PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα η Tellas απο το πρωι σημερα



pankostas
08-04-06, 20:43
Υπαρχει προβλημα σε ολη την Ελλαδα μου ειπαν σημερα απο την Τελλας.Απο το πρωι ενω το ρουτερ ειναι συγχρονισμενο δεν υπαρχει διευθυνση IP.Ειπαν θα το φτιαξουν συντομα αλλα δεν το βλεπω.Εχει παει 8 η ωρα.
Και κατι ακομα.Μαλλον οφειλεται στο οτι απο σημερα θα εχουμε τουσ συνδρομητες της Sparknet στο δικτυο μας.Δεν φτανουν τα προβληματα που ειχαμε βαλαν και αλλους μεσα.
Εχει και αλλος το ιδιο προβλημα ή ετσι μου λενε?

ermis333
08-04-06, 20:58
Για τη σύνδεση μιλάς; Γιατί εγώ με ADSL δεν έχω κανένα πρόβλημα.

pankostas
08-04-06, 21:01
Για ADSL.Η γραμμη συγχρονισμενη κανονικα αλλα δεν παιρνω IP διευθυνση απο την Τελλας.
Σε τηλεφωνικη επικοινωνια επι λεξη μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι σε ολη την Ελλαδα και προσπαθουν να το φτιαξουν.Η γραμμη μου απο το router φαινεται κανονικα 1024/256 αλλα η IP μου και παλι απο το router φιανεται 0.0.0.0.

Τωρα μπαινω internet με αστικης χρεωσης PSTN.:cry: :cry: .
Καλοεμαθα με ADSL.Και αυτο το προβλημα υπαρχει απο το πρωι.

ermis333
08-04-06, 21:06
Μια φορά που είχα και εγώ αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα έφταιγε ο πΟΤΕ, φίλε μου μη σκας τσάμπα λεφτά για αστική χρέωση PSTΝ, κατέβα σε ένα περίπτερο και πάρε μια Netcarta των 5Ε και κάνε τη δουλειά σου.

Γράψου και στο club.netcarta.gr και θα πάρεις 15 ώρες (ADSL 1Mbit)

15 ώρες με αστική χρέωση είναι 22Ε και είναι και PSTN

pankostas
08-04-06, 21:10
IP Address:0.0.0.0
IP Subnet Mask:0.0.0.0
Default Gateway:0.0.0.0
VPI/VCI:8/ 35

System up Time: 3:48:32
CPU Load: 0.24%

WAN Port Statistics:
Link Status: Up
Upstream Speed: 256 kbps
Downstream Speed: 1024 kbps

Αυτα μου δειχνει το router.Ευχαριστω για την συμβουλη.Εχεις δικιο.
τσάμπα λεφτα δινω.
Ξερεις αν μπορω να αγορασω χρονο μεσω ιντερνετ με πιστωτικη.Βαριεμαι να κατεβω να ψαξω για περιπτερο:redface: :redface:

grpap
08-04-06, 21:29
Για ADSL.Η γραμμη συγχρονισμενη κανονικα αλλα δεν παιρνω IP διευθυνση απο την Τελλας.
Σε τηλεφωνικη επικοινωνια επι λεξη μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι σε ολη την Ελλαδα και προσπαθουν να το φτιαξουν.

Και εγώ τα ίδια στη Θεσσαλονίκη από σήμερα το απόγευμα. Το 138000 στην αρχή μου είπε να δοκιμάσω το ...Crypto.. (καλά αυτή την αντίληψη δεν την καταλαβαίνω..έχεις πρόβλημα ρε φίλε
πες το καθαρά..τι μας παιδεύεις) και στο επόμενο τηλεφώνημα..έσκασαν το ίδιο μυστικό με εσένα... Πρόβλημα που θα αποκατασταθεί ..εντός της ημέρας..

