26.0 dB
Attenuation 9.7 dB 20.2 dB

........Auto merged post: eq43 πρόσθεσε 4 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δες τι τύχη είχε και η καταγγελία των "510" της forthnet...

Τι είναι αυτή η καταγγελία και τι τύχη είχε;

zombie_wireless
06-02-10, 14:05
Αυτά τα θέματα λύνονται μόνο μέσω της υιοθέτησης καταναλωτικής συνείδησης. Μας βλέπουν μόνο σαν "ευρώ" και σαν "νούμερα" στους "στόχους" τους. Κάποιος πελάτης φεύγει γιατί απογοητεύεται, 3 άλλοι τρέχουν να προλάβουν να συνδεθούν. Αυτοί είναι εντάξει. Αν δεν μας κάνουν οι υπηρεσίες που μας παρέχουν, παύουμε να τους δίνουμε τα λεφτά μας. Αν αυτό γινόταν στο βαθμό που έπρεπε θα άρχιζαν να το ξανασκέφτονται. Στην Ελλάδα δεν λειτουργεί τίποτα άλλο. Δες τι τύχη είχε και η καταγγελία των "510" της forthnet...


Έχει δίκιο ο theopan.Δεν τους πειράζει αν φύγουν δυο-τρείς.Θα ρθούν άλλοι και θα καλύψουν το κενό.

lefpap
06-02-10, 14:28
Δες τι τύχη είχε και η καταγγελία των "510" της forthnet...

που μπορώ να το δώ αυτό ?

Georgevtr
06-02-10, 14:58
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=323881

GregoryGero
06-02-10, 19:41
Η HOL ειναι η δευτερη εταιρια που εχω.Αρχικα πειραματιστικα με την On-Telecoms και δεν ειχα ουτε τηλ.Δεν συζηταω καν για ιντερνετ.
Η HOL ειχα ακουσει οτι ειναι αξιοπιστη αλλα τελικα "τωρα" καταλαβαινω οτι ειναι πολυ σχετικα ολα και παιζουν αρκετοι παραγοντες σημαντικο ρολο για να αποδοσει τα αναμενομενα μια συνδεση.
Εγω εχω το HOL Double-Play με 24αρα συνδεση και η αποδοση ειναι αυτη που βλεπετε στην "υπογραφη" μου.
Δεν ξερω τι να πω?
Εχω την αισθηση παντως οτι το uploading με το downloading ειναι ανομοιογενη ως προς την αποδοση.

grgz
06-02-10, 21:02
Παιδιά είναι και καθαρά θέμα τύχης τελικά. Εγώ έφυγα από τη Hol και πήγα στον ΟΤΕ για καλύτερα και αποδείχτηκε τρισχειρότερος.

Έκανα άτακτη υποχώρηση πάλι σε Hol και σταμάτησα να την κατηγορώ μόλις είδα τα χειρότερα.;)

zombie_wireless
06-02-10, 21:09
Εδώ, να λέμε κιόλας την αλήθεια, η ικανοποιητική απόδωση ενός παρόχου σταθερής τηλεφωνίας και internet εξαρτάται από πολλούς παράγοντες(ποιότητα γραμμής/καλωδίων, απόσταση από το DSLAM του εκάστοτε παρόχου... κτλ);)

GregoryGero
06-02-10, 21:15
Παιδιά είναι και καθαρά θέμα τύχης τελικά. Εγώ έφυγα από τη Hol και πήγα στον ΟΤΕ για καλύτερα και αποδείχτηκε τρισχειρότερος.

Έκανα άτακτη υποχώρηση πάλι σε Hol και σταμάτησα να την κατηγορώ μόλις είδα τα χειρότερα.;)

Τι εννοεις χειροτερα???
Τοσο χαλια ο ΟΤΕ???Ειχα την ιδεα οτι ο ΟΤΕ ειναι ο πιο αξιοπιστος φορεας σε σχεση με τους λοιπους.
Καλα τι ταχυτητες επιανες?

Συμφωνω μαζι σου οτι ειναι θεμα τυχης!!Δεν ξερεις ποτε τι σου ξημερωνει...
Τρωμε τρελο δουλεμα δυστυχως.
Παντως στη HOL τους εχω ταραξει στα τηλ αλλα τπτ.Δυστυχως.
Δεν ξερω αν ειμαι παραλογος αλλα θεωρω οτι οταν πληρωνει μια 24αρα συνδεση περιμενεις ταχυτητες τουλαχιστον με διψηφιο νουμερο δλδ απο 10 και πανω.

