PDA

Επιστροφή στο Forum : Interleaved ΞΑΝΑ?Or what?



dia1995
10-02-10, 00:51
Παιδια δεν ξερω τι να πω,και με αυτο το thomson δεν μπορω να δω τιποτα,δεν μπορω να δω αν ειμαι σε interleaved τελικα ή οχι...Τo ping ητανε 10-20 ms παρακατω πριν λιγες μερες στο Online gaming,το Ping plotter Freeware μου δινει τα παρακατω...Θελω τα φωτα σας...Ειμαι εξαλλος με οτι συμβαινει...:mad:

manicx
10-02-10, 15:20
Τα 'παρακάτω' που είναι;

dia1995
10-02-10, 15:25
Soz :p Εδω ομως ειναι...Και δεν ξερω τι γινεται...ενα αλλο μελλος σε pm που του εστειλα μου ειπε ειναι backone του ΟΤΕ (καπως ετσι) και οτι δεν φτεω εγω...Τωρα δεν ξερω τι ειναι,interleaved παλι???αν ναι τοτε δεν ξερω τι θα κανω:mad::mad:

manicx
10-02-10, 17:10
Λοιπόν, από το UI του router σου δες αν έχεις FEC errors. Αν έχεις, τότε είσαι σε interleaved. Αν όχι, είσαι σε Fast.

dia1995
10-02-10, 17:23
Λοιπόν, από το UI του router σου δες αν έχεις FEC errors. Αν έχεις, τότε είσαι σε interleaved. Αν όχι, είσαι σε Fast.

CRC και HEC errors εχω...Οποτε κατα τα λεγομενα σου ειμαι σε Fast Path...Οποτε κατι συμβαινει με τον οτε για αυτη την αυξηση του latency και στο Ping Plotter Freeware και στα games φυσικα...

terko
10-02-10, 23:18
CRC και HEC errors εχω...Οποτε κατα τα λεγομενα σου ειμαι σε Fast Path...Οποτε κατι συμβαινει με τον οτε για αυτη την αυξηση του latency και στο Ping Plotter Freeware και στα games φυσικα...

Πάλι προβλήματα;

Αν θυμάμαι καλά, πριν από το 585 είχες το Netfaster IAD το πρώτο, αυτό εκτός από την ένδειξη Interleaved/Fast Path έχει και τις παρακάτω ενδείξεις, (όχι το Netfaster IAD2 γιατί αυτό νομίζω ότι βγάζει ενδείξεις μόνο στο Path που είσαι).

Fast Path FEC Correction 0 / 0
Interleaved Path FEC Correction 40 / 2781
Fast Path CRC Error 0 / 0
Interleaved Path CRC Error 2 / 0
Loss of Signal Defect 0 / ---
Fast Path HEC Error 0 / 0
Interleaved Path HEC Error 0 / 0

Αν έχεις όντως το NetFaster, βάλτο επάνω και δες τι και που σου βγάζει αυτά τα CRC και HEC που λες, στο Ιnterleaved ή στο Fast Path.

Τώρα άσχετα με τα παραπάνω, σύμφωνα με αυτά που βλέπω και εγώ καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα, δηλαδή ότι είσαι σε Fast Path.

aitoum
12-02-10, 21:04
Παιδια δεν ξερω τι να πω,και με αυτο το thomson δεν μπορω να δω τιποτα,δεν μπορω να δω αν ειμαι σε interleaved τελικα ή οχι...Τo ping ητανε 10-20 ms παρακατω πριν λιγες μερες στο Online gaming,το Ping plotter Freeware μου δινει τα παρακατω...Θελω τα φωτα σας...Ειμαι εξαλλος με οτι συμβαινει...:mad:

Μπορείς να χρησιμοποίησεις το OrbMT modem tool v3.40 από εδώ http://blog.orbmu2k.de/tools/orbmt-modem-tool-sidebar-gadget (αφού βάλεις τα κατάλληλα settings για SpeedTouch ) και αν δεις να γράφει fastpath με πράσινο χρώμα
είσαι σε fastpath mode , αν γράφει fastpath με κόκκινο χρώμα εισαι σε interleaved mode.