Στην αρχή νόμισα ότι είχε να κάνει με την Sparknet. Μάλλον όμως κάτι άλλο τρέχει. Θα δούμε.

xakasou
08-04-06, 21:50
είμαι μέσα από το πρωί χωρίς κανενα πρόβλημα

ckostas
08-04-06, 21:59
να ρωτησω κατι οσους εχουν tellas : οι ports 80 και 21 και τα peer to peer προγραμματα ειναι ανοιχτα ή τα εχει κοψει η tellas?

pankostas
08-04-06, 22:56
να ρωτησω κατι οσους εχουν tellas : οι ports 80 και 21 και τα peer to peer προγραμματα ειναι ανοιχτα ή τα εχει κοψει η tellas?

Εγω δεν ειχα προβλημα σε αυτα που λες.

lampros
08-04-06, 22:56
Φίλε από το πρωί η Tellas τρέχει μια χαρά - Αθήνα , Σεπόλια. Κανενα πρόβλημα. Κοίτα μήπως είναι κάποιο πρόβλημα στην περιοχή σου

wintech2003
08-04-06, 23:33
pankostas μήπως το πρόβλημα σου ειναι στο τοπικο DSLAM του ΟΤΕ?

Το να μην παιρνεις IP σημαινει οτι δεν δρομολογούνται πακέτα απο το router σου προς τον BRAS της Tellas για να σε κανει authenticate.

Συν τοις άλλοις αν ολη η Tellas ηταν down σημερα, θα γινόταν το αδιαχώρητο εδώ μεσα :)

Οπότε θα σου πρότεινα να δηλώσεις βλάβη στον ΟΤΕ στο 121

katdoc
08-04-06, 23:33
Υπαρχει προβλημα σε ολη την Ελλαδα μου ειπαν σημερα απο την Τελλας.Απο το πρωι ενω το ρουτερ ειναι συγχρονισμενο δεν υπαρχει διευθυνση IP.Ειπαν θα το φτιαξουν συντομα αλλα δεν το βλεπω.Εχει παει 8 η ωρα.
Και κατι ακομα.Μαλλον οφειλεται στο οτι απο σημερα θα εχουμε τουσ συνδρομητες της Sparknet στο δικτυο μας.Δεν φτανουν τα προβληματα που ειχαμε βαλαν και αλλους μεσα.
Εχει και αλλος το ιδιο προβλημα ή ετσι μου λενε?

και γω κανενα προβλημα.

ckostas
09-04-06, 03:23
ok.thank u,dystyxos xasame ti sparket ki apo xthes poy tin pire i tellas ki epanilthame,psaxnomai gia kainourio provider molis liksei i torini.

pankostas
09-04-06, 04:43
Μια φορά που είχα και εγώ αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα έφταιγε ο πΟΤΕ, φίλε μου μη σκας τσάμπα λεφτά για αστική χρέωση PSTΝ, κατέβα σε ένα περίπτερο και πάρε μια Netcarta των 5Ε και κάνε τη δουλειά σου.

Γράψου και στο club.netcarta.gr και θα πάρεις 15 ώρες (ADSL 1Mbit)

15 ώρες με αστική χρέωση είναι 22Ε και είναι και PSTN


Εκανα αυτο που μου ειπε ο ermis333.
Δεν εχει προβλημα ο ΟΤΕ.Το ρουτερ συγχρονιζει κανονικοτατα.Με δειχνει 1024/256.
Πηρα την Netcarta 5 ευρω αλλαξα τις ρυθμισεις και ολα κανονικα.Της Αλτεκνετ.Μπαινει στο ιντερνετ.
Ξαναπηρα τηλεφωνο στην Τελλας και μου ειπαν οτι προσπαθουν να λυσουν το προβλημα.
Μαλλον το προβλημα ειναι Βορεια Ελλαδα!!!



