PDA

Επιστροφή στο Forum : Akasa Nοτεbook Cooler



Σελίδες : [1] 2

giorgosc61
08-04-06, 11:49
Καλημέρα,

Έχω ένα FJS v2045 με 15.4" και ενδιαφέρομαι για την αγορά του Akasa Notebook Hardware Cooler που έχει το e-shop http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805650 το οποίο όμως αναφέρει ότι είναι για 15" notebook. Θα ταιριάζει στο δικό μου ή θα έχω πρόβλημα?
Το έχει αγοράσει κάποιος με 15.4"?

KLG
08-04-06, 21:39
Λοιπον Γιωργο, το θεμα laptop cooler το ειχα εξαντλήσει τον χειμωνα αυτο, ακου λοιπον που κατεληξα:
1. Δεν εχει σημασια τι προδιαγραφες δινει ο κατασκευαστης του, μετρα την αποσταση των πλαστικων "ποδαρακιων" του λαπτοπ σου και δες αν το καλυπτουν οι διαστασεις. Να υπολογιζεις οτι ειναι λιγο λιγοτερο...
2. Μην εμπιστευεσαι τις εικονες, ειναι απιστευτα φτηνιαρικες (χωρις να ειναι φτηνες, παντα) και κακης ποιοτητας κατασκευες.
(βεβαια το δικο σου ως αλουμινενιο που ειναι, θα ειναι καλυτερο, αλλα ειδα κατι πλαστικουρες και ψευδοαλουμινενιες αποστευτες...)
3. Δωσε σημασια στον θορυβο, 2000 rpm ειναι καλα, αλλα με θορυβο πανω απο 24 db δεν θα μπορεις να κοιμηθεις, και εγω δεν το πιστευα, ωσπου το ακουσα. Ταινια ξεχνα με κουλερ.
4. Προσεχε τα usb, εγω εψαχνα ενα που να παιρνει ρευμα, δυσκολευτηκα παρα πολυ να βρω και τελικα βρηκα ενα μαγαζι που ειχε μονο 2, τα οποια και τα παραγγειλα αλλα οχι για μενα, (για τον ηρωα που τα ξετρυπωσε). Σου λεω να προσεχεις τα USB γιατι ειναι τοσο φτηνες κατασκευες που δεν τις εμπιστευομαι κ-α-θ-ο-λ-ο-υ και ξερεις ποσο στοιχιζει μια καμενη USB θυρα σε ενα λαπτοπ εκτος εγγυησης???? Οσο η μητρικη του...

giorgosc61
08-04-06, 22:55
Φίλε KLG ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.
Προσπαθώ με την αγορά του cooler να κατεβάσω από τους 48-50C που δουλεύει τώρα γύρω στους 45C γιατί όλα καλά και άγια με αυτό το laptop αλλά ανοίγει το ανεμιστηράκι όταν φτάσει στους 50C και το κλείνει στους 48C και μετά από 10-15 sec ξανά το ίδιο και καταντά ανυπόφορο. Το laptop το πήρα για να γράφω εργασίες και παρουσιάσεις και θέλω ΑΠΟΛΥΤΗ ησυχία όταν δουλεύω. Όχι ότι είναι ενοχλητικό. Ένα χαμηλό ψιθήρισμα αλλά και αυτό εμένα με ενοχλεί.

Σίγουρα αυτό που θα μου έλειπε θα ήταν μια καμμένη usb.

Νικαετός
09-04-06, 13:55
Εγώ πάντως ,όταν κάηκε (?) το ανεμιστηράκι της cpu του acer , και επειδή μου είπαν πως χρειάζονται 3 - 4 μήνες για να το αλλάξουν (όλο το M/B :( ) πήγα και αγόρασα αυτό (http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=6062) . (Απλά το διάλεξα γιατί ήταν το ακριβότερο από όσα είδα και μου άρεσε και περισσότερο) .

Τώρα το laptop είναι πιο κρύο από ότι όταν δούλευε το δικό του ανεμιστηράκι και εδώ και ένα μήνα που δουλεύει 24/7 , δεν έχει κανένα πρόβλημα .