........Auto merged post: GregoryGero πρόσθεσε 3 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εδώ, να λέμε κιόλας την αλήθεια, η ικανοποιητική απόδωση ενός παρόχου σταθερής τηλεφωνίας και internet εξαρτάται από πολλούς παράγοντες(ποιότητα γραμμής/καλωδίων, απόσταση από το DSLAM του εκάστοτε παρόχου... κτλ);)
1 χιλιομετρο ειναι αποσταση που επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο την ποιοτητα του ιντερνετ??Γιατι τοση αποσταση εχω απο το κεντρο της HOL.
Επισης πρεπει να εχουμε splitter σε ολες τις τηλεφωνικες συσκευες που εχουμε στη συνδεση?

zombie_wireless
06-02-10, 21:16
Ο ΟΤΕ είναι ο πιό αξιόπιστος πάροχος αλλά... είπαμε ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις...;)

GregoryGero
06-02-10, 21:39
Ο ΟΤΕ είναι ο πιό αξιόπιστος πάροχος αλλά... είπαμε ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις...;)

1 χιλιομετρο ειναι αποσταση που επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο την ποιοτητα του ιντερνετ??Γιατι τοση αποσταση εχω απο το κεντρο της HOL.
Επισης πρεπει να εχουμε splitter σε ολες τις τηλεφωνικες συσκευες που εχουμε στη συνδεση?

zombie_wireless
06-02-10, 22:01
1 χιλιομετρο ειναι αποσταση που επηρεαζει σε μεγαλο βαθμο την ποιοτητα του ιντερνετ??Γιατι τοση αποσταση εχω απο το κεντρο της HOL.
Επισης πρεπει να εχουμε splitter σε ολες τις τηλεφωνικες συσκευες που εχουμε στη συνδεση?


Βάλε τα στοιχεία σου εδώ (http://www.speedtest.net/result/708050733.png)

dkmaster
07-02-10, 13:12
Splitter δεν χρειάζεται να έχεις, φίλτρα όμως ναι. Επίσης μην χρησιμοποιείται επεκτάσεις τηλεφωνικού καλωδίου για το ρούτερ. Ένας φίλος μου έχει 7 μέτρα επέκταση και τους είχε πρήξει στα τηλέφωνα και όλοι του έλεγαν να την βγάλει για να κάνουν έλεγχο. Με τα πολλά τον έπεισα εγώ τελικά να την βγάλει, την έβγαλε και από 7,5 πήγε στα 15mbit.

GregoryGero
07-02-10, 13:30
Splitter δεν χρειάζεται να έχεις, φίλτρα όμως ναι. Επίσης μην χρησιμοποιείται επεκτάσεις τηλεφωνικού καλωδίου για το ρούτερ. Ένας φίλος μου έχει 7 μέτρα επέκταση και τους είχε πρήξει στα τηλέφωνα και όλοι του έλεγαν να την βγάλει για να κάνουν έλεγχο. Με τα πολλά τον έπεισα εγώ τελικά να την βγάλει, την έβγαλε και από 7,5 πήγε στα 15mbit.

Eπειδη ειμαι λιγο ασχετος νομιζα οτι τα φιλτρα ειναι το ιδιο με το splitter.
Η επεκταση τι ακριβως ειναι:oops:?

amoyda
07-02-10, 13:37
Eπειδη ειμαι λιγο ασχετος νομιζα οτι τα φιλτρα ειναι το ιδιο με το splitter.


