PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σύνδεση δύο ορόφων σε LAN



dreamWeaver
09-04-06, 16:14
Λοιπόν, θέλω να ενώσω δύο διαφορετικά LAN που βρίσκονται σε διαφορετικούς ορόφους, σε ένα.

Ο πρώτος όροφος έχει ένα LAN που αποτελείται από 2 PCs και ένα ADSL Modem/Router SpeedTouch 530i. Αυτά συνδέονται μέσω ενός Switch 5 θυρών.

Ο δεύτερος όροφος έχει επίσης ένα LAN που αποτελείται από 15 PCs. Η διασύνδεσή τους επιτυγχάνεται μέσω ενός switch 16(ίσως και παραπάνω) θυρών.

Φυσικά υπάρχει ένα καλώδιο από τον πρώτο όροφο στον δεύτερο, 40 μέτρων, όπου το πέρασε ηλεκτρολόγος. Τι CAT είναι ιδέα δεν έχω. Πάντως εξωτερικά φαίνεται ταλαιπωρημένο.

Δοκίμασα λοιπόν το πιο απλό, από το ένα switch, στο άλλο κατευθείαν το καλώδιο. Τίποτα. Κανένα από τα switch δεν έχει Uplink θύρα. Επειδή το ένα switch είναι παλιό, σκέφτηκα οτι χρειάζεται ανάστροφο και έτσι το έκανα ανάστροφο αλλά πάλι τίποτα. Όταν λέω τίποτα εννοώ ότι δεν άναβε καν το λαμπάκι στο switch. Παρ' ολ' αυτά όταν έβαζα το καλώδιο από το πάνω switch στο router κάτω, το λαμπάκι Ethernet του router αναβόσβηνε. Άρα το καλώδιο ζούσε, αλλά παρ' ολ' αυτά οι πάνω υπολογιστές δεν έβλεπαν το router.

Έπειτα δοκίμασα το εξής: Το κάτω switch συνδέεται με ένα hub που τοποθέτησα επάνω μέσω του μεγάλου καλωδίου. Στο ίδιο hub συνδέω και το switch που βρισκόταν ήδη πάνω, μέσω απλού αλλά και ανάστροφου καλωδίου. Ενώ στο hub αναβοσβήνουν και τα δύο λαμπάκια τίποτα..

Να πω ότι και τα δύο LAN μεμονωμένα δουλεύουν άψογα. Το κάτω εχει IPs 10.0.0.χ και Gateway 10.0.0.138(speedtouch). Τα πάνω τα έβαλα επίσης σαν 10.0.0.χ και ίδιο gateway. Είναι στο ίδιο workgroup αλλά κανένα PC από πάνω δεν βλέπει ένα από τα PC που είναι κάτω, ούτε το Router. Και το αντίστροφο φυσικά. Δοκίμασα και με ping.

Το πιο προφανές είναι οτι φταίει το καλώδιο αλλα γιατί να αναβοσβήνει στο hub αν έχει πρόβλημα; Μήπως μου διαφεύγει κάτι απλό; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

axeman
09-04-06, 18:58
Καλωςήρθες,

το ότι ανάβει απλώς το λαμπάκι δεν σημαίνει ότι το καλώδιο είναι εντάξει - υπάρχουν πολλές τέτοιες σπαζοκεφαλιές. Αν το καλώδιο ήταν εντάξει θα έπρεπε να υπάρχει σύνδεση ανάμεσα στα 2 switch με κανονικό καλώδιο χωρίς να χρειάζεσαι ανάστροφο (μόνο αν είχε auto-mdix όπως έγραψε ο frap)

Μπορείς να δοκιμάσεις αλλάζοντας τα RJ45 βυσματακια στις 2 άκρες του μεγάλου καλωδίου μήπως και είσαι τυχερός και δεν πατάνε καλά (κόψε και μερικούς πόντους πιο μέσα πριν τα βύσματα μήπως το πρόβλημα είναι στις άκρες).