Η γυναίκα μου που δουλεύει δίπλα του έχει παραπανεθεί δύο φορές πως την ενοχλεί η φασαρία , όταν διορθώνει γραπτά , αλλά κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ;)

giorgosc61
09-04-06, 14:12
Εγώ πάντως ,όταν κάηκε (?) το ανεμιστηράκι της cpu του acer , και επειδή μου είπαν πως χρειάζονται 3 - 4 μήνες για να το αλλάξουν (όλο το M/B :( ) πήγα και αγόρασα αυτό (http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=6062) . (Απλά το διάλεξα γιατί ήταν το ακριβότερο από όσα είδα και μου άρεσε και περισσότερο) .

Τώρα το laptop είναι πιο κρύο από ότι όταν δούλευε το δικό του ανεμιστηράκι και εδώ και ένα μήνα που δουλεύει 24/7 , δεν έχει κανένα πρόβλημα .

Η γυναίκα μου που δουλεύει δίπλα του έχει παραπανεθεί δύο φορές πως την ενοχλεί η φασαρία , όταν διορθώνει γραπτά , αλλά κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ;)

Ωχ, είπες τη μαγική λέξη...ΦΑΣΑΡΙΑ. Ο κατασκευαστής δίνει 21db. Να ανησυχώ. Δηλ. ακούγεται περισσότερο από το ίδιο το laptop?

dracula
09-04-06, 14:23
Απ' το να καει η powerboard και να τρεχεις να στην αλλαξουν στην Αλμαν, καλυτερα λιγη φασαρια.

Ευτυχης :( κατοχος ενος FS Amilo 1845D...

Νικαετός
09-04-06, 14:39
Ωχ, είπες τη μαγική λέξη...ΦΑΣΑΡΙΑ. Ο κατασκευαστής δίνει 21db. Να ανησυχώ. Δηλ. ακούγεται περισσότερο από το ίδιο το laptop?

Όταν δούλευε σε φουλ στροφές , ακουγόταν δυνατότερα . Απλά η γυναίκα μου ήταν ακριβώς δίπλα ,και δεν διαμαρτύρεται πάντα , απλά όταν μένει αργά το βράδυ τότε την ενοχλεί .

KLG
09-04-06, 16:14
Γιωργο, προκειται περι περι Linux λαπτοπ? Tοτε μπορεις να ρυθμισεις αυτους δαιμονες (οχι τους δρακουλες) στις στροφες που θες αναλογα με την θερμοκρασια, δεν ξερω για τις προδιαγραφες του λαπτοπ σου, αλλα εγω επειδη δεν εχω ακομα ασχοληθει τα εχω αφησει ολα στα default χειροκινητα, το ανεμιστηρι δουλευει παντα στο 75% επειδη ειναι σταθερος ηχος τον συνιθιζεις (δεν κανει αυξομειωσεις). Οταν σερφαρω απλως, το εχω στην μιση ταχυτητα και παιζει απο 42-46, οταν ομως θελω να αρχισω να κανω κατι παραπανω το παω στο φουλ και παιζει απο 56-72 (μετα απο ωρες compile).

Tεσπα να ξερεις οτι τα 24db ειναι πολλα και ακουγεται σαφως περισσοτερο απο το λαπτοπ, και προσπαθησε να αποφυγεις το καθαροαιμο USB, παρε ενα χαρακι και μετρα τις αποστασεις και ξεκινα την αναζητηση... κατι τετοιο θα κανω και γω μες τη δβομαδα.

stivakos
09-04-06, 20:13
Εγώ έχω ακριβώς αυτό το cooler, giorgosc61. Το αγόρασα από το e-shop. Το έχω σε ένα hp pavilion εδώ και 8 μήνες 24/7. Η κατασκευή του είναι πολύ καλή, αλουμίνιο γαρ. Ο θόρυβος είναι παρών αλλά για τα δικά μου αυτιά, δεν είναι κάτι που δε μπορώ να δουλέψω. Το καλό είναι ότι ρίχνει 4-6 βαθμούς τη θερμοκρασία το δίσκου και εκτός αυτού δίνει και ωραία κλίση στο φορητό. Ξέρεις, το πληκτρολόγιο αποκτά κλίση και η οθόνη ανεβαίνει ψηλότερα. Πολύ εργονομικό. Επίσης, όλη η βάση του δεν είναι επίπεδη αλλά έχει πτυχώσεις για να ψύχεται καλύτερα. Οι ανεμιστήρες του είναι δυο γομαράκια 7cm ο ένας. Αυτά.

giorgosc61
09-04-06, 21:11
Δυστυχώς δεν είναι linux-laptop....ακόμα..;)
Το akasa δίνει 21db θόρυβο. Νομίζω και αυτά ακούγονται.

