PDA

Επιστροφή στο Forum : Realtek ALC889A onboard δεν αναγνωριζεται σε gigabyte mobo ανεξαρτητως OS



dilliger
09-02-10, 21:03
Πηρα απο φιλο αυτο το mobo: http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2665&ProductName=GA-X38-DQ6

και ενω εχω ενεργοποιησει την Onboard καρτα ηχου δεν φαινεται πουθενα στα XP. η μονη που φαινεται σε πινακα ελεγχου και συστημα ειναι η ATI HDMI εξοδο ηχου που βγαζει η HD 3650 καρτα γραφικων μου.Η αληθεια ειναι οτι μετα την αλλαγη μητρικης δεν εκανα φορματ.δοκιμασα κ στην εγκατασταση Mandriva αλλα κ εκει το ιδιο.μονο την hdmi της καρτας γραφικων βλεπει.
εχω βαλει και το Microsoft UAA DRIVER και τον driver της realtek απο την σελιδα της gigabyte.
Πριν λιγο εκανα εγκατασταση τα windows 7 για να δω αν θα την αναγνωριζει αλλα κ εκει παλι το ιδιο.
εχει κανεις καποια ιδεα? παιζει να ειναι καμμενη?
μηπως εχει σχεση με αυτο το θεμα?

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2470579&postcount=9

και με αυτο:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2567284&postcount=17

κ κατι τελευταιο,
ενω σε πολλες σελιδες ειχα διαβασει οτι η εγκατασταση των windows 7 οταν εχεις xp γινεται κανονικα κ αποκτας αυτοματα dual boot συστημα (οτι κανουν οι διανομες linux...α ρε WAntilles δεν μαθαινουμε εμεις οι νεοι...), τελικα σβηστηκε ο bootloader των χρ και δεν μπορω να διαλεξω εκκινηση μεταξυ xp ή w7.
φτιαχνεται καπως αυτο ή θελει fixmbr?

ευχαριστω

psolord
10-02-10, 01:03
Δηλαδή κατέβασες τον τελευταίο driver (29/12/2009) απο εδώ (http://www.gigabyte.com.tw/Support/Motherboard/Driver_Model.aspx?ProductID=2665&ost=xp#anchor_os)και πάλι δεν εμφανίζεται device? Ούτε με ερωτηματικό στην εμφανίζει?

Κανονικά αν είναι ενεργοποιημένη, θα έπρεπε τουλάχιστον να σου εμφανίζεται ένα ερωτηματικό στο device manager!

Έχει επιλογές για AC 97 ή HD Audio στο BIOS ή απλά σου λέει enable/disable?

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία για 10sec!

dilliger
10-02-10, 01:37
ναι δεν αναγνωριζεται σε κανενα λειτουργικο.δεν υπαρχει καν στο κοντρολ πανελ σαν αγνωστη συσκευη ή κατι αναλογο. στο bios ενεργοποιειται απο επιλογη enable azalia codec (auto ή disable).εγω το εχω στο auto.
δεν ξερω ειλικρινα τι γινεται.
ασε που δεν μου δημιουργησε το dual boot loader και τωρα ψαχνω πως να ξαναμπει σαν επιλογη στο loader τα XP.

για αυτο ρωταω μηπως παιζει κανα conflict με την HDMI της ΑΤΙ καρτας γραφικων....

s3nsit
10-02-10, 02:04
Ειναι ενα κοινο προβλημα της onboard realtek ανεξαρτητου εκδοσης chip και το εχει ολος ο κοσμος. Απο μητρικη σε μητρικη ομως και απο λειτουργικο σε λειτοργικο αλλοτε θα εμφανιστει αλλοτε οχι.
1ον Απεγκατεστησε οτι υπαρχει σχετικο με ρεαλτεκ στα προγραμματα. οτι driver βρεις βγαλτον.
Μπορει σου βγαλει ενα σφαλμα κατα την εγκατασταση για unistall error. Εδω δε θυμαμαι τι ειχα κανει οποτε θα σε γελασω, ελπιζω να μη στο βγαλει. Κανε επανεκκινηση
2ον Ασε τα 7 να κανουν ολες τις ενημερωσεις χωρις εγκατεστημενους οδηγους.
3ον Βαζεις 1ον το universal audio architecture driver. Κανε restart!
4on Βαζεις τον οδηγο της καρτας ηχου.
Αν κανεις τα 3,4 αντιστροφα προκυπτει το προβλημα που εχεις.
Κανε επανεκκινηση και η καρτα σου θα δουλεψει κανονικα και θα το καταλαβεις γτ κατω δεξια θα εμφανισει το πορτοκαλι εικονιδιο της realtek
Η απαντηση στο προβλημα σου ειναι εδω. η 6η κατα σειρα απαντηση του user musksnipe
http://forums.majorgeeks.com/showthread.php?t=148318