Και εγώ τα ίδια στη Θεσσαλονίκη από σήμερα το απόγευμα. Το 138000 στην αρχή μου είπε να δοκιμάσω το ...Crypto.. (καλά αυτή την αντίληψη δεν την καταλαβαίνω..έχεις πρόβλημα ρε φίλε
πες το καθαρά..τι μας παιδεύεις) και στο επόμενο τηλεφώνημα..έσκασαν το ίδιο μυστικό με εσένα... Πρόβλημα που θα αποκατασταθεί ..εντός της ημέρας..

Στην αρχή νόμισα ότι είχε να κάνει με την Sparknet. Μάλλον όμως κάτι άλλο τρέχει. Θα δούμε.

yiapap
09-04-06, 05:00
Aπό εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=559768&postcount=80):

Εξηγούμαι: Ενώ είμουνα κανονικά συνδεδεμένος μέσω Tellas (ADSL) έκανα restart στο router γιατί το κακομοίρικο τα έχει παίξει (μετράει πάνω απο 7 ημέρες συνεχόμενα online λόγω του ότι έχω σηκώσει Lineage server)
Απο εκείνη τη στιγμή λοιπόν δεν κατάφερα να ξανασυνδεθώ! Επικοινώνησα με την Tellas και μου είπανε οτι ο κεντρικός server δεν μπορεί να αναγνωρίσει τα username και passwords των χρηστών και έτσι δεν μπορεί κανείς να συνδεθεί!!!!!!!!!!!!!!

greekzero
09-04-06, 09:17
dslam καλαμακίου εδώ κανένα πρόβλημα

Tem
09-04-06, 09:43
Υπαρχει προβλημα σε ολη την Ελλαδα μου ειπαν σημερα απο την Τελλας.Απο το πρωι ενω το ρουτερ ειναι συγχρονισμενο δεν υπαρχει διευθυνση IP.Ειπαν θα το φτιαξουν συντομα αλλα δεν το βλεπω.Εχει παει 8 η ωρα.
Και κατι ακομα.Μαλλον οφειλεται στο οτι απο σημερα θα εχουμε τουσ συνδρομητες της Sparknet στο δικτυο μας.Δεν φτανουν τα προβληματα που ειχαμε βαλαν και αλλους μεσα.
Εχει και αλλος το ιδιο προβλημα ή ετσι μου λενε?

Kανένα απολύτως πρόβλημα.. Συνδρομητής SPARKNET 512 και γραμμή 1024.
Πολύ καλές ταχύτητες. Δεν πρέπει να έχει κόφτη η TELLAS.
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.49Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 880.79kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Οι συνδρομητές της SPARKNET δεν είναι και πάρα πολλοί πάντως.

chatasos
09-04-06, 11:10
Μάλλον τους τελείωσαν οι ips σε κάποιον bras:D

grpap
09-04-06, 11:57
11.45 Κυριακή πρωί επανασύνδεση μετά από ..πολύωρη διακοπή (από Σαββάτο μεσημέρι). Πληροφορία από ΤΕΛΛΑΣ, βλάβη στον server της ΤΕΛΛΑΣ (για ορισμένους χρήστες) που αποκαθίσταται ..σταδιακά και ότι τόσο σοβαρό πρόβλημα τους συμβαίνει πρώτη φορά.

Αυτά και ..περαστικά (καλά που έχουμε και την παλιοISDN για backup).

Tem
09-04-06, 12:22
click START to re-test
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 226.20Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 882.03kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

No problem

evripos
09-04-06, 12:48
Από χθές το βράδυ 12.30 - 01.00 εμφανίστηκε το πρόβλημα. Σε επικοινωνία με το Tech Support αναφέρανε ακριβώς αυτό ότι έχουν πρόβλημα με τον server που κάνει authenticate τους χρήστες. Σήμερα η ώρα 12.45 το μεσημέρι επανήλθε.... Οπότε όλα κάλα....

