PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκκίνηση Windows 7 & conn-x



johnpp1
06-02-10, 22:47
ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (DESKTOP) ΜΕ WINDOWS 7 ΜΕ ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΚΑΡΤΑ ΔΙΚΤΥΟΥ [TP-LINK TL-WN951N Wireless PCI Adapter N (300Mbps, MIMO)] ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ROUTER (SAGEM FAST 2444) ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΚΤΟ 'ΚΟΛΛΟΥΣΕ' ΠΡΙΝ ΜΠΕΙ ΚΑΝ ΣΤΑ WINDOWS ΚΑΙ ΟΤΑΝ Η ΟΘΟΝΗ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟ 'ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ'. ΟΤΑΝ ΕΚΛΕΙΝΑ ΤΟ ROUTER Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΩΣΤΑ (ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΣΥΝΕΔΕΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ -ΕΝΣΥΡΜΑΤΑ- ΜΕ ΤΟ ROUTER). Ο ΑΛΛΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ (LAPTOP) ΜΕ WINDOWS XP (ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ROUTER) ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ (ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΗ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΨΩ) ΠΩΣ ΕΚΕΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ INTERNET. ΕΧΕΤΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΙΔΕΑ ΤΟΥ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ? ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?

Koala_
06-02-10, 23:31
Απο μια γρήγορη ματιά στη σελίδα (http://www.tp-link.com/products/productDetails.asp?class=wlan&content=spe&pmodel=TL-WN951N)της TP LINK, το προϊόν δεν υποστηρίζετε από τα windows 7.

Δες τι κάνουν τα λαμπάκια της κάρτας απο την εκίνηση του υπολογιστή μέχρι που κολλάει.

Και Pls, γράφε με μικρά ώστε να μην αποτρέπεις τον κόσμο από το να διαβάζει τα μηνύματα σου.

johnpp1
07-02-10, 10:33
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Τους έχω ενημερώσει ό,τι η συγκεκριμένη κάρτα δεν είναι συμβατή με win7 και ό,τι η ίδια η εταιρεία προτείνει να χρησιμοποιήσεις τον driver για τα Vista. Αλλά γιατί σε αυτούς δουλεύει? Αυτή η κάρτα δεν έχει λαμπάκια. Ο υπολογιστής όπως έγραψα, κολλάει όταν φτάνει στο σημείο που γράφει 'Καλώς Ορίσατε' ή 5'' αφού εμφανιστεί η επιφάνεια εργασίας.

Dark-Side
07-02-10, 10:35
Αν αφαιρέσεις την κάρτα δουλεύει κανονικά?

panoc
07-02-10, 10:47
βαλε στατικες ip στη καρτα δικτυου.

Vikentios
07-02-10, 11:56
μήπως φτάιει και το γεγονός οτι η κάρτα είναι στα 300mbps και το router στα 54(απο τι φαντάζομαι)?δηλαδή θέμα μη συμβατότητας στον να επικοινωνούνε μεταξύ τους?:hmm:
Αυτοί μήπως χρησιμοποιούνε κάνα router που έχει την ίδια ταχύτητα με την κάρτα(300mbps) και για αυτό τους δουλέυει?

baskon
07-02-10, 12:11
Το περιεργο στο ολο θεμα ειναι οτι οπως λεει και ο φιλος δοκιμασε και ενσυρματα δηλαδη με καλωδιο ethernet ,Και εκανε παλι το ιδιο..
Κανονικα με ethernet δεν επρεπε να υπηρχε ουτε θεμα ασυμβατοτητας ουτε τιποτα..
Ειχες απενεργοποιησει εντελως την ασυρματη καρτα του υπολογιστη οταν το συνδεσες με καλωδιο?

johnpp1
07-02-10, 12:54
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές.
Την κάρτα δεν δοκίμασα να την αποσυνδέσω. Όταν έβαλα το καλώδιο ήταν συνδεδεμένη (οπότε μπορεί και να το κολλούσε). Αυτή τη στιγμή δεν τον έχω τον υπολογιστή (είναι στον προμηθευτή μου). Σκέφτομαι να τους ζητήσω να μου αφαιρέσουν την κάρτα και να χρησιμοποιήσω την ενσύρματη σύνδεση. Αλλά ο λόγος που την είχα επιλέξει είναι διότι μαζί με τον υπολογιστή αγόρασα και το Intel® Entry Storage System SS4200-E http://www.intel.com/support/motherboards/server/ss4200-e/index.htm το οποίο για να συνδεθεί με το pc θέλει καλώδιο ethernet και στην περίπτωση που χρησιμοποιήσω τη θύρα για το internet δεν ξέρω πως θα τα συνδέσω μεταξύ τους (δεν είμαι και αρκετά σχετικός με τους υπολογιστές). Σε ερώτηση που τους είχα κάνει όταν τα αγόρασα (pc & storage system) για το εάν ο υπολογιστής θα βλέπει το storage system και σαν εξωτερικό σκληρό μου είχαν πει ναι αλλά δεν έχω προλάβει να 'πειραματιστώ' μιας και το pc κολλούσε. Έχω σκοπό να φέρω και κάποιον φίλο σχετικό για τη μεταξύ τους σύνδεση. Αλλά εάν έχετε κάποια ιδέα...Ελπίζω να μην τα έχω μπερδέψει τα 'πράγματα'. Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.

maik
07-02-10, 13:21
Δοκιμασε να τα συνδεσεις (ρουτερ και storage system) με ενα απλο switch.

baskon
07-02-10, 13:27
Δε καταλαβα ακριβως γιατι το εκανες ολο αυτο..
Πρωτα απο ολα στον ιδιο υπολογιστη θα μπορουσες να εχεις 2 καρτες για ethernet..
Μετα θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις ενα switch..
Ή ακομα καλυτερα να βαλεις τον δισκο πανω στο ρουτερ με ethernet και να βλεπεις τον δισκο μεσω δικτυου στον υπολογιστη σου..

johnpp1
07-02-10, 13:33
Ο αρχικός προσανατολισμός ήταν να τοποθετηθούν δύο κάρτες ethernet αλλά δεν ήταν εφικτό (αυτό μου είπαν οι ειδικοί από το κατάστημα) παρ' όλο που τους ζήτησα να συνδυάσουν το hardware ώστε να πηγαίναμε προς αυτή τη λύση.

Koala_
08-02-10, 05:19
Όσες κάρτες θές εσύ βάζεις, αλλά μόνο μία μπορείς να έχεις για σύνδεση σε gateway δηλαδή να έχεις ίντερνετ. Ίσως δεν κατάλαβαν καλά...

maik
08-02-10, 17:47
Όσες κάρτες θές εσύ βάζεις, αλλά μόνο μία μπορείς να έχεις για σύνδεση σε gateway δηλαδή να έχεις ίντερνετ. Ίσως δεν κατάλαβαν καλά...

Αρκει βεβαια να χωρανε στο κουτι του laptop.:twisted:

terko
08-02-10, 19:16
Ο @johnpp1 δεν μιλάει για laptop αλλά για desktop, κάπου μπερδεύτηκες......

maik
10-02-10, 01:10
Ο @johnpp1 δεν μιλάει για laptop αλλά για desktop, κάπου μπερδεύτηκες......

Ναι, ζαλιστικα με τα κεφαλαια.:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.