Αυτή την εργονομία σκεφτόμουν και γω όταν το είδα μια και άλλα cooler είναι επίπεδα.
Το ότι δέχεται τροφοδοσία μόνο από usb επίσης με προβληματίζει.

KLG
09-04-06, 21:27
Λυπαμαι γιωργο που αντι να σε βοηθησω σε μπερδεψα ακομα περισσοτερο. Επειδη ειναι σχεδων αδυνατο να βρεις power supplied cooler (μιας και ολα διαφημιζουν την εργονομια και πρακτικοτητα -sic- του USB) ειναι πιο ευκολο να βρεις ενα power ανταπτορακι που να περνει ρευμα και να βγαζει USB θυληκο.

giorgosc61
10-04-06, 19:13
Αυτό για το adaptor δεν το ήξερα. Μήπως μπορείς να προτείνεις κάτι και από που μπορώ να το αγοράσω. Είναι πολύ ακριβό?

KLG
12-04-06, 06:47
Αυτό για το adaptor δεν το ήξερα. Μήπως μπορείς να προτείνεις κάτι και από που μπορώ να το αγοράσω. Είναι πολύ ακριβό?
Ρε ειναι σχετικα φτηνα, αλλα μου φαινεται οτι τα ειχα βρει μονο στο amazon και δυσκολα, θα πρεπει να ρωτησεις στην αγορα.

Δεν θυμαμαι γμτ, γιατι ενω εγω εψαχνα ανταπτορακια, οι αλλοι ψαχνανε για power supplied cooler. Και κερδισανε.

JohnGR
12-04-06, 07:27
Αν δεν τραβάει πολύ ρεύμα (που δεν νομίζω, αφού δουλεύει από την USB) πάρε ένα φορτιστή για MP3 player, που θα βρεις σχετικά εύκολα!

Tem
12-04-06, 11:52
http://www.lapinator.com

http://www.xpad4laptop.com/index.html

και

http://www.svc.com/tdd-3000-44.html

τρείς προτάσεις για fanless cooling. Ούτε θόρυβος ούτε χρήση usb
Υπάρχουν και κάποια άλλα παρόμοια. Το xpad είναι ίσως το χειρότερο από τα τρία (αρνητική κριτική)

giorgosc61
17-04-06, 14:37
Επανέρχομαι στο θέμα.

Την περασμένη Τρίτη αγόρασα το Akasa 35 ευρώ από E-Shop Χαλάνδρι.
Το προϊόν είναι με λίγα λόγια απαράδεκτο.
1) Οι ανεμιστήρες κάνουν μεγάλο θόρυβο
2) Δεν μου ρίχνει καθόλου θερμοκρασία στο φορητό με αποτέλεσμα να ακούγεται και ο ανεμιστήρας του φορητού ο οποίος σημειωτέον ακούγεται λιγότερο από του Akasa
3) Βγάζοντας το καλώδιο USB που δίνει η Akasa πριν 2 μέρες βλέπω έκπληκτος ότι το πλαστικό που βρίσκεται στη USB θύρα του Akasa να έχει ενσωματωθεί στο καλώδιο !!! Ποιότητα κατασκευής πήγε περίπατο. Φοβούμενος να το ξαναχρησιμοποιήσω μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα με την λειτουργία του φορητού πηγαίνω σήμερα E-shop Χαλάνδρι όπου τους λέω το πρόβλημα και ακού το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ότι φταίω γιατί το πλαστικό έμεινε στο καλώδιο λόγω δικής μου κακής χρήσης και δεν περιλαμβάνεται στην εγγύηση και μου είπαν ότι δεν μπορούν να το πάρουν πίσω. Δεν τους ζήτησα χρήματα πίσω αλλά να πάρω κάτι αντίστοιχης αξίας. Μιλάμε βέβαια για προϊόν που αγόρασα πριν 6 ημέρες. Επίσης μου είπαν να επικοινωνήσω με την αντιπροσωπεία της AKASA μέσω e-mail (στην Ταϊβάν?????). Τους ρωτώ να επικοινωνήσω με την εδώ αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν υπάρχει !!! (άρα προφανώς μιλάμε για απευθείας εισαγωγή στην οποία την ευθύνη φέρει αποκλειστικά το κατάστημα).

Τι να πω. Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από το 1989 και αυτό δεν μου έχει ξανατύχει. Απαράδεκτα πράγματα.