Αλλιώς πιστεύω ότι θα πρέπει να αλλάξεις το καλώδιο ή να ρίξεις καινουργιο :(

Αν είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις ή να τοποθετήσεις καινουργιο καλώδιο σκέψου και την ιδέα του wireless αλλά για θέματα εμβέλειας καλό θα ήταν να συμβουλευτείς κι άλλους

WAntilles
09-04-06, 21:48
1. Μπορείς να πάρεις ένα cable tester. Κάνουν γύρω στα €50 αλλά είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο και φυσικά κάνει καί για τους 3 τύπους καλωδίων (ethernet, ISDN, τηλέφωνο).

2. Μήπως είναι καιρός να απαλλαγείς από το αναξιόπιστο παλαιολιθικό hub, και επί τη ευκαιρία να πάρεις 2 καινούρια gigabit switches; Π.χ. της Netgear είναι μια χαρά.

3. Τέλος εάν τα 1 και 2 δεν πιάσουν, μήπως είναι καιρός ν' αλλάξεις τα παλιά σου καλώδια, με καλά, άκαμπτα, UTP cat5e;

frap
09-04-06, 22:03
Το τι Cat είναι το καλώδιό σου το γράφει επάνω.. σε όλο το μήκος του πρέπει να επαναλαμβάνονται πάνω στην εξωτερική μόνωση διάφορα στοιχεία, ανάμεσα στα οποία είναι και αυτό.

Η απόσταση είναι αρκετά μεγάλη, οπότε θέλεις τουλάχιστον Cat5 για να περάσεις 100Mbit ethernet.
Πριν κάτι άλλο, μιας και το καλώδιο σου φαίνεται ταλαιπωρημένο, δες αν είναι ηλεκτρικά εντάξει: Βραχυκύκλωσε τους αγωγούς ανά δύο στη μία άκρη και μέτρα αντίσταση από την άλλη. Θα πρέπει να μετράς τιμές γύρω στα 560Ω (2x40m x 7Ω/m <- ελπίζω να θυμάμαι σωστά).

Επίσης επειδή η απόσταση είναι μεγάλη, θα πρέπει να το συνδέσεις με το σωστό τρόπο. Στα 100Mbps (100BaseTX) παίζουν μόνο δύο ζευγάρια από τα 4 στο καλώδιο UTP, αυτά που καταλήγουν στα pins 1,2,3 και 6. Στα 1,2 θα πρέπει να βάλεις ζεύγος ίδιου χρώματος (πχ καφέ, καφέ-άσπρο). Ομοίως και στα 3,6. Αν θέλεις να το κάνεις ακόμη πιο σωστά κάνε μια αναζήτηση για 586b ή 586a, είναι οι νόρμες σύνδεσης UTP.

Για straight καλώδιο προφανώς θέλεις τα 1,2 να καταλήγουν στα 1,2 στην άλλη πλευρά. Για cross τα 1,2 στα 3,6.

Αν κάποιο από τα switch που έχεις δεν είναι Auto-MDIX, τότε θέλεις οπωσδήποτε cross καλώδιο. Βασικά, κάντο cross ασχέτως δυνατοτήτων switch, αφού θα δουλέψει σε κάθε περίπτωση έτσι.

Ελπίζω να βοήθησα.

-Κ.

dreamWeaver
10-04-06, 01:29
Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
axeman: νομίζω ότι θα έχω πρόβλημα με wireless λόγω του ότι παρεμβαίνει ένας όροφος. Wantilles: ενα cable tester όντως χρειάζεται. Το hub το έβαλα για test purposes, κανονικά και τα δύο switch είναι.
frap: θα τσεκάρω πάλι τα pins και θα σου πω. Όσο για το καλώδιο, δεν γράφει τίποτα εξωτερικά και εκτός αυτού ειναι κάπως "τσαλακωμένο".

Ήλπιζα οτι κάτι software η logical θα μου ξεφεύγει αλλα μάλλον φταίει το καλώδιο... Για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω.

