PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση modem με router ~ Πρόβλημα!?



nantia_rd
09-02-10, 20:20
Καλησπέρα,
Έχω το modem Speedtouch 530 και θα ήθελα να δίνω internet σε μια φίλη μου που μένει στον πάνω όροφο. Επειδή λοιπόν το modem αυτο δεν είναι ασύρματο, πήρα το router TP-LINK TL-WR941ND Wireless Router N (300Mbps, MIMO) με σκοπό να συνδέσω πάνω σε αυτό το modem και να στέλνω με αυτον τον τρόπο το σήμα. Δυστυχώς όμως αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα στην διαδικασία της ρύθμισης. Αρχίζω να πιστεύω ότι το router που πήρα ίσως να μην είναι συμβατό με τον τύπο σύνδεσης μου. Για παράδειγμα στις ρυθμίσεις του router αναφέρει σε κάποιο σημείο "τύπος σύνδεσης" έχοντας ως επιλογές Dynimic IP, Static IP και PPPoE. Έχω την εντύπωση ότι ο τύπος της γραμμής μου είναι PPPoA. Σωστά υποθέτω; Μήπως εντέλει πήρα λάθος μηχάνημα γι' αυτο δεν λειτουργεί;

Ευχαριστώ εκτων προτέρων!!!

grgz
10-02-10, 21:56
Καλησπέρα και καλώς όρισες.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Συνδέεις τη θύρα WAN του TP-Link με τη θύρα WAN του speedtouch και μετά όπως είπες στον τύπο σύνδεσης του TP-Link επιλέγεις PPPoE και βάζεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου (username, password, vpi, vci), ώστε να γίνει η σύνδεση.

Καλή επιτυχία.:oneup:

tsorbi
10-02-10, 22:02
Βγάλε το speedtouch ασε μόνον το TP-Link και εσυ πάρε ενσύρματα και δώσε στην φίλη μου ασύρματα.

grgz
11-02-10, 00:35
Βγάλε το speedtouch ασε μόνον το TP-Link και εσυ πάρε ενσύρματα και δώσε στην φίλη μου ασύρματα.

Αρχηγέ το TP-Link είναι μόνο router και συνεπώς δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet χωρίς κάποιο modem. ;)

tsorbi
11-02-10, 02:23
Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

grgz
11-02-10, 02:28
Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

:lol: Κι εγώ το ίδιο. :)

nantia_rd
11-02-10, 15:02
Καλησπέρα και καλώς όρισες.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Συνδέεις τη θύρα WAN του TP-Link με τη θύρα WAN του speedtouch και μετά όπως είπες στον τύπο σύνδεσης του TP-Link επιλέγεις PPPoE και βάζεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου (username, password, vpi, vci), ώστε να γίνει η σύνδεση.

Καλή επιτυχία.:oneup:

Δυστυχώς την παραπάνω διαδικασία την έχω κάνει αρκετές φορές, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Εντέλει μου βγάζει error. Σίγουρα δεν τίθεται θέμα ασυμβατότητας; Γιατί έχω την εντύπωση ότι η γραμμή είναι τύπου PPPoA(αυτό γράφουν τουλαχιστον τα χαρτιά). Αυτό δεν παιζει ρόλο;

grgz
11-02-10, 19:54
Όχι δεν παίζει ρόλο, απλά κάτι δεν κάνεις σωστά. Τα Vpi και Vci τα ρυθμίζεις στο μόντεμ και το username και password της σύνδεσης τα βάζεις στο ρούτερ.

Δες π.χ. το δικό μου.

nontasaggelis
12-02-10, 02:59
Βαλε το SpeedTouch σε bridge mode απο το αρχικο setup του!
Συνδεσε το με την ειδικη θυρα του ρουτερ (που ειναι για συνδεση με μοντεμ)
Δωσε τα στοιχεια της συνδεσης σου στον ρουτερ και εισαι ετοιμος!

@ ADSLgr.com All rights reserved.