dia1995
13-02-10, 02:28
Μπορείς να χρησιμοποίησεις το OrbMT modem tool v3.40 από εδώ http://blog.orbmu2k.de/tools/orbmt-modem-tool-sidebar-gadget (αφού βάλεις τα κατάλληλα settings για SpeedTouch ) και αν δεις να γράφει fastpath με πράσινο χρώμα
είσαι σε fastpath mode , αν γράφει fastpath με κόκκινο χρώμα εισαι σε interleaved mode.

Το εκανα και μου δειχνει Fast Path με κοκκινο και ενα Χ απο μπροστα...:wall::wall::angryr::angryr::wall::angryr:
Δεν θελω παλι τα ιδιααααααα,θελω το fast path πισω...Μια χαρα δεν ειμουνα???:angryr: Γιατι μου το χαλανε τωρα παλι???:mad:

terko
13-02-10, 02:29
Τηλέφωνο στο 121, ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό στο άλλο νήμα που απάντησες, έψαχνα εδώ το δικό σου και όταν το άνοιξα είδα πως είχες απαντήσει και εδώ.

dia1995
13-02-10, 02:50
Τηλέφωνο στο 121, ήμουν έτοιμος να σε ρωτήσω για αυτό στο άλλο νήμα που απάντησες, έψαχνα εδώ το δικό σου και όταν το άνοιξα είδα πως είχες απαντήσει και εδώ.

121? Τους πηρα την προηγουμενη φορα και μου λενε δεν ξερω καν τι θα πει αυτο :p
Τελος παντων,θα το ξαναεπιχηρισω...Θα ηθελα αν γινεται να μου πεις τι ακριβως να τους πω!

terko
13-02-10, 02:58
Γιατί σε έχουν σε interleaved, να σε γυρίσουν σε fast path, ξέρουν οι τεχνικοί τι θα κάνουν, αυτό ακριβώς να τους πεις να γράψουν.

dia1995
13-02-10, 03:11
Γιατί σε έχουν σε interleaved, να σε γυρίσουν σε fast path, αυτό να τους πεις.

Την προηγουμενη φορα που τους καλεσα μου λεγανε,πρωτη φορα το ακουω αυτο,καλεστε στο 134...καλω εκει...μου λεει τι δουλεια εχουμε εμεις?καλεστε στο 1242 :P και τους καλεσα ολους με τη σειρα,και τελικα αντι να κανουνε τιποτα στειλανε τεχνικο να ελεγξει τη γραμμη μου χαχαχα,και αυτος ηρθε εδω και λεει ολα καλα,αν ξανακαλεσετε χωρις λογο θα σας χρεωσουμε χαχαχα...Ειναι ΓΕΛΙΟΙ ωρες ωρες!

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 2 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Με γυρισανε σε interleaved απο την μια μερα στην αλλη χωρις να εχει προηγηθει τιποτα...:down:
Ειναι στα καλα τους?Τι να πεις,δεν με αφηνουνε στην ησυχια μου (ελυσα και το προβλημα των αποσυγχρονισμων και με πριζουν παιζοντας την συνδεση απο fast to interleaved και το αντιστροφο) :angryr:

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γιατί σε έχουν σε interleaved, να σε γυρίσουν σε fast path, ξέρουν οι τεχνικοί τι θα κάνουν, αυτό ακριβώς να τους πεις να γράψουν.

Βασικα με το που το σηκωσει της λεω: Θελω να ανοιξω μια βλαβη -και θα μου πει τι βλαβη εχετε ή κατι τετοιο τελος παντων -και θα της πω γιατι με εχουν σε interleaved path? να με γυρισουν σε fast path.