Υ.Γ.1 Πώς να τον ζητήσω τον cable tester και από πού;
Υ.Γ.2 Το wi-fi περνάει απο ταβάνι;

makhs
10-04-06, 01:44
Προτείνω να δοκιμάσεις με ένα άλλο καλώδιο από μπαλκόνι σε μπαλκόνι να δεις αν φταίει το καλώδιο
Αν δεν έχει uplink το switch νομίζω ότι πρέπει να χρησιμοποίησης το τελευταίο port π.χ. αν έχει 8 port το 8 για uplink

Υ.Γ.1 Πώς να τον ζητήσω τον cable tester και από πού;
Διάβασε και πιο πάνω το αναφέρει και ο WAntilles
Από μαγαζί με ηλεκτρονικά είδη Kατουμας κ.τ.λ. cable tester

alter
10-04-06, 10:14
Εαν το καλωδιο δεν γραφει τιποτα κατα μηκος του πρεπει να το αλλαξεις γιατι και να δουλεψει με αλλαγη στα φις δεν θα εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα.
Σου προτεινω να παρεις ftp γιατι εχει μεγαλυτερη αντοχη στις παρεμβολεις ή να το περασεις μεσα απο καποιο σωληνα. Τα 40 μετρα δεν ειναι μεγαλη αποσταση (φτανει τα 100 μ. ανετα). Επισης τα ασυρματα δικτυα δεν ειναι σιγουρο οτι θα περασουν το ταβανι και η ταχυτητα τους δεν σε καλυπτει για 15 Η/Υ.
Δεσε στην ακρη του παλιου καλωδιου ενα καινουργιο και ψαρεψε το. Κανε τα cross για να εισαι σιγουρος και πρεπει τα λαμπακια να αναψουν και στα 2 ακρα.

Dim(GR)
10-04-06, 16:02
Εαν το καλωδιο δεν γραφει τιποτα κατα μηκος του πρεπει να το αλλαξεις γιατι και να δουλεψει με αλλαγη στα φις δεν θα εισαι σιγουρος οτι δουλευει σωστα.
Σου προτεινω να παρεις ftp γιατι εχει μεγαλυτερη αντοχη στις παρεμβολεις ή να το περασεις μεσα απο καποιο σωληνα. Τα 40 μετρα δεν ειναι μεγαλη αποσταση (φτανει τα 100 μ. ανετα). Επισης τα ασυρματα δικτυα δεν ειναι σιγουρο οτι θα περασουν το ταβανι και η ταχυτητα τους δεν σε καλυπτει για 15 Η/Υ.
Δεσε στην ακρη του παλιου καλωδιου ενα καινουργιο και ψαρεψε το. Κανε τα cross για να εισαι σιγουρος και πρεπει τα λαμπακια να αναψουν και στα 2 ακρα.
σαφώς περνάνε από ταβάνι και τοίχους τα radio waves

επίσης όχι μονο 15 αλλα 115 pc μπορεί νάνε ενωμένα σε ένα access point

XPHSTOS29
10-04-06, 16:15
Επειδη ειχα μια σπαζοκεφαλια με τα καλωδια (Straight) που τα εβαζα ανα ζευγη (ΠοΑ-Πο-ΠρΑ-Πρ-ΜπΑ-Μπ-ΚαΑ-Κα) ναι μεν αναβε το λαμπακι αλλα δεν δουλεβε τιποτα.

Βαλε με την σειρα : Πορτοκαλι ανοιχτο - πορτοκαλι - πρασινο ανοιχτο - μπλε - μπλε ανοιχτο - πρασινο - καφε ανοιχτο - καφε και στα δυο ακρα με τον ιδιο τροπο.

hedgehog
10-04-06, 16:39
ΠοΑ-Πο-ΠρΑ-Πρ-ΜπΑ-Μπ-ΚαΑ-Κα αυτή η σειρά δεν παίζει


Πορτοκαλι ανοιχτο - πορτοκαλι - πρασινο ανοιχτο - μπλε - μπλε ανοιχτο - πρασινο - καφε ανοιχτο - καφεΑυτή όμως παίζει. ;)
Αν στο άλλο άκρο βάλεις
πρασινο άσπρο - πρασινο - Πορτοκαλι άσπρο - μπλε - μπλε άσπρο - πορτοκαλι - καφε άσπρο - καφε
θα έχεις cross καλώδιο ;)

axeman
10-04-06, 16:44
Υ.Γ.1 Πώς να τον ζητήσω τον cable tester και από πού;