GoG
17-04-06, 16:44
Να κανω μιαερωτηση?Πως βλεπουμε τη θερμοκρασια του φορητου?

giorgosc61
17-04-06, 17:17
Notebook Hardware Control

Νικαετός
17-04-06, 21:33
Γιώργο , εγώ σου είπα : http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=560073&postcount=4

;)

AddictedToChaos
17-04-06, 22:41
Γιώργο , εγώ σου είπα : http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=560073&postcount=4

;)

Φαινεται αρκετα καλο και το γεγονος οτι χρησιμοποιει 4 fans αντι για 2 το κανει ακομα πιο δελεαστικο. Λεω να το χτυπησω. Για πες μου λιγο κατι. Αν δουλευω στο full την cpu για κανα 2ωρο πχ. σε τι θερμοκρασιες θα ειναι το pc περιπου?

Νικαετός
17-04-06, 23:02
@Αddicted , ειλικρινά δεν γνωρίζω θερμοκρασία ...αυτό που γνωρίζω σίγουρα είναι πως μετά από ενα μήνα σχεδόν, συνεχούς λειτουργίας 24/7 folding , (όσοι φολντάρουν γνωρίζουν τι σημαίνει αυτό) το λάπτοπ είναι κρύο (ενώ πρώτα με το δικό του ανεμιστηράκι ήταν ζεστό από κάτω ...βέβαια ειλικρινά δεν ξέρω θερμοκρασίες cpu ...τώρα στις διακοπές, που θα το έχω μαζί μου θα μετρήσω και θα αναφέρω ! ;)

Α , και για να μην το ξεχάσω ...το συγκεκριμένο παίρνει τροφοδοσία από εξωτερικό μετασχηματιστή (έχει υποδοχή για μετ/στή) και από usb ...

KLG
18-04-06, 00:49
και γω σημερα πηρα απο το ιδιο καταστημα που πηρε ο Νικος ενα τιταν στα 54 ευρω, ενα 15.4 καθεται πανω του. Ακομα και το 17αρι καθεται οχι ομως στα πατακια του λαπτοπ. Εφτιαξα 4 χαρτινα και πεταει καλα.

Το καλυτερο απο ολα ειναι οτι εχει φισακι και συνεχες ρευμα 5 volt. Oποτε θα χτυπησω και μετασχηματιστη απο Αγγλια. ;)

Το κακο ειναι οτι φτανει μεχρι τα 2500rpm και 26db. Ειναι λιγο φασαριοζικο. Αλλα ειναι απο αλουμινιο και αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης. Μηπως ειναι ελληνικο?

Κριμα που δεν εχω το κουτι να σας πω μοντελακι.

Tem
18-04-06, 11:12
http://www.pbus-167.com
Από εδώ κατεβάζουμε το notebook hardware control
H τελευταία έκδοση 1.10_Βeta03 έχει ανέβει και στο downloads section του Forum

giorgosc61
18-04-06, 12:48
Γιώργο , εγώ σου είπα : http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=560073&postcount=4

;)

Απορώ πως την πάτησα έτσι. Δεν το ήξερα ότι το δικό σου έχει ρύθμιση των στροφών. Ακόμα κλαίω τα 35 ευρώ. Μου φαίνεται θα κάνω μια επίσκεψη και στο Ram-shop να δω τι παίζει.

RaNd
18-04-06, 16:11
Στα Acer 1350 τουλαχιστον, ειναι πολυ ευκολο με ενα μικρο Mod να ενεργοποιησεις το 2ο fan να λειτουργει συνεχεια, ωστε να λειτουργει μονιμα στους ~45 και max 53 :D

Συνδεουμε το μεγαλο fan που λειτουργει μετα τους 50 με το μικρο που λειτουργει μονιμα.

Μετα τους 53-54 το μικρο φαν ανεβαζει στροφες και παραλληλα και το μεγαλο με πολυ καλυτερα αποτελεσματα.

4 μηνες δουλευει ετσι χωρις το παραμικρο προβλημα (αλλα μην σας παρω κ στο λαιμο μου!)

Νικαετός
18-04-06, 20:08
Βρε θηρίο , πώς κατάφερες και το ξεβίδωσες το acer ??? Aκόμα τα χέρια μου έχουν φουσκάλες από το ξεβίδωμα και τελικά δεν κατάφερα να το ανοίξω LOL !!