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 5 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ευχαριστω terko...οταν εχω νεοτερα θα γραψω...Απο βδομαδα θα παρω τηλεφωνο...Τριτη-Τεταρτη.

terko
13-02-10, 03:15
Ημουν πιο κατανοητός στο ΠΜ;

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Νομίζω και αύριο λειτουργεί το 121.

dia1995
13-02-10, 03:19
Ημουν πιο κατανοητός στο ΠΜ;

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 1 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Νομίζω και αύριο λειτουργεί το 121.

Ναι εγινες κατανοητος στο pm...

Αν ειναι ανοιχτο περνω αυριο κιολας...Τωρα αν μου αρχισουνε τις χαζομαρες οτι δεν γινεται,ειναι θεμα dslam κτλ κτλ τοτε μπορει και να τους βρισω λιγο...

terko
13-02-10, 03:27
Δεν θα τους πεις θέλω να ανοίξω μια βλάβη, το να είσαι σε interleaved path δεν θεωρείται βλάβη, θα τους πεις αυτό ακριβώς που σου είπα στο ΠΜ.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οχι δεν χρειάζονται τέτοια.

dia1995
13-02-10, 11:36
Καλημερα,τους πειρα σημερα τηλεφωνο και τους ειπα θελω να με γυρισετε σε fast path -και μου λεει η κοπελα τι ειναι αυτο? (κλασικα) -της λεω γραψτε εσεις αυτο και ξερουνε οι τεχνικοι τι θα κανουνε...Και μου λεει δωστε μου ενα τηλεφωνο εποικινωνιας...Της δινω και λεει θα στειλω να το κοιταξουνε...Και τις λεω δεν ειναι κατι που μπορουνε να κοιταξουνε απο εδω υποψιν...Και μου λεει οχι απο το κεντρο (κατι τετοια) Τωρα δεν ξερω αν θα γινει δουλεια!

terko
13-02-10, 17:42
Καλημερα,τους πειρα σημερα τηλεφωνο και τους ειπα θελω να με γυρισετε σε fast path -και μου λεει η κοπελα τι ειναι αυτο? (κλασικα) -της λεω γραψτε εσεις αυτο και ξερουνε οι τεχνικοι τι θα κανουνε...Και μου λεει δωστε μου ενα τηλεφωνο εποικινωνιας...Της δινω και λεει θα στειλω να το κοιταξουνε...Και τις λεω δεν ειναι κατι που μπορουνε να κοιταξουνε απο εδω υποψιν...Και μου λεει οχι απο το κεντρο (κατι τετοια) Τωρα δεν ξερω αν θα γινει δουλεια!

Προφανώς εννοούσε όχι από το τηλεφωνικό κέντρο το 121 γατί ως γνωστόν εκεί το 121 είναι κέντρο αναγγελίας βλαβών και τίποτε άλλο, γιαυτό και δεν γνωρίζουν όταν τους λες κάτι εξεζητημένο.

Μην ανησυχείς αφού το σημείωσαν πιστεύω θα τελειώσεις και με αυτό.

dia1995
13-02-10, 22:26
Προφανώς εννοούσε όχι από το τηλεφωνικό κέντρο το 121 γατί ως γνωστόν εκεί το 121 είναι κέντρο αναγγελίας βλαβών και τίποτε άλλο, γιαυτό και δεν γνωρίζουν όταν τους λες κάτι εξεζητημένο.

Μην ανησυχείς αφού το σημείωσαν πιστεύω θα τελειώσεις και με αυτό.

Το ελπιζω,εκει που πανε να φτιαξουνε τα πραγματα πεταγονται στα καλα καθουμενα και κανουνε και μια μαμακια ετσι για να εχουνε να λενε...:p
Ολα ειναι μια χαρα τωρα,μονο αυτο μου απομενει...Αν δεν μου μαμησουνε τιποτα αλλο στην συνεχεια (γιατι εχω ακουσει πολλους εκει που ολα ητανε οκ μετα απο 1 χρονο κατι συμβαινει και αλλαζουν τελειως γνωμη για τον παροχο τους)

Athanasios
15-02-10, 02:48
μην ανοίγω άλλο thread, νομίζω και μένα με γύρισαν σήμερα ξανά σε interleaved, ενώ την προηγούμενη βδομάδα απαίτησα να είμαι σε fast path (λόγω ping)! Το βλέπω γιατί έχω ξανά FEC errors. Έκανε "μπαμ" με το που άρχισε να σέρνεται προς site του εξωτερικού...

