PDA

Επιστροφή στο Forum : Έκανα αναβάθμιση από 6 στα 24 αλλά τρέχω με 5



kraftwerk
10-02-10, 01:17
εγινε ι αναβατθμιση απο 6αρα σε 24αρα η σελιδα του μοντεμ γραφει Ρυθμός λήψης δεδομένων: 13446 kbps και Ρυθμός αποστολής δεδομένων: 630 kbps
και εμενα στο σπιδεστ παει με 5 μεγαμπιτ.το μοντεμ ειναι το linksys tis cisco WAG54G2

RTouris
10-02-10, 02:00
έχουμε πει πολλές φορές πως τα speedtests ΔΕΝ είναι αντιπροσωπευτικά των ταχυτήτων μας...Στην χειρότερη κάνε ένα τεστ με το speedtest.hol.gr και με την προϋπόθεση πως το DSLAM σου δεν είναι πιταρισμένο θα πρέπει σε ώρες μη αιχμής να βλέπεις κοντά στην ονομαστική που "κλειδώνει" το modem σου..

valen_gr
10-02-10, 02:22
καλα, κοιτα κιολας οταν κανεις το speedest να κλεινεις πρωτα και το torrent, γιατι αλλιως παντα 5 και λιγοτερα θα βλεπεις.

kraftwerk
10-02-10, 02:37
δεν κατεβαζω τορρεντ εχω rapidshare αλλα και εκει κατεβαζει με το πολι 300 ταχιτιτα κατι δεν παει καλα μιποσ πρεπει να κανω ρισετ το μοντεμ;

johnson
10-02-10, 05:35
Συνήθως είναι μια χαρά στα speedtests. Σταματήστε να λέτε ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικά, γιατί συνήθως είναι. 1 connection, σε server εξωτερικού, τόσο πιάνει η γραμμή.

hel
10-02-10, 12:24
Συνήθως είναι μια χαρά στα speedtests. Σταματήστε να λέτε ότι δεν είναι αντιπροσωπευτικά, γιατί συνήθως είναι. 1 connection, σε server εξωτερικού, τόσο πιάνει η γραμμή.

Aπλά μπορείς να κάνεις καλύτερο έλεγχο της γραμμής σου σε πραγματικές συνθήκες , αν κατεβάσεις από ένα καλό ftp εσωτερικού ή εξωτερικού με 1 connection ή περισσότερα και αν δεις τι γίνεται με τα pings με ένα διάγραμμα από pingplotter.

johnson
10-02-10, 12:42
Aπλά μπορείς να κάνεις καλύτερο έλεγχο της γραμμής σου σε πραγματικές συνθήκες , αν κατεβάσεις από ένα καλό ftp εσωτερικού ή εξωτερικού με 1 connection ή περισσότερα και αν δεις τι γίνεται με τα pings με ένα διάγραμμα από pingplotter.

Σίγουρα, απλά τα speedtest.net και pingtest.net γίνανε κυρίως για να έχουν μια εικόνα οι απλοί χρήστες που δε γνωρίζουν πως να το κάνουν "με το χέρι" 100% σωστά.

kraftwerk
10-02-10, 13:54
μενω κερατσινι παιδια ειμαι μακρια απο εκει που ειναι ι hol.μηπωσ φταιει αυτο;αυτοι μου ειπανε μπασ και ειναι ι καλοδιοση τισ πολυκατικιασ

........Auto merged post: kraftwerk πρόσθεσε 42 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οταν μου γραφει στιν σελιδα του μοντεμ Ρυθμός λήψης δεδομένων: 13446 kbps κανω το τεστ τισ χολ μοθ δειχνει κατεβασμα 643.ειμαι στο rapidshare και παω να κατεβασω ενα αρχειο και παει 280 180
ουτε καν 500 πλακα μασ κανουνε;

mondeo
10-02-10, 16:24
Φιλαράκι,το πόσο κατεβάζεις δεν εξαρτάται μόνο από σένα αλλά και από τι ταχύτητα σου δίνει ο σέρβερ που κατεβάζεις.
Κατέβασε λοιπόν ένα μεγάλο αρχείο από εδώ (http://files.gentoo.gr/snapshots/) και πες μας πόσο πιάνεις.