Περιοχή Βόλος.

pankostas
09-04-06, 12:54
Οντως σημερα επανηλθα και εγω.Ολα κανονικα οπως και πριν.

Solitude^Within
09-04-06, 13:20
Επειδη μπηκαν οι backup συνδεσεις της SparkNet δημιουργηθηκε ενα προβληματακι για αρκετους συνδρομητες..δεν βλεπει ο Server Username & Password..Αυτο θα αποκατασταθει μεσα σε 3 μερες σταδιακα για ολους αυτους τους χρηστες..λιγο υπομονη παιδες..οπως γνωριζετε ηταν μεγαλη κινηση αυτη που εγινε και σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα...οποτε προβληματα ειναι σιγουρο οτι θα υπαρχουν..

the_Mask
09-04-06, 14:48
οντως το προβλημα ειναι πανελλαδικο αλλα δεν συμβαινει σε ολους τους χρηστες της ΤΕΛΛΑΣ παλι καλα που μεσολαβει Σ/Κ γιατι αν ηταν καθημερινη θα υπηρχε τεραστιο προβλημα!!!!
λιγο υπομονη παιδια γιατι οι χρηστες της SPARKNET μειναν κρεμασμενοι...

grpap
09-04-06, 15:23
Από υπομονή...άλλο τίποτε..
Αλλά ρε παιδιά, όσο ευγενικός και ...χαλαρός και να είσαι, όταν σε τηλεφωνάει ο κολλητός που από Sparknet παίζει τώρα Τελλάς και εσύ που είσαι Τελλάς...χαζογελάς..χωρίς σύνδεση..

έ δεν λέει!:hmm::rolleyes:

Tem
09-04-06, 18:44
χρόνια συνδρομητής στην FORTHNET και έχοντας μία δεύτερη σύνδεση με SPARKNET , μου δώθηκε από χθές η ευκαιρία να δοκιμάσω και την TELLAS. Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι κάτι παραπάνω απο θετικές. Νομίζω πώς πάει πολύ καλύτερα από πολλούς άλλους Providers που έχω δοκιμάσει. Θα έλεγα ότι πάει καλύτερα από την FORTHNET. Οπως είπα όμως αυτές είναι οι πρώτες εντυπώσεις.
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.85Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 893.02kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
τα παραπάνω είναι με συνδρομή 512.Γραμμή 1024.

the_Mask
10-04-06, 08:16
στην Θεσ/νικη εξακολουθει να υπαρχει προβλημα?
ενημερωστε...

giogr4
10-04-06, 16:59
στην Θεσ/νικη εξακολουθει να υπαρχει προβλημα?
ενημερωστε...

Εγώ Σαββατο απόγευμα αντιμετώπισα πρόβλημα...
Κυριακή πρωί όλα καλά και πάλι(Χαριλάου)...

hasu
11-04-06, 17:07
Γαλάτσι και Φιλαδέλφια ουδέν πρόβλημα

Tem
11-04-06, 17:11
Ζωγράφου - Ιλίσια επίσης κανένα πρόβλημα

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.49Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 893.02kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

chriszg
11-04-06, 19:36
στην Θεσ/νικη εξακολουθει να υπαρχει προβλημα?
ενημερωστε...

Περιοχή Τούμπα και απο της 2 το μεσημέρι υπάρχει πρόβλημα!!
Δεν βλέπει username/password.Αναμένουμε!!!

kostelo
11-04-06, 23:48
Και γω Χαλκιδα το ιδιο προβλημα για 5-6 ωρες απ το μεσημερι εως τις 7.30 περιπου τ απογευμα οπου μπηκα ξανα επιτελους. Ελεγε λαθος username/password.

advantix
12-04-06, 14:55
Έβγαζε και εμένα σφάλμα 691 και από τηλεφώνημα που είχα στην Tellas μου είπαν πως είχαν ένα πρόβλημα με τον server.
Από χτες το βράδυ και μέχρι τώρα όμως όλα καλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.