Οσον αφορα το προβλημα στο boot δοκιμασε το προγραμμα easybcd
Εγκατεστησε το στα 7 και δες αν σου βρισκει την εγκατασταση των xp/
Περιεργο το προβλημα σου σηνυθως τα 7 μετο που τα βαλεις σε ενα διαφορετικο παρτιτιον κανουν αυτοματα το dual boot
win7 - older version of win (δλδ τα xp)
Μηπως καταλαθως τα εβαλες πανω στο παρτιτιον των xp??

psolord
10-02-10, 11:30
ναι δεν αναγνωριζεται σε κανενα λειτουργικο.δεν υπαρχει καν στο κοντρολ πανελ σαν αγνωστη συσκευη ή κατι αναλογο. στο bios ενεργοποιειται απο επιλογη enable azalia codec (auto ή disable).εγω το εχω στο auto.
δεν ξερω ειλικρινα τι γινεται.
ασε που δεν μου δημιουργησε το dual boot loader και τωρα ψαχνω πως να ξαναμπει σαν επιλογη στο loader τα XP.

για αυτο ρωταω μηπως παιζει κανα conflict με την HDMI της ΑΤΙ καρτας γραφικων....

Για conflict δε νομίζω, γιατί έχω χρησιμοποιήσει ΑΤΙ κάρτες απο P965 και δώθε, πάντα με τις onboard λύσεις των μητρικών για ήχο και έπαιζαν πάντα άψογα. Οι συσκευές συνυπάρχουν αρμονικά, αλλά απλά δουλεύει αυτή που είναι primary. Βέβαια δεν χρησιμοποίησα ποτέ Χ38 μητρική!

Δοκίμασε να κάνεις και κάνα BIOS update...

Επίσης το Driver Sweeper (http://www.guru3d.com/category/driversweeper/) κάνει καθαρισμό και στους Realtek drivers. Δοκίμασε το αν θες. Και πάλι μου φαίνεται πολύ κουλό να είναι θέμα driver πάντως. Δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται κάποιο device?:hmm:

Για καλό και για κακό, δοκίμασε να βάλεις την κάρτα γραφικών, στο δεύτερο PCIe 16X slot, μήπως γίνει κάνα μαγικό.

Δες και μέσα στο BIOS μήπως υπάρχει καμιά εντολή για Assign IRQ to VGA on/off και παίξε με αυτό.

dilliger
10-02-10, 11:33
Ειναι ενα κοινο προβλημα της onboard realtek ανεξαρτητου εκδοσης chip και το εχει ολος ο κοσμος. Απο μητρικη σε μητρικη ομως και απο λειτουργικο σε λειτοργικο αλλοτε θα εμφανιστει αλλοτε οχι.
1ον Απεγκατεστησε οτι υπαρχει σχετικο με ρεαλτεκ στα προγραμματα. οτι driver βρεις βγαλτον.
Μπορει σου βγαλει ενα σφαλμα κατα την εγκατασταση για unistall error. Εδω δε θυμαμαι τι ειχα κανει οποτε θα σε γελασω, ελπιζω να μη στο βγαλει. Κανε επανεκκινηση
2ον Ασε τα 7 να κανουν ολες τις ενημερωσεις χωρις εγκατεστημενους οδηγους.
3ον Βαζεις 1ον το universal audio architecture driver. Κανε restart!
4on Βαζεις τον οδηγο της καρτας ηχου.
Αν κανεις τα 3,4 αντιστροφα προκυπτει το προβλημα που εχεις.
Κανε επανεκκινηση και η καρτα σου θα δουλεψει κανονικα και θα το καταλαβεις γτ κατω δεξια θα εμφανισει το πορτοκαλι εικονιδιο της realtek
Η απαντηση στο προβλημα σου ειναι εδω. η 6η κατα σειρα απαντηση του user musksnipe
http://forums.majorgeeks.com/showthread.php?t=148318

Οσον αφορα το προβλημα στο boot δοκιμασε το προγραμμα easybcd
Εγκατεστησε το στα 7 και δες αν σου βρισκει την εγκατασταση των xp/
Περιεργο το προβλημα σου σηνυθως τα 7 μετο που τα βαλεις σε ενα διαφορετικο παρτιτιον κανουν αυτοματα το dual boot
win7 - older version of win (δλδ τα xp)
Μηπως καταλαθως τα εβαλες πανω στο παρτιτιον των xp??