Νικαετός
18-04-06, 20:10
και γω σημερα πηρα απο το ιδιο καταστημα που πηρε ο Νικος ενα τιταν στα 54 ευρω, ενα 15.4 καθεται πανω του. Ακομα και το 17αρι καθεται οχι ομως στα πατακια του λαπτοπ. Εφτιαξα 4 χαρτινα και πεταει καλα.

Το καλυτερο απο ολα ειναι οτι εχει φισακι και συνεχες ρευμα 5 volt. Oποτε θα χτυπησω και μετασχηματιστη απο Αγγλια. ;)

Το κακο ειναι οτι φτανει μεχρι τα 2500rpm και 26db. Ειναι λιγο φασαριοζικο. Αλλα ειναι απο αλουμινιο και αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης. Μηπως ειναι ελληνικο?

Κριμα που δεν εχω το κουτι να σας πω μοντελακι.

54 ??? Εγώ δεν έδωσα πάνω από 26 από όσο θυμάμαι ! Πήρες άλλο μοντέλο ? Γιατί όταν πήγα εγώ δεν είχαν ακριβότερο :hmm:

Tem
19-04-06, 04:15
Κάτι λίγο άσχετο τώρα αλλά μια και αναφέρθηκε παραπάνω απορώ γιατί ενώ είχα ανεβάσει χθές το πρωί την τελευταία έκδοση 1.10_Βeta03 του NHC στο downloads section του Forum ,αυτή διαγράφηκε μετά από μερικές ώρες. Γιατί συνέβη αυτό ?

RaNd
19-04-06, 10:29
Στο www.laptopmods.co.uk εχει ολοκληρωμενο how-to για το πωςνα λυσεις/δεσεις ενα Acer καθως και για αλλαγη GPU/Βluetooth/Wi-Fi κλπ κλπ

Αν και εγω το ανακαλυψα αφου το ειχα ηδη λυσει, αλλα ευτυχως δνε περισεψε τπτ κατα την συναρμολογηση! :P

Tem
19-04-06, 10:44
Στο www.laptopmods.co.uk (http://www.laptopmods.co.uk) εχει ολοκληρωμενο how-to για το πωςνα λυσεις/δεσεις ενα Acer καθως και για αλλαγη GPU/Βluetooth/Wi-Fi κλπ κλπ

Αν και εγω το ανακαλυψα αφου το ειχα ηδη λυσει, αλλα ευτυχως δνε περισεψε τπτ κατα την συναρμολογηση! :P
αν κάνει κανείς μια αναζήτηση βρίσκει όλους τους official guides για την συναρμολόγηση/αποσυναρμολόγηση των φορητών ASUS

KLG
19-04-06, 15:51
54 ??? Εγώ δεν έδωσα πάνω από 26 από όσο θυμάμαι ! Πήρες άλλο μοντέλο ? Γιατί όταν πήγα εγώ δεν είχαν ακριβότερο :hmm:


Serina TTC-G2TZ/D

5V DC/0.3 A/ 1.5 W
Ena DC converter 8a kanei doyleia.
Sorry gia to syntomo toy mynhmatos kai ta greeklish alla eimai se public library PC...

NaGR
19-04-06, 15:55
αν κάνει κανείς μια αναζήτηση βρίσκει όλους τους official guides για την συναρμολόγηση/αποσυναρμολόγηση των φορητών ASUS
σε αυτό το site εννοείς ή γενικά στο Internet?
επειδή δεν βρίσκω για Α7D ;) μήπως μπορείς να μου δώσεις ένα link που βρήκες συγκεντρωμένα Asus guides

Tem
19-04-06, 17:45
σε αυτό το site εννοείς ή γενικά στο Internet?
επειδή δεν βρίσκω για Α7D ;) μήπως μπορείς να μου δώσεις ένα link που βρήκες συγκεντρωμένα Asus guides
όχι δεν είναι σε αυτό. Θα σου δώσω το link

af9pk
23-04-06, 21:38
Και εγω ειχα ασχοληθει αρκετα με την παθητικη ψυξη του φορητου μου, σε σημειο που να ειχα αγορασει το lapinator και να ανταλαξω και αρκετα email με τον δημιουργο του. Είχα γραψει σε καποιο αλλο φορουμ συμβουλες για την ελαχιστοποιηση θορυβου φορητου υπολογιστη, μεγαλο μερους του οποιου ειναι η μειωση της θερμοκρασιας. Μεταφερω ενα αποσπασμα απο εκει:

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ

Καταρχάς προτείνω την απεγκατάσταση όσων προγραμμάτων φαίνονται περιττών έτσι ώστε να «ελαφρύνει» ο υπολογιστής. Ένας ελαφρύς υπολογιστής απασχολεί τον επεξεργαστή και τον σκληρό λιγότερο και άρα συντελεί στην καλύτερη ψύξη του συστήματος.