Ένα απλό και φτηνό tester είναι αυτό εδω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.569651

euri
10-04-06, 16:52
σαφώς περνάνε από ταβάνι και τοίχους τα radio waves

Κατά βάση ναι, αλλά αν το ενδιάμεσο εμπόδιο έχει μεγάλη ποσότητα μετάλλου (πχ οπλισμός), τότε η διαπερατότητα μειώνεται πολύ. Και δυστυχώς (για τα radio waves) τα οριζόντια δομικά στοιχεία στα κτίρια είναι οι γνωστές πλάκες από οπλισμένο σκυρόδεμα = ΠΟΛΥ σίδερο ;)


επίσης όχι μονο 15 αλλα 115 pc μπορεί νάνε ενωμένα σε ένα access point

Στη θεωρία ναι, στην πράξη ο πραγματικός αριθμός είναι πάντα πολύ μικρότερος από τα 115 που αναφέρεις, τουλάχιστον για να έχεις αξιοπρεπείς επιδόσεις.

Gordon`s
10-04-06, 23:30
Το καλώδιο θα πρέπει να είναι cross, δεν ξέρει κανείς τι switch είναι, όπως είπε κι ο frap πιο πάνω...

dreamWeaver
12-04-06, 22:57
Ευχαριστώ για την συμμετοχή. Θα έρθει ο ηλεκτρολόγος να περάσει άλλο καλώδιο, cat5e αυτή τη φορά:oneup:

axeman
13-04-06, 00:05
Αν είναι εύκολο και χωράει πέρνα και ένα δεύτερο για να υπάρχει, ποτέ δεν ξέρεις :hmm:

Dim(GR)
13-04-06, 00:16
Κατά βάση ναι, αλλά αν το ενδιάμεσο εμπόδιο έχει μεγάλη ποσότητα μετάλλου (πχ οπλισμός), τότε η διαπερατότητα μειώνεται πολύ. Και δυστυχώς (για τα radio waves) τα οριζόντια δομικά στοιχεία στα κτίρια είναι οι γνωστές πλάκες από οπλισμένο σκυρόδεμα = ΠΟΛΥ σίδερο ;)



Στη θεωρία ναι, στην πράξη ο πραγματικός αριθμός είναι πάντα πολύ μικρότερος από τα 115 που αναφέρεις, τουλάχιστον για να έχεις αξιοπρεπείς επιδόσεις.





έχω βρεθεί σε wlan με 120 clients . Βεβαια υπήρχε και μια 15mbit γραμμή :up:

euri
14-04-06, 19:30
έχω βρεθεί σε wlan με 120 clients . Βεβαια υπήρχε και μια 15mbit γραμμή :up:

Οι clients ΟΛΟΙ συνδεμένοι πάνω σε ΕΝΑ access point; Αν ναι, θα με ενδιέφερε να μάθω ποιο access point ήταν.

Dim(GR)
15-04-06, 16:09
ήταν αν θυμάμαι καλά αυτό
http://www.netgear.com/products/details/WAG302.php

εγώ έχω ένα WG602v3 w/ 9dbi OMNI και το έχω δοκιμάσει μέχρι 30 clients πάνω και δε μάσαγε ;)

ZT2000
17-04-06, 15:41
Δεν ξέρω αν έλυσες το πρόβλημα αλλά πέρα απο αυτά που πρότειναν και οι προηγούμενοι δες και αυτά:
1) Είναι και τα 2 Switch auto-negotiation (δηλαδή να μετατρέπουν εσωτερικά την σύνσεση σε straigt ή cross). Εάν δέν υπάρχει αυτή η δυνατότητα σε ένα από τα 2 Switch τότε το καλώδιο πρέπει να το κάνεις cross δηλ. στην μία άκρη τα pin είναι pin1:πορτοκαλί-ασπρο, pin2:πορτοκαλί, pin3:πράσινο-άσπρο, pin6:πράσινο και στην άλλη άκρη pin1:πράσινο-άσπρο, pin2:πράσινο, pin3:πορτοκαλί-ασπρο, pin6:πορτοκαλί. Τα άλλα δύο ζευγάρια βάλτα όπως τα βλέπεις τώρα.
2) Επιδή είιπες πως το καλώδιο το βλέπεις ταλαιπωρημένο υπαρχει περίπτωση γαλβανικά να είναι εντάξει - το εξέτασες με ωμόμετρο και σου βγήκε εντάξει - αλλά να παρουσιάζει και χωρητικές διαρροές οπότε σ'αυτήν την περίπτωση αλλάζεις καλώδιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.