ουτε εγω το καταλαβα


αυτο ειναι υβριδικο http://img.alibaba.com/photo/11033358/ADSL_Filter_And_Splitter.summ.jpg (http://www.alibaba.com/product/jawinc-11033358-10733077/ADSL_Filter_And_Splitter.html)ADSL Filter And Splitter... (http://www.alibaba.com/product/jawinc-11033358-10733077/ADSL_Filter_And_Splitter.html)
και μας το δινει η hol με τον ρουτερ


http://www.alibaba.com/productshowimg/jawinc-11033358-10733077/ADSL_Filter_And_Splitter.html

mondeo
07-02-10, 13:44
ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΙΛΤΡΟ.
Αν σε κάποια πρίζα έχουμε ΚΑΙ το ρούτερ ΚΑΙ τηλέφωνο χρησιμποιούμε σπλίτερ.
Βάλε λοιπόν φίλτρα σε ΟΛΑ τα τηλέφωνα και τα ξαναλέμε.

eq43
07-02-10, 14:57
αν δεν έχουμε τηλέφωνο, συνδέουμε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα τηλεφώνου ή βάζουμε οπωσδήποτε σπλιτερ;

africa_twin
07-02-10, 15:04
αν δεν έχουμε τηλέφωνο, συνδέουμε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα τηλεφώνου ή βάζουμε οπωσδήποτε σπλιτερ;
Κατευθείαν στον τοίχο χωρίς σπλίτερ!

mondeo
07-02-10, 15:36
Αν τα φίλτρα που έχεις τώρα δεν επαρκούν,καταργείς προσωρινά τα τηλέφωνα μέχρι ν'αγοράσεις.
Μην χρησιμοποιείς πάνω από τρία τηλέφωνα στη γραμμή (εννοείται με φίλτρο) επειδή δημιουργούνται προβλήματα.

Aias
07-02-10, 18:48
Το συγκεκριμενο προβλημα δεν ειναι θεμα γραμμης.

Δοκιμασε να περασεις DNS της HOL και καρφωτες Ip's στην καρτα δικτυου σου και αν εχεις καποιο firewall/antivirus απενεργοποιησε το.Αν εχεις καποια προγραμματα που χρησιμοποιουν νετ κλειστα (msn,torrens programs,skype κτλ)

Προληπτικά κανε και reset το router και αν εχει wifi δοκιμασε και με ethernet.

Αν παλι τιποτα δοκιμασε με 2ο pc

grgz
07-02-10, 19:17
Τι εννοεις χειροτερα???


Αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3301117&postcount=113) εννοώ χειρότερα.

zoug100
08-02-10, 22:42
και εγω νομιζα πως το φιλτρο ειναι ιδιο με to splitter.ουσιαστικα δηλαδη τι μας προσφερει το φιλτρο?

terko
09-02-10, 03:32
Τι προσφέρει το φίλτρο;

Αυτό που προσφέρει το μισό splitter, δηλαδή επιτρέπει να περνά το σήμα με τις συχνότητες για την τηλεφωνία και το χρησιμοποιούμαι μόνο σε όσες μπρίζες συνδέουμε τηλεφωνικές συσκευές ή/και συναγερμό, στις υπόλοιπες που δεν συνδέουμε τίποτα δεν χρειάζεται.

Το άλλο μισό του splitter επιτρέπει να περνά το σήμα με τις συχνότητες της ADSL. Το splitter δηλαδή διαχωρίζει το φερόμενο σήμα από τον πάροχό μας στα δύο, σε συχνότητες για τηλεφωνία και σε αυτές της ADSL, και το χρησιμοποιούμαι συνήθως ΜΟΝΟ όταν θέλουμε στην ίδια μπρίζα να συνδέσουμε ταυτόχρονα με το router και τηλεφωνική συσκευή ή/και συναγερμό. Μπορούμε όμως να το χρησιμοποιήσουμε σε μία μπρίζα και ως ένα απλό φίλτρο, συνδέοντας τη συσκευή μας στη θέση PHONE.

Οσο πιο πολλά φίλτρα και splitter όμως χρησιμοποιούμαι, τόσο πιο πολύ αυξάνουμε τις πιθανότητες να δημιουργήσουμε πρόβλημα στη γραμμή μας.

Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ περίπτωση που δεν απαιτείται φίλτρο στις μπρίζες, παρότι συνδέουμε σε αυτές τηλεφωνικές συσκευές ή/και συναγερμό, είναι όταν έχουμε δρομολογήσει την παροχή τους από την θέση PHONE του splitter. Αυτό επιτυγχάνεται πολύ εύκολα, αν συνδέσουμε το router στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού μας και με λίγη δουλίτσα (ανταλλαγή της μπρίζας με διπλή και κατάλληλη σύνδεση των καλωδίων), διαφορετικά χρειάζεται αρκετή παραπάνω δουλίτσα και μαστοριά στα χέρια και φυσικά εξαρτάται από τη φύση του χώρου και την απόσταση μεταξύ της μπρίζας που θα συνδέσουμε το router και της κεντρικής.