zoug100
10-02-10, 16:43
mondeo μιας και εισαι απο πατρα να σε ρωτησω κατι.αν βαλω 24αρα με τα στατιστικα που βλεπεις θα κλειδωνω ψηλα?ξερεις απο κανενα γνωστο σου?απλα ρωταω γιατι πριν λιγο καιρο καποιος φιλος απο πατρα που ειχε hol double play 24αρα αν και ειχε attenuation 9 κλειδωνε περιπου στα 10Μbps μονο.
απλα σε ρωταω αν εχεις γενικη εικονα τι παιζει.γιατι τωρα εχω την 6αρα απο το επιδοτουμενο και μεχρι τον ιουλιο που εχω προπληρωσει δεν θα κανω αναβαθμιση. :hmm:

baskon
10-02-10, 16:44
μενω κερατσινι παιδια ειμαι μακρια απο εκει που ειναι ι hol.μηπωσ φταιει αυτο;αυτοι μου ειπανε μπασ και ειναι ι καλοδιοση τισ πολυκατικιασ

........Auto merged post: kraftwerk πρόσθεσε 42 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

οταν μου γραφει στιν σελιδα του μοντεμ Ρυθμός λήψης δεδομένων: 13446 kbps κανω το τεστ τισ χολ μοθ δειχνει κατεβασμα 643.ειμαι στο rapidshare και παω να κατεβασω ενα αρχειο και παει 280 180
ουτε καν 500 πλακα μασ κανουνε;

Ξεχασε τη την αποσταση.Αφου λεει 13446 συγχρονιζεις εκει αρα η γραμμη σου ειναι σχετικά καλή..
Τωρα για το αλλο θεμα..
Δοκιμασε καποια περιεργη ωρα δηλαδη πολυ νωρις το πρωι ή πολύ αργά το βραδυ να δεις τι ταχυτητα πιανεις
Κατέβασε αυτο το αρχειο για δοκιμη..
ftp://ftp.gentoo.gr/releases/x86/2008.0/livecd/livecd-i686-installer-2008.0-r1.iso

Εαν εξακολουθεις να κατεβαζεις με 600 τότε ξαναπαρτους και πες τους οτι μαλλον εχουν ξεχασει να αναβαθμισουν και το προφιλ σου απο τα 6 Mbps

mondeo
10-02-10, 16:55
mondeo μιας και εισαι απο πατρα να σε ρωτησω κατι.αν βαλω 24αρα με τα στατιστικα που βλεπεις θα κλειδωνω ψηλα?ξερεις απο κανενα γνωστο σου?απλα ρωταω γιατι πριν λιγο καιρο καποιος φιλος απο πατρα που ειχε hol double play 24αρα αν και ειχε attenuation 9 κλειδωνε περιπου στα 10Μbps μονο.
απλα σε ρωταω αν εχεις γενικη εικονα τι παιζει.γιατι τωρα εχω την 6αρα απο το επιδοτουμενο και μεχρι τον ιουλιο που εχω προπληρωσει δεν θα κανω αναβαθμιση. :hmm:

Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην κλειδώσεις ψηλά.Δίπλα στο κέντρο είσαι.
Δεν ξέρω κανέναν με 24άρα τόσο κοντά όσο εσύ.Πάντως γενικά σύμφωνα με το attenuation στις 24άρες όλοι πιάνουν την ανάλογη ταχύτητα.

zoug100
10-02-10, 17:01
Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην κλειδώσεις ψηλά.Δίπλα στο κέντρο είσαι.
Δεν ξέρω κανέναν με 24άρα τόσο κοντά όσο εσύ.Πάντως γενικά σύμφωνα με το attenuation στις 24άρες όλοι πιάνουν την ανάλογη ταχύτητα.

ok.απλα σε ρωτησα μηπως ηξερες.και απλα εφαγα το κολλημα με καποιον εδω που κλειδωνε καπου στα 10 Mbps με attenuation 9.οπως και να εχει παντως απο την hol ειμαι ικανοποιημενος.στον οτε δεν παω πισω με τιποτα οσο ειμαι μια χαρα στην hol.δεν μου περισσευουν παραπανισια λεφτα.τελοσπαντων mondeo ευχαριστω. :oneup:

baskon
10-02-10, 17:05
ok.απλα σε ρωτησα μηπως ηξερες.και απλα εφαγα το κολλημα με καποιον εδω που κλειδωνε καπου στα 10 Mbps με attenuation 9.οπως και να εχει παντως απο την hol ειμαι ικανοποιημενος.στον οτε δεν παω πισω με τιποτα οσο ειμαι μια χαρα στην hol.δεν μου περισσευουν παραπανισια λεφτα.τελοσπαντων mondeo ευχαριστω. :oneup:

