PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγία Παρασκευή: Σέρνεται η σύνδεση τα βράδια, μετά τις γιορτές



ryo
09-02-10, 20:25
Γεια σε ολους. Μενω στην Α.Παρασκευη και εχω συνδεση 8mbit. Η γραμμη ειναι ενταξει με καλα στατιστικα και χωρις αποσυνδεσεις, ενω συγχρονιζω παντα στα 8187/385 και σε fast path. Απο τις γιορτες και μετα, που πρεπει να μπηκαν πολλες καινουργιες συνδεσεις, παρατηρω μειωση της ταχυτητας κατεβασματος τα βραδια (ακομη και σε δοκιμες με ελληνικα ftp). Το πρωι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, και ανετα πιανω 700-800k. Επειδη τα στατιστικα τις γραμμης ειναι τα ιδια που ηταν παντα, και δεν αλλαζουν το βραδυ, ισως να εχει παραφορτωθει το dslam. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Αν αναβαθμισω σε 24, θα με πανε σε καλυτερο dslam? Υπαρχει κανενας απο Α.Παρασκευη που να εχει παρατηρησει το ιδιο προβλημα? Ευχαριστω.

kover
10-02-10, 10:37
Εγώ εδώ και 4 μήνες έχω το ίδιο "πρόβλημα". Ενώ συγχρονίζω στα 8187 μόνο τα πρωινά κατεβάζω με 8200. Από το μεσημέρι και μετά δε ξεπερνάει τα 700kbs/sec απλά βαριέμαι να ασχοληθώ για τόσο μικρή μείωση και εφόσον τα Pings μου παραμένουν καλά δεν ενοχλούμαι.

emeliss
10-02-10, 14:15
Αν αναβαθμισω σε 24, θα με πανε σε καλυτερο dslam?
Αλλαγή υπάρχει, αλλά δεν αλλάζεις dslam. Μπορείς να το δοκιμάσεις και αν δεν μείνεις ικανοποιημένος να ζητήσεις να ξανακατέβεις στα 8.

manicx
10-02-10, 15:18
Γεια σε ολους. Μενω στην Α.Παρασκευη και εχω συνδεση 8mbit. Η γραμμη ειναι ενταξει με καλα στατιστικα και χωρις αποσυνδεσεις, ενω συγχρονιζω παντα στα 8187/385 και σε fast path. Απο τις γιορτες και μετα, που πρεπει να μπηκαν πολλες καινουργιες συνδεσεις, παρατηρω μειωση της ταχυτητας κατεβασματος τα βραδια (ακομη και σε δοκιμες με ελληνικα ftp). Το πρωι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, και ανετα πιανω 700-800k. Επειδη τα στατιστικα τις γραμμης ειναι τα ιδια που ηταν παντα, και δεν αλλαζουν το βραδυ, ισως να εχει παραφορτωθει το dslam. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω? Αν αναβαθμισω σε 24, θα με πανε σε καλυτερο dslam? Υπαρχει κανενας απο Α.Παρασκευη που να εχει παρατηρησει το ιδιο προβλημα? Ευχαριστω.

Το πρόβλημα το έχεις και σε Ελληνικά sites ή μόνο με sιtes του εξωτερικού;

ryo
10-02-10, 20:42
Το βραδυ προβλημα εχουν τα παντα. Αυτη τη στιγμη (19:30) πιανω 100 με 200k ακομη και απο το ftp της otenet. Μεχρι το μεσημερι βεβαια η συνδεση παει σφαιρα. Να επαναλαβω οτι δεν ειναι προβλημα γραμμης. Κατι τρεχει με το dslam.