Εν τω μεταξύ ούτε disconnects ούτε τπτ έχω (το margin είναι λίγο χαμηλό άλλα δεν "χτυπάει" κάπου).

Δλδ τι γίνεται ρε παιδιά, χωρίς να ρωτήσουν σε βάζουν interleaved? Και ενώ τους έχεις ΔΗΛΩΣΕΙ ότι θέλεις να είσαι σε fastpath;;

Με τα νεύρα μας παίζουν, αρχίζει και Σαρακοστή...

Georgevtr
15-02-10, 20:11
Δλδ τι γίνεται ρε παιδιά, χωρίς να ρωτήσουν σε βάζουν interleaved? Και ενώ τους έχεις ΔΗΛΩΣΕΙ ότι θέλεις να είσαι σε fastpath;;

...

Άν δεν συγχρονίζει με fast path θα ήταν προτιμότερο να ΜΗΝ σου παρέχουν γραμμή?:hmm:

dia1995
15-02-10, 23:08
Άν δεν συγχρονίζει με fast path θα ήταν προτιμότερο να ΜΗΝ σου παρέχουν γραμμή?:hmm:

Αφου το παλικαρι σου λεει ητανε ολα μια χαρα...Πως του λες οτι δεν συγχρονιζε?

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στο θεμα μας ομως...Τους εκανα τηλεφωνο το Σαββατο και τους ειπα αυτα που αναφερονται πιο πανω...Δεν εχω δει καποια αλλαγη μεχρι στιγμης και επισης δεν συνομιλησαν μαζι μου..Μαλλον δεν δουλευανε αυτες τις μερες?:hmm::p

Georgevtr
15-02-10, 23:19
Αφου το παλικαρι σου λεει ητανε ολα μια χαρα...Πως του λες οτι δεν συγχρονιζε?



Ελπίζω να γνωρίζεις τί εστί fast path and interleaved.

Εν τω μεταξύ τα fec errors μπορεί να είναι και bug του ρούτερ.

Lagman
15-02-10, 23:28
δοκιμές με άλλο router κάνατε ; επειδή βλέπω έχετε και οι δύο speedtouch

dia1995
16-02-10, 19:06
δοκιμές με άλλο router κάνατε ; επειδή βλέπω έχετε και οι δύο speedtouch

Ειχα το NetFasterIAD (1) πριν το SpeedTouch!Με το 1ο ειμουνα σε interleaved,αλλα με το που πειρα το 2ο και το συνδεσα ειμουνα σε FastPath...Και αυτοι θελησανε να μου το αλλαξουνε παλι για να με νευριασουνε λιγο...Ασε που μολις πηρα τον λογαριασμο του πρωτου 2μηνου σημερα φρικιασα :x :angryr: Και μου ηρθε να παρω το οπλο και να τους πυροβολησω :rifle:

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ελπίζω να γνωρίζεις τί εστί fast path and interleaved.

Ξερω τη διαφορα μεταξυ τους και ποτε πρεπει να σε αλλαξουνε σε InterleavedPath,αλλα και να μην ηξερα με ενδιαφερει να παιζω καλα online με οτι αυτο συνεπαγεται (οχι αποσυνδεσεις,οχι μεγαλα ping-latency)και για να παιζω καλα πρεπει να εχω το FastPath.Συνεπως οταν ολα ειναι καλα με FastPath δεν μπορουνε να σε γυρνανε σε Interleaved οποτε θελουνε αυτοι για να σε νευριασουνε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.