Σιγουρα θα πιασεις παραπανω απο 10..Εχεις Snr 22.5 οποτε η γραμμη σου ειναι καλη..
Σιγουρα θα παιξεις πανω απο 12 mbps..
Λογικά πανω απο 15 αλλα για αυτο δεν ειμαι σιγουρος..
Εαν βαλεις πανω στη γραμμη καποιο ρουτερ που να δειχνει το attainable rate Θα παρεις μια ιδεα για το μεχρι ποσο μπορεις να πιασεις..

zoug100
10-02-10, 17:12
το jetspeed 520 που μου εχει δωσει η hol δινει οτι θα εχω attainable rate περιπου στα 14-15 Μbps.
ενα αλλο siemens CL110 που εχω απο ενα φιλαρακι που το εδωσε που ειχε forthnet δινει attainable rate περιπου 17-19 Μbps.
Και περυσι τον ιουλιο του 2009 οταν συνδεθηκα σε hol με ειχαν 2 μερες δοκιμαστικα σε ταχυτητα 15 Μbps που εκαναν ελεγχο της γραμμης πριν με βαλουν στα 6 Μbps που εχω κανονικα.και θυμαμαι κατεβαζα με περιπου 1.5 ΜB/sec.αρα κομπλε θα ειμαι οταν κανω την αναβαθμιση.ετσι θελω να πιστευω.ευχαριστω παιδια για την βοηθεια

baskon
10-02-10, 17:17
Βασικά ακομα και αν δε κανεις την αλλαγη ταχυτητας θα σου ελεγα να βαλεις το siemens απο τώρα...
Καλα δε σου μπουκωνει οταν κατεβαζεις τορρεντ?

zoug100
10-02-10, 17:24
φανταζομαι μου μιλας για το jetspeed.οχι απλως μπουκωνει οταν κατεβαζω με torrent.ουτε με tuboflo δεν ξεμπουκωνει.το siemens χρησιμοποιω baskon.αυτο το jetspeed δυστυχως δεν ειναι για torrent.αν και ειναι το μονο που μου κλειδωνει στα 1024 Kbps(upload).αλλα τι να το κανω που κλειδωνει τοσο;στην ουσια αχρηστο αφου κολλαει με τα torrent.ο θειος ο σωκρατης δεν μπορει να μας δωσει ενα ρουτερ της προκοπης δυστυχως.:p

kraftwerk
10-02-10, 19:56
εκανα το τεστ και μου κατεβασε με 642 και λιγο πεφτει 490 μετα χανανεβαινει 642.ειναι σιγουρο;αφου στιν σελιδα του μοντεμ λεει 13449;

........Auto merged post: kraftwerk πρόσθεσε 3 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

μηπωσ ιπαρχει θεμα με τα windows 7 που εχω;

mondeo
11-02-10, 10:52
Αρχικά δοκιμάζεις με άλλο ρούτερ και αν δεν δεις βελτίωση δίνεις βλάβη στη HOL.

baskon
11-02-10, 14:48
Οπως ειπα και πιο πριν εαν κατεβαζεις με 600 περιπου ειναι 95% σιγουρο οτι υπαρχει κοφτης..Αφου ο κοφτης δεν ειναι στο συγχρονισμο,είναι στο Username .
Οποτε παιρνεις τηλεφωνο και τους το λες ή ακομα καλυτερα επικοινωνεις μαζι τους μεσω my account απο το www.hol.gr.
Τους λες ακριβως:
Εκανα αναβαθμιση απο 6 στα 24.Το ρουτερ κλειδωνει στα 13.
Εγω εξακολουθω να κατεβαζω λες και ειναι 6 Mbps..
Μηπως εχει ξεχαστει το προφιλ μου(δηλαδή το username Μου) σε 6αρα?

zombie_wireless
11-02-10, 16:40
Δείτε λίγο αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819), και αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820).:)

terko
11-02-10, 18:11
@kraftwerk κάνε αυτό ακριβώς που σου λένε πρώτα ο @mondeo και μετά ο @baskon.

zombie_wireless
11-02-10, 20:44
Μπορεί όντως να έχει ξεχαστεί το username.Τέτοια μπορούν να συμβούν με hol...;)

OutRuN
11-02-10, 21:34
Βασικά αναβάθμιση έγραψες;;;Μήπως ήταν υπο-βάθμιση τελικά :hmm: :hmm: .....

@ ADSLgr.com All rights reserved.