manicx
10-02-10, 23:57
Από εδώ (http://speedtest.ftp.otenet.gr/) με πόσο κατεβάζεις;

kostelo
11-02-10, 01:20
Ιδιο προβλημα και γω ιδιαιτερα σε sites του στυλ youtube. Το πρωι μεχρι το μεσημερι πεταει, μετα ετσι κι ετσι εως ασχημα. Απλα συμβιβαζομαι...:down:

xia
11-02-10, 03:19
Γεια σε ολους.το καλυτερο θα ήταν να δηλωσετε μια βλαβη στον οτε για χαμηλες ταχυτητες,απο τον ψηφιακο ελεγχο θα τσεκάρουν το dslam κ αν ειναι υπερφορτωμενο θα το στειλουν για αναβαθμιση, απ οτι γνωριζω η διαδικασια για να ολοκληρωθει χρειαζονται 4 μερες.Τωρα οσον αφορα την αναβαθμιση ταχυτητας σε 24, δεν παιζει κανενα ρολο για το αν ειναι υπερφορτωμενο το dslam,αυτο μπορει να συμβει σε ολες τις ταχυτητες.

ryo
11-02-10, 04:55
Απο το ftp.otenet.gr σημερα στις 9 το βραδυ με το ζορι κατεβαζα με 100Κ. Τωρα που ειναι σχεδον 4 το πρωι κατεβαζω με 838Κ!!!!! Κανονικα ο οτε δεν θα πρεπει να ξερει ηδη οτι το dslam εχει υπερφορτωθει?

terko
11-02-10, 05:02
Αύριο το πρωί κάνε αυτό ακριβώς που λέει παραπάνω η @xia.

manicx
11-02-10, 12:00
Απο το ftp.otenet.gr σημερα στις 9 το βραδυ με το ζορι κατεβαζα με 100Κ. Τωρα που ειναι σχεδον 4 το πρωι κατεβαζω με 838Κ!!!!! Κανονικα ο οτε δεν θα πρεπει να ξερει ηδη οτι το dslam εχει υπερφορτωθει?

Κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Εγώ κατεβάζω με το max με το οποίο συγχρονίζω. Αν μπορείς ρώτησε σε ποιο dslam πέφτεις.

ryo
12-02-10, 00:55
Λοιπον, το πρωι εδωσα τη βλαβη, προτιμησα το 1242, και τους εξηγησα οτι η γραμμη μου δεν εχει προβλημα, αλλα κατι πρεπει να συμβαινει με το dslam. Το βραδυ που γυρισα σπιτι δειχνει να ειναι ενταξει, και μαλλον το εφτιαξαν. Παντως επειδη δεν θελω να βγαζω βιαστικα συμπερασματα, θα το παρακολουθησω μερικες μερες, και αν πραγματι ειναι οκ, θα κανω ενα post για να κλεισει το θεμα.

xia
12-02-10, 01:47
καλησπερα. Ο οτε δυστυχως δεν βλεπει εκ των προτερων οτι to dslam ειναι υπερφορτωμενο, το τσεκαρουν οταν δωσεις βλαβη. Το 1242 ειναι helpdesk και νομιζω πως δεν εχει τη δικαιοδοσια να τσεκαρει και να φτιαξει κατι τετοιο.Αν δηλωσεις βλαβη και σε καλεσουν απο τον ψηφιακο έλεγχο απο εκει σιγουρα μπορει να δωθει για αναβαθμιση, οποτε αν παραμεινει καλυτερα δηλωσε το σαν βλαβη.


Λοιπον, το πρωι εδωσα τη βλαβη, προτιμησα το 1242, και τους εξηγησα οτι η γραμμη μου δεν εχει προβλημα, αλλα κατι πρεπει να συμβαινει με το dslam. Το βραδυ που γυρισα σπιτι δειχνει να ειναι ενταξει, και μαλλον το εφτιαξαν. Παντως επειδη δεν θελω να βγαζω βιαστικα συμπερασματα, θα το παρακολουθησω μερικες μερες, και αν πραγματι ειναι οκ, θα κανω ενα post για να κλεισει το θεμα.

terko
12-02-10, 03:56
............................. Το 1242 ειναι helpdesk και νομιζω πως δεν εχει τη δικαιοδοσια να τσεκαρει και να φτιαξει κατι τετοιο.Αν δηλωσεις βλαβη και σε καλεσουν απο τον ψηφιακο έλεγχο απο εκει σιγουρα μπορει να δωθει για αναβαθμιση, οποτε αν παραμεινει καλυτερα δηλωσε το σαν βλαβη.