Ύστερα προτείνω ανεπιφύλακτα την εγκατάσταση του Centrino Hardware Control (http://www.pbus-167.com/chc.htm (http://www.pbus-167.com/chc.htm)). Με αυτό το πρόγραμμα μπορούμε όχι μόνο να ελέγξουμε την συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή, αλλά το κυριότερο να μειώσουμε την τάση λειτουργίας του (undervolting). Με αυτή την ενέργεια επιτυγχάνουμε μείωση της θερμοκρασίας του επεξεργαστή ακόμα και 10 βαθμών C. Επίσης αν έχουμε ATI κάρτα γραφικών μπορούμε να μειώσουμε τις επιδόσεις τις ώστε να ζεσταίνεται λιγότερο.

Τέλος θα πρότεινα την ανύψωση της πίσω πλευράς του φορητού για λόγους καλύτερου εξαερισμού. Αυτή μπορεί να γίνει τόσο με εμπορικά προϊόντα (π.χ Targus Coolpad Podium ή Bodelin Laptop Bumpers) όσο με απλές λύσεις όπως λαστιχένια στοπ πόρτας (από το Πράκτικερ) ή μπάλα του σκουός κομμένη στη μέση.

.

Βλεποντας τα πιο πανω μερικους μηνες μετα μπορω να σχολιασω καποια πραγματα:

Θα ηθελα να τονισω περι παθητικης ψυξης την σημασια της ανυψωσης του πισω μερους του φορητου. Μετρησα προσπαθωντας να δουλευω με τα ιδια προγραμματα στον υπολογιστη, λογω επαναληψιμοτητας των μετρησεων, την θερμοκρασια του επεξεργαστη του φορητου μου ακουμπισμενο πανω στο ξυλινο γραφειο μου (desk στο διαγραμμα).

Αφου το αφησα να κρυωσει πληρως [κλεινοντας τον φορητο και αφηνοντας τον ωρες να επανελθει σε θερμοκρασια δωματιου] προσπαθησα να επαναλαβω τα ιδια προγραμματα για να μετρησω την θερμοκρασια του επεξεργαστη με τον φορητο πανω στο lapinator που ειχα αγορασει (lapinator στο διαγραμμα). Χωρις να λαμβανω υποψη μια εξαρση στο 25 λεπτο που προηλθε απο Java προγραμμα που αμεσως σταματησα, παρατηρησα μια καλυτερη αποκριση στην θερμοκρασια, αλλα χωρις μεγαλη διαφορα.

Αφηνοντας το να κρυωσει παλι πληρως επανελαβα για τριτη φορα τα ιδια προγραμματα με τον φορητο πανω στο γραφειο, αλλα εχοντας το πισω μερος του φορητου πανω σε δυο λαστιχενια στοπ πορτας που αγορασα απο το πρακτικερ [desk 2.0 στο διαγραμμα]. Η διαφορα τεραστια! Στα 126 λεπτα της μετρησης ο ανεμιστηρας δεν ανοιξε ουτε μια φορα, σε αντιθεση με την μια που ειχε ανοιξει και στην περιπτωση 1 αλλα και στην 2.

Η εξηγηση που δινω ειναι οτι τελικα η μεγαλυτερη θερμικη αγωγιμοτητα του γραφειου σε σχεση με την επιφανεια του lapinator βοηθα μονο εφοσον υπαρχει χωρος για να κυκλοφορησει αερας που να βοηθησει την ψυξη του φορητου (περιπτωση 3). Περιττο να πω ποια λυση ακολουθω απο τοτε.

Ακολουθει και το διαγραμμα...

YiannisM
24-04-06, 02:59
Τελικά ποιο είναι το καλύτερο βρε παιδιά;;;
Τώρα που έρχονται οι ζέστες νομίζω ότι επιβάλεται κάποιο...