Καλημερα.
Προσπαθησα να ακολουθησω τις οδηγιες σου μεσω WINDOWS 7 γιατι στα ΧΡ δεν μπορω να μπω πια και,
το βημα 3 δεν μπορω να το κανω γιατι ο UAA driver δεν υποστηριζεται στα 7.δεν μπορει να τον τρεξει καν.βαζοντας τους οδηγους απο το site της gigabyte (αναφερει οτι UAA included) απλα εγκαθιστα το προγραμμα αλλα δεν αναγνωριζει παλι τιποτα, ουτε βγαζει το εικονιδιο της realtek κατω δεξια ή κοντρολ πανελ.
βλεπω στην διαχειριση συσκευων (βλεπε εικονα) μια συσκευη : High definition audio controller. μηπως ειναι αυτη? προσπαθησα να την κανω disable,uninstall και μετα drivers realtek αλλα οταν κανω επαννεκινηση απλα το λειτουργικο ξανα εγκαθιστά τον ιδιο High definition audio controller.
ετρεξα παλι ενα desktop live cd απο λινουξ mint αλλα κ εκει αναγνωριζει μονο την ATI hdmi.πολυ περιεργο ρε γμτ.αν δεν ειναι χαλασμενη η onboard πως γινεται να μην αναγνωριζεται απο κανενα λειτουργικο?
θα δοκιμασω να βγαλω την μπαταρια μηπως και....

οσο για την χαλασμενη πλεον εγκατασταση των ΧΡ εχω δοκιμασει απο την αρχη το easybcd εβαλα μια εγγραφη για τα ΧΡ αλλα μου ζηταγε NTLDR & NETDETECT αρχεια.
προσπαθησα να τα περασω χυμα απο cd windows xp στον σκληρο της εγκαταστασης των xp αλλα τιποτα.
εχω μπερδευτει και εχω χαλασει απιστευτες εργατοωρες για την μ@@@κία αυτη.

dilliger
10-02-10, 22:44
τελικα εβγαλα την μπαταρια απο την μητρικη κ εκανα clear cmos και με την εκκινηση επιτελους αναγνωρισε την realtek onboard εγκατεστησε τους δριωερσ κ ολα οκ.
για την εγκατασταση των xp που δεν μπορω να μπω, μαλλον παω για φορματ.

κατι ακομα :
σε ενα pc με 1 δισκο σε sata 2 και με εναν δισκο udma στις επιλογες του system devices δεν θα επρεπε να λεει " sata channel" αντι για ide/atapi ata channel?

Μηπως δεν ειναι ρυθμισμενος ο sata σκληρος σε sata και τον βλεπει ata? δεν καταλαβαινουν τα windows αυτοματα τι δισκος κ σε τι συνδεση ειναι ωστε να κανουν το απαραιτητο configure?
(μιλαω για συστημα με εναν sata σκληρο χωρις raid)

ευχαριστω παιδιά

ownagE_
11-02-10, 01:23
Πρέπει να ρυθμίσεις τον SATA Controller απ' το BIOS σε AHCI ;)

psolord
11-02-10, 01:33
Χα! Ωραίος!

Φίλε μου δυστυχώς είμαστε έρμαια άχρηστων προγραμματιστών BIOS. Υπάρχουν bugs που γίνονται copy paste απο BIOS σε BIOS και κανένας δεν κάνει τίποτα για αυτό.

Μετά απο 200 χρόνια χρήσης PC, κατάλαβα οτι η αφαίρεση της μπαταρίας είναι σωτήρια σε πολλές περιπτώσεις, για αυτό το έχω κάνει ψωμοτύρι τώρα τελευταία, στις προτάσεις μου για επίλυση προβλημάτων!:p

Σε αρκετά σύγχρονα BIOSes, το BIOS reset ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ! Φαντάζομαι οτι πολύ φίλοι θα έχετε παρατηρήσει οτι κάνετε BIOS reset αλλά η ώρα δεν χάνεται! Ύποπτο,ε?:twisted:

Τεσπα, για το ερώτημα σου φίλε dilliger, εμένα τους δείχνει έτσι τους controllers σε Win7 X64 με P55!

68510

Δοκίμασε να εγκαταστήσεις το Intel Inf Update Utility (http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=18494&ProdId=816&lang=eng)!

@ ADSLgr.com All rights reserved.