Πολλές φορές από το 1242 δηλώνουν τη βλάβη στο 121, (μου έχει τύχει προσωπικά και όταν τους έκανα την ερώτηση αν πρέπει να το δηλώσω στο 121 μου απάντησαν θα το δηλώσουμε εμείς και όντως έτσι έγινε και η βλάβη αποκαταστάθηκε).

xia
16-02-10, 02:08
Δεν διαφωνω. Εχεις δικιο σε αυτο. Απλα ηθελα να πω πως δεν μπορουν να το λυσουν αποκλειστικα απο το 1242 κ πως πρεπει να το δηλωσουν σαν βλαβη.αφου λυθηκε το προβλημα σου,αυτο ηταν το ζητουμενο. :)





Πολλές φορές από το 1242 δηλώνουν τη βλάβη στο 121, (μου έχει τύχει προσωπικά και όταν τους έκανα την ερώτηση αν πρέπει να το δηλώσω στο 121 μου απάντησαν θα το δηλώσουμε εμείς και όντως έτσι έγινε και η βλάβη αποκαταστάθηκε).

ryo
16-02-10, 21:22
Δυστυχως δεν εχει γινει τιποτα. Ξεγελαστηκα λογω του τριημερου που ελειπε πολυς κοσμος και δεν ηταν φορτωμενο το dslam. Τωρα σε δοκιμη απο το ftp της otenet πιανω και παλι γυρω στα 100Κ!!! Θα τους παρω αυριο τηλεφωνο να δουμε τι θα πουν. Ελπιζω να εχουν σκοπο να αναβαθμισουν το dslam. Και να σκεφτητε οτι παλιοτερα επιανα παντοτε φουλ ταχυτητα, ανεξαρτητα απο το αν ηταν ωρα αιχμης...

deejay
17-02-10, 13:51
Καλησπερα! Προσφατα μετακομισα στην Α. Παρασκευη, εκανα αιτηση για connx 8mbps και χθες ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου. Αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο προβλημα με το παλικαρι απο πανω. Το απογευμα που πρωτοσυνδεθηκε απο τον ftp της οτενετ κατεβαζε με περιπου 300-320 ενω πιο αργα το βραδυ ειχε πεσει ακομα κ κατω απο 100 kbps.

Μιλησα κ γω με 1242 κ μου ειπαν οτι θα δηλωσουν βλαβη για χαμηλη ταχυτητα, ενω μου ειπαν να περιμενω για 1-2 μερες για να διορθωθει το προβλημα. Το πρωι που το δοκιμασα κατεβαζε ακομα κ με 830 σταθερα, ενω αυτην την ωρα περιπου με 220!

Το μοντεμ μου ειναι baudtec, ενω κλειδωνω γυρω στα 8200.

ryo
17-02-10, 16:35
Σημερα το πρωι ηρθαν στο σπιτι οι τεχνικοι. Τα παλικαρια ηταν ευγενεστατα, και εκαναν ελεγχο της γραμμης, παρολο οτι δεν ειχα ποτε προβληματα αποσυγχρονισμων.
Εκαναν μετρησεις παντου, και στη συνεχεια δοκιμη κατεβασματος οπου ειδαν οτι πραγματι εκεινη την ωρα κατεβαζε με 180Κ. Στη συνεχεια συνδεσαν ενα δικο τους ρουτερ (μηπως ειχε χαλασει το δικο μου) αλλα και παλι το προβλημα επεμενε. Μου ειπαν μηπως καποιος μου κλεβει το σημα, αλλα αυτο ειναι αδυνατο αφου εχω κλειδωσει με wpa2 ενω αλλαζω τακτικα τον κωδικο.Τους ρωτησα πολλες φορες μηπως ειναι πιταρισμενο το dslam και μου ειπαν οτι αν χρειαζεται αναβαθμιση αυτο γινεται αυτοματα.
Τελικα μου αλλαξαν το κεντρικο καλωδιο. Ελευθερο δεν υπηρχε και μου αλλαξαν γραμμη με καποιον αλλο. Ελπιζω τωρα να μην ξεκινησω και εχω προβληματα αποσυνδεσεων.
Τι αλλο μπορω να κανω?