Προτείνω να υπάρξει κάπως κάποια επιλογή του "καλύτερου", και αν δεν το φέρνουν στην ελλάδα να το κάνουμε όσοι ενδιαφέρονται μια ομαδική παραγγελία απ έξω...
Τί γνώμη έχετε επ' αυτού;;

Xguru
24-04-06, 03:23
Εγώ πάντως είχα άλλη στρατηγική στο laptop μου. Όταν το πρωτοπήρα, σκέφτηκα έχω 1 χρόνο εγγύηση αν δεν πάθει τίποτα μέσα στο χρόνο μετά δύσκολα θα "αρρωστήσει". Οπότε το άφησα περίπου 1 εβδομάδα με τις ζόρικες καλοκαιρινές ζέστες 24/7 να κάνει simulation (μεγιστοποιήσεις με iterations)! E δεν έπαθε τίποτα και τώρα κλείνει 3ο χρόνο :)

YiannisM
24-04-06, 06:09
Εγώ πάντως είχα άλλη στρατηγική στο laptop μου. Όταν το πρωτοπήρα, σκέφτηκα έχω 1 χρόνο εγγύηση αν δεν πάθει τίποτα μέσα στο χρόνο μετά δύσκολα θα "αρρωστήσει". Οπότε το άφησα περίπου 1 εβδομάδα με τις ζόρικες καλοκαιρινές ζέστες 24/7 να κάνει simulation (μεγιστοποιήσεις με iterations)! E δεν έπαθε τίποτα και τώρα κλείνει 3ο χρόνο :)
Μια χαρά και η δική σου στρατηγική!!
Σου λέει, καλύτερα να το στρεσάρω να χτυπήσει το πρόβλημα στο 12μηνο, παρά τον 13ο μήνα... ;) :oneup:

Εμένα έχει 2 χρόνια εγγύηση... Τι να κάνω; Να το κοπανάω με βαριοπούλα επί 24 μήνες;; :hmm:

Tem
24-04-06, 10:36
λογικά πιστεύω ότι το lapinator θα είναι μία αρκετά καλή λύση και μάλιστα χωρίς την χρήση των δύο ανυψωτικών στηριγμάτων στο πίσω μέρος. Σκέφτομαι να τον δοκιμάσω τις επόμενες μέρες

YiannisM
24-04-06, 10:51
λογικά πιστεύω ότι το lapinator θα είναι μία αρκετά καλή λύση και μάλιστα χωρίς την χρήση των δύο ανυψωτικών στηριγμάτων στο πίσω μέρος. Σκέφτομαι να τον δοκιμάσω τις επόμενες μέρες
Και πού το βρήκες; Ποιος το φέρνει στην ελλάδα;;

Tem
24-04-06, 11:17
Και πού το βρήκες; Ποιος το φέρνει στην ελλάδα;;
δεν το έχω αγοράσει ακόμα . Δεν νομίζω ότι το φέρνει κάποιος στην Ελλάδα. Θα το παραγγείλω από έξω μάλλον

YiannisM
24-04-06, 13:11
Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο θα κάνω κι εγώ...

Στείλε ένα PM πριν το παραγγείλεις, μήπως και κανουμε κοινή παραγγελία. :)

Tem
24-04-06, 13:35
Νομίζω ότι κάτι αντίστοιχο θα κάνω κι εγώ...

Στείλε ένα PM πριν το παραγγείλεις, μήπως και κανουμε κοινή παραγγελία. :)
Ναί μπορούμε να κάνουμε και κοινή παραγγελία. Εχει και μία μικρή έκπτωση και γλυτώνεις και τα διπλά ταχυδρομικά. Ενδιαφέρεσαι για το Lapinator ή για το Lapinator Plus ? Αν υπάρχει και άλλος ενδιαφερόμενος ας το δηλώσει

giorgosc61
24-04-06, 18:38
Τέλος θα πρότεινα την ανύψωση της πίσω πλευράς του φορητού για λόγους καλύτερου εξαερισμού. Αυτή μπορεί να γίνει τόσο με εμπορικά προϊόντα (π.χ Targus Coolpad Podium ή Bodelin Laptop Bumpers) όσο με απλές λύσεις όπως λαστιχένια στοπ πόρτας (από το Πράκτικερ) ή μπάλα του σκουός κομμένη στη μέση.


Μήπως σου είναι εύκολο να δείξεις μια φώτο με τα λαστιχένια στοπ?