Προσωπικά πιστεύω ότι η παραπάνω περίπτωση που δεν απαιτεί κανένα φίλτρο (μόνο το splitter), είναι η καλύτερη λύση την οποία εγώ έχω εφαρμόσει.

hel
10-02-10, 12:20
ουτε εγω το καταλαβα


αυτο ειναι υβριδικο http://img.alibaba.com/photo/11033358/ADSL_Filter_And_Splitter.summ.jpg (http://www.alibaba.com/product/jawinc-11033358-10733077/ADSL_Filter_And_Splitter.html)ADSL Filter And Splitter... (http://www.alibaba.com/product/jawinc-11033358-10733077/ADSL_Filter_And_Splitter.html)
και μας το δινει η hol με τον ρουτερ


http://www.alibaba.com/productshowimg/jawinc-11033358-10733077/ADSL_Filter_And_Splitter.html

Το σπλίτερ είναι απλά φίλτρο με διακλαδωτή. Δηλαδή στην μία έχει low-pass filter και στην άλλη δεν έχει φίλτρο. Το low-pass filter αφήνει να φθάσουν στο τηλέφωνο μόνο οι χαμηλές συχνότητες που δεν έχουν σχέση με τις υψηλές που χρησιμοποιεί το adsl.

Fragkiskos.K
12-02-10, 04:44
Το σπλίτερ είναι απλά φίλτρο με διακλαδωτή. Δηλαδή στην μία έχει low-pass filter και στην άλλη δεν έχει φίλτρο. Το low-pass filter αφήνει να φθάσουν στο τηλέφωνο μόνο οι χαμηλές συχνότητες που δεν έχουν σχέση με τις υψηλές που χρησιμοποιεί το adsl.

Όπως τα λες είναι hel. Φίλτρο χαμηλών για την έξοδο Phone και τίποτα για την έξοδο Adsl. Παρ'ολα αυτά, αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν και splitter στην αγορά με φίλτρο χαμηλών ΚΑΙ φίλτρο υψηλών με περίπου 15 ευρώ. :whistle:

eq43
13-02-10, 13:01
αυτή τη στιγμή πάλι τα ίδια.......η ΗΟL σέρνεται.... είναι σαν μην έχω Ιντερνετ... Αν αρνηθώ να πληρώσω τι γίνεται;

fanis21
14-02-10, 22:24
αυτή τη στιγμή πάλι τα ίδια.......η ΗΟL σέρνεται.... είναι σαν μην έχω Ιντερνετ... Αν αρνηθώ να πληρώσω τι γίνεται;



To ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. συνεχόμενα τηλέφωνα στο cc εδώ κι ένα χρόνο και διαφορά δεν είδα. Η απάντηση είναι γνωστή περιμένουμε αναβάθμιση γραμμής με το εξωτερικό. Απλά από ότι κατάλαβα πάνε να κονομήσουν (πολλούς πελάτες) χωρίς να έχουν τις υποδομές να παρέχουν τις υπηρεσίες που πρέπει . Αν δεν πλήρωνα για ένα χρόνο θα διεκδικούσαν νομικά τα χρήματα και λογικό είναι . Αυτοί που δεν παρέχουν τις υπηρεσίες που πρέπει δεν θα πρέπει να ελέγχονται από κάπου…….

guzel
14-02-10, 22:29
η τεχνολογια δυστυχως δεν ειναι για ολους ;)

pRieStaKoS
15-02-10, 23:39
αυτή τη στιγμή πάλι τα ίδια.......η ΗΟL σέρνεται.... είναι σαν μην έχω Ιντερνετ... Αν αρνηθώ να πληρώσω τι γίνεται;

Τι έχεις ελέγξει εσυ απο πλευράς σου, γτ δεν έχω δει αν αναγράφεις και τίποτα....?!

Δηλ, antivirus/firewall, συνδεσμολογία, netstat, ρυθμίσεις δικτύου, ADSL stats (απο το router) και πιο αναλυτικά το προβλημα που αντιμετωπίζεις......

Δωσε μας περισσότερες πληροφορίες, πριν "κλάψεις" απλα. !:confused:

@ ADSLgr.com All rights reserved.