manicx
17-02-10, 16:49
ryo, οι τεχνικοί που ασχολούνται με τα DSL στην Αγία Παρασκευή είναι πολύ καλοί αλλά, σε κάποια πράγματα πρέπει να πατήσεις πόδι. Στο συγκεκριμένο, έκαναν ότι έπρεπε αλλά το πρόβλημα είναι πιθανόν στο DSLAM. Θα έπρεπε να ρωτήσεις σε ποιο dslam πέφτεις για να έχουμε μία ιδέα και να κάνουμε αντιπαραβολή σχετικά με τα dslams αλλά και να ελέγξουμε το γνωστό excel-άκι να δούμε τι παίζει. Επίσης, καλό είναι, πέρα της ταχύτητας να ελέγξεις και τα pings. Κάνε από command line ένα tracert στο ftp της forthnet για να δεις τι γίνεται και δώσε μας αποτελέσματα. Αυτό να γίνει και σε 'μπουκωμένες΄ώρες αλλά και σε χαλαρότερες.

ryo
17-02-10, 20:08
Για να μην υπαρχει παρεξηγηση, θελω να πω οτι οσον αφορα τον ελεγχο της γραμμης οι τεχνικοι εκαναν σωστη δουλεια.
Αυτη τη στιγμη (7μμ) εκανα μια δοκιμη και κατεβαζω με καλη ταχυτητα. Αραγε να βρεθηκε καποια βλαβη στο κεντρο και την εφτιαξαν? Θα το παρακολουθησω και θα σας πω σε μερικες μερες.
Μπορει ο φιλος deejay να κανει μερικες δοκιμες και αυτος?

deejay
17-02-10, 20:58
Ευχαριστως να κανω οταν γυρισω σπιτι. Παρατηρησα βεβαια πως καποιες φορες ενω σταδιακα η ταχυτητα πεφτει τραγικα, με το να κανω reboot στο modem δειχνει μια μικρη βελτιωση κ μετα ξανα πεφτει. Θα δανειστω σημερα ενα linksys, να αποκλεισω εντελως το θεμα router μιας κ ακουσα οτι αρκετα baudtec εχουν παρουσιασει προβληματα κ αν δν φταιει οντως αυτο θα κανω κ γω τεστ στη γραμμη.

ryo
24-02-10, 19:26
Το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει...
Αναρωτιεμαι αν ευσταθει η θεωρια του πιταρισμενου dslam. Δηλαδη, εαν ηθελα να βαλω τηλεοραση connx, τα βραδια δεν θα δουλευε επειδη η γραμμη θα κατεβαζε με 100Κ?
Μηπως πρεπει να ζητησω αλλαγη πορτας?
Σας παραθετω και ενα tracert μηπως και βοηθησει. Την ωρα που εγινε (18:24) η γραμμη κατεβαζε με 200Κ.

Tracing route to ftp.forthnet.gr [193.92.150.11]
over a maximum of 30 hops:

1 1 ms 1 ms 1 ms . [192.168.2.1]
2 * * 16 ms 80.106.108.1
3 17 ms 18 ms 29 ms 80.106.222.113
4 18 ms 16 ms 17 ms nyma-crsa-maro7609a-1.backbone.otenet.net [79.12
8.226.29]
5 18 ms 18 ms 15 ms nyma-crsb-nyma-crsa-4.backbone.otenet.net [79.12
8.224.110]
6 20 ms 18 ms 17 ms athe-crsb-nyma-crsb-5.backbone.otenet.net [79.12
8.224.81]
7 19 ms 18 ms 18 ms athe7609k2-athe-crsb-2.backbone.otenet.net [79.1
28.227.150]
8 19 ms 19 ms 21 ms forthnet.gr-ix.gr [83.212.8.3]
9 24 ms 18 ms 20 ms core-ath-01.forthnet.gr [194.219.227.98]
10 20 ms 51 ms 44 ms serv-ath-05.forthnet.gr [194.219.227.205]
11 18 ms 18 ms 19 ms ftp.forthnet.gr [193.92.150.11]