YiannisM
25-04-06, 03:39
Ναί μπορούμε να κάνουμε και κοινή παραγγελία. Εχει και μία μικρή έκπτωση και γλυτώνεις και τα διπλά ταχυδρομικά. Ενδιαφέρεσαι για το Lapinator ή για το Lapinator Plus ? Αν υπάρχει και άλλος ενδιαφερόμενος ας το δηλώσειΓια το Asus A6Ja το θελω, οπότε νομίζω ότι το απλό Lapinator (χωρίς plus) είναι το κατάλληλο...

Δε νομίζω ότι έχει σημασία αν θέλουμε διαφορετικά, για την κοινή παραγγελία... Μπορούμε να πούμε ότι θέλουμε τόσα από κείνο και τόσα από τ άλλο...

KLG
25-04-06, 11:02
μια ψηφος και απο μενα στην ανυψωση του φορητου, οταν εκανα compile ολο του gentoo μου, 4!!!! φορες παρακαλω, σηκωσα ολο το λαπτοπ με 4 σιντακια... και ειδα πτωση της ταξης τον 4-5-6 βαθμων... απο τους 70 στους 65... :p

af9pk
25-04-06, 20:21
Δυστυχως giorgosc61 δεν μπορω να φωτογραφησω τα ποδια του φορητου να δεις τι εννοω. Αλλα φαντασου δυο λαστιχενια ποδαρακια υψους 3 εκ. που χρησιμευουν ως στοπ πορτας νομιζω, αγορασμενα απο το Πρακτικερ. Ειναι περιπου σαν τα ποδια που εχει η συσκευασια του lapinator αλλα πιο ψηλα.

Ρωτηθηκε προηγουμενως ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος ψυξης. Για ενεργητικο τροπο ψυξης δεν γνωριζω (αφου δεν με ενδιαφερει να ενισχυσω τον θορυβο του φορητου) αλλα για παθητικο τροπο ψυξης σιγουρα θα συνιστουσα την ανυψωση του πισω μερους του φορητου ακομα και για τους φορητους οπως τον δικο μου που εχουν τον ανεμιστηρα στο πλαινο μερος. Τωρα περι lapinator για οσους θελουν να το παραγγειλουν, μπορω να πω πως κανει καλη δουλεια στο να απομονωνει τον φορητο απο τα ποδια, οποτε ειναι πολυ χρησιμο για να εχεις τον φορητο στο κρεβατι, ή στον καναπε, αλλα πανω στο γραφειο δεν ειναι και πολυ αποτελεσματικος ως τροπος ψυξης και δυσχεραινει εργονομικα την πληκτρολογηση.

ΥΓ. Θα ενδιαφεροταν κανεις να δημοσιευσω σε ενα θεμα συμβουλες για αθορυβους φορητους, ή ο θορυβος ειναι κατι που αφορα ενα πολυ μικρο ποσοστο χρηστων?

Re-Ti-Re
25-04-06, 20:39
ΥΓ. Θα ενδιαφεροταν κανεις να δημοσιευσω σε ενα θεμα συμβουλες για αθορυβους φορητους, ή ο θορυβος ειναι κατι που αφορα ενα πολυ μικρο ποσοστο χρηστων?

Οι καλές συμβουλές είναι πάντα ευπρόσδεκτες

Tem
26-04-06, 13:57
μια ψηφος και απο μενα στην ανυψωση του φορητου, οταν εκανα compile ολο του gentoo μου, 4!!!! φορες παρακαλω, σηκωσα ολο το λαπτοπ με 4 σιντακια... και ειδα πτωση της ταξης τον 4-5-6 βαθμων... απο τους 70 στους 65... :p
έτσι ακριβώς. Η ανύψωση του φορητού κάνει πολύ καλή δουλειά

Tem
14-12-06, 22:15
Zalman Notebook Cooler
μία ακόμα λύση
Υπάρχει και στο Πλαίσιο
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=42071950&product=904082

dandri
06-10-07, 20:10
Zalman Notebook Cooler
μία ακόμα λύση
Υπάρχει και στο Πλαίσιο
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=42071950&product=904082
Εγω που εχω 19αρι λαπτοπ τι μπορω να κανω?

Η βαση Zalman στο ΠΛΑΙΣΙΟ ειναι για λαπτοπ 15.4

Το δικο μου λαπτοπ ειναι αυτο http://www.nexoc.de/Nex_arche407_db.htm (http://www.nexoc.de/Nex_arche407_db.htm)

@ ADSLgr.com All rights reserved.