Trace complete.

manicx
24-02-10, 19:47
Είναι λίγο τσιμπημένα τα pings αλλά όχι τόσο ώστε να τα πεις άσχημα. Από που κατέβαζες με 200k;

ryo
24-02-10, 19:54
Κανω δοκιμες παντου...
ftp της otenet, nvidia, speedtest.net, microsoft, apple...
Το πρωι με ανεση κατεβαζει με φουλ ταχυτητα, ενω το βραδυ...
Και η γραμμη παντα σταθερη. Χωρις αποσυνδεσεις κτλ.

manicx
24-02-10, 20:17
speedtest.net βγάλτο έξω. Μπορείς να μου δώσεις 2-3 links από διαφορετικά sites για να δοκιμάσω κι εγώ τώρα;

Andreaslar
24-02-10, 20:27
Αυτήν την ώρα, από το ftp.otenet.gr με 1.1mB/s

ryo
24-02-10, 21:40
Αυτο το αρχειο το κατεβαζει τωρα (20:38) με 400Κ.
http://ftp.otenet.gr/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/8.0/8.0-RELEASE-i386-livefs.iso
...Λοιπον, ξαναδοκιμασα τωρα (20:58) και κατεβαζω με 150Κ!!!!!!!!!!!!!!
Αντε, κατα τις 21:30 θα εχω πεσει στα 100Κ οπως παντα!
Για να μην μπλεξω με τις βλαβες, μηπως να ζητουσα αναβαθμιση στα μεχρι 24?
Μου ειχαν πει καποτε απο το 1242 οτι οταν πας απο τα 8 στα 24 τοτε αλλαζεις πορτα.
Ειναι πραγματι ετσι?

Piparas
24-02-10, 22:53
Αυτο το αρχειο το κατεβαζει τωρα (20:38) με 400Κ.
http://ftp.otenet.gr/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/8.0/8.0-RELEASE-i386-livefs.iso
...Λοιπον, ξαναδοκιμασα τωρα (20:58) και κατεβαζω με 150Κ!!!!!!!!!!!!!!
Αντε, κατα τις 21:30 θα εχω πεσει στα 100Κ οπως παντα!
Για να μην μπλεξω με τις βλαβες, μηπως να ζητουσα αναβαθμιση στα μεχρι 24?
Μου ειχαν πει καποτε απο το 1242 οτι οταν πας απο τα 8 στα 24 τοτε αλλαζεις πορτα.
Ειναι πραγματι ετσι?


Όχι απ΄όσο ξέρω..

manicx
25-02-10, 11:39
Αυτο το αρχειο το κατεβαζει τωρα (20:38) με 400Κ.
http://ftp.otenet.gr/FreeBSD/releases/i386/ISO-IMAGES/8.0/8.0-RELEASE-i386-livefs.iso
...Λοιπον, ξαναδοκιμασα τωρα (20:58) και κατεβαζω με 150Κ!!!!!!!!!!!!!!
Αντε, κατα τις 21:30 θα εχω πεσει στα 100Κ οπως παντα!
Για να μην μπλεξω με τις βλαβες, μηπως να ζητουσα αναβαθμιση στα μεχρι 24?
Μου ειχαν πει καποτε απο το 1242 οτι οταν πας απο τα 8 στα 24 τοτε αλλαζεις πορτα.
Ειναι πραγματι ετσι?

Να κάνω μια ερώτηση; Μήπως έχεις κάποιο antivirus που ελέγχει συγκεκριμένους τύπους αρχείων on-the-fly; Εγώ πχ, το αρχείο αυτό το κατέβασα γύρω στις 10.00 με 500KB/s με το avira ανοιχτό. Ένα bandwidth monitor όμως δείχνει τα διπλάσια, δηλαδή κοντά στο 1000KB/s. Είχα κάνει κι ερώτημα στο παρελθόν. Με το speedtest της otenet που έχω βάλει και στην προηγούμενη σελίδα, με το αρχείο τους 1Gb κατέβαζα με το max της ταχύτητας συγχρονισμού και το έβλεπα κιόλας καθώς δεν είναι κάποιο αρχείο που ελέγχεται από το Avira.

ryo
25-02-10, 20:16
Δεν υπαρχει προβλημα εξοπλισμου. Επιασα ενα αλλο laptop και του περασα φρεσκα τα windows xp χωρις antivirus, χωρις firewall, ενω εχει γινει δοκιμη και με αλλο router. Το αποτελεσμα ηταν παντα το ιδιο.
Σημερα ξαναπηρα τις βλαβες και ξεκαθαρισα οτι δεν υπαρχει λογος να αρχισουνε να μετρανε παλι τη γραμμη, αφου εξαρχης δεν ειχε προβλημα, ενω ετσι κι'αλλιως την αλλαξαν. Η κοπελα στο τηλεφωνο απορησε που ποτε δεν επικοινωνησαν μαζι μου απο τον ψηφιακο ελεγχο, ενω σημειωσε οσα ειπα.
Να δουμε...

intech
25-02-10, 21:02
Αυτήν την ώρα, από το ftp.otenet.gr με 1.1mB/s

Αν κλειδώνεις περίπου 19, επρεπε να κατεβάζεις με 1,7 κατ΄ελαχιστο.
Εγώ, απο άλλο παροχο με πολύ καλή γραμμή, και τα στοιχεία που βλέπεις στο προφιλ, πριν απο 5 λεπτα εκανα το τεστ που δημοσιεύω.

69093:oneup:

ryo
26-02-10, 16:10
Λοιπον, με καλεσαν απο τον ψηφιακο ελεγχο...
Κατ'αρχην μου ειπαν οτι το dslam δεν ειναι πιταρισμενο, ενω βλεπουν αυξομοιωσεις στο θορυβο της γραμμης. Προτειναν να ερθει συνεργειο και να δει εαν μπορει να βελτιωσει το καφαο, ενω μου ειπαν οτι δεν υπαρχει λογος να ειναι καποιος στο σπιτι, αφου την περασμενη εβδομαδα ειχε γινει ελεγχος.
Τηλεφωνησαν μετα οι τεχνικοι, αλλα επεμεναν να ξαναερθουν στο σπιτι, πραγμα αδυνατον, αφου εχουμε συγγενικο προσωπο αρρωστο στο νοσοκομειο και τις περισσοτερες φορες δεν ειναι κανενας εδω. Εξαλλου, το τελευταιο που θα ηθελαν να ακουσουν οι γονεις μου αυτη τη στιγμη, ειναι οτι θα γινει μια νεα επισκεψη του Οτε! Τους ρωτησα ποιος ο λογος να αρχισουμε να μετραμε παλι τις μπριζες, αφου αυτο εγινε και εντος του σπιτιου ολα ηταν ενταξει? Τελικα ειπαν οτι θα ερθουν για να αλλαξουν το καλωδιο που παει απο το καφαο στον κατανεμητη, αρκει να τους ανοιξει καποιος απο την πολυκατοικια...

_crAss_
01-03-10, 10:49
Μια από τα ίδια και εγώ. Το πρωί στο όριο της σύνδεσης και από όταν αρχίζει και πέφτει ο ήλιος το download πέφτει στα 100-200 ΚΒ/s, ενώ μερικές φορές κολλάει τελείως. Και είχα κακομάθει με το ΔΙΟΔΟΣ (ας ήταν από την vivodi) που κλείδωνε σχεδόν 1 MBit χαμηλότερα, αλλά είχα την ονομαστική ταχύτητα όποτε το ήθελα.

ryo
01-03-10, 19:46
Απο σημερα το πρωι δειχνει να λυθηκε το προβλημα.
Μαλλον εγινε αλλαγη πορτας.
Θα το παρακολουθησω τις επομενες μερες και θα σας πω...

intech
01-03-10, 22:57
Απο σημερα το πρωι δειχνει να λυθηκε το προβλημα.
Μαλλον εγινε αλλαγη πορτας.
Θα το παρακολουθησω τις επομενες μερες και θα σας πω...

Αναμένουμε. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.